članice EU

Neporabljenih ostalo za 27 milijonov evrov odmerkov cepiva proti covidu-19
22. 12. 2023 11.50
Ob vseh spremembah sevov koronavirusa in s tem različic cepiv proti covidu-19 in interesa za cepljenje so določene količine cepiva ostale neporabljene. Vrednost teh odmerkov je ocenjena na okoli 27 milijonov evrov, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Po podatkih NIJZ so doslej v Sloveniji zavrgli dobre tri milijone odmerkov.

Evropska komisija bi zmanjšala zaščito volkov
21. 12. 2023 15.27
Vrnitev volka je velik uspeh pri ohranjanju vrst in danes po ocenah v gozdovih držav Evropske unije živi več kot 20.000 teh živali. V Bruslju zato predlagajo, da bi status volka v okviru Bernske konvencije spremenili iz strogo zavarovane v zavarovano živalsko vrsto.

Slovenija bi morala v okviru migracijske solidarnosti sprejeti 126 oseb
21. 12. 2023 15.55
Slovenija bi morala v okviru solidarnostnega vidika pakta EU o migracijah in azilu letno sprejeti 126 oseb, kar ne pomeni prekomerne obremenitve slovenskega azilnega sistema, je izjavil notranji minister Boštjan Poklukar. Pojasnil je, da bi morala država v primeru zavrnitve migrantov v blagajno EU prispevati 22.000 evrov letno na osebo.

Orban napoveduje padec novega migracijskega pakta EU
21. 12. 2023 15.09
Evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem sta v sredo politični dogovor dosegla Svet EU in Evropski parlament, bo zagotovo propadel, je na novinarski konferenci napovedal madžarski premier Viktor Orban. Opozoril je, da birokrati v Bruslju živijo v mehurčku in v luči tega poudaril pomen prihajajočih evropskih volitev.

Finančni ministri EU dosegli dogovor o reformi evropskih javnofinančnih pravil
20. 12. 2023 18.54
Finančni ministri članic EU so na neformalnem zasedanju dosegli dogovor o reformi evropskih javnofinančnih pravil. Kot je na omrežju X sporočilo špansko predsedstvo Sveta EU, bodo nova pravila omogočala tako stabilnost kot rast.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?
20. 12. 2023 20.10
Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.

'Martin Krpan, dobrodošel doma. Naj te tvoja krila nosijo skozi naše modro nebo'
20. 12. 2023 17.05
Prvo letalo C-27J Spartan je tudi uradno postalo 40. plovilo flote slovenskega vojaškega letalstva. Uradni prihod je najprej zaznamoval atraktiven prelet letališča Cerklje ob Krki v spremstvu para Pilatusov PC-9M, v katerem je 17-tonsko taktično transportno vojaško letalo italijanske izdelave pokazalo del svojih letalskih sposobnosti. Spartan, ki naj bi bil operativen od polovice 2024, bo, poleg vojaških, lahko opravljal številne druge naloge. Med drugim bo opremljen z modulom za gašenje. Gre za prvo od dveh letal, ki jih je v okviru štirih velikih naložb kupila SV.

V EU dosegli dogovor o evropskem migracijskem paktu
20. 12. 2023 10.05
Pogajalci Sveta EU, v katerem so zastopane članice, in Evropskega parlamenta so po približno 18 urah pogajanj dosegli politični dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, so sporočili iz španskega predsedstva Svetu EU in Evropskega parlamenta. EU bo s paktom, ki ga bodo morali še dokončno potrditi, celovito uredila upravljanje migracij. Po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen pakt prinaša učinkovit evropski odgovor na evropski izziv.

EU z novimi sankcijami proti Rusiji, na seznamu tudi Rus iz Izole
19. 12. 2023 06.38
Države članice EU so potrdile 12. sveženj sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. Novi paket vključuje tudi prepoved uvoza ruskih diamantov in utekočinjenega propana. Na seznam sankcioniranih pa je EU dodala ruskega poslovneža Andreja Hohluna, ki ima začasno bivališče v Sloveniji, in sicer v občini Izola.

V EU zavrgli za štiri milijarde evrov cepiv proti covidu-19
18. 12. 2023 13.36
Članice EU so zavrgle najmanj 215 milijonov odmerkov cepiv proti covidu-19, ki so jih kupile na vrhuncu pandemije, kar je davkoplačevalce stalo štiri milijarde evrov, razkriva analiza, ki jo je opravil bruseljski spletni bilten Politico. Slovenija je glede na analizo zavrgla malo manj kot dva milijona odmerkov oz. 0,94 na prebivalca.

Slovenija sprejela 23 državljanov Sirije, ob prihodu dobili status begunca
15. 12. 2023 10.50
V Slovenijo so 14. decembra prispele štiri sirske družine in en posameznik, ki jih je naša država v okviru projekta trajne preselitve izbrala in sprejela iz Turčije. Konec januarja 2024 pride še druga skupina s 27 državljani Afganistana. Nastanjeni bodo v kapacitetah urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov.

Da bodo počitnice v tujini brezskrbne, preverite veljavnost dokumentov in varnostna tveganja
14. 12. 2023 15.52
Zunanje ministrstvo državljanom, ki bodo med prazniki potovali v tujino, svetuje, naj pred potjo preverijo veljavnost svojih dokumentov ter pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države. Svetuje jim tudi, naj spremljajo razmere na območju poti, poskrbijo za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in upoštevajo navodila tamkajšnjih oblasti.

Orban ne popušča, še naprej nasprotuje finančni pomoči Ukrajini
13. 12. 2023 16.54
Evropska komisija je danes Madžarski odmrznila okoli 10,2 milijarde evrov sredstev EU. Kot so sporočili iz Bruslja, je namreč Budimpešta sprejela potrebne reforme na področju neodvisnosti pravosodja. Vendar pa ta odmrznitev, ne bo vplivala na njeno stališče o začetku pristopnih pogajanj z Ukrajino in nadaljnji finančni pomoči tej državi, je pred četrtkovim vrhom EU zatrdil madžarski premier Viktor Orban. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je že napovedal nadaljnja posvetovanja z njim.

Golob in Macron enotna: Ukrajino bomo podpirali tako dolgo, kot bo treba
13. 12. 2023 14.18
Slovenija in Francija sta odločeni podpirati Ukrajino, kolikor bo treba, je ob začetku srečanja s premierjem Robertom Golobom v Parizu dejal francoski predsednik Emmanuel Macron. Voditelja sta ponovila podporo širitvi EU, ob tem pa poudarila pomen istočasnih notranjih reform unije. Ob tej priložnosti je premier Golob Macrona v prvi polovici prihodnjega leta povabil na uradni obisk v Slovenijo, predsednik Macron pa je vabilo sprejel.

Državni zbor potrdil uvedbo minimalnega davka za velika podjetja
13. 12. 2023 14.17
DZ je z 69 glasovi za in sedmimi proti danes potrdil zakon o minimalnem davku, ki bo za velike domače skupine in mednarodne skupine podjetij s sedežem v Sloveniji uvedel novo obdavčitev. Davek v višini 15 odstotkov bo veljal za skupine podjetij s prihodki, ki presegajo 750 milijonov evrov, in sicer za poslovna leta od 31. decembra letos.

Iz prvega osnutka sporazuma izpadla odprava fosilnih goriv
11. 12. 2023 10.01
Nov osnutek težko pričakovanega sporazuma, ki ga je pripravilo predsedstvo podnebne konference ZN, na področju fosilnih goriv države poziva zgolj k zmanjšanju proizvodnje in porabe fosilnih goriv, besedne zveze o dokončni odpravi fosilnih goriv, na kar so upale države EU in otoške države, pa ni več. Vsebina osnutka je za Slovenijo in EU nesprejemljiva, je ocenil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

Skrivnostni pogovor ob robu inavguracije: Zelenski in Orban iz oči v oči
11. 12. 2023 11.20
Ob robu inavguracije novega argentinskega predsednika Javierja Mileia so kamere ujele tudi skrivnostni pogovor med madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim. "Govoril sem čim bolj odkrito. Osredotočil sem se na evropske zadeve," je kasneje razkril Ukrajinec, o čem je tekla nit pogovora. Madžarska je namreč ena glavnih držav, ki nasprotuje pristopu Ukrajine k Evropski uniji. Ob tem pa je posebno svarilo namenil tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba: "Če voditelji EU konec tedna ne bodo podprli začetka pogajanj o vstopu Ukrajine v EU, bo to imelo uničujoče posledice."

'Slovenija za uvedbo sankcij proti izraelskim naseljencem na Zahodnem bregu'
11. 12. 2023 09.32
Slovenija se spričo stopnjevanja nasilja na Zahodnem bregu zavzema za uvedbo prepovedi izdaje vizumov za vstop v EU izraelskim naseljencem, ki živijo na tem palestinskem ozemlju, je povedala ministrica Tanja Fajon. Ob tem se je znova zavzela za trajno premirje na Bližnjem vzhodu. Na Bližnjem vzhodu se mudi skupina veleposlanikov držav v Varnostnem svetu ZN, ki je danes obiskala Egipt ob meji z Gazo, da bi se seznanila z humanitarnimi razmerami. Obiska se udeležuje tudi posebni predstavnik Slovenije v VS ZN Samuel Žbogar, so sporočili iz Mladike.

Flirt premierke in premierja bolj zanimiv kot konec sveta
09. 12. 2023 07.00
Poglej, poglej, sem si rekla, končno vest, ki je pritegnila pozornost z verjetno enega izmed najpomembnejših svetovnih srečanj, ko gre za vprašanje, ali nam bo nekako uspelo preživeti ali pa bo zemljo in ljudi na njej scvrlo v nekaj desetletjih.

Pogajanja o reformi fiskalnih pravil gredo po mnenju Slovenije v pravo smer
08. 12. 2023 06.41
Finančni ministri članic EU, ki jim ponoči ni uspelo doseči dogovora o reformi evropskih javnofinančnih pravil, poudarjajo v pogajanjih doseženi napredek. Špansko predsedstvo Sveta EU pa je pripravljeno do konca leta sklicati novo izredno zasedanje, da bi sklenili dogovor, je povedala španska gospodarska ministrica Nadia Calvino. Da gredo pogajanja o reformi evropskih javnofinančnih pravil v smer, ki je po mnenju Slovenije ustrezna, meni tudi minister Boštjančič.

Sodišče EU: Prepovedi potovanj, testiranja in karantene med zdravstveno krizo so zakoniti
05. 12. 2023 16.27
V času pandemije lahko država članica prepove nenujna potovanja v druge države članice, ki veljajo za območja z visokim tveganjem, je razsodilo Sodišče EU. Dodalo je, da lahko država ljudem ob vstopu na njeno ozemlje odredi opravo presejalnih testov in karanteno, vendar morajo biti ta pravila jasna, natančna, nediskriminatorna in sorazmerna.

Finančni komentar: Biki novembra privabijo medvede decembra
05. 12. 2023 07.05
Analitiki radi izpostavijo pregovor, ko biki oznanitelji naraščajočih delnic pridejo na zahvalno večerjo, lahko vlagatelji za božič pričakujejo, da jih obiščejo medvedi, ki pomenijo padec cen na delniških trgih.

Ministri EU sprejeli izhodišče o spremembah za izboljšanje varnosti prometa
04. 12. 2023 13.35
Ministri držav članic EU, pristojni za promet, so sprejeli pogajalsko izhodišče o spremembah pravil, katerih namen je izboljšati varnost prometa v EU. Gre za zakonodajne predloge o vozniških dovoljenjih, pravilih o odmorih v sektorju občasnega prevoza potnikov ter izmenjavi informacij na področju prometnih prekrškov.

Tanja Fajon: Čemur smo priča v Gazi, je jasna kršitev mednarodnega prava
29. 11. 2023 10.43
Enostransko priznanje Palestine v tem trenutku ne bi zagotovilo varnosti ljudem v regiji, je v torek v New Yorku pred udeležbo na zasedanju Varnostnega sveta ZN o položaju na Bližnjem vzhodu dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. Ključni cilj ostaja zagotovitev varnosti tako Palestincem kot Izraelcem, je poudarila. Na zasedanju pa je poudarila nujnost trajnega premirja, da lahko diplomacija vodi do politične rešitve položaja na Bližnjem vzhodu. Podprla je tudi sklic mirovne konference za Bližnji vzhod.

Ker na srečanje OVSE prihaja Lavrov, poljskih predstavnikov ne bo
29. 11. 2023 21.30
Poljska je sporočila, da se ne bo udeležila ministrskega srečanja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), na katerem naj bi sodeloval tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Udeležbo so iz istega razloga že v torek odpovedale Ukrajina, Estonija, Latvija in Litva.

Lenarčič: Izraelska omejitev goriva ovira izvajanje humanitarne pomoči v Gazi
28. 11. 2023 14.51
Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je pozval k povečani dostavi goriva v Gazo in pri tem opozoril, da izraelska omejitev goriva ovira izvajanje humanitarne pomoči. Spomnil je tudi, da resolucija Varnostnega sveta ZN od vseh strani zahteva neoviran dostop za humanitarno pomoč na območje.

Slovenija v vrhu EU pri porabi za bolniško odsotnost in zdravstveno oskrbo
27. 11. 2023 14.59
Leta 2022 so države EU v povprečju za bolniško odsotnost in zdravstveno oskrbo namenile 8,1 odstotka BDP, kar je 0,4 odstotne točke manj kot leta 2021, je objavil evropski statistični urad Eurostat. Največ so med 24 državami, za katere ima Eurostat podatke, za te namene v deležu od BDP porabile Francija, Nemčija in Slovenija.

'Narejeno bo vse, kar je možno, za podporo slovenskim kmetom'
24. 11. 2023 06.16
Evropski komisar za kmetijstvo Janusz Wojciechowski je obiskal Slovenijo in si ogledal škodo, ki je v avgustovski ujmi nastala na področju kmetijstva. Ob tem je zagotovil, da bo storjeno vse, kar je mogoče, za podporo slovenskim kmetom. Izpostavil je možnosti evropske pomoči in ocenil, da bo v prihodnje treba okrepiti sredstva za krize. Kot je poudaril, je bil zanj današnji obisk tudi navdihujoč, saj je sam zelo naklonjen malim družinskim kmetijam.

Zmaga zdrave kmečke pameti ali črn dan za okolje?
22. 11. 2023 17.58
Evropski parlament je zavrnil predlog Evropske komisije za zmanjšanje skupne uporabe in tveganja kemičnih pesticidov za 50 odstotkov do leta 2030. S tem se je najverjetneje končala obravnava predloga v tem zakonodajnem obdobju.

Proračun: v letu 2024 14 milijard prihodkov in 16 odhodkov
21. 11. 2023 10.06
Potem ko se je DZ seznanil s predlogom državnih proračunov za naslednje dveletno obdobje, se je podrobneje lotil predlaganih sprememb proračuna za leto 2024. V opoziciji s predstavljenim niso zadovoljni in predlagajo več prerazporeditev, prav tako je Miha Kordiš (Levica) pozval k ponovnemu premisleku glede uskladitve socialnih transferjev.