zboleli

Zver čustveno: Čeprav me hoče bolezen spraviti v invalidski pokoj, me ne more

28. 05. 2022 07.00

Je zdravnik in človek z veliko začetnico, ki za svojega pacienta naredi vse, ne glede na to, ali je bogat ali reven. Javno je spregovoril o tem, da ima Parkinsonovo bolezen. Čeprav bi lahko šel v invalidski pokoj, še vedno zdravi in se bori za pravice rakavih bolnikov, za katere pravi, da so v Sloveniji v hendikepiranem položaju, saj se po zdravljenju težko vračajo na delovna mesta, ker se delodajalci bojijo, da bodo zboleli. Da se lahko zdravijo po najsodobnejših metodah, morajo ob vseh silnih milijonih, ki jih dajemo v zdravstvo, iskati denar pri donatorjih. Ni bolnika, ki bi po skoraj tridesetih letih njegovega dela rekel slabo besedo o njemu. Ko se spopada z nesmisli v zdravstvu, ne sprejema argumenta, da se nekaj ne da. Za svoja prizadevanja, ki presegajo okvire njegovega dela, je bil nagrajen s prestižno nagrado državljana Evrope leta 2021. Je strasten kolesar, ni ga klanca v Sloveniji, na katerega ne bi stopil s kolesa, toda zdaj včasih težko prikolesari iz Trnovega v Klinični center. Profesor doktor Samo Zver, ki pravi, da mora za rakave bolnike storiti še veliko.

Biden zaradi pomanjkanja mlečne formule obudil zakon o vojni proizvodnji

19. 05. 2022 07.30

Ameriški predsednik Joe Biden je zaradi pomanjkanja mlečne formule za dojenčke v ZDA obudil zakon o vojni proizvodnji, ki vladi omogoča večji nadzor nad proizvodnjo zasebnih podjetij v izrednih razmerah.

Dolgotrajno zaprtje šol zaradi epidemije diskriminatorno do mladostnikov

29. 04. 2022 16.00

Zagovornik načela enakosti v poročilu za leto 2021 ugotavlja, da je bilo v preteklem letu dolgotrajno zaprtje šol zaradi epidemije covida-19 diskriminatorno do mladostnikov, najbolj v primeru ranljivih skupin. Pogoj PCT po drugi strani ni bil diskriminatoren, niti ni bila diskriminirana pravica starostnikov do bolnišnične obravnave.

Odprto tudi volišče v Moskvi, DVK bo po volitvah predlagala spremembo zakonodaje

14. 04. 2022 09.58

Direktor službe DVK Dušan Vučko pravi, da so za izvedbo volitev najbolj ključni volilni odbori. Gre za posameznike, ki jih imenujejo okrajne volilne komisije. "Na njih je velika odgovornost," je poudaril. Po končanih volitvah pa bo DVK ponudil spremembo zakonodaje, eden od predlogov pa bo, da bo med predlagatelji v volilni odbor tudi civilna družba in da se bodo posamezniki lahko tudi sami prijavili. Na seji je volilna komisija medtem sprejela tudi sklep, da bo volišče v Moskvi vendarle odprto.

Inštitut 8. marec: Brez volilne pravice bi lahko ostalo več tisoč ljudi

13. 04. 2022 14.04

Inštitut 8. marec opozarja, da bi lahko brez volilne pravice ostalo več tisoč ljudi. Izpostavili so pozno dostavo volilnega gradiva v tujino in onemogočeno glasovanje na veleposlaništvu v Moskvi, opozarjajo tudi, da bo okuženim s koronavirusom in nekaterim invalidom ter ljudem, ki se na volišču ne morejo zglasiti osebno, odvzeta volilna pravica.

Ruski vojaki zapuščajo Černobil, zaradi sevanja naj bi imeli težave z zdravjem 

31. 03. 2022 18.21

Družba Energoatom, ki upravlja vse štiri ukrajinske jedrske elektrarne, je sporočila, da je večina ruskih vojakov zapustila jedrsko elektrarno v Černobilu in se odpeljala proti meji z Belorusijo. Neuradno naj bi imeli težave z zdravjem, ker so bili izpostavljeni sevanju in niso nosili zaščitne opreme. Po njihovih informacijah se ruska vojska pripravlja tudi na odhod iz Slavutiča, bližnjega mesta, kjer živijo zaposleni v elektrarni.

Če boste zboleli po 20. aprilu, ne boste smeli na volišče: 'Zakon ne omogoča izjem'

29. 03. 2022 13.29

Državna volilna komisija je sporočila, da tisti, ki bodo zboleli po 20. aprilu (bodisi za covidom-19 bodisi za kakšno drugo boleznijo), ne bodo smeli na volišče. "Zakon o volitvah v državni zbor določa, da morajo volivke in volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo zglasiti na volišču, to sporočiti okrajni volilni komisiji najpozneje tri dni pred dnem glasovanja," pojasnjujejo in dodajajo, da zakon "žal ne omogoča izjem". Volivkam in volivcem priporočajo, naj se, če imajo to možnost, udeležijo predčasnih volitev.

Aprila na voljo brezplačni testi za odkrivanje demence. Število mest omejeno

19. 03. 2022 11.36

Vas je strah starosti? Se bojite finančnega bremena, osamljenosti ali morda demence? Tveganje za demenco s staranjem eksponentno narašča in se po 60. letu podvoji vsakih pet let. Medtem ko se o demenci še vedno premalo govori, pa strokovnjaki opozarjajo, da je prav zgodnje odkrivanje demence ključno za uspešen boju zoper to bolezen. Aprila bodo v okviru projekta POMNI starejšim od 60 let v več slovenskih krajih omogočil brezplačne presejalne teste za zgodnje odkrivanje demence.

V sredo potrdili 3041 novih okužb. 'Okužbe, ki jih zaznavamo, so le vrh ledene gore'

17. 03. 2022 09.40

Pristojni so v sredo opravili 1939 PCR-testov in 13.166 hitrih antigenskih testov ter s tem potrdili 3041 dnevnih okužb z novim koronavirusom. To je 137 okužb več kot dan pred tem. A porasta medtem ne beležimo le v Sloveniji, temveč se pojavlja tudi v drugih državah po svetu. Svetovna zdravstvena organizacija zato ob upadu testiranja in poskoku okužb na svetovni ravni opozarja, da so okužbe, ki jih beležijo, le vrh ledene gore. Zaradi nizkega števila opravljenih testov naj bi bilo namreč okuženih v populaciji še veliko več.

'Naglušnost je najpogostejša med poklicnimi boleznimi, a teh v Sloveniji ne odkrivamo'

03. 03. 2022 07.00

Naglušnost se ne pojavlja več le pri starejših, temveč vse pogosteje tudi pri mladih. Kar 34 milijonov otrok po svetu ima slušne težave, na razvoj katerih vplivajo tudi slušalke. Naglušnost je sicer najpogostejša poklicna bolezen, ob mednarodnem dnevu skrbi za sluh opozarja Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije. Prizadeva si, da bi Slovenija priznala poklicne bolezni in jih zakonsko uredila, saj bi to delavcem, ki so zboleli zaradi svoje službe, omogočilo uveljavljanje pravic in odškodnino.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?

01. 03. 2022 16.50

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

Duo Kamikazete sodniki portugalskih Talentov označili za potencialnega zmagovalca šova

22. 02. 2022 08.07

Eva Kobal in Tinkara Loverčič, bolj poznani pod imenom Duo Kamikazete, sta absolventsko leto, primarno namenjeno šolanju v mednarodni cirkuški šoli na Portugalskem, izkoristili tudi za predstavitev veščin v šovu Portugalska ima talent. Nastop na avdiciji, ki ga je skoraj preprečila okužba z novim koronavirusom, sta kljub vsemu izpeljali po načrtih in navdušili gledalce ter žirijo. Se jima morda nasmiha celo zmaga?

WHO: Priporočen koktajl protiteles neučinkovit proti omikronu

04. 02. 2022 16.45

Koktajl protiteles REGEN-COV, ki ga je priporočala Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) proti covidu-19, je po najnovejših študijah neučinkovit proti koronavirusni različici omikron, so danes sporočili iz Ženeve. Ugotovitve se nanašajo na kombinacijo zdravil casirivimab in imdevimab.

Med otroki po prebolelem večorganskem vnetnem sindromu šest ponovnih okužb

03. 02. 2022 14.22

V ljubljanskem in mariborskem kliničnem centru so doslej zdravili 83 otrok, ki so po prebolelem covidu-19 zboleli za večorganskim vnetnim sindromom. Ta je posledica avtoimunskega odziva telesa na okužbo. Šest od teh otrok se je ponovno okužilo z novim koronavirusom, a k sreči pri nobenem ni prišlo do ponovitve večorganskega vnetnega sindroma.

Dolgoročne posledice covida premagujejo s pomočjo rehabilitacije

28. 01. 2022 20.03

Zadihanost pri naporu, utrujenost, bolečine v mišicah, kosteh in prsih, izpadanje las, nespečnost, tesnoba, motnje spomina in koncentracije. Vse to so lahko posledice tako imenovanega dolgega covida – simptomi, ki se običajno pojavijo tri mesece po okužbi z novim koronavirusom in vztrajajo vsaj dva meseca. Težave se lahko pojavijo pri vseh, ne glede na starost, od tistih, ki so preboleli zelo blago obliko do tistih z najtežjim potekom bolezni.

Tisti, ki po sedmih dneh zaključujejo izolacijo, naj se testirajo ob zaključnih terminih

24. 01. 2022 06.46

Trajanje izolacij po koronavirusni okužbi se z današnjim dnem za večino okuženih krajša z deset na sedem dni. Posamezniki 24 ur pred zaključkom izolacije ne smejo imeti vročine in drugih zdravstvenih težav, sedmi dan pa morajo opraviti hitri test na novi koronavirus. Sprememba velja tudi za osebe, ki so že v izolaciji.

Bronja Žakelj: Človek se še nikoli ni tako bal smrti, kot se je boji danes

23. 01. 2022 08.00

Bronja Žakelj s prvencem Belo se pere na devetdeset niza uspehe že od samega začetka, ko je leta 2018 prišel na knjižne police. V knjigarnah je leta kraljeval na lestvicah najbolje prodajanih knjig, v knjižnicah pa ga je še danes težko dobiti. Leta 2019 je pisateljica zanj prejela prestižno literarno nagrado kresnik, letos pa je dosegla nov mejnik – roman je postal najbolje prodajana Beletrinina knjiga vseh časov. O tem izjemnem dosežku sem se pogovarjala z avtorico, ki je med drugim spregovorila tudi o pisanju scenarija za film, ki nastaja po njeni knjižni predlogi.

Tomažič: S skrajšanjem izolacije na sedem dni se pojavlja tridnevno tveganje za okužbo

22. 01. 2022 07.00

Število okuženih z novim koronavirusom še kar raste. V četrtek smo zabeležili skoraj 10 tisoč novih primerov, med njimi sta bila tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič in obrambni minister Matej Tonin. Ob tem pa tudi novosti glede izolacije okuženih: od ponedeljka bo izolacija trajala le sedem dni. A le pod določenimi pogoji. Zakaj in za koga spremembe, smo povprašali Janeza Tomažiča z Infekcijske klinike. Medtem pa vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar opozarja, da se lahko kljub blažji različici bolezni ob okužbi z omikronom ob rekordnih številkah okuženih poveča tudi število covidnih bolnikov v bolnišnicah. Zato o sproščanju ukrepov še ne razmišljajo.

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni

18. 01. 2022 09.12

V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

Tori Spelling se še vedno bori s covidom-19: Kdaj bo postalo boljše?

13. 01. 2022 15.44

Tori Spelling je pred dnevi na družbenem omrežju razkrila, da se je celotna družina okužila in zbolela za covidom-19. Prvi je znake bolezni dobil njen mož Dean McDermott, ki je mislil, da ima pljučnico, a se je kmalu izkazalo, da gre za covid-19. Igralec je novico delil šele po tem, ko je zdravstveno stanje družine razkrila 48-letna Tori, ki pa po osmih dneh bolezni še ni premagala.

Za izbruh norovirusa v Ilirski Bistrici najverjetneje kriva embalaža

13. 01. 2022 08.34

Po izbruhu okužbe z norovirusom v Ilirski Bistrici konec preteklega leta so pristojne zdravstvene inštitucije zdaj izdale poročilo preiskave. Ta je pokazala, da vir okužb niso bila živila, temveč da gre najverjetneje za kontaktni prenos prek embalaže. Okužbi je bilo izpostavljeno 139 oseb. "Virus je verjetno v objekt prinesla ena od okuženih strank, ta pa se je preko kontaktov na površinah, ki se jih dotikajo stranke, razširil tudi na embalažo, v kateri je bilo shranjeno živilo," so povedali na NIJZ. Pristojni so zato predlagali poostren higienski režim v dotični mesnici, nove okužbe pa kasneje niso bile prijavljene.

Dean McDermott se je bal, da bo pristal na ventilatorju zaradi covida

11. 01. 2022 14.30

Po tem, ko je novico, da je cela družina zbolela za covidom, delila Tori Spelling, je o težkem poteku bolezni spregovoril tudi njen mož, Dean McDermott. Igralec je razkril, da se je ves čas diagnoze bal, da ga bodo zaradi oteženega dihanja morali priključiti na ventilator in da je bilo njegovo prebolevanje covida težko.

Uničena Tori Spelling: Vsa družina ima covid

10. 01. 2022 15.14

Dober teden po tem, ko je Tori Spelling s svojimi otroki dočakala vstop v novo leto, je zvezdnica na Instagramu razkrila, da je vsa njena družina zbolela za covidom-19. Razkrila je še, da ima vsak od njenih članov drugačne simptome in da se je nazadnje okužila tudi sama.

Cepljenje za prebolevnike od meseca do šest mesecev po prebolelem covidu-19

10. 01. 2022 14.22

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) po novem priporoča, da se osebe, ki so prebolele covid-19, cepi s poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19 v roku meseca do pol leta po preboleli bolezni in ne več v roku devetih mesecev. Ostala priporočila glede poživitvenih odmerkov ostajajo nespremenjena.

Zaskrbljujoče napovedi: Do leta 2050 bi se lahko število ljudi z demenco potrojilo

07. 01. 2022 12.34

Število ljudi, ki bodo imeli demenco, bi se lahko do leta 2050 na svetovni ravni potrojilo glede na leto 2019, ugotavljajo znanstveniki v novi študiji. Do leta 2050 bi lahko tako na svetu z demenco živelo kar 153 milijonov ljudi za razliko od leta 2019, ko so na svetovni ravni zabeležili 57 milijonov primerov te bolezni.

'Žival nikoli ne more biti darilo'

30. 12. 2021 19.37

Božično-novoletni čas je med drugim tudi čas obdarovanja in na seznamu želja, predvsem pri otrocih, se pogosto znajdejo želje po psih, mačkah ali drugih živalih. A žival nikoli ne more biti darilo, opozarjajo v zavetiščih in društvih za zaščito živali. Prav tam se namreč velikokrat znajdejo ravno te živali, ki se nepremišljeno podarijo. Za žival je treba skrbeti celo življenje, saj je to živo bitje in ne igrača. Žival potrebuje naš čas, potrpljenje in konec koncev tudi denar.

'Čas je, da snamemo rokavice. Podpiramo uvedbo obveznega cepljenja'

30. 12. 2021 09.36

V sredo so v Sloveniji ob 5107 opravljenih testih potrdili 1704 nove okužbe. Delež pozitivnih testov je bil 33,4-odstoten. Hospitaliziranih je 574 covidnih bolnikov, od tega jih je 186 na intenzivni negi, je sporočila vlada. V sredo je umrlo osem covidnih bolnikov. "Čas je, da si nalijemo čistega vina," je na izjavi za javnost dejala predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. Izpostavila je, da infektologi podpirajo uvedbo obveznega cepljenja.

V Franciji potrdilo le še po poživitvenem odmerku? Češka odpravlja izredne razmere

26. 12. 2021 08.53

V Franciji so v soboto prvič v enem dnevu potrdili več kot 100.000 novih okužb z novim koronavirusom. Tako so že tretji dan zapored zabeležili rekordno število okužb. Češka medtem odpravlja izredne razmere, v ZDA pa je omikron že postal prevladujoča različica.

V petek potrdili 1086 novih okužb, največ primerov omikrona na Gorenjskem in Primorskem

25. 12. 2021 08.06

Pristojni so v petek opravili 4232 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1086 novih okužb na novi koronavirus. Število aktivnih primerov v Sloveniji tako po novem znaša 16.189. Po zadnjih podatkih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so v Sloveniji potrdili tudi 65 okužb s koronavirusno različico omikron, vendar pa, kot je dejal zdravstveni minister Janez Poklukar, bolnišničnega zdravljenja doslej ni potreboval nihče od okuženih.

'Nikoli nismo pričakovali, da bodo cepiva proti novemu koronavirusu tako učinkovita'

25. 12. 2021 11.39

Kakšna je prihodnost cepiv proti covidu-19 dobro leto po njihovem prihodu na svetovni trg? Kljub pojavu študij, ki kažejo na to, da zaščita po prejetju poživitvenega odmerka predvsem ob širjenju nove različice omikron hitro upada, vodja svetovalne skupine ameriške agencije za hrano in zdravila izpostavlja prav visoko učinkovitost cepiv. "Nikoli nismo pričakovali, da bodo cepiva tako dobra, tako učinkovita," pravi Arnold Monto.