zoper

Slovensko zunanje ministrstvo o vojaškem posegu na Kosovu

24. 03. 1999 21.32

Slovensko zunanje ministrstvo obžaluje, da je razvoj dogodkov v Zvezni republiki Jugoslaviji privedel do točke, ko so bila izčrpana vsa diplomatska sredstva in ko je vojaški poseg NATO v ZRJ postal neizbežen. Večstranski in dolgotrajni napori mednarodne skupnosti za rešitev krize po diplomatski poti in za preprečitev še večje humanitarne katastrofe ter jasna opozorila ZRJ so ostali neuspešni zaradi zavrnitve oblasti v Beogradu, da sprejmejo sporazum o miru in samoupravi Kosova iz Rambouilleta in da spoštujejo zahteve mednarodne skupnosti, kakršne izhajajo iz resolucij Varnostnega sveta OZN 1160, 1199 in 1203, je v sporočilu za javnost zapisalo slovensko zunanje ministrstvo.

Novo vodstvo Slovenske izseljenske matice

19. 03. 1999 16.06

Na 25. rednem občnem zboru Združenja Slovenska izseljenska matica (SIM) so danes razrešili staro in izvolili novo vodstvo. Za predsednika združenja je bil za mandatno dobo štirih let izvoljen Anton Bebler, redni profesor na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, za podpredsednika pa Peter Kovačič Peršin, samostojni kulturni delavec, urednik revije in založbe 2000. Bebler je na mestu predsednika združenja nasledil Janeza Bogataja. Izvolili so tudi nove člane izvršnega in nadzornega odbora združenja ter disciplinske komisije.

Eurofer umaknil pritožbo proti Acroniju

17. 03. 1999 16.51

Slovenske železarne so danes prek svojega pooblaščenega odvetnika iz Bruslja prejele dopis Evropske komisije, s katerim potrjujejo, da je Eurofer umaknil pritožbo zoper Acroni. Eurofer je 4. marca letos uradno obvestil Evropsko komisijo, da pritožbo umika. Tako bo antidumpinški postopek, ki so ga v avgustu 1998 sprožila nekatera jeklarska podjetja iz držav članic Evropske unije, uradno ustavljen.

Ustavno sodišče zavrnilo Mihelčičevo pritožbo

15. 03. 1999 18.39

Ustavno sodišče je zavrnilo pritožbo zoper ustavno odločbo o zmagi dvokrožnega večinskega volilnega sistema, ki jo je decembra lani vložila skupina državljanov, ki jo zastopa dr. Miran Mihelčič.

Ustavno sodišče tokrat obravnavalo tudi t.i. Mihelčičevo pritožbo

05. 03. 1999 15.24

Ustavno sodiše je na prvi marčni seji - ki jo je zaradi obsežnega dnevnega reda nadaljevalo še danes - med drugim obravnavalo tudi pritožbo skupine državljanov na čelu z dr. Miranom Mihelčičem, ki se je decembra lani na ustavno sodišče pritožilo zoper njegovo odločitev, da je na referendumu o volilnih sistemih zmagal dvokrožni večinski volilni sistem. Ustavni sodniki niso preučevali same vsebine pritožbe, temveč so v okviru plenuma poskušali ugotoviti, ali pritožba izpolnjuje procesne predpostavke oz. pogoje za sprejem v obravnavo. Za zdaj pa še ni znano, ali so se ustavni sodniki glede omenjene pritožbe tudi izrekli.

Marušič: Mnenje personalne komisije ni potrebno

03. 03. 1999 18.13

Minister za pravosodje Tomaž Marušič meni, da o kandidatih za generalnega državnega tožilca mnenje personalne komisije tožilstva ni potrebno. Po Marušičevih besedah se omenjena komisija izreka zgolj v postopku za imenovanje vodij državnih tožilstev.

SDS poziva zunanjega ministra Frleca k odstopu

03. 03. 1999 16.28

Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) se je na zadnji seji predsedstva opredelila do vprašanj v zvezi z volilno zakonodajo, odnosi s sosednjo Hrvaško ter pobudo za interpelacijo zoper zunanjega ministra Borisa Frleca.

OMO o zadevi Zlobec

03. 03. 1999 16.06

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin (LDS) je danes poslanca Zmaga Jelinčiča (SNS) pozval, naj do jutri dostavi dodatno pisno gradivo v zvezi z obtožbami zoper veleposlanika RS v Bruslju Jašo Zlobca, zunanje ministrstvo pa mora prav tako do jutri posredovati pisne odgovore na obtožbe, izrečene na izredni seji OMO o zadevi Zlobec.

Jelinčič predstavil interpelacijo o delu ministra Frleca

02. 03. 1999 15.14

Predsednik Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je danes predstavil besedilo interpelacije zoper zunanjega ministra Borisa Frleca, ki ga v enajstih točkah med drugim bremeni kršenja več členov ustave in neodgovornega ravnanja pri vodenju slovenske zunanje politike v škodo Slovenije.

Policijski sindikat zoper žalitev državnega zbora

24. 02. 1999 17.15

V Policijskem sindikatu Slovenije so zgroženi in ogorčeni zaradi žalitev pripadnikov policije na zadnji izredni seji državnega zbora.

Vojaški poveljnik Kurdske delavske stranke pozval kurdsko ljudstvo k boju proti Turčiji

21. 02. 1999 09.56

Vojaški poveljnik Kurdske delavske stranke (PKK) Hasan Ali je kurdsko ljudstvo včeraj pozval k boju proti Turčiji in napadom na policijo in civilne državne uslužbence. Poveljnik Ali, ki živi v Iranu, je za televizijsko postajo v kurdskem jeziku Med TV dejal, da je prišel čas, ko mora kurdski narod vzeti orožje in se boriti proti Turčiji. Napad na vsakega policista ali civilnega državnega uradnika bo po njegovih besedah kurdski odgovor na aretacijo vodje PKK Abdulaha Ocalana. Sinoči je bilo v revnem predmestju Carigrada v spopadih med kurdskimi protestniki in policijo ranjenih pet policistov. Sicer pa so Kurdi po vsej Evropi tudi včeraj nadaljevali s protesti zoper aretacijo Ocalana. V Nemčiji je kljub prepovedi protestov v številnih mestih več kot 13.000 Kurdov mirno demonstriralo in zahtevalo Ocalanovo izpustitev.

Drnovšek in Podobnik za zaprtimi vrati o obstoju koalicije

17. 02. 1999 21.12

Ves dan naj bi se intenzivno sestajala predsednik vlade Janez Drnovšek in podpredsednik vlade Marjan Podobnik ter se za zaprtimi vrati pogovarjala predvsem o koaliciji, potem ko je bil po razpravi o interpelaciji v torek v parlamentu razrešen notranji minister Mirko Bandelj.

Z ognjem in mečem - poljska filmska uspešnica vseh časov?

13. 02. 1999 14.03

Poljski režiser Jerzy Hoffman je po enajstletnih pripravah posnel na platno enega najlepših poljskih zgodovinskih romanov izpod peresa Nobelovca Henryka Sienkiewicza in Poljaki se zgrinjajo v kinematografe na ogled vojne drame Z ognjem in mečem. Ep iz 17. stoletja o vojni in ljubezni, pospremljen s tisoči plakatov, stalnim predvajanjem naslovne skladbe na radijskih postajah in pogostim poročanjem v medijih, je najdražji poljski film v zgodovini - stal je 8,5 milijona dolarjev. Čeprav tudi na Poljskem beležijo hollywoodski filmi večjo gledanost kot domači, pa te dni vsi govorijo le o domačem triurnem filmu, polnem vojnih prizorov, osupljivih kostumov in znanih igralcev. Vojna drama po zadnjem romanu Sienkiewiczove trilogije (po prvih dveh je režiser Hoffman že v 60. in 70. letih posnel uspešnici Pan Mihael in Povodenj), pripoveduje o zagrizenem boju poljskih in ukrajinskih plemičev za ljubezen lepe poljske grofice Helene med ukrajinsko vstajo zoper poljsko oblast. Več kot polovico od 40.000 vstopnic za prvih štirinajst dni predstav v varšavskem kinemtografu Relax so vnaprej rezervirale šole in podjetja, kot npr. prozivajalcev avtomobilov Daewoo in zavarovalnica PZU, je povedala direktorica kinematografa Zofia Cieslak in filmu napovedala več kot štiri milijone gledalcev, kolikor si jih je npr. ogledalo Titanik - dekleta se bodo zaljubila v igralce, fante pa bodo navdušili vojni prizori, pričakuje Cieslakova.

Kako bomo volili leta 2000?

13. 02. 1999 10.13

Da pri uresničevanju lani oktobra sprejete odločbe ustavnega sodišča, s katero je med drugim ugotovilo, da je na referendumu o volilnih sistemih leta 1996 zmagal predlog SDS za dvokrožni večinski sistem, ne bo šlo povsem brez težav, je bilo moč razbrati že ob tožbi skupine državljanov na čelu z dr. Miranom Mihelčičem na upravnem sodišču ter ob istočasno vloženi pritožbi zoper omenjeno odločbo na ustavnem sodišču. Nekajkrat napovedani boj zoper omenjeno odločbo je skupina 46 poslancev z vloženo pobudo za obnovo postopka ob odločbi ustavnega sodišča tako tudi formalno začela. Podpisniki z omenjeno pobudo želijo ustavno sodišče - še pred odločanjem o zakonu o volitvah v državni zbor - zaprositi naj znova presodi, ali so bile storjene procesne kršitve. Tistim, ki jim očitajo, da ne spoštujejo odločbe vrhovnega varuha ustave in zakonitosti, vlagatelji pobude pojasnjujejo, da se v njej ne ukvarjajo z vsebino odločbe temveč opozarjajo na procesne spodrsljaje, ki naj bi se zgodile ob presojanju ustavnega sodišča.

Izglasovana zadnja točka obtožnice zoper Jelcina - genocid

12. 02. 1999 17.22

Komisija spodnjega doma ruskega parlamenta dume za preiskavo utemeljenosti zahtev za odstavitev predsednika Borisa Jelcina je danes izglasovala peto, zadnjo točko obtožnice zoper predsednika (genocid ruskega ljudstva) in parlamentu odprla pot h glasovanju o Jelcinovi odstavitvi.

Poslanci nadaljujejo razpravo o interpelaciji zoper ministra Bandlja

12. 02. 1999 10.22

Državni zbor (DZ) nadaljuje izredno zasedanje z včeraj prekinjeno obravnavo interpelacije o delu in odgovornosti ministra za notranje zadeve Mirka Bandlja, ki jo je med drugim zaradi domnevnega oviranja parlamentarnega nadzora nad delovanjem represivnih organov države in drugih domnevnih nepravilnosti novembra lani vložila Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS).

Uspela protimafijska operacija v Bariju

11. 02. 1999 19.16

Italijanska policija je v pristanišču Bari danes izvedla obsežno operacijo zoper klane apulijske mafije, se je izvedelo iz policijskih virov. Petsto policistov je med operacijo ob pomoči helikopterja in 132 vozil aretiralo 53 ljudi in izvedlo 110 hišnih preiskav, zlasti v zgodovinskem središču pristanišča.

Ljubljanski sejem podal kazensko ovadbo zoper vodstvo GR in SRD

04. 02. 1999 13.50

Ljubljanski sejem (LS) je 27. januarja na okrožnem državnem tožilstvu vložil kazensko ovadbo zoper direktorja Gospodarskega razstavišča Igorja Bončine in njegovega predhodnika Martina Bizjaka zaradi dejanj, ki so povzročila oškodovanje družbenega kapitala družbe Gospodarsko razstavišče v obdobju od leta 1993 do vključno leta 1997 za najmanj 514 milijonov tolarjev. Zaradi neukrepanja v zvezi z dejanji vodstva GR pa je LS ovadil tudi predsednika uprave Slovenske razvojne družbe Bogdana Topiča.

Uspešna akcija mariborskih kriminalistov

04. 02. 1999 12.32

Z večmesečnim operativnim delom so kriminalisti Urada kriminalistične službe iz Maribora v sodelovanju s kriminalisti Uprave kriminalistične službe ministrstva za notranje zadeve in Kriminalistično policijo nemškega ministrstva za notranje zadeve 1. februarja v Mariboru potrdili sum in zbrali dokaze, da so slovenski državljani K.M., star 25 let, M.Z., star 30 let, K.M., star 33 let, M.P., star 34 let in S.A., star 43 let, vsi z območja Maribora, v sostorilstvu izvrševali kazniva dejanja nedovoljene proizvodnje in prometa orožja in razstrelilnih snovi.

Benjamin Henigman protestira proti samovolji Beblerjeve

03. 02. 1999 12.49

Namestnik vodje poslanske skupine Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Benjamin Henigman je v posebnem pismu predsednici odbora DZ za notranjo politiko Darji Lavtižar Bebler protestiral zoper njeno odločitev, da skliče sejo odbora v torek, ko zasedajo poslanske skupine, so sporočili iz SKD.

Mercator bo zoper odločbo vlade sprožil upravni spor

29. 01. 1999 17.57

Uprava Poslovnega sistema Mercator se je seznanila z vsebino odločbe vlade, s katero je le-ta zavrnila izdajo dovoljenja za prevzem družbe Emone Merkur, in sklenila, da bo zoper omenjeno odločbo sprožila upravni spor na vrhovnem sodišču.

OVK upa na napad zveze NATO ''v prihodnjih dneh''

21. 01. 1999 16.16

Osvobodilna vojska Kosova (OVK) v prihodnjih dneh upa na letalski napad zveze NATO na srbske cilje, je na Dunaju danes povedal predstavnik OVK.

Sejemski spor se nadaljuje tudi letos

20. 01. 1999 14.14

V družbi Ljubljanski sejem so lansko poslovno leto končali s pozitivno ničlo. Vendar se spori z Gospodarskim razstaviščem nadaljujejo tudi letos. Ta družba je namreč zoper Ljubljanski sejem vložila tožbo zaradi neupravičene obogatitve iz naslova najemne pogodbe.

Hrvaška prejela zahtevo po aretaciji Abdića

13. 01. 1999 17.34

S hrvaškega notranjega ministrstva so danes potrdili, da je Zagreb uradno prejel zahtevo bosanskih oblasti po aretaciji nekdanjega voditelja bosanskih Muslimanov Fikreta Abdića.

Iraški parlament zavrnil resolucije ZN o Iraku

10. 01. 1999 12.16

Iraški parlament je danes pozval predsednika Sadama Huseina, naj neha spoštovati krivične resolucije Združenih narodov, uperjene proti Iraku.

Aretacija dvanajstih sicilijanskih mafijcev

05. 01. 1999 12.16

Italijanska policija je v mestih Comiso in Vittoria na jugu Sicilije, prizoriščih krvavega sobotnega obračuna mafijskih tolp s petimi žrtvami, ponoči aretirala dvanajst domnevnih mafijcev, se je izvedelo pri policiji.

Na Kosovu zatišje

26. 12. 1998 12.10

Na severu Kosova danes vlada zatišje, potem ko se je del jugoslovanske vojske umaknil s prizorišča zadnje ofenzive zoper utrdbo Osvobodilne vojske Kosova, se je izvedelo pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi.

Predsedniške volitve v Venezueli

06. 12. 1998 10.34

Enajst milijonov Venezuelčanov danes voli predsednika države. Volitve, za katere so po vsej državi mobilizirali 70.000 vojakov in na katere je prišlo 300 mednarodnih opazovalcev, naj bi izzvenele v spopad med nekdanjim prevratnikom Hugom Chavezom, ki mu javnomnenjske raziskave pripisujejo prepričljivo prednost, in konservativcem Henriquesom Salasom.

Čilski zunanji minister v Španiji o Pinochetu

01. 12. 1998 11.09

Čilski zunanji minister Jose Miguel Insulza nadaljuje diplomatsko misijo zoper izročitev nekdanjega čilskega diktatorja Pinocheta Španiji. O usodi nekdanjega čilskega diktatorja se je Insulza včeraj v Londonu pogovarjal z britanskim obrambnim ministrom Georgeem Robertsonom.

Društvo Edinost iz Trsta vložilo ustavno pritožbo

30. 11. 1998 17.58

Družbeno-politično društvo Edinost iz Trsta je danes na Ustavno sodišče Republike Slovenije vložilo ustavno pritožbo zaradi kršitve pravic italijanske narodne skupnosti, ter zoper posledično kršitev pravic pripadnikov slovenske jezikovne manjšine.