zemeljski plin

Bo registracija avtomobila kmalu še dražja?
20. 09. 2022 20.17
Vlada napoveduje nov, nekaj deset evrov visok prispevek za alternativna goriva, ki naj bi ga vozniki prvič plačali že čez dobro leto dni. S tem, pojasnjuje infrastrukturni minister, pospešujemo prehod v zeleno in se odmikamo od vse dražjih in vse težje dobavljivih fosilnih goriv. To je sicer zgolj eden izmed načrtovanih ukrepov, s katerim namerava vlada še povečati zanimanje za obnovljive vire energije.

Nas bo pozimi zeblo?
17. 09. 2022 07.00
Čas energetskega udobja in razkošja je minil, v to obdobje se ne bomo nikoli več vrnili, se strinjajo poznavalci. Veleprodajni trg energentov deluje špekulativno in vse pogosteje je slišati tudi očitke o vojnem dobičkarstvu. A kaj to pomeni za gospodinjstva? Vlada je že sprejela vrsto ukrepov – nekateri so še v načrtu – in zagotavlja, da ni razloga za paniko, vsaj za to kurilno sezono. Kaj pa dolgoročno? Ali bi se morali v Sloveniji znova bolj obrniti k lesu kot glavnemu energentu, s katerim se pravzaprav še vedno ogreva največ slovenskih gospodinjstev?

Zaradi padavin rdeče vremensko opozorilo za jugovzhodni del države
16. 09. 2022 09.19
Zaradi hudih nalivov, ki so težave povzročali že v četrtek, padavine pa se nadaljujejo tudi danes, so na nekaterih merilnih postajah izmerili celo rekordne količine padavin. Ponekod je v 24 urah padla večja količina padavin, kot v celotnem poletju. Zaradi obilnih padavin so že čez dan za večji del države razglasili najvišjo stopnjo vremenskega opozorila, je pojasnil meteorolog Brane Gregorčič. "Stanje je resno, a še ne kritično," pa je dejal hidrolog Andrej Golob. Visokovodni val se namreč pomika v spodnji tok, zaradi česar bi lahko kasneje tudi v tem odseku dosegli maksimalen pretok, ki pa bi nato začel upadati.

Strah ni bil upravičen: 'Odjemalci ne bodo ostali brez plina'
13. 09. 2022 20.24
Po tem, ko je podjetje Domplan naznanilo, da bo prekinilo dobavo zemeljskega plina, se slovenski trg plinskih ponudnikov manjša. Podobno je že napovedalo Komunalno podjetje Velenje, prav tako pa o tem razmišljajo tudi v Energetiki Celje. Slovenska javnost se zato upravičeno sprašuje, ali to pomeni, da bodo določeni odjemalci to zimo ostali brez ogrevanja. V Agenciji za energijo trdijo, da so zaščiteni odjemalci varna skupina, kar pomeni, da gospodinjstva ne bodo imela motene oskrbe s plinom.

Bencin zunaj avtocest cenejši za 13,7, dizel pa za 8,4 centa na liter
13. 09. 2022 06.21
Regulirani ceni 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva zunaj avtocest sta se opolnoči znižali. Bencin se je pocenil za 13,7 centa na 1,354 evra, dizel pa za 8,4 centa na 1,683 evra za liter. Od danes je regulirana tudi drobnoprodajna cena kurilnega olja, ki znaša 1,366 evra na liter.

Prekinitev dobave zemeljskega plina napovedala tudi kranjska družba Domplan
12. 09. 2022 16.33
Kranjska družba Domplan je v teh dneh svoje odjemalce obvestila, da bo s 1. novembrom prenehala dobavljati zemeljski plin in jim s tem dnem tudi razveljavila pogodbo o dobavi plina. Podjetje ostaja operater distribucijskega sistema zemeljskega plina na območju Kranja, Naklega in Šenčurja. Podobno je že avgusta ukrepalo tudi Komunalno podjetje Velenje, ki je napovedalo prekinitev dobave zemeljskega plina z oktobrom. Če vlada ne bo pokrila izpada prihodkov zaradi zamejene cene, o tem razmišljajo tudi v Energetiki Celje.

Potrjen predlog rebalansa: načrtovani primanjkljaj več kot dve milijardi evrov
07. 09. 2022 18.15
Vlada je potrdila predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna. Prihodki so načrtovani v višini 12,54 milijarde evrov, kar je približno milijardo več kot v veljavnem proračunu, zgornja meja odhodkov pa je 14,60 milijarde evrov ali okoli 600 milijonov evrov več. Načrtovani primanjkljaj je tako nekaj nad dvema milijardama evrov.

Evropska komisija predlaga uvedbo cenovne kapice za ruski plin
07. 09. 2022 11.35
Na evropskem političnem parketu se odvijajo številne razprave, kako zajeziti naraščajoče cene plina. Evropska komisija bo predlagala uvedbo cenovne kapice za ruski plin. Obenem je napovedala omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. O teh ukrepih bodo v petek razpravljali ministri za energetiko. Nemčija je do predloga skeptična, saj jo skrbi, da bi odločitev sprožila povratne ukrepe Rusije.

Gazprom z videom sporoča Evropi: A zima bo velika, samo mrak in sneg
06. 09. 2022 18.59
"In zima bo velika, tukaj, poglej, čez reko. Jesen počasi umira in maha z rumeno roko," prepeva Jurij Vizbor v eni svojih največjih uspešnic, ki se konča z napovedjo, da bosta zimo spremljala "samo mrak in sneg". Skladbo iz sovjetskih časov je v prirejeni izvedbi v svojem novem oglasu pomenljivo uporabil ruski državni energetski gigant Gazprom. Video prikazuje zaprtje ruskih plinovodov in evropske prestolnice, nad katere se spušča 'zlovešča zima'.

SIJ zaradi enormnih stroškov zmanjšuje obseg proizvodnje
06. 09. 2022 13.25
V Skupini SIJ so se odločili, da bodo optimizirali obseg proizvodnje. V septembru jo bodo tako zmanjšali za okoli tretjino, v zadnjem četrtletju pa za okrog 40 odstotkov. Razlog pa – enormne cene energentov.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen
06. 09. 2022 07.53
Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

Rusija: Dokler bodo sankcije, plina ne bo
05. 09. 2022 19.05
Rusija je konec avgusta zaradi vzdrževanja za 'tri dni' zaprla plinovod Severni tok 1. A med pregledom so odkrili, da cev 'pušča', zato so ponovno dobavo plina zamaknili za nedoločen čas. Sedaj Rusija sporoča, da bo Evropi plin začela dobavljati, ko bo ta umaknila sankcije, sprejete zaradi ruske agresije na Ukrajino. Evropa jim odgovarja, naj z izsiljevanjem prenehajo.

Nemotena oskrba s plinom: vlada posodobila zakon
05. 09. 2022 12.57
Vlada je z namenom zagotavljanja nemotene oskrbe odjemalcev zemeljskega plina posodobila besedilo predloga zakona o poroštvu države na obveznosti družb GEN energija, HSE in hčerinskih družb ter Geoplin, ki se določa iz naslova kreditov, najetih za zagotavljanje likvidnosti in nakupa dodatnih količin zemeljskega plina izven trga Evropske unije, so sporočili z Ukoma.

Se Gibraltarju obeta okoljska katastrofa?
02. 09. 2022 08.54
Gibraltarske oblasti so sporočile, da je majhna količina težkega kurilnega olja iztekla iz ladje, ki je nasedla po trčenju z drugo ladjo v bližini Gibraltarskega zaliva. Prebivalci opozarjajo, da bi lahko prišlo do okoljske katastrofe, če bodo potrebovali preveč časa, da olje odstranijo.

Država bo gospodarstvu pomagala s subvencioniranjem energetskih stroškov
30. 08. 2022 06.18
Odbor DZ za gospodarstvo je na nujni seji z 10 glasovi za in brez glasu proti podprl predlog zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina. Vlada poudarja, da ne gre za zadnji korak pomoči, medtem ko si v opoziciji želijo, da bi ta zajemal širši nabor upravičencev in energentov. Poleg tega bo država pet milijonov evrov namenila za energetsko učinkovitost podjetij.

Po trku v Gibraltarskem zalivu: da ladja ne bi potonila, so jo nasedli na obalo
30. 08. 2022 13.27
Velika tovorna ladja je po trku s tankerjem za utekočinjeni zemeljski plin obtičala v Gibraltarskem zalivu. Zaradi pomorske nesreče pa je za štiri ure obstalo tudi tamkajšnje pristanišče. Območje okoli ladje so zaščitili, da bi preprečili morebitno razlitje goriva. "Gibraltarska pristaniška uprava ostaja na prizorišču in preverja vse vidike situacije," je sporočila gibraltarska vlada.

'Aretiranih pet oseb, a jasno je, da je krog osumljencev še precej večji'
27. 08. 2022 11.20
V javnost kaplja vse več informacij akcije urada za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (Uskok) in hrvaške policije zaradi oškodovanja Ine. Zaradi suma zlorabe in pranja denarja pri trgovanju s plinom ter oškodovanja podjetja Ina so v soboto dopoldan aretirali pet oseb, "a precej jasno je, da je krog osumljencev še precej večji", je dejal nekdanji vodja Uskoka Željko Žganjer. Petim, ki jih sumijo omenjenih kaznivih dejanj, so zamrznili več kot milijonov evrov sumljivih sredstev na bančnih računih in v investicijskih skladih. Škoda, ki naj bi jo povzročili podjetju, pa naj bi bila domnevno oškodovana za veliko več, kot so predvidevali sprva.

Evropa v pripravah na 'rusko' zimo, Rusija pa kuri nenavadno velike količine plina
26. 08. 2022 07.44
Medtem ko se Evropa sooča z energetsko draginjo in mrzlično uvaja ukrepe za varčevanje z energijo, Rusija kuri nenavadno velike količine zemeljskega plina. Najverjetneje gre za plin, ki bi ga sicer po plinovodu severni tok 1 izvozili v Nemčijo, kjer načrtujejo, da bodo to zimo energijo prihranili tako, da bodo temperaturo v javnih stavbah omejili na 19 stopinj Celzija. Strokovnjake to početje Rusije bega, natančen razlog za povišanje aktivnosti in tako obsežno kurjenje plina v tovarni ni znan.

'Ukrep o znižanju temperature v prostorih ne prinaša bistvenega učinka'
26. 08. 2022 06.00
Cene zemeljskega plina podirajo rekorde. Cena za megavatno uro je presegla mejnik 300 evrov, kar je največ po marčevskem rekordu. Evropske države se že intenzivno pripravljajo na zimo in Slovenija ni nobena izjema. Francoski predsednik Macron je Francozom sporočil, da je življenja v izobilju konec. Pri nas pa se kažejo prve posledice energetske krize pri dobaviteljih. Začelo se je v Velenju. Vseeno pa strokovnjaki mirijo.

Komunalno podjetje Velenje bo prenehalo z dobavo zemeljskega plina odjemalcem
25. 08. 2022 09.47
S komunalnega podjetja Velenje so sporočili, da bodo oktobra prekinili dobavo zemeljskega plina odjemalcem v Republiki Sloveniji. Kot dodajajo, bodo z natančnimi informacijami odjemalcem pomagali pri menjavi dobavitelja. Razlog za takšno odločitev je ta, da niso prejeli nobene ustrezne ponudbe dobaviteljev, pojasnjujejo.

Golob o draginji: Na videz se da vedno pomagati še bolj
22. 08. 2022 22.39
V boju z draginjo je storjen naslednji korak. Poslanci so v ponedeljek pozno popoldan podprli vladni predlog za znižanje davka na dodano vrednost za električno energijo, zemeljski plin in les za kurjavo ter daljinsko ogrevanje. Tako se je DDV z 22 odstotkov začasno znižal na 9,5 odstotka. Opozicijska NSi medtem predlaga tudi znižanje DDV osnovne košarice živil. Kaj pa o tem pravi premier Robert Golob? Kakšne ukrepe za pomoč vlada še pripravlja? Ob tem pa tudi o prihajajočih predsedniških volitvah in napovedanih referendumih.

Američani naročili, Hrvati bodo zgradili: stanovanjska ladja, ki bo plula po svetu
21. 08. 2022 07.33
Splitska ladjedelnica bo za ameriške naročnike zgradila plavajoče mesto. O tem se je šušljalo že nekaj mesecev, zdaj pa sta Brodosplit in Storylines pogodbo tudi uradno podpisala. Čeprav bo ladja MV Narrative spominjala na tiste za križarjenja, se njeni gostje ne bodo menjavali ob vsaki plovbi. Namenjena bo namreč življenju na morju. Na njej bo prostora za 547 zasebnih domovanj, pa tudi za šolo, banko, pošto, bolnišnico. Prvo ekološko vzdržno stanovanjsko ladjo na svetu bo poganjal utekočinjen zemeljski plin.

Kakšne ukrepe je proti energetski krizi sprejela Slovenija in kaj ostale države?
20. 08. 2022 14.43
Države se različno spoprijemajo z energetsko krizo. Od neposrednih pomoči državljanom do zniževanja dajatev in davkov na energente. V četrtek je tudi naša vlada sprejela določene ukrepe za pomoč tako gospodinjstvom in najranljivejšim skupinam kot tudi podjetjem.

'Aktivirajte plinovod Severni tok 2, da ljudje pozimi ne bodo zmrzovali'
19. 08. 2022 17.42
Podpredsednik nemškega parlamenta Wolfgang Kubicki meni, da bi morala Nemčija aktivirati plinovod Severni tok 2. V nasprotnem primeru bodo Nemci pozimi zmrzovali, industrija pa bo utrpela resno škodo, je opozoril. Njegovi komentarji so sprožili oster odziv Kijeva. "Zasvojenost z ruskim plinom ubija," je dejal ukrajinski zunanji minister.

Pristaniško mesto, kamor prihaja orožje in kjer so marinci pojedli vsa jajca
19. 08. 2022 11.22
Malo grško obmejno mesto Alexandroupolis, ki je nekoč živelo od prodaje kave, slaščic in spominkov turistom iz Turčije in z Balkana, se je v zadnjih letih začelo spreminjati v pomembno pristanišče. Njegova lega je namreč postajala vse bolj zanimiva za načrtovalce logistike v zvezi Nato, od ruske invazije v Ukrajino pa je tam kot v mravljišču. Tja ves čas prihajajo nove pošiljke orožja, letos poleti je v mestu zaradi na stotine ješčih ameriških marincev zmanjkalo jajc in piščančjega mesa. To grško pristanišče pa se je zdaj znašlo med tnalom in nakovalom – kupiti ga namreč želijo kar štiri družbe: dve imata ameriško lastniško strukturo, drugi dve pa tesne vezi z Rusijo.

Slovenija pred novo arbitražo: 'Zaradi škode zahtevamo pol milijarde evrov'
17. 08. 2022 19.10
Slovenija je pred novo arbitražo, tokrat zaradi črpanja plina v Petišovcih. Britanska družba Ascent Resources od države zahteva kar pol milijarde evrov odškodnine, ker naj bi kršila dvostranski investicijski sporazum z Veliko Britanijo in pogodbo o energetski listini. Kaj bo storila Slovenija?

V Nemčiji nov davek za zemeljski plin. Kaj čaka Slovence?
16. 08. 2022 17.56
Nemci bodo plačevali nov davek za zemeljski plin, ki bo gospodinjstva povprečno lahko stal tudi več sto evrov letno. Ukrep, ki bo začel veljati oktobra, naj bi pomagal uvoznikom, ki se zaradi zmanjšane dobave ruskega plina spopadajo z dodatnimi stroški. Slovenija podobne dajatve ne bo uvedla, je zagotovil premier Golob. Bo pa že v četrtek vlada sprejela nove ukrepe za blažitev energetske draginje.

'Pričnite varčevati ali pa razmislite o preklopu na drug vir energije'
08. 08. 2022 18.22
Kako dolgo bo zemeljski plin še ogreval gospodinjstva in poganjal tovarne? Oskrba s plinom ta hip ni motena, mirijo na Agenciji za energijo, a odjemalcem preventivno svetujejo: pričnite varčevati ali pa razmislite o preklopu na drug vir energije. Prva, ki bi v primeru motenj v oskrbi ostala brez plina, je industrija. Zato tistim podjetjem, ki imajo možnost za to, na agenciji svetujejo, naj pričnejo iskati alternative. Pa je to sploh izvedljivo?

Pogonska goriva: vrača se prispevek za energetsko učinkovitost
08. 08. 2022 19.35
Vlada je na dopisni seji spremenila uredbo o zagotavljanju prihrankov energije, s čimer s 17. avgustom vrača prispevek za energetsko učinkovitost za pogonska goriva. Temu se je začasno odpovedala, da bi znižala cene goriv. Tako na avtocestah kot zunaj avtocestnega križa bo prispevek za dizelsko gorivo 0,800 centa, za motorni bencin pa 0,736 centa.

Bencin in dizel zunaj avtocest cenejša
02. 08. 2022 06.18
Na bencinskih servisih zunaj avtocest bo do vključno 16. avgusta 95-oktanski bencin stal 1,534 evra, dizelsko gorivo pa 1,676 evra za liter. To je pri bencinu 8,6 centa manj, pri dizlu pa 2,4 centa manj kot v minulem dvotedenskem obdobju.