zadeve EU

Bavčar o zunanji meji z EU

29. 05. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki je zaključil dvodnevni obisk na Bavarskem, je namestnika predsednika bavarske vlade Güntherja Becksteina seznanil s pripravami Slovenije na vzpostavitev varnostnega, carinskega, in inšpekcijskega nadzora na bodoči zunanji meji EU. Bavčar je nastopil tudi pred odborom deželnega zbora za zvezna in evropska vprašanja, kjer je predstavil stanje pristopnih pogajanj in pripravljenost Slovenije za vstop v EU, pri čemer je še posebej izpostavil pomembno vlogo parlamentarcev v procesu širitve povezave. Minister Bavčar je deželne poslance pozval, naj pri seznanjanju volilcev o pomenu širitve upoštevajo osnovna načela pogajanj - ocenjevanje držav kandidatk glede na njihove sposobnosti in načelo diferenciacije.

Nov španski obisk

28. 05. 2001 00.00

Španija odločno podpira širitev Evropske unije na Vzhod, saj je to velik zgodovinski korak, Slovenija pa je po mnenju Madrida v zelo dobrem, tako gospodarskem kot socialnem položaju, da čimprej postane članice Unije, je izjavila predsednica zunanjepolitične komisije španskega kongresa poslancev Isabel Tocino Biscarolasaga, ki je z delegacijo komisije na obisku v Sloveniji.

Bavčar na Bavarskem

28. 05. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je odpotoval na dvodnevni delovni obisk na Bavarsko, kjer bo z gostiteljem, tamkajšnjim ministrom za zvezne in evropske zadeve Reinholdom Bockletom, ter drugimi sogovorniki izmenjal poglede na odprta vprašanja v procesu slovenskega vključevanja v Evropsko unijo. Kot so sporočili iz vladne službe za evropske zadeve, bo minister obisk izkoristil predvsem za predstavitev specifičnega položaja Slovenije na nekaterih področjih, kot sta prost pretok delovne sile in kapitala, ter se zavzel za polno spoštovanje načela diferenciacije med državami kandidatkami.

Ciper kmalu v EU?

26. 05. 2001 00.00

Ciprski zunanji minister Ioanis Kasulides je za tednik European Voice izrazil prepričanje, da bo njegova država v Evropsko unijo stopila v prvem širitvenem valu, tudi če do takrat problemi na grško in turško skupnost razdeljenega otoka ne bodo rešeni. Bilo bi politično in moralno nesprejemljivo Cipru odreči članstvo, potem ko smo storili vse, da bi našli politično rešitev, je minister mednarodno priznane vlade večinsko grškega dela otoka menil v pogovoru, objavljenem v zadnji izdaji tednika.

Granić v Sloveniji

24. 05. 2001 00.00

Na povabilo predsednika komisije državnega zbora za evropske zadeve Lojzeta Peterleta se na obisku v Sloveniji mudi predsednik odbora za evropske integracije hrvaškega sabora Mate Granić. Ko je govoril o odnosih med državama, je nekdanji hrvaški zunanji minister dejal, da bi lahko vsa odprta vprašanja rešili s pogajanji. Mednarodna arbitraža pa naj bi bila le skrajna rešitev.

Podpredsednica belgijske vlade v Sloveniji

23. 05. 2001 00.00

Slovenski minister za promet Jakob Presečnik je podpredsednico belgijske vlade in ministrico za transport Isabelle Durant, ki se je mudila na enodnevnem delovnem obisku v Sloveniji, seznanil z razmerami na področju prometa v Sloveniji ter slovenskim prevzemanjem pravnega reda Evropske unije na področju transporta. Belgijo, ki bo v drugi polovici leta prevzela predsedovanje EU, po besedah Durantove zanimajo težave, s katerimi se na področju prometa srečujejo države kandidatke. Kot je zagotovila, naj bi Belgija v času predsedovanja uniji pripravila neformalno srečanje ministrov za promet in okolje iz članic in kandidatk. Durantova se je dopoldne sestala tudi z državnim sekretarjem v ministrstvu za zunanje zadeve Samuelom Žbogarjem.

Flamski minister v Sloveniji

22. 05. 2001 00.00

Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Samuel Žbogar se je srečal s flamskim ministrom za zunanjo trgovino, notranje zadeve in javno upravo Paulom van Grembergnom, ki je Slovenijo označil kot izvoznico stabilnosti v balkansko regijo. Visoki flamski predstavnik je obenem izrazil podporo tako Flandrije kot Belgije slovenskemu vključevanju v Evropsko unijo.

Nesoglasja v SDS

22. 05. 2001 00.00

Vrenje v socialdemokratski stranki po kongresu v Celju se nadaljuje. Poslanec Franc Čebulj je vodstvu stranke poslal pismo, v katerem je napovedal zamrznitev odnosov. Kaj to pomeni, v stranki za zdaj še ne vedo. Predsednik socialdemokratov Janez Janša zadeve ne želi komentirati, preden se ne pogovori s Čebuljem. Čebulja, ki ima zelo zvišan krvni pritisk, na sejo poslanske skupine ni bilo. Po nekaterih informacijah naj bi se za nekaj dni umaknil v bolnico. Po besedah Janeza Janše so o Čebulju sicer imeli namen razpravljati, vendar brez njegove prisotnosti tega niso storili. Ostali poslanci SDS pričakujejo, da bo Čebulj ostal v njihovih vrstah. Tudi sam Franc Čebulj je že med celjskim kongresom stranke dejal, da o izstopu iz stranke ne razmišlja, da pa bi bilo treba urediti demokratične sile znotraj stranke in narediti korak naprej od sedanje prakse.

Invalidi kličejo na pomoč

18. 05. 2001 00.00

Urad vlade za invalide skrbi za sodelovanje med oblastjo in invalidsko civilno sfero, osnovni princip njegovega delovanja pa je politika izenačevanja možnosti ljudi s posebnimi potrebami. Predstavniki vladnega urada za invalide v okviru programov mednarodnega sodelovanja Sveta Evrope (SE) že vrsto let sodelujejo z odborom za rehabilitacijo in integracijo invalidov, od avgusta lani pa je Slovenija tudi njegova polnopravna članica. Z aktivnostmi in težavami, s katerimi se tako urad kot invalidi vsakodnevno srečujejo pri svojem delu, pa tudi s predvidenimi dejavnostmi v okviru vključevanja Slovenije v Evropsko unijo, je vodstvo urada danes seznanilo ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja in zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Ministra, ki sta "določene stvari slišala prvič", sta sogovornikom obljubila pomoč, seveda v okviru pristojnosti njunih ministrstev.

Finančno-borzna konferenca v Portorožu

17. 05. 2001 00.00

Generalni direktor Ljubljanske borze Draško Veselinovič je v Portorožu odprl 18. finančno-borzno konferenco, ki se je tudi letos začela s podelitvijo kristalne plakete za kakovostno in korektno obveščanje izdajateljev delnic iz borzne kotacije. Nagrado je dobila Droga, ki je v minulem letu najbolje obveščala svoje delničarje in javnost o poslovanju.

Jan de Bock v Sloveniji

11. 05. 2001 00.00

Na povabilo vodje pogajalcev z EU Janeza Potočnika se na enodnevnem obisku v Sloveniji mudi generalni sekretar belgijskega zunanjega ministrstva Jan de Bock. Gre za pomemben obisk, saj bo Belgija 1. julija prevzela polletno predsedovanje EU. Janez Potočnik je o pomenu obiska za 24 ur povedal: "Na pogajanjih pričakujemo, da bomo v času belgijskega predsedovanja uspeli zaključiti pogajanja na vseh področjih, razen na tistih, ki so povezana s finančnimi posledicami, to so kmetijstvo, regionalna politika in proračun."

Slovenija ob dnevu Evrope

09. 05. 2001 00.00

Letošnji dan Evrope, ki sovpada z 10-letnico slovenske samostojnosti, je priložnost, da Slovenci razmislimo o dosežkih v stoletju, ko smo združili praktično oba velika zgodovinska projekta: slovensko državnost in vstop med družino enakopravnih narodov in držav. Načela EU, njena politična, varnostna usoda in tudi prispodoba prihodnosti so prostor, v katerem bodo Slovenke in Slovenci uresničevali svoje vizije v prihodnosti in reševali tudi svoje probleme, sta dejala minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja pogajalcev z EU Janez Potočnik. Po njunem mnenju je Slovenija je danes bliže EU, kot je bila kdajkoli prej.

Gröndahlova spodbudno o Sloveniji

08. 05. 2001 00.00

Norveška si bo kot članica zveze NATO prizadevala za pomoč Sloveniji pri včlanjevanju v severnoatlantsko zavezništvo, je po pogovorih s predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem poudarila predsednica norveškega parlamenta Kirsti Kolle Groendahl, ki se z delegacijo mudi na večdnevnem uradnem obisku v naši državi. Predsednik DZ Pahor pa je poudaril, da med državama ni odprtih političnih vprašanj, tokratni obisk, ki je prvi na najvišji parlamentarni ravni po osamosvojitvi Slovenije, pa bo okrepil sodelovanje med parlamentoma.

Teden v znamenju Evrope

07. 05. 2001 00.00

Delegacija Evropske komisije v Ljubljani in vladni urad za informiranje ob 9. maju - dnevu Evrope že četrto leto zapored pripravljata vrsto prireditev, s katerimi želita širši javnosti približati problematiko evropskega združevanja in povezovanja, širitve Evropske unije in slovenskega vključevanja vanjo. Prireditve bodo potekale ta teden.

Javna tribuna o vstopu Slovenije v EU

07. 05. 2001 00.00

Vstop v Evropsko unijo je nedvomno nova priložnost za Slovenijo, so s takšnimi ali drugačnimi besedami in kljub nekaterim pomislekom ocenili udeleženci javne tribune, ki sta jo z željo po širši razpravi o vprašanjih slovenskega vključevanja v EU ob začetku letošnjega Evropskega tedna ob dnevu Evrope, 9. maju, pripravila delegacija Evropske komisije v Sloveniji ter vladni urad za informiranje. Članstvo v EU je zunanjepolitična prioriteta Slovenije in pri njenem doseganju je država uspešna, vendar jo na poti čaka še nekaj ovir in ob prednostih mora država nedvomno računati tudi na težave, ki jih bosta prinesla tako pot kot tudi vstop v unijo, je pokazala razprava, v kateri so sodelovali dva veleposlanika, dva ministra, dva profesorja, pogajalec, poslanec in občinstvo.

Zunanji ministri EU o širitvi

05. 05. 2001 00.00

Na neformalnem zasedanju so se danes v švedskem Nykopingu sestali zunanji ministri Evropske unije. Osrednja tema pogovorov bo po pričakovanjih napredek na pristopnih pogajanjih s kandidatkami za članstvo. Še posebej naj bi se ministri osredotočili na še vedno neusklajena stališča držav EU do vprašanja prostega pretoka delovne sile, pri katerem se v članicah kot sta Nemčija in Avstrija , pojavlja strah, da bi brez prehodnih zaščitnih mehanizmov, torej ob takojšnjem odprtju meja, delavci iz novih članic preplavili nacionalna tržišča petnajsterice.

Prihodnji teden v DZ

05. 05. 2001 00.00

Prihodnji teden bodo poslanke in poslanci DZ delovni v odborih in komisijah, saj bodo pripravljali točke dnevnega reda za novo, majsko plenarno zasedanje.

Prehodna obdobja za nakup kmetijskih zemljišč

04. 05. 2001 00.00

Evropska komisija je danes predlagala večletna prehodna obdobja, ko tuja podjetja ne bodo mogla kupovati kmetijskih zemljišč v kandidatkah za članstvo v Evropski uniji po njihovem vstopu v povezavo. Kandidatke se namreč bojijo množičnega prihoda špekulantov iz EU, ki bi utegnili kupiti kmetijska zemljišča po zelo nizki ceni. Za nakup kmetijskih in gozdnih površin naj bi veljalo sedemletno prehodno obdobje, uvedli pa naj bi tudi petletno prehodno obdobje za nakup počitniških hišic, je pojasnil tiskovni predstavnik evropskega komisarja za širitev Guenterja Verheugna Jean-Christophe Filori.

Obisk ministra Rupla na Islandiji

03. 05. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je na delovnem obisku na Islandiji sestal z gostiteljem, islandskim zunanjim ministrom Halldorjem Asgrimssonom, srečal pa se je tudi s predsednikom vlade Davidom Oddssonom, podpredsednikom parlamenta Magnusom Stefanssonom ter predsednikom parlamentarnega odbora za zunanje zadeve Tomasom Ingijem Olrichom. Zunanja ministra sta odnose med državama ocenila kot tradicionalno zelo dobre in brez odprtih vprašanj ter s številnimi možnostmi za razvoj in poglobitev sodelovanja, predvsem na področju turizma. Minister Rupel je z islandskimi sogovorniki govoril predvsem o vključevanju Slovenije v zvezo Nato. Ob tem so islandski sogovorniki zatrdili, da je Islandija Slovenijo podpirala že v prvem krogu širitve zavezništva in da se bo podpora nadaljevala tudi v prihodnje.

Za prost pretok delovne sile

25. 04. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je evropskemu komisarju za širitev Günterju Verheugnu izročil posebno pismo, v katerem Slovenija poziva vse članice Unije in komisijo v Bruslju naj ne omeji dostopa slovenskih delavcev na evropski trg. Sicer pa je sestanek skupnega odbora slovenskega in evropskega parlamenta, ki dvakrat letno obravnava odprta vprašanja o vključevanja, minil v optimističnem tonu.

Odlični odnosi med Slovenijo in Francijo

24. 04. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek se je drugi dan uradnega obiska v Franciji srečal s premierom Lionelom Jospinom in predsednikom senata Christianom Ponceletom. Ta je po pogovorih poudaril odlične odnose med državama ter zagotovil francosko podporo vključevanju Slovenije v Evropsko unijo in zvezo NATO. Premier Drnovšek se je dopoldne srečal tudi z nekdanjim vodjem misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem, ki je zdaj francoski minister za zdravstvo. Pogovoru, ki sta ga namenila položaju v JV Evropi kot vprašanju zdravstvenih reform, se je pridružil tudi slovenski minister za zdravstvo Dušan Keber.

Slovenske izkušnje zelo koristne

24. 04. 2001 00.00

Slovenske izkušnje pri vključevanje v Evropsko unijo so za Makedonijo, ki se na to pot po nedavnem podpisu sporazuma o stabilizaciji pri pridruževanju s petnajsterico šele podaja, izjemno koristne, je ob koncu dvodnevnega obiska v Ljubljani danes poudaril podpredsednik makedonske vlade Zoran Krstevski. Še posebej jih bo lahko uporabila pri pripravi akcijskega načrta za izvajanje omenjenega sporazuma in nacionalne strategije za vključevanje v EU, je še pojasnil.

Peterle v Budimpešti

23. 04. 2001 00.00

Predsedniki parlamentarnih delovnih teles za evropske zadeve šestih držav kandidatk, ki so pristopna pogajanja z EU začela že pred tremi leti, so se na šestem srečanju v Budimpešti zavzeli za nov zagon v širitvenem procesu v času aktualnega švedskega predsedovanja uniji. Ob tem so izrazili prepričanje, da širitvena strategija, potrjena na vrhu v Nici, kandidatkam, še posebej prav prvi šesterici, v pristopnih pogajanjih omogoča hitrejši napredek od predvidenega. Zato so tako lahko pogajanja sklenjena najkasneje v prvi polovici leta 2002, so zapisali v skupni izjavi.

Drnovšek v Francijo

23. 04. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek bo danes popoldne začel štiridnevni delovni obisk v Parizu, kjer se bo srečal s francoskim kolegom Lionelom Jospinom in nekaterimi ministri, predsednikom države Jacquesom Chiracom ter predsednikoma senata in narodne skupščine, Christianom Ponceletom in Raymondom Fornijem, udeležil pa se bo tudi slovesne otvoritve novih prostorov slovenskega veleposlaništva v Parizu. V načrtu ima še srečanja s francoskimi gospodarstveniki, z generalnim sekretarjem Mednarodne organizacije frankofonije Butrosom Galijem in nekdanjim vodjo misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem.

Drnovšek odpotoval v Pariz

23. 04. 2001 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je v ponedeljek popoldne v spremstvu zunanjega ministra Dimitrija Rupla prispel na štiridnevni uradni obisk v Pariz. V Elizejski palači ga je sprejel francoski predsednik Jacques Chirac, srečanje z nekdanjim vodjo misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem pa je preloženo na torek.

Prednost pred ostalimi kandidatkami

20. 04. 2001 00.00

Slovenija je na poti v Evropsko unijo v prednosti pred ostalimi kandidatkami za članstvo, je danes na ustanovni seji parlamentarne komisije za evropske zadeve ocenil minister, pristojen za to področje, Igor Bavčar. Vlada si prizadeva, da bi bila naša država pripravljena na članstvo do konca leta 2002.

Korak bližje ustavnim spremembam

19. 04. 2001 00.00

Vlada je na četrtkovi seji imenovala 13-člansko strokovno skupino, katere naloga je, da na temelju izhodišč za spremembo ustave, ki jih je na zahtevo vlade pripravila vladna služba za zakonodajo v sodelovanju z ministrstvoma za pravosodje in za notranje zadeve, pripravi predlog ustavnih sprememb. V izhodiščih za spremembe ustave so se omejili na t.i. evropski člen, pravico tujcev - državljanov EU do nakupa nepremičnin, zakonodajni referendum, oblikovanje vlade, njeno sestavo in možnost odločitve DZ o predčasnih volitvah, reorganizacija in organizacija lokalne samouprave, volitve sodnikov v DZ in izročitev slovenskega državljana tuji državi.

Konferenca o širitvi EU v Gradcu

19. 04. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek in avstrijski kancler Wolfgang Schüssel sta v Gradcu odprla slovensko-avstrijsko konferenco o širitvi Evropske unije in sosedskih odnosih, z naslovom Stari sosedje - novi prijatelji. Predsednika vlad sta napovedala, da bo Slovenija postala članica Evropske unije najpozneje do leta 2004.

Seminar o širitvi EU v Gradcu

19. 04. 2001 00.00

V avstrijskem Gradcu in v Mariboru bo konec tedna potekal mednarodni seminar z naslovom Širitev Evropske unije: Stari sosedje - novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti. Seminar bosta v Gradcu odprla avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic, na temo Avstrija - Slovenija - Evropa pa bosta spregovorila avstrijski kancler Schuessel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Širitev EU prinaša novo partnerstvo

19. 04. 2001 00.00

V Gradcu se je danes začel dvodnevni seminar Širitev Evropske unije: Stari sosedje novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti, ki sta ga odprla deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic in pooblaščenec avstrijske vlade za širitev EU Erhard Busek. Na temo Avstrija - Slovenija - Evropa sta spregovorila avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.