zahtevo

Zakon o dohodnini v nasprotju z ustavo?
01. 03. 2000 19.13
Zakon o dohodnini je po oceni državnega sveta (DS) v nasprotju z 2. in 14. členom ustave, zato je na seji sprejel zahtevo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti te določbe. Državni svetniki namreč ocenjujejo, da se zakupnikom kmetijskih zemljišč, ki so v lasti sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, k skupni osnovi za odmero davka od dohodka iz kmetijstva ne bi smel prištevati katastrski dohodek od zemljišč. DS je poleg tega sklenil v zakonodajni postopek vložiti novelo zakona o kmetijskih zemljiščih, ob obravnavi vladne novele zakona o sodnih taksah pa je med drugim ponovno nasprotoval dvigom sodnih taks.

Nicolas Cage in Patricia Arquette se bosta ločila
29. 02. 2000 07.35
Dobitnik filmske nagrade Oskar Nicolas Cage (36) in igralka Patricia Arquette (31) sta sporočila, da se bosta po štirih letih zakona ločila. Neka ameriška televizijska postaja je poročala, da je Cage že v četrtek v Los Angelesu vložil zahtevo za ločitev. Ob tem je kot razlog navedel nepremostljive ovire. Iz dokumentov je razvidno tudi, da sta si Cage in Arquettova že leta 1996, leto dni po poroki, razdelila premoženje. Televizijska postaja MSNBC ob tem dodaja, da bi si igralca zaslužila Oskarja za igranje srečnega zakonskega para v zadnjih štirih letih.

Podobnik zahteva neodvisno preiskavo
28. 02. 2000 18.34
Predsednik SLS Marjan Podobnik je na novinarski konferenci pojasnil odločitev, da bo na četrtkovi seji vlade sprožil zahtevo za neodvisno preiskavo o kraji njegovega službene avtomobila, o čemer je v petek pisno obvestil premiera Janeza Drnovška. Kot je dejal, se je o tem v petek pogovarjal z ministri vseh treh koalicijskih strank, med drugim tudi z notranjim ministrom Borutom Šukljetom in generalnim direktorjem policije Andrejem Podvršičem, ter jim predstavil razloge za to zahtevo. Podobnik sicer zaupa uradnim organom slovenske oblasti, vendar gre za indice, ''da so v krajo službenega avtomobila in sprožanja afer ob tem vpleteni posamezniki iz uradnih organov slovenske oblasti''.

Spori pri gradnji avtoceste
24. 02. 2000 20.45
Gradnja avtocestnega križa je za slovenska gradbena podjetja zlata jama. Zaradi tega smo priča tudi številnim sporom in pritožbam, ki jih na javnih razpisih zavrnjena podjetja naslavljajo na Državno revizijsko komisijo. Ta je danes spet zavrnila dva zahtevka za revizijo Darsovih razpisov. Šlo je za del avtoceste Šentjakob Krtina in za gradnjo razvpitega trojanskega predora.

Spor med Holdingom in MO na sodišču
22. 02. 2000 19.15
Spor med Mestno občino (MO) Ljubljana in ljubljanskim Holdingom glede določanja cen komunalnih storitev v Ljubljani bo dobil sodni epilog. MO je namreč v petek, 18. februarja, na ustavno in upravno sodišče poslala zahtevo za presojo ustavnosti in odpravo sklepa Holdinga mesta Ljubljana. Ta je, prav tako kot ljubljanski mestni svet, sprejel odločitev o zvišanju cen komunalnih storitev in to objavil v isti številki uradnega lista kot MO Ljubljana, je povedala tiskovna predstavnica MO Anuša Gaši.

Izšla knjiga Prva odločitev Slovencev za Slovenijo
21. 02. 2000 18.29
Pri založbi Nova revija v zbirki Korenine je izšla knjiga Staneta Grande z naslovom Prva odločitev Slovencev za Slovenijo. V knjigi je predstavljeno dogajanje v letu 1848, ko so Slovenci z več tisoč podpisi takratnemu parlamentu in vladarju izrazili zahtevo po lastni državni enoti. Obsežna knjiga je sestavljena iz študije in številnih dokumentov.

KHD zavrača zahteve koroških Slovencev
19. 02. 2000 17.57
Koroški Haimatdienst (KHD) pričakuje od obeh organizacij koroških Slovencev, Sveta koroških Slovencev in Zveze slovenskih organizacij, konkretne podatke v zvezi z njunimi očitki, da je bila uredba o krajevnih imenih iz leta 1977 izpolnjena le delno. KHD se sicer izreka za omenjeno uredbo, vendar pa zavrača razširitev dvojezičnosti na podlagi ozemeljskega načela, je v današnji izjavi za javnost zapisal KHD. KHD se tako odziva na petkovo pismo obeh organizacij avstrijskemu kanclerju Wolfgangu Schuesslu, v katerem sta ti zahtevali preoblikovanje zakona o etničnih manjšinah. Zastopstvi sta med drugim zahtevali finančno podporo slovenski manjšini, vzdrževanje oziroma širitev medijske prisotnosti koroških Slovencev in izgradnjo dvojezičnega šolstva.

Zaključek zasedanja UNCTAD
19. 02. 2000 17.27
Z zahtevo po zagotovitvi več možnosti revnim državam v svetovnem gospodarstvu se je v Bangkoku končalo 10. zasedanje Konference Združenih narodov za trgovino in razvoj (UNCTAD). Tritisoč udeležencev iz 190 držav članic organizacije je v danes sprejeti bangkoški deklaraciji Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) pozvalo, naj v bodoče svoja pogajanja vodi tudi z ozirom na interese držav v razvoju. Hkrati z zasedanjem so se končali tudi mirni protesti več sto demonstrantov, ki so ves teden opozarjali na posledice globalizacije.

Koroški Slovenci poslali zahteve Schuesslu
18. 02. 2000 19.08
Obe interesni zastopstvi slovenske manjšine na Koroškem, Svet koroških Slovencev in Zveza slovenskih organizacij, sta danes v pismu avstrijskemu kanclerju Wolfgangu Schuesslu zahtevali preoblikovanje zakona o etničnih manjšinah, ki v Avstriji velja od leta 1976.

Nemci izgubili bitko z IBU
18. 02. 2000 12.46
Biatlonsko svetovno prvenstvo (SP) v norveškem Holmenkollnu se še ni dobro začelo, močna nemška reprezentanca pa je že izgubila prvi boj. Mednarodna biatlonska zveze (IBU) je namreč zavrnila njihovo zahtevo, da bi imel Ricco Gross, s tem pa seveda tudi Ukrajinka Olena Zubrilova, kot svetovni prvak v zasledovalni tekmi neposredno pravico nastopa tudi na uvodni šprinterski preizkušnji.

Do tajnosti podatkov po novem zakonu?
15. 02. 2000 21.16
S tajnostjo uradnih podatkov so bile pri nas pogosto težave, bolj ko je bil dokument zaupen, prej je prišel v javnost. Država, ki ni znala sama zavarovati svojih skrivnosti, je krivdo valila na novinarje. Zdaj bo predvidoma drugače: na notranjem ministrstvu so pripravili nov zakon, ki naj bi pomagal, da bi tajni državni dokumenti res ostali tajni.

Ivo Vajgl o Staroavstrijcih v Sloveniji
15. 02. 2000 14.45
Slovenski veleposlanik na Dunaju Ivo Vajgl je v pogovoru za avstrijski Radio Kaertnen izjavil, da v Sloveniji živeči Staroavstrijci ustavnopravno ne bodo priznani kot manjšina. Vajgl je izjavo na koroškem radiu sinoči utemeljil z okoliščinami, da Staroavstrijci ne živijo na strnjenem naselitvenem območju.

Tožba proti Benettonu
10. 02. 2000 21.39
Državni tožilec v ameriški zvezni`državi Missouri je vložil tožbo zoper italijansko podjetje Benetton, ker naj bi zamolčalo, za kaj namerava uporabiti portrete štirih na smrt obsojenih Američanov, ki so jih fotografirali v tamkajšnji jetnišnci.

Interina grozi z ustavitvijo prodaje
10. 02. 2000 15.55
Ljubljanska Interina, tretji domači trgovec z naftnimi derivati, ki ima sicer le šest bencinskih servisov na območju Štajerske, je ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj znova zagrozila z ustavitvijo prodaje motornih bencinov na svojih črpalkah. To naj bi se zgodilo s 1. marcem, razlog pa je po besedah direktorja Interine Željka Vrbanoviča v dejstvu, da so lani omenjenemu ministrstvu večkrat posredovali pismeno zahtevo za spremembo maloprodajnih cen za naftne derivate, ki so pod vladnim nadzorom, vendar do danes niso prejeli nobenega odgovora.

Odvetnik Kutleja se je pritožil
09. 02. 2000 20.18
Odvetnik Miroslava Kutleja se je danes pritožil na odločitev o enomesečnem priporu njegove stranke, ki jo je včeraj sprejel zagrebški preiskovalni sodnik. O pritožbi naj bi svet sodišča odločil v 48 urah.

Igor Mandić novi glavni urednik Vjesnika
09. 02. 2000 09.28
Nadzorni odbor hrvaškega dnevnika Vjesnik, ki je blizu nekdaj vladajoči HDZ, je včeraj Nenada Ivankovića na njegovo željo odstavil s položaja glavnega urednika. Za novega glavnega urednika je odbor imenoval dolgoletnega novinarja in kritika Igorja Mandića. Na osebno zahtevo je odbor odstavil tudi namestnika glavnega urednika Marka Barišića. Ivanković je naloge odgovornega urednika opravljal od leta 1996, Mandić pa jih bo začel opravljati jutri.

Izredno zasedanje avstrijskega parlamenta
09. 02. 2000 09.23
Novi avstrijski kancler Wolfgang Schüssel naj bi danes nastopil v parlamentu, ki je po poročanju ORF spet hermetično zaprt. Pred poslopjem se je razmestilo tisoč policistov, da bi preprečili morebitne izgrede. V avstrijski prestolnici je sinoči proti črno-modri koaliciji protestiralo kakih 2000 ljudi. Demonstracije, ki so se začele ob 16. uri, so se ob 22. uri končale brez izgredov, je povedal predstavnik policije, ki je zaradi protestov včeraj mobilizirala 700 pripadnikov. Za danes ob 17. uri so napovedani novi protesti.

Britanska policija aretirala vojnega zločinca
06. 02. 2000 11.59
Britanska policija Scotland Yard je danes sporočila, da je v jugovzhodnem delu Londona aretirala ruandskega državljana Tharcisseja Muyunyija, osumljenega vojnih zločinov v Ruandi leta 1994. Po besedah policije je Muyunyji obtožen genocida in drugih nehumanih dejanj, nalog za aretacijo pa je izdalo Mednarodno sodišče ZN za vojne zločine, storjene v Ruandi.

Clinton bo preučil politiko smrtnih kazni
05. 02. 2000 16.35
Ameriški predsednik Bill Clinton bo pozitivno odgovoril na zahtevo po preučitvi politike smrtnih kazni na zvezni ravni, potem ko so v zvezni državi Illinois uvedli moratorij na usmrtitve, so sporočili iz Bele hiše.

EU o izplačevanju plačil kmetom
04. 02. 2000 08.46
Po besedah slovenskega kmetijskega ministra Cirila Smrkolja evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler včeraj na pogovorih v Bruslju ni niti zavrnil niti sprejel slovenskih zahtev, da bi bila država takoj ob vstopu v Evropsko unijo na področju kmetijstva vključena v sistem izplačevanja neposrednih nadomestnih plačil kmetom iz unijinega skupnega proračuna. Sloveniji je bilo svetovano, naj zahtevo, že izraženo v pogajalskem izhodišču za to področje, temeljiteje ekonomsko argumentira in na ta način podkrepi trditev, da je v tem pogledu v drugačnem položaju od drugih kandidatk za članstvo, ki so v svojih pogajalskih izhodiščih izrazile enako zahtevo.

Wiranto ne bo odstopil
02. 02. 2000 13.45
Nekdanji poveljnik indonezijske vojske Wiranto je danes zavrnil zahtevo predsednika države Abdurhmana Wahida o odstopu.

Wiranto proti objavi poročila
01. 02. 2000 13.20
Nekdanji poveljnik indonezijske vojske, general Wiranto se je danes izrekel proti objavi poročila indonezijske vladne komisije, podvomil pa je tudi v poročila, da je odgovoren za zločine na Vzhodnem Timorju. Wiranto, sicer minister za varnostna in politična vprašanja, ni hotel komentirati izjav predsednika Abdurrahmana Wahida, naj Wiranto odstopi.

Indonezijska vojska kršila človekove pravice
30. 01. 2000 10.48
Preiskava ZN o kršitvah človekovih pravic na Vzhodnem Timorju naj bi pripeljala do spoznanja, da je indonezijska vojska neposredno sodelovala v grozodejstvih na otoku, se je izvedelo iz virov blizu preiskovalcem. Preiskavo so sprožili na zahtevo generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, njene izsledke pa bodo objavili v ponedeljek v Generalni skupščini ZN in Varnostnem svetu ZN. Preiskava naj bi potrdila sum, da je indonezijska vojska ustrahovala, izvajala nasilje in preganjala Vzhodne Timorce ter uničevala njihovo premoženje.

Rokometno EP in SP na štiri leta?
26. 01. 2000 20.22
Nemška rokometna reprezentanca je na evropskem prvenstvu na Hrvaškem sprožila zahtevo, da bi v bodoče rokometna evropska in svetovna prvenstva namesto na vsaki dve leti prirejali na štiri leta. V resoluciji, ki so jo podpisali vsi reprezentanti in jo predali predstavnikom EHF, zahtevajo razbremenitev že tako prenapolnjenega koledarja mednarodnih tekmovanj. Nemci bodo resolucijo predali tudi IHF.

Skupina IAEA zaključila prvi del misije v Iraku
26. 01. 2000 13.26
Skupina Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je danes končala svojo misijo v Iraku, ki naj bi po njenih navedbah potekala brez kakršnihkoli težav in v dobrem sodelovanju z iraško stranjo. Po besedah vodje skupine IAEA, Egipčana Ahmeda Abuja Zahre, naj bi strokovnjaki zbrane podatke sedaj preučili na sedežu IAEA na Dunaju, tako da še ne morejo predstaviti zaključkov.

Belgija danes pred londonsko sodišče
25. 01. 2000 16.17
Belgijska vlada naj bi danes na najvišjem civilnem sodišču v Londnu vložila zahtevo, da nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta pregleda še ena skupina zdravnikov, je sporočilo belgijsko zunanje ministrstvo. Zahtevo naj bi vložil britanski odvetnik Richar Stein, ki ga je belgijska vlada pooblastila za zastopanje svojih interesov v zadevi Pinochet. Belgijska vlada naj bi se pripravljala tudi na postopek pred Mednarodnim sodiščem prava v Haagu. Poleg Španije, Francije in Švice je Belgija četrta država, ki zahteva izročitev nekdanjega čilskega diktatorja. Ponoven pregled Augusta Pinocheta, na osnovi neodvisnih dokazov medicinske skupine, zahteva tudi šest mednarodnih organizacij.

Bosanski srbi za odstavitev Silajdžića
24. 01. 2000 20.15
Vlada bosanskih Srbov je danes predlagala odstavitev muslimanskega predstavnika v vladi BiH Harisa Silajdžića, potem ko je ta na nedavnem srečanju neformalnem voditeljev balkanskih držav v Sofiji minuli konec tedna predlagal spremembo Daytonskega sporazuma iz leta 1995.

Poljšak odgovarja Boškinu
24. 01. 2000 07.50
Na zahtevo predsednika nadzornega sveta Agroinda Alda Boškina, da naj se kmečka straža umakne in se podjetje Agroind deblokira, je včeraj odgovoril direktor Kmetijske zadruge Vipava Marjan Poljšak. Kot je dejal, naj Boškin in njegovi z vabili skličejo zbor vseh kmetov, ki oddajajo grozdje in mleko v Agroind in če bi velika večina zborujočih na predlog Alda Boškina glasovala za prekinitev deblokade Agroinda, bi to najprej preverili in potem tudi upoštevali.

Izrael Siriji ne popušča glede meje
23. 01. 2000 19.07
Izraelski premier Ehud Barak je danes poudaril, da Izrael pred zaključkom pogajanj s Sirijo ne bo pristal na določitev meje na Golanski planoti. Sirski provladni časopis je namreč včeraj poročal, da naj bi moral Barak dati ZDA pisno zagotovilo o umiku izraelske vojske na mejo iz leta 1967. Barak je med današnjo sejo vlade dejal, da nihče ni privolil v takšno zahtevo.

DZ prekinil zasedanje
21. 01. 2000 13.14
Državni zbor je začel z izrednim zasedanjem, na katerem naj bi se po napovedih predsednika DZ Janeza Podobnika najprej lotili odločanja o amandmajih k predlogu zakona o izvrševanju državnega proračuna za leto 2000. Na zahtevo poslanskih skupin SDS in SKD pa je Podobnik do 11. ure prekinil zasedanje, v tem času pa naj bi se poslanske skupine odločile, kako bodo glasovale o uskladitvenem amandmaju odbora DZ za finance in monetarno politiko k državnemu proračunu za leto 2000.