zboleli

FDA prižgala zeleno luč Pfizerjevemu zdravilu za covid-19

22. 12. 2021 20.56

Ameriška uprava za hrano in zdravila je odobrila uporabo Pfizerjeve tabletke paxlovid za zdravljenje covida-19. Gre za prvo zdravilo, ki ga bolniki lahko jemljejo sami doma, preden bi morebiti zboleli tako močno, da bi morali v bolnišnico. Zdravilo se bo izdajalo po zdravniškem receptu za osebe, starejše od 12 let.

Nemški zdravstveni minister o možnosti četrtega odmerka, WHO kritičen

22. 12. 2021 19.03

V Veliki Britaniji, kjer se pospešeno širi zelo nalezljiva različica omikron, so prvič presegli 100.000 dnevnih okužb. V luči omikrona Avstrija po božiču namerava zaostriti nekatere ukrepe, nemški minister za zdravje pa je napovedal možnost cepljenja s četrtim odmerkom. Svetovna zdravstvena organizacija je medtem prepričana, da cepljenje s poživitvenimi odmerki v bogatejših državah le še podaljšuje pandemijo covida-19. Če bi namreč te odmerke namenili revnejšim državam, bi lahko že jeseni preprečili hujše izbruhe.

Hud potek covida-19: 16 dni v komi, medtem pa dvakrat na operacijski mizi

14. 12. 2021 19.46

S koronavirusom se je okužila tudi dolgoletna urednica in novinarka Darja Korez Korenčan. Zaradi hudega poteka je bila 16 dni v komi, priključena na ventilator, v tem času pa je bila kar dvakrat na operacijski mizi. Najprej zaradi hematoma v stegnu, potem so ji zaradi zapletov morali amputirati vse prste desne roke, nato pa še dodatni šok: intubacija ji je poškodovala glasilke. A kot pravi danes, to jo je naredilo še močnejšo.

Cepivo proti covidu-19 na voljo tudi za otroke, mlajše od 11 let

14. 12. 2021 12.21

Strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana Marko Pokorn je na novinarski konferenci potrdil, da je v Sloveniji cepivo proti covidu-19 na voljo tudi za otroke, stare od pet do enajst let. Cepljenje v prvi vrsti priporočajo otrokom s kroničnimi boleznimi. "Pri njih je namreč večja verjetnost, da bodo, če bodo zboleli, hospitalizirani," je dodal Pokorn.

WHO odsvetuje uporabo krvne plazme pri zdravljenju covida-19

07. 12. 2021 08.00

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v medicinski reviji British Medical Journal objavila priporočilo, ki odsvetuje uporabo krvne plazme prebolevnikov po covidu-19 za zdravljenje covidnih bolnikov z blažjo ali srednje hudo obliko bolezni.

Ema priporočila uporabo zdravila RoActemra pri bolnikih s hudim potekom covida-19

06. 12. 2021 17.40

Svetovalni odbor pri Evropski agenciji za zdravila je podprl uporabo zdravila Roactemra pri odraslih, ki so zboleli za hudo obliko covida-19. Gre za zdravilo proizvajalca Roche, ki je v Evropi registrirano kot zdravilo za bolnike z revmatoidnim artritisom.

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'

05. 12. 2021 09.54

V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Direktor Pfizerja: Vsakoletno cepljenje proti covidu-19 zelo verjetno

02. 12. 2021 13.31

Izvršni direktor ameriškega podjetja Pfizer je v intervjuju za BBC ocenil, da tretji odmerek cepiva proti covidu-19 verjetno ne bo zadnji. Meni namreč, da bo v naslednjih letih potrebno vsakoletno cepljenje proti covidu-19, da bi ohranili "zelo visoko raven zaščite". Zavrnil je očitke o nemoralnosti zaradi enormnih zaslužkov od prodaje cepiva.

'Visokošolski učitelj ne sme zahtevati obvezne udeležbe, če je odsotnost upravičena'

29. 11. 2021 14.49

Tudi med študenti je število okuženih z novim koronavirusom visoko, zaradi česar so pogosteje kot pretekla leta odsotni od študijskih obveznosti, so opozorili pri Študentski organizaciji Slovenije. Obiskovanje študija v živo jim dodatno otežujejo karantenski protokoli, zaradi katerih morajo študentje, ki niso cepljeni ali preboleli, za daljši čas v izolacijo. Zato je organizacija višje- in visokošolskim zavodom poslala poziv, v katerem predlaga opravičevanje odsotnosti študentom, ki so zboleli ali so zaradi tesnega stika z okuženim v karanteni.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Omikron tudi na Češkem in v Avstraliji, simptomi so neobičajni, a blažji

28. 11. 2021 08.37

Oblasti na Češkem in v Avstraliji so potrdile prve primere različice novega koronavirusa omikron v teh državah. Izrael bo za omejitev širjenja nove različice danes zaprl meje za vse tujce. Pri 13 potnikih z letal, ki sta se na Nizozemsko vrnili iz Južne Afrike, so prav tako potrdili novo različico. Bolniki, ki so se v Južni Afriki doslej okužili z novo različico koronavirusa omikron, za zdaj sicer niso resneje zboleli. Simptomi so neobičajni, a blažji, bolniki predvsem poročajo o izjemni utrujenosti.

Jerala: Prav je, da smo previdni in širjenje nove različice čim bolj omejimo

26. 11. 2021 19.49

O novi različici virusa za zdaj še nimamo veliko informacij, vemo le, da ima nenavadno veliko mutacij, pojasnjuje slovenski znanstvenik Roman Jerala. Prepričan je, da bodo cepiva nudila zaščito vsaj pred hujšim potekom bolezni. Evropska agencija za zdravila je medtem sporočila, da pozorno spremlja novo različico B.1.1.529. Hkrati je ocenila, da je še prezgodaj, da bi lahko vedeli, ali novi sev potrebuje tudi novo cepivo.

Po konferenci zdravniki, nasprotniki cepljenja, zboleli za covidom, zdravijo se z ivermektinom

24. 11. 2021 15.41

Le nekaj dni po konferenci, na kateri so razpravljali o alternativnih možnostih zdravljenja koronavirusne bolezni, je sedem ameriških zdravnikov zbolelo za covidom-19. Eden od njih je tudi 71-letni kardiolog in glasen nasprotnik cepljenja, ki je na konferenci povedal, da že 16 mesecev jemlje ivermektin. 'Čudežno zdravilo' naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a je več študij pokazalo ravno nasprotno.

Tudi virozni Fak predviden za uvodno tekmo sezone v Östersundu

18. 11. 2021 17.26

Biatlonci prihodnji teden začenjajo sezono 2021/22 z vrhuncem na olimpijskih igrah februarja v Pekingu. Po tradiciji uvod gosti švedski Östersund, Slovenija pa na sever Evrope pošilja šest tekmovalcev in tri tekmovalke. Načrtovan je tudi nastop Jakova Faka, ki je na predstavitvi v Ljubljani manjkal zaradi viroze.

'Znanost je jedro naše civilizacije. Če jo zavračamo, se vračamo v kameno dobo'

15. 11. 2021 13.25

SAZU in predstavniki zdravstvene stroke znova pozivajo k cepljenju. Virologinja Avšič Županc pravi, da je trenutno edini gostitelj novega koronavirusa človek, v zgodovini pa se je pokazalo, da lahko take viruse izkoreninimo le s cepljenjem. Predstojnik kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč pa je poudaril, da je umrljivost bolnikov, ki pridejo na intenzivno terapijo, okrog 50-odstotna. Pri cepljenih je verjetnost, da bodo tam pristali, desetkrat manjša kot pri necepljenih.

'Ob vsakem padcu sladkorja smo na nitki življenja'

14. 11. 2021 07.00

Lana Matjašič Filipič. 32-letnica, polna življenja, sanj in načrtov za prihodnost, ki jo sladkorna bolezen spremlja že vse od njenega devetega leta. V pogovoru hudomušno doda, da je ta bolezen dodatna služba, ki traja 24 ur na dan sedem dni v tednu, toda odkar je spremenila odnos do nje in pogled na življenje z njo se je izboljšala tudi kakovost njenega življenja. Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni pa pravi, da se od oseb s sladkorno boleznijo naučimo lahko to, da se v življenju nikoli ne smemo predati in obupati.

Ema dala zeleno luč še dvema zdraviloma proti covidu-19

11. 11. 2021 17.44

Evropska agencija za zdravila (Ema) je dala zeleno luč še dvema novima zdraviloma proti covidu-19. Odobrili so terapijo s protitelesi Ronapreve švicarskega farmacevtskega giganta Roche in zdravilo Regkirona južnokorejskega proizvajalca Celltrion, so sporočili iz Eme.

11 trditev 'iniciative zdravnikov' pod drobnogledom: sestava cepiv, kancerogene snovi ...

11. 11. 2021 11.10

V teh dneh prah znova dviguje pismo "Iniciative slovenskih zdravnikov", naslovljeno kot poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji. V svojem pisanju izpostavljajo vrsto trditev, za katere se ob podrobnejši analizi izkaže, da so neresnične. Navedbe smo pod drobnogled vzeli skupaj z dr. Romanom Jeralo, priznanim slovenskim znanstvenikom, doktorjem kemijskih znanosti, sinteznim biologom, ki je tudi bdel nad slovensko skupino za razvoj cepiva proti covidu-19.

2292 novih okužb. Beovićeva: Število okuženih se bo povečevalo

26. 10. 2021 19.39

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje smo v ponedeljek opravili 6068 testiranj PCR in potrdili 2292 novih okužb s covidom-19. Pozitivnih je bilo tako 37,8 odstotka opravljenih testov PCR. Trenutno je v državi 20.252 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah zdravijo 510 covidnih bolnikov, od tega jih je 131 na intenzivni negi. Ob tem infektologinja in vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović napoveduje, da se bo število okuženih z novim koronavirusom še nekaj časa povečevalo, saj je v Sloveniji še kar precejšen delež necepljenih oz. neprebolevnikov.

Del stroke za veljavnost testov na protitelesa

26. 10. 2021 17.46

"Nepravično je, da tisti, ki so zboleli za covidom, šli k zdravniku in imajo pozitivni PCR-test, veljajo za prebolevnike, mi, ki nismo obremenjevali zdravstvenega sistema in imamo morda celo več protiteles kot priznani prebolevniki, pa ne," so glasni tisti, ki imajo v rokah pozitivni test na protitelesa, a ne izpolnjujejo pogoja PCT. Bomo morda tudi mi šli po poti Avstrije in priznali ta test kot zadosten dokaz prebolevnosti in ga upoštevali v sistemu PCT? Kaj sicer pokaže testiranje na protitelesa? Ob kakšnem številu protiteles smo lahko prepričani, da smo zaščiteni? Več tednov po cepljenju se je testirala novinarka oddaje Preverjeno Brigita Potočnik. Glede tega, da bi ti testi veljali kot pogoj za PCT, tudi če nimaš potrdila od zdravnika, pa je pri nas stroka razdeljena.

FDA odobrila še poživitveni odmerek cepiva Moderne in Johnson & Johnsona

21. 10. 2021 07.02

Ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) je odobrila še poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 podjetij Moderna in Johnson & Johnson, potem ko je to že storila za cepivo proizvajalca Pfizer/BioNTech. FDA je sklenila tudi, da se za poživitveni odmerek lahko uporabi drugo cepivo od tistega, s katerim je bil nekdo prvotno cepljen. Poživitveni odmerek Pfizerjevega cepiva proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech je 95,6-odstotno učinkovit proti simptomatski okužbi, so medtem sporočili proizvajalci.

Opozicija vložila predlog novele za nadomestilo za karanteno tudi za samozaposlene

20. 10. 2021 13.35

Opozicijski poslanci s prvopodpisanim Branetom Golubovićem (LMŠ) so v DZ vložili predlog novele zakona o nujnih ukrepih v zdravstvu, ki ureja nadomestilo za karanteno ali varstvo otrok v karanteni tudi za samozaposlene, družbenike in kmete. K temu je pozvalo že več deležnikov, ministrstva za gospodarstvo, delo in zdravje se pa doslej še niso ukrepala.

Po kakšnem ključu bi vlada ob naraščanju števila okužb zaostrovala ukrepe?

19. 10. 2021 19.35

Pred enim letom je vlada drugič razglasila epidemijo. Takrat smo zabeležili 802 okužbi, letos so številke konkretno višje, epidemiološka slika pa že dolgo ni bila tako slaba. Nazadnje smo tako visoke številke beležili konec januarja oziroma v začetku februarja. Iz dneva v dan pa se polnijo tudi bolnišnice. Če bomo ostali pri takšnih številkah, imamo lahko že v dobrem mesecu v intenzivnih enotah več kot 150 zasedenih postelj, kar je zgornja meja, pri kateri naj bi začeli zaostrovati ukrepe, opozarjajo na Inštitutu Jožef Stefan.

Vprašanje o karanteni za samozaposlene še brez odgovora

17. 10. 2021 09.28

Četudi se pozivi deležnikov k ureditvi nadomestila za karanteno ali varstvo otrok v karanteni za samozaposlene zadnje dni stopnjujejo, še vedno ni jasno, katero ministrstvo je pravi naslovnik za reševanje te problematike oz. spremembo veljavne zakonodaje. Ministrstva za gospodarstvo, za delo in za zdravje namreč odgovornost prelagajo eno na drugo.

Redna telesna vadba: dolgoročna naložba v duševno in telesno zdravje

10. 10. 2021 12.48

Vztrajati pri športnih aktivnostih je izračun, ki se obrestuje v vseh pogledih. Redna telesna dejavnost preprečuje številne bolezni, zmanjšuje stres in izboljšuje počutje. To je zdaj, med koronakrizo, še pomembnejše, saj športno udejstvovanje zmanjšuje tveganje za virusno okužbo in pomaga premagovati psihične stiske, ki postavljajo ljudi v tem obdobju v težavne situacije. Tega se dobro zavedajo člani centra CrossFit Ljubljana, ki so kljub vsem omejitvam ostali povezani in niso opustili treningov. Kako vadba za moč, kakršna je CrossFit, vpliva na duševno zdravje in celostno dobro počutje?

V Inštitutu 8. marec opozarjajo na diskriminacijo samozaposlenih

05. 10. 2021 13.41

Inštitut 8. marec je opozoril na diskriminacijo samozaposlenih, saj jim ne pripada nadomestilo za karanteno ali varstvo otrok v karanteni. Zato so pripravili dopis vsem poslanskim skupinam s predlagano spremembo zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva.

Policisti v znak boja proti zahrbtni bolezni zlato pentljo ponesli v nebo

29. 09. 2021 15.58

September se je zaradi ozaveščanja o otroškem raku zlato obarval tudi v slovenski Policiji. Policisti so se namreč pridružili kampanji, namenjeni boljšemu spoznavanju te zahrbtne bolezni, in malim borcem pomagali, da so dobre želje za ozdravitev poletele v nebo. Izpolnili so namreč obljubo, ki so jim jo dali, in s policijskim helikopterjem zlato pentljo ponesli nad Bled in Piran ter v gore.

Ali je prebolevnost res dosmrtna zaščita?

27. 09. 2021 18.53

Med državami Evropske unije smo skoraj najslabši, ko govorimo o visokih trendih okužb s koronavirusom. Smo na dnu lestvice, slabša od nas je le še Litva. In če so številne države slabšanje epidemiološke slike ustavile z zadostno precepljenostjo, tudi s tretjim odmerkom, pri nas medtem beležimo 53 odstotkov enkrat cepljenih, veliko pa se še vedno zanašamo na prebolevnost. Pa je protiteles lahko kdaj preveč? Bi si lahko, ko imamo še dovolj visoko zaščito, z dodatnim tretjim odmerkom cepiva bolj škodili kot koristili?

Na Hrvaškem največ novih okužb med šolarji, v samoizolacijo odslej le posamezni učenci

27. 09. 2021 11.39

Hrvaški zavod za javno zdravstvo je objavil nova navodila za postopke v šolah v primeru okužbe učencev z novim koronavirusom. V večini primerov ne bo več samoizolacije za celotne razrede, temveč zgolj za tiste, ki so bili od sošolca, pozitivnega na testiranju, oddaljeni manj kot dva metra.

V petek 1005 novih okužb, Logarjeva: Vladi smo predlagali širitev pogoja PC

25. 09. 2021 10.13

Ob opravljenih 5534 PCR-testih so pristojni v petek potrdili 1005 okužb z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo 18,2 odstotka testov. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 13.588 aktivnih primerov okužbe, sedemdnevno povprečje pa znaša 893. Umrlo je šest covidnih bolnikov. Po besedah Mateje Logar je svetovalna skupina za covid-19 pri Ministrstvu za zdravje vladi predlagala širšo uveljavitev pogoja PC (preboleli, cepljeni).