zadeve EU

O vzpostavitvi bodoče zunanje meje EU

18. 04. 2001 00.00

Slovenska vlada naj bi na četrtkovi seji sprejela lokacijski načrt za mejni prehod Obrežje in s tem naredila prvi velik konkreten korak k vzpostavljanju bodoče zunanje meje Evropske unije na slovenski južni meji s Hrvaško. Ta mejni prehod bo namreč na od treh osrednjih cestnih mejnih kontrolnih točk, na katerih se bo po vstopu Slovenije v EU izvajal popoln varnostni, carinski in inšpekcijski nadzor. Kot prvi od treh bo prehod predvidoma zgrajen do maja 2002.

Senator Volčič pri Drnovšku in Pahorju

12. 04. 2001 00.00

Evropski poslanec in italijanski senator Demetrio Volčič se je drugi dan obiska v Sloveniji sestal s predsednikom vlade Janezom Drnovškom in predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem ter delegacijo parlamentarnega odbora za zunanjo politiko pod vodstvom Jelka Kacina.

Kandidatke o pogajanjih z EU

09. 04. 2001 00.00

V glavnem mestu Estonije Tallinnu so se sestali vodje pogajalskih skupin prve šesterice kandidatk, ki se pogajajo za vstop v EU. Na srečanju je bil prisoten tudi vodja slovenskih pogajalcev Janez Potočnik. Pogajalci so med drugim govorili o napredku na pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja Uniji v prvi polovici leta ter pričakovanjih glede junijskega vrha petnajsterice v Göteborgu.

Pred junijskim vrhom EU

08. 04. 2001 00.00

Prvič letos se bodo jutri v estonski prestolnici Tallinn sestali vodje pogajalskih skupin iz šesterice držav kandidatk, ki so se z Evropsko unijo o članstvu začele pogajati že leta 1998. Pogajalci iz t. i. luksemburške skupine kandidatk, med katerimi bo tudi vodja slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik, bodo med drugim govorili o napredku na pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici leta ter pričakovanjih glede junijskega vrha petnajsterice v Göteborgu.

Izraelski helikopterji nad Gazo

06. 04. 2001 00.00

Danes zjutraj so izraelski helikopterji napadli štiri cilje v Gazi, pri tem je bilo vsaj pet ljudi ranjenih. Cilja sta bila tudi zgradbi palestinska policije in palestinske vojaške obveščevalne službe. Po besedah predstavnika izraelske vojske so bili napadi povračilo za prejšnje minometne napade na izraelska naselja. Včeraj naj bi Palestinci iz Gaze izstrelili tri mine na kontrolno točko Erez, ena teh min pa je padla na izraelski teritorij, vendar ni bilo ranjenih. V kraju Rafah blizu egiptovske meje pa je sinoči prišlo do spopada med izraelskimi silami in Palestinci, vendar naj ne bi bilo žrtev.

Ringholm v Sloveniji

03. 04. 2001 00.00

V okviru priprav na bližnje srečanje finančnih ministrov Evropske unije s kolegi iz kandidatk ter guvernerji centralnih bank teh držav bo danes in jutri na obisku v Ljubljani švedski minister za finance Bosse Ringholm. Kot so sporočili s finančnega ministrstva, se bo Ringholm sestal s premierom Janezom Drnovškom, finančnim ministrom Tonetom Ropom in ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem.

Tuomioja v Sloveniji

03. 04. 2001 00.00

Na uradni obisk v Slovenijo bo danes prišel finski zunanji minister Erkki Tuomioja, ki se bo srečal s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in ministrico za gospodarstvo Teo Petrin. Vodjo finske diplomacije bodo sprejeli tudi predsednik države Milan Kučan, predsednik DZ Borut Pahor in premier Janez Drnovšek. Ena izmed glavnih tem pogovorov bo perspektiva širitve EU po marčevskem vrhu v Stockholmu in možna predvidevanja za napoved datumov širitve v Goeteborgu. V okviru te točke se bodo sogovorniki dotaknili tudi komunikacijske strategije EU glede širitve. Slovenska stran bo izrazila tudi željo po okrepitvi gospodarskega sodelovanja in razširitvi pogodbenega okvira sodelovanja, s poudarkom na sklenitvi sporazumov, ki so v postopku. Sogovorniki naj bi izmenjali tudi mnenja o aktualnih razmerah v JV Evropi.

Luksemburška ministrica v Sloveniji

02. 04. 2001 00.00

Na obisku v Sloveniji se mudi podpredsednica luksemburške vlade in zunanja ministrica Lydie Polfer. Ministrica Polferjeva je na delovnem obisku pri slovenskemu kolegu Dimitriju Ruplu, srečala pa se je tudi s predsednikom države Milanom Kučanom, premierom Janezom Drnovškom, predsednikom DZ Borutom Pahorjem in ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem.

Minister But v Parizu

02. 04. 2001 00.00

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But je obiskal Pariz, kjer se je sestal s francoskim ministrom za kmetijstvo in ribištvo Jeanom Glavanyjem. Pogovarjala sta se o trenutnem položaju pogajanj o širitvi Evropske unije na področju kmetijstva, pri čemer je Glavany Butu zagotovil, da ni nobenega vzroka za to, da bi se zaradi notranjih razprav o spremembah skupne evropske kmetijske politike, ki so predvidene za drugo polovico prihodnjega leta, pogajalski proces o širitvi unije upočasnil. Slovenija je za vstop v EU najbolje pripravljena od vseh kandidatk, je Butu zagotovil gostitelj.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo

01. 04. 2001 00.00

Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

Slovenija uspešna v pogajanjih z EU

30. 03. 2001 00.00

Slovenski pogajalci pod vodstvom šefa slovenske pogajalske ekipe Janeza Potočnika so z EU sklenili pogajanja o štirih zahtevnih poglavjih pravnega reda: kot prva kandidatka je Slovenija zaključila usklajevanja o okolju, kot druga o energetiki, zaprla je občutljivo poglavje prostega pretoka kapitala ter zaključila pogajanja o prostem pretoku blaga.

Rupel v Washingtonu

29. 03. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je včeraj v zgradbi State Departmenta v Washingtonu sestal z ameriškim kolegom Colinom Powellom in takoj nato tudi s svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice. Po virih iz slovenske delegacije bo največ pozornosti namenjene predstavitvi slovenskega interesa za pridružitev zvezi NATO, pa tudi trenutnim razmeram na Balkanu.

Podpora Belgije pri vključevanju v EU

27. 03. 2001 00.00

Slovenija ima status bodoče članice Evropske unije in ne več samo statusa države kandidatke za članstvo, je po pogovorih z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem danes v Ljubljani ocenila državna sekretarka za evropske zadeve v belgijskem zunanjem ministrstvu Annemie Neyts-Uyttebroeck. Delegacija države, ki bo v drugi polovici leta predsedovala uniji, je v Slovenijo prišla pod njenim vodstvom, potem ko je predsednik belgijske vlade Guy Verhofstadt zaradi davišnje hude železniške nesreče v bližini Bruslja odpovedal obisk v Ljubljani.

David Byrne v Sloveniji

23. 03. 2001 00.00

Evropski komisar za zdravje in varstvo potrošnikov David Byrne se je med današnjim obiskom v Sloveniji zavzel za bolj "primerljive" slovenske ukrepe za omejitev širjenja slinavke in parkljevke. EU se je pri ukrepih držala načela regionalnosti in od drugih držav pričakuje, da bodo ravnale podobno, je komisar dejal na novinarski konferenci. Sicer pa je Byrne pohvalil prilagajanje slovenske zakonodaje na širokem področju, ki ga pokriva, obenem pa opozoril na nujnost njenega pravilnega in celovitega izvajanja.

O prihodnosti Evrope

20. 03. 2001 00.00

Evropska unija bo demokratično legitimnost utrdila le, če bo prisluhnila željam in pričakovanjem svojih državljanom. Zato je treba v razpravo o prihodnosti Evrope vpeti vse segmente družbe. In ker jih kot prihodnje članice ustroj unije močno zadeva, je treba upoštevati tudi razmišljanja kandidatk za članstvo. Takšno mnenje je prevladovalo na današnji razpravi o prihodnosti Evrope, ki jo je v Evropskem parlamentu v Bruslju pripravil odbor za institucionalne zadeve, nanjo pa povabil predstavnike parlamentov kandidatk za članstvo. Iz Slovenije se je srečanja udeležil Slavko Gaber, vodja slovenskega dela skupnega parlamentarnega odbora z EU.

Valonska delegacija v Sloveniji

19. 03. 2001 00.00

Podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla se je v sklopu uradnega obiska v Sloveniji sestal z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem. Pogovarjala sta se o prioritetah prihodnjega belgijskega predsedstva EU, podpori Belgije širitvi EU in hitremu pristopu Slovenije ter izkušnjah belgijske regije Valonije pri izvajanju evropske regionalne politike.

Obisk delegacije iz Belgije

19. 03. 2001 00.00

V Slovenijo je včeraj prispela vladno-gospodarska delegacija iz belgijske Valonije. Delegacijo, ki bo dvodnevni uradni obisk v Sloveniji začela danes, sestavlja 12 valonskih podjetij, vodi pa jo podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla. Med obiskom v Sloveniji se bo sestal z gostiteljico, ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, njegovi sogovorniki pa bodo tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, minister za evropske zadeve Igor Bavčar ter minister za okolje in prostor Janez Kopač.

Obisk delegacije iz Belgije

18. 03. 2001 00.00

V Slovenijo bo danes prispela vladno-gospodarska delegacija iz belgijske Valonije. Delegacijo, ki bo dvodnevni uradni obisk v Sloveniji začela jutri, sestavlja 12 valonskih podjetij, vodi pa jo podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla.

Rupel o osamosvojitvi Slovenije

14. 03. 2001 00.00

Zunanji minister je ob 10-obletnici samostojnosti Slovenije je v javnem predavanju na Pravni fakulteti prisotnim slikovito predstavil zaplete v procesu osamosvajanja. Leta 1991 se je večina držav na slovenska prizadevanja odzvala z nenaklonjenostjo. Posebej trd sogovornik, kot se spomni Rupel, so bile takrat Združene države Amerike.

Rupel in Potočnik na Švedskem

12. 03. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je na dvodnevnem delovnem obisku na Švedskem, kjer ga je sprejela podpredsednica švedske vlade Lena Hjelm Wallen. Wallenova in Rupel sta na srečanju menila, da je treba vsako kandidatko za članstvo v Evropski uniji ocenjevati po njenih lastnih dosežkih, saj je le z individualizacijo moč doseči objektivno obravnavo posameznih kandidatk.

Rupel odhaja na Švedsko

11. 03. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel bo jutri in v torek na delovnem obisku na Švedskem, kjer se bo med drugim sestal s podpredsednico švedske vlade Leno Hjelm Wallen, s predsednico švedskega parlamenta Birgitto Dahl ter švedskim ministrom za okolje Kjellom Larssonom. Na obisku v državi, ki trenutno predseduje Evropski uniji, bo ministra spremljal tudi vodja slovenskih pogajalcev z unijo Janez Potočnik.

Plaskovitis v Sloveniji

09. 03. 2001 00.00

Slovenija glede migracij ni problematična država, saj ne beleži velikih imigracij v Evropsko unijo, Grčija pa podpira fleksibilen pristop in diferenciacijo skladno z dejanskimi razmerami v vsaki posamezni državi kandidatki, je po današnjem obisku v Sloveniji dejal generalni sekretar na grškem zunanjem ministrstvu Ilias Plaskovitis.

Sporazum med Slovenijo in Flandrijo

09. 03. 2001 00.00

V Bruslju sta Slovenija in belgijska regija Flandrija na podlagi lani uveljavljenega sporazuma o dvostranskem sodelovanju danes podpisali program sodelovanja v prihodnjih dveh letih, ki predvideva izvajanje skupnih projektov na širokem spektru področij od gospodarstva in kmetijstva do kulture, znanosti in izobraževanja. Flandrija bo za izvajanje programa po pričakovanjih namenila okrog 650.000 evrov.

Konferenca o širitvi EU

09. 03. 2001 00.00

V švedskem parlamentu se danes začenja dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Švedsko predsedstvo in širitev EU - krščansko demokratska perspektiva, ki se je bo udeležilo okrog 60 predstavnikov evropskih konzervativnih strank, v imenu SLS+SKD Slovenske ljudske stranke tudi predsednik glavnega odbora stranke in vodja poslanske skupine Janez Podobnik ter predstavnik strankinega odbora za mednarodne odnose Peter Svetina, so sporočili iz SLS+SKD.

Bartenstein o prostem pretoku delavcev

08. 03. 2001 00.00

Ljubljano je danes obiskal avstrijski minister za gospodarstvo in delo Martin Bartenstein ter se med drugim sestal z ministrom za delo Vladom Dimovskim ter ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, so sporočili z avstrijskega veleposlaništva. Med osrednjimi temami pogovorov bo stanje v pristopnih pogajanjih Slovenije z EU, v tem okviru pa bo govora tudi o prostem pretoku delavcev in storitev.

Švicarji proti hitremu začetku pogajanj z EU

04. 03. 2001 00.00

Švicarski volivci so na današnjem referendumu zavrnili predlog, da bi Švica pospešila pogajanja o vključitvi v Evropsko unijo. Kot so pokazale prve ocene, ki jih je objavila švicarska televizija TSR1, je za takojšen začetek pogajanj z Brusljem glasovalo okrog 30 odstotkov volivcev. V kantonu Ženeva je proti glasovalo 58 odstotkov volivcev, v edinem kantonu, kjer so že prešteli izide, t.j. v kantonu Glarus, pa je predlog zavrnilo celo 86,7 odstotka volivcev.

Prvi forum Mirovnega inštituta

02. 03. 2001 00.00

Slovenska država še ne premore dolgoročnega programa imigracijske politike oz. strategije, s katero bi pristopili k trajnejšemu reševanju tega sicer globalnega vprašanja, ki bo v prihodnjih desetletjih glede na negativne demografske trende v razvitem in pričujoči "demografski eksploziji" v nerazvitem svetu ter neenakomerni porazdelitvi bogastva, dobil zgolj še neprimerno večje razsežnosti, je le ena izmed osrednjih ugotovitev prvega foruma neodvisnega in nevladnega Mirovnega inštituta, ki je tokrat z naslovom "Imigranti, Slovenija, Evropa" potekal v nacionalnem kulturnem hramu.

ESS sprejel proračunski memorandum

23. 02. 2001 00.00

Ekonomsko-socialni svet (ESS) - sestavljajo ga predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov - je na današnji seji sprejel informacijo o proračunskem memorandumu 2001 skupaj s predlogom letošnjega državnega proračuna, ki ga je na kratko predstavil minister za finance Anton Rop. Medtem ko delodajalci načeloma podpirajo memorandum in menijo, da je dobro zastavljen, pa sindikalisti precej bolj kritično gledajo na nekatere prioritete in usmeritve ekonomske in razvojne politike. Za slednje je namreč najpomembnejša politika plač oz. sklenitev novega dogovora o politiki plač. Zato je minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski sprejel pobudo sindikatov za takojšnje nadaljevanje pogajanj o politiki plač prihodnji teden.

Belgijski finančni minister v Sloveniji

22. 02. 2001 00.00

Na enodnevni obisk v Slovenijo je prispel belgijski finančni minister Didier Reynders, ki se bo v Ljubljani sestal z vrsto sogovornikov na čelu s finančnim ministrom Tonetom Ropom in guvernerjem Banke Slovenije Francetom Arharjem pogovarjal predvsem o evru, evropski monetarni politiki ter slovenskih pripravah na vstop v gospodarsko in denarno unijo EMU.

Srečanje Bohinca in Lučina

17. 02. 2001 00.00

Slovenski minister za notranje zadeve Rado Bohinc se je včeraj v Krapinskih toplicah na Hrvaškem na neformalnem srečanju sestal s hrvaškim notranjim ministrom Šimetom Lučinom. Govorila sta o vzpostavljanju ustreznih pogojev, s katerimi bi Hrvaška postala tretja varna država v pravem pomenu, predvsem v smislu priprave ustrezne azilne zakonodaje ter vzpostavitve nastanitvenih centrov za tujce ob meji s Slovenijo. Glavna tema pogovorov pa je bilo oblikovanje pobude za tesnejše sodelovanje posameznih držav oziroma EU v boju zoper nelegalne migracije in vzpostavljanju schengenske meje v Sloveniji.