zakonu

Zahteva po izključitvi Slovenije iz SE?
03. 07. 2000 14.42
Združenje za varstvo deviznih varčevalcev BiH bo zahtevalo od Sveta Evrope, naj izključi Slovenijo iz te evropske organizacije zato, ker noče poravnati obveznosti do varčevalcev Ljubljanske banke v Sarajevu, piše provladna Politika, ki se sklicuje na sarajevsko Oslobodjenje.

Prihodnji teden v parlamentu
02. 07. 2000 11.36
Prihodnji teden bo v parlamentu delovno v njegovih odborih in komisijah, saj morajo pripraviti posamezne točke dnevnega reda novega izrednega zasedanja, ki bo sklicano za 11. julija, namenjeno pa naj bi bilo izključno odločanju o svežnju t.i. evropske zakonodaje. Sicer pa bo vodstvo DZ jutri na redni novinarski konferenci med drugim predstavilo analizo obravnavanih točk na majskih in junijskih sejah DZ ter poročilo o mednarodni dejavnosti DZ v preteklih dveh mesecih in program teh dejavnosti za julij.

Sprejeli zakon o izrednem financiranju
01. 07. 2000 11.59
ZDA bodo svojemu obrambnemu ministrstvu dale na razpolago dve milijardi dolarjev za podporo ameriškemu sodelovanju v mirovni misiji na Kosovu, je včeraj po predhodni odločitvi predstavniškega doma potrdil še senat. Dodatne 4 milijarde pa bo Pentagon dobil za bencin, zdravstvo in nekaj drugih vojaških programov.

Razprava o zaščitnem zakonu
28. 06. 2000 20.42
Italijanska poslanska zbornica je sinoči zaradi nesklepčnosti prekinila razpravo o globalnem zaščitnem zakonu za slovensko manjšino v Italiji. Poslanci so obdelali prvih sedem členov zakona od skupno 28 in zavrnili večino pripomb desne opozicije. Razprava se bo nadaljevala danes.

Drnovšek o morebitni kandidaturi
24. 06. 2000 13.23
Predsednik LDS Janez Drnovšek je v intervjuju za Zeleno piko spregovoril o morebitni kandidaturi za predsednika vlade, o volilnem sistemu in o kadrovskih spremembah. Kot pravi Drnovšek, obstaja možnost za njegovo kandidaturo na predsedniških volitvah, vendar sam na življenje ne gleda tako, da bi moral vse v njem natančno načrtovati in si neprestano postavljati kake cilje. Kot je povedal Drnovšek, za poslanca ne bi kandidiral. Res je, da utegne kandidirati na predsedniških volitvah leta 2002, čeprav se venomer sprašuje o smiselnosti tega dejanja. Kot predsednik LDS zatrjuje, da bo svojo stranko vsekakor peljal na volitve in skušal doseči čim boljši rezultat.

Brejc predstavil načrte ministrstva
23. 06. 2000 19.57
Danes je vizijo dela na ministrstvu za delo družino in socialne zadeve predstavil novi minister, nekdanji vodja policijske obveščevalne službe, Miha Brejc, ki je zamenjal Antona Ropa. To ministrstvo je po obsegu dela in denarja, ki ga dobi iz proračuna, eno največjih in najpomembnejših.

Sprostitev sredstev za vojake na Kosovu
23. 06. 2000 08.48
Vodstvi senata in predstavniškega doma ameriškega kongresa sta sinoči dosegli dogovor o financiranju ameriške vojaške udeležbe na Kosovu, sprostitvi 12 milijard dolarjev sredstev za pomoč Kolumbiji v boju proti trgovini z mamili in pomoči prizadetim v naravnih nesrečah. Dogovor naj bi bil sprejet v največji meri zaradi pritiskov iz Pentagona, ki nujno potrebuje 1,5 milijarde dolarjev, kolikor je od skupne vsote namenjenih operaciji na Kosovu.

DZ o zakonu o računskem sodišču
22. 06. 2000 12.48
DZ nadaljuje izredno zasedanje in včeraj prekinjeno drugo obravnavo zakona o računskem sodišču.

Zakaj po ločitvi ni denarja?
20. 06. 2000 08.48
Drugostopenjsko sodišče v Rimu je pred kratkim v primeru neke ločitve med dvema zakoncema razsodilo, da žena, ki se je po treh mesecih poroke ločila od svojega moža, nima pravice do preživnine, ker je v času zakona zavračala spolne odnose. Italijanski dnevnik La Repubblica je sodbo komentiral s stavkom, 'če v zakonu ni seksa, po ločitvi ni denarja'.

S huligani po hitrem postopku
06. 06. 2000 13.19
Belgija bo med evropskim nogometnim prvenstvom, ki se začne v soboto, s huligani opravila kar po hitrem postopku. Državni tožilci petih večjih državnih sodnih območij so se uklonili želji vlade in pristali na ustanovitev ''hitrih sodišč'', ki bodo vse huligane, ki jih bodo zalotili pri razgrajanju, obsodila po hitrem postopku.

Podobnik se je zahvalil Violanteju
05. 06. 2000 17.52
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik se je predsedniku italijanske poslanske zbornice Lucianu Violanteju pisno zahvalil za nedavne pozdrave z obiska v Vidmu ter ob tem izrazil upanje in pričakovanje, da bo ob jutrišnjem določanju zakonskih prioritet za obravnavo v poslanski zbornici vključen tudi globalni zaščitni zakon za slovensko manjšino, so sporočili iz kabineta predsednika DZ.

DZ nadaljuje z zasedanjem
02. 06. 2000 15.22
Državni zbor danes nadaljuje izredno zasedanje z včeraj prekinjenim hitrim postopkom oziroma drugim zakonodajnim branjem pri sprejemanju novega zakona o kmetijstvu, za tem pa bodo po napovedih predsednika DZ Janeza Podobnika prešli na drugo obravnavo zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo .

Cerarjeva in Marušič pri predsedniku DZ
30. 05. 2000 19.32
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je danes sprejel generalno državno tožilko Zdenko Cerar in ministra za pravosodje Tomaža Marušiča, ki sta mu predstavila delo državnih tožilstev v minulem letu. Cerarjeva je lansko leto ocenila kot leto delovnega vzdušja, saj je tožilcem uspelo odpraviti zaostanke pri reševanju zadev, so sporočili iz DZ.

O zaščitnem zakonu konec julija
30. 05. 2000 11.16
Predsedniki poslanskih skupin so obravnavo zaščitnega zakona za slovensko manjšino uvrstili na dnevni red zasedanja italijanske poslanske zbornice v torek, 27. junija, ter v sredo, 28. junija. To po navedbah Primorskega dnevnika izhaja iz dnevnega reda, ki ga je včeraj popoldne objavilo predsedstvo spodnjega doma italijanskega parlamenta.

Prednostna obravnava tožbe
26. 05. 2000 17.51
Vrhovno sodišče je že začelo obravnavo tožbe predsednika vlade Andreja Bajuka in njegovih 17 ministrskih kandidatov zoper sklepa komisije DZ za ugotavljanje izida glasovanja o predlogu liste ministrskih kandidatov. To pomeni, da je bil določen senat, ki bo o zadevi odločal. Predsednik tega senata je vrhovni sodnik-svetnik Vasilij Polič, ki je opravil predhodni preizkus omenjene tožbe v skladu z zakonom o upravnem sporu in na podlagi tega zakona izvedel ustrezna procesna dejanja, da bo zadeva kasneje vsebinsko obravnavana. To naj bi sledilo v kratkem, so sporočili z omenjenega sodišča.

DZ ni podprl prehodne vlade
24. 05. 2000 13.06
Državni zbor (DZ) je na tajnem glasovanju zavrnil predlog mandatarja Andreja Bajuka za imenovanje ministrov prehodne vlade.

Propadel prvi poskus za sestavo prehodne vlade
24. 05. 2000 07.23
Državni zbor je malo pred polnočjo na tajnem glasovanju podobno kot na nedavnih zaslišanjih ministrskih kandidatov z neodločenim izidom (45:45) zavrnil tudi predlog mandatarja Andreja Bajuka za imenovanje ministrov prehodne vlade iz vrst SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter Socialdemokratse stranke Slovenije (SDS). Po veljavnih pravilih bi morala za ponujeno kandidatno listo 17 ministrov namreč glasovati večina opredeljenih poslank in poslancev.

Kritike na Demšarjev račun
16. 05. 2000 20.46
Pripadniki Slovenske vojske so zaradi zadnjih potez v.d. ministra Francija Demšarja, kot pravijo naši viri, zelo nezadovoljni. Demšar je namreč ob dnevu Slovenske vojske (SV) podelil veliko visokih odlikovanj civilnim delavcem ministrstva, enega je celo povišal v čin brigadirja, nekaterih predlogov za napredovanja, ki jih je dal načelnik generalštaba, pa sploh ni upošteval. Demšar je kot vršilec dolžnosti ministra vložil v vladno proceduro tudi obširen program nakupa in prodaje vojaških nepremičnin. Nekatera vojaška stanovanja naj bi prodali sumljivo poceni.

O usodi čekov
12. 05. 2000 21.28
S prvim julijem banke ne bodo več jamčile za izplačilo čekov, ki služijo kot kreditno sredstvo. Tak je dogovor Združenja bank. Na Gospodarski zbornici pa menijo, da dogovor nasprotuje zakonu in banke pozivajo naj o tem ponovno razpravljajo do 20. maja.

O zaščitnem zakonu junija
12. 05. 2000 15.14
Konferenca predsednikov poslanskih skupin v italijanski poslanski zbornici je nadaljevanje razprave o zakonskem osnutku za zaščito slovenske manjšine v Italiji uvrstila v program za junij. Točnega datuma še ni, čeprav naj bi se po mnenju nekaterih virov razprava začela že v začetku meseca.

Hrvaška in manjšine
05. 05. 2000 19.16
Hrvaška vlada je danes podprla spremembe ustavnega zakona o pravicah manjšin, saboru pa predložila predloge o enakopravni uradni uporabi jezikov in šolanju v teh jezikih. V predlaganem ustavnem zakonu o spremembah ustavnega zakona o pravicah manjšin je predvideno poimensko imenovanje 16 manjšin, med njimi slovenske, bošnjaške, črnogorske in makedonske.

Dosedanja vlada še vedno opravlja tekoče posle
04. 05. 2000 20.12
Do prisege novih ministrov, ki jih mora včeraj izvoljeni predsednik vlade Andrej Bajuk predložiti najpozneje v 15 dneh, nato pa še potrditi parlament, še vedno deluje dosedanja vlada, ki opravlja tekoče posle.

KVIAZ o predlogu za razrešitev Kacina pozneje
04. 05. 2000 15.12
Komisija DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je na eno prihodnjih sej preložila nadaljevanje razprave o predlogu poslanskih skupin SDS in SKD za razrešitev Jelka Kacina (LDS) s funkcije predsednika odbora za mednarodne odnose.

Manifestacija v podporo zaščitnemu zakonu
29. 04. 2000 11.39
Manifestacija v podporo globalnemu zaščitnemu zakonu za Slovence v Italiji bo v soboto, 6. maja, ob 11. uri na trgu sv. Antona v Trstu, je povedal tržaški podžupan Roberto Damiani na sestanku s predsednikom Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) Rudijem Pavšičem, predsednikom Sveta slovenskih organizacij (SSO) Samom Pahorjem, slovenskimi svetovalci na deželni ravni ter v tržaškem pokrajinskem in občinskem svetu ter predstavniki bližnjih občin. Prireditev bo potekala v znamenju kulture kot sredstva povezovanja, medsebojnega spoznavanja in sprejemanja, ki so predpogoj za sožitje narodov v državi.

V hrvaškem ustavnem zakonu tudi Slovenci kot manjšina
28. 04. 2000 21.35
Hrvaški sabor je na današnji seji podprl predlog vlade za začetek postopka za spremembo ustavnega zakona o človekovih pravicah in svoboščinah ter o pravicah etničnih in nacionalnih skupnosti ali manjšin, ki izrecno navaja obstoječe narodne manjšine na Hrvaškem, med njimi po novem tudi slovensko.

Prepoved pomoči pri samomoru
28. 04. 2000 19.16
Pravosodni odbor ameriškega senata je odobril predlog zakona, s katerim bi po vsem ozemlju ZDA onemogočili zdravniško pomoč pri samomoru neozdravljivo bolnih oseb. Zakonski predlog je bil vložen z namenom preprečevanja pomoči pri samomoru, predvsem pa proti zvezni državi Oregon, ki je leta 1998 z uzakonitvijo pravice do dostojne smrti neozdravljivim bolnikom omogočila predčasni konec trpljenja. Oregon je zakon sprejel po referendumski odločitvi prebivalcev.

Karadjordjevići hočejo nazaj premoženje
25. 04. 2000 13.12
Po nedavnem sprejetju zakona o denacionalizaciji v makedonskem parlamentu so se oglasili potomci nekdanjega jugoslovanskega kralja Aleksandra Karadjordjevića, ki zahtevajo vrnitev premoženja v občini Demir Kapija, piše srbski porovladni časnik Politika.

Znova o večinskem volilnem sistemu
25. 04. 2000 13.09
Državni zbor je začel prvo obravnavo predloga zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu, ki ga predlaga SDS. Po javni predstavitvi mnenj predvsem o ''problematičnih'' volilnih okrajih, ki naj bi bili sestavni del zakona, je matična komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe minuli teden zakon v prvi obravnavi zavrnila. Za podporo zakonu pa bi moralo v DZ ob potrebni dvotretjinski večini glasovati najmanj 60 poslank in poslancev.

Večina Rusov ne opravičuje nezvestobe
25. 04. 2000 08.03
Večina Rusov (68,4 odstotka) meni, da je nezvestoba v zakonu neopravičljiva. Po podatkih ankete, ki je zajela 1500 prebivalcev Moskve, 7,6 odstotka anketiranih meni, da je nezvestoba v vsakem primeru neopravičljiva, 20,8 odstotka pa jih ocenjuje, da je neopravičljiva v večini primerov. Le 5,1 odstotka vprašanih je mnenja, da se nezvestobo v večini primerov lahko opraviči. Samo 3,3 odstotka vprašanih pa je prepričanih, da je nezvestoba vedno opravičljiva.

Podpora zaščitnemu zakonu tudi v cerkvenih krogih
24. 04. 2000 17.49
Cerkveni krogi na Goriškem in Tržaškem javno podpirajo sprejem zaščitnega zakona za Slovence v Italiji. Raba materinščine je pravica vsakega človeka, je za Radio Slovenija ocenil tržaški škof Eugen Ravignani, ki je slovenskim vernikom namenil velikonočno voščilo v slovenskem jeziku.