AvtorBarbara

Ponekod v nujnem varstvu že več kot tretjina otrok
13. 01. 2021 18.21
Kljub temu, da vrtci povsod po državi za zdaj zagotavljajo le nujno varstvo, se za to, da vendarle dajo otroka v vrtec, odloča kar precej staršev. V kranjskih vrtcih in ponekod v Celju zagotavljajo dežurno varstvo skoraj deset odstotkom otrok, v grosupeljskih enotah vrtca beležijo že 15-odstotno prisotnost predšolskih otrok, v vrtce po Ljubljani, kjer so presojo o nujnosti prepustili staršem, se je v zadnjem tednu vrnila že več kot tretjina otrok - in vse so sprejeli odprtih rok.

Da se ne bi zredili, je lastnik za svojih 16 konjev uvedel zimsko telovadbo
09. 01. 2021 19.48
Obilica snega in zimska idila ne navdušujeta le ljudi, pač pa tudi živali. V Žirovnici na Gorenjskem 16 konj vsak dan uživa na snegu, skupaj z njimi pa tudi lastnik, ki ima hladni del leta v priimku – Dušan Zima. Pravi, da je rekreacija na prostem odličen način, da se konji pozimi ne zredijo preveč in so zadovoljnejši ter bolj zdravi.

Je odpiranje šol po regijah protiustavno? 'To je neumnost'
08. 01. 2021 18.44
"Končno," pravi predsednik združenja ravnateljev osnovnih šol Gregor Pečan. Že vse od marca je glasen kritik vladnih ukrepov na področju izobraževanja, ampak to, da bodo otroci vsaj v nekaterih regijah lahko sedli v šolske klopi, če se epidemiološka slika izboljša, je dobra novica, pravi. In dodaja: za to sem si prizadeval tudi sam, a je bila vseskozi proti ministrica za izobraževanje.

Inženirka leta postala razvijalka opreme za protonsko terapijo, ki uspešno zdravi raka
07. 01. 2021 19.01
"Postala sem zgolj predsednica razreda imenitnih žensk, še nikoli nisem bila v tako dobri družbi, kot sem med letošnjimi nominirankami," je ob prejemu nagrade povedala nova inženirka leta 2020, Jasna Hengović. Med 53 inženirkami, ki med drugim varijo pivo, ustvarjajo e-mobilnost in spravljajo zločince za zapahe, je nova prejemnica laskavega naziva postala razvijalka programske opreme za protonsko terapijo, ki pomaga pri zdravljenju raka. Nova inženirka leta ob tem izjemnem dosežku vsem dekletom, ki se odločajo za tehniški poklic, svetuje: ne bojte se in sledite svojim sanjam, ker se bo obrestovalo.

Raziskava: slovenske šole v digitalni pismenosti pod povprečjem EU
06. 01. 2021 18.37
Nadaljuje se šolanje od doma, ki ne more biti in ni primerljivo s šolanjem otrok v šolskih klopeh. A brez skrbi, ministrica za šolstvo pravi, da bomo v Evropi glede na digitalna znanja prepoznavni po tem, kako se je šolstvo spopadlo s to krizo. A so se po njeni spodbudni oceni stanja odzvali mnogi: na pedagoškem inštitutu pravijo, da je stanje ravno nasprotno, z Arnesa, kjer skrbijo za omrežje in opremljenost z digitalno opremo naših šolarjev, sporočajo, da sami niso dovolj, oglasili pa so se tudi nevladniki, ki ministrico opozarjajo, naj si za vse ne pripisuje zaslug. Kakšno je torej resnično stanje?

40-odstotni porast števila začasnih prebivalcev na območju Kranjske Gore
05. 01. 2021 19.55
V času epidemije so se ti marsikje spremenili kar v 'začasne prebivalce'. Številni so namreč našli povsem legalno možnost, kako denimo prek regijskih meja oditi na sonce v Kranjsko Goro, čeprav ne živijo na Gorenjskem. Lani je tako na območju Kranjske Gore začasno prebivališče prijavilo 2860 oseb, leto prej pa le 355. Domačinov 40-odstotni skok števila prebivalcev v zgolj zadnjih mesecih sam po sebi ne moti, moti pa jih, da zaradi nesorazmernosti ukrepov smučišče sameva, tik ob njem pa se gnetejo sankači in sprehajalci.

Ministrica: Na izobraževanje na daljavo smo šli absolutno prezgodaj
04. 01. 2021 17.38
Novo leto, otroci pa se še naprej šolajo od doma. Zdaj bodo šolske klopi vendarle zasedli otroci s posebnimi potrebami, a je mnogo staršev zadržanih. Še prej so pričeli tudi s testiranjem učiteljev. Kdaj pa bodo v šolah tudi drugi, kdaj bodo vrtci znova odprti za vse, kaj bo z gimnazijci in študenti?

'Kvaliteta osvojenega znanja ni primerljiva s tisto, ki bi jo otroci osvojili v šolah'
04. 01. 2021 18.40
Kakšne bitke bijejo starši, kakšne otroci in kako je po dveh mesecih in pol videti življenje šolarja in družine? Kakšne posledice pušča na šolarjih dejstvo, da nimajo socialnega stika? Psihologi in pediatri opozarjajo na konkretne posledice: kaže se porast samopoškodb, tesnobe in depresije. Vlada medtem sprošča ukrepe ne glede na prvoten načrt sproščanja, otroci pa ostajajo doma. Kaj pravi ministrica Simona Kustec, bo tako tudi za šolarje?

Prostovoljci delili piškote tistim iz prvih bojnih vrst v bitki proti covidu-19
29. 12. 2020 19.19
Letošnje leto bi večina zagotovo najraje čim prej pozabila, a koronakriza nam je vseeno pokazala nekaj, na kar smo lahko ponosni. In to je, kako zelo smo si ljudje pripravljeni pomagati med seboj. Včasih sploh ni treba veliko, da nekomu polepšamo dan. Tako so na pobudo celjskih dijakov in študentov prostovoljci delili piškote tistim iz prvih bojnih vrst v bitki proti koronavirusu.

14-letnik ob rojstvu ostal brez mame, koronavirus mu je vzel tudi očeta
27. 12. 2020 20.03
V prazničnem času postajajo stiske ljudi vse bolj izrazite. Človekoljubne organizacije iz dneva v dan dobivajo več klicev na pomoč, nanje se obračajo družine, ki pred epidemijo niso poznale finančnih težav. Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje se te dni trudi pomagati tudi 14-letnemu fantu, ki je ob rojstvu izgubil mamo, ki je umrla zaradi zapleta pri porodu, pred nekaj dnevi pa je boj s covidom-19 izgubil še njegov oče. Pomagate mu lahko tudi vi.

Na brniškem letališču je pristal Božičkov kovček
26. 12. 2020 20.01
Med tistimi, ki najbolj občutijo gospodarske posledice epidemije, je tudi naše največje letališče. Še v začetku leta so napovedovali, da bodo prepeljali milijon in pol potnikov, a vse kaže, da ne bodo dosegli niti številke 300 tisoč. Posloviti so se morali od številnih, še več jih je na čakanju. Vendar pa se je tam te dni zgodilo tudi nekaj lepega. Na letališču je pristal Božičkov kovček, poln pisem želja, in se znašel med izgubljeno prtljago.

S tradicionalnim spustom Božičkov otrokom v bolnišnici polepšali praznične dni
21. 12. 2020 18.54
Letošnji december je drugačen. Ni kuhančkov, ni stojnic, ni druženja, ni sprevodov dobrih mož po mestih in vaseh. A vse našteto je za otroke v pediatrični kliniki UKC Ljubljana nepomembno. Sami si želijo le, da bi lahko čim prej šli domov. In da bi se jim v času bivanja v bolnišnici zgodilo čim več lepih stvari: in obisk 13 bradatih mož, ki so viseli na vrveh in jim mahali skozi okna, je najmlajšim bolnikom v sobicah narisal nasmeh na obraz in jim pričaral nekaj prazničnega vzdušja.

Medicinski preboji slovenskih zdravnikov in znanstvenikov v letu 2020
21. 12. 2020 18.46
Tisti, ki bi si letos najbolj zaslužili nagrado za posebne dosežke, so zagotovo zdravstveni delavci. Pa so jim, navkljub neverjetno težkemu letu, kakršnega še nismo doživeli, uspeli tudi presežki. Naše zdravstvo je tako znova dokazalo, da se lahko kljub majhnosti kosamo z velikimi medicinskimi centri po svetu, zdravniki in medicinske sestre pa so znova dokazali, da je biti zdravstveni delavec poslanstvo in način življenja. Presežkov je bilo veliko, izbrali smo najodmevnejše.

Na zunanjem ministrstvu odsvetujejo vsakršna nenujna potovanja v tujino
20. 12. 2020 20.36
Božično-novoletni prazniki so za turistične agencije poleg poletja eden od dveh vrhuncev sezone, a letos, namesto da bi si meli roke ob preštevanju dobička, seštevajo izgubo za turizem poraznega leta. Povpraševanje za praznični pobeg je sicer veliko, pravijo, ljudje si želijo potovati, a organiziranega turizma ob negotovih razmerah ni možno izpeljati. Kljub temu nekateri so, nekateri pa še bodo, za praznike odpotovali v tujino, zlasti privlačni se Slovencem trenutno zdijo Kanarski otoki. Toda na zunanjem ministrstvu vsa potovanja odločno odsvetujejo.

Davek koronavirusa: porast partnerskih razhodov in nasilja med štirimi stenami
18. 12. 2020 18.45
Epidemija covida-19 je razgalila številne pomanjkljivosti v državi, zdravstvu in družbi, pokazala pa je tudi slabosti na področju preprečevanja nasilja v družini in pri reševanju osebnih stisk. Prepovedi druženja, vzdrževanje odnosov na daljavo, hitro spreminjajoči se vladni ukrepi in občutek ujetosti v lastnem domu – vse to je pripomoglo k razmahu mnogih stisk, s katerimi se, kot poročajo društva za psihosocialno pomoč, vsakodnevno srečuje vse več ljudi.

Mladi vozniki za 60 odstotkov zmanjšali število smrti zaradi alkoholiziranosti
17. 12. 2020 19.56
Da na mladih svet stoji, je znan rek, po novem pa velja tudi, da na mladih stoji varnost na cestah. V zadnjih petih letih so namreč prav oni naredili največji napredek. Število smrti, ki so jih povzročili alkoholizirani vozniki, stari med 18 in 24 let, se je namreč zmanjšalo za 60 odstotkov. Nova sezona akcije Heroji furajo v pižamah je tako posvečena njim: da jih pohvalimo za nazaj in motiviramo za naprej.

Ob odprtju smučišč policisti niso zaznali povečanega števila kršitev
14. 12. 2020 20.01
Začetek smučarske sezone ni prinesel množičnih kršitev odloka o prepovedi prehajanja med občinami. Na območju celotne Gorenjske, kjer sta sicer delovali smučišči Krvavec in Kranjska Gora, so čez vikend izrekli 61 opozoril in izdali 21 kazni, kar je primerljivo s prejšnjimi konci tedna. Je pa predvsem v Kranjski Gori povsem legalno po strmini vijugalo tudi precej nedomačinov. V torek bodo lahko žičničarji pognali tudi kabinske žičnice, ne pa tudi nihalk.

Ob Bohinjskem jezeru so se pojavili skrivnostni snežni čuvaji
14. 12. 2020 18.55
Kdo je ob največje slovensko jezero postavil čuvaje, je bilo v zadnjih dneh vprašanje, s katerim so se ukvarjali Bohinjci. Čuvaji ob Bohinjskem jezeru so narejeni iz snega, prave snežne skulpture vseh vrst in oblik so namenjene popestritvi okolice, imajo pa tudi pomembno sporočilo. Opozarjajo na to, kakšne zimske igre smo imeli včasih in kako pomembno je, da otroci tudi zdaj čas preživljajo zunaj na zraku.

Posledice šolanja na daljavo: otroci postajajo vse depresivnejši in nestrpnejši
14. 12. 2020 18.32
Zakaj se nekatere dejavnosti odpirajo, šole pa še naprej ostajajo zaprte, se sprašujejo mnogi, tudi tisti starši, ki imajo z usklajevanjem dela od doma in pomočjo pri šolanju otrok prepolne roke dela. Posledice dolgotrajnega šolanja na daljavo so že vidne, opozarja ravnatelj Osnovne šole Prežihov Voranc – otroci postajajo vse depresivnejši in nestrpnejši. In čeprav je celo minister za zdravje povedal, da bi moralo imeti vračanje otrok v razrede prednost, ima prednost odpiranje frizerskih in kozmetičnih salonov ter podobno. Za prvi možni datum vračanja otrok v šole se sicer omenja 4. januar.

V Kranju želijo z dobrodelno akcijo družinam v stiski polepšati praznike
11. 12. 2020 20.06
V Kranju so drugo leto zapored pripravili decembrsko humanitarno akcijo in ugotovili, da vedno več družin potrebuje pomoč. Če so lani zbrali sredstva za osem družin, jih je na letošnjem seznamu kar 28. Te so le vrh ledene gore, najbolj ogrožene, ki nimajo niti za hrano. Izbrali so jih po predlogih osnovnih šol, ki jih obiskujejo otroci. Želijo si, da bi jim z zbranim denarjem vsaj malo polepšali prihajajoče praznike.

Kršenje ukrepov na gala večerji OKS: izrekli naj bi 4000 evrov kazni
11. 12. 2020 18.21
Pred več kot dvema mesecema je Olimpijski komite pripravil tradicionalno dobrodelno slovesnost, kjer so zbirali sredstva za pomoč mladim socialno ogroženim športnikom. Na dogodku pa se gostje, med njimi tudi ministrica za šolstvo, niso držali vladnih ukrepov, kar je razburilo državljane, ki so jih morali upoštevati. Postopek je še v teku, a naj bi inšpektorji Olimpijskemu komiteju izrekli 4000 evrov kazni.

Planica prvič pod žarometi in brez gledalcev
08. 12. 2020 19.59
Pred planiškimi delavci je dolga noč. Obilno sneženje jim jo je namreč zagodlo tik pred začetkom svetovnega prvenstva v poletih, zato bodo do jutra z letalnice odstranjevali odvečen sneg. A pravijo, da razlogov za preplah ni, saj so izkušnje na njihovi strani in v preteklosti so jim uspeli že težji podvigi. Tekmovanje se bo začelo s preizkusom letalnice, nato pa bo šlo zares. Tokrat prvič pod žarometi in brez gledalcev.

Potopljeni avtomobil: voznik trdi, da je potegnil ročno zavoro
07. 12. 2020 19.30
Veliko olajšanje je sledilo za gasilce in potapljače, ki so v nedeljo iz Blejskega jezera reševali potopljeni avtomobil, saj je bil ta prazen. Očividka, ki jih je poklicala na pomoč, je namreč povedala, da sta v vozilu ujeti najmanj dve osebi. K sreči je bilo vozilo prazno, vzrok, zakaj se je znašlo na dnu jezera, pa je bila nepazljivost voznika, ki na rahlem klancu pred domačo hišo ni potegnil ročne zavore. Podobna nesreča se je le nekaj deset metrov stran zgodila že lansko poletje, takrat je avtomobil na poti do jezera povozil nič hudega slutečo žensko, ki se je sončila na obali.

Kako nevaren je prenos covida z ljudi na živali in obratno?
04. 12. 2020 18.45
V Sloveniji ima vsako tretje gospodinjstvo psa, še nekoliko višji odstotek je gospodinjstev, kjer je del družine maček. In v času, ko je okužen že vsak sedmi Slovenec, je na mestu vprašanje, kako dovzetni so za okužbe hišni ljubljenčki. V tem tednu smo namreč tudi pri nas odkrili prvi primer s koronavirusom okužene domače živali. Gre za belega dihurja, ki je imel prebavne težave, prihajal pa je iz stanovanja, v katerem je bila že prej potrjena okužba s covidom-19.

Učinkovitost zdravljenja s plazmo bo znana po spremljanju tistih, ki so jo že prejeli
03. 12. 2020 18.32
Na Zavodu RS za transfuzijsko medicino so od julija opravili že 300 odvzemov krvi oziroma plazme tistih, ki so preboleli covid-19. Šest bolnikov je enote krvne plazme za zdravljenje covida-19 že dobilo, na zalogi pa imajo še 80 enot, ki so že pripravljene za uporabo. Plazmo so prvič uporabili pri bolniku z imunsko oslabelostjo, za katerega so vedeli, da ne more razviti lastnih protiteles za obrambo pred novim koronavirusom. Po prejemu plazme se je bolnikovo stanje izboljšalo, sama aplikacija pa je potekala brez zapletov.

Papeško državo bodo okrasili z več kot tri tisoč okraski
29. 11. 2020 20.17
Vsa uradna okrasitev Vatikana bo letos slovenska. Ustvarjati jo je pomagalo kar 400 prostovoljcev z vseh koncev države. Veliko smreko in še 42 manjših smrek bodo okrasili z več kot tri tisoč okraski, ki so jih prostovoljci izdelovali več tednov. Na desetine škatel so naložili na tovornjak, v Vatikanu pa jih bo prevzela floristka Sabina Šegula, ki ima z božično krasitvijo papeške države že dolgoletne izkušnje.

Težave zdravstvenih delavcev pri dokazovanju okužbe na delovnem mestu
28. 11. 2020 20.07
Če pravilno uporabljate zaščitno opremo, se ne morete okužiti, zato vam ob bolniški odsotnosti ne pripada 100-odstotno nadomestilo plače. Takšno je bilo stališče ministrstva za zdravje do zdaj in odgovor na pozive zdravstvenih delavcev, naj jim delodajalec prizna, da so se okužili v službi. Zdravstveni minister Tomaž Gantar je napovedal, da bodo za zdravstvene delavce poskrbeli v naslednjem protikoronskem paketu.

Kaj dela pri obvladovanju epidemije prav Finska?
27. 11. 2020 20.28
Od vseh evropskih držav se z epidemijo najbolje spopada Finska. Število novookuženih pa zadnje tedne vseeno nekoliko narašča, predvsem na račun večjih mest, zato je vlada nemudoma sprejela nove ukrepe. A pri njih to niso zapovedi, pač pa priporočila. Ki se jih, kljub temu, da ni kazni, vsi držijo. Zakaj?

V enem tednu zaradi covida-19 izgubila mamo in taščo
25. 11. 2020 20.26
Za statističnimi podatki in številkami o okuženih in umrlih so resnični ljudje, ki se prav zdaj soočajo z izgubo bližnjega. Učiteljica Lidija Vidic je na začetku meseca zaradi zapleta pri covidu-19 v enem samem tednu izgubila mamo in taščo. Res sta bili obe starejši od 80 let, pripoveduje, a razen svoje starosti nista imeli pomembnejših pridruženih bolezni. Kakšno je njeno sporočilo?

Planiška letalnica skoraj nared za svetovno prvenstvo. In to z lanskim snegom
24. 11. 2020 18.24
Svetovno prvenstvo v poletih je spomladi odnesla epidemija. Devet mesecev po marčevski odpovedi, čez dobra dva tedna, pa se bodo najboljši smučarski letalci spet zbrali v Planici. In planiški delavci že hitijo pripravljat letalnico. Ogromen kup snega, ki so ga shranili ob prisilnem koncu lanske sezone, je dobro preživel poletje, zdaj ga mešajo z umetnim snegom in razporejajo po doskočišču. Danes so prvič vrezali smučino v zaletišče, postavljati so začeli vetrno zaščito. Bodo pa na prizorišču vsi močno pogrešali gledalce, saj – kot pravijo – Planica brez glasnih navijačev ne bo ista.