zakonu

Enakopravnost med spoloma na delovnem mestu ostaja mit

20. 06. 1999 09.11

Britanska vladna komisija za enakost je minuli teden potrdila, da sta diskriminacija in spolno nadlegovanje na delovnem mestu še vedno aktualna. Med 7.500 osebami, ki so se do 1998 leta pritožile pred omenjeno komisijo, je več kot 700 žensk zaprosilo za nasvet zaradi spolnega nadlegovanja. 900 žensk pa je poiskalo pravni nasvet v zvezi z vprašanjem nosečnosti in porodniškim dopustom.

Državni zbor danes o carinikih

17. 06. 1999 21.17

Državni zbor je danes potrdil možnost predčasnega upokojevanja carinikov. Ti se bodo, če ne bodo mogli najti ustreznega delovnega mesta, upokojevali s 35 leti pokojninske dobe, za ženske pa jih bo dovolj le 30. Kljub temu napoved stavke za 28. junij še velja, ker niso zadovoljni s pooblastili in ne bodo upravičeni do terenskih dodatkov.

Veto DS na spremembe zakona o poslancih

16. 06. 1999 20.33

Državni svet je sprejel veto na spremembe zakona o poslancih. Prejšnji teden so si namreč poslanci uzakonili predčasno upokojevanje - poslanec z dvema mandatoma bi se lahko upokojil že pri 50-ih letih, to pa je v javnosti in med sindikati dvignilo precej prahu. Poslanci morajo zdaj o zakonu ponovno glasovati in zbrati 46 glasov.

Srečanje predsednikov vlad Slovenije, Italije in Madžarske v Mariboru

15. 06. 1999 21.57

Premieri Slovenije, Italije in Madžarske so na današnjem vrhu trilaterale v Mariboru pozitivno ocenili dosedanje tristransko sodelovanje in se zavzeli za njegovo nadaljevanje. Janez Drnovšek, Massimo D'Alema in Viktor Orban so posebno pozornost namenili položaju v Jugovzhodni Evropi in sodelovanju treh držav pri stabilizaciji območja.

Ljubljanska županja obiskala Elektro Ljubljane

11. 06. 1999 16.22

Zanesljiva oskrba Ljubljane s kakovostno električno energijo in razvoj distribucije električne energije po novem energetskem zakonu sta bila glavna razloga za to, da je županja Vika Potočnik z najožjimi sodelavci danes obiskala Elektro Ljubljana, javno podjetje za distribucijo električne energije.

Kos v obračunu z vrhom policije

07. 06. 1999 21.01

Kazenska ovadba in premestitev Draga Kosa na drugo delovno mesto sta sprožila njegov javni obračun z vrhom policije. V intervjuju za Delovo Sobotno prilogo je tako Kos del policije obtožil nespoštovanja predpisov, predvsem pa je napadel vodjo urada za notranjo zaščito Janeza Rozmana - človeka, ki je proti njemu napisal kazensko ovadbo.

Energetski zakon ni po okusu združenja za energetiko

02. 06. 1999 16.31

Slovenija si je s podpisom pridružitvenega sporazuma z Evropsko unijo zavezala urediti tudi energetsko področje. Energetski zakon je minuli teden uspešno prestal drugo vladno obravnavo in je tako pripravljen za parlamentarni postopek. Pri oblikovanju zakona pa ni sodelovalo združenje za energetiko pri Gospodarski zbornici Slovenije, ki je danes na svoji seji oblikovalo nekatere pripombe in stališča k predlaganemu zakonu. Z njimi so seznanili sekretarja za energetiko pri ministrstvu za gospodarske dejavnosti Roberta Goloba ter se z njim dogovorili, da bodo konkretne predloge združenja - to jih bo oblikovalo do prihodnjega tedna - skušali zakonsko uveljaviti prek vloženih vladnih amandmajev.

Italijani z zakonodajo proti dopingu

30. 05. 1999 13.04

Italijanska vlada je v petek sprejela zakon, s katerim želi preprečiti zlorabo kemičnih snovi za umetno izboljšanje športnih dosežkov. Zakon predvideva ustanovitev posebne službe, ki bo izdelala seznam prepovedanih snovi. Tisti, ki bodo snovi jemali ali jih predpisovali, lahko po novem zakonu računajo z zaporno kaznijo do treh let.

Albanca vložila civilno tožbo proti Slobodanu Miloševiću, prav tako naj bi to storilo Mednarodno sodišče v Haagu

26. 05. 1999 21.48

Neimenovana kosovska Albanca sta na sodišču v Bostonu vložila civilno tožbo proti predsedniku ZR Jugoslavije, njegovi ženi Mirjani Marković, paravojaškemu voditelju Željku Ražnjatoviću ter nekaterim drugim članom Miloševićeve vlade, zaradi genocida in drugih vojnih zločinov.

Minister Šuklje in varuh človekovih pravic Bizjak o aktualnih vprašanjih

25. 05. 1999 21.11

Minister za notranje zadeve Borut Šuklje je danes na ministrstvu sprejel varuha človekovih pravic Ivana Bizjaka z delegacijo.

Vlada povišala nadomestilo za invalidnost

20. 05. 1999 18.07

Vlada je na današnji seji sprejela tudi sklep o valorizaciji nadomestila za invalidnost in določitvi višine dodatka za tujo nego in pomoč, kar pomeni 9,56-odstotno povišanje v primerjavi z dosedanjo višino pravic po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb. Omenjeni sklep se bo uporabljal od 1. aprila dalje.

DS dal veto na novelo zakona o prisilni poravnavi

19. 05. 1999 16.56

Državni svet (DS) je z 28 glasovi proti enemu izglasoval odložilni veto na minuli teden sprejeto novelo zakona o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji, ker naj bi ta ukinila pravico do odpravnine tistim delavcem, ki jim je zaradi stečaja ali likvidacije delodalajca prenehalo delovno razmerje.

DS o predlogu za veto na novelo zakona o prisilni poravnavi

19. 05. 1999 16.06

Državni svet (DS) je začel 34. redno sejo, na kateri bo odločal o predlogu interesne skupine delojemalcev za odložilni veto na minuli teden srejeto novelo zakona o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji.

Predstavniški dom ZDA odobril sredstva za vojno v ZRJ

19. 05. 1999 08.12

Predstavniški dom ameriškega kongresa je v torek po lokalnem času odobril zakon o izrednih izdatkih, v katerem je večji del sredstev v skupni višini 14,6 milijarde dolarjev namenjenih za financiranje ameriškega sodelovanja v napadih na ZRJ in za pomoč beguncem s Kosova.

Likof razstavne hiše SEM

17. 05. 1999 19.31

Ob dokončanju prenove strehe prihodnje razstavne hiše Slovenskega etnografskega muzeja (SEM) na Metelkovi ulici so muzealci pripravili slovesni ''likof'' z odprtjem priložnostne razstave tkanih teles Ete Sadar Breznikove in glasbo Ane Pupedan. Direktorica muzeja mag. Inja Smerdel, ki se je za gmotno podporo in trud pri prvi fazi prenove zahvalila mestu, ministrstvu za kulturo in gradbenikom, je opozorila, da bo SEM - ''muzeju o ljudeh'' - šele prenovljena stavba omogočila izpolnjevanje njegovega temeljnega poslanstva, da ''človek vrača človeku, kar mu je vzel'', t.j. povedano določno, razstavljanje povečini še zaprtih, deponiranih zbirk, ki si jih muzejski obiskovalci lahko - izbrane - ogledajo zgolj na občasnih razstavah. Muzealcem iz SEG, med katerimi so tudi tri dobitnice letošnjega Valvasorjevega priznanja, je ob likofu v pozdravnem pismu čestital tudi predsednik Republike Slovenije Milan Kučan, častni pokrovitelj projekta prenove razstavne hiše.

Napoved za odmero dohodnine do konca aprila vložilo 1.132.285 zavezancev

14. 05. 1999 15.39

Napoved za odmero dohodnine za leto 1998 je v zakonitem roku, to je do 31. marca 1999, vložilo 1.130.136 zavezancev, kar je za dva odstotka več kot v preteklem letu. Do konca aprila 1999 je napoved vložilo še 2149 zavezancev. Skupaj je bilo torej do konca aprila vloženih 1.132.285 napovedi. Kot so sporočili z državne davčne uprave (DURS) bodo davčni organi začeli pošiljati odločbe o odmeri dohodnine za leto 1998 v juniju tega leta. DURS v svojem poročilu tudi ugotavlja, da so nekatere zavzance neupravičeno pozvali k poravnavi posebnega prispevka za popotresno obnovo objektov in spodbujanje razvoja v Posočju, potem ko so ti svojo obveznost že izpolnili.

Matični parlamentarni odbor spet o zakonu o minimalni plači

05. 05. 1999 16.46

Odbor DZ za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko se je danes, potem ko je državni svet minuli petek izglasoval odložilni veto na predlog zakona o minimalni plači, o načinu usklajevanja plač in o regresu za letni dopust v obdobju 1999-2001, ob vnovičnem odločanju izrekel proti temu zakonu. Člani odbora so z osmimi glasovi proti štirim zavrnili sklep, da naj DZ omenjeni zakonski predlog pri ponovnem odločanju sprejme. Zakon namreč ne določa spodnje meje regresa za zaposlene v negospodarstvu in je zato po besedah nekaterih poslancev, državnih svetnikov in predstavnikov sindikatov ''neprimeren in diskriminatoren''.

Buckinghamska palača se bo morala ukloniti Evropski uniji

01. 05. 1999 08.20

Tudi britanska kraljeva hiša se bo morala ukloniti Evropski uniji. Za zaposlene v Buckinghamski palači kraljice Elizabete 50 do 60-urni delavnik doslej ni bil nobena izjema. Ob državniških obiskih pa je služinčad delala tudi po 80 ur na teden. ''Kmalu bodo lahko lakaji kraljici rekli, naj si sama pripravi čaj,'' je zapisal časnik The Sun. Kajti po zakonu EU več kot 48-urni delavnik ni več dovoljen. Zaposlene v Buckinghamski palači so že opozorili na nova določila. Eden od služabnikov je časniku dejal, da jih bo morala kraljica upoštevati, sicer se lahko zgodi, da bo morala svojega psička sama peljati na sprehod. Kraljica naj bi 48-urni delavnik ''velikodušno'' uvedla leta 2000.

Vlada o sporazumu s Svetim sedežem, svetovalcu za morsko mejo, Slovenskih železarnah

29. 04. 1999 19.42

Vlada je na današnji seji sprejela pobudo za sklenitev sporazuma med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem, ki ga bo poslala v parlamentarno proceduro in v pogajanja s svetim sedežem, je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril državni sekretar na zunanjem ministrstvu Ernest Petrič. Pobuda za ta sporazum je bila v zraku dolgo časa, formalno pa je bila dana s strani Svetega sedeža med zadnjim obiskom slovenskega zunanjega ministra v Vatikanu.

Poslavlja se letošnji slovenski avtomobilski salon

25. 04. 1999 17.48

Na Gospodarskem razstavišču se bodo popoldne zaprla vrata letošnjega 21. slovenskega avtomobilskega salona, ki si ga je od prejšnje sobote, 17. aprila, ogledalo prek 80.000 obiskovalcev. Na letošnjem avtomobilskem salonu, ki se je razprostiral na 13.000 kvadratnih metrih razstavnih površin, se je predstavilo 277 razstavljalcev iz 24 držav.

Svet Banke Slovenije o zakonu o bančništvu

24. 04. 1999 12.40

Svet Banke Slovenije je na seji dne 23. 4. 1999 potrdil več sklepov, ki pomenijo prilagoditev novemu zakonu o bančništvu, in bodo pričeli veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu RS.

Vlada potrdila program investicij v zdravstvu

22. 04. 1999 20.31

Na predlog ministrstva za zdravstvo je vlada na današnji seji sprejela tudi predlog programa investicij v javne zdravstvene zavode v letu 1999, za katere bodo zagotovljena sredstva iz proračuna v višini 1,56 milijarde tolarjev, ostala sredstva, ki se zagotavljajo iz drugih virov o zakonu o investicijah v javne zdravstvene zavode, pa v višini 1,75 milijarde tolarjev.

Dnevi kadrovskih delavcev 99'

16. 04. 1999 17.15

V dopoldanskem plenarnem zasedanju v okviru drugega dne letošnjih dnevov kadrovskih delavcev, ki poteka v kongresnem centru portoroških hotelov Bernardin, so se udeleženci posvetili obravnavi vprašanj zdravstvenega varstva zaposlenih v luči nove zakonodaje, pregledu dogajanja v Evropi na področju tako imenovanih fleksibilnih zaposlitev ter sistemu razvoja zaposlenih kot delu zagotavljanja poslovne odličnosti.

Državni svetniki o žganjekuhi in avtocestah

14. 04. 1999 16.52

Državni svet (DS) je na današnji seji začel in prekinil razpravo o dveh temah, in sicer o predlogu predsednika DS Toneta Hrovata, da bi DS sprožil zakonodajno iniciativo za novelo zakona o trošarinah, ter o poročilih o analizi vzrokov visokega povečanja stroškov pri izgradnji avtocestnega omrežja.

Egiptovski predsednik razveljavil sporni zakon o posiljevalcih

06. 04. 1999 07.24

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je razveljavil pogosto kritizirani zakon iz leta 1904, po katerem so posiljevalca izpustili, če se je ta odločil za poroko s svojo žrtvijo. V začetku stoletja so zakon sprejeli, da bi družine, katerih hčerke so bile posiljene in tako omadeževane, lahko znova pridobile ugled v družbi. Kot poročajo, je bila parlamentarna razprava o zakonu zelo vroča, saj je nekaj poslancev ostro nasprotovalo razveljavitvi zakona, rekoč, da je ta v interesu žrtev, ker bodo imele sicer zelo slabe izglede za poroko. Uradnih podatkov o tem, koliko žensk je v Egiptu posiljenih, ni, saj ponavadi žrtve zaradi sramote dejanj ne prijavijo. Predvsem v kmečkih okoljih pa moški člani družine žrtev posilstva pogosto ubijejo in na ta način rešijo čast družine.

Pokojninska reforma: Pogajalci še vedno neusklajeni

30. 03. 1999 18.50

Pogajalska skupina socialnih partnerjev je danes nadaljevala pogajanja o pokojninski reformi oz. predlogu zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, vendar neuspešno. Pogajalci namreč niso zbližali stališč do spornih vprašanj, zato se bodo pogajanja nadaljevala čez 14 dni, ko bodo socialni partnerji na svojih organih preučili stališča.

Minister za zdravstvo in minister za turizem o kadilskem zakonu

29. 03. 1999 17.19

Minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek in minister za zdravstvo Marjan Jereb sta na delovnem srečanju konec prejšnjega tedna spregovorila o zakonu za omejevanje uporabo tobačnih izdelkov v gostinskih obratih in med drugim ugotovila, da se določbe zakona nanašajo le na zaprte prostore, kar ne omejuje gostinskih vrtov. Ob tem pa je prostore za kadilce od prostorov za nekadilce mogoče po mnenju ministrstva za zdravstvo ločiti ne le s fizičnimi pregradami, ampak tudi s polnimi ali zračnimi zavesami oziroma drugimi načini ločitve prostorov, ki onemogočajo prehajanje tobačnega dima v prostor namenjen nekadilcem. Vsako takšno rešitev pa mora predhodno odobriti zdravstveni inšpektor.

Odbor v tretjem poskusu določil datum javne predstavitve mnenj

24. 03. 1999 12.01

Odbor državnega zbora (DZ) za kulturo, šolstvo in šport se je dopoldne dogovoril o datumu dveh javnih predstavitev: o zakonu o maturi, ki bo v četrtek, 8. aprila, ter o visokošolski zakonodaji oziroma o zakonu o visokem šolstvu in o nacionalnem visokošolskem programu, ki bo v torek, 4. maja.

Boj proti ponarejenemu potrošnemu materialu

01. 03. 1999 16.01

Proizvajalci pisarniške opreme združeni v organizacijo ICCE, so v zahodni Evropi začeli z akcijo odkrivanja in uničevanja ponarejenega potrošnega materiala. Eden najpomembnejših proizvajalcev s tega področja EPSON je v Veliki Britaniji že v začetku leta izvedel nekaj ločenih akcij, podobne akcije tečejo tudi v Nemčiji, Avstriji, na Nizozemskem, Madžarskem, Izraelu in Južni Afriki, nadzor pa bodo poostrili tudi v drugih državah. Tudi na slovenskem tržišču se je v zadnjem času pojavilo nekaj primerkov ponarejenih črnil in črnil s pretečenim rokom trajanja iz t.i. >>sivega uvoza<<, v teku pa je tudi že akcija odkrivanja in kazenskega pregona preprodajalcev. V vseh zakonodajah je namreč preprodaja ponarejenih izdelkov in kršitev pravic do blagovne znamke označena kot hudo kriminalno dejanje.

New York uvedel strog zakon za pijane voznike

22. 02. 1999 09.17

Newyorški župan Rudolph Giuliani je skupaj s policijskim komisarjem Howardom Safirom razglasil nov zakon, ki predvideva nepovratno zaplembo avtomobila vsem, ki bodo obsojeni zaradi vožnje v vinjenem stanju. Zakon, s katerim želijo v New Yorku zmanjšati število smrtnih primerov v avtomobilskih nesrečah, je začel veljati v nedeljo ob polnoči.