AvtorRebeka Tomaduz

Komu in pod kakšnimi pogoji bodo detektivi še lahko sledili?
30. 10. 2024 19.27
Kako bomo preiskovali ljudi in ustrezno opravljali svoje delo, se sprašujejo slovenski detektivi po spremembi zakona o detektivski dejavnosti. Omejevanje sledenja preiskovani osebi omejuje naše delo in bo pripeljalo do osipa dela, je prepričanih 49 detektivov, ki so podali predlog za odložilni veto v Državnem svetu. Nasprotno pa v Detektivski zbornici Slovenije zatrjujejo, da so omejitve veljale že prej, a da so zdaj le bolj dorečene, kar je prav, saj varujejo tudi pravice preiskovanih. In prikimava tudi Ministrstvo za notranje zadeve, ker da je bila prenova zakona potrebna, prejšnji je bil namreč zastarel, dodajajo.

Afera z Biobanko in shranjenimi matičnimi celicami se še bolj zapleta
28. 10. 2024 19.26
Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje matičnih celic Biobanke, a v Celici pravijo, da toliko prostora nimajo, kar naj bi agencija neuradno vedela že prej. Celica se je zdaj pritožila nad njihovo odločbo, medtem pa proti Biobanki teče inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti. In tu se še ne konča. Pretekli teden so bili pred vhod podjetja Gaiacell, kjer je prej delovala Biobanka, dostavljeni dokumenti in oprema Biobanke. Za kakšne dokumente gre, ni znano, škatle so prevzeli kriminalisti. Kaj v vsem tem odgovarjajo pristojni, kdaj bo v zgodbo vstopilo pristojno ministrstvo in kako uporabne pravzaprav sploh so celice, ki so zadnje tedne v medijskem središču?

'Hišo so ocenili na 98.000, 45 odstotkov so odbili, torej sem pristal na 51.000'
24. 10. 2024 19.38
"V jesensko vlažno vreme smo že dobro zakorakali, na vrata bo lahko čez dober mesec potrkala tudi zima, naša stanovanja in hiše pa po poplavah le na pol obnovljene, propadajo, kleti zajema vlaga, vonj po plesni je že prisoten," pravi eden izmed prebivalcev, ki so mu lanske avgustovske poplave uničile dom. Številni se počutijo izigrane. Cenitve so jih presenetile. Vrednost doma sicer ni tako slabo ocenjena, pravijo, a občuten odbitek, tudi več kot 50-odstoten, je nekaterim prinesla amortizacija. Pravijo, da so svoje domove obnavljali in vanje redno vlagali. A cenitve so dobre, verjame pristojen za obnovo po poplavah Boštjan Šefic in zatrjuje, da je postopek reševanja v koraku s predvideno časovnico.

Šest mesecev potoval iz Nigerije v Slovenijo, pri nas si je našel delo
21. 10. 2024 19.12
Več kot šest mesecev je potreboval, da je iz Nigerije prišel v Slovenijo. Pobeg je bil, pravi 31-letni Matthew, odločitev med življenjem in smrtjo. V Sloveniji je že 16 mesecev, za delo je poprijel kmalu po prihodu in sedaj ima, ponosno pove, tudi pogodbo za nedoločen čas. In takšnih prosilcev za azil, ki bi pri nas radi ostali, si našli službo, se vključili v družbo in nadaljevali z boljšim življenjem, je veliko, pravijo v Ambasadi Rog. A pretekli teden so še z drugimi društvi ugotovili, da je ministrstvo za notranje zadeve zaustavilo izdajanje dovoljenj za delo. Zakonodaja se ni spremenila, kaj se torej je, da so zaposleni postopali drugače?

Kljub višinski bolezni, medvedom in napačnim zemljevidom osvojile Lalung
09. 10. 2024 19.04
6243 metrov je visoka gora v indijski Himalaji, ki je ni uspelo preplezati še nikomur. Tako je vsaj veljalo do 14. septembra, ko sta na vrh prvi na svetu prišli dve slovenski alpinistki. Konec avgusta so se štiri dekleta odpravila na prvo žensko alpinistično odpravo po osamosvojitvi Slovenije na najvišje gorovje na Zemlji. Dve sta se morali zaradi višinske bolezni ustaviti še pred vrhom, dvema je uspelo. Od zmedene indijske planinske zveze, ki je imela o slabo raziskani dolini Lalung in njenem gorovju nepopolne zemljevide, in odpihnjenih šotorskih palic vse do višinske bolezni in predčasnega odhoda domov, saj so jih pregnali medvedi. Dekleta so doživela še marsikaj, občutkov ob zgodovinskem dogodku pa še niso uspela povsem urediti.

Kaj je jamarje pričakalo na dnu slovenske jame z nenavadnim imenom Dlvn?
04. 10. 2024 17.44
Da imamo čudovit podzemni svet, vemo. Verjetno pa ne vemo, da se naši jamarji zadnja leta spustijo v od 300 do 500 slovenskih jam letno, skupno so jih do sedaj odkrili že več kot 15 tisoč. Najgloblje, natančneje 1505 metrov, so prišli na Kaninskem pogorju v jami Čehi 2, ki je tako postala 13. najgloblja jama na svetu. Jamski navdušenci pravijo, da je prebitje magične meje tisočih metrov izjemnega pomena. In to jim je znova uspelo pred kratkim, odkrili so novih 1011 metrov. Kako se prebijajo skozi nekaj deset centimetrske ožine, kaj jih je pričakalo na dnu in zakaj so jamo poimenovali Dlvn?

V Strunjanu, da bi pozabili na vojno
02. 10. 2024 17.03
Vojna v Ukrajini je zahtevala že na tisoče žrtev, med njimi so bili tudi obrazi, ki so nekomu predstavljali dom. Bili so jim starši, očetje in mame. "Še pred tremi leti sem imel povsem srečno, veselo življenje," pripoveduje komaj 11-letni deček, ki je moral hitro odrasti. Pred dobrega pol leta je namreč izgubil očeta, s katerim se je najraje, kot pravi, vozil v avtomobilu in se vrtel po zasneženih praznih parkiriščih. Spet druga deklica svojega očeta ni videla že več kot tri mesece, saj mora biti ves čas v vojašnici. In so tudi zgodbe otrok, ki jih nikoli ne bomo slišali, saj o njih nočejo in ne zmorejo govoriti. Vsemu temu so bili v 10 dnevih priča prostovoljci Slovenske karitas, ki je s pomočjo zunanjega ministrstva že drugič uspela ukrajinske otroke za kratek čas umakniti v boljše okolje. Svoje letovanje v Strunjanu zaključujejo, domov pa odhajajo s spomini na, kot pravijo, najboljšo, najlepšo in predvsem varno državo.

Zaradi odvzetega psa grožnje z avtomatskim orožjem
26. 09. 2024 19.01
"Zadnjič sem te opozoril. Premisli, kolikokrat boste ti in tvoji bližnji še jedli kosilo." Takšne in drugačne grožnje od gospoda, ki mu je inšpektor trajno odvzel psa, že skoraj dve leti posluša zavetišče Horjul. Sodu je izbila dno grožnja z avtomatskim orožjem in tako so bili v zavetišču zaradi strahu na lastne stroške primorani najeti tudi varnostno službo. Klice in obiske zavetišče redno prijavlja Policiji, sodišče pa je dosodilo pogojno kazen 10 mesecev zapora na preizkusno dobo treh let. Pa se kljub temu stvari niso umirile, pravijo v Horjulu in da to ni osamljen primer, v imenu oskrbnikov zavetišč opozarja tudi Dušan Hajdinjak.

Kanin: 'Država je obnovo žičnice pripravljena prevzeti na svoja pleča'
23. 09. 2024 19.33
Sneg je po vročem poletju ponekod že pobelil vrhove. Čeprav je do zime sicer še daleč, pa je že sedaj jasno, da bo krožno kabinska žičnica na našem edinem visokogorskem smučišču ostala zaprta tako, kot je že od lanske jeseni. Priča smo bili vsemu, od začasne prepovedi obratovanja pa vse do iskanja denarja, ki bi posodobil infrastrukturo. Posluha, vsaj tako se je zdelo, od države ni bilo, a zdaj se bodo stvari morda le premaknile naprej. Občina Bovec je po dobrih dveh mesecih le dobila odgovor, da je država obnovo žičnice pripravljena prevzeti na svoja pleča, zgornji del smučišča pa naj prevzame zasebni investitor.

Romska problematika: 'Ignoranca je vse, kar smo dobili iz Ljubljane'
10. 09. 2024 20.28
V Novem mestu so lahko opazovali gost črn dim, pogorela je namreč prikolica ene od sprtih romskih družin. Vrag je vzel šalo, pravijo civilne iniciative jugovzhodnih regij, ki dva tedna, odkar so vladi in ministrstvom poslali zahteve, niso dobile še nobenega odgovora. Ljudje bomo stopili na ulice in zahtevali spoštovanje tudi naših človekovih pravic, za nujne spremembe pozivajo vlado. A tam se nekaj intenzivno premika, trdijo pristojni ministri, iz kabineta predsednika vlade pa le odgovor, da romska problematika ni pod njegovim okriljem.

OTP banka: kako poteka združitev?
04. 09. 2024 16.51
Če ste morda uporabnik NKBM-ja oziroma SKB-ja, potem ste v zadnjih tednih dobili precej pošte in SMS obvestil, vse zato, da bi združitev obeh bank pod skupno madžarsko OTP banko potekala brez večjih težav. V soboto, dan pred uradno združitvijo, SKB-jeve plačilne kartice niso delovale. Dan po združitvi, torej v ponedeljek, pa smo morali na novo namestiti spletno in mobilno banko ter mobilno denarnico. In tu so se za marsikoga stvari zapletle. Predvsem pa so to opazili zaposleni v zdaj OTP-jevih poslovalnicah. A ker gre za drugo največjo banko v Sloveniji zdaj, je razumljivo, da so odgovorili le pisno in še to, da večjih težav vendarle ni.

Ukrajinske sirote ostajajo v Sloveniji, vrnejo se lahko z ukrajinsko družino
02. 09. 2024 19.46
Že več kot dve leti je minilo, odkar so ukrajinske sirote našle zatočišče v Sloveniji, natančneje v Slavini pri Postojni. Takrat so predvidevali, da bodo tu le nekaj mesecev, a vojno stanje v Ukrajini še vedno traja. Slovenska vlada je zato podaljšala projekt še za pol leta in s tem omogočila, da bodo sirote tu vsaj do začetka marca. Da bi se otroci vrnili v boljše razmere, so podpisali tudi dogovor, da se ti vrnejo v domovino le pod pogojem, da jim ukrajinske oblasti najdejo družine. Vrnili se torej ne bodo, če bi jih zgolj premestili v novo sirotišnico.

Izmišljen dogodek na avtobusu: ravnateljice ne bodo razrešili
30. 08. 2024 16.44
Zdaj se lahko saga o izmišljenem nasilnem dogodku z migrantom na avtobusu, ki naj bi poškodoval osnovnošolko, in neposrečeni komunikaciji okoli tega, končno zaključi. Tako je sklenil Svet Osnovne šole Brezovica pri Ljubljani. O razrešitvi ravnateljice, kar so predlagali v neprofitni organizaciji Državljan D, niso glasovali, saj da ravnateljica ni naredila nič narobe, ravno obratno. Pohvalno, tudi s strani župana, je sledila predpisanim protokolom. A dejstvo je, da se s pomočjo družbenih omrežij informacije vse pogosteje izkrivljajo, širi se sovražni govor in sporočilo, ki je bilo namenjeno izključno staršem, se je po ne vemo kakšnem naključju spretno prepletlo s pred evropskimi volitvami napetim ozračjem.

Hitrejše zaposlovanje tujcev: vlada ukinja krajevno pristojnost upravnih enot
15. 07. 2024 20.08
V Sloveniji imamo ta trenutek rekordno nizko brezposelnost. A povpraševanje po delavcih kljub temu ostaja. In ker smo bolj ali manj izčrpali domače kadre, se delavce išče v tujini. Med vsemi zaposlenimi je že skoraj vsak šesti tujec in bilo bi jih verjetno še več, če ne bi upravni postopki tekli tako dolgo. Še dodatno jih je podaljšala stavka. A zdaj se bodo postopki, vsaj začasno, poenostavili. Vlada namreč ukinja krajevno pristojnost upravnih enot pri reševanju vlog za tujce za vse poklice. Kaj to v praksi prinaša in kakšni so odzivi pristojnih?

Avtobusna hitra linija ukinjena, alternativa pa ura in 40 minut vožnje
04. 07. 2024 18.52
Novi vozni redi medkrajevnih avtobusov, ki so v veljavo stopili v ponedeljek, med nekaterimi potniki že sprožajo nezadovoljstvo. Preureditev voznih redov, katere namen je bil odpraviti pomanjkljivosti povezav, je očitno na nekaterih linijah naredila prav obratno. Na relaciji Celje–Ljubljana je še pred začetkom tega meseca vozil tudi avtobus s hitro linijo, ki je na cilj prispel v največ uri in 10 minut. Prvega julija so to linijo ukinili, alternativa pa: vožnja z avtobusom več kot uro in 40 minut ali pa z vlakom vsaj uro in 20 minut. Če pa želite priti prej, vas bo to stalo približno tri evre več.

Ali uspehi naših športnikov spodbujajo k športu tudi mlade upe?
03. 07. 2024 17.04
Koliko se je zaradi zadnjih uspehov povečalo zanimanje med mladimi za šport? Za košarko vprašanja ni, Luka Dončić je izjemna reklama za košarkarske šole, Tine Urnaut in Rok Možič za odbojkarske šole in še pred Eurom je za nogometne skrbel Benjamin Šeško. Tudi številke v Nemčiji kažejo, da se je v času evropskega prvenstva zanimanje za vpis v nogometne šole precej povečal. Kako pa je pri nas? Koliko na gibanje otrok in nato tudi športne uspehe vplivajo vzorniki?

V Radečah verjamejo v uspeh: 'Ni debate, Beni bo zmagal'
01. 07. 2024 18.55
Ko govorimo o všečnosti in simpatičnosti, je v prvi vrsti prav gotovo Benjamin Šeško, najmlajši slovenski reprezentant. Obiskali smo njegov rodni kraj, kjer nestrpno pričakujejo obračun slovenske nogometne reprezentance s Portugalsko. "Nervoza prihaja, ampak jaz verjamem, da je uspeh zagotovljen, ni debate. Beni bo zmagal," napoveduje župan Radeč Tomaž Režun.

Najboljši somelje na svetu za najljubše slovensko vino izbral Rebulo
28. 06. 2024 20.39
Da dobrega vina v Sloveniji ne manjka, potrjuje tudi najboljši somelje na svetu. Raimonds Thomsons prihaja iz Latvije, dežele, ki sicer tradicionalno ni znana po pridelavi vina, in tudi somelje je postal po naključju, o tej žlahtni kapljici na začetku ni vedel ničesar. Da je prišel do laskavega naziva in se uvrstil med 17 svetovnih someljejev, je znanje nabiral dolgih 13 let. V tem času je okusil številna svetovna vina, a posebej pri srcu so mu prav slovenska. Katero je njegovo najljubše in kako vino pravilno kombinirati s hrano?

Kakšno zgodbo bi zapisali v knjigo, če bi videli le njeno platnico?
21. 06. 2024 19.26
In kako kreativno bi bilo vaše pokrivalo, če bi ga morali za glasbeni festival izdelati sami? V mednarodni raziskavi so ocenjevali raven ustvarjalnega mišljenja pri 15-letnikih. In rezultati? Naši mladostniki niso dosegli povprečja, temeljne ravni ne dosega dobra četrtina dijakov. Na vrhu lestvice slavi Singapur, med evropskimi državami pa Estonija, Finska in Danska. Pa je v našem učnem načrtu sploh prostor za pristop, ki spodbuja kreativno mišljenje? Seveda, pravita dva nagrajena učitelja – Nermin Bajramović s hrastniške osnovne šole in Uroš Ocepek, profesor na trboveljski srednji šoli. Drugačen pristop zahteva dodaten čas, a prižiga iskrice v očeh otrok, se strinjata pedagoga.

Staro hišo je odnesla voda, novo lahko odnese počasnost države
18. 06. 2024 19.45
Več kot 10 mesecev je že minilo od katastrofalnih poplav 4. avgusta in kljub številnim obljubam ljudje še vedno živijo v negotovosti. Eden izmed njih je tudi Renato Vastl s Prevalj, ki mu je povodenj odnesla vse. Preselili so se v občinsko stanovanje, konec januarja pa je, kot pravi, po obljubah državne tehnične pisarne, da bodo pogodbe, cenitve in odškodnine pri prizadetih že maja, plačal aro za novo hišo. Pogodba velja do konca avgusta, Vastl pa niti dva meseca pred potekom še vedno ne ve, ali bo do takrat država sploh opravila cenitve ali bo tudi nakup bodočega doma splaval po vodi.

Šole pri kaznovanju nemočne? 'Vzgojne opomine lahko šolski inšpektorat razveljavi'
12. 06. 2024 17.39
Po ponedeljkovem fizičnem napadu 14-letnika na sovrstnika, ki je zdaj že v domači oskrbi in na srečo trajnih fizičnih posledic ne bo imel, je večina učencev osnovne šole Velika Dolina zjutraj vendarle upala sesti v šolske klopi. Vzdušje ni najbolj sproščeno, dodaja ravnateljica, ki nam je potrdila, da 14-letni napadalec v šolo ni prišel in praga osnovne šole do konca tega šolskega leta, ko bodo tam tudi ostali učenci, ne bo prestopil. S starši se bodo skušali dogovoriti za prilagojen, morda individualen način poučevanja, a vsi ti vzgojni pristopi, opozarja mediator in ravnatelj osnovne šole Kašelj, niso tako enostavni, kot se slišijo v teoriji. In kaj na očitke odgovarja glavni šolski inšpektor?

Pretresljivi posnetki nove skrite preiskave prašičereje v Sloveniji
03. 06. 2024 19.16
Kletke, le malenkost večje od teles svinj, da se v njih ne morejo niti obrniti. Ležijo tam, kjer tudi iztrebljajo in urinirajo, tla pa so mrzla in delno rešetkasta. To so sveži prizori iz slovenskih prasilišč, kjer so svinje ukleščene v košare oziroma kletke. S posnetki, ki marsikoga pretresejo, v Društvu AETP opozarjajo, da je čas, da ministrstvo sprejme zakonodajo, ki takšne prakse ne bo dovoljevala. V Nacionalnem centru za dobrobit živali bolj kot prepoved podpirajo le omejitev takšne reje. Zakaj?

Zapleti pri cenitvah: morali se bodo izseliti, a ne vedo, kaj bodo lahko zgradili
31. 05. 2024 18.36
Na Savinjskem, kjer še vedno odpravljajo posledice lanskih avgustovskih poplav, pa bi morale biti znane cenitve prvih 20 hiš. No, tako je bilo vsaj obljubljeno s strani Boštjana Šefica, a se je zapletlo. Postopki tečejo prepočasi, opozarjajo prebivalci, ki vedo, da se bodo morali izseliti, a ne vedo, kakšen dom si bodo z denarjem sploh lahko poiskali oziroma zgradili. Šefic razočaranja ne skriva in obljublja, da bodo prve pošiljke prebivalci dobili prihodnji teden.

Tujci v slovenskih šolah: kakšni so predlogi za poučevanje?
28. 05. 2024 18.30
Učencev priseljencev je v naših šolah skoraj devet odstotkov, delež se z leti povečuje, opažajo pristojni. Po trenutni zakonodaji lahko šole takšnim otrokom, med katerimi je kar nekaj takšnih, ki ne razumejo niti ene slovenske besede, nudijo premalo, so prepričani ravnatelji, posledično pa otrok ne morejo opremiti z znanjem. Ne govorimo le o slovenščini, temveč tudi o drugih predmetih, ki pa so razloženi v slovenskem jeziku. Nekateri ravnatelji so se že podpisali pod nove predloge za poučevanje tujih učencev. O tem razpravljajo tudi v DZ. In morda tokrat zadeva ne bo prešla v merjenje političnih moči, upajo v SDS.

Podpisi v podporo za dostop in pravico do splava
26. 04. 2024 18.26
Šele nekaj desetletij ženske v modernih družbah lahko opravljajo enako delo kot moški, pa so za to marsikje še vedno manj plačane. In še danes obstaja kup držav po svetu, kjer ženske v resnici nimajo nič pravic. A to niso demokratične države, kar pa za države v Evropi težko rečemo. Pa kljub temu več kot 20 milijonov žensk nima dostopa do varnega splava. Ponekod je skorajda povsem prepovedan, drugje plačljiv. Kako je to mogoče? In kaj bo vaš podpis, ki jih zbira tudi Inštitut 8. marec, spremenil?

Občani čakajo na višino cenitve poplavljenih hiš, gradnja novih bo jeseni
25. 04. 2024 18.57
Za prvih 20 hiš v Lučah in na Ljubnem ob Savinji je usoda znana. Porušili jih bodo, saj za življenje niso varne. Cenilci so v prvih dneh tega tedna že obiskali družine, ki v teh hišah prebivajo in zdaj nestrpno čakajo, da izvejo, koliko je vredna hiša, od katere se morajo posloviti. In med tistimi, ki so jih cenilci obiskali, je tudi Paul Orešnik. Trenutno še Lučan, kmalu pa občan Ljubnega ob Savinji. Z družino so se namreč odločili za možnost odkupa zemljišča, kar je ena izmed vladnih ponudb.

Strožji pravilnik o ročnem premeščanju bremen
15. 04. 2024 18.37
Imate na delovnem mestu fizične obremenitve, kot so dvigovanje ali potiskanje? Kar vsak četrti zaposleni v Evropi zaradi tega trpi bolečine. Z avgustom zato tudi pri nas v veljavo vstopa strožja zakonodaja, ki bo takšne delavce dodatno ščitila. Pa so podjetja prilagojena strožjemu pravilniku o ročnem premeščanju bremen? Na GZS opozarjajo: "Še zdaleč ne vsa, številna potrebujejo podaljšano prehodno obdobje." Na drugi strani pa so sindikati, ki menijo, da je skrajni čas, da se zdravje delavcev še dodatno zaščiti.

Uvažanje delavcev s Filipinov: bodo zagotovljene tudi delavske pravice?
27. 03. 2024 19.01
Da slovenska podjetja za določena dela nujno potrebujejo delovno silo, ki je ni, je jasno. Ni namreč kandidatov za dela v gostinstvu, hotelirstvu, industriji, zdravstvu in negi. Naša država je zato na Filipinih odprla generalni konzulat, ki naj bi pomagal pri prihodu filipinskih delavcev k nam. Vse to se že dolgo dogaja pri naših južnih sosedih, kjer poleti ni lokala ali hotela, kjer ne bi delal Filipinec, Nepalec ali Indijec. Zagotavljanje te delovne sile iz tujine je tudi dober posel. Agencija, ki to počne na Hrvaškem, je zdaj svojo podružnico odprla tudi v Sloveniji. In že ob predstavitvi njihovega dela so bili soočeni z glavnim vprašanjem. Kako bodo te delavce, ki jih potrebujemo, zaščitili, da se ne bo ponovila zgodba z indijskimi delavci iz Marinbluja?

Nov plovbni režim na Soči: dražje dovolilnice in kazni, ki razdvajajo skupnost
22. 03. 2024 17.10
Od minulega petka dalje Soča uradno sprejema obiskovalce, ki bi se po njenih brzicah radi zapeljali. A z novo sezono bo treba tudi nekoliko globje seči v žep, dovolilnice in kazni za kršitelje so namreč dražje, ceno pa določa vsaka občina posebej. In prav ta novi odlok plovbnega režima na reki Soči razdvaja lokalno skupnost. Na eni strani so tisti, ki pravijo, da so strožja pravila pač posledica večletnega izkoriščanja sistema, na drugi strani pa drugače misleči, ki čakajo, ali jim bo ustavno sodišče prikimalo, da je odlok res sporen.

Najboljša šahistka vseh časov premagala kar 11 svetovnih prvakov
11. 03. 2024 19.08
Pri petih letih je s pomočjo mame prvič premaknila šahovske figurice in začela uriti svoj spomin. S šestimi leti je začela tekmovati in zmage, tudi proti odraslim šahistom, so se vrstile ena za drugo. Pri 15 letih pa je bila okronana za velemojstrico šaha, s čimer je postala najmlajša oseba, ki ji je to uspelo. V posameznih tekmah je premagala 11 svetovnih prvakov. Judit Polgar, madžarska šahistka, ki s svojo fundacijo in knjigami, zadnji priročnik je zdaj preveden tudi v slovenščino, želi mlada dekleta spodbuditi, da se lotijo igre in da se na lestvici najboljših igralcev pojavi novo žensko ime. A njen uspeh ni posledica talenta, kar je z eksperimentom želel pokazati tudi njen oče, temveč je plod trdega dela. Šah promovira po vsem svetu. In staršem na srce polaga: "Naučite otroke igrati šah in naučili jih boste, kako uspeti."