zzzs

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09
Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Na pošto prva obvestila upravičencem Vzajemne
15. 01. 2025 06.36
Vzajemna začenja s pošiljanjem obvestil upravičencem v okviru statusnega preoblikovanja družbe. Upravičenci do vračila deleža premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v višini do 120 evrov se bodo lahko odločili za izplačilo v denarju ali delnicah, upravičenci do deleža nad 120 evrov pa bodo prejeli delnice.

Preoblikovanje Vzajemne: upravičencem vračilo do 120 evrov ali delnice
14. 01. 2025 12.58
Vzajemna bo v sredo začela pošiljati obvestila upravičencem v okviru statusnega preoblikovanja družbe. Upravičenci do vračila deleža premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v višini do 120 evrov se bodo lahko odločili za izplačilo v denarju ali delnicah, upravičenci do deleža nad 120 evrov pa bodo prejeli delnice.

Nižje cene radioloških storitev in prenova glavarinskih količnikov
18. 12. 2024 15.32
Vlada je sprejela novelo letošnje uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jo pripravili na ministrstvu za zdravje. Novela bo znižala cene radioloških storitev, razširila nekatere programe v zdravstvu ter prenovila plačevanje ambulant družinske medicine in pediatrije s sistemom glavarinskih količnikov.

ZZZS: Cena v javnem zdravstvu ne more vključevati ekstra dobička izvajalca
18. 12. 2024 09.42
Zobozdravniki Zdravniške zbornice so v torek na javni tribuni opozorili na skromen model financiranja belih zalivk. Po njihovem mnenju ZZZS ne pokrije dejanskih stroškov za izdelavo belih zalivk. "Cene za bele zalivke v obveznem zdravstvenem zavarovanju so realne, saj jih je ZZZS izračunal na podlagi vseh elementov, to je materialnih stroškov, amortizacije in stroškov dela oz. plače zdravstvenih delavcev, kot veljajo v javnem sektorju," medtem odgovarjajo z ZZZS.

'Pacientom ne znamo povedati, kako jih bomo oskrbeli'
17. 12. 2024 11.39
"Smo tik pred zdajci stisnjeni v kot," je svojo stisko zaradi sprememb pri belih zalivkah na javni tribuni opisala zobozdravnica za študente. Zobozdravniki namreč opozarjajo, da trenutni modeli financiranja ZZZS ne pokrivajo dejanskih stroškov za izdelavo belih zalivk. Nedavna anketa zdravniške zbornice je pokazala, da zato skoraj 40 odstotkov koncesionarjev razmišlja o delni ali popolni odpovedi koncesij. To pa bi močno poslabšalo dostopnost do zobozdravnikov, še posebej v študentski populaciji.

Nekdanji predsednik uprave Leka imenovan za direktorja ZZZS
16. 12. 2024 14.20
Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je na seji Roberta Ljolja imenovala za generalnega direktorja zavoda. Za imenovanje je glasovalo 32 od 39 prisotnih članov. Soglasje k imenovanju mora sicer podati še DZ. Ljoljo bo nasledil zdajšnjo generalno direktorico Tatjano Mlakar, ki se ji štiriletni mandat izteče marca prihodnje leto.

Zdravniki se bojijo še več odhodov in še daljših čakalnih vrst
12. 12. 2024 19.50
Ko bodo ljudje stali v še daljših vrstah in bodo upravičeni jezni, naj se spomnijo, da smo zdravniki na to opozarjali in se proti temu borili, poudarja infektolog David Zupančič. Iz zdravništva se nad novelo zakona vrstijo ostri odzivi. Sprevrženo, so kritični Mladi zdravniki, vlada to počne namerno in pod lažno pretvezo boja za javno zdravstvo, so jasni. Na Zdravniški zbornici so zbrali mnenja pravnih strokovnjakov, ki svarijo, da gre za kršenje ustavnih pravic. Je na vidiku tudi ustavna presoja?

Pomagajmo ognjenim borcem
07. 12. 2024 07.00
Nasmejana najstnica Taja Povšič iz Škofje Loke je že od rojstva prav posebno dekle, saj je rojena z ognjenim znamenjem. Gre za prirojeno žilno malformacijo, ki jo je treba že v zgodnjem otroštvu odstraniti, saj na dolgi rok postane še bolj vidna, koža se odebeli, to pa lahko prinese tudi druge zdravstvene težave, predvsem pa močno vpliva na samopodobo. Edina metoda zdravljenja je PDL laser, ki pa ga v Sloveniji v okviru javnega zdravstva nimamo, paciente napotujejo v tujino, kjer niso deležni optimalne obravnave, ali pa morajo to zdravljenje njihovi starši poiskati sami in zelo drago plačati pri zasebniku, večina pa si tega sploh ne more privoščiti.

Družinski zdravniki in pediatri: Prenova obračunskih modelov povečuje obremenitve
02. 12. 2024 14.17
Družinski zdravniki in pediatri so v javnem pismu opozorili na posledice načrtovane prenove obračunskih modelov in glavarinskih količnikov za zdravnike in bolnike. Predlagane rešitve po njihovih besedah ne odražajo realnih potreb, povečujejo obremenitve zdravstvenih delavcev ter prinašajo tveganje za zmanjšanje časa, namenjenega bolnikom. Na ZZZS navedbe javnega pisma družinskih zdravnikov in pediatrov, ki so opozorili na posledice načrtovane prenove glavarinskih količnikov, odločno zavračajo kot neutemeljene in kot grobo zavajanje javnosti. Ob tem so pojasnili, da so nove količnike izračunali izključno na podlagi dostopnih podatkov.

Tudi Sveta Trojica v Slovenskih goricah podpisala prošnjo za dodatne koncesije
27. 11. 2024 10.34
Zdravstveni dom Lenart se sooča s pomanjkanjem zdravnikov, zato je občinam ustanoviteljicam predlagal podelitev dodatnih koncesij. Pet občin je s tem soglašalo, iz Svete Trojice v Slovenskih goricah pa sprva ni bilo odgovora, po seji sveta zavoda pa je prošnjo za dodatne koncesije podpisala tudi ta, je povedal župan Lenarta Janez Kramberger.

Tretjina dijakinj razmišlja o operaciji
24. 11. 2024 15.43
Skoraj polovica mladih že v osnovni šoli primerja svoj obraz in telo s popolnimi podobami na spletu ter je zaradi tega nezadovoljnih s svojim videzom. Še bolj alarmantno je, da kar četrtina učenk v zadnji triadi osnovne šole in tretjina dijakinj razmišlja o izboljšanju videza z operativnim posegom. Tudi pritisk glede šolskega in drugih uspehov je vedno večji, hkrati pa mladi čutijo vedno manjšo podpore družine.

Pritisk na ljubljansko urgenco: ogrožene druge zdravstvene storitve
22. 11. 2024 15.48
V UKC Ljubljana (UKCL) že nekaj časa opažajo trend povečevanja priliva bolnikov na urgenco UKCL, predvsem na Internistično prvo pomoč (IPP). V zadnjih dneh se je to število še precej povečalo, kar predstavlja veliko obremenitev naše osrednje univerzitetne terciarne zdravstvene ustanove tako z vidika posteljnih kapacitet kot tudi kadra. Brez sistemskih ukrepov bi tak priliv akutnih urgentnih pacientov v prihodnje lahko vplival na izvajanje terciarnih storitev, ki se izvajajo samo v UKCL, opozarjajo.

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?
12. 11. 2024 16.53
Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

Država bo podprla izdelavo zdravila za Urbana
05. 11. 2024 15.14
Država je prižgala zeleno luč in pripravila predlog zakona, ki bo omogočil financiranje zdravila za dečka Urbana in več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. Njegova mama Špela Miroševič je novico pozdravila z neizmernim veseljem. Zadovoljna je, da ji bo zaradi podpore države ostalo več časa, da projekt nadaljujejo kakovostno in na slovenskih tleh: "Interes, da nam država pomaga, je bil zelo velik in zelo nas veseli, da so prepoznali vrednost tega, kar delamo. Ne samo za Urbana, ampak za celo Slovenijo in vse otroke, ki jim bodo to diagnozo postavili v prihodnosti."

Bodo ukrepi ministrstva za zdravje ustavili odhode radiologov iz javnih bolnišnic?
29. 10. 2024 20.01
Za magnetne resonance v bolnišnicah in pri koncesionarjih bo ZZZS plačal petino, za CT preiskave pa za desetino manj denarja. Ob tem naj bi ministrstvo omejilo še obseg teh radioloških preiskav. Gre za dva ukrepa, ki bi tudi koncesionarjem vzela precej denarja in dela, zato računajo, da bo iz javnih bolnišnic odhajalo manj radiologov. V nekaterih bolnišnicah so ukrep v minulih dneh že podprli. Koncesionarji pa pravijo, da to zanje pomeni konec vseh investicij. Bo torej vse to skrajšalo ali podaljšalo čakalne dobe?

Država še vedno ni našla denarja: 'Časa za odlašanje preprosto ni več'
29. 10. 2024 13.21
Za Urbana se čas izteka. Država je izrazila pripravljenost pomagati pri financiranju zadnje faze nujno potrebnega zdravila, a stvari se, kljub temu da gre za tekmo s časom, ne premikajo dovolj hitro. Iz Ministrstva za zdravje so pred več kot dvema tednoma sporočili, da bodo v tednu dni poskušali najti pravne možnosti za financiranje zdravila. A odgovora države (še) ni. Kot so sporočili, še vedno iščejo pravno rešitev, saj morajo "hkrati zagotoviti tudi transparentno porabo javnih sredstev." A Urbanova mama Špela Miroševič opozarja, da časa za odlašanje preprosto ni več.

Jure Drnovšek poleg bitke z rakom bije še bitko z ZZZS
28. 10. 2024 19.40
46-letni Jure Drnovšek se že pet let bori z rakom na ledvicah, pljučih in možganih. A poleg borbe s težko boleznijo, zaradi katere so mu zdravniki sprva napovedali zgolj tri mesece življenja, mora Trboveljčan biti še bitko z ZZZS, ki mu je poslal odločbo, naj se navkljub še trajajočemu zdravljenju vrne na delo ter z Zavodom za invalidsko in pokojninsko zavarovanje, ki ga na drugi strani pošilja v pokoj. Da bi morali biti postopki omenjenih zavodov bolj jasni in transparentni, menijo tudi v Združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, kjer si med drugim prizadevajo prav za višje pokojnine onkoloških bolnikov.

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja
18. 10. 2024 06.09
"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov
17. 10. 2024 15.15
Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe
17. 10. 2024 06.00
Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Golob in ministra prisluhnili Urbanovi mami: jim bo uspelo zagotoviti denar?
16. 10. 2024 12.36
ZZZS je pred kratkim pozval državo, naj omogoči dokončanje genskega zdravila Urbagen, ki je rezultat skupnih prizadevanj celotne Slovenije. Urbanova mama Špela Miroševič se je sestala tako s predsednikom vlade kot tudi z ministrom za visoko šolstvo in ministrico za zdravje. Država si želi projekt podpreti, a še išče pravne možnosti, je povedala Miroševičeva.

Zobozdravniki: Znesek, ki ga ZZZS plača za belo plombo, ne krije niti stroškov
15. 10. 2024 10.50
Evropska uredba države članice zavezuje, da s 1. januarjem prihodnje leto povsem opustijo uporabo amalgama v zobozdravstvu. Slovenska vlada ga bo sicer opuščala postopoma, v celoti pa do 1. julija 2026. A zobozdravniki opozarjajo, da znesek, ki ga ZZZS plača za plombe, ne pokrije niti stroškov izdelave.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?
10. 10. 2024 12.30
Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Nedopustne čakalne dobe: 'Krivo pomanjkanje zdravnikov, neustrezno financiranje'
08. 10. 2024 16.07
Med vodilne vzroke za nedopustno dolge čakalne dobe v zdravstvu sodijo pomanjkanje zdravnikov, zlasti družinskih, organizacija zdravstvenega varstva in neustrezno financiranje zdravstvenih storitev, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki treh zdravniških organizacij. Opozorili so tudi, da je cena nekaterih storitev postavljena prenizko.

Odslej brezplačne bele zalivke, a menjava večinoma še vedno plačljiva
30. 09. 2024 14.13
S 1. oktobrom se bosta uveljavila novela pravic obveznega zdravstvenega zavarovanja in spremembe sklepa o medicinskih pripomočkih. Tokratne spremembe največ novosti prinašajo na področju zobozdravstva, med drugim postopno širitev pravic do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki ZZZS.

Pediatrinja vrnila koncesijo, ker se je naveličala ljubljanske občine
26. 09. 2024 18.47
V Ljubljani je vrata zaprla še ena pediatrična ordinacija - koncesijo je vrnila zdravnica Helena Mole. Ker se je, kot pravi, naveličala neodzivnosti in brezbrižnosti ljubljanske mestne občine. Starši otrok so v šoku. Marsikdo sploh ni vedel, da odhaja, pa tudi ne, kje so zdaj kartoteke njihovih otrok. Malomarnost? Običajna praksa – odgovarjajo iz pisarne Zorana Jankovića.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'
16. 09. 2024 15.45
V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Vojaku in ministrstvu ne bo treba plačati zdravljenja za poškodovane osebe
16. 09. 2024 14.42
Epilog doživlja odmevna nesreča na vojaškem taboru leta 2021. V nesreči so se poškodovale tri osebe, nastala pa je tudi materialna škoda. Dobra tri leta po nesreči je nato Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) z regresnim zahtevkom zahteval plačilo nadomestila za plačilo zdravljenja treh poškodovanih oseb v skupni višini 34.597,02 evra, in sicer solidarno od Republike Slovenije, ministrstva za obrambo, in poklicnega pripadnika Slovenske vojske, ki je bil voznik vozila, poškodovanega v prometni nesreči.

Glas ljudstva: Vlada gre v smer privatizacije zdravstva
10. 09. 2024 20.28
Vlada bo v sredo javnosti predstavila predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. V iniciativi Glas ljudstva so prepričani, da je ta ne le razočaranje, pač pa celo prevara. Predlog po njihovem ne ločuje javnega od zasebnega zdravstva, namesto odpravljanja dvoživkarstva pa vodi v nasprotno smer, v privatizacijo zdravstva. Zato nameravajo vložiti svoj predlog zakona.