zemeljski plin

Po napadu na Ukrajino: nafta že osem let ni bila tako draga, v nebo tudi cene pšenice

24. 02. 2022 17.07

Ruski napad na Ukrajino je nemudoma vplival tudi na gospodarstvo. Poskočile so cene nafte, zemeljskega plina, aluminija, pšenice, koruze in drugih surovin. Dosegle so celo rekordne vrednosti. Evropske borze so današnje trgovanje začele s precejšnjimi padci osrednjih indeksov. Tečaj ruskega rublja je medtem padel za devet odstotkov v primerjavi z ameriškim dolarjem in dosegel najnižjo vrednost doslej. Padle so tudi vrednosti kriptovalut.

Cene plina v Evropi se zvišujejo

23. 02. 2022 16.20

Cene plina v Evropi se v luči ukrajinsko-ruske krize zvišujejo. Na londonski borzi ICE so prvič po 14. februarju presegle 1000 dolarjev za 1000 kubičnih metrov plina. Nemški gospodarski minister Robert Habeck medtem zatrjuje, da Nemčija ruskega plina ne potrebuje.

'Podjetja, ki poslujejo z Ukrajino in Rusijo, smo opozorili na morebitne težave v poslovanju'

23. 02. 2022 16.01

Slovenska podjetja so pomemben partner v Ukrajini in Rusiji, saj s prvo naredijo nekaj manj kot 300 milijonov evrov letnega prometa, z drugo pa 1,35 milijarde, je ob obisku v Mariboru povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ker gre za pomembne številke, so že pred časom stopili v stik s podjetji, ki bi jih kriza lahko prizadela. Medtem pa so v slovenskih podjetjih, ki delujejo v Rusiji in Ukrajini, še previdni glede ocen posledic rusko-ukrajinskega spora.

Podražitve plina v Ljubljani: občina ne bo delila energetskih vavčerjev

22. 02. 2022 16.06

Energetika Ljubljana je v ponedeljek napovedala, da bo z aprilom zvišala cene zemeljskega plina. Napovedane podražitve je komentiral tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je poudaril, da je imelo podjetje lani 6,5 milijona evrov izgube. Občina ob tem prebivalcem ne bo delila t. i. energetskih vavčerjev, saj da je to storila že vlada, je dejal Janković.

Višje položnice bodo pričakale tudi Ljubljančane, Energetika z aprilom draži plin

21. 02. 2022 17.23

Energetika Ljubljana bo z aprilom podražila zemeljski plin, cena za megavatno uro se bo po rednem ceniku zvišala z 39,90 evra na 48,5 evra. Razlog za podražitev so visoke borzne cene plina, ki se trenutno gibljejo med 70 in 80 evri za megavatno uro, so sporočili iz podjetja. Za povprečno stanovanje v velikosti 70 kvadratnih metrov se bo skupni mesečni strošek za april povečal za okvirno šest evrov in bo znašal 55 evrov, za povprečno hišo v velikosti 200 kvadratnih metrov pa za okvirno 16 evrov in bo znašal 131 evrov. Na letni ravni je govora o skoraj 200 evrih več za stanovanje in skoraj petstotih za hišo.

'Etažni lastniki imajo položaj gospodinjskih odjemalcev že na podlagi veljavne zakonodaje'

11. 02. 2022 12.04

DZ bo na izredni seji obravnaval predlog vladnega zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu ter predlog ukrepov za omilitev posledic visokih cen energentov, je sklenil kolegij predsednika DZ. Poslanci bodo razpravljali tudi o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o nakupu oklepnikov. V Združenju upravnikov nepremičnin pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pa so znova izrazili nestrinjanje z vladnim predlogom začasne izenačitve pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, ki je del nedavno sprejetega energetskega paketa.

Japonska Evropi ponuja zemeljski plin, če se bodo odnosi z Rusijo še zaostrili

09. 02. 2022 16.20

Japonska Evropi ob porajajočem se strahu pred pomanjkanjem plina oziroma prekinitvijo dobave tega energenta, ki bi se lahko zgodila ob ruski invaziji na Ukrajino, ponuja del svojega utekočinjenega zemeljskega plina, je dejal japonski minister za trgovino Koiči Hagiuda.

Inflacija januarja pri skoraj šestih odstotkih

07. 02. 2022 11.16

Letna inflacija je januarja dosegla 5,8 odstotka. To je 0,9 odstotne točke več kot decembra lani in največ po avgustu 2008, ko se je zaključevala večletna konjunktura pred zadnjo finančno in gospodarsko krizo. Mesečna inflacija je bila januarja pri 0,4 odstotka, potem ko je bila decembra ničelna. Inflacija tako precej presega evrsko povprečje.

Bruselj vztraja pri opredelitvi jedrske energije in plina kot prehodno zelenih dejavnosti

02. 02. 2022 13.44

Evropska komisija je predstavila dopolnjen predlog glede obravnave jedrske energije in zemeljskega plina v procesu doseganja cilja podnebne nevtralnosti, v katerem kljub kritikam vztraja pri opredelitvi, da gre za prehodno zeleni dejavnosti. Ta opredelitev v okviru sistema taksonomije je pomemben vodnik za vlagatelje.

V veljavi znižane trošarine za energente

01. 02. 2022 06.24

Odslej so dobavitelji v skladu s sklepom vlade znižali trošarine na energente, in sicer na elektriko ter pogonska goriva, kurilno olje in zemeljski plin za ogrevanje. Vlada je tako odločila, da bi ublažila stiske prebivalstva in podjetij zaradi visokih cen energentov, ukrep pa bo veljal začasno, do 30. aprila.

Petrolovim gospodinjskim odjemalcem zemeljskega plina se z aprilom obeta podražitev

31. 01. 2022 17.59

Petrol v tem tednu ne bo spreminjal cen naftnih derivatov, kupci bodo deležni polnega učinka znižanja trošarin države. Bo pa Petrol po zakonski izenačitvi vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina zaradi zakupa dodatnih količin učinek višjih cen prerazporedil med vse svoje gospodinjske odjemalce. Podražitev zanje se obeta z aprilom.

GZS: Ukrep je le začasne narave, OZS: Pozabili ste male obrtnike in podjetnike

31. 01. 2022 11.09

Izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, kot je v približno 200 milijonov evrov vrednem energetskem paketu predvidela vlada, je po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sicer dobrodošla, a kot opozarjajo, še vedno ne gre za ustrezno ali celo sistemsko rešitev. Ukrep je namreč le začasne narave. K dodatni pomoči pozivajo tudi pri OZS, kjer menijo, da je država pozabila na male obrtnike in podjetnike. Do subvencij industrijskim porabnikom energije so kritične tudi nevladne organizacije. Hkrati bodo ukrepi precej obremenili energetski sistem, za elektrodistribucijski sistem po ocenah Agencije za energijo obremenitev znaša približno 70 milijonov evrov.

Vrtovec o ukrepih v energetiki: To niso predvolilni bonbončki, ampak bonboniere

30. 01. 2022 11.43

Vlada je v soboto sprejela predlog ukrepov za omilitev posledice visokih cen energentov za ljudi in gospodarstvo. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je do tako imenovanih energetskih vavčerjev v višini 150 evrov upravičenih kar 710.000 ljudi. Med njimi so tudi prejemniki otroškega dodatka od 1. do 6. dohodkovnega razreda, kar predstavlja 139.000 upravičencev, je izpostavil minister. Odgovoril pa je tudi na očitke, da vlada z ukrepi zgolj deli predvolilne bonbončke.

Ukrepi: energetski vavčerji v višini 150 evrov, nižje trošarine

29. 01. 2022 08.07

Vlada se je popoldne sestala na seji, na kateri so med drugim obravnavali ukrepe za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov. Najranljivejšim bo namenila energetske vavčerje, in sicer v višini 150 evrov. Sledi tudi začasno znižanje državnih trošarin na vse energente – bencin, plin in elektriko ter neposredne denarne pomoči za gospodarstvo, kmetijstvo in energetsko intenzivna podjetja.

V Sarajevu veliko pomanjkanje zemeljskega plina

26. 01. 2022 19.54

V prestolnici Bosne in Hercegovine se bolj kot s covidom trenutno ukvarjajo s tem, kako se bodo ogrevali do konca kurilne sezone. V Sarajevu se namreč spopadajo z velikim pomanjkanjem zemeljskega plina, kar bi lahko pripeljalo do dolgotrajne prekinitve dobave za približno 150 tisoč posameznikov. Ugasnili so že več kotlovnic in preklopili na alternativna goriva, a tudi teh nimajo v neomejenih količinah.

Umestitev skupnih kurilnic med majhne odjemalce ne bi vplivala na znižanje cen

21. 01. 2022 16.38

Po oceni ministrstva za infrastrukturo umestitev skupnih kurilnic oziroma odjemalcev, katerih letni odjem presega 100.000 kilovatnih ur, med majhne odjemalce nikakor ne bi pripomoglo k znižanju cen zanje. Prav tako pa tudi ne bi vplivala na stabilno delovanje plinskega trga. Razlog za to je po njihovem mnenju tudi delovanje evropskega trga. Dodajajo, da je težko oceniti, kakšna bodo nihanja cen plina na evropskem trgu v prihodnje, "zagotovo pa lahko pričakujemo povprečno višje cene od zgodovinsko nizkih ravni v letu 2020 in 2021".

Položnice tudi na Ptuju v nebo: cena plina kar petkrat višja

17. 01. 2022 13.25

Za Ptujčane, ki so priključeni na sistem daljinskega ogrevanja, so se cene toplotne energije z novim letom povišale, za nekatere celo podvojile. Gre le še za en primer vrtoglavo visokih položnic, ki jih te ni prejemajo številna gospodinjstva. Na infrastrukturnem ministrstvu naj bi v kratkem predstavili zakonske rešitve.

Podražitev ogrevanja še ni konec, umiritve cen pred koncem leta verjetno ne bo

03. 01. 2022 21.28

Čeprav so se cene toplotne energije, torej različnih vrst ogrevanja, po podatkih državnih statistikov že lani dvignile za skoraj 71 odstotkov in k letni inflaciji prispevale kar pol odstotne točke, podražitev še ni konec. Ne samo dobavitelji, za višji znesek na naslednjem računu za elektriko je z novim letom poskrbela še državna Agencija za energijo. Kaj natančno se draži?

Bruselj zavrača očitke o priznanju jedrske energije kot zelene: Ničesar nismo prikrivali

03. 01. 2022 16.57

Predlog Evropske komisije o vključitvi jedrske energije in plina med trajnostne dejavnosti, ki je bil pred iztekom minulega leta poslan članicam EU, zaokrožil pa je tudi v medijih, še vedno dviguje precej prahu. Pri komisiji so zavrnili očitke, da so osnutek dokumenta članicam namenoma poslali na zadnji dan leta in da bi kar koli prikrivali.

Bruselj naj bi, kljub nasprotovanju okoljevarstvenikov, jedrsko energijo priznal kot zeleno

01. 01. 2022 16.54

Kljub nasprotovanju številnih okoljevarstvenikov namerava Evropska komisija pridobivanje energije v jedrskih elektrarnah in z zemeljskim plinom pod določenimi pogoji označiti kot zeleno dejavnost oz. trajnostno naložbo, poročajo nekateri evropski mediji, ki so pridobili osnutek predloga komisije.

Z novim letom zaradi višjih omrežnin dražja oskrba z elektriko

29. 12. 2021 08.36

Agencija za energijo je določila regulativni okvir elektrooperaterjev in omrežnino za regulativno obdobje 2022. Nove tarifne postavke bodo začele veljati s 1. januarjem. Kot so zapisali, je omrežnina za distribucijski sistem za 14 odstotkov višja, omrežnina za prenosni sistem pa ostaja nespremenjena, kar skupno pomeni zvišanje omrežnine za približno 10 odstotkov. Poudarjajo, da je omrežnina strogo namenski vir za zagotavljanje delovanja elektrooperaterjev, za vzdrževanje in razvoj omrežij in nikakor ni in ne sme biti instrument socialne politike države.

Vse, kar želite vedeti o avtomobilih na stisnjen zemeljski plin

28. 12. 2021 00.15

Na trgu se ponudba vozil na alternativni pogon širi in ena izmed možnosti je tudi pogon na stisnjen zemeljski plin.

Predlog zakona, ki naslavlja energetsko revščino: vavčer za 150 evrov

09. 12. 2021 08.15

Cene toplote za gospodinjstva rastejo, najbolj v mariborski, jeseniški in ljubljanski občini, kjer so poskočile za približno 50 do 60 odstotkov. Pravna podlaga za uvedbo energetskih bonov je v pripravi, glede na podražitev ogrevanja pa bi bili lahko boni uvedeni v prvem četrtletju 2022, so nakazali na Ministrstvu za infrastrukturo. Opozicija je predstavila svoje poglede in izpostavila, da je v tej smeri potrebno čim prej nekaj storiti, saj bodo najšibkejši že letošnjo zimo, zaradi naraščajočih cen, preživeli brez ogrevanja. Predlagajo energetski vavčer v vrednosti 150 evrov.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne

03. 12. 2021 06.00

Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Mariborski župan predlaga 30-odstotno subvencijo cene ogrevanja

02. 12. 2021 14.34

Zaradi občutne podražitve daljinskega ogrevanja v Mariboru bo župan Saša Arsenovič mestnemu svetu na prihodnji izredni seji predlagal 30-odstotno subvencijo cene ogrevanja za november in december. Subvencije bi bila deležna vsa gospodinjstva, ki se ogrevajo z Energetiko Maribor. Ljubljanska občina in JP Energetika Ljubljana o čem podobnem ne razmišljata.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?

02. 12. 2021 06.00

Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki

02. 12. 2021 06.00

V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

V Ljubljani 20-odstotna podražitev ogrevanja, Petrol zvišal cene elektrike in plina

01. 12. 2021 07.38

V Ljubljani je od danes dražje ogrevanje iz sistema daljinskega ogrevanja. Energetika Ljubljana je namreč za 25,98 odstotka zvišala variabilni del cene toplote, kar se bo na računih uporabnikov odrazilo kot 20-odstotna podražitev ogrevanja. Petrol pa bo z današnjim dnem zvišal cene električne energije in zemeljskega plina.

Toplotna energija najdražja v Mariboru, najcenejša v Celju

29. 11. 2021 14.18

Naraščajoče cene energije in energentov na veleprodajnih trgih se že odražajo v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote. V povprečju je bila ta za tipično gospodinjstvo novembra za 38 odstotkov višja kot lani. Ogrevanje je najdražje v Mariboru, najcenejše pa v Celju.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov

26. 11. 2021 06.00

Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.