zzzs

V prihodnjih petih letih bi lahko brez ginekologa ostalo še 200.000 žensk
10. 09. 2024 17.26
Več kot 230.000 deklet in žensk, starejših od 13 let, je trenutno brez izbranega ginekologa. Še bolj zaskrbljujoč je podatek, da bo do konca letošnjega leta pogoje za upokojitev izpolnilo že 43 ginekologov, v naslednjih petih letih pa skupaj kar 89. Glede na najbolj črn scenarij bi lahko v tem času tako brez ginekologa ostalo še dodatnih 200.000 žensk.

ZZZS predlaga spremljanje stroškov po bolniku
10. 09. 2024 15.48
V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije so pripravili stališča o potrebnih sistemskih ukrepih za ohranitev in krepitev javnega zdravstvenega sistema. Predlagajo spremljanje stroškov po bolniku in spremembo zakonodaje, ki bi izvajalce zavezala, da morajo o njih poročati ZZZS.

Napotnice bodo zdaj veljale do zaključka zdravljenja
10. 09. 2024 06.52
Na podlagi novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki je bila decembra objavljena v uradnem listu, se z današnjim dnem uveljavljajo spremembe glede napotnic. Po novem je omogočena izdaja napotnic, ki bodo veljale do zaključka zdravljenja.

Delavska svetovalnica opozarja na preuranjene prekinitve bolniških staležev
05. 09. 2024 13.20
Na Delavski svetovalnici se po besedah Gorana Lukića ukvarjajo z več primeri, ko se delavce kljub poškodbi prehitro pošilja nazaj na delo, s tem pa se jim zdravstveno stanje še poslabša. Imenovani zdravniki ZZZS večkrat povozijo zdravniško mnenje zdravnika specialista, zato bodo po Lukićevih besedah zoper odgovorne ukrepali. Pojavljajo se primeri, ko mora delavec zaradi nezmožnosti dela nato koristiti dopust.

Konec doplačevanja belih zalivk, stroške bo kril ZZZS
04. 09. 2024 08.12
Skupščina ZZZS je na seji med drugim sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Novela najpomembnejše spremembe prinaša na področju zobozdravstva. Na določenih področjih bo ZZZS v zobni protetiki kril uporabo boljših materialov, novela zavarovancem prinaša tudi pravice do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi. Novela bo osebam do 26. leta od 1. januarja 2025 zagotovila kritje izdelave belih zalivk na vseh zobeh v breme javne zdravstvene blagajne, ostali pa bodo to pravico pridobili 1. julija 2026.

Petletnica z ognjenim znamenjem: edina možnost dragi zasebniki ali tujina
30. 08. 2024 19.03
Petletna Loti se je rodila z ognjenim znamenjem na obrazu. Gre za znamenje, ki ga je treba odstraniti, saj na dolgi rok postane še bolj vidno, krvavi, povzroča povešenja obraza in številne druge težave. Vendar pa te možnosti – za najmlajše – v našem javnem zdravstvenem sistemu ni. Edina možnost so dragi posegi pri zasebniku ali pa napotitev v tujino, kjer po besedah staršev vse poteka prepočasi. In Loti ni edina v Sloveniji, ki potrebuje to zdravljenje.

ZD Ljubljana ostaja brez dveh pediatrov, številni blizu upokojitve
30. 08. 2024 13.32
V enoti Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana Bežigrad s koncem avgusta odhajata dva pediatra. Nove intenzivno iščejo, a bi bile lahko kadrovske težave v prihodnje še večje. V ZD Ljubljana je namreč približno polovica pediatrov starejših od 55 let. Ker bodo njihove upokojitve težko nadomestili, od odločevalcev pričakujejo sistemske ukrepe. Na ministrstvu za zdravje pa ocenjujejo, da trenutno ni mogoče govoriti o večjem pomanjkanju pediatrov. Sklicujejo se na podatke ZZZS, po katerih v Ljubljani več ambulant še vedno opredeljuje otroke in mladostnike. Zavedajo pa se, da bo veliko pediatrov v prihodnjih letih izpolnilo pogoje za upokojitev.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'
23. 08. 2024 14.42
Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Vračajo ga na delo: 'Tri dni bi lahko delal, po četrtem bi umrl na licu mesta'
21. 08. 2024 18.30
Samo lani so na ZZZS izdali več kot 300.000 odločb o bolniškem staležu, od tega je 300 zavarovancev na bolniški več kot pet let. Med njimi je tudi 43-letni Damir Berbić, ki je moral z delom v gradbeništvu prenehati zaradi hude okvare srčne zaklopke. "Pravijo, da tri do štiri dni bi lahko delal, po četrtem dnevu pa da bi mi to počilo in da bi umrl na licu mesta," pravi Berbić. Kljub temu da mu tako osebni zdravnik kot specialisti prepovedujejo kakršne koli fizične ali psihične napore, pa je zdaj 43-letnik od Zavoda za zdravstveno zavarovanje dobil odločbo, da se mora vrniti na delo. Kdo bo odgovoren za morebitne tragične posledice teh odločitev in kaj sploh človek lahko naredi, če se znajde v takšni na videz brezizhodni situaciji?

Policija: Zdravstveno osebje v postopku ni želelo sodelovati
21. 08. 2024 07.50
V ZD Ljubljana so zabeležili nov primer nasilja nad zdravstvenimi delavci. Zobozdravnik Robert Kovačević je dejal, da je pred mesecem dni v ordinacijo zobozdravnice prišel redno naročen pacient, ki se ni strinjal s terapijo. Po njegovih besedah je pacient med obravnavo postal agresiven, grozil zdravnici in jo celo odrinil. Zobozdravnica naj bi zato v strahu pobegnila v čakalnico, potem pa naj bi se z medicinsko sestro zaklenili v ordinacijo in počakali na prihod Policije. Policija je sicer kasneje sporočila, da je bila 23. julija obveščena o dogodku v zdravstveni ustanovi v centru Ljubljane, a da "zdravstveno osebje, udeleženo v dogodku, v nadaljnjem postopku prijave kršitve javnega reda in miru ni želelo sodelovati".

Dečku 'z metuljevimi krili' uresničili sanje, Miloš od veselja zajokal
14. 08. 2024 11.57
Petletnemu borcu Milošu so v Društvu Viljem Julijan pripravili posebno presenečenje in mu uresničili sanje. S pomočjo gasilcev PGD Velenje so mu namreč podarili vožnjo z gasilskim avtomobilom. "Milošu so od navdušenja tekle solze sreče, od veselja je ploskal," so sporočili iz društva. Deček ima izjemno redko bolezen bulozno epidermolizo, ki jo imenujejo tudi sindrom metuljevih kril. Bolezen povzroča odprte in boleče rane po celem telesu.

V ZD Ljubljana nameravajo zaposliti deset tujih zdravnikov
06. 08. 2024 19.55
V ljubljanskem zdravstvenem domu, kjer primanjkuje vsaj 20 družinskih zdravnikov in sedem pediatrov, skušajo kadrovsko stisko reševati s tujimi zdravniki. V naslednjih mesecih jih nameravajo zaposliti deset iz Srbije, Severne Makedonije in Črne gore, trenutno so v postopku pridobivanja poklicne kvalifikacije. Ministrstvo za zdravje sicer pomanjkanje družinskih zdravnikov že dlje časa blaži z ambulantami za neopredeljene. V prestolnici, kjer je po podatkih ZZZS brez osebnega zdravnika nekaj več kot 27.500 ljudi, jih trenutno deluje 11.

Mati ni vedela, da znanstvenikom ni uspel še noben poskus: 'Sem medicinska senzacija'
25. 07. 2024 18.36
25. julij je dan, ko je v ospredju IVF-postopek. Ta, ki je marsikomu prinesel tako želenega otroka, je pa za mnoge izjemno kontroverzen. Kako pa je danes "prvi otrok iz epruvete"?

'Z ukrepi do boljšega javnega zdravstvenega sistema'
23. 07. 2024 18.47
Na ministrstvu za zdravje so se odzvali na kritike in pozive Združenja zdravstvenih zavodov pred sprejemom novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Znova izpostavljajo, da želi ministrstvo z ukrepi okrepiti javni zdravstveni sistem. Z združenjem sicer tesno sodelujejo, so zagotovili.

Kdo bo poplačal škodo po nesreči na vojaškem taboru? Mors išče rešitev
15. 07. 2024 20.12
Po več dnevnem ugibanju, ali bo vojak primoran sam kriti stroške nesreče izpred treh let, ko se je na vojaškem taboru zgodila nesreča z bojnim vozilom Slovenske vojske, naj bi po naših informacijah Ministrstvo za obrambo aktivno iskalo rešitev, primer pa odstopilo v nadaljnjo obravnavo zavarovalnici. V nesreči so se poškodovale tri osebe, nastala pa je tudi materialna škoda. Po prejemu zahtevka za povrnitev škode, ZZZS-ja, se je oglasil sindikat.

Skoraj pol leta od začetka stavke zdravnikov, kaj se je spremenilo?
13. 07. 2024 10.48
V ponedeljek bo minilo pol leta od začetka stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki med drugim zahteva dvig plač za starejše zdravnike. Pogajanja med stranema še vedno potekajo, informacij tem, kako daleč so, pa strani ne dajeta. V Fidesu so nezadovoljni, saj da je sprememba zakonodaje skoraj popolnoma onemogočila stavko.

Kako preveriti, če so vaše zdravstvene storitve pravilno obračunane?
12. 07. 2024 12.53
Prav vsak pacient lahko prek portala moj.zzzs.si preveri, ali je njegov zdravnik pravilno zabeležil in posledično zavarovalnici tudi obračunal opravljene storitve. Postopek je povsem enostaven, v primeru, da opazite morebitna neskladja, pa zadevo lahko tudi prijavite.

So zdravniki obračunavali več storitev, kot so jih dejansko opravili?
12. 07. 2024 07.00
Govorili smo z več pacienti, ki so ugotovili, da so njihovi zdravniki ZZZS-ju obračunali več ali pa celo druge storitve, kot so jih dejansko opravili. Mama dveh otrok pravi, da so strokovnjaki opravili 4 ure terapije, zabeležili pa 30 ur, psihiater je za sedemminutne obravnave 25-letnika obračunal vedenjske psihoterapije in druge tehnike, čeprav te v tako kratkem času niti niso mogle biti izvedene, tretjo sogovornico pa je osebje prosilo, če lahko termin na svojo kartico odstopi drugemu pacientu. Zveza pacientov poroča, da poznajo še več podobnih primerov. Čeprav tega seveda ne počnejo vsi zdravniki, bi bilo treba nadzor okrepiti, pravijo na ZZZS. Kaj pa pravita ministrstvo in Zdravniška zbornica?

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38
Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Pred odhodom v tujino si pravočasno uredite zdravstveno zavarovanje
13. 06. 2024 13.08
Za ZZZS pred poletnimi dopusti, ki jih bodo mnogi Slovenci preživeli v tujini, zavarovancem svetujejo, naj si pravočasno uredijo zdravstveno zavarovanje in pridobijo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. S tem se lahko izognejo plačilu praviloma visokih stroškov za zdravstvene storitve, ki jih bodo morda potrebovali v tujini.

Golob napovedal 'revolucijo' zdravstvenega sistema
30. 05. 2024 17.55
Vlada Republike Slovenije je sprejela izhodišča za zdravstveno reformo. Golob je to označil za revolucijo v našem zdravstvenem sistemu. "Odločili smo se, da bomo končno razmejili delovanje zasebnega in državnega zdravstva. Podpiramo oba stebra, ne bomo pa dovolili nespodobnega mešanja in prepletanja, kot smo mu bili priča. Ko bomo prepletanje ukinili, bomo ukinili razgradnjo javnega zdravstvenega sistema. Vzporedno s tem bomo prepovedali tudi trgovanje s koncesijami," je zatrdil.

Dimiceva: Denar naj sledi pacientu. Novakova: Dvojne prakse je treba prekiniti
22. 05. 2024 06.00
V Novi Sloveniji Golobovi vladi očitajo, da s pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti izvaja ideološko čistko, ustvarja nove razredne sovražnike, vse skupaj pa vodi v kolaps javnega zdravstva. Novela predvideva dokončno razdelitev javnega in zasebnega zdravstva, zaposleni v javnem zavodu pa bi lahko z dovoljenjem direktorja delali le pri drugem, prav tako javnem zavodu. NSi zaradi izhodišč novele, ki jih obsojajo, zahteva sklic nujne seje odbora za zdravstvo.

Slovensko zdravniško društvo proti spremembam zakonodaje o rabi konoplje
20. 05. 2024 14.12
Glavni strokovni svet Slovenskega zdravniškega društva (SZD) pred posvetovalnim referendumom o rabi konoplje nasprotuje spremembam zakonodaje s tega področja. Predstavniki stroke, med njimi predstavniki sveta za pediatrijo, psihiatrijo in za onkologijo se strinjajo, da je trenutna zakonodaja ustrezna, so zapisali v današnji izjavi za javnost.

Vladni načrti za odpravo 'dvoživkarstva': pridobili smo izhodišča
16. 05. 2024 18.58
Bo res javno zdravstvo javno in zasebno zasebno? Kako bi vlada odpravila dvoživkarstvo? Pridobili smo izhodišča za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so v koalicijskem usklajevanju in bi po besedah Goloba jasno in dokončno razmejila javno in zasebno zdravstvo. Med drugim bi lahko zaposleni v javnem zdravstvenem zavodu z dovoljenjem direktorja delali samo pri drugem javnem zavodu, a le če pri storitvah, ki jih opravljajo, niso presežene najdaljše dopustne čakalne dobe oziroma ne odklanjajo nadurnega dela pri matičnem delodajalcu. Vlada pa napoveduje tudi cenovno kapico zdravstvenih storitev.

Golob po srečanju s predstavniki bolnišnic izpostavil pomen povečanja produktivnosti v zdravstvu
14. 05. 2024 06.38
Premier Robert Golob se je udeležil delovnega srečanja ministrstva za zdravje o obremenjenosti zdravnikov. Verjame, da so ukrepi za povečanje produktivnosti v zdravstvenem sektorju ključ do uspeha, je dejal ob robu srečanja v izjavi za medije. Vlada je zagotovila sredstva za spremljanje efektivne obremenitve zdravnikov, je dodal.

Letos v družinskih ambulantah kljub stavki dva odstotka več obravnav
08. 05. 2024 21.09
Zdravniki že skoraj štiri mesece stavkajo. Po neuspešni mediaciji, ki je stala slabih sedem tisočakov, se Fides in vladni pogajalci tedensko sestajajo za zaprtimi vrati, a kot kaže nobena stran ne popušča. Stavka se je zaostrila z marcem, ko so nekateri zdravniki preklicali soglasja za nadurno delo, zato so jim ponekod delodajalci umaknili dovoljenja za delo v drugih zavodih. Stavka se bolj pozna v bolnišnicah, kjer odpadajo ne nujni pregledi in posegi, nekatere imajo zato milijonske izgube.

Golob: Cenejše nepremičnine z regulacijo oddajanja in neprofitnimi stanovanji
22. 04. 2024 08.36
Inflacija v Sloveniji se je znižala na obvladljive ravni, za kar je z ukrepi zaslužna tudi vlada, je v DZ dejal premier Robert Golob. Največji izziv po njegovih besedah ostaja zajezitev rasti cen storitev, k čemur bo vlada med drugim prispevala z ukrepi na področju stanovanjske politike, je napovedal. Med drugim pa tudi zavrnil očitke o poslabševanju razmer v zdravstvu. Kot je poudaril, je vlada sprejela več ukrepov, s katerimi želijo zagotoviti delujoči sistem javnega zdravstva. Povedal še, da je trenutni cikel okrepljene investicijske dejavnosti tujih in domačih vlagateljev najboljši pokazatelj zaupanja v stabilnost Slovenije ter tudi v delo vlade.

Zakaj bi ministrstvo podaljšalo dopustno čakalno dobo pri stopnji zelo hitro?
18. 04. 2024 13.03
Ministrstvo za zdravje v predlogu pravilnika o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah med drugim določa podaljšanje dopustne čakalne dobe pri stopnji nujnosti zelo hitro s 14 na 30 dni ter določa dopustne čakalne dobe za nekatere posege. Kot pravijo, je razlogov več. V preteklem obdobju se je delež izdanih napotnic s stopnjo nujnosti zelo hitro najbolj povečal na račun zmanjšanja deleža izdanih napotnic s stopnjo redno. Drugi razlog pa je ugotovitev, da pri izvajalcih, ki ne beležijo nedopustno čakajočih pri stopnjah nujnosti hitro in redno, beležijo nedopustno čakajoče pri stopnji nujnosti zelo hitro.

Na voljo sredstva za krepitev timov, a opredeliti morajo več pacientov
03. 04. 2024 11.01
Ministrstvo za zdravje je na podlagi uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letos objavilo poziv ambulantam družinske medicine, da v tim vključijo dodatno diplomirano medicinsko sestro. V ta namen bo sto ambulant prejelo dodaten denar, a se bodo morale sočasno odločiti za dodatno opredeljevanje pacientov.

Bo 12. teden zdravniške stavke prinesel dogovor med vlado in Fidesom?
31. 03. 2024 20.13
Rok za mediacijo med Fidesom in vlado se izteče v četrtek. Medtem mineva že mesec dni od umika soglasij za nadurno delo, aprilski urniki so pripravljeni, v zdravstvenih zavodih večjih zapletov pri organizaciji dela v primerjavi z marcem ne pričakujejo. Zdravniki bodo še naprej večinoma razporejeni v turnuse. Izpadi nenujnih pregledov in posegov pa se med bolnišnicami razlikujejo, prav tako finančne posledice stavke.