Avtor
Rebeka Tomaduz

Nadure, delovni vikendi: kako praznike preživljajo tisti v prvih bojnih linijah?

08. 12. 2021 19.35

December je čas, ko se bolj zbližamo in še raje družimo – pravzaprav mesec, ki se ga številni vsako leto razveselijo. Lansko in tudi letošnje leto smo praznični čas morda čakali še nekoliko nestrpneje. S peko piškotov, sankanjem in krašenjem doma si namreč vsaj za nekaj časa odženemo misel na vse skrbi okoli koronavirusa, ki nas pesti že leto in skoraj devet mesecev. Kako pa ta mesec preživljajo tisti, ki so že ves čas v prvih bojnih linijah? Dnevno lahko pred njihovimi očmi umrejo številni, njihovi delovniki so se z osem raztegnili tudi na 12 ur, prostih vikendov skorajda ne poznajo več.

Covid pri nosečnicah: 'V zadnjem mesecu so mehansko ventilacijo potrebovale štiri nosečnice'

18. 11. 2021 18.39

Novi koronavirus ne prizanaša niti nosečnicam. Necepljene imajo vsaj štiri- do petkrat večjo možnost, da bodo imele težji potek bolezni in da bodo zaradi tega potrebovale podporo respiratorja. V letu in pol so v ljubljanski porodnišnici sprejeli že okoli 20 hudo bolnih nosečnic, ki jim je pri dihanju pomagal respirator. Prav pri vseh pa so morali otroka na svet spraviti pred rokom, nekateri otroci so bili tudi nedonošeni. Kako nevarne so respiratorne bolezni v času nosečnosti, se s cepljenjem bodoče mamice lahko zaščitijo in kakšen vpliv pravzaprav ima to na otroka?

Burno na posvetu ravnateljev, ministrstvo bo preučilo njihove predloge

10. 11. 2021 09.15

Nikakor nismo proti ukrepom in samotestiranju, so na svoji novinarski konferenci, kjer se je zbralo okoli 200 ravnateljev, sporočili predstavniki šol in dodali, da pogoji ministrstva v praksi niso izvedljivi. Po dveh urah pogovora z ministrstvom so se ravnatelji celo uprli in prekinili video povezavo, pogovor pa nadaljevali sami, na novi, zasebni video povezavi. Da so bili predlogi slišani in da jih bodo preučili skupaj z zdravstveno stroko, so medtem sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

'Če posameznik premaga težek potek bolezni, boj še ni dobljen'

09. 11. 2021 18.54

Pri nas se v bolnišnicah trenutno zdravi 874 covidnih bolnikov, 193 se jih na intenzivnih enotah bori za življenje. Najmlajši med njimi ima komaj 28 let. A to, da bodo bolezen premagali, da jih bodo odklopili z vseh aparatur, še ne pomeni, da je zdravljenja konec in da se takoj vrnejo v običajno življenje. Za mnoge to pomeni, da jih čaka učenje hoje, celo govora, da bodo imeli težave pri prehranjevanju. K temu dodajmo še koktajl zdravil, ki ga prejemajo, da sploh ostanejo živi v času, ko so priklopljeni na aparate.

V Celju in Postojni mobilna tima za rehabilitacijo v pomoč starejšim

28. 10. 2021 19.03

Predstavljajte si, da ste starejši, pri nesrečnem padcu pa ste se močno poškodovali in bi za boljše okrevanje potrebovali fizioterapijo. A ker vozniškega izpita nimate, bližnjih, ki bi vas lahko peljali do zdravstvenega doma, tudi ne, v avtomobil pa bi se tako ali tako po poškodbi precej težko usedli, do še kako potrebne fizioterapije ne morete. Takšnim in podobnim primerom od poletja naprej pomagata mobilna tima za rehabilitacijo, kjer vas fizioterapevt, delovni terapevt in tudi kineziolog obiščejo kar na vašem domu. Enega imajo v Celju, drugega v Postojni, a zaenkrat bosta delovala le dve leti, saj gre za evropski projekt, za katerega pa vključeni upajo, da se bo podaljšal, saj so potrebe na terenu vsak dan večje.

'S protesti proti politiki ne bomo rešili zdravstvenega problema'

27. 10. 2021 19.36

V torek smo odkrili več kot tri tisoč okužb, čeprav je cepljenih več kot milijon ljudi. Lani na ta dan ni bil cepljen še nihče, ker cepiva še nismo poznali, pa smo imeli 2611 okužb. Na ulicah slišimo vprašanje, kako je torej mogoče, da je toliko okuženih. Ker je virus mutiral in ker je različica delta toliko bolj nalezljiva. Ljudje na protestih se tudi norčujejo, kako je v bolnišnicah toliko ljudi, ko pa je več kot 53 odstotkov prebivalstva cepljenega. V bolnišnicah, v katerih je 526 ljudi, je cepljenih le 158. Na intenzivnih enotah pa je med 135 bolniki cepljenih le 32. Kaj se torej spreminja? V populaciji imamo zelo nalezljivo različico in že v tem trenutku so številke v intenzivnih enotah in bolnišnicah višje kot lani.

'Verjetno bi bila drugačna zgodba, če bi se nam lani januarja zgodil Bergamo'

26. 10. 2021 19.27

Epidemiološke razmere v državi so skrb vzbujajoče. V ponedeljek so v slovenskih laboratorijih ob 6068 PCR-testih odkrili 2292 okužb, umrlo je še deset covidnih bolnikov. Še huje je v Podravju, ki je po precepljenosti med najslabšimi v državi, število okuženih pa je v zadnjem tednu tako zelo naraslo, da je praktično vsaka druga oseba, ki pride na odvzemno mesto mariborskega zdravstvenega doma, pozitivna. Še vsaj 100 bolnikov od dnevno potrjenih okužb lahko po napovedih Inštituta pričakujemo na navadnih bolniških posteljah. 15 oseb bo vsak dan po izračunih bitko s covidom izgubilo. Kako se na povečan pritisk bolnikov pripravljajo v bolnišnicah?

EMA pokimala tretjemu odmerku Moderninega cepiva

25. 10. 2021 18.54

Evropska agencija za zdravila (EMA) je podprla uporabo tretjega, poživitvenega odmerka cepiva Moderne pri odraslih šest do osem mesecev po prejemu drugega. Prav tretji odmerek, ki raven protiteles dvigne občutneje kot, denimo, drugi odmerek pri osnovnem cepljenju, naj bi bil sodeč po tretjih državah ključen pri zaustavitvi in obvladovanju epidemije. Če se je Izrael še junija boril s hudim valom delta različice, zdaj že več kot teden dni beležijo strm upad pozitivnih primerov, sami pa so prepričani, da gre zahvala predvsem poživitvenemu odmerku. Kako pa je s tretjim odmerkom pri nas?

Je solzivec za policijske pse in konje škodljiv?

08. 10. 2021 18.23

Na policijo te dni ne letijo le očitki, da je pri obvladovanju protestov nesorazmerno ukrepala, pač pa tudi, da je izpostavila policijske konje in pse ogromnim količinam dima in solzivca ter jih s tem mučila. Društvo za zaščito živali Lajka napoveduje, da bo policijsko ravnanje prijavila inšpektoratu, zahtevajo tudi spremembo zakonodaje, da službene živali na protestih sploh ne bi smele sodelovati.

Kako je videti vodni top v notranjosti?

07. 10. 2021 20.23

Ste se v zadnjih tednih, ko je policijski vodni top redno prisoten na ljubljanskih ulicah, spraševali, kako je to specialno vozilo, ki lahko med drugim s prerezanimi pnevmatikami prevozi tudi 50 kilometrov, videti v notranjosti? Pobrskali smo med starimi posnetki, ko je vodni top prispel v Slovenijo in smo si notranjost lahko ogledali tudi sami.

Kakšen je občutek, ko vdihneš solzivec, in kakšna je ob tem prva pomoč?

06. 10. 2021 20.16

Ob vsem dogajanju med protesti tudi za zdravstvene delavce večer ni minil mirno. Sirene reševalnih vozil ljubljanskega UKC so se zaradi protestov zaslišale štirikrat, od tega so dvema osebama pomagali zaradi vdihanega plina. Medtem so pomoč zaradi solzivca na urgenci Zdravstvenega doma Ljubljana poiskale še tri osebe. Ena od teh je imela težave z dihanjem, dve pa z očmi. Solzivca so se nadihali tudi naši novinarji in snemalci, pa dostavljavci hrane in mimoidoči, ki so se takrat ravno znašli na mestu, kjer se je v oblakih dima na vse strani širil solzivec.

Slovenci v tujini o cepljenju in sprejemanju ukrepov: večjih težav ni

05. 10. 2021 18.00

Pandemija novega koronavirusa že več kot leto dni omejuje življenje ljudem po vsem svetu. A kako je v državah, kjer je precepljenost veliko boljša kot pri nas, kjer so ljudje verjeli znanosti, vlade pa so z ljudstvom komunicirale uspešneje? Govorili smo s Slovenci v tistih državah, kjer je precepljenost prebivalstva velika: na Danskem, Portugalskem in v Italiji.

'Komunikacija mora biti v kriznih trenutkih predvsem človeška'

01. 10. 2021 19.21

Levi in desni, proti vladi in za njo, nasprotniki in podporniki ukrepov, zanikovalci virusa in tisti, ki stroki verjamejo. Tako deljene družbe, kot jo imamo zdaj, še nismo imeli, ocenjuje antropolog Dan Podjed. Slovenija je trenutno sod smodnika, s katerim je treba ravnati zares previdno, pravi, saj lahko že zaradi enega napačnega giba eksplodira. Agresivne komunikacije nismo vajeni in je ne maramo, naklonjeni smo predvsem odločni komunikaciji, prikimava tudi filozof Tadej Troha. A te v epidemičnem letu in pol ni bilo prav veliko.

Ali je prebolevnost res dosmrtna zaščita?

27. 09. 2021 18.53

Med državami Evropske unije smo skoraj najslabši, ko govorimo o visokih trendih okužb s koronavirusom. Smo na dnu lestvice, slabša od nas je le še Litva. In če so številne države slabšanje epidemiološke slike ustavile z zadostno precepljenostjo, tudi s tretjim odmerkom, pri nas medtem beležimo 53 odstotkov enkrat cepljenih, veliko pa se še vedno zanašamo na prebolevnost. Pa je protiteles lahko kdaj preveč? Bi si lahko, ko imamo še dovolj visoko zaščito, z dodatnim tretjim odmerkom cepiva bolj škodili kot koristili?

Na terenu z mobilno cepilno enoto: 'Tudi če cepimo le 10 ljudi, je to uspeh'

22. 09. 2021 19.42

Vsak dan se zdravstveni delavci trudijo na cepljenje privabiti čim več ljudi, zato zdravstvene ekipe v reševalnem vozilu že nekaj časa potujejo po Sloveniji, da bi cepljenje čim bolj približali ljudem. "Tudi če cepimo le 10 ljudi, je to uspeh," so nam zaupali, saj ko to številko pomnožiš s petimi delovnimi dnevi in številnimi lokacijami po Sloveniji, številka cepljenih več ni tako zanemarljiva.

Inšpekcija preverja izpolnjevanje PCT-pogoja: kaj je ugotovila?

16. 09. 2021 18.40

Če je v zadnjih dneh obisk na cepilnih mestih občutno večji, pa na drugi strani od srede pogosteje na vrata potrkajo tudi inšpektorji. Njihovemu delu na terenu je sledila tudi naša ekipa. Bili smo na eni izmed ljubljanskih upravnih enot in pri gostincu, a ker gre za že napovedane obiske, na katere se lahko delodajalci vnaprej ustrezno pripravijo, je naša ekipa kasneje nenapovedano obiskala še nekaj drugih lokacij, kjer je PCT-pogoj obvezen. In kaj je ugotovila?

12-letna Hana, ki so ji odkrili možganski tumor, v šolo (še) ne more

01. 09. 2021 19.10

Prvi šolski dan za vse otroke ni bil enak. 12-letna Hana Hafner v šolsko klop ne bo sedla vsaj do novega leta. Pri devetih letih so ji namreč odkrili možganski tumor, zaradi prihajajočih kemoterapij pa bo njen imunski sistem za vstop v šolsko okolje pripravljen šele prihodnje leto. Sama se je že cepila, nam je povedala, zato da bo drugo leto kar se da pripravljena za šolo. A to zanjo, zelo verjetno, ne bo dovolj. Pomagati ji bodo morali tudi ostali. Njeno telo in telesa ostalih otrok, ki se borijo z rakom, namreč ne zmorejo ustvariti toliko protiteles kot telo zdravega posameznika, zato se mora za njihovo varnost cepiti tudi okolica.

Sindikat delavcev v zdravstveni negi zahteva dvig plačnih razredov in ustrezne delovne pogoje

27. 08. 2021 19.39

Hranjenje, previjanje in obračanje pacientov, do trije delovni vikendi na mesec, pa več kot osem nočnih izmen za približno 700 evrov plače. Takšen je zadnja leta, ko negovalnega kadra hudo primanjkuje, delovnik številnih srednjih medicinskih sester. Že pred tremi leti so zdravstveni sindikati ministrstvo prosili, naj jim prisluhnejo, saj so spremembe na tem področju več kot nujne. Zaradi menjav ministrov in kasneje tudi zaradi epidemije koronavirusa pa so prvi pogovori o višanju plač stekli komaj danes.

Navodila šolnikom v Italiji: 'Ravnatelj naredi vse, da ne bo novih okužb. Pika.'

24. 08. 2021 20.11

Zadnjih usmeritev glede začetka šolskega leta ne čakajo le naši šolniki, zelo podobno je tudi v sosednjih Avstriji in Italiji, po katerih se radi zgledujemo. Tudi tam si ravnatelji, učitelji, starši in predvsem otroci želijo, da bi bil pouk takšen kot pred skoraj dvema letoma, a smo žal daleč od tega. A kaj za to pri sosedih storijo zaposleni v šolstvu? Je tudi tam prisotnega toliko nasprotovanja vladnim odlokom kot pri nas in nejevolje zaradi pogosto spreminjajočih se navodil in nezaupanja v stroko?

Zdravniki prejemajo vse več prošenj za izdajo potrdil, ki odsvetujejo cepljenje

19. 08. 2021 16.32

S ponedeljkom boste hitri antigenski test lahko opravili, če boste plačali 12 evrov, le redki bodo do brezplačnih testiranj še upravičeni. Med izjemami so tudi tisti, ki se iz zdravstvenih razlogov ne smejo cepiti in imajo zdravniško potrdilo. Zdravniki, manj kot teden dni pred uvedbo plačljivih testov, dobijo več klicev pacientov, ki poizvedujejo, ali so do zdravniškega potrdila upravičeni.

Napaka v aplikaciji za preverjanje pogoja PCT varno okolje postavlja pod vprašaj

13. 08. 2021 19.46

Se še spomnite aplikacije Ostani zdrav za sledenje stikom in vseh težav, ki smo jih imeli z njo? Leto dni kasneje imamo še eno aplikacijo, s katero naj bi ponudniki storitev preverjali izpolnjevanja pogoja PCT pri svojih gostih, a se tudi tu niti po tretji nadgradnji ne moremo izogniti težavam. Dobili smo jo že konec prejšnjega meseca in aplikacija, ki bi morala med drugim prepoznati tudi, ali je od cepljenja že minilo zahtevano število dni ali ne, tega še vedno ne zna.

Ni razloga, da hitre teste še naprej krije država

16. 07. 2021 18.01

Za obisk restavracij, hotelov in ostalih dejavnosti bomo morali izpolnjevati pogoj PCT. In kot je napovedal premier Janez Janša, bo v prihodnje gospodarstvo in javno življenje živelo kljub virusu. Hkrati bodo od sredine prihodnjega meseca – zdaj, ko je cepiva dovolj za vse, možno pa ga je tudi izbirati – hitri antigenski testi postali plačljivi.

V Trbovljah na prvem nenaročenem cepljenju za mladostnike cepili 22 otrok

15. 07. 2021 19.26

Preko 10 tisoč otrok je pri nas prejelo prvi odmerek cepiva, polno cepljenih pa je pet tisoč 135. Ko bodo tudi enkrat cepljeni prejeli oba odmerka, bodo otroci oziroma mladostniki v skupni precepljenosti predstavljali dobre štiri odstotke, kar pomeni preko 15 tisoč 200 cepljenih posameznikov. In če so odprta cepljenja za polnoletne nenaročene posameznike postala stalnica po vsej Sloveniji, so na svoj račun lahko prišli tudi mladostniki. Prvo takšno cepljenje so organizirali v Trbovljah.

Ali so prebolevniki enako dobro zaščiteni kot cepljeni?

12. 07. 2021 16.02

Okoli 250 tisoč ljudi je v Sloveniji uradno zabeleženih kot prebolevniki. Nekateri od teh so že šteti med cepljene, spet drugi s cepljenjem še vedno odlašajo. Ali so prebolevniki enako dobro zaščiteni kot cepljeni in ali je cepljenje sploh smiselno, če pa je njihov imunski sistem spominske celice, ki bi ob morebitnem srečanju s covidom, okužbo preprečili, že razvil?

'Če včasih navodil turističnih agencij nismo podrobno brali, jih zdaj moramo'

05. 07. 2021 15.58

Številni so z mislimi že na dopustu. A pozor, kljub sproščanjem bodo letošnja poletna potovanja precej drugačna, kot smo vajeni, opozarja Andrej Šter, vodja konzularne službe ministrstva za zunanje zadeve. Zato dodatno preverjanje vstopnih pogojev v želeno državo ne bo odveč. S tem se namreč lahko izognemo slabi volji, ko bi kovčke namesto v tujini razpakirali kar doma.

Se bodo šolarji jeseni testirali z grgranjem?

30. 06. 2021 19.38

Če se bomo cepili, bomo jeseni v šole poslali šolarje, sicer se nam obeta ponovno zaprtje. Tako pravi Janez Janša o jeseni, ki nas čaka. Bo pa zagotovo v šolah potekalo testiranje. In vprašanje je, ali bo namesto s paličico, ki jo vstavimo v v nosno votlino, na voljo PCR-test z grgranjem tekočine, ki ga na Dunaju že nekaj mesecev uporabljajo tako gospodarstveniki kot šolarji. Zdaj pa grgrajo vsi Dunajčani, saj lahko test opravijo brezplačno. Pri nas si za tovrstne teste najbolj prizadevajo fantje iz Majbertpharma, ki jih poznamo z začetka koronakrize, ko so najprej z letalom v Slovenijo pripeljali teste, nato pa je bilo z njimi tudi kar nekaj težav, saj so bili nezanesljivi. A fantje so ostali dobavitelji, jeseni pa računajo na nov velik posel z državo.

Težave pri dostopu do digitalnega potrdila in veliko zanimanje za potovanja

15. 06. 2021 17.50

Kako torej do smsPASSa korak za korakom? Zanimanje za elektronska potrdila je zdaj na vrhuncu, ker smo že v turistični sezoni in si Slovenci po dolgem času želimo spet potovati. To opažajo tudi v turističnih agencijah. Te so bile od oktobra lani do februarja letos popolnoma ohromljene, šele zdaj se počasi postavljajo na noge, čeprav bo po ocenah predstavnikov turističnih agencij trajalo več let, preden bodo prišli na zeleno vejo.

Brez gneče pri cepljenju nenaročenih: na 11 lokacij prišlo le 1940 ljudi

14. 06. 2021 19.31

Da bi se cepilo čim več ljudi, cepilni centri po državi pripravljajo dneve odprtih vrat. Po besedah direktorja NIJZ je za to predvidenih 150.000 odmerkov. Brez naročanja so danes cepili v Krškem, Slovenski Bistrici in Celju. A težko bi rekli, da je bilo cepljenje zelo uspešno, saj je bilo na skupno na 11 lokacijah cepljenih le 1940 nenaročenih oseb. Bolj zaželeno pa je digitalno potrdilo smsPASS.

Do mobilne identitete smsPASS tudi na cepilnih mestih in uradih Fursa

07. 06. 2021 19.50

Po pozivu zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja, naj se vloge za pridobitev digitalnega potrdila izpolnjujejo kar na cepilnem mestu, s čimer bi se razbremenile upravne enote, so v ponedeljek le redki cepilni centri to možnost zares omogočili. A v Kočevju so tudi tokrat stopili skupaj in že od konca prejšnjega tedna na mestu, kjer izvajajo cepljenje in testiranje, zdaj s pomočjo občine izpolnjujejo tudi vloge za pridobitev digitalnega potrdila. Mobilno identiteto cepljenim uredijo tudi v Grosuplju, kjer so stojnico postavili že v petek.

Začetek samotestiranja učencev zadnjih treh razredov nekaterih osnovnih šol

31. 05. 2021 18.36

Tri tedne pred zaključkom šolskega leta je tu testiranje za osnovnošolce tretje triade. A ne za vse. Nekatere šole sezname zainteresiranih otrok namreč še sestavljajo in bodo teste razdelili komaj konec tega tedna. Ti učenci se bodo testirali šele naslednji ponedeljek, dva tedna pred počitnicami, torej se bodo testirali največ trikrat. Devetošolci, ki končajo teden dni pred ostalimi, pa se ne bodo testirali več kot dvakrat.