Avtor
Barbara

Vlada s hitrimi testi pričenja z obveznim testiranjem zdravstvenih delavcev v DSO

23. 11. 2020 18.34

Vlada uvaja obvezno testiranje za zdravstvene delavce v DSO s hitrimi antigenskimi testi. To se bo izvajalo najmanj enkrat tedensko znotraj posamezne organizacijske enote izvajalca, v sklopu katere se je pojavila okužba s koronavirusom. Že vsaj dva meseca s hitrimi antigenskimi testi testirajo v domovih skupin Deos in SeneCura. Kupili so jih sami in z njimi testirajo prav vso osebje in vse stanovalce, pri katerih se kaže sum na okužbo. Prav v SeneCura domu starejših Vojnik so ob hitrem testiranju pri strežnici ugotovili okužbo, še preden je začela z delom.

Imunost po prebolenem covidu-19 naj bi trajala leta

19. 11. 2020 19.40

Spodbudna so odkritja ameriških znanstvenikov, da bi lahko imunost po prebolenem covidu-19 trajala leta, morda celo desetletja. Analizirali so namreč 185 moških in žensk, starih od 19 do 81 let, ki so preboleli bolezen, in ugotovili, da se nekatere komponente imunskega sistema ohranijo še zelo dolgo po ozdravitvi. Naša stroka poziva k previdnosti, saj ne glede na to, kako dobro se slišijo rezultati, ne smejo biti razlog za nespoštovanje zaščitnih ukrepov.

80-letna prostovoljka veliko tvega tudi sama, a je to ne odvrne, da ne bi pomagala

17. 11. 2020 19.40

V težkem položaju niso samo starejši v domovih, ampak tudi tisti, ki živijo sami in nimajo sorodnikov, ki bi lahko poskrbeli zanje. Zelo težko je, če nimaš nikogar, ki bi zate opravil nakup, sam pa ga ne moreš. Še težje, če zboliš ali si osamljen. In če se človek, ki je že tako ranljiv, sreča še z nesramnostjo drugih, se stiska samo še poveča, pripovedujejo prostovoljke, ki v okviru programa Starejši za starejše pomagajo, kolikor se da. Pri tem pa morajo seveda paziti tudi na to, da se ne okužijo same.

Slovenski adventni venci v Vatikanu

16. 11. 2020 20.21

Po tem, ko je bilo že dogovorjeno, da bosta za to že deseto leto zapored poskrbela slovenska cvetličarska mojstra, zaradi epidemije v zraku visi tudi projekt okrasitve bazilike svetega Petra v Vatikanu. A med čakanjem se ukvarjata s še enim velikim prazničnim projektom: prav vsa uradna okrasitev papeške države bo namreč letos prišla iz Slovenije. Glavna cvetličarka projekta Sabina Šegula je že začela izdelovati adventne vence, pri tem pa ji je pomagal glasbenik Sašo Avsenik.

Živimo v času, ko usklajevanje dela z družinskim življenjem postaja pravi izziv

13. 11. 2020 18.55

"Razmere so težke in zgolj z razumom in solidarnostjo lahko zmoremo," je po novih ukrepih zaradi epidemije tvitnil premier Janez Janša. Šolarji bodo imeli pouk na daljavo vsaj še 14 dni, vrtci bodo delovali le za nujne primere. In v času, ko se spopadamo z epidemijo, so tu poklici, ki morajo delovati nemoteno. To so zdravstveno osebje, policisti, trgovci, delavci v infrastrukturi ... Kako torej usklajevati delo z družinskim življenjem?

Policisti še vedno preiskujejo motiv družinske tragedije na Jančah

11. 11. 2020 19.50

Na Jančah so policisti končali ogled kraja trojnega umora in samomora, motiv družinske tragedije pa še preiskujejo. Ni nenavadno, da sosedje družino opisujejo kot vzorno in harmonično, pojasnjujejo strokovnjaki, saj družine svoje težave praviloma skrivajo. Fant dejanja najverjetneje ni načrtoval – povod za takšne zločine so običajno močna čustva, ki se dolgo nalagajo.

Šolanje od doma na oddaljeni kmetiji brez dostopa do interneta

09. 11. 2020 18.33

Šolarji so prvič po podaljšanih počitnicah začeli s poukom na daljavo. A zaradi povečanega navala se je Arnesovo okolje ponovno upočasnilo in številni učenci so se soočili s težavami dostopa do spletnih učilnic. Posebne težave pa pestijo šolarje na Koroškem, predvsem zaradi dostopnost do širokopasovnega interneta. Na Koroškem je takih gospodinjstev, ki spadajo v t.i. bele liste, več kot tisoč, tam nimajo ne dostopa do interneta, pogosto so tudi brez telefonskega signala. Preverili smo, kako rešujejo težave?

Najbližja razpoložljiva postelja za covid bolnika je lahko tudi na drugem koncu države

31. 10. 2020 20.06

Posteljo, navadno ali intenzivno, za zdaj dobi vsak bolnik, ki jo potrebuje, a zaradi velikega priliva bolnikov številni pred sprejemom več ur čakajo na urgenci, nekatere pa vozijo tudi v bolnišnice na drugem koncu države. Splošni zdravniki ob tem opozarjajo, da prihaja do šumov v komunikaciji z dispečerskim centrom. Kdo torej razvršča bolnike po bolnišnicah in kako sistem sploh deluje?

Priprava prostorov za covid bolnike: 'Dela za zdaj potekajo po načrtu'

30. 10. 2020 13.08

Zaradi pomanjkanja kapacitete za zdravljenje bolnikov s covid-19 že poteka prenova prostorov nedograjene Diagnostično-terapevtske službe. Dela za zdaj potekajo po načrtu," pravi pomočnik generalnega direktorja za investicije UKC Ljubljana, Jure Dolinar. Dodatne kapacitete pripravlja tudi Klinika Golnik.

Neuradno: vlada naj bi za teden dni podaljšala jesenske počitnice

29. 10. 2020 18.55

Vlada bo podaljšala protikoronske ukrepe. Za en teden, torej do osmega novembra, naj bi neuradno podaljšala tudi jesenske počitnice, kar predlagajo tudi ravnatelji. Ti si zaradi različnih epidemioloških razmer po šolah (ponekod imajo veliko okužb, drugje nič) želijo tudi več avtonomije pri odločanju o načinu izvajanja pouka.

Daleč najbolj rdeča je Gorenjska, a poslabšalo se bo tudi drugod

27. 10. 2020 19.32

Vsa Slovenija je obarvana rdeče, a daleč najbolj rdeča je Gorenjska. 14-dnevna incidenca je tam že 1488 okuženih na 100.000 prebivalcev. Za primerjavo: Koroška, ki je druga po številu okužb, ima za več kot 500 okužb nižjo incidenco. In to kljub temu, da na Gorenjskem izrazitega žarišča okužb sploh nimajo. Kaj delajo Gorenjci narobe in česa se lahko preostala Slovenija nauči od njih?

Svojo pomoč bo nudil v prostem času: 'Zdravnik si 24 ur na dan, to ni služba, to je poslanstvo'

27. 10. 2020 18.50

Polnjenje bolnišničnih kapacitet razkriva pomanjkanje medicinskega osebja in je razlog za poziv, naj se v javno zdravstveno mrežo vključijo tudi koncesionarji. Na pomoč zdravstvenim ustanovam se tako iz vse Slovenije javljajo zdravniki, ki bodo svoje znanje nudili tam, kjer jih bodo najbolj potrebovali. Družinski zdravnik Jurica Ferenčina iz sevniškega zdravstvenega doma bo tako v prihodnjih dneh v svojem prostem času pomagal v UKC Maribor, v mestu, kjer je doštudiral medicino. Kot družinski zdravnik je delal v Ljutomeru, lani pa je bil izbran tudi za zdravnika leta. 

Zaradi razmer v zdravstvu se bodo koncesionarji odpovedali delu zaposlenih

26. 10. 2020 20.45

O tem, kako resne so razmere v zdravstvu, govori tudi to, da se je večina zasebnikov pripravljena odpovedati delu svojih zaposlenih, da bi lahko ti v bolnišnicah pomagali v boju z epidemijo. Nekaj kadra, predvsem medicinske sestre, je že začelo delati v javnih bolnišnicah. Koliko prostovoljcev bodo potrebovali, bo sicer jasno v prihodnjih dneh, potem ko bodo na oddelke prerazporedili kader, ki bi sicer opravljal nenujne posege.

Množično testiranje: v Sloveniji bi zanj porabili vsaj 50 milijonov evrov

24. 10. 2020 21.16

Bomo po vzoru Slovaške v prihodnjih tednih prav vsi državljani testirani na novi koronavirus? Premier Janez Janša pravi, da preverjajo možnosti množičnega testiranja s hitrimi testi, najprej za tvegane skupine, nato za vso prebivalstvo. Stroka je glede testiranja skeptična – zanj bi porabili vsaj 50 milijonov evrov, učinka pa, če testiranju ne bi sledili ukrepi, sploh ne bi bilo.

Neizdajanje odločb: okuženi hodijo v službo, šolo ...

22. 10. 2020 20.08

Medtem ko teče beseda o novih ukrepih, pa številni okuženi, ki tega ne vedo, hodijo v službo, šolo, vrtec. Še več pa je tudi takšnih, ki kljub tveganemu stiku, ne morejo ostati v samoizolaciji, saj jim ob sklepu ministrstva, da ne bo več izdajalo karantenskih odločb, ne pripada nikakršno nadomestilo. Na ministrstvu odgovarjajo, da bodo to področje čim prej uredili.

Medicinske sestre: Vsak dan gledamo ljudi, ki jih nimamo več kam dati

22. 10. 2020 19.25

Bolnišnice pokajo po šivih, medicinsko osebje pregoreva in je na robu svojih zmogljivosti. Napori, ki jih medicinsko osebje preživlja, so nadčloveški in medicinske sestre in bratje ter ostalo osebje so v prvih bojnih linijah že od marca naprej. Njihove vrste se redčijo, so podhranjene in premalo plačane. Poleg vsega pa jih še boli ignorantski odnos ljudi, ki kljub vsem njihovim naporom ne verjamejo, da virus obstaja.

Škofjeloški Center slepih in starejših bo rdečo cono vzpostavil v šolski telovadnici

16. 10. 2020 18.53

V Škofji Loki je žarišče v tamkajšnjem centru slepih in starejših, ki deluje kot dom upokojencev, kjer imajo okuženih 24 stanovalcev in sedem zaposlenih. Zaradi izbruha okužbe so se znašli v prostorski stiski zaradi zagotavljanja rdeče cone. Da bi preprečili širjenje okužbe po domu, bodo rdečo cono vzpostavili v telovadnici Osnovne šole Jela Janežiča. Regijska koordinacijska skupina je s strokovnjaki že opravila pregled prostora in ugotovila, da je z nekaj preureditvami primeren za namestitev okuženih.

Neuradno potrdili več kot 500 okužb s koronavirusom

13. 10. 2020 10.28

Vlada je končala krizni sestanek, na sredini seji pa bodo razpravljali o novih ukrepih. Neuradno pa smo v torek dosegli novi neslavni mejnik in doslej zabeležili že več kot 500 okužb. Ali bodo sprejeti vsi ukrepi, predvideni za tretji sveženj oranžne faze, bo jasno po seji vlade.

Zajc: Država na pomoč gostincem s kritjem obratnih stroškov

08. 10. 2020 18.47

Eden izmed ukrepov, ki jih je sprejela vlada ob dnevnem naraščanju števila okužb, je tudi omejitev strežbe v lokalih, in sicer samo gostom, ki sedijo. Poleg tega so določili, da je lahko v zaprtih javnih prostorih, kjer ponujajo blago in storitve, le ena stranka na 20 kvadratnih metrov. Državni sekretar na MGRT Simon Zajc je napovedal še, da bo država gostincem na pomoč priskočila s kritjem obratnih stroškov.

Za koga bo cepljenje proti gripi brezplačno?

05. 10. 2020 20.22

Cepljenje proti gripi se bo začelo 19. oktobra, v državi je trenutno 240.000 odmerkov, še 30.000 naj bi jih dobili. Cena samoplačniškega cepljenja je bila do zdaj ponavadi 14 evrov. Vse podrobnosti o cepljenju letos še niso znane, ampak: ali bo zaradi koronavirusa letos cepljenje proti gripi brezplačno? In če bo, za koga vse?

Pahor sprejel diamantne maturante: Vi ste tisti, ki boste soustvarjali prihodnost

03. 10. 2020 20.03

Predsednik države Borut Pahor je skupaj s šolsko ministrico Simono Kustec sprejel 133 mladih, ki so na splošni ali poklicni maturi dosegli vse možne točke. Ob sprejemu diamantnih maturantov je dejal, da je prihodnost negotova, a gotovo je, da so prav oni ljudje, ki jo bodo soustvarjali. To življenjsko preizkušnjo v času koronavirusa si bodo verjetno za vedno zapomnili. Maturanti pa so poudarili, da je pot do uspeha v največji meri odvisna od discipline in ne od sreče.

V Šentjerneju aktivno okuženih deset ljudi. Za večino okužb kriva zabava

02. 10. 2020 18.31

V Šentjerneju na Dolenjskem je aktivno okuženih deset ljudi, kar devet od potrjenih okužb je povezanih z nedavno rojstnodnevno zabavo. V procesu testiranja je sicer še več ljudi, zato se bo to število lahko že kmalu še povečalo. Stroka je sicer že večkrat pozvala, da praznovanja in zabave odsvetuje. Šentjernej je res družaben in vesel kraj, ampak zdaj živimo v časih, ko je treba razmere vzeti resno, pa pravi župan Jože Simončič, ki je že odpovedal vse občinske prireditve.

Legendarne 'elanke' praznujejo 75. rojstni dan

30. 09. 2020 19.20

Kot je bil kalodont sinonim za zobno pasto in varikina sopomenka za belilno sredstvo, je elanka vselej pomenila smučko. In podjetje, ki jo proizvaja, te dni praznuje 75 let. Po težavah in aferah danes zaposluje 700 ljudi, vsa proizvodnja je izključno v Begunjah, kar pomeni, da so edino smučarsko podjetje, ki prav vse smuči izdela v alpskem svetu. Potem ko so bili desetletja paradni konj na področju profesionalnega alpskega smučanja in smučarskih skokov, zdaj ves razvoj usmerjajo v smučarski kros.

Pomembno odkritje: bolnike s covid-19 zdravili z visokimi odmerki D vitamina

15. 09. 2020 20.26

Španski zdravniki so prišli do pomembnega odkritja. V bolnišnici v Cordobi so nekatere bolnike ob sprejemu začeli zdraviti z visokimi odmerki vitamina D. Ti bolniki so virus praviloma lažje preboleli in niso potrebovali intenzivne nege. Optimistična je tudi naša stroka, ki pa hkrati previdno dodaja: izsledki ne pomenijo odkritja revolucionarnega zdravila, prav tako je bil analizirani vzorec premajhen za resnejše sklepe. A delovanje vitamina, ki nam ga pozimi kronično primajkuje, ima potencial za nadaljnje raziskave.

Stroka in vrtci: cepljenje je najboljša zaščita proti nalezljivim boleznim

08. 09. 2020 19.11

Zdravstvena stroka in vrtci poudarjajo, da je ne glede na to, kako se bo končala politična in pravna debata o novem predlogu zakona o nalezljivih boleznih, jasno, da je cepljenje najboljša zaščita pred nalezljivimi boleznimi. Stroka opozarja tudi, da so še zlasti nevarni ošpice, rdečke in mumps, ljudem pa polaga na dušo, naj se cepijo tudi proti gripi in proti koronavirusu, ko cepivo bo, pa čeprav to ne bo obvezno.

Med gašenjem obsežnega požara eden izmed gasilcev utrpel vročinski udar

05. 09. 2020 19.41

Z ognjenimi zublji v Postojni se je borilo več kot 100 gasilcev iz treh gasilskih zvez. Opravili so težaško delo, je bilo slišati na pogorišču, kjer so še ves dan odkrivali in gasili nova in nova žarišča ter odvažali tleči les. Pri krotenju požara pa je v neznosnih razmerah kljub pogostim menjavam en gasilec utrpel vročinski udar. Zaradi težkih razmer je izgubil zavest, prvo pomoč pa mu je nudil eden izmed očividcev, ki se je naključno znašel na kraju požara.

Z začetkom šole se vračajo tudi obšolske dejavnosti. Kako bo izvedba izgledala v praksi?

19. 08. 2020 16.38

Še slab teden dni nas loči od 1. septembra in šole so pred izzivom, ali bodo zmogle izvajati pouk po vseh zastavljenih smernicah. Seveda pa k pouku sodijo tudi številne šolske in obšolske dejavnosti, kot so razni krožki, jezikovni tečaji, športni treningi in tudi šole v naravi. Vsi ti izvajalci so komaj čakali na zeleno luč, da se bodo otroci lahko vrnili nazaj, vendar jesen tudi za njih ne bo lahka. Zaščitni ukrepi, razdalje, maske in razkuževanje rok. Kako bo vse potekalo v praksi?

Številni turisti na Bledu za obisk Mikea Pompea sploh niso vedeli

13. 08. 2020 20.45

Onkraj zidov Vile Bled, ki je gostila ameriškega zunanjega ministra Mikea Pompea, je življenje nemoteno teklo naprej. Večina turistov in domačinov niti ni vedela, da kdo prihaja na obisk, so pa nekaj navodil dobili tamkajšnji turistični delavci. Obiskali smo 89-letnega nekdanjega uradnega fotografa blejskega protokola, ki je v karieri fotografiral več kot 70 državnikov. Povedal je, da ga je najbolj navdušila prav ameriška zunanja ministrica Madeleine Albright.

Pouk v šolah jeseni odvisen od epidemiološke slike, jasnega načrta ni

12. 08. 2020 19.26

Da si želijo, da bi vsi otroci in mladostniki to šolsko leto pouk obiskovali v šoli, so danes sporočili s šolskega ministrstva. Kaj zdaj to pomeni, ne pojasnjujejo, ker da je šolska ministrica še vedno na dopustu. Učitelji in ravnatelji naj bi sicer jasne odgovore in navodila dobili prihodnji teden na sestanku na Brdu. 

Živahna 100-letnica, ki ne zamudi nobene nogometne tekme in obvlada računalnik

11. 08. 2020 19.50

Si predstavljate, da pri dopolnjenih 100 letih poslušate rock, ne zamudite nobene nogometne tekme, odgovarjate na maile in se pogovarjate po Skypu. Vse to in še mnogo več počne vitalna Koprčanka Olga Ogrin. Kljub svojim častitljivim letom je še popolnoma samostojna in s ponosom pove, da je v življenju počela marsikaj. Bila je učiteljica, modna oblikovalka in šivilja.