zakonu

DZ prekinil zasedanje
21. 01. 2000 13.14
Državni zbor je začel z izrednim zasedanjem, na katerem naj bi se po napovedih predsednika DZ Janeza Podobnika najprej lotili odločanja o amandmajih k predlogu zakona o izvrševanju državnega proračuna za leto 2000. Na zahtevo poslanskih skupin SDS in SKD pa je Podobnik do 11. ure prekinil zasedanje, v tem času pa naj bi se poslanske skupine odločile, kako bodo glasovale o uskladitvenem amandmaju odbora DZ za finance in monetarno politiko k državnemu proračunu za leto 2000.

Slovenija je pripravljena na Evropsko unijo
19. 01. 2000 21.29
Brdo pri Kranju Na Brdu pri Kranju se je danes zbralo več kot 40 veleposlanikov, akreditiranih v Sloveniji. Sprejem, ki ga za tuje diplomate vsako leto priredi slovenski predsednik, je bil tudi priložnost za pogovor o nekaterih zunanjepolitičnih vprašanjih.

Razprava o zaščitnem zakonu v petek
18. 01. 2000 21.59
Delegacija stranke Slovenske skupnosti in Sveta slovenskih organizacij je povedala, da sta poročevalec zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji Domenico Maselli in podtajnik pri predsedstvu vlade Luciano Caveri na današnjem srečanju v Rimu pokazala veliko razumevanje za upravičeno ogorčenost slovenske manjšine v Italiji nad stalnim prelaganjem razprave o zaščitnem zakonu za Slovence v Italiji. Razprava se bo nadaljevala v petek, 21. januarja. Sejo so na dnevni red petkove seje nocoj uvrstili predstavniki poslanskih skupin v italijanski poslanski zbornici.

Slovenska skupnost o zaščitnem zakonu
18. 01. 2000 18.07
Delegacija stranke Slovenske skupnosti in predstavnik Sveta slovenskih organizacij so se danes v Rimu sestali s poročevalcem osnutka zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, senatorjem Domenicom Masellijem, s podtajnikom pri predsedstvu vlade Lucianom Caverijem, sicer poslancem stranke francoske manjšine v Italiji Union Valdotaine, in poslancem južnotirolske nemške stranke Sudtiroler Volkspartei Siegfriedom Bruggerjem. Namen sestanka je spraviti z mrtve točke razpravo o zaščitnem zakonu, ki je bila preložena na nedoločen datum, in pregledati zadnje popravke, ki so bili sprejeti 7. januarja na seji vladne večine.

Predstavniki SSO in SSk danes z Masellijem
18. 01. 2000 08.19
Delegaciji Sveta slovenskih organizacij (SSO), ene od dveh krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji, ter stranke Slovenske skupnosti v Italiji se bosta jutri popoldne v Rimu sestali s poročevalcem osnutka zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, senatorjem Domenicom Masellijem, s podtajnikom pri predsedstvu vlade Lucianom Caverijem, sicer poslancem stranke francoske manjšine Union Valdotaine, ter poslancem Siegfriedom Bruggerjem iz južnotirolske stranke Sudtiroler Volkspartei.

Konec cvičkarske pravde
17. 01. 2000 21.04
Ministrstvo za kmetijstvo se je končno odločilo, da bo naredilo konec cvičkarski pravdi. Z novim pravilnikom o priznanem tradicionalnem poimenovanju vina Cviček bo končno jasno kaj cviček je, kje ga lahko pridelujejo in stekleničijo.

Bush o smrtnih obsodbah
16. 01. 2000 11.00
Guverner ameriške zvezne države Floride Jeb Bush, brat predsedniškega kandidata iz Teksasa Georga W. Busha, je konec tedna podpisal zakon, s katerim je skrajšal proces od obsodbe na smrt do usmrtitve obsojenca. Po novem zakonu bo imel obsojenec na voljo le dva priziva na smrtno obsodbo, pri čemer mu bo čas za vložitev drugega potekel po šestih mesecih od vložitve prvega. Doslej je veljalo, da ima obsojenec leto dni časa za vložitev drugega priziva.

Posli z dopingom kar prek interneta
15. 01. 2000 18.04
Ilegalna trgovina s prepovedanimi poživili za športnike prek interneta v Nemčiji cveti. Sobotni nemški časnik Esslinger Zeitung je preko računalniškega medmrežja naročil in prejel 100 tablet anabolnega steroida Dianabol. ''Vse skupaj je bilo izredno preprosto. Po sedmih dneh je prispela pošiljka iz Berlina,'' piše časnik.

Francija kot prva v EU s 35-urnim delovnikom
14. 01. 2000 16.53
Francija bo februarja prva država EU, ki bo zakonsko skrajšala delovni teden z 39 na 35 ur, potem ko je zakon danes potrdilo še francosko ustavno sodišče.

Slovenija potrebuje regije
13. 01. 2000 16.29
Sklad za regionalni razvoj in ohranjanje poseljenosti slovenskega podeželja je v Radencih pripravil dvodnevni posvet o izvajanju zakona o skladnem regionalnem razvoju, ki se ga udeležujejo predstavniki ministrstev, državnih uradov, Gospodarske zbornice Slovenije in strokovne javnosti. Slovenija mora upoštevati interese regij in občin, je uvodoma poudaril minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. Vendar se ob tem, kljub zakonu o spodbujanju regionalnega razvoja, pojavljajo številne težave. Slovenija namreč nima pravne podlage za vzpostavitev regij, kar je po Senjurjevem mnenju ena od osnovnih ovir pri izvajanju regionalnih razvojnih programov. Regije naj bi namreč temeljile na skupnem interesu posameznih občin, ki bi se v regijo povezovale prostovoljno.

SGPS nasprotuje zaščitnemu zakonu
13. 01. 2000 15.24
Slovenska gospodarska prosvetna skupnost (SGPS) odločno nasprotuje odobritvi zaščitnega zakona za Slovence v Italiji in meni, da je pred kratkim odobreni zakon o zaščiti jezikovnih skupnosti povsem ustrezna in zadostna osnova za zaščito manjšine, je na včerajšnji novinarski konferenci na goriškem županstvu dejal predsednik SGPS Boris Gombač.

Maradona se bo zdravil v Kanadi
13. 01. 2000 14.22
Nekdanji argentinski nogometni zvezdnik Diego Armando Maradona bo verjetno že ta teden prišel v Kanado, ker se bo v Torontu zdravil v centru za odvajanje od drog. Kanadski zunanji minister Lloyd Axworthy pa je med obiskom v Buenos Airesu na novinarski konferenci dejal, da njegova država nima nič proti njegovemu prihodu v Kanado, da pa uradne prošnje še niso dobili.

Slovenci v Italiji o zaščitnem zakonu
11. 01. 2000 13.41
Tema ponedeljkove oddaje Meridiani na italijanskem programu koprske televizije je bil zaščitni zakon za slovensko manjšino v Italiji. Sogovorniki so izrazili potrebo po tem zakonu, ki ga Slovenci v Italiji čakajo že vsa povojna leta, predvsem pa od podpisa in ratifikacije osimskih sporazumov. Soglašali so, da bo imel sprejem zaščitnega zakona največjo vrednost za Slovence v Beneški Sloveniji, Terski dolini, Reziji in Kanalski dolini, saj bo s tem njihov obstoj vsaj potrjen. Najbolj pa so bili zadržani do uvajanja zaščitnega zakona v Trstu.

Zakon o nadzoru državnih pomoči
09. 01. 2000 11.00
V zadnji številki uradnega lista je bil objavljen zakon o nadzoru državnih pomoči, ki ga je državni zbor sprejel 22. decembra lani in bo začel veljati 15. dan po tej objavi.

Oblikovanje kmetijsko-gozdarske zbornice
06. 01. 2000 15.24
V letu 2000 bo vzpostavljena in bo začela delovati Kmetijsko-gozdarska zbornica, po maju lani sprejetem zakonu o kmetijsko- gozdarski zbornici interesna in stanovska organizacija kmetov, lastnikov kmetijskih zemljišč in gozdov, kmetijskih podjetnikov, podjetij in zadrug. V okviru priprav na njeno delovanje je ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano odprlo brezplačno telefonsko linijo ter pripravilo več delavnic na to temo - na vprašanja pa bo v obeh primerih odgovarjal državni podsekretar Ervin Kuhar.

Jelinčičev odgovor na sporazum
29. 12. 1999 20.15
Novembra podpisani sporazum med slovensko državo in Svetim sedežem v Vatikanu še vedno buri duhove. Potem, ko je pred dobrim mesecem na nevarnost prevelikega vpliva cerkve na šolstvo opozorilo 140 univerzitetnih profesorjev, se je zdaj oglasil še Zmago Jelinčič.

Državni svet še zadnjič letos
28. 12. 1999 18.07
Državni svet se je še zadnjič pred novoletnimi prazniki sešel na seji, na kateri bo med drugim odločal o predlogu komisije za politični sistem za vložitev odložilnega veta na minuli teden sprejeti zakon o upravnih taksah. DS bo razpravljal tudi o predlogu te komisije za sprejem zahteve po uvedbi parlamentarne preiskave o politični odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zvezi z nepravilno porabo proračunskih sredstev na ministrstvu za obrambo. Državni svetniki bodo na potekajoči seji, na katero so uvrstili kar 12 zadev, razpravljali tudi o zakonu o geodetski dejavnosti in nekaterih drugih zakonih, ki jih je minuli teden sprejel DZ, vendar pa zaenkrat ni nobenega dodatnega predloga za odložilni veto.

Bančna okenca na silvestrovo zaprta
28. 12. 1999 11.08
Zadnji dan letošnjega leta Banka Slovenije, banke, hranilnice, Agencija za plačilni promet ter Pošta Slovenije po zakonu o ureditvi plačilnega prometa na dan 31. december 1999, ki ga je pripravilo Ministrstvo za finance, ne bodo opravljale plačilnega prometa doma in s tujino. S tem naj bi bilo zagotovljeno varno delovanje računalniško tehnoloških in informacijskih sistemov ob premiku letnice. Vse zakonske in pogodbene obveznosti, ki zapadejo v plačilo na omenjeni dan, se bodo štele za pravočasno poravnane, če bodo plačane do 3. januarja 2000. Po besedah predsednika Združenja bank Slovenije Darka Tolarja na omenjeni dan na bančnih okencih ne bo mogoče opravljati transakcij, bančni avtomati, terminali POS in menjalnice pa bodo po njegovih zagotovilih nemoteno delovali.

Jutri zadnji dan za oddajo prošenj
27. 12. 1999 20.30
Jutri je zadnji dan, ko je še možno vložiti prošnje za izdajo dovoljenja za stalno prebivanje po zakonu o urejanju statusa državljanov drugih držav nekdanje SFRJ. Zakon je državni zbor sprejel pred tremi meseci, doslej pa so na ministrstvu za notrenje zadeve izdali nekaj več kot 1400 dovoljenj, le tri prošnje pa so zavrnili.

Društvo Edinost o zakonu o globalni zaščiti Slovencev
26. 12. 1999 16.38
Vodja družbenopolitičnega društva Edinost iz Trsta Samo Pahor je v imenu društva v sporočilu za javnost opozoril na nepravilno trditev, navedeno v pred dnevi v slovenskem parlamentu sprejeti deklaraciji o slovenski zunanji politiki v poglavju o sosednjih državah. Gre za zapis, da ''je italijanska vlada pripravila in v parlamentarni postopek predložila osnutek zakona o globalni zaščiti Slovencev''. Sicer pa je Pahor izrazil zadovoljstvo nad zagotovilom v istem poglavju deklaracije, po katerem bo Slovenija ''vztrajala pri sprejemu take zakonske zaščite, ki bo ustrezala potrebam slovenske skupnosti v Italiji in bo po kvaliteti in obsegu pravic primerljiva z zakonsko zaščito italijanske manjšine v Sloveniji''. Omenjeno deklaracijo je državni zbor sprejel 17. decembra letos.

28. 12. zadnji dan za vložitev prošenj
26. 12. 1999 12.31
V torek, 28. decembra, je zadnji dan, ko je še možno vložiti prošnje za izdajo dovoljenja za stalno prebivanje po zakonu o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v Republiki Sloveniji. Doslej je prošnje vložilo 10.786 oseb, čeprav so jih sprva pričakovali za kakšno polovico manj.

O slovenski manjšini konec januarja
24. 12. 1999 16.56
Italijanska poslanska zbornica bo o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino razpravljala med 18. in 20. januarjem. Tako je, kot piše Primorski dnevnik, med včerajšnjo sejo povedal njen predsednik Luciano Violante.

Policist tihotapil 39 kilogramov školjk
24. 12. 1999 08.19
Prejšnji četrtek popoldne se je slovenski državljan, 37-letni E.R., skušal izogniti carinskemu nadzoru na mejnem prehodu Plovanija-Sečovlje, tako da je mejnemu policistu pokazal službeno izkaznico slovenske policije. Hrvaški policisti so se kljub temu odločili za natančno kontrolo vozila. Delavci carine so v bočnih stranicah avtomobilskega prtljažnika odkrili 39 kilogramov školjk prstacev, ki jih je skušal E.R pretihotapiti v Slovenijo. E.R. je kot policist zaposlen na enem od mejnih prehodov Policijske uprave Koper (PUK).

Koalicija o načrtih za prihodnje leto
23. 12. 1999 21.51
Po zadnji letošnji seji vlade se je danes na kosilu sestala vladajoča koalicija. Govorili so o končanju pomembnih zakonodajnih projektov, pa tudi o projektih za naslednje leto, vključno s pripravami na nove volitve. S kadrovskimi zadevami se koalicija tokrat ni ukvarjala, je STA izvedela v kabinetu predsednika vlade.

Oba možna izhoda brez podpore komisije
23. 12. 1999 12.25
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe se je na današnji seji opredelila do obeh možnosti, ki jih je pri iskanju rešitev glede novega volilnega sistema nakazala skupina strokovnjakov. Vendar pa nobena od možnosti - tako dvokrožni večinski volilni sistem z 88 okraji kot sprememba ustave in s tem fiksno ali fleksibilno povečanje števila poslancev - ni dobila zadostne večinske podpore članov komisije. Komisija bo tako na naslednji seji po 10. januarju 2000 obravnavala zakon o volitvah poslank in poslancev, ki ga je po rednem postopku vložil Janez Janša (SDS).

KVIAZ podprla vladni predlog
22. 12. 1999 15.47
Parlamentarna komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je navkljub kritičnim opazkam brez glasu nasprotovanja (12:0) podprla vladni predlog za imenovanje petčlanske državne revizijske komisije, ki naj bi jo v prihodnje vodila diplomirana pravnica in direktorica splošno-pravnega sektorja v Kmečki družbi Marija Bukovec.

Violante se strinja z razlogi
22. 12. 1999 09.42
Predsednik italijanske poslanske zbornice Luciano Violante je v odgovoru Skupnemu zastopstvu Slovencev v Italiji med drugim zapisal, da se strinja z osnovnimi razlogi resolucije o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, saj je po njegovem mnenju sprejetje zaščitnega zakona za slovensko manjšino bistveno za izpolnitev določil italijanske ustave, so sporočili iz Slovenske kulturno-gospodarske zveze. Razprava o omenjenem zakonu je vključena v januarski dnevni red poslanske zbornice.

Brezposelnost upada?
20. 12. 1999 21.02
Za dovolj izobraženega delavca služba ni več problem. Tako pravijo na Zavodu za zaposlovanje, kjer so danes postregli s še enim zanimivim podatkom: registrirana brezposelnost je bila letos novembra v primerjavi z lanskim manjša za skoraj desetino.

Ob obletnici impeachmenta Clintonu zmanjkuje denarja
20. 12. 1999 11.47
Ameriškemu predsedniku Billu Clintonu leto dni po začetku impeachmenta, ki se je končal z oprostilno sodbo v senatu, ostaja kopica neporavnanih pravniških stroškov. Časnik Washington Post je konec tedna ugibal, da naj bi Clinton in soproga Hillary Rodham razmišljala o tem, da bi zaprosila za proračunsko pomoč, da se izkopljeta iz dolgov. Predsedniški par naj bi si nabral vsega skupaj 10 milijonov dolarjev stroškov, od katerih je polovica že poravnana iz posebej za ta namen ustanovljenega sklada. Preostalih pet milijonov dolarjev pa naj bi predsedniški par skušal poravnati s pomočjo proračuna, kar je po zakonu sicer mogoče, politično pa ne bi bilo modro, če Hillary misli resno s kandidaturo za senatorko iz New Yorka.

Šuklje se je srečal z varuhom človekovih pravic
17. 12. 1999 19.44
Minister za notranje zadeve Borut Šuklje se je danes srečal z varuhom človekovih pravic Ivanom Bizjakom. Kot so sporočili z ministrstva za notranje zadeve, sta v pogovoru namenila pozornost predvsem posameznim vprašanjem s področja dela ministrstva.