zzzs

'Popoldanskega dela zdravnikov trenutno nikakor ne nameravamo prepovedati'

13. 03. 2024 14.13

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je na izredni seji skupščine ZZZS članom predstavila aktivnosti ministrstva za izboljšanje dostopnosti do zdravnika. Ob ukrepih, ki jih uvaja nedavna vladna uredba, na ministrstvu med drugim načrtujejo prenovo glavarinskih količnikov in spremembo sistemske zakonodaje še v letošnjem letu.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?

11. 03. 2024 19.46

V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

V SB Izola odpada večji delež operativnega programa, celo do 20 odstotkov

10. 03. 2024 19.51

Medtem ko se vlada, ki je za svojo glavno prioriteto postavila zdravstveno reformo, ukvarja predvsem sama s seboj, smo na pragu že devetega tedna najdaljše zdravniške stavke v zgodovini države. In kako se ta kaže na terenu? V zdravstvenih domovih po Sloveniji imajo manj težav kot v bolnišnicah, kjer beležijo bistveno več umikov soglasij za nadurno delo in s tem tudi več težav pri organizaciji dela. Ponekod tako odpade od deset do 20 odstotkov ambulantnih pregledov in približno petina operacij, kar seveda daljša čakalne dobe in vpliva na finančno stanje bolnišnic, načenja pa že tudi odnose med zaposlenimi.

Stavka na poti v osmi teden, med sprto vlado in zdravniki pa ostajajo bolniki

03. 03. 2024 19.43

Sindikat Fides in vlada Roberta Goloba ostajata vsak na svoji poziciji in razmišljata o mediaciji, o njej pa naj bi govorili na naslednjem srečanju, ki bo v torek. Vlogo mediatorja so bili sicer že pripravljeni prevzeti v Zvezi organizacij pacientov Slovenije, vendar so jih v Fidesu zavrnili, češ da si želijo nekoga, ki bi bil bolj nevtralen. Zaradi umikov soglasij za nadurno delo v zdravstvenih domovih in bolnišnicah pa že velja nov režim dela. Ker bodo začele nenujne storitve sčasoma odpadati, bo treba na nekatere preglede in posege čakali še dlje.

Inšpektorat zaradi kršitev v času stavke uvedel dva prekrškovna postopka

01. 03. 2024 13.57

Zdravstveni inšpektorat je od začetka zdravniške stavke do prejšnje srede izvedel 135 inšpekcijskih nadzorov, od tega 96 na podlagi prejetih prijav, druge pa brez prejete prijave. Zaradi ugotovljenih kršitev zakona o pacientovih pravicah, ki določa obvezne oblike naročanja, je inšpektorat uvedel dva prekrškovna postopka, ki še potekata.

Fides: Vključitev zunanjega neodvisnega mediatorja bi bila dobrodošla

29. 02. 2024 08.10

Vlada je z odlokom razširila seznam storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati tudi v času stavke. Med drugim gre za storitve za ranljive skupine, je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V sindikatu Fides opozarjajo, da je to nezakonito. Tudi v Zdravniški zbornici Slovenije ocenjujejo, da za vladni odlok "ni videti pravne podlage". Zveza organizacij pacientov je pripravljena prevzeti vlogo mediatorja. "Odprti smo za vse oblike reševanja stavkovnih zahtev, tudi za vključitev mediatorja, po možnosti iz države EU," pa odgovarjajo v Fidesu.

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi

15. 02. 2024 13.32

Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

Tonin: V pogajanja s Fidesom bi se moral vključiti premier Golob

14. 02. 2024 14.20

V NSi opozarjajo, da je stanje v slovenskem zdravstvu tako resno, da so ogrožena človeška življenja. Zato od premierja Goloba pričakujejo vključitev v pogajanja s sindikatom Fides, meni predsednik stranke NSi Tonin. NSi sicer zopet predlaga spremembo zakonodaje s koriščenjem vseh razpoložljivih zdravstvenih kapacitet, tudi zasebnih.

'Imamo občutek, da ZZZS preferira hrvaške zobozdravniške stole'

13. 02. 2024 14.39

Zobozdravniki opozarjajo na problematiko napotovanja zobozdravstvenih bolnikov v tujino. Do vse več napotitev prihaja, ker ZZZS ne zagotovi dovolj programov v slovenski javni mreži, so ocenili in izpostavili tudi primere zavajajočih oglaševanj, ki pri bolnikih vzbujajo nerealna pričakovanja.

Bela zalivka zaradi novih pravil EU brez doplačila? 'Če bodo zagotovljena sredstva'

09. 02. 2024 14.50

Evropski poslanci so prižgali rdečo luč amalgamskim zalivkam. Kaj to pomeni za paciente? Kot pojasnjujejo na ZZZS, je za uvedbo belih zalivk predvidenih 14,8 milijona evrov dodatnih sredstev letno iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja. A kot opozarjajo, je zaradi podražitve materialov treba upoštevati, da je zdaj strošek za material lahko višji: če bodo ta sredstva zagotovljena, potem doplačila pacientov za bele zalivke niso predvidena. Kot še poudarjajo, ukinitev amalgama prinaša tako večje stroške izdelave zalivke, ki bodo bremenili obvezno zdravstveno zavarovanje, kot tudi potrebo po novih zobozdravstvenih ekipah.

'Pingpong' s pacienti: kako do bolniškega lista?

30. 01. 2024 12.53

Mesec januar se bliža koncu, številni pacienti pa so zaradi stavke in konflikta med vlado in stavkajočimi zdravniki v veliki negotovosti zaradi neizdajanja bolniških listov. Kaj lahko ljudje, ki so se znašli v navzkrižnem ognju med ministrstvom za zdravje in Fidesom, sploh storijo? Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije pacientom svetujejo, naj pri svojem zdravniku vztrajajo pri izdaji bolniškega lista, ob težavah pa naj se obrnejo na vodstvo ZD oz. kar na zdravstveni inšpektorat.

Ministrico stavka skrbi, Zdus poziva k ukrepom proti Fidesu

25. 01. 2024 12.20

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel priznava, da jih zaostritev zdravniške stavke skrbi. Medtem v Zvezi društev upokojencev Slovenije pozivajo zdravniško zbornico, naj zaradi zdravniške stavke ukrepa proti Fidesu. "Zavedamo se, da je stavka legitimna pravica, a vendarle je pri zdravnikih treba njihovo stavko presojati z etičnega vidika," so dejali.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

'Hudo bolni dobivajo samo priporočila, naj vzamejo Lekadol'

23. 01. 2024 08.26

Medtem ko stavkajoči zdravniki in zobozdravniki le še zaostrujejo stavko, je na drugi strani vedno večje nezadovoljstvo pacientov, ki imajo otežen dostop do zdravstvene oskrbe. Zdravstveni inšpektorat je do sedaj prejel skupno šest prijav. Prijave pa že prejemajo tudi nekateri zastopniki pacientovih pravic, tudi Zveza organizacij pacientov, ki zahteva javno objavo navodil stavkajočim zdravnikom. Zveza navaja še, da jo pacienti obveščajo, da jim nekateri zdravniki v času stavke ponujajo in tudi izvajajo posege izven zdravstvene ustanove ob neposrednem plačilu.

Fides: Navodilo ministrstva glede izdajanja bolniških nima nobene pravne podlage

23. 01. 2024 19.33

Po tem ko je ministrstvo za zdravje sporočilo, da morata biti tudi med stavko zagotovljeni pravici do izdaje bolniških listov in dostopnosti na daljavo, zdravniški sindikat Fides trdi, da navodilo nima nobene pravne podlage. Medtem ko ministrstvo meni, da je nujno, da zdravniki še naprej zagotavljajo zdravstvene storitve, ki so ključne tudi za socialno varnost zavarovancev, Fides sporoča, da gre za neutemeljeno in pravno napačno stališče. Nastradali pa bodo bolniki, ki v stiski ne vedo, kaj storiti ali na koga se obrniti.

Ministrstvo: Bolniški listi in dostopnost na daljavo morajo biti zagotovljeni

22. 01. 2024 11.14

V času stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po mnenju ministrstva za zdravje nujno, da zdravniki še naprej zagotavljajo zdravstvene storitve, ki so ključne tudi za socialno varnost zavarovancev. Pravici do izdaje bolniških listov in dostopnosti na daljavo morata biti med stavko zagotovljeni, so sporočili. Javnim zdravstvenim zavodom so že prejšnji teden poslali dopis, v katerih jih opozarjajo, da imajo osebni zdravniki "ekskluzivno" dolžnost in hkrati možnost, da za paciente urejajo bolniške staleže.

Zaostritev stavke: 'Doslej smo delali več od zahtevanega minimuma'

18. 01. 2024 15.16

Po sredinih neuspešnih pogajanjih z vladno stranjo je sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides napovedal zaostritev stavke. Kot pravijo, to pomeni, da bodo med stavko dosledno izvajali zgolj z zakonom obvezne delovne procese. Do zdaj so namreč zaradi pacientov delali "več, kot je zahtevan minimum". Od ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel pričakujejo, da se bo v prihodnje udeležila pogajanj. Ministrica medtem sindikat poziva, naj stavko zamrzne, saj da ta škoduje bolnikom.

Predsednik Fidesa: Paciente pozivam, naj še malo potrpijo

16. 01. 2024 13.01

Vladni pogajalci so skušali s Fidesom najti skupni jezik, vendar jim ni uspelo. Ob tem v vladi Fides pozivajo, naj stavko zaustavi ali vsaj zamrzne in nadaljuje pogajanja z vlado v okviru t. i. stebrnih pogajanj. Predsednik Fidesa Damjan Polh pa je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da si prizadevajo za ureditev pogojev za vse zdravstvene delavce, paciente pa pozval, naj še malo potrpijo. Stavki so se sicer pridružili tudi zdravniki na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, medtem ko zdravniki na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije ne stavkajo, saj se njihov položaj ne ureja v kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. V ZD Ljubljana spoštujejo odločitev stavkajočih, vendar ne verjamejo v njeno učinkovitost in menijo, da bi morali naslavljati pogoje dela v osnovnem zdravstvu.

Po opoldanskih pogajanjih Fides vlado poziva, naj 'resno sede za mizo'

15. 01. 2024 07.14

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po enodnevni opozorilni stavki, ki je potekala prejšnji torek, danes začel splošno stavko, ki bo potekala do preklica oziroma sklenitve stavkovnega sporazuma. A tega, sodeč po dosedanjih izjavah predstavnikov obeh strani, za zdaj še ni na vidiku. Delo v javnem zdravstvu tako poteka okrnjeno. Zveza društev upokojencev Slovenije se medtem pridružuje nasprotovanju do stavke zdravnikov in Fidesa, saj je po njihovem prepričanju to stavka le za višje plače in ne stavka, ki poziva k urejanju sistemskih razmer v zdravstvu.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe

10. 01. 2024 06.00

Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'

09. 01. 2024 06.00

46 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Zdravniki pozivajo: Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila

08. 01. 2024 18.30

Veliko število virusnih okužb še dodatno polni že sicer oblegane čakalnice pri zdravnikih. S tem se okužbe še hitreje širijo, na zdravnika pa čakate še dlje, ali pa ga morate poklicati dvakrat, in sicer ko zbolite in ko je bolezni konec. In to pač morate, ker je prav ostati doma in potrebujete le potrdilo za delodajalca. Kako bi ta kaos po čakalnicah preprečili? Kako bi ustavljali širjenje okužb? Kako bi dali zdravnikom čas, da se ukvarjajo s pacienti, ki res rabijo pomoč? Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila, kar smo poznali v času covida, pozivajo vlado.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'

08. 01. 2024 06.00

Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Nad enim letom na bolniški 100 odstotkov ljudi več kot leta 2015

05. 01. 2024 06.00

Pri bolniški odsotnosti naj bi šlo za začasno nezmožnost za delo. Kaj pa kažejo številke? Ravno nasprotno. Če je bilo še leta 2015 več kot eno leto na bolniški 4200 ljudi, jih je bilo predlani že 8500. Nimamo pa sistema, kako ljudi vračati nazaj. Metoda Dodič Fikfak opozarja, da se "30 let praktično nič ni naredilo, da do dolgotrajnih bolniških odsotnosti ne bi prišlo". Kaj kažejo prakse iz tujine?

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, rekorder pa že 12 let

04. 01. 2024 06.00

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi. Lani – rekordnih 56.128 zaposlenih. Izgubljenih pa več kot 20 milijonov koledarskih dni. Katere so anomalije bolniškega sistema? Naš bolniški sistem namreč ne pozna časovne omejitve in je tudi zato evropsko neprimerljiv. Takšen sistem v Evropi pozna le še Bolgarija. Absentizem pa siromaši zdravstveno blagajno. Poznamo rešitve?

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?

03. 01. 2024 06.00

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Čez tri dni se ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Kaj to prinaša?

28. 12. 2023 18.30

Čez tri dni se ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga bo nadomestil obvezni zdravstveni prispevek. Tega bomo morali, za razliko od dopolnilnega, plačevati vsi, stal pa nas bo 35 evrov na mesec. S tem bodo samodejno prenehale veljati zavarovalne police, ki ste jih zavarovanci sklenili pri zavarovalnicah, ki izvajajo dopolnilno zavarovanje. Zadnja premija dopolnilnega zavarovanja, ki jo je treba plačati, je tista za ta mesec.

Vzajemna vložila pobudo za presojo ustavnosti zakona o preoblikovanju

27. 12. 2023 12.59

Vzajemna je na ustavno sodišče vložila pobudo za presojo ustavnosti zakona o statusnem preoblikovanju zavarovalnice in predlog za začasno zadržanje izvajanja zakona z določitvijo načina izvršitve. Prepričani so namreč, da zakon protiustavno posega v lastninsko pravico članic in članov Vzajemne ter v svobodno gospodarsko pobudo same družbe.

Najlepše darilo: deček z 'metuljevimi krili' bo prejel revolucionarno zdravilo

19. 12. 2023 09.46

4-letni Miloš bo za božično darilo prejel gensko zdravljenje v ZDA. Fantek, ki ima zelo kruto redko genetsko bolezen kože – bulozno epidermolizo – je dobil najlepše možno božično darilo. Kot eden prvih otrok iz Evrope bo tako prejel novo in prvo razvito zdravljenje za to do sedaj povsem neozdravljivo bolezen.

'Bolj ko se govori o mojem odstopu, bolj sem motiviran, da nadaljujem'

18. 12. 2023 22.55

Premier Robert Golob zatrjuje, da o odstopu s premierskega položaja kljub ugibanjem nikoli ni razmišljal. "Še več, bolj ko se o tem govori, bolj sem motiviran, da nadaljujem s svojim delom," pravi po letu in pol na čelu vlade. Priznava pa, da je v tem času storil tudi nekaj napak, iz katerih da se uči. Zagotovil je, da zdravstvo ostaja prioriteta.