AvtorRebeka Tomaduz

240 delovnih ur na mesec in plačilo: 13 centov za prevožen kilometer
16. 06. 2022 19.00
"Voziš tudi, ko ti teče 9-urni obvezni odmor. Po 15 urah vožnje pa namesto počitka sledi nalaganje ali razkladanje tovora za novo vožnjo." Tako o nehumanem početju delodajalcev pripoveduje še eden od izkoriščanih voznikov tovornjaka. Utrujen, po 20 urah dela in le 3 urah spanja, sedeš za volan in postaneš tempirana bomba za ostale udeležence v prometu, je še dodal. In te stvari se, opozarjajo v Delavski svetovalnici, dogajajo tik pred našimi očmi, v naših lokalnih okoljih, v podjetjih, v katerih je morda zaposlen naš sorodnik, prijatelj ali znanec.

Ogled poceni delovne sile v Bangladešu: zraven tudi slovensko podjetje
15. 06. 2022 16.53
Bangladeški delavci, posedeni na tla, okoli vratu pa papir z njihovimi osebnimi podatki. Tako so konec lanskega leta avtoprevozniki, med njimi tudi slovensko podjetje, izbirali bodoče voznike tovornjakov. Stranka Levica je v odzivu zapisala, da je bilo ministrstvo za delo, ki ga vodi Luka Mesec, že obveščeno o primeru in je v fazi zbiranja vseh potrebnih informacij.

Rudarji velenjskega premogovnika zbirajo podpise za dostojno malico
13. 06. 2022 17.22
"Za fizično delo, ki ga opravljamo, si zaslužimo vsaj dostojno malico, ki bo več kot le sendvič, zraven pa kos čebule ali banane", so bili jasni rudarji, ki osem ur dnevno preživijo 500 metrov pod zemljo v Premogovniku Velenje. In zato zdaj zbirajo podpise za dostojno malico. Ta ne le, da ni primerna, je tudi občutneje dražja, kot je bila, plače pa na drugi strani stagnirajo.

Lukič: Izkoriščevalskih podjetij v Sloveniji je veliko
10. 06. 2022 17.36
Delo so prekinili tuji delavci v podjetju Marinblu, kjer so bile odkrite številne nepravilnosti, fotografije pa kažejo na sužnjelastništvo tujih delavcev. Podjetje je sicer od Agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja prejelo skoraj 1,4 milijona evrov kmetijskih subvencij od skupno odobrenih 2,2 milijona evrov. Če so v četrtek o dotičnem primeru inšpektorji na vprašanje, zakaj podjetja niso obiskali že prej, odgovorili, da jih je enostavno premalo za celotno državo, pa Goran Lukič iz Delavske svetovalnice pravi, da je to le izgovor. V naši pisarni, ki jo imamo le v Ljubljani, je zaposlenih pet oseb, pravi, in dnevno obravnavajo tudi več kot 100 ljudi. In ta številka, kot še dodaja, kaže, da je izkoriščevalskih podjetij v Sloveniji veliko.

Zakaj ZZZS plača obisk zobozdravnika v tujini, ne pa doma pri zasebnikih?
01. 06. 2022 18.48
Če zdravstvene ali zobozdravstvene storitve z napotnico, ki vam jo izda vaš zdravnik, opravite v državah Evropske unije, vam bo Zavod za zdravstveno zavarovanje povrnil del stroškov. Če pa isto storitev opravite pri zasebniku brez koncesije v Sloveniji, lahko na povračilo pozabite. Odstopanja so milo rečeno absurdna in nelogična, menijo zasebni zobozdravniki, prikimava pa jim tudi zdravniška zbornica, ki je prepričana, da se s tem naše zobozdravnike v primerjavi z evropskimi postavlja v neenakovreden položaj. Težava ni v številu zobozdravnikov, dodaja doktor dentalne medicine Matej Praprotnik, saj je teh v Sloveniji dovolj, težava je v dostopnosti, ki jo omejujejo povračila za opravljene storitve. Če bi zavod stroške kril tudi pri zasebnikih, bi po ocenah pristojnih, čakalne dobe takoj padle pod nivo nedopustnega.

Zdravstvenega kadra ni, zanimanja zanj pa zaradi slabih pogojev še manj
31. 05. 2022 18.42
Za intenzivno krajšanje čakalnih vrst v zdravstvu bi potrebovali dodaten kader. A če delovno mesto zaradi plačila in slabih pogojev dela ni privlačno, ne moremo pričakovati, da bo zanimanja za dotičen poklic veliko, pravi stroka. Čeprav je dvig plač v zdravniških vrstah že skoraj ugledal luč sveta, je kasneje odločitev razveljavilo Ustavno sodišče. Nekoliko bolje so se zahteve realizirale za negovalni kader, ko so nekateri, predvsem tisti na najbolj kritičnih covidnih deloviščih, novembra 2021 dobili nekaj plačnih razredov višjo plačo. A za ves preostali zdravstveni kader je ostalo le pri obljubah. Do končnega dogovora ni nikoli prišlo, 16. februarja so zato zdravstveni delavci svoje nezadovoljstvo pokazali s stavko. Kakšni so njihovi delovni pogoji in kakšne so njihove zahteve za novo vlado?

Slovenski mikro pivovarji se soočajo s pomanjkanjem steklenic
30. 05. 2022 18.58
Ne samo cene, ki bodo z jesenjo za marsikatero surovino še višje, svet, posledično pa tudi nas, pesti tudi pomanjkanje surovin. Da ni steklenih kozarcev za naše čebelarje, smo že poročali, a stekla in posledično steklenic ni niti za mikro pivovarne, ki so v preteklih letih postale precej priljubljene med Slovenci. In tudi za to pomanjkanje je kriva vojna v Ukrajini.

Vojna v Ukrajini močno vpliva na slovenske čebelarje
27. 05. 2022 18.34
Vojna v Ukrajini je povzročila ogromen dvig cen energentov, posledice pa občutijo praktično vse panoge, tudi čebelarstvo. Po klavrnem lanskem letu je letos medu zares veliko, a to ne pomeni, da se bosta cedila med in mleko. Del steklarske proizvodnje v Ukrajini je omejen, posledično pa se je tudi steklo povsod podražilo. Nekatere steklene izdelke, denimo slovenski kozarec za med s prepoznavno čebelo na dnu, je celo nemogoče dobiti, zato se čebelarji, ki so ponekod prvi med že točili, sprašujejo, v kaj ga bodo letos sploh shranjevali. Trenutno ni na voljo ni niti običajnih svetlih steklenic za sokove, vprašanje pa je, kdaj bodo ti izdelki sploh dobavljivi. Ali obstajajo druge rešitve?

V slovenskih gozdovih vse pogostejši napadi škodljivih hroščev
26. 05. 2022 18.50
Če ste se zadnje tedne sprehajali po gozdu ali pa ste opazovali drevesa, ste lahko bukve videli v že prav jesenskem videzu. Rjavi in na pol odlomljeni ali celo odpadli listi ter odmrle in povsem gole vejice so posledica majhnega škodljivca, bukovega rilčkarja skakača, ki se je letos močno prenamnožili. Posledice dela hrošča so izrazito vidne na Dolenjskem, v Zasavju in v Savinjski regiji. Ponekod so listi popolnoma uničeni, zaradi česar bi plodovi, ki bi jih bilo sicer letos ob močnem cvetenju bukve ogromno, odpadli veliko prej. In kot da to ne bi bilo dovolj, so bukovi listi letos tudi polni uši. Kaj prenamnožitve hroščev prinašajo za gozdove in ostala drevesa?

Zaradi napak Fursa in Geodetske uprave lastniki gozdov dobili višje položnice
19. 05. 2022 18.42
Pretekli teden je več kot 184 tisoč lastnikov gozdnih površin prejelo položnico za pristojbino za vzdrževanje gozdnih cest za lansko leto. In marsikdo med njimi je bil presenečen – vendar negativno. Na položnicah je bil 2-krat, 3-krat ali celo 7-krat višji znesek kot leto pred tem. Na nekoliko čudne vsote so lastniki opozorili pristojne in šele takrat je Finančna uprava opazila, da se je nekje res zalomilo. Kako se bo ta težava rešila in kako je do nje sploh prišlo?

Stiske otrok se večajo, kako jim lahko pomagamo?
18. 05. 2022 19.16
Težave in stiske otrok so, predvsem po koronačasu, ko je življenje otrok potekalo večinoma za štirimi stenami, vse pogostejše, opažajo tudi v litijski Osnovni šoli Gradec, kjer so ravno z namenom preprečevanja stisk aktivno začeli s številnimi preventivnimi programi, ki vključujejo sproščene projekte. Kaj vse počnejo zaposleni, da čim bolj opolnomočijo mlade, kako so videti hodniki in učilnice ter kaj opažajo šolski psihologi?

Bolnika, sprejetega v UKC Ljubljana, s posteljo namestili na hodnik
11. 05. 2022 19.10
Si predstavljate, da imate za seboj 12 operacij, težave s prebavili in temu primerne odprte rane, v bolnišnici pa vašo bolniško posteljo z vami vred postavijo kar na hodnik? To je na lastni koži občutil Kristjan Roj, ki se že od 19. leta bori z boleznijo prebavnega trakta, zaradi poslabšanja stanja pa je bil sprejet v UKC Ljubljana, posteljo pa dobil kar v čakalnici. Miru ni, pravi danes utrujen, saj celo noč ni spal.

Glasbeniki ukrajinskega Mladinskega simfoničnega orkestra bodo nastopili v Cankarjevem domu
04. 05. 2022 18.35
Se še spomnite mladih glasbenikov ukrajinskega Mladinskega simfoničnega orkestra, ki so marca prispeli k nam? Instrumentov v teh dveh mesecih niso pustili na stranskem tiru, temveč so pridno vadili in nastopili že na nekaj odrih. Obiskali smo jih na eni izmed njihovih vaj. Glasba je most med slovenskimi in ukrajinskimi glasbeniki, pravi njihova dirigentka Živa Ploj Peršuh, saj so se z njeno pomočjo lažje vključili v našo kulturo in spletli prijateljske vezi, hkrati pa dajo z nastopi tudi slovenskemu občinstvu delček svojega talenta. Izzivov jim ne manjka, še dodaja Ploj Peršuhova – že prihodnji teden bodo namreč imeli čast nastopiti na našem najbolj svečanem odru, v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma.

Med vojno so Nemci v Mariboru pod zemljo preselili del proizvodnje letalskih motorjev
02. 05. 2022 19.28
V podzemlje, natančneje 15 metrov globoko, v industrijske rove pod Teznem v Mariboru, so Nemci konec leta 1943, v času druge svetovne vojne, preselili pomemben del proizvodnje letalskih motorjev iz svoje tovarne, ki stoji nad rovi. Ekipa oddaje Svet se je sprehodila po podzemnih hodnikih, ki bi jim lahko rekli kar mestece, saj so pod zemljo nekoč stali stroji, pisarne, celo kantina za druženje in postelje. V času zračnih napadov so namreč delavci pod zemljo tudi prespali, in to celo več noči.

V slavinski ljudski šoli vse pripravljeno za 20 ukrajinskih sirot
22. 04. 2022 18.50
Dvajsetim otrokom, starim od enega do sedem let, in njihovim osemnajstim spremljevalcem so odprtih rok svoje prostore namenili krajani Slavine pri Postojni. Tja se je v času epidemije nameščalo tudi obolele starostnike iz postojnskega doma upokojencev. Zdaj so prostore nekdanje šole ponovno preuredili, na novo opremili in pobelili, piko na i pa so dodali okraski izpod rok vrtčevskih otrok. Spomnimo, prvotne prostore je imela ukrajinska sirotišnica najprej v Severodonecku, ki jih je do tal uničila bomba, zato so morali poiskati otrokom nov dom v Lvovu. Zdaj pa skupina otrok čaka le še, da tudi Ukrajina prižge zeleno luč za relokacijo v Slovenijo.

Župan Arsenovič nedeljski dogodek obžaluje
20. 04. 2022 09.44
Potem ko je v javnost prišla informacija, da se je mariborski župan Saša Arsenovič znesel nad 13-letnim fantom, se je župan za dogodek opravičil. Kot je pojasnil, je želel najstnikom samo povedati, da se s tujo lastnino tako ne dela, ni pa fanta davil ali ga udaril, je zatrdil.

Projekt belih embalaž spodbuja ustvarjalnost pri otrocih
15. 04. 2022 18.40
Ste kot otroci odpadno plastenko kdaj spremenili v ladjico? Ali pa škatlo kosmičev v avtomobil? Da bi bilo takih ustvarjanj tudi v prihodnje čim več, je Mercator s svojimi dobavitelji začel prav poseben projekt belih embalaž. Nepopisano platno oziroma popolnoma bele embalaže otrokom odpirajo vrata v svet domišljije in jih vabijo, da škatle preuredijo in polepšajo po svojem okusu.

Prošnjo za denarno pomoč vložila le peščica ukrajinskih beguncev
08. 04. 2022 18.24
Ukrajince v Sloveniji čaka tudi pomoč v denarni obliki. Vsi, ki pridobijo začasno zaščito – teh je po zadnjih podatkih 750 – lahko zaprosijo za finančno pomoč. Ta pripada vsem, ki ne prejemajo rednih dohodkov. A da dobijo denarno pomoč, morajo predložiti tudi odločbo o uspešno urejeni začasni zaščiti. In takšnih je po zadnjih podatkih preko 5000 Ukrajincev, prošnjo za pomoč pa je za zdaj vložila le peščica.

Kako vključite tujce v delovne procese?
07. 04. 2022 18.29
Upravne enote so zaenkrat uspešno rešile le peščico vloženih vlog za začasno zaščito, ki pa beguncem odpira številna vrata, denimo do zdravstvenega zavarovanja, finančne pomoči in pravice do iskanja zaposlitve na trgu dela. Številni Ukrajinci so namreč pred vojno bili kot mi – imeli so urejeno življenje, zdravstveno zavarovanje, streho nad glavo in službo ali pa so bili lastniki svojih podjetij. A poslovanje teh je v veliki meri ustavila vojna. Da se lahko premosti tudi jezikovno bariero in se lahko povsem enako v delo vključi tudi tujce, pravijo v Kruhkeriji Gorjanc, kjer so pred dvema letoma v svoje vrste sprejeli Venezuelce.

Lani so se cene stanovanj zvišale za skoraj 16 odstotkov
04. 04. 2022 18.32
Slabih 190 tisoč evrov ali celo več vas bo stalo 55 kvadratnih metrov veliko stanovanje v Ljubljani. In ne novo, temveč rabljeno. Če bi želeli novogradnjo, pa bi potrebovali še dodatnih skoraj 100 tisočakov. Cene nepremičnin so zrasle v nebo, prebile so tiste magične meje, za katere si nikoli nismo mislili, da jih bomo videli, ocenjujejo strokovnjaki. Če pogledamo v lansko leto, so se, navaja Statistični urad, cene nepremičnin v primerjavi z letom 2020 zvišale za skoraj 16 odstotkov. Gre za največjo podražitev po letu 2007. Kaj nas čaka v prihodnjih letih in kakšne so rešitve, da stanovanjska problematika ne bi bila več tako zaskrbljujoča?

Ukrajinske matere: 'Otrokom želiš zagotoviti varnost in da bi mirno spali'
25. 03. 2022 18.47
Nekaj več kot 663 tisoč slovenskih žensk danes praznuje. Toliko imamo namreč v državi mater. In kakšne so njihove želje ob materinskem dnevu? Različne, kot so si one različne med seboj, a eno imajo zagotovo skupno, enako: da bi bi bili njihovi otroci zdravi in da bi živeli v miru. A med nami so tudi mame, ki kljub goreči želji in trudu svojim otrokom ne morejo zagotoviti mirnega življenja, zato so morale na pot. Ukrajino je v mesecu dni zapustilo 3,6 milijona ljudi, večinoma gre za ženske in otroke. Mame med njimi so naredile vse, da bi otroci preživeli, a cena je izjemno visoka. Doma so pustile može in očete, zdaj pa morajo same v tuji deželi poskrbeti, da bodo otroci čim lažje zaživeli. Najtežje bitke bodo bile same.

Obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma
21. 03. 2022 18.58
Ste danes obuli nogavici različnih parov? Različne nogavice na ta dan oznanjajo sprejemanje drugačnosti. Da je prav 21. marec postal svetovni dan Downovega sindroma, ni naključje – ta datum namreč simbolno nakazuje, da je 21. paru kromosomov v vsaki človeški celici pripet še en dodaten kromosom.

Otroci iz tujine, ki so prijatelje spoznali v slovenskih osnovnih šolah
18. 03. 2022 18.17
Velikokrat pravimo, da so otroci zelo prilagodljivi, da na svet gledajo z drugačnimi očmi in da nas lahko marsičesa naučijo. Še en tak dokaz so tudi otroci staršev, ki so iz tujine k nam prišli z željo po boljšem življenju in so danes vključeni v naš izobraževalni sistem. Na začetku nikoli ni lahko, a zaradi prijaznih učiteljev in sošolcev, ki priskočijo na pomoč s prevajanjem kakšnih besed, je tudi težek začetek nekoliko lažji. Kako se štirje učenci Osnovne šole Livada spominjajo svojih začetkov in kako se danes počutijo v našem okolju?

Lekarne imajo na zalogi še za dva milijona evrov testov
11. 03. 2022 19.03
Število okužb je v zadnjem tednu v resnici znova v porastu, število ljudi v bolnišnici s covidom ali zaradi njega znaša 405, 77 oseb se zdravi na intenzivnih oddelkih, šest ljudi s covidom pa je v četrtek umrlo. Virus je še vedno tu, opozarja tudi WHO. In to pomeni tudi, da je treba upoštevati določene ukrepe, ob slabem počutju in simptomih pa preveriti, ali nismo morda okuženi. In tu pridejo na vrsto testi. Testiranje se je, odkar ni več brezplačno in obvezno, skoraj povsem ustavilo. To pa gre v nos lekarnam, ki so se s testi dobro založile in so od države do zdaj dobile 41 milijonov evrov. Lekarniška zbornica namreč opozarja, da imajo lekarne na zalogi še za dva milijona evrov testov, ni pa jasno, kdo bo to zdaj plačal.

V ljubljanskem živalskem vrtu enkrat tedensko na koronavirus testirajo tudi živali
07. 02. 2022 19.29
Ne le pri ljudeh, morebitne okužbe s koronavirusom spremljajo tudi pri živalih. Največkrat analizirajo njihove iztrebke, nekatere živali pa je možno naučiti tudi prav človeškega načina jemanja brisa – v nosu. In to enkrat tedensko počnejo tudi v ljubljanskem živalskem vrtu. Pravočasno odkrite okužbe in mutacije pa lahko preprečijo morebiten ponoven prenos na človeka. Katerim živalim vse jemljejo bris iz nosu in koliko časa potrebujejo, da žival v to prepričajo?

Pot covidnih odpadkov: 'Zaužili naj bi za eno kreditno kartico plastike na leto'
02. 02. 2022 16.12
Množično testiranje ne pomeni pritiska le na stroko, temveč tudi na okolje. Zaradi pandemije covida-19 je po svetu nastalo več deset tisoč ton dodatnih medicinskih odpadkov, ugotavlja Svetovna zdravstvena organizacija. Medicinska oprema je nujno potrebna, a organizacija opozarja, da je treba zagotoviti, da njena uporaba ne bo negativno vplivala na okolje. Kakšna je pot covidnih odpadkov v Sloveniji?

Kronično pomanjkanje družinskih zdravnikov, vse manj zanimanja mladih
13. 01. 2022 18.40
V Sloveniji nam manjka 1000 družinskih zdravnikov, da bi dosegli vsaj povprečne evropske standarde, poklic pa postaja vse bolj nezanimiv tudi zaradi gore administrativnih postopkov, ki niso neposredno povezani z zdravniškim delom. Zdravstveniki že desetletja opozarjajo na krvavo potrebne spremembe, ki pa jim pristojni pozornost namenjajo komaj sedaj. Pa še te so po mnenju številnih preohlapne. Kaj bi se dalo spremeniti, da bi poklic postal denimo tako privlačen kot na Nizozemskem, kjer se skoraj vsak študent medicine odloči, da postane družinski zdravnik?

Ta stran je bila umaknjena
12. 01. 2022 20.08
Za umik vsebine smo se odločili, ker prepoznamo, da ima omenjena oseba ali več oseb v tem članku pravico do pozabe. Ta umik ne pomeni, da informacije v članku ne držijo. Splošna uredba o varstvu podatkov (EU 2016/679) v 17. členu obravnava pravico do pozabe.

Odrasel posameznik v Sloveniji spolno aktiven štirikrat do šestkrat mesečno
07. 01. 2022 18.58
Kako zaželena je v vašem življenju spolnost? Mednarodna raziskava, v katero je vključena tudi Slovenija, ugotavlja, da se nezadovoljstvo, povezano s pomanjkanjem spolnosti, kaže tudi na drugih področjih v življenju, kar, če poenostavimo, kaže na to, da je rešitev za večjo produktivnost, uspešnost in zadovoljstvo enostavna: več posteljnih aktivnosti. A žal ni vedno tako enostavno. V zadnjih letih sicer napredka na področju pogostosti spolnih odnosov ni, še vedno se strastem v povprečju prepustimo štirikrat do šestkrat na mesec.

Zbiranje dobrodelnih sredstev za ponovno srečanje Fardosine družine
22. 12. 2021 18.48
Po več kot petih letih bo zgodba Somalke, ki je, ko je v Slovenijo prišla visoko noseča, rodila skoraj pred enim od lokalov v Ratečah, morda srečno končana. Pred tremi leti je namreč dobila status begunke in takrat je lahko zaprosila za združitev družine. V Somaliji so ostale še njena mama in dve hčerki. Da bi se družina lahko spet objela, tu rojena deklica Sabrina pa bi končno spoznala svoji sestrici in babico, humanitarno društvo Adra zdaj zbira sredstva, finančni vložki za združitev družine so namreč navadno previsoki za posameznike.