zakonodajni

Do 12. ure dve prijavi domnevnih kršitev volilnega molka
10. 05. 2025 07.21
Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je do 12. ure prejela dve prijavi domnevnih kršitev volilnega molka pred nedeljskim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Za eno prijavo so takoj ugotovili, da ne vsebuje elementov za začetek postopka o prekršku, drugo pa obravnava inšpektorat za notranje zadeve.

Prvi dan predčasno glasovalo 0,39 odstotka upravičencev
07. 05. 2025 07.44
Volivci lahko le še danes oddajo vlogo za nekatere posebne oblike glasovanja na nedeljskem referendumu o dodatku k pokojninam umetnikov. Opolnoči se izteče rok za oddajo vloge za glasovanje na volišču omnia in glasovanje na domu. Volivci brez stalnega prebivališča v Sloveniji, ki želijo glasovati v državi, pa morajo o tem obvestiti DVK. Znano je tudi, koliko volivcev je prvi dan predčasno glasovalo.

Opozorila o zlorabah izjav nekaterih vidnih posameznikov na referendumskem letaku SDS
06. 05. 2025 13.58
Volivci so v nabiralnike te dni prejeli letak SDS, prek katerega jih nagovarjajo, naj na referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke glasujejo proti. Na letaku so fotografije in izjave več javnih osebnosti. A nekateri s tem niso bili seznanjeni in opozarjajo na zlorabo njihovega imena in izjav v politične namene. "Včasih je tudi ignoriranje političnih manipulacij upor," pa se je na zlorabo svojega imena odzvala Nika Kovač.

Zorčič: DVK pripravljena na izvedbo referenduma
05. 05. 2025 07.22
Državna volilna komisija (DVK) je kljub kratkemu času za organizacijo pripravljena na izvedbo zakonodajnega referenduma, je pred začetkom predčasnega glasovanja sporočil direktor službe DVK Igor Zorčič. Nekaj težav se je sicer med drugim pojavilo pri pravočasnem pošiljanju obvestil volivcem in popolnitvi volilnih odborov, a so te rešili. SDS medtem predlaga razveljavitev obstoječega zakona.

Slovenija na lestvici svobode medijev pridobila devet mest
02. 05. 2025 07.33
Slovenija se je na lestvici svobode medijev mednarodne organizacije Novinarji brez meja uvrstila na 33. mesto, kar je devet mest višje kot lani. Med 27 državami EU pa je šele na 18. mestu, torej v spodnji polovici. Slovenija je na lestvici pridobila zlasti zaradi napredka pri političnem in pri družbenem kazalniku, so navedli v organizaciji. Kot so zapisali, zdajšnja vlada sorazmerno spoštuje medijsko svobodo. Politične pritiske tako bolj izvajajo opozicijske stranke, ki medijem nasprotujejo in jim želijo vzeti verodostojnost.

Predreferendumska vročica: škodljiv zakon ali zloraba kulture?
30. 04. 2025 06.00
Glasovanje ali bojkot: bo zaradi rezultata referenduma v zadregi vlada? Bo podatek o udeležbi na referendumu povzročil skrbi desnici? Bo dodatek k pokojnini za izjemne dosežke še naprej izplačan po starem zakonu ali po novem? Veliko vprašanj, vsaj nekaj je gotovega – SDS je uspelo zbrati več kot 47 tisoč podpisov podpore za razpis referenduma, kmalu bo na sporedu. 11. maja. In o čem konkretno boste odločali?

'Odločitev za upor proti okupatorju je posejala seme slovenske državnosti'
25. 04. 2025 20.29
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je na državni proslavi pred dnevom boja proti okupatorju v Tržiču poudarila, da je bila odločitev za upor proti okupatorju največja odločitev tedanjega časa. Zahtevala je junaštvo in prelom s preteklostjo, v težkih razmerah pa je "posejala seme slovenske državnosti", je dejala.

Poslanci na razpravi o interpelaciji vlade glasovali proti sklepu SDS
23. 04. 2025 07.50
Poslanci so že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade Roberta Goloba, ki jo je zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS. V okviru razprave je bilo precej besed namenjenih tudi prihajajočemu referendumu o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke. Po dobrih 14 urah razprave v DZ o interpelaciji vlade so predlagatelji interpelacije iz SDS predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, naj predčasno zaključi mandat. Malo po polnoči so v SDS-u predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, da predčasno konča mandat. Proti sklepu je glasovalo 43 poslancev, za jih je bilo 30.

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?
10. 04. 2025 07.00
Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

'Nenehne grožnje in pritiski': le dva lastnika stanovanj sprejela zadnjo ponudbo
09. 04. 2025 12.26
Lastnika dveh stanovanj v stavbi ob oddelku za onkologijo UKC Maribor sta sprejela zadnjo ponudbo za odkup njunih stanovanj, štirje se še odločajo, eden pa je odločno proti, je danes povedal njihov odvetnik Robert Berkovič. Meni, da ni pravne osnove za razlastitev, s čimer jim grozi država, in še vedno verjame v dogovor.

Glas ljudstva: za dodatek umetnikom ali ne?
08. 04. 2025 15.36
Na dan razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je bilo v Sloveniji 1.693.355 volilnih upravičencev. Za zavrnitev zakona bi bilo po zadnjih podatkih potrebnih 338.671 glasov. V predlagateljici referenduma SDS napovedujejo intenzivno kampanjo, medtem ko ministrstvo za kulturo argumentira transparentnost novega zakona.

Dodatki za vrhunske umetnike: kaj drži in kaj ne?
05. 04. 2025 19.00
O čem natančno bomo odločali na referendumu 11. maja? Tema je znana, to so dodatki za najbolj vrhunske slovenske umetnike. Argumenti, s katerimi še pred uradnim začetkom kampanje prepričujejo pobudniki, to je SDS, in nasprotniki, to je Levica, pa so zelo različni. Kaj torej drži in kaj ne: koliko bi znašali dodatki in komu vse bi jih po novem podeljevali? In zakaj so se v Gibanju Svoboda in Levici, v nasprotju s koalicijskimi zavezami o spodbujanju politične udeležbe, odločili za bojkot referenduma?

SDS vložila zahtevo za referendum o pokojninah umetnikov, Vrečkova: To je sramota
31. 03. 2025 16.12
SDS je v DZ vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku za izjemne dosežke umetnikov, podprto z več kot 47.000 podpisi volivcev. Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik, je prepričan, da bodo na referendumu, za katerega pričakujejo, da bo v maju, zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov proti. Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko meni, da je zahteva za razpis referenduma sramota za SDS, "ki si je upal iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov".

Ministrstvo: 'Neprofitna' najemnina močno podcenjena, po novem bi vključevala dodatek za vzdrževanje
31. 03. 2025 10.44
Vlada je v petek v javno obravnavo poslala zakonodajni paket na področju stanovanjske politike. Ta med drugim vključuje novelo stanovanjskega zakona, s katero naj bi izboljšali delovanje stanovanjskih skladov ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki bo omogočil 100 milijonov evrov letno za gradnjo stanovanj. Z zakonodajo bi vlada tako omogočila milijardo evrov za gradnjo 20.000 javnih najemnih stanovanj v naslednjih 10 letih. Podrobnosti stanovanjskih zakonov je predstavil minister Maljevac, ki je dejal, da trenutno zaključujejo tudi pregled zemljišč v javni lasti, ki so primerna za gradnjo. Takšnih naj bi bilo v državi več kot 500. Predvidene so tudi spremembe pri oddajanju, da bi se pospešilo izbor najemnikov in omogočilo vzdrževanje.

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena
26. 03. 2025 14.20
Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Oploditev z biomedicinsko pomočjo tudi za samske in ženske v istospolnih zvezah
25. 03. 2025 16.56
Koalicija je v DZ vložila novelo zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. V izjavi za javnost so poudarili, da z novelo odpravljajo neustavnost, ki jo je ugotovilo ustavno sodišče. Dostop do oploditve z biomedicinsko pomočjo pa bodo omogočili tudi samskim ženskam in ženskam v istospolnih zvezah. Odpravljajo pa tudi prepoved hkratne uporabe darovanih jajčnih in semenskih celic, a le v upravičenih primerih. Nadomestno materinstvo je še vedno strogo prepovedano.

Levica v ovadbi SDS očita kršitev proste odločitve volivcev
12. 03. 2025 15.23
Levica SDS zaradi plakatov, s katerimi nagovarjajo k podpori referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, očita instrumentalizacijo umetnosti za lastne politične točke ter obračun z Levico. Pri tem po njihovi oceni zavajajo in manipulirajo, zato bodo SDS kazensko ovadili zaradi suma kršitve proste odločitve volivcev.

Nataša Sukič ostaja podpredsednica državnega zbora
04. 03. 2025 15.30
Za razrešitev podpredsednice državnega zbora Nataše Sukič bi predlagatelji, poslanci SDS, potrebovali 46 glasov, ki pa jih na glasovanju niso uspeli zbrati. Sukičeva tako ostaja na mestu. Podporo so ji sicer še pred glasovanjem izrazili poslanci koalicijskih strank, medtem ko je poslanska skupina NSi napovedala, da bo razrešitev podprla. Sukičeva je razpravo o predlogu za njeno razrešitev ocenila kot veliki šov, "spektakel v maniri SDS". Meni, da gre za žalostno podobo največje opozicijske stranke, ki se vedno znova vrača k istim preigranim manevrom in trikom.

Kaznuje se 'kurje tatove', pri kriminalcih 'višjega sloja' pa ne pride do epiloga
24. 02. 2025 14.09
Stranka SDS napoveduje interpelacijo vlade Roberta Goloba, na referendumu pa bi ljudi spraševala še o dodeljevanju pokojnin izjemnim umetnikom. Ali želijo res odpreti vprašanje pokojnin ali pa gre za poskus mobilizacije desnega volilnega telesa? Predsednik vlade medtem že napoveduje zmago na parlamentarnih volitvah, in sicer na krilih izpolnjenih reform. Pa jih bodo ljudje do volitev sploh občutili? Kje je Slovenija v reševanju rusko-ukrajinske vloge?

Prihaja Veliki brat: prepoznavanje tablic po skrajšanem postopku v DZ
22. 02. 2025 07.00
Se bodo sence Vučićevega Beograda s stotinami nadzornih kamer kmalu začele pojavljati v slovenskih mestih? V Državnem zboru je v začetku januarja stekla obravnava Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o celostnem prometnem načrtovanju po skrajšanem postopku. 25. člen omenja uporabo sistemov za avtomatsko prepoznavo registrskih tablic. Do vsebine tega člena je izjemno kritičen informacijski pooblaščenec.

SDS aktivno zbira podpise, Vrečko: Gre za zlorabo inštituta referenduma
20. 02. 2025 06.37
Začenja se zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, zadnji dan za zbiranje podpisov bo 26. marec. Ministrica Asta Vrečko meni, da gre za zlorabo inštituta referenduma. V SDS pa sicer pri zbiranju podpisov za zakonodajni referendum računajo na dober odziv.

S spremembo zakonodaje konec baterijske reje kokoši in čipiranje mačk
12. 02. 2025 14.13
Osnutek novele zakona o zaščiti živali predvideva ukinitev reje kokoši v kletkah, pri čemer država napoveduje pomoč rejcem pri prehodu na alternativne načine reje. Predvidene spremembe med drugim prinašajo tudi obvezno čipiranje lastniških mačk in spremenjen način financiranja zavetišč, kjer se denimo uvaja rejništvo živali.

V novem zakonu o zaščiti živali predvideno tudi obvezno čipiranje mačk
10. 02. 2025 17.24
Reja kokoši nesnic v kletkah bo na slovenskih kmetijah dovoljena še do konca leta 2028, izhaja iz osnutka novele zakona o zaščiti živali, ki so jo poslali v javno obravnavo. Osnutek, ki ga je pripravila uprava za varno hrano, organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo, predvideva tudi drugačno financiranja zavetišč in obvezno označevanje mačk.

SDS za referendum o dodatku k pokojninam, ministrstvo: To ne bi bilo smotrno
06. 02. 2025 15.31
SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."

Nova zelena luč za dodatek k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti
30. 01. 2025 15.33
Državni zbor je z 51 glasovi za in 28 proti po vetu znova sprejel zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje za njegovo priznanje. Podprli so ga v Levici, Svobodi in SD, proti so glasovali v SDS in NSi. V SDS so že napovedali prizadevanja za zakonodajni referendum.

Dodatku k pokojnini za izjemne dosežke se obeta referendum
29. 01. 2025 15.06
Državni zbor je po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališča poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

Levica o referendumu: Za zakon, ki zadeva posameznike, bi porabili milijone
29. 01. 2025 12.35
Državni zbor je na seji po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališče poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

ESS potrdil krizno shemo skrajšanega delovnika
17. 01. 2025 18.23
Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialmnega sveta uspeli potrditi predlog zakona o vzpostavitvi krizne sheme skrajšanega delovnega časa, ki gre sedaj v javno razpravo. Največ razhajanj je bilo glede uskladitve minimalne plače.

Fides: Enostransko sprejeti ukrepi niso pot reševanja javnega zdravstva
15. 01. 2025 06.15
Pred natanko letom dni je Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides začel splošno stavko. Kot pravijo, so vsebinski pogovori z vladno pogajalsko skupino ves čas konstruktivni. Pogajanja se tako nadaljujejo z obravnavo začrtanih vsebin nerešenih stavkovnih zahtev in aktualnih tem. Najdaljše zdravniške stavke v zgodovini Slovenije, ki so jo zdravniki zaostrili z umiki soglasij za nadurno delo, pa bolniki danes tako rekoč ne občutijo.

Na Hrvaškem v dveh letih 220 milijonov za čistejši zrak
12. 01. 2025 08.33
Hrvaška bo letos začela izvajati program za izboljšanje kakovosti zraka v vrednosti več kot 220 milijonov evrov, so sporočili z ministrstva za varovanje okolja in zeleni prehod. Največ sredstev bodo namenili nakupu vozil z ničelnimi emisijami za uporabnike, kot so taksisti in dostavljavci.