zakonodajni

Prihaja Veliki brat: prepoznavanje tablic po skrajšanem postopku v DZ

22. 02. 2025 07.00

Se bodo sence Vučićevega Beograda s stotinami nadzornih kamer kmalu začele pojavljati v slovenskih mestih? V Državnem zboru je v začetku januarja stekla obravnava Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o celostnem prometnem načrtovanju po skrajšanem postopku. 25. člen omenja uporabo sistemov za avtomatsko prepoznavo registrskih tablic. Do vsebine tega člena je izjemno kritičen informacijski pooblaščenec.

SDS aktivno zbira podpise, Vrečko: Gre za zlorabo inštituta referenduma

20. 02. 2025 06.37

Začenja se zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, zadnji dan za zbiranje podpisov bo 26. marec. Ministrica Asta Vrečko meni, da gre za zlorabo inštituta referenduma. V SDS pa sicer pri zbiranju podpisov za zakonodajni referendum računajo na dober odziv.

S spremembo zakonodaje konec baterijske reje kokoši in čipiranje mačk

12. 02. 2025 14.13

Osnutek novele zakona o zaščiti živali predvideva ukinitev reje kokoši v kletkah, pri čemer država napoveduje pomoč rejcem pri prehodu na alternativne načine reje. Predvidene spremembe med drugim prinašajo tudi obvezno čipiranje lastniških mačk in spremenjen način financiranja zavetišč, kjer se denimo uvaja rejništvo živali.

V novem zakonu o zaščiti živali predvideno tudi obvezno čipiranje mačk

10. 02. 2025 17.24

Reja kokoši nesnic v kletkah bo na slovenskih kmetijah dovoljena še do konca leta 2028, izhaja iz osnutka novele zakona o zaščiti živali, ki so jo poslali v javno obravnavo. Osnutek, ki ga je pripravila uprava za varno hrano, organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo, predvideva tudi drugačno financiranja zavetišč in obvezno označevanje mačk.

SDS za referendum o dodatku k pokojninam, ministrstvo: To ne bi bilo smotrno

06. 02. 2025 15.31

SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."

Nova zelena luč za dodatek k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti

30. 01. 2025 15.33

Državni zbor je z 51 glasovi za in 28 proti po vetu znova sprejel zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje za njegovo priznanje. Podprli so ga v Levici, Svobodi in SD, proti so glasovali v SDS in NSi. V SDS so že napovedali prizadevanja za zakonodajni referendum.

Dodatku k pokojnini za izjemne dosežke se obeta referendum

29. 01. 2025 15.06

Državni zbor je po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališča poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

Levica o referendumu: Za zakon, ki zadeva posameznike, bi porabili milijone

29. 01. 2025 12.35

Državni zbor je na seji po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališče poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

ESS potrdil krizno shemo skrajšanega delovnika

17. 01. 2025 18.23

Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialmnega sveta uspeli potrditi predlog zakona o vzpostavitvi krizne sheme skrajšanega delovnega časa, ki gre sedaj v javno razpravo. Največ razhajanj je bilo glede uskladitve minimalne plače.

Fides: Enostransko sprejeti ukrepi niso pot reševanja javnega zdravstva

15. 01. 2025 06.15

Pred natanko letom dni je Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides začel splošno stavko. Kot pravijo, so vsebinski pogovori z vladno pogajalsko skupino ves čas konstruktivni. Pogajanja se tako nadaljujejo z obravnavo začrtanih vsebin nerešenih stavkovnih zahtev in aktualnih tem. Najdaljše zdravniške stavke v zgodovini Slovenije, ki so jo zdravniki zaostrili z umiki soglasij za nadurno delo, pa bolniki danes tako rekoč ne občutijo.

Na Hrvaškem v dveh letih 220 milijonov za čistejši zrak

12. 01. 2025 08.33

Hrvaška bo letos začela izvajati program za izboljšanje kakovosti zraka v vrednosti več kot 220 milijonov evrov, so sporočili z ministrstva za varovanje okolja in zeleni prehod. Največ sredstev bodo namenili nakupu vozil z ničelnimi emisijami za uporabnike, kot so taksisti in dostavljavci.

Dodatno delo pri zasebnikih bo predvidoma mogoče le za nekatere zdravnike

10. 01. 2025 14.09

Vlada in socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialnega sveta uskladili skoraj vse člene predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Se je pa spremenil člen, ki ureja omejitve dela javnih zdravstvenih delavcev pri zasebnikih. To bo predvidoma mogoče le za določene zdravnike, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo omejevanju dela javnih zdravnikov pri zasebnikih, je poudarila predsednica zbornice Bojana Beović.

'V zakonu ni več govora o evtanaziji'

07. 01. 2025 11.40

Koalicija bo objavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Cilj predloga je med drugim polnoletnemu pacientu, ki je o sebi sposoben odločanja, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, kar izhaja iz predloga zakona. Predvidevajo, da bodo slednjega v zakonodajni postopek vložili že januarja, takoj za zakonom o zdravstveni dejavnosti.

Kandidatki za ministrico za digitalno preobrazbo Klampferjevi zelena luč

03. 12. 2024 17.55

Kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer je uspešno prestala zaslišanje na matičnem odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Z devetimi glasovi za in štirimi proti so člani odbora njeno predstavitev ocenili kot ustrezno. Med drugim je napovedala ukinitev mehanizma za razdeljevanje računalnikov.

Paket Pametna samooskrba: do 60 % nižje položnice za električno energijo

07. 11. 2024 00.15

Predstavljamo vam novo tehnološko rešitev na področju energetske oskrbe – paket Pametna samooskrba.

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna

26. 11. 2024 10.19

Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

Le Penova obtožena poneverbe sredstev EU, bo lahko kandidirala za predsednico?

14. 11. 2024 11.30

Nekdanja kandidatka za predsednico in voditeljica skrajne desnice Marine Le Pen se je znašla pod ostrimi kritikami, pariški tožilec pa zanjo celo zahteva petletno zaporno kazen in prepoved opravljanja javnih funkcij. Ona in še 24 drugih je namreč obtoženih poneverbe sredstev EU.

Bitcoin nad 81.000 evrov: za ene 'politična nuja', za druge vir hudih izgub

11. 11. 2024 20.55

Bitcoin je dosegel novo najvišjo vrednost, pri čemer so se cene povzpele nad 86.000 ameriških dolarjev oziroma nekaj več kot 81.000 evrov. Po ponovni izvolitvi Donalda Trumpa za predsednika ZDA so se na trgu okrepile pričakovanja o ugodnejših regulativnih politikah za kriptovalute. Po poročanju podjetja NYDIG, ki se ukvarja s finančnimi storitvami v svetu digitalnih valut, postaja Bitcoin vse bolj politično pomemben.

Pozivi k preiskavi in protestom: 'Priče in žrtve ruske posebne operacije'

28. 10. 2024 06.20

Madžarski premier Viktor Orban, čigar država trenutno predseduje Svetu EU, na današnjem obisku v Gruziji ne predstavlja povezave, pravi visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Pojasnil je, da rotirajoče predsedstvo Svetu EU namreč nima zunanjepolitičnih pristojnosti. Bruselj je medtem pozval k neodvisni preiskavi domnevnih volilnih nepravilnosti, opozicija pa že načrtuje demonstracije.

DZ z odlokom preklical referendum o Jeku 2

24. 10. 2024 06.25

DZ je z 69 glasovi za in enim proti potrdil odlok, s katerim je preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (Jek 2). Volivci bi na referendumu morali odločati 24. novembra, a so predlagatelji na podlagi medijskih objav in očitkov umaknili podporo referendumskemu glasovanju. Državni sekretar za jedrski program Danijel Levičar razume odločitev poslancev, da prekličejo posvetovalni referendum o Jeku 2, saj je javna razprava o referendumu po njegovem presegla vse meje.

DZ v preklic referenduma o novi nuklearki, izredna seja v četrtek

23. 10. 2024 06.13

V DZ je predvidenih več postopkovnih korakov, s katerimi bo zakonodajalec preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (JEK 2). Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je brez glasu proti potrdil predlog odloka, s katerim bi DZ preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (Jek 2). DZ ga bo obravnaval na četrtkovi izredni seji.

30 evropskih poslancev za prepoved trgovanja z izraelskimi naselbinami

18. 10. 2024 11.59

Na pobudo evropskega poslanca Matjaža Nemca (S&D/SD) je 30 evroposlancev, tudi Irena Joveva (Renew/Svoboda), v vprašanju Evropski komisiji v četrtek zahtevalo prepoved trgovanja z nezakonitimi izraelskimi naselbinami. Opozarjajo, da EU s trgovanjem ne podpira le obstoja teh naselbin, temveč tudi krši svoje mednarodnopravne obveznosti.

Evropska komisija o predlogu zakonodaje o vračanju migrantov v države izvora

15. 10. 2024 06.38

Evropska komisija bo predstavila nov predlog zakonodaje na področju vračanja migrantov v države izvora, pri čemer je treba preučiti tudi idejo o vzpostavitvi centrov za vračanje zunaj EU, je v ponedeljek v pismu voditeljem članic pred vrhom EU zapisala predsednica komisije Ursula von der Leyen. K pripravi novega predloga so sicer pozvale članice.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

(Ne)združljivost funkcije ustavnih sodnikov naj presoja KPK

08. 10. 2024 15.40

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o ustavnem sodišču, ki bi nedvomno in jasno opredelila organ, pristojen za ugotavljanje nezdružljivosti funkcije ustavnih sodnikov. Po predlogu novele bi to pristojnost imela Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).

Kazensko ovadili Klakočar Zupančičevo: 'Koalicija enotno stoji za predsednico DZ'

11. 09. 2024 07.36

V NSi in SDS so naznanili sum storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in nevestnega dela v službi zoper predsednico Državnega zbora RS Urško Klakočar Zupančič. Prepričani so, da je Klakočar Zupančičeva kršila zakon s tem, ko na dnevni red seje državnega zbora ni dala zahteve poslancev omenjenih strank za ustanovitev preiskovalne komisije o delovanju podjetij v slovenski energetiki. Predsednica DZ te točke dnevnega reda doslej ni uvrstila na sejo DZ, ker se je sklicevala na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ. Predsednica Državnega zbora se danes ne bo odzvala na napovedano kazensko ovadbo. V Gibanju Svoboda zagotavljajo, da koalicija enotno stoji za predsednico DZ.

'Ali gre avtobus ob 6.15 ali 6.45, je na strani koncesionarjev'

07. 09. 2024 07.00

Kolaps javnega potniškega prometa prvi šolski teden po celi Sloveniji. Vstaja ob štirih zjutraj, domov pa prihaja ob petih popoldan. To je, ker so avtobusi prepolni, vozni redi in linije pa po novem spremenjene, realnost dijakinje prvega letnika biotehniške gimnazije v Novem mestu, ki so ji že štirikrat, od petih šolskih dni, prevoz morali ponuditi starši, da je sploh lahko prišla iz šole domov. "Izkazalo se je, da ponekod po Sloveniji koncesionarji niso bili dobro pripravljeni," pojasnjuje Miran Sečki, direktor Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa, ki dodaja, da točne ure odhodov določajo koncesionarji.

'Vračanje migrantov mora biti učinkovito in trajno'

22. 07. 2024 17.54

Vračanje migrantov mora biti učinkovito in trajno, je na neformalnem zasedanju Sveta EU za pravosodje in notranje zadeve v Budimpešti dejal notranji minister Boštjan Poklukar. Ob tem je Evropsko komisijo pozval k aktivnejši vključitvi in nudenju pomoči pri vračanju ne le državam Evropske unije, ampak tudi državam Zahodnega Balkana.

EU odpravila vizume tudi za kosovske Srbe

22. 07. 2024 13.15

Svet EU je sprejel uredbo, s katero je odpravil vizume za vstop v Evropsko unijo za državljane Kosova s srbskimi potnimi listi. Brezvizumski režim bo tako veljal za celotno območje Zahodnega Balkana.

EU z julijem zaostrila pravila na trgu kriptosredstev

07. 07. 2024 10.12

Z julijem so se v EU zaostrila pravila na področju kriptosredstev. Na podlagi lani sprejete evropske uredbe o trgih kriptosredstev (Mica) se med drugim uvaja večji nadzor nad trgovanjem s temi sredstvi. Gre za prvo celovito zakonodajo za urejanje področja kriptovalut. Po mnenju stroke uredba prinaša večjo jasnost in varnost na trgu kriptosredstev.