zakonodajni

EU z julijem zaostrila pravila na trgu kriptosredstev

07. 07. 2024 10.12

Z julijem so se v EU zaostrila pravila na področju kriptosredstev. Na podlagi lani sprejete evropske uredbe o trgih kriptosredstev (Mica) se med drugim uvaja večji nadzor nad trgovanjem s temi sredstvi. Gre za prvo celovito zakonodajo za urejanje področja kriptovalut. Po mnenju stroke uredba prinaša večjo jasnost in varnost na trgu kriptosredstev.

Mama napadenega učenca: Rane se počasi celijo

04. 07. 2024 19.48

Po pretresljivem incidentu na brežiški Osnovni šoli Velika Dolina, ko je 14-letni šestošolec napadel in hudo poškodoval učenca devetega razreda, je Policija kazensko ovadila dva mladoletnika, osumljena kaznivega dejanja nasilništva. "Rane se počasi celijo," nam je sporočila mama napadenega, ki pozdravlja delo Policije.

V Brežicah zaradi nasilja pozivajo k zagotovitvi dodatnih policistov

21. 06. 2024 09.34

Brežiški občinski svet je v luči nedavnega nasilja na OŠ Velika Dolina na izredni seji obsodil vsakršno medvrstniško nasilje, notranje ministrstvo pa pozval k zagotovitvi dodatnih policistov v občini. V njej se namreč po besedah župana Ivana Molana soočajo s perečo romsko problematiko, policistov, ki bi jo reševali, pa je premalo.

Jeseni spremembe glede romske problematike, rešitev za nasilnega učenca še ni

20. 06. 2024 14.22

Sestanek predstavnikov treh ministrstev, občine in OŠ Velika Dolina še ni prinesel končne rešitve glede učenca, ki je nedavno v šoli močno poškodoval devetošolca. Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za izobraževanje Janje Zupančič naj bi bila rešitev znana v nekaj dneh. Zakonske spremembe glede romske problematike pa naj bi prišle jeseni.

Slovenija že pripravlja načrt za izvajanje migracijskega pakta EU

13. 06. 2024 16.37

Slovenija že pripravlja nacionalni načrt za izvajanje migracijskega pakta EU, je pojasnil vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu. Pričakuje, da bo načrt pripravljen do roka sredi decembra. Med ključnimi izzivi za Slovenijo je izpostavil potrebo po novem zakonodajnem okviru in vzpostavitev informacijskega sistema.

Pretresljivi posnetki nove skrite preiskave prašičereje v Sloveniji

03. 06. 2024 19.16

Kletke, le malenkost večje od teles svinj, da se v njih ne morejo niti obrniti. Ležijo tam, kjer tudi iztrebljajo in urinirajo, tla pa so mrzla in delno rešetkasta. To so sveži prizori iz slovenskih prasilišč, kjer so svinje ukleščene v košare oziroma kletke. S posnetki, ki marsikoga pretresejo, v Društvu AETP opozarjajo, da je čas, da ministrstvo sprejme zakonodajo, ki takšne prakse ne bo dovoljevala. V Nacionalnem centru za dobrobit živali bolj kot prepoved podpirajo le omejitev takšne reje. Zakaj?

Slovenija poslabšala transparentnost proračunskega procesa

29. 05. 2024 07.36

Slovenija se je lani po transparentnosti proračunskega procesa, ki upošteva transparentnost, možnost sodelovanja javnosti in nadzor, uvrstila na 27. mesto med 125 državami. Ocene so se v primerjavi z letom 2021 poslabšale v vseh treh kategorijah, kaže raziskava Open Budget Survey nevladne organizacije International Budget Partnership.

Minister o davčnih spremembah: Nismo jih še niti predstavili, pa jih že kritizirajo

29. 05. 2024 06.00

Nič več davčna reforma, finančno ministrstvo govori le še o davčnih spremembah, ki so zdaj na mizi. Ni ne debirokratizacije ne razbremenitve plač ne ugodnejšega poslovnega okolja, je slišati kritike iz gospodarstva. Paket sicer zajema kar nekaj sprememb, a nobene konkretne, ki bi razbremenila plače državljanov, pravijo. Kaj je več mesecev delal strateški svet za davke, se sprašujejo poznavalci. Minister odgovarja: Fascinantno je, da ljudje, ki sploh še niso videli, kaj smo pripravili, zadeve že komentirajo in kritizirajo.

Koalicija predlaga podaljšanje subvencioniranja šolskih kosil

21. 05. 2024 15.10

Koalicijske stranke so na pobudo poslanske skupine Svoboda v parlamentarno proceduro vložile predlog novele zakona o šolski prehrani. Z njo omogočajo polno subvencijo kosila učencem iz družin, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega zgornje meje 4. dohodkovnega razreda, do 1. septembra 2027, ko bodo kosila brezplačna za vse učence.

Francosko otočje po izgredih s policijsko uro in prepovedjo prodaje alkohola

21. 05. 2024 09.16

Na francoskem pacifiškem otočju, kjer so izbruhnili siloviti nemiri, so razmere še vedno napete. Avstralska in novozelandska vlada sta zato napovedali, da bosta iz otoka evakuirali svoje državljane. Na 'požganem' otoku velja policijska ura, Francija pa je na svoje čezmorsko ozemlje poslala več tisoč vojakov in policistov. Nasilje je izbruhnilo v začetku maja pred razpravo v francoskem parlamentu, kjer želijo spremeniti ustavo o volilni pravici, ki pa ji oporekajo staroselci.

Soočenje pred evropskimi volitvami: Novakova, Hojs, Bogovič

18. 05. 2024 06.00

Vojne, migracije, vsesplošna draginja, podnebne spremembe. Kako Slovenci živimo 20 let po tem, ko smo vstopili v evropsko družino? Kdo bo naš glas v Evropski uniji, kdo bo branil slovenske interese? V 24UR Fokus so se soočili kandidati sorodnih strank z desnega pola: Ljudmila Novak – Nova Slovenija – krščanski demokrati, Aleš Hojs– Slovenska demokratska stranka in Franc Bogovič – Slovenska ljudska stranka.

Krajši delovni teden, vikend pa ob petkih in sobotah

15. 05. 2024 11.30

V iranskem parlamentu so izglasovali spremembo 40-urnega delovnega tedna za državne uslužbence. Odslej bo njihov delovni teden za štiri ure krajši, vikend pa ob petkih in sobotah namesto dosedanje ureditve, ko so imeli prosto polovico četrtkovega dne, edini v celoti prost dan pa je bil petek, muslimanski dan molitve in počitka.

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu

14. 05. 2024 12.35

Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

Voda 'pogoltnila' steze letališča, nogometno igrišče in cele četrti

09. 05. 2024 17.25

Novi in dramatični satelitski posnetki razkrivajo obseg opustošenja, ki so ga povzročile poplave v južni Braziliji. Več sosesk v mestu Porto Alegre je ostalo pod vodo, ceste in polja pa so se spremenili v blatne reke. Po zadnjih podatkih je umrlo več kot 100 ljudi, posledice pa neposredno čuti več kot milijon ljudi v zvezni državi Rio Grande do Sul.

OZP podprl deklaracijo ob 20. obletnici članstva Slovenije v EU

07. 05. 2024 18.13

Odbor DZ za zunanje zadeve je podprl deklaracijo ob 20. obletnici članstva Slovenije v EU, katere namen se je ozreti nazaj in pregledati dosežke ter ugotoviti, katere zastavljene cilje je treba še uresničiti in si zastaviti vizijo delovanja Slovenije v EU v prihodnosti. Opozicija je sicer izrazila več pomislekov.

Društvo z novo kampanjo za opustitev reje kokoši nesnic in svinj v kletkah

06. 05. 2024 11.54

Društvo AETP je zagnalo novo kampanjo Slovenija proti kletkam, s katero se zavzema za opustitev reje kokoši nesnic in svinj v kletkah. Del kampanje je peticija, ki od vlade zahteva prepoved kletk na zakonodajni ravni. Ankete javnega mnenja po navedbah društva potrjujejo, da je večina Slovencev proti uporabi kletk v živinoreji.

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'

03. 05. 2024 07.35

Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.

V Arizoni preklicali zakon o prepovedi splava iz 19. stoletja

03. 05. 2024 09.41

Demokratska guvernerka ameriške zvezne države Arizone Katie Hobbs je podpisala zakonodajni predlog za preklic zakona o prepovedi splava iz leta 1864, ki je bil sprejet, še preden so ženske v ZDA dobilo volilno pravico. Predlog zakona o preklicu sta potrdila oba domova državnega kongresa, kjer imajo večino republikanci. Nazadnje je to v sredo storil senat s 16 glasovi proti 14.

DZ določil datume referendumov, potekali bodo 9. junija

25. 04. 2024 19.42

Državni zbor je razpisal posvetovalne referendume o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu ter o rabi konoplje. Referendumi bodo potekali 9. junija, sočasno z volitvami v Evropski parlament. Roki za referendumska opravila bodo začeli teči 6. maja. So pa zavrnili predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov, ki so jih vložili v SDS. Državljani se torej o zaupanju v vlado, nastanitvah migrantov in ureditvi obveznega testiranja funkcionarjev na prepovedane droge ne bodo izrekali na referendumu.

DZ opredelil naloge zdravnikov v času stavke

17. 04. 2024 22.39

DZ je z 49 glasovi za in 26 proti sprejel vladno novelo zakona o zdravniški službi, ki jo je obravnaval po nujnem postopku. Novela določa naloge, ki jih mora zdravnik izvajati v času stavke. V koaliciji so ji napovedali podporo, v opoziciji pa so navedli, da je ne bodo podprli, ker da si je vlada "stavko zakuhala sama".

Pester dan v DZ: prekinitev, obstrukcija, nesklepčnost in hude obtožbe

17. 04. 2024 13.50

Izredno sejo DZ so zaznamovali postopkovni zapleti in prekinitve. Opozicija je najprej želela umik predloga za posvetovalni referendum o uporabi konoplje v medicinske namene z dnevnega reda, zatem pa, da se umakne še predlog za posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Seja je bila zato večkrat prekinjena, tudi zaradi nesklepčnosti. V SDS so kritični do ravnanj koalicije in predsednice DZ, ki da opoziciji omejujeta vzvode, ki jih ima na voljo. Jelka Godec je ocenila, da je v DZ umrla pravna država, Janša pa, da se v DZ posnemajo prakse ljubljanskega mestnega sveta.

Bomo poslance izbirali s preferenčnim glasom?

16. 04. 2024 19.31

Člani odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so z devetimi glasovi za in štirimi proti odločili, da je predlog za razpis posvetovalnega referenduma o uvedbi preferenčnega glasu za volitve poslancev primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog za razpis referenduma so v DZ marca vložili v Svobodi. Uvedba preferenčnega glasu je sicer zapisana tudi v koalicijski pogodbi.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen

10. 04. 2024 16.40

Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

'Zgodovinski korak' pri preprečevanju medvrstniškega nasilja na spletu

10. 04. 2024 14.15

Kako preprečiti medvrstniško nasilje in sovražni govor na spletu? Vprašanje, ki je ob vse bolj napredni tehnologiji še kako pomembno in terja odgovor ter rešitve. "Spletno nasilje je kompleksen problem, zato smo letos moči združili z več ministrstvi in tudi številnimi organizacijami," pravi ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Šest ministrstev je zdaj naredilo zgodovinski korak na področju preprečevanja tovrstnega nasilja. Podpisali so namreč skupni memorandum, s katerim se zavezujejo, da stopajo na pot k sistemskim ukrepom.

Steklo zbiranje podpisov za spremembe obdavčitve čezmejnih delavcev

05. 04. 2024 14.04

V Sindikatu delavcev migrantov Slovenije so pripravili predlog novele zakona o dohodnini, s katero bi se vzpostavila po njihovem mnenju bolj pravična obravnava stroškov v zvezi z delom čezmejnih delavcev. Da bo lahko stekel zakonodajni postopek, potrebujejo 5000 podpisov.

Janša in Zver: Jourova se je vmešavala v notranje in ustavnopravne zadeve Slovenije

02. 04. 2024 14.27

Iz dokumentov, ki jih je evropski poslanec Milan Zver po enem letu uspel pridobiti o lanskem obisku podpredsednice Evropske komisije Vere Jourove v Sloveniji, izhaja, da je sum o vmešavanju komisarke v notranje in ustavnopravne zadeve Slovenije, potrjen, je na novinarski konferenci v Ljubljani poudaril predsednik SDS Janez Janša.

Katarini Bergant zelena luč za imenovanje na mesto generalne državne tožilke

21. 03. 2024 13.50

Parlamentarna mandatno-volilna komisija (MVK) je sprejela sklep, s katerim državni zbor predlaga, da za generalno državno tožilko za dobo šestih let imenuje vrhovno državno tožilko Katarino Bergant, sicer trenutno vodjo Okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani. Za je glasovalo deset članov komisije, proti pet, eden je bil vzdržan.

Zelena luč za novelo o varstvu okolja s strožjimi zahtevami o izpustih

07. 03. 2024 17.48

Poslanci so s 68 glasovi za in nobenim proti potrdili novelo zakona o varstvu okolja, ki prinaša strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig, kot je cementarna Salonit Anhovo. S tem se po navedbah predlagateljev uresničujejo njihova dolgoletna prizadevanja za čistejši zrak in bolj zdravo okolje v okolici obratov za sosežig. Iz Salonita Anhovo so sporočili, da bodo "za zaščito več kot 800 neposrednih in posrednih delovnih mest, poslovnih partnerjev ter svojih interesov uporabil vsa sredstva, da zagotovi nadaljnji razvoj in poslovanje".

Bomo dobili Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?

29. 02. 2024 11.48

Pred skoraj letom dni so avtorji pod okriljem Srebrne niti, združenja za dostojno starost, predstavili predlog Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot pojasnjujejo, so v tem času opravili številne pogovore in predstavitve po Sloveniji ter odgovarjali na vprašanja v več posvetih in oddajah. Poudarili so, da sta bili izvedeni tudi dve neodvisni telefonski anketi in da sta obe zakonu potrdili večinsko podporo. Predvidoma prihodnji teden bodo zakon obravnavali v državnem zboru.

Evropski poslanci predlagajo digitalna vozniška dovoljenja in številne novosti

28. 02. 2024 14.24

Poslanci Evropskega parlamenta so predlagali nekaj sprememb pravil EU o vozniških dovoljenjih. Med njimi so digitalna vozniška dovoljenja, samopreverjanje sposobnosti za vožnjo in boljša ozaveščenost o pešcih.