zakonodajni

EU predlaga standardno veljavnost covidnega potrdila o cepljenju – devet mesecev
25. 11. 2021 14.04
Da bi se izognili zmedi v zimski turistični sezoni zaradi različnih navodil članic EU glede poživitvenega odmerka, je Evropska komisija predlagala standardno veljavnost covidnega potrdila o cepljenju, ki bi tako veljalo devet mesecev. Na ravni EU je sicer urejena le uporaba tega potrdila za potovanja. Gre za priporočilo, ne zakonodajni predlog.

Omejitev krčenja gozdov in zaščita tal: 70 odstotkov tal v EU ni v dobrem stanju
17. 11. 2021 16.20
Evropska komisija je predstavila zakonodajni predlog za omejitev krčenja gozdov. V skladu z novimi pravili naj bi zagotovili, da proizvodi, ki se uporabljajo na trgu EU, denimo iz soje ali palmovega olja, ne prispevajo h krčenju in degradaciji gozdov po svetu. Predlaga tudi novo strategijo za tla s konkretnimi ukrepi za varstvo in obnovo tal. Do leta 2050 naj bi bila na podlagi predlagane strategije vsa evropska tla obnovljena, odporna in ustrezno zavarovana.

Nagrada ministra Vizjaka za glasove poslanca Simonoviča?
12. 11. 2021 08.30
Državni zbor bo kmalu – po zgolj treh letih od zadnjih sprememb – odločal o novem gradbenem zakonu. Če bo ta sprejet, bo razvpiti poslanec Desusa Branko Simonovič, kot kaže, z lahkoto legaliziral svojo črno gradnjo v Semedeli nad Koprom. Ali mu je s tem minister za okolje in prostor Andrej Vizjak šel na roko? Zakon namreč ni bil spisan na ministrstvu pač pa – pozor – v zunanji odvetniški pisarni Domna Neffata, odvetnika, ki zastopa Branka Simonoviča.

Novi, peti poskus prepovedi frackinga
28. 10. 2021 12.22
Poslanske skupine Levica, LMŠ in SD so v zakonodajni postopek vnovič vložile predlog za prepoved hidravličnega lomljenja v Sloveniji. To je peti poskus, s katerim želijo preprečiti načrte britanske družbe Ascent Resources za vrtanje v Petišovcih. Četrtega je DZ zavrnil v torek.

Zakona o gradnji javnih najemnih stanovanj ne bo: 'Tak zakon ni potreben'
26. 10. 2021 15.34
Predlog zakona o spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki so ga pripravili v petih opozicijskih poslanskih skupinah, po mnenju DZ ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlagatelji so želeli z njim zagotoviti 10.000 stanovanj za najem do leta 2029. "Takoj po osamosvojitvi smo celotno vprašanje stanovanjske politike prepustili trgu in verjeli, da bo ta delal v dobro ljudi," je izpostavil Marko Koprivc iz poslanske skupine SD. Ker so se zmotili, se mu zdaj zdi potrebna intervencija države. Da je zakonsko besedilo populistično in všečno, a hkrati pomanjkljivo, površno in nejasno, pa je menil poslanec SNS Dušan Šiško. Predsednik Mladega foruma SD Luka Goršek pa je napovedal, da bodo mladi podporo za zakon iskali na terenu.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00
Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Slovenija dosegla napredek pri preprečevanju nasilja v družini
12. 10. 2021 09.35
Slovenija je po ugotovitvah skupine strokovnjakov pri Svetu Evrope že pred ratifikacijo istanbulske konvencije dosegla napredek pri oblikovanju pravnih okvirov na področju preprečevanja nasilja v družini. Manj pozornosti pa namenja drugim oblikam nasilja nad ženskami, hitreje bi se moralo odzivati tudi sodstvo, so navedli v poročilu.

Petkovi protestniki vztrajajo, da so nenasilni protesti legitimni
08. 10. 2021 21.14
Petkovi kolesarji so prepričani, da je pravica do nenasilnega protesta in izražanja mnenja ustavno zagotovljena. Zato so se – tako kot že 76 petkov pred tem – podali na ljubljanske ulice. Vztrajajo, da vlada ne sme izvajati politično motivirane represije nad nenasilnimi protestnicami in protestniki. Tokrat so na Trgu republike izpostavili pomen pravne države, vladavine prava in človekovih pravic. Protest je minil mirno.

Evropski poslanci bi odločneje ukrepali proti davčnim utajam
06. 10. 2021 18.44
Evropski poslanci so bili v razpravi o najnovejših razkritjih v Pandorinih dokumentih kritični do Evropske komisije in držav članic, od katerih pričakujejo odločnejše ukrepanje proti davčnim utajam in izogibanju davkom. Razkritje je močno razburilo poslance, še zlasti, ker se v njih omenjajo tudi evropski voditelji. Komisar za gospodarstvo Paolo Gentiloni je napovedal nove pobude za boljšo davčno preglednost in izmenjavo informacij.

Slovenija glede preprečevanja korupcije v državni upravi ni storila dovolj
05. 10. 2021 10.01
Skupina držav proti korupciji pri Svetu Evrope je ocenjevala preprečevanje korupcije in spodbujanje integritete v državni upravi in organih odkrivanja ter pregona. Greco ugotavlja, da je bil glede najvišjih nosilcev izvršilne veje oblasti dosežen zgolj skromen napredek. V poročilu za Slovenijo so zapisali še, da ni zadovoljivo izpolnila ali obravnavala nobenega od petnajstih priporočil iz ocenjevalnega poročila iz petega kroga. Delno izpolnjeno je bilo le eno priporočilo.

Sloveniji skoraj pet milijonov evrov za prilagoditev na brexit
28. 09. 2021 14.47
Svet EU, v katerem so zastopane države članice, je dokončno odobril sklad, ki bo članicam pomagal pri spopadanju z negativnimi posledicami brexita. Največ sredstev iz sklada v skupni vrednosti pet milijard evrov naj bi prejele Irska, Nizozemska in Francija. Slovenija naj bi prejela 4,8 milijona evrov.

'Sprememba zakona o lekarniški dejavnosti bi vodila v zapiranje manjših lekarn'
27. 09. 2021 10.42
Predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki so jo vložili poslanci SMC, a je pri strokovni javnosti naletela na neodobravanje, bodo na seji parlamentarnega odbora za zdravstvo očitno skušali pomembno spremeniti. Predloge dopolnil k noveli so pripravili v več poslanskih skupinah, vsak svojega tudi v SMC in pa SDS ter NSi.

Nam bo prihranjen nakup različnih polnilnikov za naprave?
23. 09. 2021 14.22
Evropska komisija je predstavila zakonodajni predlog za vzpostavitev enotne rešitve za polnjenje elektronskih naprav. V skladu s predlogom bodo postala vrata USB-C standardna napajalna vrata za vse naprave. Uporabnikom bo s tem prihranjen nakup različnih polnilnikov, zmanjšala pa naj bi se tudi količina e-odpadkov.

V novem predlogu zakona o debirokratizaciji ni več socialne kapice
21. 09. 2021 17.15
Vlada je iz besedila novega predloga zakona o debirokratizaciji umaknila določbo o uvedbi socialne kapice. Zanjo namreč ni dovolj podpore, izhaja iz gradiva, objavljenega na spletnih straneh vlade. Uvedba socialne kapice za plače nad 6000 evrov bruto je bila sicer ena od ključnih novosti zakona, ki so jo najbolj nestrpno pričakovali v gospodarstvu.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019
02. 09. 2021 08.42
Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Odbor DZ sprejel sklep za pripravo odločnejše strategije za blaženje podnebnih sprememb
01. 09. 2021 22.07
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je na izredni seji sprejel sklep, da mora vlada v roku 60 dni po sprejetju zakonodajnega svežnja Pripravljeni na 55 pripraviti odločnejšo in ambicioznejšo strategijo za zmanjšanje in blaženje učinkov podnebnih sprememb.

ZDA Poljsko pozvale k spoštovanju demokracije in svobode medijev
12. 08. 2021 15.10
ZDA so izrazile ostre kritike na sprejetje spornega medijskega zakona v parlamentu na Poljskem, ki bo omejil delovanje medijev v tuji lasti. V Washingtonu Varšavo pozivajo, naj spoštuje demokratične vrednote in svobodo medijev. Kritična sta tudi predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli in podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova. Poljska pa kritike zavrača.

'Če v naslednjih 10 letih ne začnemo delati korakov, je skoraj zamujeno'
09. 08. 2021 14.45
Najnovejše poročilo mednarodnega panela za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov, kaže, da smo na podnebne spremembe obsojeni in se moramo z njimi naučiti živeti, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Obenem to poročilo prvič ugotavlja, da ni več koščka sveta, ki se ne bi spremenil, je opozorila.

Finančni ministri EU podprli tudi slovenski načrt za okrevanje
26. 07. 2021 15.27
Finančni ministri EU so na virtualnem zasedanju podprli še štiri nacionalne načrte za okrevanje in odpornost, tudi slovenskega. Formalna potrditev po pisnem postopku bo sledila v kratkem. Doslej je tako potrjenih 16 nacionalnih načrtov, ki so podlaga za črpanje evropskih sredstev za okrevanje po pandemiji.

Okoljski ministri na Brdu pri Kranju o svežnju Pripravljeni na 55
20. 07. 2021 13.42
Okoljski ministri EU so na neformalnem srečanju na Brdu pri Kranju izmenjali prva mnenja glede zakonodajnega svežnja Pripravljeni na 55. Pozdravili so pripravo svežnja in se strinjali, da predstavlja dobro osnovo za nadaljnje usklajevanje, je na novinarski konferenci po srečanju dejal minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

Ministri za kmetijstvo EU podprli akcijski načrt za ekološko kmetovanje
19. 07. 2021 21.24
Ministri za kmetijstvo EU so danes v Bruslju soglasno podprli akcijski načrt za razvoj ekološke pridelave, po katerem bi se do leta 2030 na vsaj 25 odstotkih kmetijskih zemljišč izvajalo ekološko kmetovanje. To je tudi ena od prednostnih nalog slovenskega predsedstva EU, ki ga je danes prvič na zasedanju zastopal kmetijski minister Jože Podgoršek.

(Pre)širok nadzor nad sporočili v boju proti spolnim zlorabam otrok na spletu?
16. 07. 2021 09.35
Začasna pravila za odkrivanje spolnih zlorab otrok na spletu, ki so jih prejšnji teden sprejeli evropski poslanci, še vedno dvigujejo prah. Podpredsednik Evropskega parlamenta in Piratska stranka že napovedujeta, da bosta posegla tudi po pravnih sredstvih, saj sta prepričana, da gre za prevelik poseg v digitalno zasebnost.

DZ je glede demografskega sklada razdeljen
14. 07. 2021 17.27
Poslanske skupine so glede podpore predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu razdeljene. Poslanci koalicije in SNS zagovarjajo vladni predlog, poslanska skupna DeSUS se v stališču glede glasovanja ni opredelila, preostala opozicija je proti in napoveduje podporo sindikatom pri morebitnih aktivnostih za zakonodajni referendum.

Bruselj za avtomobile brez izpustov po letu 2035
14. 07. 2021 15.30
Evropska komisija je razgrnila zajeten zakonodajni sveženj ukrepov za zmanjšanje izpustov za najmanj 55 odstotkov do leta 2030 glede na leto 1990. Med ključnimi predlogi so socialni podnebni sklad, razširitev sistema trgovanja z izpusti na stavbe in cestni promet ter mehanizem za spoprijemanje z ogljično intenzivnim uvozom. Do leta 2030 naj bi v EU tudi znižali izpuste za nove avtomobile za več kot polovico. Po letu 2035 naj bi bil vozni park v Evropi brez izpustov, prevladovala naj bi električna vozila.

'Tako kontroverznega začetka predsedovanja še nisem doživel'
10. 07. 2021 15.50
Izvršni podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans pravi, da tako kontroverznega začetka predsedovanja Svetu EU, kot se je prejšnji teden s škandalom odvil v Sloveniji, še ni doživel. Ali bo predsedovanje uspešno, je popolnoma odvisno od slovenske vlade, je prepričan. Razkril je tudi, da je bil njegov bojkot skupinskega fotografiranja na Brdu pri Kranju povezan z vladavino prava.

Novela zakona o nalezljivih boleznih vladni izgovor za še več nadzora in omejitev?
06. 07. 2021 09.49
Novela zakona o nalezljivih boleznih (upravičeno) razburja. Medtem ko je njen namen, da se z njo uresniči odločba ustavnega sodišča, ki je nekatere dele zakona, povezane z ukrepi ob epidemiji, razglasilo za neustavne, pa opozicija opozarja, da novela vladi omogoča preširoka pooblastila pri sprejemanju ukrepov, kot so omejitev gibanja, prepoved določenih dejavnosti, obvezno nošenje mask itd., prav tako širi pooblastila inšpektorjev. V opoziciji novele ne bodo podprli, hkrati pa opozarjajo, da se zakon sprejema po hitrem postopku, brez javne razprave, o zakonu pa očitno ne bo mogoče razpisati referenduma.

Ureditev ZKP glede hrambe dokazov po prisluhih neustavna
28. 06. 2021 11.46
Ustavno sodišče je v oceni ustavnosti določb zakona o kazenskem postopku (ZKP), ki napotujeta k uničenju izsledkov prikritih preiskovalnih ukrepov, če v dveh letih od njihove izvedbe ni kazenskega pregona, odločilo, da sta bili določbi, kot ju je razlagala avtentična razlaga DZ, v neskladju z ustavo. Razveljavilo je tudi del poslovnika DZ.

Digitalno potrdilo ni le prepustnica za poletne počitnice
21. 06. 2021 14.10
Evropsko digitalno covidno potrdilo bo ključnega pomena za varno in nemoteno potovanje v EU in ne le prepustnica za poletne počitnice, so poudarili udeleženci spletne razprave Studio Evropa. V pričakovanju jesenskega porasta števila okužb pa je nujno doseči visoko precepljenost proti covidu-19, so poudarili.

'Referendum o zakonu o vodah je praznik demokracije'
15. 06. 2021 14.32
Referendum o zakonu o vodah je po oceni gibanja Za pitno vodo, ki je njegov pobudnik, praznik demokracije in priložnost, da ljudje povedo, v kakšni prihodnosti želijo živeti. Na novinarski konferenci so organizacije iz gibanja znova podčrtale škodljivost zakona o vodah in pozvale na volišča.

Podpisana uredba o evropskem digitalnem covidnem potrdilu
14. 06. 2021 14.53
Predsedniki treh glavnih institucij EU, Ursula von der Leyen (Evropska komisija), David Sassoli (Evropski parlament) in Charles Michel (Evropski svet), so se udeležili slovesnosti ob podpisu uredbe o evropskem digitalnem potrdilu, so sporočili iz Bruslja. Uredba bo začela veljati 1. julija in bo olajšala potovanja v Uniji v času pandemije covida-19.