zoper

LDS in ZLSD o vprašanjih nacionalnega pomena in o ustavni obtožbi
08. 05. 1998 15.52
<bV parlamentu sta se danes sestali vodstvi vladne Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in opozicijske Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) ter izmenjali mnenja o pokojninski reformi, noveli zakona o denacionalizaciji in odnosih s Hrvaško. Pod točko razno pa so se poleg sprememb volilnega sistema dotaknili tudi ustavne obtožbe zoper premiera Janeza Drnovška, pri čemer pa ZLSD, kot je po sestanku dejal njen predsednik Borut Pahor, premieru ni zagotovila podpore, saj pričakuje, da bo vlada odgovorila na argumente iz ustavne obtožbe veliko bolj prepričljivo in odgovorno, kot je to storila prvič.

Janša: Cilj ustavne obtožbe ni zamenjava vlade
07. 05. 1998 15.49
Ustavne obtožbe Socialdemokratska stranka (SDS) ni vložila, ker bi bil njen osnovni cilj zamenjati vlado. "Če bi bil to naš osnovni cilj, bi v tem primeru vložili konstruktivno nezaupnico in če bi imeli dovolj glasov, bi bilo to tudi smiselno", je na današnji novinarski konferenci, katere osrednja tema je bila ustavna obotožba zoper predsednika vlade in t.i. slovensko-izralski varnostni sporazum, povedal predsednik stranke Janez Janša in dodal, da obstajajo načelni razlogi, zaradi katerih mora opozicija velikokrat ravnati tako, kot pač ravna, ne glede na število glasov.

SKD bodo podprli ustavno obtožbo zoper predsednika vlade
17. 04. 1998 16.04
Slovenski krščanski demokrati (SKD) bodo podprli ustavno obtožbo zoper predsednika vlade, saj je po njihovem mnenju pri sklenitvi t.i. tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma šlo za kršenje ustave in zakona. Krščanski demokrati pa se kot nekdanji koalicijski partnerji čutijo opeharjene, saj o sklepanju omenjenega sporazuma niso bili obveščeni, je na novinarski konferenci povedal predsednik stranke Lojze Peterle. Peterle tudi ne verjame, da predsednik vlade o tem ne bi ničesar vedel, preseneča pa ga tudi, da Izrael - po pisanju nekateri medijev - ni vztrajal pri tajnosti omenjenega sporazuma. Prvak SKD se ob tem sprašuje, zakaj je pri tem vztrajala slovenska stran.

Janša: Mali udar čez noč
10. 04. 1998 17.47
Obe včerajšnji zamenjavi - imenovanje Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske in Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve - zagotovo ne prispevata k izboljšanju možnosti Slovenije za vstop v zvezo Nato v drugem krogu, je na današnji novinarski konferenci dejal prvak Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša in med drugim izrazil tudi protest zoper način urejanja kadrovskih zadev v Slovenski vojski. Po Janševih besedah gre za potezo, ki je v veliki meri povezana s povečevanjem oz. zmanjševanjem možnosti vstopa Slovenije v zvezo Nato. Prvak SDS tudi meni, da bi bilo "fer pričakovati s strani vlade, da koordinacijo pred takšno zamenjavo tudi obvesti", glede na to, da so predsedniki parlamentarnih strank podpisali sporazum o koordiniranju aktivnosti na področju približevanja EU in zvezi Nato. Po Janševih besedah gre za korak, ki bo bolj vplival na možnosti Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato kot pa številni podzakonski akti, ki so tudi predmet razprave koordinacije parlamentarnih strank.

Poslanska skupina SDS predlaga ustavno obtožbo zoper predsednika vlade
07. 04. 1998 12.52
Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes v državni zbor vložila predlog ustavne obtožbe proti predsedniku vlade Janezu Drnovšku v zvezi s spornim slovensko-izraelskim sporazumom, podpisanim leta 1995. Opozicijska stranka se zavzema za to, da državni zbor s posebnim sklepom predlaga ustavnemu sodišču, naj ta ugotovi, da je predsednik vlade pri opravljanju svoje funkcije v več členih kršil ustavo, zakon o vladi in zakon o zunanjih zadevah, ter naj v skladu s takšno ugotovitvijo sprejme odločitev, da Janezu Drnovšku prenehala funkcija predsednika vlade. Ustavno obtožbo predsednika vlade je na novinarski konferenci podrobneje pojasnil predsednik SDS Janez Janša in napovedal, da bo poslanska skupina svoj predlog še dodatno obrazložila v parlamentarni razpravi na to temo

Prva generalna skupščina Svetovnega sklada za okolje v New Delhiju
01. 04. 1998 12.35
Indijski premier Atal Behari Vadžpajee je s pozivom k boju zoper "hitro globalizacijo uničevanja okolja" v New Delhiju danes slovesno odprl prvo generalno skupščino Svetovnega sklada za razvoj, ki združuje 164 držav. Na tridnevni generalni skupščini v New Delhiju naj bi določili strategijo vsesvetovne zaščite okolja in razvoja, ki ne bi uničeval okolja. Kot je opozoril indijski finančni minister Jašwant Sinha, ki predseduje razpravam, Zemlji namreč sicer resnično grozi uničenje. Ministri, predstavniki mednarodnih organizacij, strokovnjaki in raziskovalci bodo na prvi generalni skupščini Svetovnega sklada za razvoj govorili o raznolikosti življenja, podnebnih spremembah, stanju voda, ozonski luknji, eroziji tal in drugih podobnih vprašanjih.

Stavka novinarjev časopisa Naša borba
26. 03. 1998 17.46
Naša borba, glavni neodvisni časopis v Srbiji, včeraj ni izšla, saj njeni novinarji stavkajo zaradi neizplačanih plač.

Podali ovadbo zoper zaposlenega na ministrstvu za šolstvo in šport
25. 03. 1998 18.28
Ministrstvo za šolstvo in šport (MŠŠ) je danes prejelo pisno obvestilo, da je UNZ Celje podalo kazensko ovadbo na Okrožno javno tožilstvo Ljubljana zoper I.L. odgovorno osebo, zaposleno na MŠŠ, osumljeno kaznivega dejanja jemanja podkupnine, so sporočili iz MŠŠ. O domnevnem kaznivem dejanju so bili na ministrstvu obveščeni z dopisom, ki ga je po faksu poslal eden od izvajalcev 10 oktobra lani. 24. oktobra lani so o navedbah iz omenjenega dopisa pisno obvestilo Upravo kriminalistične službe Ministrstva za notranje zadeve in jo zaprosili, da ukrepa v skladu s svojimi pristojnostmi. Vzporedno s tem je od delavca zahtevalo pisno pojasnilo v zvezi z omenjenimi obtožbami, ta pa je vse navedbe pisno zavrnil kot neutemeljene. UNZ Celje je MŠŠ kmalu potem obvestila, da so kriminalisti pričeli s preiskavo o očitanem kaznivem dejanju. MŠŠ je sodelovalo pri preiskavi tako, da je na podlagi zaprosila kriminalistom izročilo diokumentacijo, povezano s konkretnimi investicijami in položajem I.L. v ministrstvu. Kriminalisti so v skladu z zakonskimi pooblastili opravili informativne pogovore z nekaterimi zaposlenimi v ministrstvu ter opravili preiskavo delovnega mesta osumljenega. Takoj po prejemu uradnega obvestila o vložitvi kazenske ovadbe zoper osumljenega I.L. je MŠŠ izdalo sklep o začasni odstranitvi iz delovnega mesta in uvedbi disciplinskega postopka.

Koliko časa še popuščanje Jugoslaviji?
19. 03. 1998 18.49
Ameriški odposlanec za Balkan Robert Gelbard je potrdil, da bodo ZDA predlagale strožje sankcije zoper ZR Jugoslavijo, če ne bo zaznati večjega napredka v odnosih med Beogradom in Albanci na Kosovem.

Dvanajst let zapora za umor krave
19. 03. 1998 08.57
Nepalčan je bil obsojen na dvanajst let zapora, ker je namenoma ubil kravo, ki je po prepričanju hindujcev in budistov sveta žival, piše v sredini izdaji časnik Katmandu Post. Prizivno sodišče v Patanu na jugu Katmanduja je v torek potrdilo obsodbo okrajnega sodišča v Sindhupalchowku 65 kilometrov vzhodno od Patana zoper Somlala Tamanga, spoznanega za krivega naklepnega umora krave pred dvema letoma. Vaščan iz Hagama je priznal krivdo. Pomagala sta mu dva moška; eden od njiju je bil obsojen na šest let zapora. Dvanajst let odvzema svoboščin je po nepalskem civilnem zakonu največja možna kazen za naklepni umor krave ali bika.

Vitamin E zoper raka na prostati
18. 03. 1998 11.49
Redno uživanje vitamina E občutno zmanjša tveganje obolenja in smrti za rakom na prostati, trdijo finski in ameriški zdravniki v študiji, objavljeni v današnji izdaji časopisa ameriškega Državnega onkološkega inštituta.

Beograd za pomoč Moskve zoper tuje vmešavanje
17. 03. 1998 16.22
Srbija bo problem Kosova rešila "brez tujega vmešavanja", zato v Beogradu upajo, da bo Moskva "preprečila poskuse internacionalizacije" tega vprašanja. To je izjavil vodja jugoslovanske diplomacije Živadin Jovanović po današnjem srečanju z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom v Beogradu. Jevgenij Primakov pa je poudaril, da Rusija pri reševanju problemov narodnih manjšin spoštuje dve načeli: načelo ozemeljske celovitosti krizne države in podelitev velike avtonomije manjšinam.

Kriminalec za avstrijskega predsednika?
13. 03. 1998 08.11
Obsojeni kriminalec je napovedal kandidaturo za predsednika Republike Avstrije ob podpori onečaščenega kardinala. Belo Rabelbauerja, znanega kot "moški s kovčkom", ker je leta 1980 poskusil podariti nekaj milijonov šilingov v kovčku konservativni stranki, bo podprl nekdanji dunajski nadškof, kardinal Hans Hermann Groer, piše v sporočilu vodje njegove predvolilne kampanje Karla Steinhauserja. Kardinal Groer, ki se je znašel v osrčju preiskave Vatikana o domnevnem zlorabljanju dečkov v katoliški deški šoli pred več kot dvajsetimi leti, po Steinhauserjevih besedah "podpira Rabelbauerjevo kandidaturo, da bi lahko v javnosti razkril resnične razloge v ozadju zlobne kampanje zoper avstrijske konservativne katolike". 63-letni Rabelbauer, nekdanji Groerjev učenec v katoliški deški šoli v Hollabrunu, je januarja lani odslužil sedem let zapora zaradi prevare. Na avstrijskih predsedniških volitvah 19. aprila bodo kandidirali tudi sedanji predsednik Thomas Klestil, predsednica Liberalnega foruma Heide Schmidt, luteranski nadškof Gertraud Knoll in gradbeniški magnat Richard Lugner.

Okrožni državni tožilec se o zadevi Strelnikoff še ni odločil
10. 03. 1998 16.49
Celjski okrožni državni tožilec Milan Birsa se o nadaljnjih korakih v zvezi z zadevo Strelnikoff še ni odločil. Odločitev okrožnega tožilca o odstopu od nadaljnjega kazenskega pregona oz. o njegovem nadaljevanju bo znana v kratkem, je STA izvedela na celjskem okrožnem tožilstvu. Celjski kriminalisti so po zaključeni preiskavi v zvezi s kazensko ovadbo zoper glasbeno skupino Strelnikoff zaradi njene zgoščenke Bitchkraft v svojem poročilu namreč zapisali, da niso odkrili elementov kaznivih dejanj, zaradi katerih bi bilo treba člane glasbene skupine kazensko preganjati po uradni dolžnosti.

Utišajte ta grozni mobitel
05. 03. 1998 08.07
Othellovo rotenje "Utišajte ta grozni zvon" je dobilo nov pomen, ko se je igralka v predstavi Shakespearove drame v Hongkongu pritožila zoper gledalce, katerih prenosni telefoni so motili predstavo, poroča Reuters. Britanska igralka Maureen Beattie je požela buren aplavz, ko je ob poklonu občinstvu po koncu predstave s tem znamenitim stavkom pozvala prisotne, naj ne nosijo svojih telefonov v gledališče. Maureen Beattie je povedala, da se je med predstavo oglasilo vsaj pet-šest mobitelov, eden prav v najganljivejšem trenutku, ko Othello vzdigne mrtvo Desdemono. V grobni tišini je nenadoma začel piskati mobitel, je povedala igralka. Gledališče hongkoške Akademije uprizarjajočih umetnosti, v katerem igra Maureen Beattie, namerava v prihodnje prositi gledalce, naj telefone puščajo v garderobi.

Socialdemokratska mladina vložila kazensko ovadbo zoper poslanca Zmaga Jelinčiča
24. 02. 1998 15.55
Socialdemokratska mladina (SDM) je danes vložila kazensko ovadbo zoper poslanca Zmaga Jelinčiča zaradi suma nagovarjanja h genocidu. Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič naj bi namreč decembra lani v Medvodah izjavil, da so volilci predsedniškega kandidata Jožeta Bernika "golazen, ki bi jo bilo potrebno postreliti že leta 1945", so sporočili iz SDM.

Turnšek ni napovedal odstopa
20. 02. 1998 11.20
Obrambni minister Tit Turnšek na današnji tiskovni konferenci v Ljubljani ni napovedal odstopa s funkcije, ki jo opravlja. Obrambni minister, kot je sam povedal, do pričetka novinarske konference ni prejel pisnega sklepa glavnega odbora Slovenske ljudske stranke, katere član je tudi sam. "To pomeni, da nimam možnosti pritožbe zoper sklep glavnega odbora, niti ga ne morem izvršiti," je dejal minister Turnšek, ki tudi meni, da je sklep glavnega odbora stranke v nasprotju s statutom stranke in pomeni tudi grobo kršitev statuta iz več razlogov. Statut SLS v programskih načelih namreč med drugim govori, da se stranka v političnem delovanju zavzema za varstvo temeljnih človekovih pravic, kar pa je tudi pravica do pritožbe. Statut v programskih načelih tudi govori, da se SLS v političnem delovanju zavzema za depolitizacijo vojske, policije, pravosodja in uprave, "za to programsko načelo pa se tudi sam ves čas zavzemam", je dejal Turnšek in dodal, da sklep glavnega odbora stranke to načelo grobo krši. Na včerajšnjem srečanju s poslanci je ministra zanimal tudi vzrok zahteve po njegovem odstopu. Turnšek namreč meni, da Zavrč ni vzrok te zahteve, temveč povod zanjo. "Bistvo je depolitizacija, zato mislim, da sem se tega statuta držal," je poudaril Turnšek.

Bo policija preprečila jutrišnje sindikalno zborovanje na Trgu bana Jelačića?
19. 02. 1998 16.50
Pet hrvaških sindikalnih združenj je za jutri napovedalo protestni shod, ki naj bi od 16. ure dalje potekal Trgu bana Jelačića v središču Zagreba.

Poziv k pogajanjem
17. 02. 1998 13.20
Vodstvi Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in Sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Slovenije pozivata generalnega direktorja Laboda d.d. Novo mesto in direktorico Laboda Delta, konfekcija d.o.o. Ptuj ter stavkovni odbor, da ponovno vzpostavijo odnose, ki bodo omogočili nadaljnja pogajanja s ciljem ohranitve delovnih mest, socialne varnosti zaposlenih in ohranitve družbe Labod Delta, Konfekcija d.o.o. Ptuj, so sporočili iz omenjenih sindikatov.

Nizozemska fregata v Zalivu
14. 02. 1998 11.10
Nizozemska bo v Zaliv poslala fregato Abraham van der Hulst. Odločitev nizozemske vlade je v pismu parlamentu v petek sporočil vodja diplomacije Hans van Mierlo, ki pa je ob tem poudaril, da bo fregata sodelovala v vojaških operacijah zoper Irak šele, ko bo vlada trdno prepričana, da so se dokončno izjalovile vse diplomatske rešitve.

Ibrahim Rugova o zaostrovanju nasilju na Kosovem
13. 02. 1998 14.59
Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je danes opozoril na rastoče nasilje srbskih oblasti zoper gibanje albanskih prebivalcev te pokrajine. Predsednik največje albanske opozicijske stranke, Demokratske stranke Kosova, je na novinarski konferenci v Prištini obsodil "nenadzorovano nasilje srbskih oblasti, ki skušajo zasejati strah med albansko prebivalstvo pred bližajočimi se volitvami". Nasilje se po njegovih besedah odraža v povečani prisotnosti policije v albanskih krajih, aretacijah in vpoklicu mladih Albancev v jugoslovansko vojsko.

Fatva zoper Salmana Rushdieja nepreklicna
13. 02. 1998 12.39
Državni tožilec iranske republike ajatolah Morteza Moghtadaj je danes ponovil, da je smrtna obsodba fatva britanskega pisatelja iranskega rodu Salmana Rushdieja nepreklicna sodba in jo je treba uresničiti. Na predvečer obletnice razglasitve fatve, ki jo je zoper pisatelja, obsojenega skrunitve islama v zbirki Satanski stihi, 14. februarja 1989 izrekel imam Homeini, je ajatolah Moghtadaj poudaril, da fatva ni navaden verski odlok, temveč razsodba, ki je bogoskrunca Rushdieja obsodila na smrt. Konzervativni državni tožilec je v isti sapi poudaril, da s sodbo soglašajo muslimani vseh izpovedi. Novi iranski predsednik Mahamad Karami se od junijske izvolitve še ni javno izrekel o zadevi Rushdie. Iranska verska Fondacija 15-Kordad je februarja lani povišala nagrado za umor Rushdieja z enega na 2,5 milijona dolarjev.

ZDA bodo počakale na zadostno podporo; Sadam Husein ne bo napadel Izraela
10. 02. 1998 19.27
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes vnovič pozval iraškega predsednika Sadama Huseina, naj poišče mirno rešitev krize z Združenimi narodi in naj ne ovira njihovih inšpektorjev. Izbira je zdaj v rokah Sadama Huseina, je med slovesnostjo v Beli hiši, namenjeno gospodarstvu, izjavil ameriški predsednik, ki pa je v isti sapi ponovil, da morajo biti pripravljeni tudi na drugo možnost. Sadam Husein pa je na pritisk Moskve obljubil, da ne bo napadel Izraela. Kot je izjavil, tega ni sposoben in ne namerava storiti. Njegovo obljubo je Moskva v nedeljo posredovala izraelskim oblastem, je danes sporočil neimenovani zahodni diplomat v Amanu.

Iran prosil ZN, naj letalu s človekoljubno pomočju dovolijo poleteti v Irak
09. 02. 1998 09.32
Iran je prosil Združene narode, naj ruskemu letalu s človekoljubno pomočju dovolijo poleteti v Irak nad iranskim ozemljem, v ponedeljek poroča uradna agencija IRNA. Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Mahmud Mohamadi je pozval odbor za sankcije ZN, naj ne ovira tega človekoljubnega dejanja in izda dovoljenje za let. Rusko letalo, namenjeno v Irak, je v noči z nedelje na ponedeljek pristalo v armenskem Erevanu, potem ko je v Moskvi v nedeljo ves dan čakalo na dovoljenje za let. Organizatorji poleta, med njimi ruski nacionalist Vladimir Žirinovski, so nameravali v Bagdad leteti prek Azerbejdžana in Irana, česar pa jim odbor ZN za nadzor spoštovanja sankcij zoper Irak ni odobril.

Duma sprejela povabilo v Bagdad
06. 02. 1998 11.41
Duma, spodnji dom ruskega parlamenta, je danes sprejela povabilo iraškega parlamenta, naj njena delegacija obišče Bagdad in tamkajšnje predsedniške palače. Predsednik dume Genadij Seleznjov je sporočil, da naj bi delegacija v Bagdad odpotovala v nedeljo z letalom s človekoljubnim tovorom. V delegaciji pod vodstvom podpredsednika dume Mihaila Gucerjeva bosta po dva predstavnika parlamentarnih skupin. V krizi z Irakom duma, v kateri ima večino komunistična in nacionalistična opozicija, v celoti podpira stališče ruskega vodstva, ki nasprotuje kakršnikoli vojaški akciji zoper Irak.

Jelcin: Clinton lahko izzove tretjo svetovno vojno
04. 02. 1998 12.18
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes opozoril, da bi ameriški predsednik Bill Clinton z akcijami zoper Irak lahko izzval svetovno vojno, poroča agencija Interfax.

Moskva in Pariz v tesni navezi v krizi z Irakom
03. 02. 1998 17.52
Vodji francoske in ruske diplomacije, Hubert Vedrine in Jevgenij Primakov, sta se v današnjem telefonskem pogovoru dogovorila za tesno sodelovanje Moskve in Pariza v krizi z Irakom. Moskva je tudi opozorila, da sedanje resolucije Združenih narodov ZDA ne dovoljujejo uporabe sile zoper Irak. Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je pozval rojake, naj ostanejo mirni, češ da je možnost iraškega napada na Izrael v resnici "neznatna".

Nenavadni ukrepi rotterdamske policije zoper mlade prestopnike
31. 01. 1998 11.22
Dva policista iz Rotterdama sta nekemu 15-letnemu šolarju predpisala nenavadno kazen, ker jima je pokazal dvignjen srednji prst. Za kazen je moral sedeti "po šoli" na policijski postaji in pisati kazensko nalogo. Naloga, ki jo je moral napisati 50-krat, se je glasila: "Ne smem pokazati srednjega prsta". Starši in ravnatelj šole so se s tako kaznijo baje zelo strinjali.

Protestni shod kosovskih Srbov zoper politiko Beograda
28. 01. 1998 19.45
Na Kosovu je kakih dva tisoc Srbov danes protestiralo proti politiki jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševica, ki ni sposoben rešiti problema te pokrajine.

Zborovanje v Podgorici pet minut pred dvanajsto
12. 01. 1998 18.31
V Podgorici se je simbolično pet minut pred dvanajsto začelo protestno zborovanje, h kateremu je pozvala Demokratska stranka socialistov (DPS) Momirja Bulatovića zoper napovedano četrtkovo inavguracijo zmagovalca oktobrskih predsedniških volitev Mila Djukanovića. Pred skupščino v Podgorici se je po poročanju agencije Tanjug zbralo več tisoč ljudi. V Podgorico je na pogovore z Djukanovićem in Bulatovićem prispel tudi posebni ameriški odposlanec za nekdanjo Jugoslavijo Robert Gelbard.