AvtorRebeka Tomaduz

V klicnem centru za koronavirus dnevno prejmejo 1100 klicev
26. 05. 2021 19.15
Če so marsikatere stvari, povezane z epidemijo, težko napovedljive, pa je nujno potrebno, da informacije, ki jih imamo in so točne, pridejo do ljudi, je prepričana Mojca Matičič, vodja klicnega centra za informacije o koronavirusu. Zato so že dva dneva pred lansko prvo epidemijo ustanovili klicni center, kjer dnevno odgovorijo tudi na več kot 1000 klicev, najdaljši pogovor pa je trajal več kot uro in pol.

Stanovalci fužinskega doma srečni, ker se spet lahko družijo in objemajo
21. 05. 2021 18.40
"Tudi cepljenju se lahko zahvalimo, da obrazi stanovalcev niso več skriti za maskami," pravi direktorica Doma starejših občanov Fužine. Po tem, ko je epidemija covida-19 stanovalcem vzela brezskrbno druženje in klepet, se je sproščenost v domove za starejše končno vrnila. In kaj so stanovalci ta čas najbolj pogrešali?

Kacin: Prebolevniki so vedno prioriteta. Kako pa je v praksi?
12. 05. 2021 15.58
V Sloveniji imamo več kot 200 tisoč takih, ki so covid-19 preboleli in bi, za polno zaščito pred okužbo, potrebovali le en odmerek cepiva. So pa marsikateri prebolevniki in na drugi strani cepilni centri zastrigli z ušesi, ko je Jelko Kacin dodal, da so prebolevniki že od vsega začetka prioritetna skupina, ne glede na svojo starost.

Postcovidni sindrom: anksioznost, depresija in druge psihične težave
07. 05. 2021 19.46
"Januarja sem zbolela za covidom, kašljala sem, imela glavobol in vročino, a vse skupaj je minilo dokaj hitro," razlaga Jana Javornik, ki bi v drugačnih okoliščinah zdaj predavala na univerzi v Angliji. Marca se je stanje znova poslabšalo, kot da bi se še enkrat okužila. Izgubila je voh in okus, vročina je dolgo vztrajala, bila je tudi precej utrujena. Tedne kasneje, tudi mesec za tem, so se pojavili še drugi simptomi.

Razlike med cepilnimi centri: v Tolminu cepljenih 23, v občini Hrpelje-Kozina le 15 odstotkov
29. 04. 2021 17.10
Nekateri cepilni centri po državi se soočajo z očitki, da niso dovolj učinkoviti, da cepljenje poteka prepočasi in da se morajo bolje organizirati, sploh ker v naslednjih tednih pričakujemo precej večje dobave cepiv. Na samem dnu seznama uspešnosti cepljenja je obalno-kraška regija.

Cepljeni stanovalci doma za starejše Trbovlje z blagimi simptomi po okužbi
22. 04. 2021 16.12
Učinki cepljenja so jasno vidni in kar je stroka ponavljala že mesece, zdaj vidijo tudi v domovih za starejše. Kljub ponovnim okužbam lahko domovi normalno delujejo, tudi občutka panike tokrat nimajo, razlaga direktorica trboveljskega doma, kjer se ponovno soočajo z 38 okužbami pri že precepljenih stanovalcih.

Gospodarstvo večinoma preslišalo poziv k delu od doma, a bile so tudi svetle izjeme
12. 04. 2021 18.30
Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je razočarana, da je v teh 11 dneh gospodarstvo preslišalo njen poziv k delu od doma. A obstajajo tudi primeri dobrih praks, ko so delodajalci večini delavcev, da bi bilo med zaposlenimi čim manj stikov, predvsem pa da bi bili tisti, ki svojega dela ne morejo 'odnesti' domov, na delovnem mestu čim varnejši, delo od doma tudi omogočili.

V Kočevju s plakati in letaki spodbujajo k cepljenju: prijav že več kot 300
02. 04. 2021 20.31
V Kočevju so se naposlušali kritik Jelka Kacina zaradi uspešnosti, hitrosti in organiziranosti prvega cepljenja. In to vajo bodo ponovili. S plakati, letaki, radijskimi oglasi in kratkimi videoposnetki občane že od začetka tedna spodbujajo, naj se za cepljenje čim prej prijavijo. Pravijo namreč, da so zdaj na vrsti za cepljenje tisti, ki za ta korak potrebujejo le malce spodbude in potrditve, da je odločitev za cepljenje prava. In kakšni so rezultati njihovega truda? Samo v sredo so dobili 222 prijav.

Mineva leto dni od prve potrjene okužbe s koronavirusom v Sloveniji
04. 03. 2021 18.23
V letu od prve okužbe je bilo v Sloveniji potrjenih že več kot 191.000 okužb, več kot 4000 bolnikov s covidom-19 je umrlo. Po težkem letu, ki je za nami, je tudi prihodnost negotova, saj se ob pojavu novih različic virusa že napoveduje tretji val epidemije. Naša ekipa pa se je ponovno srečala z ljudmi, s katerimi smo v lanskem letu govorili o njihovi izkušnji s covidom.

Kljub pomladnemu vremenu velja z delom na vrtu še počakati
23. 02. 2021 18.53
Še pred kratkim so bile temperature marsikje precej pod ničlo, a so se zadnje dni precej dvignile. Takšna temperaturna nihanja so sicer nezaželena za sadjarje in kmetovalce. In čeprav naj bi sončno vreme izboljšalo vsaj počutje ljudi, pa temu ni vedno tako, opozarja psihologinja Meta Lavrič. Sončno in toplo vreme lahko namreč pri ljudeh, ki se soočajo z duševnimi težavami, vzbudi tudi negativne občutke in še poglobi njihove že tako globoke stiske.

'Ni potrebe po nastopih v medijih, če je strokovnjak že nastopil na vladni izjavi'
18. 02. 2021 18.56
Omejevanje novinarjev pri dostopu do sogovornikov, ki so ključni za javnost, se zadnje čase pojavlja tudi pri nas. Že večkrat smo mediji skušali v oddajo povabiti strokovnjaka, ki bi nam odgovoril na neodgovorjena vprašanja o epidemiji covida-19, a smo na koncu ostali brez gosta, saj je nastop nekaj ur pred oddajo preprečil vladni urad za komuniciranje, torej Uroš Urbanija.

Posledice epidemije čutijo tudi kmetovalci in živinorejci
12. 02. 2021 19.44
Epidemija ni prizanesla nikomur, pred velike izzive pa zdaj postavlja tudi kmetovalce in živinorejce. Zaprte šole, vrtci in drugi javni zavodi v Sloveniji predstavljajo 120-milijonski trg za slovenske pridelovalce in proizvajalce in ta se je praktično čez noč zaprl. Poleg zaprtih državnih meja je bil tudi mednarodni promet bolj kot ne ustavljen. Po vsem svetu pa so tako kot posledica epidemije nastali presežki pridelkov in proizvodov.

Epidemija in vreme poskrbela za klavrno smučarsko sezono
05. 02. 2021 18.30
Slovenija je rdeča, zaradi česar bi se lahko po celotni državi odprla smučišča. Vendar pa je slaba vremenska napoved odnesla sneg in smučišča bodo tako tudi v goriški regiji in jugovzhodni Sloveniji očitno še naprej samevala. Na Kaninu pa imajo sicer popolnoma drugačno težavo. Zaradi prevelike količine snega namreč smuka še vsaj deset dni ne bo mogoča. Do zdaj je epidemija žičničarjem odnesla okoli 90 odstotkov prihodkov v primerjavi s prejšnjimi leti. Upanje sicer umre zadnje, pravijo žičničarji, a meseci, ki so naklonjeni zimskim športom, se bodo kmalu iztekli.

Stroka opozarja: necepljenje mladih rizičnih oseb lahko vodi celo v smrt
27. 01. 2021 18.43
Onkološka in hematološka stroka opozarjata, da je trenutni načrt cepljenja preveč črno-bel. Dobro je, da se precepi čim več starostnikov, vendar bi bilo treba misliti tudi na mlajše rizične bolnike. Med bolniki, ki imajo težji potek bolezni, so namreč tudi mlajši posamezniki, pri katerih je imunski sistem bolj prizadet kot pa pri zdravih osebah, ki so starejše od 70 let. Ali bi v načrt cepljenja lahko umestili tudi rizične izjeme, NIJZ in ministrstvo za zdravje še ne odgovarjata, pa čeprav stroka opozarja, da lahko necepljenje takih bolnikov vodi celo v smrt.

Kako mutacije nastanejo in v čem se med seboj razlikujejo?
20. 01. 2021 18.26
Skoraj nemogoče bi bilo, da v Sloveniji angleškega seva novega koronavirusa ne bi imeli, pravi dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo, ker so ga v vseh naših sosednjih državah že zaznali. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je angleški sev tudi delno potrdil, saj so v brisu osebe, ki je decembra pripotovala iz Anglije, ugotovili, da se virusni genom popolnoma ujema z angleškim sevom. A ta sev ni edini, dodaja stroka, saj virusi neprestano mutirajo. Poznamo tudi južnoafriškega in argentinsko-brazilskega, ki bi k nam lahko prišel z ladijskim prometom.

Zaradi mraza in plesni cela družina spi v dnevni sobi. 'Z eno plačo ne preživimo'
18. 01. 2021 20.18
Dotrajana peč ni več primerna za ogrevanje dnevne sobe, tako zdaj uporabljajo peč sredi hodnika, radiatorjev nimajo. Lahko si predstavljate, kako hladno je zdaj, sredi zime, v hiši, ki ni nič izolirana. Da je majhnima deklicama bolj toplo, zdaj starša z njima spita v dnevni sobi. A po noči pride še dan, dan, ko se starejša punčka šola od doma v mrzli in vlažni hiši. Korona je odnesla službo in plačo očetu, minimalna plača mame pa je komaj dovolj, da shajajo. Zato so se obrnili na Verigo dobrih ljudi. Sami namreč ne zmorejo več.

62-odstotni upad zaposlitvenih oglasov na področju gostinstva, turizma in potovanj
11. 01. 2021 19.42
Da bomo izgubljeno nadoknadili v turizmu, bo moralo miniti več let, pravijo strokovnjaki. Gre namreč za eno izmed panog, ki jih je epidemija najbolj prizadela, ob ponovnem razcvetu pa ji zdaj grozi tudi pomanjkanje delavcev, ki zaradi večmesečnega zaprtja delo iščejo tudi v drugih panogah. Na zaposlitvenih portalih so v letu 2020 v primerjavi z letom 2019 zabeležili kar 62-odstotni upad zaposlitvenih oglasov na področju gostinstva, turizma in potovanj.

Bregantova priznava, da vse odločitve, ki jih je ministrstvo sprejelo, niso bile dobre
17. 12. 2020 19.43
47 zapisnikov sej strokovne skupine za covid-19 med drugim razkriva tudi, da je stroka že konec septembra pozvala, da bi zaposlene v DSO obvezno testirali dvakrat tedensko, podobno so svetovali še mesec kasneje za vse zaposlene v najbolj kritičnih okoljih. A vlada je obvezno testiranje uvedla več kot dva meseca kasneje. "Epidemija nam je ušla izpod nadzora," danes meni Tina Bregant in tudi sama priznava, da so bile njene odločitve slab kompromis. V začetku novembra je podpisala dokument, ki je dovoljeval, da v rdečih conah delajo tudi okuženi zaposleni, čeprav je strokovna skupina le dva dni kasneje o tem izdala negativno mnenje.

Je zdravstveni inšpektorat s 400 evri kaznoval brezdomca, ki je zunaj pil kavo?
16. 12. 2020 18.40
V oči bode ena izmed odločb, ki jo je zdravstveni inšpektorat pomotoma in v nasprotju s pravili objavil na spletu. Kršitelj, ki so ga kaznovali s 400 evri, je zunaj pil kavo, si polnil telefon in kadil, beremo v odločbi, a naslov njegovega bivališča je naslov mariborskega centra za socialni delo, kar pomeni, da je možno tudi to, da je bila ta kaznovana oseba brezdomec. Ali je šlo res za brezdomca, smo vprašali inšpektorat, a odgovori so skopi.

'Določati, česa ljudje ne smejo, in govoriti, naj bodo odgovorni, ni učinkovit pristop'
11. 12. 2020 18.42
Številke ostajajo visoke – v četrtek smo potrdili več kot 1800 novih okužb, 49 ljudi je umrlo, in prvi epidemiolog v državi, Mario Fafangel, ki je pred nekaj dnevi izstopil iz vladne posvetovalne skupine za covid-19, opozarja: "Pričakovati, da bodo ljudje po skoraj mesecu dni strogih ukrepov še vedno upoštevali, česa ne smejo početi, in to tik pred prazniki, je nerealno. Bolj kot vse bo epidemijo zaustavila drugačna komunikacija." Raje kot prepovedovati, je treba ljudi naučiti, kako naj stvari počnejo, da bodo ob tem vseeno ostali varni.

Skupina petih fantov naj bi posilila 15-letnico
09. 12. 2020 18.48
Pet fantov, vsi so starejši od 18 let, naj bi na parkirišču posililo 15-letnico. A ker gre za mladoletnico, policija dogodka ne želi potrditi, niti o njem govoriti. Dekle naj bi fanta spomladi spoznalo po spletu, dogovorila naj bi se za zmenek na parkirišču in tam naj bi se zgodilo posilstvo. Eden od udeležencev skupinskega posilstva naj bi posiljeval celo že drugič, prva žrtev naj bi bila komaj 14-letna deklica, posnetek zlorabe naj bi celo delil na spletu. Vseh pet naj bi bilo zdaj v priporu.

Udeleženci sporne večerje Olimpijskega komiteja še vedno ostajajo nekaznovani
27. 11. 2020 18.17
Zdravstveni inšpektorat je samo v zadnjem tednu opravil več kot 2000 nadzorov in izdal za dobrih 28 tisoč evrov kazni. A kljub temu, da inšpektorji z vsemi močmi preverjajo spoštovanje ukrepov in kršitve kaznujejo, še vedno niso kaznovali nikogar z zloglasne gala večerje Olimpijskega komiteja, kjer so bili vsi povabljenci brez obveznih zaščitnih mask. Na inšpektorat so ljudje poslali več kot 100 prijav, minila sta že dobra dva meseca. In zakaj ta postopek še ni končan? Ker okoliščine tega dogodka še vedno preverjamo, pravijo na inšpektoratu, postopek pa zavlačuje obravnava večjega števila kršiteljev.

65-letna zdravnica o okužbi z novim koronavirusom: 'Prvič sem se bala za svoje življenje'
26. 11. 2020 19.05
Zdravnica Tatjana Puc Kous iz Murske Sobote je pred tremi tedni zbolela in tudi njej se je zgodilo, da postelje sprva zanjo ni bilo. "65 let sem stara, 40 let delam kot zdravnica. Decembra bi se morala upokojiti, a zaradi okužbe, ki se je razvila v bolezen, sem tokrat trepetala, ali bom zadnji mesec v letu sploh dočakala. Prav čutiš, kako agresivno te virus napada, nisem mogla ne govoriti, ne jesti, ne piti, v tednu dni sem izgubila šest kilogramov," pripoveduje.

Petrovec: Hitri antigenski testi pri asimptomatskih osebah ne delujejo
07. 11. 2020 14.19
Minister Tomaž Gantar je še pred nekaj dnevi napovedal, da bo Slovenija skušala s hitrimi testi tedensko testirati zaposlene v kritičnih okoljih, kot so denimo bolnišnice, policijske enote in socialno-varstveni zavodi, predvsem zato, da bi pravočasno ugotovili okužbo pri asimptomatskih bolnikih ali tistih okuženih, ki imajo le blage simptome. A predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec opozarja: "Preveč upov v takšne teste ni pametno polagati." Ti so zaradi slabše občutljivosti manj zanesljivi, predvsem pa ne pokažejo okužbe pri asimptomatskih bolnikih ali tistih, ki prebolevajo lažjo obliko covida-19.

Zore: Sveča na grobu sveti le v ta svet, molitev za pokojnega pa sega v večnost
28. 10. 2020 18.29
Bliža se prvi november, dan spomina na mrtve in dan, ko se Slovenci navadno množično odpravimo na pokopališča. A letošnji praznik bo zaradi epidemije drugačen. Če smo še lani po vsej Sloveniji obiskovali družinske grobove, bo letos to zaradi omejitve gibanja na občine, dovoljeno le eni osebi. Pa tudi množičnega zbiranja in snidenja s sorodniki na grobovih ne bo. Zbralo se bo lahko namreč največ šest oseb, več pa le, če si te delijo isto gospodinjstvo ali pa gre za ožje družinske člane.

Huda nesreča v Ljubljani: dekle zgrmelo osem metrov v globino
27. 10. 2020 19.07
Na Kotnikovi ulici v Ljubljani se je med otroško igro zgodila huda nesreča. Štirje otroci so namreč splezali na streho garažne hiše, med njimi pa je bilo tudi dekle, ki je stopilo na plastični svetlobni jašek. Ta se je pod njeno težo zlomil, dekle pa je zgrmelo osem metrov v globino in pristalo na dovozu garažne hiše. Reševalci so jo prepeljali v ljubljanski UKC, utrpela je hude poškodbe, njeno življenje pa na srečo ni ogroženo.

Se trgovci držijo vseh priporočil NIJZ?
02. 10. 2020 18.43
NIJZ trgovskim centrom priporoča, da zaposleni nadzirajo, da si stranke ob vstopu razkužijo roke in nosijo maske ter da vzdržujejo varnostno razdaljo. Tla pred blagajno je dobro označiti z nalepkami na razdalji dveh metrov. Za vsako stranko je treba razkužiti in prezračiti kabino za pomerjanje, oblačila, ki jih je stranka pomerila in jih ne bo kupila, pa je treba za dva dni shraniti ločeno, preden se jih vrne na police. Namesto dvodnevnega ločevanja lahko zaposleni oblačila obdelajo kar s paro. Pa se tega držijo?

'Leta ne smejo biti izgovor, da življenja ne bi zajemali z veliko žlico'
01. 10. 2020 18.42
Čas koronakrize je močno poslabšal položaj starejših. Še toliko bolj, ker je dostop do zdravnikov otežen in ker v domovih za starejše ni dovolj kadra, marsikje pa tudi primernih prostorov za izolacijo okuženih stanovalcev ne. Slovenija je ena najhitreje starajočih se družb v EU, na posteljo v domovih za starejše ta trenutek čaka več kot 12.000 starostnikov. Ob mednarodnem dnevu starejših sta dve aktivni upokojenki poudarili, da je treba življenje zajemati z veliko žlico, ne glede na to, koliko si star.

Hude travme reševalcev ob tragični nesreči: 'Takšne zgodbe odnesemo domov'
28. 09. 2020 19.28
Po petkovi prometni nesreči na primorski avtocesti, v kateri je umrla deklica, je 12 gasilcev, ki so prišli na kraj nesreče, potrebovalo psihološko pomoč. Eden od gasilcev, ki je posredoval ob nesreči, je bil tudi Anže Albreht, ki še vedno ne razume, kako se lahko vozniki ne zavedamo pomembnosti reševalnega pasu. Intervencijska vozila so se tudi tokrat namreč morala boriti za milimetre.

Čakajo nas podražitve, razlike v cenah tudi med črpalkami istega trgovca
24. 09. 2020 18.33
Vlada cen goriva ne bo več regulirala, s tem pa lahko pričakujemo, da bo račun na bencinskih servisih po novem višji, pravijo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Naftni trgovci bodo lahko od prvega oktobra cene določali sami, te pa se bodo lahko spreminjale tudi dnevno. Za zdaj omejitve, kolikokrat na dan se cena goriva lahko spremeni, še ni. V istem kraju se vam bo lahko zgodilo tudi, da se bodo cene goriva razlikovale celo od črpalke do črpalke, pa čeprav gre za istega trgovca.