zoper

Zdravilo zoper nespečnost Sanval brez stranskih učinkov?

01. 09. 1998 13.50

V razvitih državah ima težave s spanjem kar petina ljudi, nespečnost pa je posebej pogosta med starejšimi. Vzrokov za nespečnost je veliko in so lahko različni. V Sloveniji je zdravnikom za uspešno zdravljenje nespečnosti na voljo več zdravil, med njimi tudi edini predstavnik nove skupine, t.i. nebenzodiazepinski hipnotik zolpidem, ki se od drugih razlikuje po tem, da bolniki hitro zaspijo, da traja njegov učinek sedem do osem ur, ne povzroča zaspanosti naslednji dan, po dolgotrajnem jemanju se ne pojavi toleranca, predvsem pa po prenehanju zdravljenja ne povzroča ponovne nespečnosti. Omenjene ugotovitve so javnosti danes predstavili strokovnjaki z Inštituta za klinično nevrofiziologijo Nevrološke klinike Ljubljana, ki so opravili multicentrično dvojno slepo raziskavo o zdravljenju kronične nespečnosti pri starejših z zdravili zolpidem in triazolam.

Nove obtožbe zoper nekdanjega nizozemskega obrambnega ministra zaradi Srebrenice

30. 08. 1998 10.10

Nekdanji poveljnik nizozemskih kopenskih sil general Henri Couzy je obtožil nekdanjega obrambnega ministra Jorisa Voorhoeveja, da je leta 1995 utišal pričevanja o predaji nizozemskih modrih čelad Združenih narodov med padcem Srebrenice.

Pivovarna Union želi vračilo svojega premoženja na Hrvaškem

28. 08. 1998 15.36

Pivovarna Union je hrvaškemu ninistrstvu za privatizacijo poslala pismo, v katerem ga obvešča, da zahteva vračilo obrata za proizvodnjo piva v Buzetu ter skladišča na Reki. V primeru da vračilo objektov ni izvedljivo, bo Pivovarna Union zahtevala izplačilo ustrezne odškodnine.

Društvo prijateljev Lipice predalo EU uradno zahtevo za priznanje Slovenije kot dežele izvora lipicancev

27. 08. 1998 14.10

Ustanovitelja Društva prijateljev Lipice (DPL), baronica Monika van Paemel iz Belgije in dr. Boris A. Novak, sta se 21. avgusta 1998 v Bruslju sestala z več predstavniki Evropske unije, vključno z visokimi komisarji; na komisiji EU za trgovino in promet sta ob tej priložnosti uradno izročila zahtevo DPL za priznanje Slovenije kot dežele izvora lipicancev, skupaj z ustreznima zahtevama Združenja rejcev lipicanca Slovenije in Kobilarne Lipica ter z dosjejem o lipicancih, sta danes sporočila dr. Novak in van Paemelova.

Inšpektorica podala ovadbo zoper TAB in Cinkarno

21. 08. 1998 12.31

Inšpektorica Inšpektorata RS za okolje in prostor - inšpekcije za okolje v Mariboru - je v zvezi z izlitjem žveplove kisline danes Okrožnemu državnemu tožilstvu v Slovenj Gradcu podala ovadbi zoper Tovarno akumulatorskih baterij TAB in Cinkarno Celje.

Sudan se bo zaradi ameriškega napada pritožil VS; 300 ranjenih

21. 08. 1998 11.27

Sudanski predsednik Omaral Bešir je davi ostro obsodil ameriškega predsednika Billa Clintona, ki je ukazal včerajšnji napad na tovarno zdravil v sudanski prestolnici Kartum in napovedal, se bo Sudan zaradi napada pritožil pri Varnostnem svetu Združenih narodov.

Zavrnitev pritožbe ameriške družbe Merck

19. 08. 1998 16.38

Potem ko je ljubljansko višje sodišče sprejelo sklep, v katerem je zavrnilo pritožbo ameriške družbe Merck, ni več nobene bojazni, da bi lahko do izteka patenta preprečili proizvodnjo in prodajo enalaprila, je danes za STA povedal namestnik predsednika uprave novomeške farmacevtske tovarne Krka Jože Colarič. S tem je po besedah Krkinega pravnega zastopnika v tem sporu odvetnika Mira Senice postopek v zvezi z začasno odredbo končan, ni pa še končan pravdni postopek zaradi domnevne kršitve patenta in plačila odškodnine, ki ga je Merck sprožil pred štirimi leti. Ta bo, kot je za STA pojasnil Senica, najverjetneje trajal več let. Kot je znano, je višje sodišče v Ljubljani 21. julija zavrnilo pritožbo družbe Merck & Co. Inc. Rahway iz New Jerseyja na ustavitev izvršilnega postopka. Odločitev sodišča, o kateri so javnost obvestili včeraj, je po besedah odvetnika Mira Senice dokončna, saj pritožba zoper sklep višjega sodišča ni mogoča.

Fidel Castro dobitnik libijske nagrade za človekove pravice

12. 08. 1998 13.58

Kubanski predsednik Fidel Castro je letošnji dobitnik Nagrade Moamerja Gadafija za človekove pravice, je danes sporočila uradna libijska agencija JANA.

Indija za zmanjšanje proizvodnje jedrskega orožja

12. 08. 1998 08.54

Indija bo na ženevski Konferenci o razoroževanju ta teden pristala na pogajanja o sporazumu o prenehanju proizvodnje jedrskih snovi v vojne namene, je sporočil tiskovni predstavnik indijske vlade. Opazovalci vidijo v torkovi odločitvi Indije korak sprave za ublažitev ameriških gospodarskih sankcij zoper Indijo, uvedenih po petih jedrskih poskusih maja letos. Stališče Indije, ki se ima po opravljenih poskusih za jedrsko velesilo, je zdaj bližje stališču ostalih svetovnih jedrskih sil, je pojasnil omenjeni predstavnik. Indija je, tako kot Pakistan, doslej zavračala vsakršno možnost pogajanj o prenehanju proizvodnje jedrskih snovi. Tudi Pakistan, ki je po indijskih virih izvedel vrsto lastnih jedrskih poskusov, je konec julija pristal na pogajanja.

Scientologi zoper ''versko diskriminacijo''

10. 08. 1998 08.44

V nemškem Frankfurtu je približno 6000 scientologov danes protestiralo zoper ''zapostavljanje'' njihove vere v Nemčiji, je sporočila policija.

Medicinska sestra ''pomagala'' umreti približno 30 bolnikom

27. 07. 1998 07.43

Medicinska sestra v bolnišnici v pariškem predmestju Mantes la Jolie naj bi ''pomagala'' umreti približno 30 bolnikom v zadnjem stadiju rakavih obolenj. Po poročanju krajevnih oblasti je 28-letna bolničarka Christine Malevre priznala, da je evtanazijo bolnikom v starosti od 72 do 88 let opravila na njihovo zahtevo oziroma na prošnjo njihovih sorodnikov. Bolničarka naj bi se za takšne korake v obdobju od januarja lani do maja letos odločala povsem iz usmiljenja, saj ni prejela nobenega plačila niti ni imela nikakršnih drugih koristi. Dogajanje so odkrili med preiskavo razlogov za neobičajno veliko število smrtnih primerov, ki so se vsi zgodili prav v času, ko je bila v službi omenjena medicinska sestra. Primer so krajevne oblasti prikrivale, vse dokler ni v soboto o tem pisal časnik Le Parisien. Medicinske sestre ni doslej tožil še noben sorodnik katere od žrtev, francoski minister za zdravstvo Bernard Kouchner pa je v sobotni izdaji dnevnika Le Monde posvaril pred ''prehitrimi moralnimi obsodbami'' omenjene bolničarke. Oblasti že razmišljajo o vložitvi obtožnice zaradi umorov zoper medicinsko sestro, ki je že v začetku maja, ko so jo odpustili iz službe, skušala napraviti samomor.

Britanska lordska zbornica proti znižanju meje spolne polnoletnosti za homoseksualce

23. 07. 1998 09.35

Lordska zbornica, zgornji dom britanskega parlamenta, se je v noči na četrtek izrekla zoper znižanje meje spolne polnoletnosti homoseksualcev z 18 na 16 let.

Mednarodno kazensko sodišče (MKS) je ustanovljeno

18. 07. 1998 09.47

V Rimu so v noči s petka na soboto uro pred polnočnim uradnim koncem pettedenske konference diplomatske konference za ustanovitev MKS udeleženci sprejeli statut prvega stalnega mednarodnega sodišča za kaznovanje najhujših zločinov. Sodišče s sedežem v Haagu bo imelo splošno pristojnost za sojenje zaradi genocida, vojnih zločinov in zločinov zoper človeštvo - sprožilo bo lahko postopek zoper vsakogar, tudi državljane držav, ki ne bodo sprejele in ratificirale statuta sodišča. Pravnomočno bo postalo, ko bo statut ratificiralo 60 držav. Za ustanovitev MKS je glasovala velika večina udeleženk - 120 držav -, med njimi Slovenija, sedem jih je glasovalo proti, med njimi ZDA in Izrael, 21 se jih je vzdržalo. Dvanajst držav se ni udeležilo glasovanja.

Predsednik skupščine istrske županije o gojenju školjk v Piranskem zalivu

15. 07. 1998 14.54

Predsednik skupščine istrske županije in član Istrskega demokratskega sabora Damir Kajin se je sinoči v pogovoru za Hrvaško televizijo odzval na protest slovenskega ministrstva za zunanje zadeve zoper postavitev gojišč školjk v Piranskem zalivu. ''Nič ni spornega v tem, da so hrvaški školjkarji dobili koncesijo za gojenje školjk, in sicer zgolj v teritorialnih vodah Hrvaške ter v skladu z obrazci, kakršne izdajajo tudi drugod v istrski županiji,'' je poudaril Kajin. Če ima slovenska stran na drugi strani domnevne mejne črte 15 ali celo 20 vzgajališč, če jih stalno nadgrajuje in se dogajajo določene gospodarske aktivnosti, ne vidimo razlogov, zakaj ne bi s takšno dejavnostjo začeli tudi dvesto metrov od hrvaške obale, je še dodal Kajin.

Obravnavana dopolnila k predlogu sprememb kazenskega zakonika

15. 07. 1998 14.20

Odbor DZ za notranjo politiko in pravosodje je dopoldne opravil ponovno obširno razpravo o vloženih dopolnilih k predlogu sprememb kazenskega zakonika, s katerimi naj bi najvišjo možno zaporno kazen na predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Francem Kanglerjem (SLS) povišali z 20 na 30 let, na predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Romanom Jakičem (LDS) pa bi povišali kazni za kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost.

Mejni incident v Piranskem zalivu

13. 07. 1998 17.58

Ob 9.50 zjutraj je hrvaški patruljni čoln P-11 pristal ob ribiškem čolnu slovenskega državljana I. L., po navedbah slednjega pa so ga pripadniki hrvaških varnostnih organov hoteli skupaj z njegovim čolnom odpeljati v pristanišče Umag, sporočajo z ministrstva za notranje zadeve.

SDS o nepopolnih in netočnih odgovorih vlade

10. 07. 1998 14.06

Odgovori vlade na vprašanja, postavljena ob obravnavi ustavne obtožbe zoper predsednika vlade Janeza Drnovška, so nepopolni ali pa netočni, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša. Kot ključno pa je označil vprašanje glede pogojev, cen in količinah nabav vojaške opreme v Izraelu in od odgovora na to vprašanje bo odvisno strankino nadaljnje postopanje oziroma vložitev morebitne nove ustavne obtožbe, je še napovedal Janša.

Parlamentarna komisija proti imuniteti za Jelinčiča

08. 07. 1998 11.08

Mandatno-imunietna komisija bo državnemu zboru ob dveh kazenskih ovadbah zoper Zmaga Jelinčiča zaradi njegove sporne izjave med lanskoletno predsedniško volilno kampanjo predlagala, naj poslancu ne prizna poslanske imunitete ter na ta način skupini državnih tožilcev za posebne namene dovoli sprožiti kazenski pregon zoper prvaka nacionalne stranke. Obe ovadbi se nanašata na isti dogodek iz novembra lanskega leta, ko naj bi Jelinčič med nastopom v knjižnici v Medvodah izjavil, da so volilci predsedniškega kandidata krščanskih dermokratov in socialdemokratske stranke dr. Jožeta Bernika ''golazen, ki bi jo bilo potrebno počistiti že leta 1945''.

Revizija procesov zaradi čarovništva

07. 07. 1998 08.47

Nadškof Olomuca na češkem Moravskem monsignor Jan Garubner je ustanovil komisijo zgodovinarjev, ki bo preučila procese zaradi čarovništva v 17. stoletju, v katerih so kakih sto ljudi obsodili na sežig na grmadi ali giljotino. Med žrtvami procesa je bil tudi katoliški duhovnik v olomuški škofiji Krystof Aloiz Lautner, borec zoper duševni in telesni teror inkvizije, ki so ga v Mohelnicah leta 1685 živega sežgali. Komisija, v kateri so verski in laični zgodovinarji, naj bi razjasnila pogoje procesov in vlogo katoliških duhovnikov v njih, za kar bodo dobili vpogled v številne dokumente iz tega obdobja.

Kinklov nasvet Karadžiću: Raje prostovoljno v Haag

06. 07. 1998 14.41

Nemški zunanji minister Klaus Kinkel je danes ocenil, da se bo nekdanji voditelj bosanskih Srbov Radovan Karadžić dokaj hitro znašel v Haagu.

Vlada potrdila pobudo za sklenitev sporazuma med slovensko in izraelsko vlado

03. 07. 1998 13.55

LJUBLJANA - Vlada je nedavno potrdila pobudo za sklenitev sporazuma med slovensko in izraelsko vlado o vzajemnem varovanju zaupnega obrambnega gradiva, s katerim želi nadgraditi operativnotehnični akt med varnostnima službama obeh držav iz začetka leta 1995, na podlagi katerega je socialdemokratska stranka (SDS) letos najprej sprožila ustavno obtožbo zoper predsednika vlade Janeza Drnovška in za tem na ustavno sodišče vložila tudi pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti tega spornega dokumenta in postopka po katerem je bil sklenjen. Kot je za STA pojasnila predstavnica za stike z javnostjo pri ministrstvu za obrambo Mirjam Možgan, naj bi po rednem in veljavnem postopku s sklenitvijo medvladnega sporazuma o vzajemnem varovanju zaupnega obrambnega gradiva nadgradili operativnotehnični akt, pri katerem ni bila sporna vsebina, temveč le postopek njegove sklenitve.

Unabomber napisal avtobiografijo

02. 07. 1998 08.41

Ameriški matematik Theodore Kaczynski "Unabomber", obsojen na dosmrtno ječo zaradi umora treh ljudi s pisemskimi bombami, ki so jih še 23 ranile, je založbi Simon in Schuster poslal svojo avtobiografijo. Predstavnica založbe Wendy Nicholson je potrdila, da so prejeli ponudbo človeka, ki se je predstavil kot Theodore Kaczynski, in da so jo zavrnili; pisanja časnika Daily News, češ da predlog na štirih straneh pojasnjuje, kako so Kaczynskega "narobe razumeli", pa ni komentirala. Uprava ameriških zaporov je potrdila, da naslov in identifikacijska številka pripadata jetniku Kaczynskemu.

Ustavno sodišče ni sprejelo odločitve o ustavnosti slovensko-izraelskega sporazuma

17. 06. 1998 16.10

Ustavno sodišče je danes začelo z obravnavo pobude skupine poslancev SDS za oceno ustavnosti in zakonitosti tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma ter postopka, po katerem je bil omenjeni sporazum sklenjen, vendar odločitve še ni sprejelo. Zadevo so odložili, za zdaj pa ni znano, kdaj jo bodo vnovič uvrstili na dnevni red katere izmed sej ustavnega sodišča.

ZDA napovedale uvedbo gospodarskih ukrepov zoper Beograd

09. 06. 1998 09.13

ZDA so sinoči napovedale vnovično uvedbo gospodarskih ukrepov zoper Beograd zaradi zaostrovanja nasilja na Kosovu. Tiskovni predstavnik State Departmenta James Rubin je sporočil, da se je Washington odločil vnovič zamrzniti ameriška vlaganja v Srbijo in premoženje vlade Zvezne republike Jugoslavije (ZRJ) v ZDA; to so se v Luksemburgu včeraj odločili tudi zunanji ministri držav članic Evropske unije. Gospodarske ukrepe zoper ZRJ so odpravili po začetku dialoga med jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem s predstavniki kosovskih Albancev. Rubin je poudaril, da zaradi nevarnih razmer, ki ogrožajo varnost v Evropi, sankcije zopet veljajo in da Severnoatlantska zveza pospešuje vojaške priprave, saj ZDA ne izključujejo vojaške opcije in dejavno sodelujejo z zaveznicami v Natu.

Seul za odpravo sankcij zoper Pjongjang

02. 06. 1998 15.12

Južnokorejski predsednik Kim Dae-Jung je v pogovoru, ki ga v svoji današnji izdaji objavlja The New York Times, pozval ZDA in ostale zahodne države, naj odpravijo sankcije zoper Severno Korejo.

Šport zoper dekliške nemir

20. 05. 1998 07.52

Starši, ki jih skrbi za hčerke, naj slednje spodbujajo k športu, svetujejo ameriški raziskovalci. Ti so namreč dokazali, da športnice redkeje zanosijo v puberteti, imajo manj spolnih partnerjev in se za spolne odnose odločajo kasneje, ko pa se, uporabljajo kontracepcijo. Poročilo sklada Women's Sports Foundation z izsledki dveh raziskav, ki sta zajeli več kot 11.000 dijakinj širom ZDA, športnicam napoveduje kar za polovico manjše tveganje nosečnosti: v puberteti zanosi pet odstotkov športnic, med ostalimi ameriškimi najstnicami pa enajst odstotkov deklet. Šport krepi samozavest, telesno moč in ugled deklet v šoli in družbi, tolmači izsledke poročilo, ki sklepa, da se z zaupanjem vase in družbenim statusom, ki so si ga priborile s športom, dekleta lažje upirajo skušnjavam po odobravanju in priljubljenosti prek seksa. Pri fantih je drugače: raziskave so pokazale, da se športniki običajno prej spuščajo v spolne odnose in jih ti bolj zanimajo kot ostale vrstnike.

Deljeni odzivi na sporazum med EU in ZDA

19. 05. 1998 16.01

Včeraj sklenjeni sporazum med Evropsko unijo in ZDA o t. i. Helms-Burtonovem in D'Amatovem zakonu, ki uzakonjata ameriške gospodarske sankcije zoper tuja podjetja, ki vlagajo v Kubo, Iran in Libijo, zbuja po svetu deljene odzive.

Združenje najemnikov nacionaliziranih stanovanj toži vlado

19. 05. 1998 15.34

Združenje najemnikov nacionaliziranih stanovanj je 8. maja na upravnem sodišču vložilo tožbo zoper vlado. Skupina 806 posameznikov v tožbi med drugim opozarja, da so jim bile v zvezi z izvajanjem denacionalizacijskega in stanovanjskega zakona kršene z ustavo in konvencijo zagotovljene človekove pravice.

Razkrinkanje mednarodne mreže pranja denarja

19. 05. 1998 10.48

Ameriške oblasti so sporočile, da so razkrinkale mednarodno mrežo pranja denarja; aretirali so 112 ljudi in zasegli 35 milijonov dolarjev.

Protestni shod ni bil dovoljen, avtoprevozniki kršijo odloke in zakon

18. 05. 1998 15.27

Z Uprave za notranje zadeve Ljubljana so sporočili, da policisti v zvezi s protestnim shodom avtoprevoznikov izvajajo dela in naloge, ki so v skladu z izdelanim načrtom. Gre predvsem za preprečevanje kršenja javnega reda in izvrševanja kaznivih dejanj. Kolikor je to mogoče, policisti zagotavljajo tudi pretočnost prometa v prestolnici; delo policistov poteka po načrtu in je prilagojeno razmeram na terenu.