zemeljski plin

Bistveno višje položnice tudi za Mariborčane, vrtci napovedali dvig oskrbnin
19. 01. 2023 19.28
Višje položnice čakajo tudi Mariborčane. Odjemalci Energetike Maribor bodo med 10. in 15. februarjem prejeli bistveno višje račune za daljinsko ogrevanje. Gospodinjstva bodo plačala 87, poslovni odjemalci pa kar 200 odstotkov več. Med njimi so tudi javne ustanove, denimo vrtci, ki vzporedno z dviganjem stroškov že napovedujejo tudi dvig cen oskrbnin.

Po protestu: Komunala Trbovlje s popusti in obročnim odplačevanjem
19. 01. 2023 15.02
Komunala Trbovlje, pred katero se je v sredo zbralo okoli 100 ljudi in protestiralo zaradi visokih položnic za elektriko, je sprejela ukrepe za blažitev energetske draginje. Prvi ukrep je tako 15-odstotni popust na strošek variabilnega dela ogrevanja, ki ga bodo upoštevali za gospodinjstva, ki so priključena na daljinsko ogrevanje v Trbovljah.

V Novi Gorici so se z januarjem občutno zvišale cene daljinskega ogrevanja
17. 01. 2023 13.13
Z začetkom leta so se v Novi Gorici občutno zvišale cene daljinskega ogrevanja. Gospodinjstva bodo morala mesečno namesto dosedanjih povprečno 33 evrov plačevati 50 evrov, je povedal direktor Komunalne energetike Nova Gorica Miran Kalin, torej bo znesek na položnici za več kot polovico višji.

Cene plina v Evropi najnižje po septembru 2021
16. 01. 2023 14.58
Cena zemeljskega plina na londonski borzi ICE za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF se je prvič po septembru 2021 spustila pod 650 dolarjev (600 evrov) za tisoč kubičnih metrov. Analitiki glavni razlog pripisujejo toplejšemu vremenu.

Dobaviteljem odškodnina zaradi prodaje energentov po omejeni ceni
12. 01. 2023 13.21
Vlada je sprejela dve uredbi, s katerima se bo dobaviteljem električne energije in zemeljskega plina zagotovilo nadomestilo, ker morajo energente prodajati po najvišji določeni ceni. Vrednost ukrepa je po besedah ministra za infrastrukturo Bojana Kumra od 340 do 350 milijonov evrov na letni ravni.

Nemčija se je izognila najslabšemu možnemu scenariju gospodarskega zloma
05. 01. 2023 17.53
Nemčija se je za zdaj izognila najslabšemu možnemu scenariju gospodarskega zloma po prekinitvi dobav ruskih energentov, je ob obisku na Norveškem povedal nemški gospodarski minister Robert Habeck. Kot je dejal, bodo trenutne zaloge plina zadostovale do prihodnje zime. Nemčija pa medtem v partnerstvu z Norveško snuje nove energetske projekte.

Cene zemeljskega plina v Evropi najnižje po februarju 2022
04. 01. 2023 14.39
Cene zemeljskega plina v Evropi se še naprej znižujejo. Po zadnjih podatkih je na londonski borzi ICE za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo februarja treba odšteti manj kot 750 dolarjev za 1000 kubičnih metrov, kar se je zgodilo prvič po februarju 2022. Padajo tudi cene elektrike.

V Slovenijo znova alžirski plin, v veljavi novi ukrepi proti energetski krizi
01. 01. 2023 08.23
Veletrgovec s plinom Geoplin odslej zemeljski plin v Slovenijo dobavlja tudi iz Alžirije. Triletno pogodbo za diverzifikacijo nabavnih virov je po prekinitvi dobav iz Rusije novembra sklenil z alžirsko državno družbo Sonatrach. Z novim letom pa so se začeli uporabljati novi ukrepi, namenjeni pomoči v energetski krizi. Na voljo so med drugim subvencije podjetjem za stroške energentov in gospodinjstvom za lesne pelete za ogrevanje, regulirane so cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja, pa tudi cene elektrike in plina za javne zavode in občine.

V Bruslju dosegli dogovor o omejitvi cen plina: 180 evrov na megavatno uro
19. 12. 2022 06.10
Ministri za energetiko članic EU so na zasedanju v Bruslju dosegli dogovor o mehanizmu za omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro. Slovenija je zadovoljna, saj bo dogovor veljal za vse terminske pogodbe do enega leta in za vse regionalne plinske borze, je ob robu zasedanja povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. To sta bili tudi glavni zahtevi Slovenije v pogajanjih.

Golob za Politico: EU mora sprejeti trajno omejitev cen plina
19. 12. 2022 15.57
Predsednik vlade Robert Golob je v intervjuju za vplivni bruseljski časnik Politico povedal, da bi morala Evropska unija namesto začasnih ukrepov za ublažitev posledic visokih cen plina, ki jih predlaga Evropska komisija, razmisliti o sprejetju trajne omejitve cen plina. "EU potrebuje stalno, a popolnoma dinamično kapico na cene plina, da bi preprečili skokovito naraščanje cen," je dejal. Usklajen pristop držav bo po njegovem mnenju pripeljal do tega, da nas prihodnje leto ne bo skrbelo zaradi nove energetske krize.

Nemčija je odprla prvi terminal za utekočinjeni plin
17. 12. 2022 15.54
Nemci so odprli prvi lasten terminal za utekočinjen zemeljski plin, s katerim si obetajo olajšanje energetske krize. Slovesnosti ob otvoritvi se je udeležil kancler Olaf Scholz, ki je ob prerezu rdečega traku dejal, da rekorden čas izgradnje kaže na to, da je država sposobna novih začetkov.

UNP – vedno zanesljiva izbira
17. 12. 2022 00.15
Negotove razmere v ospredje postavljajo pomen zanesljive oskrbe z energijo. Utekočinjen naftni plin (UNP) ostaja stabilen ter nepogrešljiv vir.

Ministri EU za energetiko brez dogovora o omejevanju cen plina
13. 12. 2022 20.32
Ministri držav članic EU, pristojni za energetiko, se danes niso uspeli dogovoriti o mehanizmu za omejevanje cen zemeljskega plina, je po zasedanju povedal slovenski infrastrukturni minister Bojan Kumer. Poudaril je, da so sicer dosegli velik napredek, a dogovora še ni. O tem bodo zdaj v četrtek predvidoma razpravljali voditelji EU.

Madžarski veto preprečil dogovor glede pomoči Ukrajini? Orban: To je laž
06. 12. 2022 13.21
Finančni ministri Evropske unije so se v Bruslju razšli brez dogovora glede makrofinančne pomoči Ukrajini. Madžarska še naprej blokira sprejetje nadaljnje večmilijardne pomoči tej državi, svojo podporo pa pogojuje z izplačilom evropskih sredstev. A madžarski premier Viktor Orban je slednje označil za lažne novice. Na spletu je poudaril, da je njegova država pripravljena nameniti finančno pomoč, a na bilateralni ravni. Premier Robert Golob je bil medtem v Tirani kritičen do predloga Evropske komisije za omejevanje cene plina pri 275 evrih na megavatno uro. Po njegovih besedah je ta predlog neustrezen.

Vlada sprejela predlog zakona o pomoči gospodarstvu v višini 1,2 milijarde evrov
06. 12. 2022 14.36
Vlada je sprejela predlog Zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize. Pomoč gospodarstvu vključuje subvencioniranje visokih cen električne energije, zemeljskega plina in tehnološke pare, subvencioniranje dveh ukrepov za ohranjanje delovnih mest ter ukrepe za zagotavljanje likvidnosti podjetij. Ocenjena skupna višina možne pomoči v okviru vseh ukrepov je 1,2 milijarde evrov.

Se obetajo zahtevni pogovori med Bidnom in Macronom?
30. 11. 2022 10.04
Francoski predsednik Emmanuel Macron začenja državniški obisk v ZDA. Prvi dan se bo srečal s podpredsednico ZDA Kamalo Harris in se udeležil slovesnosti na pokopališču Arlington, v četrtek pa ga bo v Beli hiši sprejel ameriški predsednik Joe Biden, ki ga bo tudi gostil na državniški večerji.

Kako do visokih prihrankov pri ogrevanju?
25. 11. 2022 00.15
Energetska kriza je prodrla v vse pore in jasno je, da bo letošnjo zimo ogrevanje dražje kot v preteklih letih, zato vse več posameznikov išče učinkovite in cenovno ugodne načine ogrevanja svojih domov.

Dokapitalizacija Geoplina trenutno ni potrebna
29. 11. 2022 11.33
Skupščina največjega slovenskega trgovca s plinom Geoplin je v ponedeljek dala soglasje k podaljšanju pogodbe o posojilu, s katerim bo največji družbenik, Petrol, zagotovil likvidnost in nadaljnje nemoteno poslovanje. Poslovodstvo Geoplina ocenjuje, da v trenutnih tržnih okoliščinah dokapitalizacija družbe ni potrebna, so sporočili.

Hrvaška za solidarnostni sporazum s Slovenijo o oskrbi s plinom
24. 11. 2022 18.51
Hrvaška vlada je sprejela odločitev o sklenitvi solidarnostnega sporazuma s Slovenijo o oskrbi s plinom, podpisala pa ga bo v prihodnjih dneh, je po zasedanju ministrov članic EU, pristojnih za energetiko, povedal hrvaški gospodarski minister Davor Filipović. Slovenska vlada je medtem predlog pobude za tak sporazum potrdila že avgusta.

'Predlog mehanizma za omejevanje cen plina bo treba še konkretno popraviti'
24. 11. 2022 06.31
Predlog mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija, bo treba še konkretno popraviti, je po zasedanju ministrov za energetiko povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Za Slovenijo bi bila sprejemljiva dinamična zgornja omejitev cene pri 150 evrih za megavatno uro. Države članice EU so se sicer na predlog mehanizma za preprečevanje izjemno visokih cen plina odzvale različno.

Bruselj v primeru izjemno visokih cen plina predlaga omejitev pri 275 evrih
22. 11. 2022 16.28
Evropska komisija nadaljuje svoj odziv na trenutno energetsko krizo s predlogom mehanizma za korekcijo trga za zaščito podjetij in gospodinjstev v EU. Predlagajo mehanizem, v skladu s katerim bi zgornjo mejo na TTF postavili pri 275 evrih na megavatno uro, če bi cena več kot dva tedna presegala to vrednost, obenem pa to ne bi odražalo razmer na globalnih trgih. Namen novega mehanizma je zmanjšati nestanovitnost na evropskih plinskih trgih, hkrati pa zaščititi zanesljivost oskrbe s plinom.

Katar je podpisal pogodbo o dobavi plina Kitajski za 27 let
21. 11. 2022 17.24
Vodja družbe QatarEnergy, podjetja, ki upravlja vse naftne in plinske dejavnosti v Katarju, Saad al-Kaabi je podpisal 27-letno kupoprodajno pogodbo s kitajskim naftno-plinskim podjetjem Sinopec in s tem zapečatil najdaljšo pogodbo v zgodovini poslov z utekočinjenim zemeljskim plinom.

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'
18. 11. 2022 06.00
Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?

Alžirski plin prihaja v Slovenijo s prvim januarjem, podpisana triletna pogodba
15. 11. 2022 08.04
Veletrgovec s plinom Geoplin je v Alžiriji s tamkajšnjo državno energetsko družbo Sonatrach podpisal pogodbo o dobavi zemeljskega plina. Pogodba je podpisana za tri leta, predvideva pa dobavo 300 milijonov kubičnih metrov plina oz. okoli tretjino slovenskih potreb letno. Dobava se bo začela 1. januarja 2023.

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?
15. 11. 2022 06.00
Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

Konkretnejši osnutek za omejevanje cen zemeljskega plina
11. 11. 2022 18.09
Bruselj bo prihodnji teden predstavil konkretnejši osnutek mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, je napovedala evropska komisarka za energetiko Kadri Simson. Komisija je bila namreč deležna številnih pozivov, naj pripravi konkreten predlog, potem ko je sredi oktobra predstavila zgolj načela, na katerih bi temeljil mehanizem.

Nekdanjega direktorja Ine Damirja Škugorja izpustili iz pripora
09. 11. 2022 19.22
Nekdanjega direktorja oddelka Ine za zemeljski plin Damirja Škugorja je hrvaški urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (Uskok) izpustil na prostost. Škugor je bil sicer v Rametincu priprt zaradi zasliševanja prič. Poleg njega so izpustili še njegovega nekdanjega sodelavca Stjepana Leko in poslovneža Vlada Mandića, ki sta bila prav tako priprta zaradi nevarnosti vplivanja na priče.

Von der Leynova opozarja na oskrbo s plinom v letu 2023
09. 11. 2022 17.03
Evropska unija je na področju energetske oskrbe pripravljena na zimo. Kljub temu bo leto 2023 pri oskrbi s plinom bolj vprašljivo in zahtevno, pravi Ursula von der Leyen. Evropi bi namreč lahko zmanjkalo za 30 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja glavno oviro za EU.

Ameriški tankerji s plinom ob evropski obali čakajo na dvig cen
07. 11. 2022 14.53
Ob evropski obali pluje več kot 30 ameriških tankerjev, na katerih je skupaj shranjenih za vsaj dve milijardi evrov utekočinjenega zemeljskega plina. A ker se je prodajna cene energenta od avgusta znižala, evropska skladišča pa so polna, ima posadka na ladjah jasno nalogo – pred prodajo na evropski trg še nekoliko počakati, saj bi lahko povpraševanje med zimo na starem kontinentu znova dvignilo ceno.

'Šele ko bo razglašena kriza, bodo ukrepi obvezni. A to zimo ne kaže na to'
04. 11. 2022 06.00
Prihaja ohladitev, zdaj bo treba zares kuriti in ogrevati. Deležni smo bili poziva: "Nižajte temperaturo, prihranite 15 odstotkov elektrike in plina." Večina slovenskih mest se sicer ne bo odpovedala prazničnim okrasitvam, rdeči alarmi pa medtem že zvonijo v vrtcih, šolah in drugih javnih zavodih. Jih je vlada pri spopadanju z draginjo spregledala? Tudi to je bilo slišati na seji parlamentarnih odborov, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Bi se lahko prevalili na starše? Generalni direktor direktorata za energetiko Hinko Šolinc pravi, da ne in ob tem zagotavlja, da bodo ukrepi postali obvezni, šele ko bo razglašena kriza. Kar pa trenutno ni.