zadeve EU

Patten v Beogradu in Podgorici
20. 10. 2000 00.00
Evropski komisar za zunanje zadeve Chris Patten bo prihodnji teden, v ponedeljek in torek, obiskal Podgorico in Beograd, so danes napovedali na Evropski komisiji.

Finski državni sekretar za trgovino v Sloveniji
18. 10. 2000 00.00
Na povabilo državnega sekretarja za ekonomske odnose s tujino v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Antona Grabeljška prihaja na dvodnevni obisk v Slovenijo finski državni sekretar za trgovino Bo Goeran Eriksson, ki naj bi se srečal tudi s predstavniki zunanjega in gospodarskega ministrstva ter vladne službe za evropske zadeve. Grabeljšek in Eriksson bosta govorila predvsem o gospodarskem sodelovanju med državama in o slovenskem približevanju k EU.

Finski državni sekretar za trgovino v Sloveniji
17. 10. 2000 00.00
Na dvodnevni obisk v Slovenijo bo jutri, 18. oktobra, prišel finski državni sekretar za trgovino Bo Goran Eriksson. Njegov gostitelj bo državni sekretar za ekonomske odnose s tujino Anton Grabeljšek, s katerim se bosta pogovarjala predvsem o gospodarskem sodelovanju med državama in o poteku približevanja Slovenije Evropski uniji. Med obiskom se bo finski gost srečal tudi s predstavniki ministrstva za zunanje zadeve, ministrstva za gospodarske dejavnosti ter s predstavniki vladne službe za evropske zadeve.

Izdelana Listina o temeljnih pravicah
16. 10. 2000 00.00
Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve je zadovoljno z izdelavo Listine o temeljnih pravicah, ki so jo na delovnem srečanju v francoskem Biarritzu 13. in 14. oktobra obravnavali voditelji držav EU. Dokument bo v okviru Unije obravnaval področje človekovih pravic, poleg državljanskih in političnih pravic pa bodo vključene tudi socialne in ekonomske pravice ter pravice s področja zasebnosti, bioetike in varovanja okolja. MZZ opozarja tudi na pomen in dosežke Sveta Evrope, katerega delovanje je posvečeno varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

ZRJ uradno zaprosila za sprejem v ZN
13. 10. 2000 00.00
Voditelji Evropske unije so danes na zasedanju v Biarritzu načelno podprli predlog Evropske komisije, naj unija ZRJ letos nameni okrog 200 milijonov evrov nujne pomoči. Formalno morata za predlog zeleno luč prižgati še Evropski parlament in ministrski svet, kar naj bi po pričakovanjih opravila prihodnjo sredo, nato pa bi se po besedah evropskega komisarja za zunanje zadeve Chrisa Pattena pomoč v ZRJ lahko začela stekati že v nekaj dneh. 200 milijonov evrov pomoči za ZRJ bo po komisijinem predlogu unija namenila iz rezervnih proračunskih sredstev za nujno človekoljubno pomoč tretjim državam. Kot je poudaril Chris Patten, na ta način ne bo nobena od drugih prejemnic pomoči oškodovana. Pomoč, namenjena prebivalstvu za lažje preživetje zime, naj bi se po predlogu komisije stekala neposredno v občine, v prvi vrsti pa bo namenjena za gorivo, zdravstvo in šolstvo. Finančne načrte za srednje- in dolgoročno pomoč ZRJ pri obnovi gospodarstva in infrastrukture bo Bruselj po Pattenovih napovedih izdelal takrat, ko bodo izdelane vse ocene o dejanskih potrebah te države. Pri namenjanju te pomoči bo po pričakovanjih sodelovala širša mednarodna skupnost. ZRJ se bo, kot je opozoril Patten, morala pred prilivom posojil s strani mednarodnih finančnih institucij s temi sicer dogovoriti o načinu odplačevanja zaostalih dolgov. Evropski komisar je pri tem izrazil upanje, da bodo pogovori Beograda s finančnimi ustanovami čim prej stekli. Vrh EU bo o pomoči ZRJ jutri v Biarritzu razpravljal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. Koštunica pa je poslal Združenim narodom prošnjo za sprejem ZR Jugoslavije v svetovno organizacijo, je poročala Televizija Studio B, ki se sklicuje na tiskovnega predstavnika ZN. Koštunica je prošnjo za sprejem ZRJ v ZN vročil posebnemu predstavniku svetovne organizacije Carlu Bildtu med njegovim obiskom Beogradu. Generalni sekretar ZN Kofi Annan bo jugoslovansko prošnjo predložil Varnostnemu svetu, ta pa naj bi svoje priporočilo poslal generalni skupščini ZN.

Danes nov sporazum z Madžarsko
12. 10. 2000 00.00
Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Vinko Gorenak je s sodelavci odpotoval v Budimpešto, kjer bo z državnim sekretarjem na madžarskem ministrstvu za notranje zadeve Karolyjem Kontratom podpisal sporazum med državama o mejni kontroli cestnega in železniškega prometa.

O financiranju malih in srednjih podjetij
11. 10. 2000 00.00
V okviru Mednarodne konference o financiranju malih in srednjih podjetij, ki poteka od 10. do 13. oktobra 2000 v Hotelu Golf na Bledu, je bila danes organizirana tiskovna konferenca na isto temo. Na njej so sodelovali mag. Maja Tomanič Vidovič, državna sekretarka za malo gospodarstvo, MMGT, mag. Zdenka Kovač, direktorica Pospeševalnega centra za malo gospodarstvo, g. Peter Kastelic, nacionalni koordinator za SEP, g. Albin Kerec, predstavnik Zavoda RS za zaposlovanje.

Jutri nov sporazum z Madžarsko
11. 10. 2000 00.00
Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Vinko Gorenak bo jutri s sodelavci odpotoval v Budimpešto, kjer bo z državnim sekretarjem na madžarskem ministrstvu za notranje zadeve Karolyjem Kontratom podpisal sporazum med državama o mejni kontroli cestnega in železniškega prometa.

Konec prvih pogajanj leta 2002
10. 10. 2000 00.00
Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je v Luxembourgu dejal, da se bodo po mnenju Evropske komisije prva pogajanja z državami kandidatkami za članstvo lahko končala leta 2002.

Chirac potrdil skorajšnjo ukinitev sankcij
06. 10. 2000 00.00
Francoski predsednik Jacques Chirac je danes v sporočilu za javnost potrdil padec Slobodana Miloševića in zmago Vojislava Koštunico, saj je slednjega naslovil z nazivom "predsednik Koštunica" in mu zagotovil, da bo vrnitev demokracije v Srbijo pospremila ukinitev sankcij. Chirac je novega jugoslovanskega predsednika tudi povabil na vrh EU, ki bo 14. oktobra v Biarritzu.

Zöpel na obisku v Sloveniji
03. 10. 2000 00.00
Slovenija bo prav gotovo med državami, ki bodo prve postale nove članice Evropske unije, je med obiskom v Sloveniji poudaril državni minister na nemškem zunanjem ministrstvu Christoph

Zöpel prihaja v Slovenijo
03. 10. 2000 00.00
Državni minister pri nemškem zunanjem ministrstvu Christoph Zöpel, ki se od srede leta 1999 kot naslednik Günterja Verheugna ukvarja predvsem z zadevami Evropske unije, bo danes obiskal Slovenijo. Kot so včeraj sporočili z nemškega veleposlaništva v Ljubljani, se bo Zöpel srečal s premierom Andrejem Bajukom, zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom, državnim sekretarjem na MZZ Mitjo Drobničem, vodjo pogajalcev z EU Janezom Potočnikom ter predsednikoma parlamentarnega odbora za mednarodne zadeve Jelkom Kacinom in komisije za evropske zadeve Janezom Krambergerjem.

Zöpel jutri v Sloveniji
02. 10. 2000 00.00
Državni minister pri nemškem zunanjem ministrstvu Christoph Zöpel, ki se od srede leta 1999 kot naslednik Günterja Verheugna ukvarja predvsem z zadevami Evropske unije, bo jutri obiskal Slovenijo. Kot so danes sporočili z nemškega veleposlaništva v Ljubljani, se bo Zöpel srečal s premierom Andrejem Bajukom, zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom, državnim sekretarjem na MZZ Mitjo Drobničem, vodjo pogajalcev z EU Janezom Potočnikom ter predsednikoma parlamentarnega odbora za mednarodne zadeve Jelkom Kacinom in komisije za evropske zadeve Janezom Krambergerjem.

Slovenija podpira odločitev srbskega naroda
30. 09. 2000 00.00
Slovenija se pridružuje izjavam in podpori EU srbskemu narodu ob njegovi zgodovinski odločitvi na predsedniških in parlamentarnih volitvah preteklo nedeljo, so danes sporočili z zunanjega ministrstva. Slovenija meni, da bo ta odločitev vodila v novo, demokratično in sodobno ZRJ.

Potočnik obžaluje dansko odločitev
29. 09. 2000 00.00
V. d. direktorja vladne službe za evropske zadeve in vodja ožje pogajalske skupine za EU Janez Potočnik danes izrazil obžalovanje zaradi neuspeha danskega referenduma o uvedbi evra. Potočnik ocenjuje, da izid referenduma ne bo neposredno vplival na potek širitve EU, vsekakor pa je to korak, ki ne prinaša potrebne krepitve unije ter skupne valute in lahko posredno prizadene sam proces širitve.

Vlada v Bruselj poslala dopolnitve poročila o napredku
27. 09. 2000 00.00
Slovenska vlada je danes v Bruselj poslala dopolnitve svoje ocene o napredku države pri vključevanju v Evropsko unijo v zadnjem letu, ki jih bo Evropska komisija še upoštevala pri pripravi svojega rednega poročila o napredku držav kandidatk za EU. To bo letos po načrtih objavljeno 8. novembra. Pred njegovo dokončno pripravo pa se bo slovenska delegacija pod vodstvom Andreja Engelmana, namestnika direktorja vladne službe za evropske zadeve, prihodnji teden - 3. oktobra - v Bruslju sestala s predstavniki generalne direkcije za širitev pri Evropski komisiji pod vodstvom njenega direktorja Eneka Landabura. Svoje poročilo o napredku, ki Evropski komisiji služi kot ena od podlag za pripravo poročila o napredku kandidatk, je slovenska vlada sprejela in v Bruselj poslala konec junija. V njem je ocenila svojo pripravljenost na članstvo po treh oziroma štirih ključnih merilih za članstvo, ki so politična in gospodarska, sposobnost prevzema obveznosti članstva oziroma pravnega reda EU ter s tem povezana usposobljenost za njegovo izvajanje. V dopolnitvah Slovenija pravzaprav odgovarja na vprašanja Evropske komisije o vrsti tem, med drugim v okviru političnih kriterijev o napredku pri reformi javne uprave in izvajanju španskega kompromisa, v okviru gospodarskih kriterijev pa o fiskalni situaciji, razlogih za zmanjšanje naložb in neposrednih tujih investicijah.

Vlada odgovorila na interpelacijo v DZ
22. 09. 2000 00.00
Iz DZ so sporočili, da je vlada danes državnemu zboru poslala odgovor na interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za zunanje zadeve Lojzeta Peterleta, ki ga je sprejela na včerajšnji seji. V dopisu je vlada državnemu zboru ponovno predlagala, naj na izredni seji še pred 3. oktobrom obravnava in sprejme zakonske predloge, ki se nanašajo na prevzete naloge Slovenije glede pravnega reda EU, in hkrati obravnava tudi interpelacijo o delu ministra Peterleta.

Slovenski pogajalci z Lombarderom
20. 09. 2000 00.00
Ožja pogajalska skupina pod vodstvom Janeza Potočnika, sicer tudi v. d. direktorja vladne službe za evropske zadeve, ter predstavniki posameznih ministrstev in delovnih skupin za pripravo pogajalskih izhodišč so popoldne v Ljubljani začeli dvodnevno delovno srečanje z Jaimejem Garcio Lombarderom, v Evropski komisiji pristojnim za Slovenijo. Na njem bodo pregledali trenutno stanje na pogajanjih ter ključne probleme in odprta vprašanja v poglavjih, ki so v pogajanjih še odprta. Pred začetkom pogajanj pod francoskim predsedstvom EU naj bi govorili tudi o nadaljnjem poteku pogajanj in možnostih za njihovo zapiranje za posamezna poglavja.

Bajuk danes na sedežu EU in NATO
19. 09. 2000 00.00
Predsednik vlade Andrej Bajuk je danes na delovnem obisku v Bruslju, kjer bo obiskal sedeža Evropske unije in

Ustanavlja se Center nevladnih organizacij
15. 09. 2000 00.00
Vladna služba za evropske zadeve in skupina nevladnih organizacij sta danes v Ljubljani podpisali pismo o nameri za ustanovitev Centra nevladnih organizacij. Kot je ob tej priložnosti povedal v. d. direktorja SVEZ Janez Potočnik, je sodelovanje nevladnih organizacij v procesu vključevanja Slovenije v EU le povod za ustanovitev centra. Ta bo po besedah predstavnice iniciativne skupine nevladnih organizacij Brede Kutin servis za omenjene organizacije, ki jim bo pomagal pri povečevanju vpliva in boljšemu delu v boljših pogojih. Center bo predvidoma ustanovljen v mesecu ali dveh.

Nizozemska za hitro širitev EU
11. 09. 2000 00.00
Vodja slovenskih pogajalcev z EU in v. d. direktorja vladne službe za evropske zadeve Janez Potočnik je bil v okviru serije obiskov držav članic EU danes v Haagu, kjer so mu nizozemski sogovorniki zatrdili, da se njihova država zavzema za hitro in čimprejšnjo širitev povezave, saj se zavedajo, da ta ni le izziv, ampak tudi prednost.

Konec politične osamitve Avstrije?
11. 09. 2000 00.00
Danski premier Poul Nyrup Rasmussen se je izrekel za to, da bi štirinajst članic Evropske unije že danes končalo politično osamitev Avstrije. Za dansko vlado ni razloga za odlašanje, je po seji zunanjepolitičnega odbora danskega parlamenta dejal Rasmussen.

DZ tudi med volilno kampanjo
11. 09. 2000 00.00
Generalna sekretarka vlade Verica Trstenjak je članom kolegija predlagala, da bi DZ poleg načrtovane 55. izredne seje, ki se bo začela to sredo, opravil še eno izredno zasedanje. Na njem pa bi poslanci ob zakonskih prioritetah v zvezi s prevzemanjem pravnega reda EU obravnavali še interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za zunanje zadeve Lojzeta Peterleta ter odločali o vladnem predlogu za spremembo ustave v zvezi z novim načinom oblikovanja vlade po volitvah.

Potočnik odhaja na Nizozemsko
11. 09. 2000 00.00
Vodja slovenskih pogajalcev z EU in v. d. direktorja vladne službe za evropske zadeve Janez Potočnik bo v okviru serije obiskov držav članic Evropske unije, na katerih predstavlja slovensko vključevanje vanjo, v prihodnjih dneh obiskal Nizozemsko in Dansko.

Konec politične osamitve Avstrije?
10. 09. 2000 00.00
Danski premier Poul Nyrup Rasmussen se je izrekel za to, da bi štirinajst članic Evropske unije že v ponedeljek končalo politično osamitev Avstrije. Za dansko vlado ni razloga za odlašanje, je po seji zunanjepolitičnega odbora danskega parlamenta dejal Rasmussen.

Slovenska vlada na današnji seji
10. 08. 2000 00.00
Vlada je na današnji seji zavrnila poročilo o izvrševanju proračuna v prvi polovici leta 2000, ki so ga pripravili na ministrstvu za finance. Po mnenju vlade iz poročila še vedno ni razvidno, kakšno je dejansko stanje javnih financ od 1. julija dalje ter kakšni so razlogi, ki so privedli do proračunskega primanjkljaja, s katerim se je vlada soočila ob nastopu svojega mandata.

Poljska ključna država v širitvi EU
24. 07. 2000 21.54
Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je danes v Bruslju, po srečanju z novim poljskim zunanjim ministrom Wladyslawom Bartoszewskim, izjavil, da je Poljska ključna država v širitvenem procesu Evropske unije in v tem kontekstu pozdravil vsa prizadevanja za pospešitev usklajevanja nacionalne zakonodaje z unijinim pravnim redom.

Približevanje EU je prepočasno
20. 07. 2000 15.52
Domnevno zaostajanje pri približevanju EU je bilo za novo vlado le izgovor za prevzem oblasti in za zavrnitev možnosti predčasnih volitev, pravi razlogi za oblikovanje nove vlade pa se skrivajo v aktualnih dogajanjih glede volilnega sistema, ocenjujejo v največji opozicijski stranki LDS. Kronski dokaz tega naj bi bila po besedah podpredsednika stranke Igorja Bavčarja napovedana vezava zaupnice vladi na ustavne spremembe in ne na evropske zadeve. ''Vlada je pripravljena podrediti enega od koalicijskih partnerjev, to je SLS+SKD, in uporabiti vzvod pritiska, s katerim lahko v temelje ogrozi dejavnosti nove koalicije, pri čemer ne razmišlja o razlogu, s katerim je utemeljila potrebo po oblikovanju nove vlade,'' je dejal Bavčar.

Peterle danes na obisku v Nemčiji
19. 07. 2000 07.17
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se bo danes popoldne na obisku v Berlinu sestal z nemškim kolegom Joschko Fischerjem in drugimi sogovorniki, pogovarjali pa se bodo predvsem o večstranskih vprašanjih, v tem okviru o širitvi Evropske unije in približevanju Slovenije uniji ter o francoski pobudi za pripravo vrha EU-Balkan, so sporočili iz urada zunanjega ministra. Minister Peterle se bo srečal tudi z berlinskim županom Eberhardom Diepgenom, svetovalcem nemškega kanclerja za zunanjo politiko Michaelom Steinerjem ter s predsednikom odbora za evropske zadeve v bundestagu Friedbertom Pfluegerjem.

Brejc v Bruslju o zaposlovalni politiki
18. 07. 2000 09.37
Slovenski minister za delo, družino in socialne zadeve Miha Brejc in evropska komisarka za zaposlovanje in socialo Ana Diamantopulu sta danes v Bruslju podpisala skupno oceno srednjeročnih prednostnih nalog v slovenski zaposlovalni politiki. V dokumentu sta Slovenija in komisija skupaj zastavili prednostne cilje za pospeševanje preobrazbe slovenskega trga delovne sile in za usklajevanje s skupno evropsko zaposlovalno politiko.