zakonodajni

Bodo v internih postopkih Policije začeli uporabljati poligraf?

25. 05. 2021 20.02

Bodo poligrafsko testiranje, tako kot v večini obveščevalnih služb, začeli uporabljati tudi v internih postopkih Policije? Po zakonski noveli, ki jo pripravlja ministrstvo za notranje zadeve, bi poligraf uporabljali za preventivno testiranje zaposlenih na delovnih mestih, ki so posebej izpostavljena korupciji, izdaji tajnih in varovanih podatkov. V Sindikatu policistov Slovenije pa temu ostro nasprotujejo. Gre za nesprejemljiv poseg v pravice zaposlenih, pravijo. Da ne gre za nedolžno spremembo, opozarja tudi strokovnjak za policijska pooblastila.

Voditelji EU za hitro uveljavitev covidnega potrdila in za donacijo cepiva

25. 05. 2021 18.02

Voditelji članic EU so v Bruslju pozvali k hitri uveljavitvi covidnega potrdila na ravni Unije, s čimer bi evropskim državljanom to poletje omogočili lažje potovanje. Zavezali so se tudi, da bo EU revnejšim državam do konca leta donirala najmanj sto milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19.

Zahteva za sklic nujne seje parlamentarne komisije zaradi odrekanja financiranja in uničevanja STA

24. 05. 2021 14.33

V Levici so ob podpori opozicijskih strank LMŠ, SD, SAB in nepovezanih poslancev zahtevali sklic nujne seje komisije za nadzor javnih financ zaradi vladnega protizakonitega odrekanja financiranja in sistematičnega uničevanja STA, so sporočili iz stranke.

Koalicija pripravila predlog novega razreza v delovnih telesih DZ

12. 05. 2021 18.35

Koalicija je pripravila predlog novega razreza v delovnih telesih DZ, ki vključuje poslance NeP, sta pojasnila vodji poslancev SDS in SMC Danijel Krivec in Gregor Perič. Kdaj bodo o predlogu odločali, še ni znano. O predlogu koalicije za razrešitev predsednika DZ Igorja Zorčiča pa bo DZ odločal na redni seji, ki se bo začela v ponedeljek.

Pobuda za posvetovalni referendum o demografskem skladu zavrnjena

06. 05. 2021 15.19

Odbor DZ za finance je ocenil, da predlog opozicijskih skupin Levica, LMŠ, SD in SAB, naj DZ za vladni predlog zakona o nacionalnem demografskem skladu razpiše posvetovalni referendum, ni primeren. Opozicija vladi očita, da zakon ne rešuje financiranja pokojnin, da pa omogoča neomejeno moč kadrovanja v državnih podjetjih, koalicija pa to zavrača.

Hojs lahko podpiše stavkovni sporazum s Policijskim sindikatom Slovenije

05. 05. 2021 22.32

Vlada se je seznanila s predlogom sporazuma o razreševanju stavkovnih zahtev s Policijskim sindikatom Slovenije in s predlogom dogovora o merilih in kriterijih za plačilo povečanega obsega dela in posebnih obremenitev. Ministru za notranje Alešu Hojsu je dala soglasje za podpis sporazuma. V Policijskem sindikatu Slovenije se bodo o tem, ali podpisati sporazum, odločili do ponedeljka.

Pričetek študija v hibridni obliki, sproščajo se tudi omejitve na področju športa

26. 04. 2021 06.12

Ob sproščanju ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa svoja vrata odpirajo vsi visokošolski zavodi. Študijski proces tako znova poteka v hibridni obliki, kot ob začetku študijskega leta, kar pomeni v živo ob upoštevanju priporočil NIJZ in na daljavo. Vodstvo ŠOS je medtem predsedniku DZ Zorčiču predstavilo predlog zakonodajnih sprememb za urejanje položaja študentov. Sproščajo se sicer tudi vsa športna tekmovanja in treningi, rekreativni šport je dovoljen ne le posamično, ampak tudi v skupini do deset oseb.

'Superagencije' ne bo, predlog že končal parlamentarno pot

23. 04. 2021 19.46

Poslanci so vladnemu predlogu o združitvi osmih regulatorjev v dve agenciji po prvi obravnavi prižgali rdečo luč, s čimer je zakon končal parlamentarno pot. Večji del opozicije je vladi očital, da si želi z združitvijo podrediti doslej neodvisne nadzorne institucije, medtem ko je vlada vztrajala, da gre za debirokratizacijo in racionalizacijo. Za je glasovalo 42 poslancev, proti jih je bilo 46.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050

22. 04. 2021 06.53

Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

GZS: Gospodarstvo potrebuje dodaten paket protikoronskih ukrepov

21. 04. 2021 18.43

Gospodarstvo še vedno čuti posledice epidemije, zato potrebuje nov paket interventnih ukrepov, menijo v GZS. Med drugim predlagajo podaljšanje in izboljšanje uspešnih obstoječih ukrepov ter nekatere nove – na primer za pomoč gostinstvu, turizmu in industriji srečanj ter za krepitev razvoja v podjetjih. Izpostavljajo denimo podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, moratorij na kredite in podaljšanje veljavnosti turističnih bonov, ki bi jih razširili še na več sektorjev.

Referenduma o investicijah v vojsko ne bo

15. 04. 2021 11.15

Ustavno sodišče je ugotovilo, da zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski ni v neskladju z ustavo. Levica je namreč skupaj s SD-jem vložila več kot 28.000 podpisov za začetek postopkov za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma, koalicija je nato potrdila sklep o njegovi nedopustnosti. Opozicija se je zaradi tega obrnila na ustavno sodišče z zahtevo za presojo ustavnosti omenjenega sklepa, kjer pa je bila neuspešna. "Vrata za modernizacijo SV so odprta, čaka pa nas še veliko dela," je ob tem zapisal minister za obrambo Matej Tonin.

Za spremembo zakonodaje zbrali 8000 overjenih podpisov

06. 04. 2021 17.28

Sindikat poštnih delavcev je v odprtem pismu izpostavil krivico, da je Pošta Slovenije, ko je govora o nujnih dejavnostih, vedno poimensko izpostavljena, tudi pri stavki so obravnavani kot družba posebnega pomena, kjer ni mogoče v celoti prekiniti delovnega procesa. Kljub temu v epidemiji glede pravic delavcev niso del kritične infrastrukture. "Nujno je potrebna sprememba zakonodaje, ki ureja delo Pošte Slovenije," so prepričani, v ta namen so zbrali tudi 8000 overjenih podpisov. Izpostavili so tudi dvoličnost političnih strank, ki jim podporo izkažejo, ko potrebujejo promocijo, nato pa pošto zopet pričaka hladen tuš.

Starši, ki bivajo z bolnim otrokom v bolnišnici, bodo upravičeni do denarnega nadomestila

23. 03. 2021 18.14

DZ je soglasno sprejel novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, s katero bodo starši, ki bivajo z bolnim otrokom v bolnišnici, upravičeni do denarnega nadomestila med začasno zadržanostjo z dela. Poleg tega bodo starši v bolnišnici od zdaj lahko z bolnim otrokom brezplačno bivali do vključno njegovega 14. leta starosti.

Srbija uvaja digitalna potrdila o cepljenju, v pogajanjih s Slovenijo

10. 03. 2021 13.46

Srbija je še pred podrobnejšimi smernicami Evropske unije že pripravila digitalna potrdila o cepljenju, ki bodo omogočila lažje gibanje in potovanje zunaj meja države, je dejala srbska ministrica za trgovino, turizem in telekomunikacijo Tatjana Matić. Prebivalce je opomnila, da je množično cepljenje ključ do potovanja in prostega gibanja zunaj meja države.

'Vlada zaostruje že tako strogo priseljensko in migrantsko zakonodajo'

09. 03. 2021 12.27

Odbor DZ za notranje zadeve je za danes predvideno obravnavo novel zakonov o tujcih in o mednarodni zaščiti prestavil na eno od prihodnjih sej. Tak sklep so izglasovali v opozicijskih LMŠ, SD, Levici in SAB ter koalicijski SMC, saj današnji datum seje ni v skladu s poslovniškimi roki. Iz Levice pa so sporočili, da so vložili amandma odbora, da se uvedba instituta kompleksne krize na področju migracij črta iz predloga zakona.

Na ravni EU določili videz covidnih potnih listov, Kitajska jih za svoje državljane že uvaja

09. 03. 2021 13.01

Kitajske oblasti so uvedle potni list o cepljenju, s katerim želi svojim državljanom olajšati potovanja v tujino. Na ravni EU pa so določili videz potrdil o cepljenju proti covidu-19, je predstavil vodja hrvaškega zavoda za javno zdravje Krunoslav Capak. Te bodo uporabljali le v zdravstvene namene in ne pri prehodu meje.

'Če želimo zdravo pitno vodo, potem morajo biti naši vodni viri zaščiteni'

08. 03. 2021 12.25

V društvu Eko krog, civilni iniciativi Danes ter društvu Eko Anhovo in dolina Soče so se odzvali na predlagane spremembe zakona o vodah, ki naj bi ga spreminjali po skrajšanem postopku. Po prepričanju naštetih bi spremenjen zakon zaradi "parcialnih ekonomskih koristi naše vodne vire, vključno s pitno vodo, izpostavil posegom z negativnim vplivom na naravo, okolje in zdravje ljudi".

Kitajska načrtuje rast gospodarstva in večji nadzor nad Hongkongom

05. 03. 2021 07.18

Formalno najvišji politični organ na Kitajskem, ljudski kongres, je začel letošnje zasedanje, na katerem pričakujejo potrditev novega, 14. petletnega načrta, ki predvideva nadaljevanje okrevanja po epidemiji. Veliko pozornosti svetovne javnosti bo pritegnila tudi napovedana reforma volilnega sistema v Hongkongu.

Soglasna podpora za predlog nadomestila staršu ob otroku v bolnišnici

02. 03. 2021 19.57

DZ se je v nadaljevanju izredne seje lotil predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, ki ga je v zakonodajni postopek vložil Državni svet. Določa pravico do denarnega nadomestila med začasno zadržanostjo od dela za starše, ki sobivajo ob bolnih otrocih v bolnišnici ali zdravilišču. Podporo predlogu so napovedale vse poslanske skupine.

Levica, LMŠ, SD in SAB želijo glede demografskega sklada slišati glas ljudi

02. 03. 2021 08.51

DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o Nacionalnem demografskem skladu zaključil razpravo o členih, o predlogih dopolnil bo odločal v sredo. Koalicija in opozicija se strinjata, da je demografski sklad potreben, a se popolnoma razhajata glede tega, ali je predlagana rešitev ustrezna. Levica, LMŠ, SD in SAB so DZ predlagale, naj razpiše posvetovalni referendum. Če s predlogom ne bodo uspele, bodo sprožile postopke za naknadni zakonodajni referendum, saj menijo, da morajo o tako pomembni tematiki svoje povedati ljudje.

203 čakajoči: Ne prelagajte odgovornosti odločitve na svojce

19. 02. 2021 18.26

V Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana so lani presadili 114 organov, kar je 19 več kot v letu 2019. "Za nami je zahtevno leto, ki ga je zaznamovalo delo v oteženih razmerah zaradi epidemije covida-19," o lanskem letu pravijo v Slovenija-transplantu. Z dosežki programa transplantacij pri nas so zato še toliko bolj zadovoljni. "Slovenija se uvršča med najuspešnejše države glede stopnje soglasja za darovanja. Zadnja leta od 70 do 80 odstotkov svojcev poda soglasje za darovanje, kar je zelo visok odstotek, ki kaže na podporo in zaupanje javnosti v našo dejavnost," dodajajo.

Opozicija za sejo parlamentarne komisije o demografskem skladu

17. 02. 2021 17.58

Opozicijske poslanske skupine Levica, LMŠ, SD in SAB zahtevajo sejo komisije DZ za nadzor javnih financ, na kateri želijo opraviti javno razpravo o vladnem predlogu zakona o nacionalnem demografskem skladu. Vsebini predloga v omenjenih strankah ostro nasprotujejo, znova so izpostavili tudi možnost zakonodajnega referenduma.

Začetek zbiranja podpisov za redefinicijo spolnega nasilja, a ne brez težav

17. 02. 2021 10.25

Inštitut 8. marec je začel s kampanjo Samo ja pomeni ja, s katero začenjajo zbirati podpise v podporo predlogu zakona za redefinicijo kaznivih dejanj posilstva in spolnega nasilja. Ob tem v inštitutu opozarjajo na težave pri oddaji podpisov na ljubljanski upravni enoti, tam očitke o oviranju postopkov zavračajo. Odzivi državljanov so po navedbah inštituta zelo dobri, saj so doslej že zbrali več kot 1000 potrebnih podpisov podpore predlagani redefiniciji kaznivega dejanja posilstva.

Bitcoin presegel vrednost 50.000 dolarjev, v Indiji vztrajajo pri prepovedi kriptovalut

16. 02. 2021 16.50

Kriptovaluta bitcoin je danes dosegla novo najvišjo raven v zgodovini in prvič presegla vrednost 50.000 dolarjev (41.224 evrov). Sredi dneva je bil en bitcoin vreden 50.548 dolarjev (41.725 evrov). Od začetka leta je bitcoin pridobil 75 odstotkov vrednosti. Indija medtem nadaljuje s poskusom popolne prepovedi vlaganja v kriptovalute, hkrati pa naj bi obstoječim vlagateljem zagotovila prehodno obdobje za prodajo svojih deležev.

Sloveniji iz Bruslja opomin zaradi zakonodaje o telekomunikacijah

04. 02. 2021 21.43

Evropska komisija je sprožila postopke proti 24 članicam EU, tudi Sloveniji, ker niso pravočasno prenesle evropske zakonodaje o telekomunikacijah v nacionalni pravni red. Gre za evropski zakonik o elektronskih komunikacijah, ki naj bi z zagotavljanjem preglednejših pogodb in kakovostnejših storitev potrošnikom zagotovil več izbire in pravic.

Spolno nasilje: predlagajo ureditev po modelu 'ja pomeni ja'

02. 02. 2021 13.05

Inštitut 8. marec je v državni zbor danes vložil pobudo za zbiranje 5000 podpisov državljanov v podporo predlogu redefinicije kaznivega dejanja posilstva in spolnega nasilja. Predlagajo ureditev po modelu "ja pomeni ja". Na ministrstvu za pravosodje so to pobudo pozdravili in poudarili, da so na ministrstvu v predlogu obsežnejše novele kazenskega zakonika umestili spremembe na področju kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost, ki predstavljajo pomemben korak v smeri modela soglasja.

LMŠ, SD, Levica in SAB za večjo avtonomijo občin pri financiranju zasebnih vrtcev

01. 02. 2021 12.37

Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v zakonodajni postopek vložile novelo zakona o vrtcih, s katero bi financiranje zasebnih vrtcev v večji meri kot doslej prepustili v odločanje občinam. Omogočili bi, da občina zasebnega vrtca ne bi financirala, če ima v javnih vrtcih dovolj prostih mest za vse otroke, ki so vključeni v zasebni vrtec. Po ocenah poslanke SDS Mojce Škrinjar pa novela prinaša neučinkovite rešitve in nepošten odnos, saj "javni vrtci ne bodo imeli prav nič več zasedenih mest, bodo imeli pa župani več nezadovoljnih občanov."

Slovenija ratificirala pravno podlago za financiranje okrevanja EU

28. 01. 2021 16.01

Vlada je izdala uredbo o ratifikaciji sklepa Sveta EU o sistemu lastnih sredstev EU. Gre za pravno podlago, ki bo omogočila financiranje okrevanja Unije po pandemiji oz. delovanje instrumenta za okrevanje, iz katerega bo Sloveniji na voljo do 5,2 milijarde evrov sredstev.

Evropski poslanci podprli pravico do digitalnega odklopa

21. 01. 2021 19.07

Evropski poslanci v zakonodajni pobudi pozivajo Evropsko komisijo k oblikovanju zakonodaje, ki bo tistim, ki delajo na daljavo, omogočila digitalni odklop zunaj delovnega časa. Od začetka pandemije covida-19 se je delo od doma sicer povečalo za skoraj 30 odstotkov.

Sindikati glede upokojevanja starejših vložili ustavno presojo

21. 01. 2021 13.15

Reprezentativne sindikalne centrale so za člena sedmega protikoronskega zakona, ki se nanašata na – po njihovih besedah – prisilno upokojevanje starejših delavcev, vložile zahtevo za presojo ustavnosti. Vložile so tudi predlog za njuno začasno zadržanje, saj menijo, da bi lahko delavci utrpeli nepopravljivo škodo.