Avtor
Rebeka Tomaduz

Nov plovbni režim na Soči: dražje dovolilnice in kazni, ki razdvajajo skupnost

22. 03. 2024 17.10

Od minulega petka dalje Soča uradno sprejema obiskovalce, ki bi se po njenih brzicah radi zapeljali. A z novo sezono bo treba tudi nekoliko globje seči v žep, dovolilnice in kazni za kršitelje so namreč dražje, ceno pa določa vsaka občina posebej. In prav ta novi odlok plovbnega režima na reki Soči razdvaja lokalno skupnost. Na eni strani so tisti, ki pravijo, da so strožja pravila pač posledica večletnega izkoriščanja sistema, na drugi strani pa drugače misleči, ki čakajo, ali jim bo ustavno sodišče prikimalo, da je odlok res sporen.

Najboljša šahistka vseh časov premagala kar 11 svetovnih prvakov

11. 03. 2024 19.08

Pri petih letih je s pomočjo mame prvič premaknila šahovske figurice in začela uriti svoj spomin. S šestimi leti je začela tekmovati in zmage, tudi proti odraslim šahistom, so se vrstile ena za drugo. Pri 15 letih pa je bila okronana za velemojstrico šaha, s čimer je postala najmlajša oseba, ki ji je to uspelo. V posameznih tekmah je premagala 11 svetovnih prvakov. Judit Polgar, madžarska šahistka, ki s svojo fundacijo in knjigami, zadnji priročnik je zdaj preveden tudi v slovenščino, želi mlada dekleta spodbuditi, da se lotijo igre in da se na lestvici najboljših igralcev pojavi novo žensko ime. A njen uspeh ni posledica talenta, kar je z eksperimentom želel pokazati tudi njen oče, temveč je plod trdega dela. Šah promovira po vsem svetu. In staršem na srce polaga: "Naučite otroke igrati šah in naučili jih boste, kako uspeti."

V Soški dolini z aplavzom proslavili potrditev zakona o varstvu okolja

08. 03. 2024 18.52

"Smo korak bližje čistejšemu zraku in varnejšemu okolju," dan po sprejetju novele zakona o varstvu okolja, ki prinaša strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig, pravijo podporniki. Zakon, ki prinaša strožja pravila tudi za cementarno Salonit Anhovo, je podprlo 68 poslancev, nasprotoval mu ni nihče. In če na eni strani Soške doline proslavljajo, pa se na drugi strani v sindikatu delavcev, vodstvu cementarne in društvu azbestnih bolnikov počutijo izdane in neslišane. To ni konec boja, pravijo v Salonitu, delavci pa dodajajo: za svoja delovna mesta se bomo še naprej borili.

Sudanski študent medicine: V Sloveniji sem videl zdravila, ki jih pri nas ni

01. 03. 2024 16.20

Kako udobno nam je lahko v naši državi, nas lahko opominja situacija sudanskega študenta medicine, ki v Sloveniji opravlja mesečno izmenjavo. Presenečen sem, kaj vse pacientom pripada v okviru javnega zdravstvenega sistema, pripoveduje 24-letni študent, ki pravi, da takšnih pogojev ne ponujajo niti njihove zasebne bolnišnice. Marsikdo bi v Sudanu, dodaja, dal vse, da bi nekatere možnosti, kot je denimo transplantacija, sploh bile na voljo znotraj države, pa tudi če bi zanjo morali drago plačati.

Pol leta po poplavah mengeški otroci še vedno razseljeni

09. 02. 2024 18.41

Pol leta mineva od avgustovskih poplav. Številni so izgubili domove, mengeški otroci, vsi se še spomnimo, kako so jih iz poplavljenega vrtca reševali gasilci, pa prostor za igro in učenje. 300 otrok vrtec še vedno obiskuje na osmih začasnih lokacijah. Starši otrok se zdaj bojijo, da bi te začasne rešitve postale kar stalne, a župan Mengša zagotavlja, nov vrtec bo. Tudi lokacija je že izbrana.

Brecelj: Če želi SD očistiti ime, naj umakne nastavljene člane iz zdravstva

07. 02. 2024 18.39

Kirurg Erik Brecelj pravi, da stranka SD pleni po zdravstvu in da je ugrabila ljubljanski Onkološki inštitut in da naj, če želi oprati svoje ime, umakne svoje nastavljene člane iz zdravstvenih zavodov in institucij. Socialni demokrati pa žogico vračajo Breclju: zakaj, če je zaznal toliko alarmov, ni podal nobene prijave organom pregona? A Brecelj trdi, da je bilo prijav veliko, očitno pa se je pri ukrepanju pristojnih organov zataknilo.

Po osmih letih ponovno na obisku pri enojajčnih trojčicah

17. 01. 2024 16.23

Na vsakega pol milijona rojstev se zgodi, da se iz porodne sobe naenkrat zasliši jokati štiri novorojenčke hkrati. V ljubljanski porodnišnici so se pred kratkim razveselili četverčkov, nazadnje se je to zgodilo pred devetimi leti. A redkost so tudi trojčki. V zadnjih desetih letih so se, upoštevajoč dejstvo, da je v Sloveniji letno okoli 20 tisoč porodov, trojčki rodili dvakrat ali trikrat, lahko pa tudi samo enkrat na leto. In še večji čudež je, če se rodijo enojajčni trojčki. Možnost za to je kar ena proti 200 milijonov rojstev. A leta 2014 se je v Ljubljani zgodilo prav to, rodile so se enojajčne trojčice, ki smo jih leta 2016 tudi obiskali. Imajo pa navihane Vita, Ela in Zala prav posebno vez, ki smo ji bili priča tudi ob tokratnem obisku.

Tragedija na rojstnodnevni zabavi pri Lukovici: raketa ubila 56-letnico

15. 01. 2024 07.54

Mirno naselje pri Lukovici so v nedeljo zvečer napolnili zvoki gasilskih in reševalnih siren. Izstreljeno pirotehično sredstvo je namreč spremenilo smer in priletelo v 56-letno domačinko. Poškodbe so bile zanjo usodne, umrla je na kraju dogodka. Neuradno naj bi na praznovanju rojstnega dne 37-letnik prižgal raketo, ki pa je po spremembi smeri v zraku priletela v njegovo mamo. Družinska tragedija, ki je pretresla tako sokrajane kot tudi prostovoljne gasilce, je prvi primer smrti zaradi pirotehnike v Sloveniji.

Ostal brez avtodoma in brez denarja

11. 01. 2024 22.24

Jani Golob je v Nemčiji za slabih 62.000 evrov kupil avtodom, a ostal praznih rok. Podjetje se je namreč znašlo v finančnih težavah. So to vedeli že ob podpisu pogodbe? Medtem je zasebni detektiv ugotovil, da so prav njegov avtodom mirno prodajali naprej.

Pogovor z jamarskim vodnikom: kako so si v temi uredili življenje?

09. 01. 2024 18.13

Dogodek, ki ga jamarski reševalci ne pomnijo, je segel tudi čez naše državne meje. Po 55 urah so pet ujetih rešili iz Križne jame. In med njimi je bil tudi jamarski vodič Gašper Modic s 15-letnimi izkušnjami, ki je, ne boste verjeli, tisti vikend v jami praznoval tudi rojstni dan. Kako so poskrbeli za osnovne dobrine, kot so higiena, spanje in hrana, kako so novico, da svetlega neba še ne bodo kmalu ugledali, sprejeli turisti in s čim so si v temni jami krajšali čas, je pripovedoval Rebeki Tomaduz.

Kako je potekala reševalna akcija ujete peterice iz Križne jame?

08. 01. 2024 18.01

Po napetih in napornih treh dneh je jamarskim reševalcem in potapljačem uspelo iz svetovno znane kraške jame, Križne jame, rešiti ujeto peterico, tričlansko družino s polnoletnim otrokom in dva vodnika. Vendar reševanje še zdaleč ni bilo enostavno, voda je namreč zalila prehode in tako oteževala delo reševalcem, da se prebijejo do ujetih ljudi. A naposled, zahvaljujoč izjemno usposobljeni ekipi tako jamarskih reševalcev kot potapljačev in vseh drugih sodelujočih, je peterica varno prikorakala iz Križne jame.

45-letnica doživela možgansko kap, reševalec jo je spraševal, če je pijana

05. 01. 2024 18.45

S prvo vprašljivo obravnavo v ZD Kranju se je odprla nekakšna Pandorina skrinjica. 45-letnica je pred petimi leti zjutraj v službi doživela možgansko kap, reševalec iz kranjskega zdravstvenega doma pa jo je označil za pijano, saj je ob prihodu rešilca bruhala in bila omotična. Alkohola tisto jutro v njeni krvi niso našli, pa tudi če bi ga, bi jo kar pustili umreti?

'Vozimo avtobuse z okvarjenimi zavorami, na armaturni plošči gorijo luči'

27. 12. 2023 18.44

Avtobus z okvarjenimi zavorami, na njem pa potniki, tudi otroci. Na armaturni plošči gorijo številne opozorilne luči, če bi vozilo opravljalo tehnični pregled, ga ne bi opravilo. To je izpoved enega od Nomagovih voznikov, ki pa, kot pravijo v pristojnem sindikatu, ni osamljen primer. Nekateri vozniki delajo v neustreznih razmerah in ogrožajo tako svoja kot tuja življenja, dodajajo v sindikatu. Voznik pa je posebej za našo kamero izpostavil številne nepravilnosti in opisal spremenjen odnos nadrejenih, vse odkar je opozoril na pomanjkljivosti. In kako odgovarjajo v enem največjih slovenskih organizatorjev potovanj?

Tuševi delavci v pripravljenosti na praznično stavko

14. 12. 2023 18.33

Da bo Tuš kmalu imel novega lastnika in da okoli 1800 zaposlenih dela v razmerah, ki so danes nevredne delavca, nista novosti. Plača je minimalna, delavci odhajajo, celo tujci in skrbi jih, kaj bo pod novim lastnikom. Lani so si v pogajanjih uspeli izboriti nekoliko višjo plačo, ta je bila še vedno pod minimalno, kmalu po tem, pa jim je delodajalec vzel dodatke. Zato zdaj še zadnjič opozarjajo, vrnite nam pravice in standarde, drugače bomo še v prazničnem času stavkali.

Popravili 45. člen, ki so mu očitali, da uvaja prisilno delo

12. 12. 2023 18.50

Kaj prinaša interventni zakon v zdravstvu? 45. člen, na katerega so vsi opozarjali, saj da uvaja prisilno delo, je zdaj sicer napisan bolj jasno, vendar pa predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović poudarja, da bi morale izredne razmere ob denimo naravni nesreči veljati za vse, ki lahko s svojim delom pomagajo. Sindikati in zdravstveni delavci opozarjajo tudi na občutno zmanjšanje dodatkov za delo. Ne bo pa zato nič manjše nadomestilo za dolgotrajno bolniško, na kar so številni glasno opozarjali. Medtem pa so gospodarstveniki mnenja, da jim vlada ne prisluhne. Za gospodarstvo bo, dodajo, velik udarec, da bo 30 dni bolniške padlo na pleča delodajalcev.

So členi novele zakona o zaščiti živali neustavni?

04. 12. 2023 17.11

"Novela zakona o zaščiti živali, ki je v veljavo stopila 11. novembra, je uperjena proti rejnim živalim in proti kmetom, določeni členi tega zakona pa so sporni in morda celo neustavni," takšnega mnenja sta veterinarska in kmetijska stroka. Prav zato je zadovoljna z odločitvijo Komisije državnega sveta za kmetijstvo, ki je soglasno sprejela, da o tem v sredo glasuje tudi državni svet. Ob večinski podpori se obeta tudi, da bo ustavno sodišče ocenjevalo, ali so štirje členi novele zakona sploh ustavni.

Zaradi provokacije Snežiča bosansko veleposlaništvo posredovalo noto

29. 11. 2023 18.35

Zaradi domnevnih groženj Roka Snežiča bosanskemu novinarju Avdu Avdiću veleposlaništvo Bosne in Hercegovine od naše države zahteva varnostne ukrepe. Rok Snežič je na okrožno sodišče v Mariboru, kjer novinarja toži zaradi razžalitve, namreč prišel z majico s podobo Martina Krpana, ki seka glavo Turku, torej muslimanu. A to še zdaleč ni vse, naša kamera je ujela njuno prvo srečanje. "Martin Krpan je narodni heroj, Slovenijo je obvaroval pred muslimani, jaz sem Martin Krpan!" je sarajevskemu novinarju pred sodiščem zabrusil Snežič, sicer davčni svetovalec in lobist. Noto so bosanski diplomati poslali na slovensko zunanje in notranje ministrstvo. Kako bosta ukrepali? Pa tudi, kaj pravijo pravniki? Bi lahko Snežiča kazensko preganjali zaradi domnevnega spodbujanja sovraštva proti muslimanom?

December spodbuden za upokojence: višja pokojnina in prvič tudi božičnica

29. 11. 2023 18.39

14 evrov več bodo prejeli tisti s povprečnimi pokojninami. Upokojencem se namreč obeta 1,8-odstotni dvig pokojnin, prihodnji mesec pa tudi zimski dodatek oziroma božičnica. Prva v zgodovini. Kolikšna bo, bo seveda odvisno od višine pokojnine. Nestrpno pa upokojenci pričakujejo januar, ko se obeta 8,2-odstotno povišanje, ki bo povprečno pokojnino le dvignilo čez 800 evrov. A to še vedno ne bo dovolj za dostojno življenje, ob občutnem povišanju življenjskih stroškov večji obisk opažajo tudi v Rdečem križu.

Šefic išče najbolj optimalne rešitve po poplavah

17. 11. 2023 17.17

Savinjsko regijo je obiskal državni sekretar, pristojen za obnovo, Boštjan Šefic. V Rečici ob Savinji, kjer je bil prvič, je skupaj z županjo in vodjo tehnične pisarne iskal najbolj optimalne rešitve po poplavah, tudi za tiste, ki se v svoje domove ne bodo več mogli vrniti. Kasneje je obiskal še Šmartno ob Paki, kjer je, tako kot v Braslovčah v začetku meseca, odgovarjal tudi na vprašanja krajanov.

'Zlo je treba sankcionirati in omejiti, nasilja se ne sme glorificirati'

16. 11. 2023 19.37

Kaj se mora dogajati v glavi človeka, da popolnoma brez razloga pretepe in zbrca ranljivo osebo – brezdomca, starostnika, otroka? Še vedno pretresa posnetek brutalnega pretepa brezdomca v Kopru, ki se je zgodil konec oktobra. Žrtev silovitih udarcev in brc ni pričakoval, saj je spal na klopi ob cesti, pajdaš nasilneža pa je izživljanje nad nemočnim 32-letnikom snemal in nato objavil. Ne le javnost, tudi psihologi se ob vsakem takem dogodku vprašajo, kaj se z mladimi v naši družbi dogaja. Je kriva permisivna vzgoja? Pomanjkanje vrednot? Ali družbena omrežja, kot je TikTok, kjer takšni nasilni mladostniki iščejo pozornost in všečke?

Se je za Sandija Zajca nabralo za več kot pol milijona donacij?

14. 11. 2023 19.34

Sage z doniranim denarjem za gasilca Sandija Zajca še ni konec. Na račun prostovoljnega gasilskega društva je posebej zanj priteklo več kot 280 tisoč evrov. A Zajc je bil očitno prepričan, da mu pripada še več. Skupno se je namreč zbralo za več kot pol milijona evrov donacij. Mengeški gasilci zdaj na bankah poizvedujejo, ali je mogoče, da je Zajc upravičen do večje vsote. In da težko razumejo, zakaj jih je v pismu za medije obtožil, da mu denarja ne želijo predati, če se je strinjal, da se izplačilo zamakne, dokler ne uredi situacije s svojo nekdanjo partnerko. Zaradi nespoštovanja navodil so ga sicer izključili iz operativne enote.

Gasilec Sandi Zajc začasno izključen iz operative

13. 11. 2023 19.40

Zgodba mengeškega gasilca Sandija Zajca, ki se je tri mesece po dobrodelni akciji, ki jo je zanj zagnalo domače gasilsko društvo, znašel v vrtincu javnih obtožb in zasebnih sporov, posledično pa zapletov z nakazilom sredstev, ki jih je zanj zbrala Slovenija, dobiva nove razsežnosti. V zgodbo so se zdaj vpletli še trije odvetniki. Zaradi neupoštevanja ukaza vodje intervencije je PGD Mengeš Zajca ne seji upravnega odbora društva začasno izključil iz operative. Primož Jagrič iz PGD Mengeš je po seji dejal, da bodo o zbranih donacijah govorili na naslednji seji. Kot je povedal, bo PGD, če se partnerja do takrat ne bosta dogovorila, sredstva dal Zajcu.

Prebivalci Letuša, ki se ne želijo seliti: 'Borili se bomo po pravni poti'

03. 11. 2023 19.49

Zblazneli bomo, bojimo se vsake kaplje dežja, selitev je edina rešitev, pripovedujejo številni prebivalci Letuša. In soglašajo z odločitvijo, ki so jo sporočili predstavniki vlade – da bodo 150 hiš v Letuški gmajni zaradi varnosti morali za vedno zapustiti. A selitev ima tudi nasprotnike. Ne bomo odšli, je jasna skoraj polovica prebivalcev. Prepričani so, da bi zadostovala ureditev brežin Pake in Savinje, saj da so bili poplavljeni samo enkrat – v začetku avgusta. Nekateri že napovedujejo, da bodo, da bi obdržali domove, šli po pravni poti.

Mesec dolgih brk in ozaveščanja: rak na debelem črevesju vse pogostejši

01. 11. 2023 18.41

Ste ob cesti zagledali plakat, ki je pritegnil vašo pozornost? Ne gre za politično provokacijo, ampak za ozaveščanje, ki lahko marsikateremu moškemu reši življenje. Vstopili smo namreč v mesec november, ko se pogosteje govori o raku pri moških. Po umrljivosti spada Slovenija med deseterico evropskih držav, v katerih je rak med moškimi najpogostejšimi vzroki za smrt, takoj za boleznimi srca in ožilja. Najpogosteje se govori o raku mod in raku prostate, a tokrat so si v društvu OnkoMan zadali, da bodo dvignili tudi odstotek moških, ki vzorec svojega blata oddajo v presejalni program za zgodnje odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesju, za katerim moški vse pogosteje zbolevajo.

Bo vrtec za drugega otroka plačljiv?

16. 10. 2023 18.31

Eno od področij, kjer bo vlada skušala prihraniti, so vrtci, razmišlja Darjo Felda, minister za vzgojo in izobraževanje, ki pravi, da bi drugje finančne pasove težko zategovali, saj večino izdatkov predstavljajo plače in razni dodatki, ki jih morajo izplačevati. Na mizi je predlog, da bi začasno, poudarja Felda, prekinili brezplačno vključenost v vrtec za drugega otroka, če je istočasno v vrtcu še en sorojenec. Gre za ukrep Janševe vlade iz leta 2021, ki je bil namenjen povečanju vključenosti otrok v vrtce. Na starše bi po predlogu Felde padlo 30-odstotno plačilo. Subvencija bi znašala le 70 odstotkov.

Palestinec s slovenskimi koreninami: 'Kaj razen upora sploh še preostane?'

14. 10. 2023 09.02

Hudo mi je, prizore iz Palestine opazujem z bolečino in jezo, pravi Vael Hanuna, sin očeta iz Palestine in mame iz Koroške. Po bežanju iz Palestine se je njegov oče ustalil v Siriji in tam je Vael živel vse do svojega 18. leta. Vmes so redno obiskovali Slovenijo in se učili slovenskega jezika. A sorodnike ima po vsem svetu, tudi v Gazi, kjer živi njegova teta z družino. Nisem je videl že 40 let, pravi, saj je dostop do Gaze nemogoč, ljudje pa tam vsak dan trepetajo za svoje življenje. Ne podpiram nasilja, niti organizacije Hamas, a kaj zdaj napadenim ljudem razen upora sploh še preostane, se sprašuje?

Se nekdanja diskoteka Lipa zopet pripravlja na zabave?

12. 10. 2023 19.56

18 let po tragični nesreči, kjer so v diskoteki Lipa do smrti pohodili dve dekleti, in skoraj pol leta po obisku Finančne uprave, ki je Robertu Zavašniku zarubila vse, kar je lahko, se v njegovi diskoteki očitno spet pripravljajo na nove zabave. Sezono bodo, kot pravi vabilo na družbenih omrežjih, otvorili prihodnji petek, a DJ, ki je nekoč vrtel glasbo pri njem, pravi, da bo to še velik izziv. Tisti, s katerimi je Zavašnik že sodeloval, ga zavračajo zaradi neporavnanih starih dolgov, junaka, ki bi še želel ali upal posoditi svojo glasbeno opremo, po tem, ko so jo aprila rubežniki odnesli, pa bo težko najti.

Skoraj dva meseca po poplavah živijo v pisarnah, preurejenih v sobe

27. 09. 2023 18.59

V Zgornji Savinjski dolini smo preverjali, kje in v kakšnih razmerah živijo tisti, ki jim je tistega usodnega 4. avgusta hišo odnesla voda ali jo je zasul plaz. Družine, tudi z majhnimi otroki, živijo v turističnih apartmajih in v vikendih, ki so jim jih odstopili prijatelji. Celo v pisarnah, preurejenih v sobe. Zadovoljni so, da imajo kje biti, da imajo vsaj začasno streho nad glavo, a hkrati jezni na državo, ker imajo občutek, da jih je pustila na cedilu.

Župani prizadetih območij: Premalo je mehanizacije in strokovnjakov

26. 09. 2023 18.39

Na Koroškem bo potekala seja vlade, da bodo ministri vse to, kar se dogaja po poplavah, videli v živo in pospešili realizacijo obljub. Župani prizadetih občin so si namreč enotni: dela se, a prepočasi. Premalo je mehanizacije in premalo strokovnjakov. V Ljubnem in v Lučah domačini pravijo, da se vodotoki urejajo, da so izvajalci prizadevni, a se mudi, saj je tu že jesen in z njo jesensko deževje. Še vedno pa čakajo obljubljene tehnične pisarne in strokovnjake na terenu, ki bi ljudem odgovarjali na vprašanja in jim pomagali pri obnovi.

Ob katerih urah bodo kuhanje, pranje, likanje najdražji?

21. 09. 2023 20.02

Če ste bili vajeni varčevati z električno energijo tako, da ste prali ponoči, boste morali biti s prihodnjim letom pozorni tudi na to, kdaj boste na električno ploščo postavili kosilo. Konec bo dvotarifnega obračunavanja elektrike, ki smo ga do zdaj poznali kot nočni in dnevni tok, z marcem prihaja pet tarifnih blokov. Od 1. marca 2024 bo najdražji časovni blok vsak delovnik od 7. do 14. ure in od 16. do 20. ure, najcenejša raba omrežij pa ostaja ponoči. Tarifa pa se bo razlikovala tudi glede na letni čas.