AvtorBarbara

Mali šef Slovenije: Agata in Neja pripravili velikonočno jed
02. 04. 2021 20.32
Priprave tradicionalnih slovenskih velikonočnih jedi, med drugim tudi potici podobne sladice, sta lotili Agata in Neja, prisrčni kuharski mojstrici in tekmovalki televizijskega šova Mali šef Slovenije. Barbara Slukan ju je obiskala na domu in ju postavila pred izziv. Pripraviti sta morali velikonočno jed za Svetova voditelja, na koncu pa krožnik predstaviti, kot se spodobi. Kako jima je šlo?

Psihoterapevt: Vzorce iz otroštva se lahko prekine le, če imamo za to dovolj poguma
31. 03. 2021 19.00
Vsak od nas skozi življenje nosi nahrbtnik vzorcev in navad, ki smo jih pridobili v otroštvu. Čez leta pa dodajamo vedno nove in nove. Nahrbtnik tako postaja vedno težji, mi pa ne naredimo ničesar, da bi nam bilo lažje. Gre za medgeneracijske vzorce, ki se prenašajo iz družine v družino. Velikokrat imamo primere, ko se otroci rodijo v hudi revščini in se iz nje nikoli zares ne izkopljejo. Vendar to nikakor ne sme in ne more biti recept, pravijo psihoterapevti. Vsak od nas lahko spremeni in pretrga vzorce, ki se nam pojavljajo v življenju.

Bomo po končanem lockdownu še lahko smučali?
30. 03. 2021 19.15
Z zapiranjem javnega življenja se znova prekinja, ponekod pa tudi že končuje smučarska sezona. Žičniške naprave bodo zaprte do 11. aprila, vprašanje pa je, koliko je takih smučišč, ki bodo gondole in sedežnice po tem datumu spet odprla. Eno izmed smučišč, ki v tej sezoni ne bodo več obratovala, je smučišče v Kranjski Gori. Naša ekipa pa je obiskala tudi smučišči na Krvavcu in Voglu, kjer je preverila, ali bomo tam letos še lahko smučali.

Mali šef Gabriel: Osnova za vsako jed je ljubezen
26. 03. 2021 19.44
Presenetljivo veliko je takih osnovnošolcev, ki so v pripravi jedi pravi mojstri. Kar 700 je namreč teh, ki so se v skupno že treh sezonah prijavili na šov Mali šefi Slovenije. Med njimi sta tudi brata, kuharska mojstra, ki se od 48 tekmovalcev v oddaji še vedno potegujeta za četrto mesto. A prepričati sta morala tudi nas. In zato smo jima dali izziv, naj spečeta sladico. Kako jima je uspelo?

V enem tednu so se pri nas zgodili kar štirje umori
21. 03. 2021 20.38
Policija preiskuje še eno sumljivo smrt, že četrto v tednu dni. Na območju Grosupljega so v gozdu našli mrtvega 77-letnega moškega. Domačini pravijo, da je bil vaški posebnež, ki je živel v kolibi sredi gozda, da je bil vselej prijazen in nekonflikten. So tovrstni in vse pogostejši dogodki znak za preplah?

Obala znova odprta, gostinci se sprašujejo o smiselnosti ukrepov
20. 03. 2021 19.49
Po treh tednih je obalno-kraška regija znova na seznamu oranžnih regij. Kar pomeni, da je morje spet dostopno tudi celinskemu delu Slovenije. Na s soncem obsijani, od burje prepihani Obali gneče danes kljub temu ni bilo. Sprehajalci na koprski promenadi so sicer spoštovali ukrepe, a se hkrati spraševali o njihovi smiselnosti. Enako tudi gostinci, ki ne razumejo, da teras ne smejo odpreti. Gostje pri njih tako kupljeno hrano in pijačo brez upoštevanja razdalje jedo in pijejo na bližnjih klopcah.

Vitamin D v zadostnih količinah postane gorivo za imunski sistem
19. 03. 2021 19.10
Potem ko so znanstveniki poudarjali vpliv D vitamina na lažji potek covida-19, izsledki brazilske raziskave kažejo, da ta vitamin nima učinka. A raziskavo so izvedli na vzorcu bolnikov, ki so pred okužbo v telesu že imeli visoke ravni vitamina D. Slovenski strokovnjaki zato poudarjajo: "Vitamin D res ni zdravilo, toda v zadostnih količinah postane gorivo za imunski sistem."

Kaj z dimnikom, ki ne služi več svojemu namenu?
17. 03. 2021 17.42
Evropski dimniški Mount Everest, streha Evrope, zaščitni znak Zasavja, jekleni orjak – številna imena za objekt v Sloveniji, ki je s svojimi 360 metri višji tudi od pariškega Eifflovega stolpa. Od zaprtja premogovnega bloka elektrarne dimnik ni več v uporabi, prav zato pa nase vabi raznorazne pustolovce in ljubitelje adrenalina. Tako so se ob njem pojavile že ideje o adrenalinskem parku ali da bi ga porušili, a uresničila se ni še nobena od idej, kaj z dimnikom, ki ne služi več svojemu prvotnemu namenu.

Kako pogoste so venske tromboze in kateri dejavniki vplivajo na nastanek?
16. 03. 2021 18.42
Alarme pri cepivu AstraZenece so prižgali domnevni stranski učinki: krvni strdki, venske tromboze in pljučne embolije. Huda bolezenska stanja, ki prestrašijo marsikoga od nas. Vendar je na tem mestu ključno poudariti to, da se te težave lahko tudi sicer pojavljajo med ljudmi, ne da bi bili cepljeni. Kako pogoste so venske tromboze, kdo je najbolj izpostavljen in kateri so dejavniki, ki vplivajo na njihov nastanek?

Mama treh otrok ostala brez noge, na drugi se bori z odprto rano
15. 03. 2021 19.43
Mama s tremi mladoletnimi otroki je konec lanskega leta zaradi hude gangrene ostala brez noge. Tudi na drugi nogi ima 39-letna Nataša Kirn odprto rano, s katero se bori že dolgih devet let. Za povrhu vsega pa je njen mož še psihično zbolel in se že štiri mesece zdravi na zaprtem oddelku psihiatrične bolnišnice. Ker pri skrbi zase nujno potrebuje pomoč, se je morala Nataša vrniti k staršem v Lendavo. V skromni hiški, ki je sicer polna ljubezni in topline, starša skupaj z vnuki noč in dan skrbita za svojo hčer. Ker pa je hiša stara, bi potrebovala prenovo, a ima družina le pokojnino staršev in hčerinih 320 evrov otroških dodatkov.

Lesene pletne na Bledu pripravljajo na novo sezono
05. 03. 2021 20.53
Ali ste vedeli, da lesene pletne na Bledu, ki vozijo turiste na otok, prav vsako zimo potegnejo iz vode? Na kopnem jih pobrusijo, na novo prebarvajo in polakirajo. Le tako lahko čolni na vesla iz macesnovega lesa kljubujejo vremenskim razmeram in plujejo tudi do pol stoletja. Letos so si lahko za to natančno in zamudno delo vzeli veliko časa. Čeprav bi že lahko pluli, so objekti na otoku zaprti, zato začetek pletnarske sezone načrtujejo za začetek aprila.

Odpirajo se dijaški domovi. Kdaj se bodo odprla tudi vrata študentskih domov?
05. 03. 2021 20.23
V ponedeljek bodo poleg srednjih šol po več mesecih spet zaživeli tudi dijaški domovi. Ti so sredi februarja vrata odprli za dijake zaključnih letnikov, a prihodnji teden bodo spet sprejeli vse. Tako dijaki kot strokovni delavci domov so na odprtje pripravljeni. "Bi pa morali domove čim prej odpreti tudi za študente," opozarjajo v študentskem svetu stanovalcev. Ti študentom domovi v prvi vrsti predstavljajo streho nad glavo in ne le prostor za druženje in zabave, kot mnogi zmotno mislijo.

V Delnicah se veselijo bronastega odličja
04. 03. 2021 19.49
Nika Križnar je na premierni tekmi v Oberstdorfu za dekleta na veliki skakalnici osvojila bronasto odličje. Nanjo so najbolj ponosni njeni domači. V Delnicah, vasici nad Poljanami nad Škofjo Loko, so s svojo Niko v mislih opravili vsak njen skok. V smučarske skoke se je zaljubila v prvem razredu osnovne šole. Njena želja po napredovanju na večje skakalnice pa je bila tako močna, da je celo podkupila trenerja. Čeprav ji sprejema, kakršnega si zasluži, ne morejo pripraviti, komaj čakajo, da jo stisnejo v svoj objem.

Lepo vreme ni zagotovilo, da smo z motorjem na cesti varni
26. 02. 2021 18.57
Daljši dnevi, sonce in prav spomladanske temperature na ceste vabijo sprehajalce, kolesarje, športnike - mednje spadajo tudi tisti, ki so iz svojih garaž na dan že pripeljali svoje jeklene konjičke. Ker pa so lahko prvi spomladanski kilometri zelo nevarni in polni pasti, smo s pomočjo inštruktorja varne vožnje in izkušenega motorista pripravili nekaj nasvetov za varen začetek motoristične sezone, tudi za tiste, ki boste morda na motor sedli že ta konec tedna.

Športniki se na treninge vračajo brez volje in kondicije
24. 02. 2021 19.09
Že en teden lahko tako individualno kot v skupinah do deset oseb, če je med njimi zadostna varnostna razdalja, znova trenirajo vsi in ne le registrirani športniki. Je pa v veljavo zdaj stopil odlok, po katerem se morajo trenerji in vaditelji športno-rekreativne dejavnosti enkrat tedensko testirati na koronavirus. A težava je, da se na treninge zdaj vračajo športniki, ki so po predolgem premoru kondicijsko opešani, mnogi pa so celo izgubili voljo za nadaljevanje treningov.

'Pri nas se ni okužil niti en potnik, a smo podvrženi najstrožjim ukrepom'
23. 02. 2021 16.49
Pred državnim zborom so taksisti znova jasno sporočali vladi, da zahtevajo spremembo odloka, v skladu s katerim se morajo testirati vsake tri dni. Tokrat so se ljubljanskim kolegom pridružili še taksisti iz vse Slovenije. Prepričani so, da jih infrastrukturno ministrstvo s tem določilom kaznuje, ker nasprotujejo prihodu Uberja in podobnih prevoznikov v Slovenijo. Če jih infrastrukturni minister Jernej Vrtovec ne bo uslišal, so svoje aktivnosti pripravljeni stopnjevati.

Gneča predvsem na smučiščih, večina se ukrepov drži
20. 02. 2021 15.34
Ob lepem, sončnem vremenu se je ta konec tedna marsikdo odločil za obisk izletniških točk. Za vzhodno polovico države se namreč končujejo, za zahodno pa začenjajo zimske počitnice, kar se je odražalo predvsem na smučiščih. Gneča je bila povsod, vendar so smučarji večinoma upoštevali ukrepe – nosili maske in pazili na razdaljo. Povečan obisk je bil tudi na Obali, živahno je bilo med drugim na koprski promenadi.

'Moramo verjeti temu, kar piše na papirju'
19. 02. 2021 20.25
Vpleteni v nakup zaščitne opreme v prvem valu epidemije, ki jim Računsko sodišče v predlogu revizije očita neučinkovitost in negospodarnost, molčijo. Pravijo le, da očitkov ne morejo komentirati, dokler ne bo objavljeno končno poročilo. Da so bile dobave opreme takrat vse prej kot normalne, pa pripovedujejo nekateri direktorji zdravstvenih ustanov. Česa so se v spomladanskih, kot pravijo, vojnih razmerah naučili?

'Grozil je, da nas bo pobil, z glavo me je zadeval v podboje'
17. 02. 2021 15.53
Mirno družinsko življenje se je za tričlansko družino čez noč postavilo na glavo. Zaradi finančnih težav so se znašli v hudi stiski, čeprav so iskali načine, kako se izkopati iz težke situacije. Čeprav v družini nikoli ni bilo sporov, je na poslovnem sestanku v tujini mož v hotelski sobi brutalno pretepel ženo in otroka. Oba sta končala v bolnišnici, mož pa na policiji. Po vrnitvi se je mama z otrokom zatekla v krizni center, njeno podjetje je šlo v osebni stečaj, a ostal je davčni dolg v višini 5000 evrov. Zaradi selitve pošte ni dobivala in tako ni vedela, da ta dolg še vedno obstaja. A ker je zaradi epidemije koronavirusa ostala brez službe, dolga ne more odplačati.

Smučarji pri izbiri smučišča gledajo tudi na to, kje se bodo lahko testirali
16. 02. 2021 20.17
Žičničarji imajo končno zimo, kot so si jo želeli. Odprte meje med regijami, lepo vreme in šolske počitnice na sneg iz dneva v dan vabijo več smučarjev. Večina se jih je tudi že navadila na to, da je za nakup vozovnice obvezen negativen test. Jih pa veseli, da je testiranje odslej obvezno le še enkrat na teden in ne več vsak dan. Na vseh smučiščih se ni možno testirati, prav tako je ponekod treba test plačati. Smučarji zato pri izbiri smučišča ne gledajo le na vreme in oddaljenost, temveč tudi, ali bodo med potjo na smučanje lahko opravili test.

Korona in karantena ne smeta biti izgovor, da ne živimo zdravo
12. 02. 2021 19.37
Vemo, da bi brez hrane in vode težko preživeli, vendar nam preveč hrane in premalo gibanja lahko zelo škoduje. V času epidemije je žal za mnoge edina rekreacija sprehod od hladilnika do kavča. Čez dan lahko tako zaužijemo prevelike količine hrane, ki je zaradi premalo gibanja ne moremo porabiti. Vendar koronavirus in karantena ne smeta biti izgovor, da ne živimo zdravo. Da bi se izognili prelaganju pričetka telovadbe, je ključno načrtovanje in sestavljanje jedilnika vnaprej.

Potrdilo o prebolelosti bi lahko bilo plačljivo, kako pa je zdaj s hitrimi testi?
12. 02. 2021 17.12
S ponedeljkom prihaja novost – vsem, ki so covid-19 že preboleli ali so že bili cepljeni z dvema odmerkoma, hitrih testov ne bo treba opravljati. Dovolj bo potrdilo o cepljenju ali pa potrdilo o pozitivnem rezultatu testiranja oziroma o prebolelem covidu-19. To vam lahko izda vaš osebni zdravnik, a ti navodil, kako sploh izdajati potrdila o prebolelosti, še vedno nimajo. Potrdilo je sicer plačljivo, saj ga osnovno zdravstveno zavarovanje ne krije. Cena naj bi bila okoli 20 evrov, kot kaže, pa ga vsi le ne bodo zaračunavali. Kako pa je s hitrimi antigenskimi testi – kje so plačljivi in kje ne ter kakšne bodo cene za tiste, ki se bodo odločili za samoplačniško testiranje?

Nevzdržnost sistema testiranja? 'To je preveč, ne smemo več biti tiho'
10. 02. 2021 18.10
Hitro testiranje, ki je zadnje tedne doživelo svoj razmah, je daleč najbolj obremenjujoče za nepogrešljive zdravstvene delavce, ki ponekod testirajo od jutra do večera. Sodeč po odpiranju države, bo pritiska prav na hitro testiranje in na zdravstvene ekipe, ki ga izvajajo, iz tedna v teden vse več. Kako se z obilico dela zdravstveniki spopadajo?

Avstrijski učenci bodo morali pred vstopom v razred opraviti hitri test
05. 02. 2021 19.49
V sosednji Avstriji se bodo šole odprle 15. februarja, učitelji in starši pa se medtem že pripravljajo na hitro testiranje otrok. Vsak otrok je že prejel test, ki se ga je doma ob pomoči staršev učil uporabljati. Testiranje bo namreč obvezno za vstop v razred, otrok, ki ne bo testiran, se bo moral šolati od doma. Kot so v Železni Kapli učitelji in starši pripovedovali naši ekipi, ukrepa ne problematizirajo, saj je to edini način, da se otroci vrnejo v šolske klopi.

Slovenija poleg Danske edina evropska država, ki je zabeležila rast števila nočitev domačih gostov
01. 02. 2021 20.03
Za nami je najslabše leto v zgodovini turizma, ki pa ga je Slovenija vseeno končala z enim rekordom. Poleg Danske smo namreč edina evropska država, ki je zabeležila rast števila nočitev domačih gostov, za kar so seveda zaslužni predvsem turistični boni. Doslej smo jih unovčili za dobro polovico njihove vrednosti, tisti, ki jih še niste, jih boste lahko do konca letošnjega leta. Že zdaj je jasno, da bo, ko se bodo ukrepi sprostili, turizem drugačen, kot smo ga poznali. Zagotovo letos, najverjetneje pa tudi v prihodnje bo glavni slovenski gost, nekdo iz bližnje okolice, ki mu veliko pomenita čist zrak in zeleno okolje.

Vse več držav zapoveduje uporabo mask tipa FFP2. Res bolje ščitijo?
25. 01. 2021 18.38
Kot že omenjeno, predvsem ob širjenju angleškega seva vse več držav zapoveduje uporabo mask FFP2. Tudi pri nas že slišimo pozive, da naj ne bi samo zdravstveni delavci in zaposleni v šolstvu, ampak tudi vsi državljani pogosteje uporabljali te maske. Da so kirurške učinkovitejše od tistih iz blaga, smo se v zadnjih desetih mesecih že naučili. Kakšna pa je razlika med trislojnimi maskami in maskami FFP2? Ali te res bolje ščitijo pred okužbami?

'Da bi se vse učitelje testiralo enkrat na teden, ne pride v poštev'
24. 01. 2021 19.29
V regijah, kjer naj bi po sedanjih načrtih v torek odprli vrtce in šole za učence prvih treh razredov, bodo na okužbo z novim koronavirusom najprej testirali zaposlene. Opraviti bo treba okoli 30.000 testov, testiranja pa bodo večinoma organizirali zdravstveni domovi. Po začetnem nelagodju učiteljev in vzgojiteljev, ki niso želeli biti prisiljeni v odvzem brisa, zdaj ravnatelji pravijo, da se bo testirala velika večina. Da bi se izognili gneči, so šole dobile natančne časovne termine. Otroci pa se ne vračajo le v šole, pač pa tudi v promet. Policija zato voznike poziva, naj bodo od torka še toliko pozornejši.

Vnovično odprtje smučišč brez množičnega obiska in v znamenju hitrih testov
23. 01. 2021 20.26
Tretji prvi smučarski dan v tej zimski sezoni je minil v znamenju slabega vremena. V epidemiološko ugodnejših regijah so pognali žičniške naprave, a ob dežju in snegu ter obveznem hitrem testu na koronavirus - na nekaterih smučiščih so sicer zagotovili brezplačno testiranje - se je po belih strminah spuščala le peščica smučarjev. So se pa ti strinjali, da je - ne glede na vse - čudovito znova biti na smučišču. Žičničarji vendarle upajo, da bo šlo nadaljevanje sezone le še v smeri novih sproščanj ukrepov in ne več zaostrovanj.

Ob potresu osme stopnje bi se v Ljubljani lahko porušila desetina vseh stavb
15. 01. 2021 18.52
Potres z epicentrom v Petrinji 29. decembra je dodobra stresel okolico, tudi Slovenijo. Po podatkih Agencije za okolje smo lani pri nas čutili kar 161 lokalnih in 23 oddaljenih potresov. Slovenija namreč leži na tektonsko aktivnejšem območju, zato se tak potres, kot se je zgodil v Petrinji, lahko zlahka pojavi tudi pri nas. Kaj je treba narediti, da se hrvaški scenarij ne bi ponovil tudi v Sloveniji?

Posel zastavljalnic cveti, neka gospa želela zastaviti celo svojega psa
14. 01. 2021 18.36
Da se je vse preselilo na splet v času epidemije, ni novica. Ogromno dela imajo v zadnjem letu tudi v zastavljalnicah in antikvariatih, v času, ko smo res veliko doma, smo zdaj pospravili stanovanja in hiše verjetno že drugič, če ne tretjič. In našli kup stvari, ki jih res ne potrebujemo. Zanje pa lahko dobimo celo kakšen evro. Obseg dela se je tako v času epidemije povečal tudi v Zastavljalnici in odkupovalnici Ljubljana. Čeprav morajo biti zaradi ukrepov poslovalnice zaprte, pa je posla zato na spletu veliko.