Avtor
Rebeka Tomaduz

Novi izdelki starih obrazov: podjetniki Štartaj, Slovenija ustvarili 29 novih produktov

15. 09. 2020 20.10

Te podjetnike dobro poznate iz prejšnjih sezon oddaje Štartaj, Slovenija, zdaj pa se nam bodo ponovno predstavili. Razmišljali so, razvijali svoje podjetniške ideje in na koncu ustvarili 29 novih izdelkov. Ti so domiselni, drugačni in aktualni, pravita očeta projekta Igor Mervič in Aleš Muhič, zato si v Šparovih prodajalnah zaslužijo prav posebne police. Verjameta namreč, da bo uspešnih podjetnikov, predvsem pa dobrih podjetniških idej v Sloveniji vedno več, projekt Štartaj, Slovenija pa je, kot pravijo podjetniki, velika odskočna deska.

Rudar Prometej v spomin trboveljskim rudarjem

10. 09. 2020 19.24

Nad Trbovljami bo od decembra naprej bdel rudar Prometej. Imel bo srce, v roki bo držal 'knapovsko lampo', njegova naglavna svetilka pa bo vsako noč osvetljevala bivši rudniški jašek. Osemmetrski spomenik rudarjem, ki so s težkim delom dolga leta skrbeli za preživetje svojih družin, bo stal na vrhu Trbovelj. Trenutno ima ta velikan le kovinsko ogrodje, a bo že kmalu na sebi nosil več kot 14 ton odpadnega železa iz bivših rudnikov.

Problematični sosed iz Slovenske Bistrice se na vse pretege izmika prisilni izselitvi

03. 09. 2020 19.25

Čeprav so našli rešitev in tudi stanovanje za problematičnega soseda, ki grozi, vpije, razbija skupno lastnino v bloku, prebivalci bloka v Slovenski Bistrici ne bodo nič bolj mirno spali. Problematičnega soseda namreč že dva dni, da bi mu povedali, da se seli iz občinskega stanovanja, občinarji ne najdejo, saj ga nikoli ni doma. Na sestanku so se dobili stanovalci bloka, CSD, občinski predstavnik in policija. Vsi menijo, da sosed v tem bloku ne more več ostati. A kaj, ko tega ne morejo povedati njemu, strah, da se jim bo maščeval, pa ostaja.

Stanovalci bloka zaradi problematičnega soseda trpijo in živijo v strahu

02. 09. 2020 18.33

Stanovalci bloka v Slovenski Bistrici trepetajo za svoja življenja. Problematični sosed razbija po vratih, grozi vsem in uničuje skupno javno lastnino. Je on že drugič v tednu dni podtaknil požar? "Razbijal je in tolkel po vratih: vse vas bom pobil, vse vas bom poklal," pripovedujejo nesrečni stanovalci, ki se doma ne počutijo več varni. In kaj jim, razen selitve, sploh še preostane?

48-letnik želi dokazati, da so lahko lepih razgledov na vrhovih deležni tudi gibalno ovirani

27. 08. 2020 18.54

"Kot otrok sem z družino vsak vikend planinaril, gore so bile moj drugi dom. Pri 20-letih sem kot sopotnik v avtomobilu doživel prometno nesrečo. Od takrat sem na vozičku," pravi danes 48-letni Gregor Gračner. Je slovenski reprezentant v košarki na vozičkih, trener košarkarjev paraplegikov, zdaj pa tudi ambasador akcije Gibalno ovirani gore osvajajo. Da so gore in hribi primerni tudi za tiste na vozičkih, je prepričan Gračner, verjame pa tudi, da bo marsikoga ta akcija spodbudila, da bo vrhove osvajal tudi v prihodnje.

Inšpektorji poostrujejo nadzor nad karantenami, tokrat večjo pozornost namenjajo mladim

24. 08. 2020 19.58

Če boste dopust na Hrvaškem podaljšali kljub karanteni, vedite, da boste morali strogo ostajati doma, da ne boste smeli niti v trgovino ali lekarno, kaj šele kam drugam. Inšpektorji bodo znova poostrili nadzor, še posebej med mladimi v karanteni, ki so v zadnjih tednih iz Hrvaške prinesli največ okužb. Veliko ljudi pa se dober teden pred začetkom šole sprašuje tudi, če sploh in kako bodo v šolah preverjali, ali bi moral biti kdo od otrok v karanteni, pa ni.

Epidemije ni več: kakšne so vaše pravice v primeru odpovedi potovanja?

19. 08. 2020 18.30

Če je turistična agencija v času epidemije odpovedala paketno potovanje, so vam v zameno lahko ponudili vrednotnico ali povračilo kupnine, ki so ga dolžni izplačati v roku enega leta. A ker je epidemija z začetkom junija uradno preklicana, ta interventni zakon ne velja več. Veliko agencij namreč potrošnike obvešča, da bodo denar vrnile v roku 12 mesecev, a za to imajo od preklica epidemije le 14 dni časa. Kaj vam torej v primeru odpovedi pripada in kakšne so vaše pravice?

'Nasilje običajno traja dlje časa, a žrtve zaradi nerazumevanja okolice molčijo'

17. 08. 2020 19.21

Tragedija v Mali Račni pri Grosupljem je, kot kaže, še ena zgodba o nasilju, ki je ostalo prikrito, dokler ni bilo prepozno. Zoper osumljenca, ki naj ne bi prvič besnel zaradi ljubosumja, je preiskovalna sodnica odredila pripor. Kljub temu nekateri domačini njegovo dejanje opravičujejo, češ da je bil dober človek in da je že moral imeti razlog za to dejanje. Prav takšen odnos okolice daje slutiti, da je žrtev že prej trpela, vendar je o svoji stiski molčala, opozarjajo na SOS telefonu.

Pred nami je noč želja in utrinkov, v eni uri jih lahko preštejemo tudi do 50

12. 08. 2020 20.28

V noči iz srede na četrtek se bo splačalo pogledati v nebo in si kaj zaželeti, prihaja namreč meteorski roj, ko bomo na nebu v eni uri lahko prešteli tudi do 50 utrinkov. Največ utrinkov bomo videli, če se bomo umaknili stran od mestnih luči, denimo na bližnji hrib. A da bomo kakšnega tudi ujeli v objektiv fotoaparata, bo potrebno veliko strpnosti, predvsem pa sreča pri vremenu, ki naj bi žal bilo bolj muhasto.

Invazija ščurkov: 'Ponoči jih vidimo, kako lezejo iz kanalizacije'

07. 08. 2020 18.46

Prebivalce naselja Pod Trško goro so znova napadli ščurki. Domačini naj bi opazili dve vrsti: nemškega ščurka, ki ima rad tople in vlažne prostore in orientalskega, ki obožuje hladnejše kanalizacije. In prav ta dvojnost dela težavo še večjo, saj so ščurki tako praktično povsod - v kuhinji, kopalnici, kleti, pa tudi na fasadah hiš. Komunala se je iztrebljanja že lotila, a bo to dolgotrajno, pravijo. Domačini pa trdijo, da bi iztrebljanje moralo biti bolj invazivno.

Izkoriščanje državne pomoči: sindikati pozivajo k pogostejšim nadzorom inšpektorjev za delo

31. 07. 2020 18.53

Zadnji protikoronski zakon PKP-4 podaljšuje trajanje državnega kritja nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo do 31. avgusta, po potrebi pa se ta lahko podaljša še do konca septembra. Inšpektorji so že ob začetku epidemije preverjali, ali so bili obvezni krizni dodatki v zasebnem sektorju izplačani, sindikati delavcev pa zdaj opozarjajo, da nekateri delodajalci pomoč države izkoriščajo, zato inšpektorje pozivajo k pogostejšim nadzorom.

Psi morajo biti na povodcu tudi med plavanjem

06. 07. 2020 19.54

Psi morajo biti na povodcu, ko gremo v hribe, med sprehodom v gozdu in tudi med plavanjem. V nasprotnem primeru vas lahko oglobijo z 200 evri. Morda se sliši nenavadno, se je v Izoli zgodilo ravno to. "Nikoli do zdaj še nisem slišala, niti videla, da bi kdorkoli imel psa na povodcu, medtem ko plava," pravi oglobljena skrbnica psa. Redarji na drugi strani pa, da je zakon o zaščiti živali jasen - pes mora biti na javnih površinah ves čas pripet.

Ukrajinec prerezal pnevmatike šestih reševalnih vozil zavoda Medigros

30. 06. 2020 19.14

Veliko škode je povzročil Ukrajinec, ki je v noči z nedelje na ponedeljek z ostrim rezilom prerezal pnevmatike na šestih reševalnih vozilih Zdravstvenega zavoda Medigros. Vodja zdravstvenega zavoda Igor Hočevar se ob tem sprašuje, zakaj bi se nekdo spravil na vozila, ki rešujejo življenja. Na vseh šestih morajo zdaj zaradi varnosti zamenjati dve ali kar vse štiri pnevmatike, škode pa je za dobrih 2.000 evrov.

Čudežna goba, ki je bratoma pomagala spisati uspešno podjetniško zgodbo

29. 06. 2020 20.33

Ste kdaj razmišljali, da bi s pomočjo gobe spisali uspešno podjetniško zgodbo? Mirzi Ljubijankiću, najmlajšemu podjetniku v oddaji Štartaj Slovenija, je to uspelo. S pomočjo kombuče - čudežne gobe, kot jo imenuje, saj ima zaradi svojih dobrih bakterij na telo mnoge pozitivne učinke, je ustvaril naravno gazirano pijačo iz pravega čaja. Z bratom Zlatanom sta med epidemijo, ko je ves svet praktično počival, imela največ dela, pravita, saj sta odprla prvo slovensko kombučarno, ki jo bo moč tudi obiskati.

Koprčani ostro obsojajo nepridiprava, ki je na stavbe s kulturno dediščino narisal grafite

17. 06. 2020 20.23

Številne stavbe v starem delu Kopra so spomeniško zaščitene, zato srebrni grafiti, ki so se pojavili na pročeljih hiš, Koprčane niso navdušili. Domačini ostro komentirajo, da so turistično mesto in da grafiti na stavbe, ki predstavljajo kulturno dediščino, ne spadajo. Kdo je ponoči na stenah stavb pustil pečat, ni znano, a če ga bo policija uspela izslediti, bo moral za vandalizem plačati dobrih 208 evrov kazni.

30.000 polžev in trije meseci ročnega nabiranja sline potrebnih za proizvodnjo 10.000 krem

15. 06. 2020 20.01

Ste kdaj razmišljali, da bi polž pomenil vašo tržno nišo? Ta žival, za katero sprva pomislimo le, da je počasna, sluzasta in da svojo hiško nosi vedno s seboj, je družini Fras leta 2017 pomagala do zmagovalnega produkta 2. sezone Štartaj Slovenija. Polžjo slino so dodali kremi za obraz in s tem postali prvi, ki so v negovalne izdelke dodali kar 40 odstotkov te zdravilne učinkovine. Kako pa se njihova podjetniška zgodba odvija nekaj let kasneje?

Bo prepoved mednarodnega potniškega prometa otrokom onemogočila brezplačna letovanja?

09. 06. 2020 19.21

Te dni se odpravljajo še zadnje prepovedi in omejitve, ki onemogočajo prosto prehajanje državnih meja. Med njimi je tudi ta, da humanitarne organizacije otrok v tem trenutku ne morejo peljati na letovanje v tujino. Kljub temu, da imamo meje s Hrvaško že odprte, pa je mednarodni potniški promet tja še vedno prepovedan. Z letovanjem na Hrvaškem je vsako leto več tisoč otrok iz socialno ogroženih družin deležnih brezplačnih počitnic. Kaj takšne omejitve prinesejo za humanitarne organizacije in prevoznike na drugi strani?

Za rešitev enega življenja potrebna kri kar 30 krvodajalcev

04. 06. 2020 19.36

Ob prometni nesreči je ob reševanju življenja ponesrečenca ključno, da imajo zdravniki na voljo dovolj krvi, porabi se je tudi do 30 enot, kar pomeni, da je za rešitev enega življenja potrebnih 30 krvodajalcev. Prav na današnji dan pred 75 leti so v Sloveniji uspešno shranili prve enote krvi. V ta namen obeležujemo slovenski dan krvodajalstva. Slovenci smo pri darovanju krvi med najbolj uspešnimi prebivalci na svetu. Niti enkrat nam ni zmanjkalo zalog krvi in tudi med epidemijo, ko so veljali poostreni ukrepi, smo ohranjali zadostne količine te najdragocenejše tekočine.

Neživljenjski ukrepi: zaščitne maske in razkuževanje tušev za vsakim obiskovalcem

01. 06. 2020 19.05

Kot poudarjajo v bazenskih kompleksih, so ukrepi za bazene precej neživljenjski. Glede na dovoljeno medsebojno razdaljo dveh metrov v bazenih bi lahko sprejeli le nekaj več kot desetino kopalcev. Za vsakim uporabnikom morajo razkužiti tuše in ležalnike. V enem izmed redkih bazenskih kompleksov, kjer so danes vendarle začeli obratovati, so se razveselili prvih 40 obiskovalcev.

Tekma za turistične bone se začenja: s čim bodo obiskovalce mamili ponudniki?

21. 05. 2020 18.30

Kako bomo spet zagnali turistično panogo? 200 evrov za vse, ki so že ali pa bodo do konca letošnjega leta dopolnili 18 let, in 50 evrov za mladoletne, tudi tiste, ki se bodo rodili do 31. decembra. In bitka za turistične vavčerje in domače goste se začenja. Nas bodo ponudniki turističnih storitev prepričevali tudi z nižjimi cenami?

Kako je, ko te pandemija covida-19 odreže od domovine?

19. 05. 2020 18.19

Repatriacija državljanov je bila ena od uspešnih zgodb. A nekaj je bilo tudi takšnih, ki so obstali na tujem. Ko letala enostavno ni bilo več. In četudi na primer obstaneš na sanjski filipinski plaži, po treh mesecih ni več tako romantično, sploh, ker je tudi kopanje v morju prepovedano.

Bodo za uporabo mobilnih telefonov med vožnjo uvedli tudi kazenske točke?

02. 03. 2020 16.48

Vsaj 75 odstotkov voznikov na naših cestah naj bi med vožnjo brskalo po mobilniku, zlasti po družbenih omrežjih, kar je enako nevarno kot vožnja pod vplivom alkohola. Lani so pristojni v projektu 'Brez mobilca' preverjali uporabo mobilnih telefonov med vožnjo in rezultati niso podbudni. Za takšno vožnjo lahko voznik odšteje tudi več kot 120 evrov. Kazenske točke pa trenutno niso predvidene.

Cariniki v vozilu Ukrajinca našli osem mačjih mladičev. Kaj bo z njimi zdaj?

27. 02. 2020 18.54

Cariniki so ukrajinskemu državljanu zasegli osem mačjih mladičev, pasme kratkodlaka britanka, ki jih je nezakonito prepeljal v Slovenijo. Našli so jih med naključnim pregledom avtomobila. Skrb zanje je za zdaj prevzela veterinarska inšpekcija, mački bodo tri mesece v karanteni.

Turistični delavci zaskrbljeni: 'Gostje enostavno niso prišli in niti ne bodo'

12. 02. 2020 19.18

Slovenski turizem že občuti posledice izbruha koronavirusa. Če smo še lani našteli skoraj 99.000 prihodov kitajskih turistov in skoraj 160.000 prenočitev, STO pa je Kitajsko označila za enega najbolj perspektivnih trgov, se letos vrstijo odpovedi. Vse večje težave pa čuti tudi svetovno gospodarstvo, provinca Hubej je namreč svetovno središče za proizvodnjo vozil. Kako pa kaže Sloveniji?