zadeve EU

Rupel na srečanju v Genvalu

10. 09. 2001 00.00

Neformalnega srečanja zunanjih ministrov EU in njihovih kolegov iz držav kandidatk v Genvalu se udeležuje tudi zunanji minister Dimitrij Rupel.

Portoroško srečanje pogajalcev

07. 09. 2001 00.00

Slovenija gosti 14. srečanje pogajalskih skupin držav kandidatk za članstvo v EU. Kot je 24ur dejal Janez Potočnik, vodja slovenskih pogajalcev, je srečanje v znamenju prehoda v ciljno ravnino ciljnega leta zaključka pogajanj.

Rupel sprejel Moscovicija

06. 09. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je sprejel francoskega ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija, ki se mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji.

Moscovici podprl vstop Slovenije v EU

05. 09. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek je na Brdu pri Kranju danes sprejel francoskega ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija, ki je začel dvodnevni obisk v Sloveniji.

Georgievski vztraja pri začetku postopka

05. 09. 2001 00.00

Makedonski premier Georgievski je poslance sobranja pozval, naj glasujejo za začetek postopka spreminjanja ustave, sicer utegne državo doleteti tihi bojkot mednarodne skupnosti.

Poslovno povezovanje Slovenskih železnic

29. 08. 2001 00.00

Pristaniška uprava Trst, Luka Koper ter Slovenske železnice so podpisale predhoden dogovor o povezovanju.

Tudi SNS za referendum

12. 07. 2001 00.00

Parlamentarna Slovenska nacionalna stranka je dober teden pred iztekom 30-dnevnega roka za zbiranje potrebnih 40.000 podpisov podpore za razpis referenduma o prostocarinskih prodajalnah (PCP) pozvala volivce, naj podprejo pobudo zunajparlamentarne Nove stranke in oddajo svoj glas za referendum o PCP.

Rupel o prihodnosti EU

11. 07. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je v svojem govoru posebej predstavil pričakovanja in interese Slovenije ob vstopu v Unijo. Ne bi nas smel motiti pojem federacije, če gre za federacijo nacionalnih držav, ki ohranjajo pristojnosti na področjih, kot so jezik, kultura, izobraževanje, umetnost. Evropska unija bi se lahko imenovala Združeni narodi Evrope ali Nacionalne države Evrope, je poudaril minister Rupel v današnjem govoru pred veleposlaniki držav članic EU in držav kandidatk v Sloveniji.

DZ o vključevanju v EU in Nato

11. 07. 2001 00.00

V državnem zboru poteka posvet o aktivnostih parlamenta za uspešno vključitev v Evropsko unijo in Nato. Poleg predsednika državnega zbora Boruta Pahorja, bodo s svojimi prispevki med drugimi nastopili še zunanji minister Dimitrij Rupel, minister za evropske zadeve Igor Bavčar in obrambni minister Anton Grizold.

Posodobljen mejni prehod

06. 07. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek in avstrijski kancler Wolfgang Schuessel sta opoldne na meddržavnem mejnem prehodu Pavličevo sedlo nad Logarsko dolino odprla posodobljeno cesto v dolžini dobrih sedmih kilometrov. Vrednost celotne naložbe je ocenjena na 930 milijonov tolarjev. Ker je bil projekt, ki je bil dokončan prejšnji mesec, uvrščen v program Evropske unije čezmejnega sodelovanje Phare, je kot tak dobil tudi del nepovratnih finančnih sredstev za drugo fazo izgradnje v višini okoli 110 milijonov tolarjev. Prek programa Phare je bila sofinancirana tudi izgradnja mejnega kontrolnega objekta, katerega skupna vrednost znaša 224,5 milijona tolarjev.

Srečanje Slovencev z vsega sveta

03. 07. 2001 00.00

V slovenskem parlamentu je danes potekalo srečanje Slovencev z vsega sveta, ki ga je pripravila državnozborska komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Gre za prvo tovrstno srečanje, ki so se ga udeležili predstavniki slovenskih društev in organizacij iz Avstrije, Italije, Madžarske, Hrvaške, BiH, Makedonije, Nemčije, Švice, Francije, Švedske, Argentine, Avstralije, ZDA in Kanade. Po grobih ocenah zunaj meja Slovenije živi pol milijona Slovencev.

Pomoč EU za schengensko mejo

29. 06. 2001 00.00

Evropska unija je Sloveniji za področje notranjih zadev, v prvi vrsti pa za vzpostavitev bodoče zunanje meje unije, doslej namenila 16 milijonov evrov, do leta 2003 pa naj bi prispevala še 9,5 milijona evrov, kar bo skupaj znašalo okrog 26 milijonov evrov ali šest milijard slovenskih tolarjev. Še približno enkrat toliko kot EU iz programa Phare pa bo za izvajanje nalog na tem področju zagotovila Slovenija sama, je na današnji novinarski konferenci povedal slovenski notranji minister Rado Bohinc. Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden pa je ob tej priložnosti poudaril velik pomen kakovostne zunanje meje EU in menil, da se je Slovenija njene vzpostavitve lotila zelo prizadevno.

Sprejeto poročilo o napredku

28. 06. 2001 00.00

Vlada je sprejela svoje letošnje poročilo o napredku Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, ki bo Evropski komisiji služilo kot ena od podlag za pripravo rednega letnega poročila o napredku kandidatk za članstvo. Slovenija mora - tako kot druge kandidatke - poročilo o lastnem napredku Bruslju oddati do konca junija, septembra pa ga bo še imela možnost dopolniti. Evropska komisija naj bi letos poročila o kandidatkah - že četrtič zapored - objavila 13. novembra.

Deset let slovenske državnosti

26. 06. 2001 00.00

Slovenija je včeraj praznovala dan državnosti. Točno pred desetimi leti je namreč takratna slovenska skupščina na podlagi plebiscitarne odločitve za samostojno državo uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti ter tako postavila formalni temelj slovenski samostojnosti. Dan kasneje je bila suverena slovenska država slovesno razglašena, s čimer so se končala prizadevanja za njeno samostojnost in začel boj za njeno osamosvojitev.

Egipt s pridružitvenim sporazumom

25. 06. 2001 00.00

Egipt je danes kot peta sredozemska država, ki ne leži v Evropi, podpisal pridružitveni sporazum z EU. Sporazum bo utrdil politične in trgovinske odnose med državo ob Nilu in evropsko petnajsterico. Sporazum, ki so ga ob robu srečanja zunanjih ministrov EU v Luxembourgu podpisali egiptovski zunanji minister Ahmed Maher El Sajed, njegova švedska kolegica Anna Lindh ter evropski komisar za zunanje zadeve Chris Patten, mora ratificirati še egiptovski parlament.

Solana znova v Makedonijo

22. 06. 2001 00.00

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana bo z Bližnjega vzhoda ponovno odpotoval v Skopje, kjer bo sodeloval na pogajanjih voditeljev makedonskih političnih strank in jih poskušal spodbuditi k medetničnem dialogu. Tiskovni predstavnik komisije EU za zunanje zadeve Gunar Wiegand pa je danes izrazil upanje, da bodo makedonski in albanski politiki še ta konec tedna dosegli politični dogovor. Wiegand je še napovedal, da bo unija v primeru politične rešitve krize Makedoniji nudila finančno pomoč.

Evropejci o vrhu v Goeteborgu

21. 06. 2001 00.00

Nedavni vrh Evropske unije v Goeteborgu je z določitvijo okvirnega časovnega načrta za izvedbo širitve, v katerem je predvidel konec pristopnih pogajanj z najbolje pripravljenimi kandidatkami v letu 2002, leto 2004 pa opredelil kot ciljni datum vstopa prvih novih članic, za vse strani v procesu prinesel izziv, da zastavljeni cilj dosežejo. Tako je raven zavez iz Goeteborga danes ocenil švedski veleposlanik v Sloveniji John Christer Ahlander, ko je skupaj z vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Ericom van der Lindnom ter Samijem Godartom, veleposlanikom Belgije, ki bo julija od Švedske za pol leta prevzela predsedovanje uniji, spregovoril o rezultatih vrha.

Poslanci o Berlusconijevi vladi

20. 06. 2001 00.00

Italijanska poslanska zbornica bo glasovala o zaupnici novi vladi pod vodstvom premiera Silvia Berlusconija. Podporo bi morala dobiti brez težav, saj je Berlusconijev Dom svoboščin na volitvah prepričljivo zmagal.

Štirje milijoni evrov za regionalno sodelovanje

19. 06. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je danes sprejel deželno glavarko avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic, ki je na delovnem obisku v Sloveniji. Kot je po srečanju poudaril Bavčar, sta govorila o regionalnem sodelovanju, ki ga nameravata državi pospešiti že v tem trenutku in ne čakati na vstop Slovenije v Evropsko unijo. Gre za projekte, ki zadevajo predvsem infrastrukturo, gospodarsko sodelovanje in izobraževanje. Minister Bavčar je opozoril, da je avstrijska Štajerska za Slovenijo izjemno pomemben gospodarski partner, saj menjava s to avstrijsko zvezno deželo predstavlja tretjino gospodarske menjave z Avstrijo. Na obeh straneh meje je izjemno velik pretok ljudi, dobro sodelovanje sta vzpostavila tudi Maribor in Gradec.

Deset let pozneje

18. 06. 2001 00.00

Pred okroglo mizo ob 10. obletnici osamosvojitve Slovenije in Hrvaške z naslovom Deset let pozneje, ki sta jo v Zagrebu pripravili društvi slovensko-hrvaškega in hrvaško- slovenskega prijateljstva, so se na kratko srečali slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel in minister za evropske zadeve Igor Bavčar ter hrvaški predsednik Stipe Mesić. Kot je po pogovoru povedal predsednik Mesić, so govorili o splošnem tempu približevanja EU, pa tudi o temah nedavnega vrha ruskega in ameriškega predsednika v Sloveniji. Minister Rupel je dodal, da sta s hrvaškim predsednikom govorila tudi o dobrih odnosih med državama, medtem ko ga je minister Bavčar seznanil z vrhom EU v Goeteborgu.

Monti in Drnovšek o širitvi EU

18. 06. 2001 00.00

Evropskega komisarja za konkurenco Maria Montija, ki se mudi na delovnem obisku v Sloveniji, je sprejel tudi predsednik vlade Janez Drnovšek. Monti in Drnovšek sta izmenjala poglede na proces širitve EU in potrebne institucionalne reforme. Komisar Monti je pred srečanjem z Drnovškom odprl letno konferenco generalnega direktorata za konkurenco Evropske komisije ter institucij za varstvo konkurence in državne pomoči 13 držav kandidatk.

Potočnik na Danskem

15. 06. 2001 00.00

Danska možnost odprtja svojega trga delovne sile za delavce iz bodočih novih članic Evropske unije takoj po širitvi še preučuje, v primeru Slovenije pa bi podprla sklenitev pristopnih pogajanj za to področje na način, kot se je to zgodilo z Madžarsko, ki je sprejela do sedem let dolgo prehodno obdobje pod pogojem vzajemnosti. To so vodji slovenskih pogajalcev z EU Janezu Potočniku med današnjim obiskom na Danskem povedali sogovorniki v Koebenhavnu.

Širitev Nata prihodnje leto

13. 06. 2001 00.00

Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je izrazil zadovoljstvo ob današnji napovedi držav članic zveze Nato, da nameravajo na vrhu v Pragi prihodnje leto odpreti vrata zavezništva za vstop novih članic. Kot je še dejal v izjavi iz Dublina, kjer se mudi na obisku, bo Slovenija po njegovem mnenju med povabljenimi državami, če bo izpolnila naloge, ki jih nalaga Akcijski načrt za članstvo v zavezništvu. Ruplu so irski sogovorniki zagotovili, da negativen izid referenduma, na katerem so Irci pred dnevi zavrnili ratifikacijo pogodbe iz Nice, ni uperjen proti širitvi Evropske unije in da bo Irska nadaljevala politiko aktivne podpore širitvi unije. Sicer so irski sogovorniki izrazili mnenje, da je Slovenija kvalificirana kandidatka za članstvo v EU, ki ga lahko doseže v okviru ciljev, ki si jih je zastavila, tako da bi lahko postala članica EU 1. januarja 2004 in že sodelovala na volitvah v Evropski parlament.

Bavčar v Parizu

13. 06. 2001 00.00

Slovenija na vrhu Evropske unije konec tedna v Goeteborgu pričakuje jasno zavezo za izvedbo širitve v zastavljenih časovnih okvirih, ki bo zagotovila tudi čimprejšen začetek vsebinskih pristopnih pogajanj za najzahtevnejša poglavja pravnega reda, je danes v pogovoru s francoskim kolegom Pierrom Moscovicijem v Parizu poudaril slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar. EU bo sledila dogovorom, ki jih je glede širitve sprejela na vrhu decembra lani v Franciji, in irski referendumski "ne" pogodbi iz Nice na to ne bo vplival, pa je ministru Bavčarju zatrdil Moscovici.

GZS o vključevanju v EU

12. 06. 2001 00.00

Na današnji skupščini GZS so govorili o aktualnih vidikih vključevanja Slovenije v EU, zato je na njem spregovoril minister za evropske zadeve Igor Bavčar. Dejal je, da se čas, v katerem so bile uspešne tiste kandidatke za članstvo v EU, ki so zaprle največ pogajalskih poglavij, izteka in da se začenja čas pogajanj o konkretnih problemih, zlasti finančnih. Bavčar je pojasnil, da se začenjajo pogajanja o poglavjih, kjer imajo članice petnajsterice različne interese, kar se je že pokazalo pri vprašanju prostega pretoka delovne sile, poleg tega pa prihajajo v ospredje finančna vprašanja. Med drugim je izrazil tudi zadovoljstvo, da je prav med slovenskimi gospodarstveniki podpora vstopu Slovenije v EU največja, glede podpore širše javnosti pa je dejal, da se je ta v zadnjem času sicer nekoliko zmanjšala, a je še vedno dokaj visoka.

On-line razprava o vstopu Slovenije v EU

12. 06. 2001 00.00

V okviru raziskave o izražanju in spreminjanju mnenja o vstopu Slovenije v Evropsko unijo bo od srede, 13. junija, do sobote, 16. junija, od 16. do 22. ure potekala on-line razprava o vstopu Slovenije v povezavo, so danes sporočili iz Fakultete za družbene vede v Ljubljani. Naslov spletne strani je: www.aktualne.razprave.org/eu. Posamezniki, ki se bodo udeležili razprave, bodo imeli možnost predstaviti svoja mnenja o vstopu Slovenije v EU in se soočiti z mnenji drugih. Kot gostje bodo sodelovali predstavniki slovenske vlade, ožje pogajalske skupine za pristop Slovenije k EU, Službe vlade za evropske zadeve z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, na strani evroskeptikov pa bodo sodelovali skupina Neutro, Gibanje 23. december in drugi.

Študentje državi - dan D

11. 06. 2001 00.00

Priprave na študentski protest, ki ga za 14. junij napovedujejo študentski organizaciji ljubljanske in mariborske univerze ter Zveza študentskih klubov Slovenije, so praktično že zaključene. Javni shod, ki bo potekal na Trgu svobode v Mariboru ter Trgu republike v Ljubljani, bo predstavljal glas 80.000 slovenskih študentov.

Irci proti ratifikaciji

09. 06. 2001 00.00

Irci so se na referendumu izrekli proti ratifikaciji pogodbe iz Nice, ki jo je Evropska unija v sklopu priprav na sprejem novih članic sklenila decembra lani. Po končnih uradnih izidih se je proti ratifikaciji izreklo 53,87 odstotka oziroma 529,478 volilcev, za pa je bilo 46,13 odstotka oziroma 453,461 volilcev.

Slovenija v EU ''po načrtu''

08. 06. 2001 00.00

Verheugen se je v okviru obiska v Sloveniji sestal z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem. Pogovori so tekli o vključevanju Slovenije EU in o slovenskih stalilščih do odločitev petnajsterice v zvezi s širitvijo. Po besedah Verheugna je evropska komisija zadovoljna s potekom pristopnih pogajanj s Slovenijo in z napredkom, ki ga je država naredila, saj je Slovenija ena najbolje pripravljenih kandidatk za članstvo v EU. V pogajanjih s Slovenijo sicer obstaja nekaj težav, ki pa niso nepremagljive. Med temi je komisar omenil dve, prostocarinske prodajalne (PCP) in vprašanje prehodnih obdobij za prost pretok delovne sile. Glede PCP je Verheugen izrazil prepričanje, da bodo slovenske oblasti problem, ki naj ne bi vplival na proces širitve, rešile, saj gre nenazadnje za kredibilnost in ugled Slovenije, ki se je zavezala, da bo PCP zaprla.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju

08. 06. 2001 00.00

V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."