zakonodajni

Zlati potni listi in vize: rdeča preproga za bogataše, ki si v Evropi kupujejo državljanstvo

10. 03. 2022 06.00

Zakaj bi morala Evropska unija odpraviti t. i. zlate potne liste in vize? Ker bogatim omogočajo pridobitev evropskega državljanstva v zameno za naložbe, so jasni v Evropskem parlamentu. Do leta 2025 nameravajo ukiniti tovrstne sheme, ki najbogatejšim omogočajo neoviran vstop v Unijo, s tem pa vrata na široko odpirajo tudi številnim nevarnostim, kot sta korupcija in pranje denarja. "Poskrbeti želimo za tako strogo regulacijo, da bodo te sheme privabile le resnične investitorje," poudarja Sophie in 't Velt. Poslanci so z veliko večino podprli njeno poročilo o prepovedi zlatih potnih listov in regulaciji zlatih viz.

ZDA prepovedale uvoz ruskih energentov: 'Obramba svobode nas bo stala'

08. 03. 2022 17.50

Ameriški predsednik Joe Biden je oznanil prepoved uvoza ruske nafte, plina in premoga. "Obramba svobode nas bo stala," je dejal Biden. Evropska komisija je medtem v odziv na vojno v Ukrajini predstavila načrt za odpravo odvisnosti Evrope od ruske energije, ki predvideva zmanjšanje uvoza ruskega plina za dve tretjini do konca tega leta. "To je zelo težko, a mogoče," je poudaril izvršni podpredsednik komisije Frans Timmermans.

Shod ob 8. marcu: 'Namesto rož enako plačilo žensk in dostojne pokojnine'

08. 03. 2022 16.43

Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, je na ljubljanskem Kongresnem trgu potekal shod, na katerem so udeleženci izpostavili neenakovreden položaj žensk v Sloveniji. "Ženske pogosto delajo v poklicih, ki so najslabše plačani, ob tem pa še vedno večinsko prevzemajo skrb za otroke in starejše," so poudarili tudi gostje dogodka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Opozorili so na po njihovem mnenju lažen občutek, da so ženske v Sloveniji enake moškim. Tudi državni svet nadaljuje s tradicijo tematskih omizij ob 8. marcu. Kot so poudarili, je delež poslank v slovenskem parlamentu pod evropskim povprečjem.

Levica zahteva presojo ustavnosti prepovedi referenduma o nakupu oklepnikov

08. 03. 2022 11.40

V Levici so na ustavno sodišče vložili zahtevo za presojo ustavnosti odločitve DZ, ki je prepovedal referendum o zakonu o ratifikaciji sporazuma z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju. Prepričani so, da je prepoved referenduma o nakupu osemkolesnih oklepnikov boxer neustavna. Ne strinjajo se namreč, da gre za mednarodni sporazum, ki bi 'opravičeval' nakup boxerjev in s katerim bi se Slovenija povezovala v resno mednarodno organizacijo, ampak za konzorcij držav, ki bodo kupovale te oklepnike. Obrambni minister Matej Tonin je obsodil potezo Levice, češ da je glede na trenutno dogajanje v Ukrajini pobalinska in neodgovorna.

'V Evropi plača zaposlenih ne bi smela biti odvisna od spola osebe'

08. 03. 2022 07.14

Evropske raziskave kažejo, da kar 69 odstotkov Evropejcev verjame, da ženske zaslužijo manj od moških, 90 odstotkov pa se jih strinja, da je to nesprejemljivo. Ob mednarodnem dnevu žena odbor za pravice žensk in enakost spolov tako izpostavlja, da diskriminacijo na tem področju omogoča predvsem pomanjkanje transparentnosti pri plačah delavcev. Prepričani so, da bi potrditev direktive o zagotavljanju transparentnosti na tem področju naredila tisti potreben premik k večji enakopravnosti. "Gre za orodje, s katerim lahko naredimo konec diskriminaciji," je izpostavila članica odbora Kira Marie Peter-Hansen.

Oblegani Mariupol prosi za pomoč, Zelenski ostro nad odločitev Nata

04. 03. 2022 04.45

Ruski vojski je uspelo prevzeti nadzor nad največjo ukrajinsko jedrsko elektrarno Zaporožje. V nuklearki je pred tem zaradi ruskega obstreljevanja zagorelo, a so požar kmalu pogasili, povišanega radioaktivnega sevanja niso zaznali. Deveti dan vojne je Putin sosednje države pozval, naj ne stopnjujejo napetosti, češ da Rusija nima nobenih slabih namer proti njim. Hkrati je ruski parlament potrdil zakonodajni sveženj, čigar namen je preprečiti učinke obsežnih zahodnih sankcij, usmerjenih v rusko gospodarstvo. Ta konec tedna se sicer obeta tretji krog pogajanj med obema stranema. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je obsodil odločitev Nata, da ne zapre zračnega prostora nad Ukrajino: "Vodstvo zavezništva je prižgalo zeleno luč nadaljnjemu bombardiranju ukrajinskih mest in vasi," je očital. Župan obleganega mesta Mariupol medtem prosi za vojaško in humanitarno pomoč.

'Etažni lastniki imajo položaj gospodinjskih odjemalcev že na podlagi veljavne zakonodaje'

11. 02. 2022 12.04

DZ bo na izredni seji obravnaval predlog vladnega zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu ter predlog ukrepov za omilitev posledic visokih cen energentov, je sklenil kolegij predsednika DZ. Poslanci bodo razpravljali tudi o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o nakupu oklepnikov. V Združenju upravnikov nepremičnin pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pa so znova izrazili nestrinjanje z vladnim predlogom začasne izenačitve pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, ki je del nedavno sprejetega energetskega paketa.

Določbe zakona o tujcih in mednarodni zaščiti v ustavno presojo

10. 02. 2022 11.29

V Levici so ob podpisih strank LMŠ, SD in SAB vložili zahtevo za presojo ustavnosti spornih členov v Zakonu o tujcih in Zakonu o mednarodni zaščiti ter zahtevali njihovo razveljavitev. Do končne odločitve Ustavnega sodišča predlagajo tudi začasno zadržanje izvajanja spornih členov obeh zakonov.

KUL napoveduje odpravo spornega kadrovanja in zakonov Janševe vlade

09. 02. 2022 20.29

Le nekaj ur po Pahorjevi prvi uradni potezi v supervolilnem letu so skupno strategijo, kako bi bila videti država, če bi jo vodila leva vlada, predstavili v zavezništvu KUL. Po očitkih, da je edina skupna točka LMŠ, SD, Levice in SAB nasprotovanje aktualni vladi, in pojavu novega strankarskega igralca, Roberta Goloba, so predstavili nabor ključnih skupnih rešitev, ki so jih poimenovali "Rešitve za boljšo Slovenijo".

Levica vložila pobudo za referendum, s katerim bi preprečila nakup osemkolesnikov

09. 02. 2022 14.21

Stranka Levica je v državni zbor vložila pobudo za zakonodajni referendum o zakonu o ratifikaciji sporazuma z OCCAR, s katerim želi preprečiti vladne načrte za nakup osemkolesnih oklepnikov tipa boxer. Ob tem je predložila tudi 6.800 podpisov. Zdaj naj bi se DZ v 14 dneh odločiti, ali je referendumska pobuda skladna z ustavo ali ne.

Predlog novele zakona o nalezljivih boleznih primeren za nadaljnjo obravnavo

04. 02. 2022 19.52

DZ je na seji s 43 glasovi za in 31 proti ocenil, da je predlog novele zakona o nalezljivih boleznih primeren za nadaljnjo obravnavo. Večina poslanskih skupin je že ob obravnavi napovedala, da bodo novelo v nadaljevanju zakonodajnega postopka poskušali izboljšati. V pripravi je tudi zahteva za javno predstavitev mnenj.

Novega zakona o elektronskih komunikacijah ne bo

04. 02. 2022 19.13

DZ je s 45 glasovi proti 40 sklenil, da predlog novega zakona o elektronskih komunikacijah, katerega cilj bi bil med drugim okrepiti varnost javnih komunikacijskih omrežij in storitev, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. S tem je zakonodajni postopek končan.

Levica zbira podpise za referendum, Tonin: gre za poskus demontaže SV

03. 02. 2022 08.46

Potem ko je bil v sredo sprejet zakon o ratifikaciji sporazuma med Slovenijo in OCCAR za nakup vojaških oklepnikov, je Levica začela z zbiranjem podpisov za zavrnitveni zakonodajni referendum. Na pobudo Levice se je na novinarski konferenci odzval minister za obrambo Matej Tonin. Povedal je, da "Levica ne razočara pri tem, kako poskuša demontirati slovensko vojsko" in dodal, da gre za zlorabo inštituta referenduma.

Pri obravnavi novega zakona o nalezljivih boleznih poudarili pomen DZ pri sprejemanju ukrepov

03. 02. 2022 13.16

Državni zbor je danes opravil prvo obravnavo predloga novele zakona o nalezljivih boleznih. Večina poslanskih skupin je napovedala, da ga bodo na petkovem glasovanju podprli, v nadaljevanju zakonodajnega postopka pa ga bodo poskušali izboljšati. Med drugim so izpostavljali pomen jasne določitve parlamentarnega nadzora pri sprejemanju ukrepov.

Z marcem bolniška le še 20 dni v breme delodajalca

26. 01. 2022 21.16

DZ je potrdil noveli zakonov o delovnih razmerjih in o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki skrajšujeta obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca. Spremembe, ki so jim zaradi večje obremenitve zdravstvene blagajne nasprotovali v večjem delu opozicije, se bodo začele uporabljati 1. marca.

Poslanci SD, LMŠ, Levice in SAB za izredno sejo DZ na temo energetske revščine

18. 01. 2022 17.15

Poslanske skupine SD, LMŠ, Levica in SAB zahtevajo sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali njihov predlog zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine, ki predvideva uvedbo energetskega dobropisa oz. vavčerja v višini 150 evrov za socialno ogrožene. Predlog zakona bo v četrtek obravnaval odbor DZ za delo.

Pomoč pri končanju življenja tudi pri nas? 'Nikomur se ne bo zgodilo, da bi bil usmrčen proti svoji volji'

16. 01. 2022 16.46

Zakaj nekateri ljudje drugim ljudem v resnici ne dovolijo, da bi umirali v skladu s svojimi željami, ostaja večno in neodgovorjeno vprašanje, pravi Andrej Pleterski, s katerim smo se ob sprejemu zakona o asistiranem samomoru v Avstriji, pogovarjali o predlogu takšnega zakona pri nas. Večdesetletna praksa v svetu doslej še ni prinesla nobenega sodno potrjenega primera zlorabe, poudarja in svari, da je prav trenutni prostor brez zakonov tisti, ki v resnici omogoča zlorabe: "Pacienti nimajo enakih možnosti doživeti lahko, dostojanstveno in mirno smrt v krogu svojcev. Odvisni so od samolastnih odločitev zdravnikov, nad katerimi ni urejenega nadzora. Protislovni kodeks medicinske etike zdravnikom ni v pomoč, ampak jih celo spravlja v stisko, saj po eni strani od njih zahteva pomoč pacientom, po drugi strani pa jo prepoveduje."

DZ uzakonil nabavo medicinske opreme po referenčnih cenah

13. 01. 2022 13.54

DZ je z 42 glasovi za in 11 proti sprejel novelo zakona o javnem naročanju, ki nabave medicinske opreme regulira s sistemom referenčnih cen. Ta bo po mnenju koalicije omogočil znižanje cen medicinske opreme, opozicija pa opozarja, da te spremembe pomenijo še več odtekanja javnega denarja v zasebne žepe.

ZZZS letos s 120 milijoni evrov plusa, s čimer bodo krili načrtovani primanjkljaj v 2022

29. 12. 2021 12.48

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije bo v prihodnjem letu glede na finančni načrt beležil za skoraj 149 milijonov evrov več odhodkov kot prihodkov. Večino tega nameravajo pokriti s prihranki iz preteklih let, tudi letošnjega, ko bodo poslovali z več kot 120 milijoni evrov plusa. A v ZZZS opozarjajo in pozivajo vlado k zagotovitvi sistemskih virov financiranja, ki bodo pokrili dodatne stroške za zdravstveno blagajno, kot je denimo povišanje plač v zdravstvu.

Dvig plačnega stropa v PKP 10 le podlaga pogajanjem s Fidesom

24. 12. 2021 16.15

Dvig plačnega stropa za zdravnike in zobozdravnike, ki ga predlagajo v desetem interventnem zakonu (PKP 10), ministrstvu za zdravje daje podlago za pripravo pogajalskih izhodišč z zdravniškim sindikatom, je pojasnil minister Janez Poklukar. Na podlagi tega bodo nato lahko s Fidesom začeli pogajanja o višanju zdravniških plač.

Novela zakona o praznikih neuspešno končala zakonodajno pot

16. 12. 2021 13.00

Novela zakona o praznikih in dela prostih dnevih je končala zakonodajno pot. Z novelo bi se v primerih, ko dva koledarsko zaporedna praznika, ki sta prosta dneva, prideta na soboto in nedeljo, en dan prenesel na prihodnji delovni dan, torej na ponedeljek. A je predlog zavrnil že matični odbor, DZ pa se je le seznanil s koncem postopka.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve

15. 12. 2021 14.52

V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Sprehod po Drami: vidne razpoke in sledovi zamakanja, posledično okrnjena kreativa

13. 12. 2021 08.00

Ko je pred dobrima dvema tednoma odstopil ravnatelj SNG Drama Ljubljana, Igor Samobor, se je (spet) začelo govoriti o stanju sto deset let stare stavbe osrednje slovenske gledališke institucije, o nacionalnem teatru, ki bi moral biti vsem v državi v ponos, a postaja zaradi nenehnega zavlačevanja okoli prenove vse bolj izpostavljen nepredvidljivemu vplivu časa in podnebnih sprememb. Med sprehodom po Drami smo začutili, kakšno je vzdušje v stavbi, ki že skoraj tri desetletja počasi propada in čaka na celovito prenovo. Čeprav zaposleni v Drami in njeni sodelavci vse težje pričakujejo začetek prenove, ostajajo povezani in se, osredotočeni na čim bolj neprekinjeno nadaljevanje ustvarjalnega gledališkega procesa, ne želijo odpovedati optimizmu.

Tudi plastenke in pločevinke kmalu kot povratna embalaža?

11. 12. 2021 16.45

V Eko krogu poudarjajo, da se kavcijski sistem kaže kot cenejši, učinkovitejši in preglednejši sistem zbiranja odpadne embalaže. Poleg tega odpira nova delovna mesta, prispeva k manj smetenja ter omogoča več ponovne uporabe embalaže pijač in kvalitetnega recikliranja. Kavcijski sistem pomeni, da potrošnik ob nakupu pijače za embalažo plača znesek oziroma kavcijo, ki jo ob vrnitvi nazaj na zbirno mesto dobi povrnjeno. V stranki LMŠ so se zavzeli za vzpostavitev takšnega sistema, podporo tej ideji je izrazil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

Državni svet ni podprl sprememb zakona o igrah na srečo

08. 12. 2021 21.16

Državni svetniki so se zbrali na še zadnji letošnji redni seji, na kateri so podprli dopolnjen zakon o debirokratizaciji. Brez podpore pa sta ostala predlog zakona o socialno varstvenih prejemkih in predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o igrah na srečo, so po seji sporočili iz državnega sveta.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'

03. 12. 2021 09.23

Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

LMŠ ne podpira predloga PKP 10: 'Vlada spet izvaja prakso podtaknjencev'

03. 12. 2021 13.25

V opozicijski LMŠ nasprotujejo trenutnemu predlogu novega paketa pomoči (PKP 10), ki ga je pripravila vlada. Pozvali so jo, naj nemudoma pripravi dopolnila k zakonu, s katerimi bi umaknili nekatere ukrepe, ki niso interventne narave, hkrati pa bi zagotovili rešitve za panoge, v katerih je poslovanje zaradi posledic epidemije še vedno omejeno.

Ministri EU razpravljali o rastočih cenah energije in dogajanju na veleprodajnih trgih

02. 12. 2021 20.58

Ministri EU, pristojni za energijo, so na današnjem zasedanju v Bruslju razpravljali o rastočih cenah energije in ukrepih za njihovo blažitev. Obravnavali so tudi preliminarno poročilo pristojne agencije EU o delovanju veleprodajnih trgov. Glavna ugotovitev je, da ni dokazov, da trgi ne delujejo, je povedal minister za infrastrukturo Vrtovec.

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije

02. 12. 2021 12.52

Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

Vrhovno sodišče ZDA: večina sodnikov naklonjena omejevanju pravice do splava

02. 12. 2021 09.02

Po zadnji razpravi na ameriškem vrhovnem sodišču vse kaže na to, da je sodišče pripravljeno podpreti zakon države Mississippi, ki je prepovedal splav po 15. tednu nosečnosti, tudi v primerih posilstva ali incesta. Odločitev sodišča se pričakuje junija prihodnje leto, potrditev zakona pa bi pomenila konec te pravice v ZDA. Gre za večinsko konservativne sodnike, ki naj bi po zadnjih informacijah bili naklonjeni spoštovanju zakona.