zemeljski plin

Poraba zemeljskega plina v Evropi lani najmanjša v desetletju
24. 02. 2024 08.16
Evropsko povpraševanje po zemeljskem plinu se je od začetka ruske invazije v februarju 2022 zmanjšalo za 20 odstotkov, pri čemer je bila lani njegova poraba najmanjša v zadnjem desetletju, kaže raziskava inštituta IEEFA. Bo pa povpraševanje po utekočinjenem zemeljskem plinu (LNG) po oceni inštituta doseglo vrhunec prihodnje leto.

Predpisov o emisijah ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav
06. 02. 2024 07.48
Zahtev predpisov o emisijah po ocenah ministrstva za okolje, podnebje in energijo v Sloveniji ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav, kar bi pomenilo približno petino evidentiranih in okoli šestino vsega ocenjenega števila tovrstnih naprav. Približno 150.000 naprav v državi naj namreč sploh ne bi bilo prijavljenih v evidenco.

Golob napovedal umik omejitev glede ogrevanja na lesno biomaso
29. 01. 2024 13.58
Vlada bo predlagala umik določila v predlogu novega energetskega zakona, ki bi pri novogradnjah prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja, je napovedal premier Robert Golob. Gre za 500 primerov letno, pomembneje je zamenjati stare naprave v 430.000 gospodinjstvih, ki se ogrevajo na ta način, je dodal.

Biden zmanjšuje izvoz utekočinjenega zemeljskega plina. Kaj čaka Evropo?
29. 01. 2024 08.24
ZDA začasno zaustavljajo povečanje izvoza utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) in odobravanje projektov novih izvoznih terminalov. Kot razlog je administracija predsednika Joeja Bidna navedla potrebo po učinkovitem boju s podnebno krizo in pospešitvi prehoda na obnovljive vire energije. ZDA so največji svetovni izvoznik LNG, bistvene so tudi za oskrbo Evrope s plinom, sploh po invaziji Rusije na Ukrajino. Odločitev je vznemirila ameriško plinsko industrijo, na drugi strani pa prinesla začasno zadovoljstvo podnebnim organizacijam.

Za nekatere se poleti končuje obdobje poceni omrežnin
28. 01. 2024 12.27
Omrežninska reforma, ki bo v veljavo stopila prvega julija letos, za odjemalce, ki bolj obremenjujejo omrežje, pomeni konec nizkih položnic. A se bo strošek omrežnine na letni ravni za večino, kot kažejo tudi naši izračuni, nekoliko znižal. Toda tudi to obdobje se bo najkasneje konec leta 2026 končalo, takrat bodo namreč zaradi posodobitve elektro omrežja primorani dvigniti tarife. Medtem se je končalo obdobje, ko so lahko investitorji nameščali sončne elektrarne po sistemu neto meritev. V stroki pričakujejo tudi do 80-odstotni padec zanimanja.

Na izbiro le drage rešitve
26. 01. 2024 06.14
V razvoju elektroenergetskega sistema zeva 30-letna luknja. V tem času ni bilo ustreznih razvojnih načrtov, pravi eden najbolj izkušenih energetikov pri nas, profesor Ferdinand Gubina. Zeleni energetski prehod je neizbežen, Termoelektrarni Šoštanj, ki naj bi v naslednjem desetletju skupaj z velenjskim Premogovnikom pridelala dve milijardi evrov izgube, se očitno izteka čas, pri tem pa še zmeraj ni jasno, kako bo država pokrila luknjo. "Če smo se odločili za zeleni prehod, bo položnica višja. Druge poti ni," dodaja Uroš Blažica.

Slovenija daleč od priporočene kakovosti zraka: se bomo poslovili od lesne biomase?
24. 01. 2024 07.15
Dnevna mejna vrednost za delce PM10 je bila leta 2022 v Sloveniji zopet prekoračena. Še vedno imamo tudi aktivno kršitev direktive o kakovosti zunanjega zraka. V Sloveniji smo še zelo daleč od kakovosti zraka, kot jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, opozarjajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu znova poudarjajo, da k onesnaženosti zraka pomembno prispeva kurjenje lesne biomase.

Ljubljanska obvoznica bogatejša za najsodobnejši Petrolovi prodajni mesti
23. 01. 2024 00.15
Družba Petrol je na južni ljubljanski obvoznici uradno odprla prodajni mesti Barje – sever in jug.

Ukrajina sestrelila več ruskih dronov
22. 01. 2024 07.19
Rusija je napadla Ukrajino z osmimi droni, ki pa so jih ukrajinske sile sestrelile, so sporočili v Kijevu. Poročil o morebitni škodi zaradi ostankov sestreljenih zračnih plovil ni.

'Nemčija ni bolnik Evrope. Le utrujena je, potrebuje dobro skodelico kave'
20. 01. 2024 16.15
Nemški finančni minister Christian Lindner je na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu zavrnil namige, da je njegova država znova postala "bolnik" Evrope. "Samo malce je utrujena in potrebuje skodelico kave," je dejal v petek. S temi besedami je komentiral upad gospodarske rasti v preteklem letu in še slabše napovedi za letošnje leto.

Eksplozija v bloku: 89-letnik huje ranjen, poškodovanih 18 stanovanj
17. 01. 2024 08.35
V enem od stanovanj v bloku v Kranju je zjutraj eksplodiral plin. 89-letnik je pri tem utrpel hude telesne poškodbe, reševalci so ga prepeljali v bolnišnico. Nastala je velika premoženjska škoda, poškodovanih je več stanovanj in vozil. Gasilci so evakuirali 29 stanovalcev, ki jim je Civilna zaščita Kranj ponudila zatočišče v občinskih prostorih. Vzrok za eksplozijo še ni znan.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega
14. 01. 2024 12.14
Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Burna razprava o noveli energetskega zakona in zelenem prehodu
11. 01. 2024 22.41
Člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor so se na nujni seji seznanili s tematiko ukrepov na področju zelenega prehoda. Opozicijski poslanci so menili, da so deli predlagane novele energetskega zakona škodljivi, medtem ko so koalicijski poslanci opoziciji očitali zavajanje javnosti.

Svoboda ostro nad navedbe NSi glede zelenega prehoda
11. 01. 2024 13.33
V Gibanju Svoboda so se pred sejo odbora DZ za infrastrukturo na temo zelenega prehoda ostro odzvali na navedbe NSi v zahtevi za njen sklic. Očitajo jim kup neresnic, zavajanj, podtikanj in laži, sklic seje pa razumejo kot "uvod v volilno kampanjo skrajno desničarskih strank". Referendum o energetskem zakonu bi bil po mnenju Svobode nesmiseln.

Vlada bi prepovedala ogrevanje na plin, nafto in drva v novogradnjah in strnjenih naseljih
05. 01. 2024 20.19
Vlada z novelo energetskega zakona v novogradnjah prepoveduje ogrevanje na zemeljski plin, v strnjenih naseljih pa kurilne naprave na tekoča in trda goriva – torej tudi na drva. V Novi Sloveniji zato že grozijo z referendumom. Kot pravijo, je takšen zakon nesprejemljiv, še posebej ob dejstvu, da je v Sloveniji toliko gozda in da bi prepoved veljala le za gospodinjstva, ne pa tudi za industrijo. Veliko ljudi bi tako moralo za ogrevanje plačevati več. Na pristojnem ministrstvu pa odgovarjajo, da potrebe po referendumu ne vidijo.

NSi: Novela energetskega zakona globoko posega v življenja ljudi
03. 01. 2024 14.38
Če bo vlada še naprej vztrajala pri spremembah, ki jih vsebuje predlog novele energetskega zakona, v Novi Sloveniji napovedujejo vložitev predloga za razpis referenduma. Ob tem pozivajo tudi k reviziji zelenega prehoda, ki poteka pod okriljem EU, v zvezi s čimer so vložili tudi zahtevo za sklic seje pristojnega odbora DZ.

Brez posluha za ljudi: Nov energetski zakon škodljiv družbi z omejevanjem rabe plina
23. 12. 2023 00.15
"Določila novega energetskega zakona so naklonjena elektrifikaciji in so kot taka brez posluha za potrebe ljudi, ki so končni uporabniki", so v sporočilu za javnost zapisali v Gospodarskem interesnem združenju za UNP.

V letošnji ogrevalni sezoni so cene zemeljskega plina nižje do 20%
03. 01. 2024 00.15
Plinovodni sistem je odporen in zanesljiv ter cenovno ugoden. Kmalu tudi z obnovljivimi plini.

78% vseh uporabnikov zemeljskega plina ne podpira omejevanje uporabe zemeljskega plina
27. 12. 2023 09.21
V Sloveniji 20,1% prebivalstva uporablja zemeljski plin kot energetski vir

Nadzorniki Petrola: Ob menjavah upoštevali vsa pravila in standarde
21. 12. 2023 09.39
Nadzorni svet Petrola je vse odločitve glede imenovanja članov uprave družbe in tudi glede prenehanja mandata določenih članov uprave družbe sprejemal samostojno in informirano ter ob upoštevanju vseh pravnih pravil in standardov korporativnega upravljanja, so zapisali v odgovoru SDH.

Požigalcev se ne vabi na gasilske konvencije
13. 12. 2023 12.45
Medtem ko se na eni strani z mednarodne podnebne konference vrstijo pompozna sporočila o dogovoru, ki prvič (vsaj) omeni fosilna goriva, znanstveniki opozarjajo, da je besedilo novo veliko razočaranje in pravzaprav zmaga industrije onesnaževanja nad zelo jasnim znanstvenim konsenzom. Uvodno upanje so zamenjali občutki poraza, nemoči in pretresenosti. Nimamo dogovora o časovnici, kdaj naj prenehamo z uporabo fosilnih goriv, niti nimamo dogovora, da bi sploh prenehali z uporabo. V Dubaju je svoje delo več kot očitno odlično opravilo prek 2500 naftnih lobistov.

Jedrska energija po predlogu prenovljenega energetskega zakona nizkoogljični vir
07. 12. 2023 17.55
Vlada je sprejela predlog prenovljenega energetskega zakona, s katerim ga po pojasnilih pristojnega ministrstva prilagaja potrebam zelenega prehoda v energetiki. Predlog pokriva številna področja, med drugim med nizkoogljične vire jasno uvršča jedrsko energijo, v prihodnosti pa predvideva tudi izločitev plina iz ogrevanja stavb.

Erdogan z grškim premierjem: Ni težave, ki je ne bi mogli rešiti
07. 12. 2023 15.27
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je na obisku v Atenah napovedal novo poglavje v odnosih z Grčijo. Na srečanju z grško kolegico Katerino Sakelaropulu je izrazil optimizem, ki da bo v prihodnje zagotovo obrodil sadove. Po sestanku s premierjem Kiriakosom Micotakisom pa je zagotovil, da je Ankara pripravljena rešiti vse odprte spore.

Drobne Popovićevi sporazumno prenehal mandat, položaj prevzema Berger
22. 11. 2023 14.09
Nadzorni svet družbe Petrol je na današnji seji soglasno sprejel sklep o predčasnem prenehanju mandata predsednice uprave Nade Drobne Popović. Na njeno mesto je imenoval dosedanjega člana uprave Sašo Bergerja, ki bo novo funkcijo začel opravljati 23. novembra. Kot sta na novinarski konferenci pojasnila Žlak in Drobne Popovićeva, je bila odločitev sporazumna, saj se njihovi pogledi na vodenje družbe razlikujejo.

Škodo na plinovodu naj bi povzročil 'zunanji dejavnik'
10. 10. 2023 21.20
Puščanje plinovoda Balticconnector med Finsko in Estonijo je verjetno povzročil "zunanji dejavnik", je povedal finski predsednik Sauli Niinistö, potem ko je operater omrežja zemeljskega plina Gasgrid v nedeljo zaradi suma puščanja plinovod zaprl. Dodal je, da vzrok puščanja sicer še ni znan.

Nova energetska politika: Način ogrevanja bo odvisen od tega, kje živite
22. 09. 2023 06.00
Na področju energije nas, kot kaže, čakajo korenite spremembe. Ne samo nočno pranje posode, po novem bomo gledali tudi, kdaj jo bomo pristavili na štedilnik. Poleg novega načina obračunavanja omrežnine pa se obeta še nov zakon o energetski politiki. Ta narekuje predvsem spremembe toplotnih virov energije, ki bodo odvisni od tega, v kakšnem naselju živite.

Gospodinjska ali poslovna cena? Stara dilema pred novo kurilno sezono
18. 09. 2023 20.12
Cene zemeljskega plina so na borzah skoraj 10-krat nižje kot v enakem obdobju lani, skladišča po Evropi pa so 95-odstotno polna. Nekoliko se je podražilo kurilno olje, a njegovo ceno z regulacijo še vedno nadzira država, najvišji skok je tako zaznati pri lesnih gorivih. Državne regulacije za plin in elektriko se bodo iztekle konec leta. S tem pa se vrača tudi vprašanje, ali morajo stanovalci v blokovskih naseljih, ki jih z energijo oskrbujejo upravniki, plačevati gospodinjsko ali poslovno ceno zemeljskega plina.

Toplarna bo poskusila Ljubljančane ogrevati z zemeljskim plinom
05. 09. 2023 14.59
V Termoelektrarni-toplarni Ljubljana (Te-TOL) v Mostah so začeli vroče zagonske preizkuse nove plinsko-parne enote. Gre za prve poskuse obratovanja z zemeljskim plinom. Preizkusi naj bi trajali nekaj tednov, nato bo steklo najprej preizkusno, pozneje pa tudi redno obratovanje ogrevanja s plinom. To je načrtovano za prihajajočo ogrevalno sezono.

121 milijonov evrov za plinovod do Madžarske, po njem bi šel tudi vodik
01. 09. 2023 14.42
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je potrdilo skorajšnji podpis memoranduma, s katerim bosta Slovenija in Madžarska dorekli značilnosti plinovodne povezave med državama. Vrednost investicije na slovenski strani je ocenjena na okoli 121 milijonov evrov. Državi sta se dogovorili, da bo plinovod primeren tudi za prenos vodika.

Norveška – dežela vrhuncev narave, fjordov in trolov
25. 08. 2023 11.54
Narava je umetnik z največjo mero kreativnosti. Ena njenih največjih kreacij je zagotovo tudi Norveška s svojo zahodno obalo, kjer je najlepši odsek nemogoče izbrati.