članice EU

Hotelska srečanja jasna: Orban in Melonijeva v evropsko 'španovijo'
02. 02. 2024 09.43
Madžarski premier Viktor Orban je na četrtkovem zasedanju voditeljev EU vendarle popustil in umaknil veto Madžarske na nov paket pomoči Ukrajini, vreden 50 milijard evrov. Po besedah diplomatov sta ključno vlogo pri prepričevanju Orbana odigrala italijanska premierka Giogia Meloni in francoski predsednik Emmanuel Macron. Melonijeva se je pred srečanjem voditeljev z Orbanom dvakrat sestala tudi v hotelu. Danes je postalo jasno, o čem je (še) tekla beseda. Orban je namreč sporočil, da se bo njegova desničarska stranka Fidesz po evropskih volitvah pridružila politični družini Melonijeve, evroskeptičnim Evropskim konservativcem in reformistom (ECR).

Evropska komisija bi kmetom zrahljala pravila skupne kmetijske politike
02. 02. 2024 15.37
Kmetje v EU bi lahko po predlogu Evropske komisije letos izkoristili nekatera odstopanja od pravil skupne kmetijske politike. "Kmetje so hrbtenica prehranske varnosti EU in jedro naših podeželskih območij, ukrep pa jim omogoča dodatno prožnost v času, ko se spopadajo z več izzivi," je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Popustil tudi Orban, EU znova enotna: Ukrajini 50 milijard evrov pomoči
01. 02. 2024 11.43
Voditelji vseh 27 članic EU podpirajo 50 milijard evrov makrofinančne pomoči za Ukrajino, je po pogovorih z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom, ki je tako umaknil veto Madžarske, povedal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Orban je dejal, da so dobili zagotovila, da madžarski denar ne bo šel Ukrajini. Pomoč je del revizije dolgoročnega proračuna EU (MFF), ki vključuje še dodatna sredstva za soočanje z migracijami in naravnimi nesrečami. Ukrajina je dogovor že pozdravila. V Bruslju sicer menijo, da EU z dogovorom o nadaljnji makrofinančni pomoči Ukrajini pošilja tudi sporočilo ZDA.

Bruselj z več ukrepi naproti evropskim kmetom, bodo omejili uvoz iz Ukrajine?
31. 01. 2024 18.05
Bruselj je predstavil predloge, s katerimi želi odgovoriti na težave kmetov. V predlog za podaljšanje odprave carin na uvoz blaga iz Ukrajine je vključil mehanizem, ki bi omogočil ukrepanje v primeru negativnega vpliva določenih kmetijskih izdelkov na trge v EU. Predlaga pa tudi določena odstopanja od pravil glede obdelave zemlje. Francoski kmetje sicer še stopnjujejo pritisk na vlado. S konvojem traktorjev so se še bolj približali Parizu, Lyonu in drugim pomembnim mestom. Posredovala je policija.

16.000 živali na ladji čaka na svojo usodo: jim bo Avstralija dovolila izkrcanje?
31. 01. 2024 16.46
Na tisoče ovac in krav je obtičalo pred avstralsko obalo, potem ko so oblasti ladji, ki je v lasti Izraela in prevaža živi tovor, ukazale, naj se obrne, saj se bojijo, da bi ji lahko sledili jemenski uporniki Hutiji. 16.000 živali na krovu ladje MV Bahijah, zasidrane nekje pri zahodni Avstraliji, je tako na milost in nemilost prepuščenih žgočemu soncu, medtem ko se avstralska vlada odloča, ali naj ladji dovoli, da pripluje v pristanišče. Kontejnerski promet v Rdečem morju je ob napadih jemenskih hutijevcev na ladje upadel za približno tretjino, ocenjujejo v Mednarodnem denarnem skladu (IMF). Obrambni ministri članic EU tako na neformalnem zasedanju v Bruslju razpravljajo tudi o vzpostavitvi vojaške operacije v Rdečem morju.

Evropska solarna industrija pred zlomom, Kitajska si mane roke
31. 01. 2024 16.20
Gradnja sončnih elektrarn v Evropi je tudi lani podirala rekorde. Vsak dan so namestili dodatnih 306.000 solarnih panelov in tako dodali za skoraj 60 gigavatov dodatnih kapacitet. A v luči te nepretrgane rasti se evropski proizvajalci fotovoltaike soočajo z vse večjim izzivom – kitajsko konkurenco. Izdelki z Daljnega vzhoda so za tretjino cenejši, štiri velika evropska podjetja se soočajo z likvidnostnimi težavami. Evropska komisija pa želi, da bo do leta 2030 kar 40 odstotkov vseh sončnih panelov, nameščenih v EU, proizvedenih znotraj unije.

Za dodiplomske in enovite magistrske študijske programe na voljo 20.241 vpisnih mest
31. 01. 2024 14.52
Vlada je podala soglasje javnim in koncesioniranim visokošolskim zavodom k skupnemu razpisu za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2024/2025. Na voljo bo skupaj 20.241 vpisnih mest za vpis v 1. letnik za redni in izredni študij, od tega 16.839 mest za slovenske državljane in državljane članic EU.

Zahod ukinja financiranje UNRWA, Slovenija na nasprotnem bregu
31. 01. 2024 11.29
Za prekinitev financiranja agenciji UNRWA se zaradi domnevnega sodelovanja s Hamasom pri napadu na Izrael odloča vse več držav. Med drugim so vsaj začasno financiranje prekinile ZDA, Evropska komisija in Nemčija, ki so sicer v zadnjih letih tej agenciji za palestinske begunce prispevale največ denarja. Slovenija se medtem, kot smo že poročali, pridružuje pozivu generalnega sekretarja ZN k nadaljnjemu financiranju agencije, "saj bi bila sicer ogrožena življenja Palestincev".

Članice EU z dogovorom: del zamrznjenega ruskega premoženja za obnovo Ukrajine
30. 01. 2024 13.00
Države članice EU so v ponedeljek dosegle politični dogovor o zakonodajni podlagi, ki bi v prihodnje omogočila uporabo prihodkov od zamrznjenega ruskega premoženja za obnovo Ukrajine. Prvi korak predvideva zgolj zamrznitev prihodkov, ki jih imajo finančne ustanove od upravljanja ruskega premoženja.

Odziv anesteziologa, ki je tarča kritik: Izjavo obžalujem in se opravičujem
25. 01. 2024 09.34
Anesteziolog Bojan Kontestabile je v zadnjih dneh postal tarča številnih kritik. Zato, ker je dejal, da zasluži manj od čistilk. Pa tudi zato, ker je pred devetimi leti kupil luksuzno vilo in jo začel prenavljati, z družino pa je v tem času živel v neprofitnem stanovanju, ki so sicer v prvi vrsti namenjena socialno najšibkejšim. Zdaj pravi, da izjavo o urnih postavkah obžaluje, prizadetim se tudi opravičuje. Pojasnjuje pa tudi, da je po nakupu vile z najemodajalcem sklenil dogovor, da do ureditve nebivalne nepremičnine še naprej uporabljajo stanovanje, a po tržni ceni. Javni stanovanjski sklad sicer pojasnjuje, da so neizpolnjevanje pogojev za neprofitno stanovanje ugotovili dve leti po njegovem nakupu vile, ko so mu najemnino tudi povišali.

Zavezništvo pristanišč proti organiziranemu kriminalu
24. 01. 2024 20.56
V Antwerpnu so ustanovili zavezništvo evropskih pristanišč, katerega namen je povezati evropske in nacionalne oblasti ter pristanišča v EU v boju proti trgovini z drogami. Zavezo so podpisali na dan, ko je novo poročilo osvetlilo trg opioidov v Evropi. Ta postaja vse bolj zapleten ter čedalje bolj ogroža zdravstvo in varnost na stari celini. Padec gojenja maka v Afganistanu ni vplival na pomanjkanje heroina v Evropi, balkanska pot pa ostaja ključna transportna pot zanj. Poročilo je plod dela Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA) in Europola.

Natov admiral: Pripravite vodo, radio sprejemnik z baterijami in svetilko
21. 01. 2024 11.50
Na tiskovni konferenci Nata v Bruslju je predsedujoči Natovemu vojaškemu odboru admiral Rob Bauer povedal, da se morajo v priprave na potencialno vojno v Evropi vključiti tudi civilni sektor in prebivalci. "Zavedati se moramo, da mora biti v primeru vojne v konflikt vključena cela družba, če nam to paše ali pa ne." Poudaril je, da življenje v miru ni samoumevno.

Turki prihajajo!
21. 01. 2024 07.57
Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

'Fantomski volivci in pritiski': pozivi Uniji k preiskavi srbskih volitev
18. 01. 2024 08.26
Ne le v lastni državi, volitve v Srbiji, na katerih je slavil predsednik Aleksandar Vučić, prah še vedno dvigujejo tudi na mednarodnem parketu. Medtem ko je v sredo v Evropskem parlamentu potekalo parlamentarno zasedanje o razmerah v Srbiji po decembrskih volitvah, je 24 visokih evropskih uradnikov poseben poziv namenilo tudi samemu vrhu Evropske unije. Želijo namreč, da uvedejo neodvisno preiskavo ter raziščejo domnevne goljufije na srbskih volitvah.

Evropski poslanci sprejeli direktivo o prepovedi zelenega zavajanja
17. 01. 2024 15.45
Evropski poslanci so sprejeli direktivo o prepovedi zelenega zavajanja in zavajajočih informacij o izdelkih. Na glasovanju jo je podprlo 593 evropskih poslancev, 21 jih je bilo proti, 14 pa se jih je vzdržalo. Direktiva med drugim prepoveduje splošne okoljske trditve in druge zavajajoče informacije o izdelkih. Z novimi pravili želi Bruselj zagotoviti jasnejše in bolj zaupanja vredno označevanje izdelkov, so sporočili iz Evropskega parlamenta.

Von der Leynova: Madžarska izpolnila pogoje za odmrznitev 10 milijard
17. 01. 2024 11.52
Madžarska je izpolnila pogoje za odmrznitev 10,2 milijarde evrov kohezijskih sredstev, je v Evropskem parlamentu zagotovila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Ob tem je izrazila prepričanje, da se bodo voditelji vseh 27 članic uspeli dogovoriti o dolgoročnem proračunu EU, ki bo vključeval tudi pomoč za Ukrajino.

Zvezde EU niso dovolj vidne, zato mora Francija uničiti sveže skovane kovance
15. 01. 2024 11.47
V Franciji bodo morali uničiti 27 milijonov sveže skovanih evrskih kovancev, ker način prikaza zvezd EU ni v skladu s standardi Evropske komisije. Državna kovnica je medtem začela izdelovati nove kovance evrskih centov s popravljeno podobo, neustrezne kovance pa bodo pretalili.

Evropska komisija: Morebitno nesodelovanje sodnikov pri volitvah zadeva Slovenijo
12. 01. 2024 14.13
Evropska komisija bo Sodnemu svetu na pismo glede sodniških plač odgovorila pravočasno, so sporočili. V zvezi z napovedjo sodnikov, da morda ne bodo sodelovali v volilnih komisijah pred evropskimi volitvami, če ustavna odločba o sodniških plačah ne bo izvršena, so na komisiji poudarili, da je volilni postopek stvar vsake države članice. Neurejen plačni položaj sodnikov ter njihove upravičene in utemeljene reakcije na neaktivnost pristojnih državnih institucij vzbujajo resno skrb glede nemotene izvedbe volitev evropskih poslancev, je medtem predstavnikom zakonodajne in izvršne oblasti sporočil predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob.

Slovenija med podpisnicami izjave z obsodbo prodaje severnokorejskih raket Rusiji
10. 01. 2024 08.14
Skupina držav na čelu z ZDA, Ukrajino, Združenim kraljestvom in več članicami EU je v torek objavila izjavo, v kateri obsojajo izvoz balističnih raket iz Severne Koreje v Rusijo in rusko uporabo teh raket proti Ukrajini 30. decembra in 2. januarja. Med podpisnicami izjave je skupaj s skoraj 50 državami tudi Slovenija.

Finančni komentar: Slab začetek, dober konec
09. 01. 2024 07.00
Nasdaq je v treh dneh izgubil dobrih 600 milijard dolarjev. Sedem veličastnih delnic, ki so prejšnje leto ustvarile visoke donose, je v prvem tednu padlo za pet odstotkov.

V New Yorku odslej stoji tudi slovenska zastava
02. 01. 2024 19.43
Na sedežu Združenih narodov (ZN) v New Yorku je potekala slovesna postavitev zastav ob nastopu mandata petih novih članic Varnostnega sveta (VS) ZN za obdobje 2024–2025, med katerimi je tudi Slovenija. Veleposlanik Samuel Žbogar je v nagovoru ob dogodku med drugim poudaril, da bo delo slovenske misije v Varnostnem svetu vodila zunanja politika miru.

FT: EU z načrtom za pomoč Ukrajini mimo madžarskega veta
27. 12. 2023 13.34
EU pripravlja do 20 milijard evrov vreden rezervni načrt za finančno pomoč Ukrajini. S shemo na temelju dolga bi se izognili madžarski blokadi in hitro sprostili denar za Kijev, piše časnik Financial Times (FT). Druga možnost bi bila podaljšanje letos uporabljenega načina financiranja. V vsakem primeru pa EU Ukrajini denar obljublja do marca.

'Slovenci smo nevtralni, ne bremeni nas preteklost na tem delu Balkana'
23. 12. 2023 17.53
Kosovo. (Geo)strateško ozemlje z bogato zgodovino, zaznamovano s križanjem različnih kultur, narodov in krvavimi konflikti. Po koncu zadnjega, ki se je končal leta 1999, so nadzor nad njim prevzele sile KFOR pod vodstvom zveze Nato. Nekdanja južna srbska pokrajina je po dolgih letih prizadevanj albanske večine februarja 2008 razglasila samostojnost, razmere v Republiki Kosovo pa se še vedno niso povsem umirile. Sile KFOR so še vedno odgovorne za zagotavljanje miru in stabilnosti, pri tem pa zelo pomembno vlogo igrajo pripadniki Slovenske vojske. Ob izpolnjevanju nalog bo leto 2024 tam dočakal že 48. slovenski kontingent in njegov 101 pripadnik.

Varnostni svet ZN po tednu dni pogajanj sprejel resolucijo o Gazi
22. 12. 2023 18.23
Varnostni svet ZN je po tednu dni pogajanj med diplomati v New Yorku s 13 glasovi za in dvema vzdržanima sprejel resolucijo o Gazi, ki so jo predlagali Združeni arabski emirati. Resolucija zahteva neoviran dostop humanitarne pomoči in ustvarjanje pogojev za trajno prekinitev sovražnosti. Ne poziva pa k takojšnji prekinitvi spopadov. Za resolucijo, ki zahteva varno in neovirano dostavo humanitarne pomoči v velikem obsegu in ustvarjanje pogojev za trajno prekinitev sovražnosti, je glasovalo 13 držav, vzdržali pa sta se Rusija in ZDA.

Neporabljenih ostalo za 27 milijonov evrov odmerkov cepiva proti covidu-19
22. 12. 2023 11.50
Ob vseh spremembah sevov koronavirusa in s tem različic cepiv proti covidu-19 in interesa za cepljenje so določene količine cepiva ostale neporabljene. Vrednost teh odmerkov je ocenjena na okoli 27 milijonov evrov, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Po podatkih NIJZ so doslej v Sloveniji zavrgli dobre tri milijone odmerkov.

Evropska komisija bi zmanjšala zaščito volkov
21. 12. 2023 15.27
Vrnitev volka je velik uspeh pri ohranjanju vrst in danes po ocenah v gozdovih držav Evropske unije živi več kot 20.000 teh živali. V Bruslju zato predlagajo, da bi status volka v okviru Bernske konvencije spremenili iz strogo zavarovane v zavarovano živalsko vrsto.

Slovenija bi morala v okviru migracijske solidarnosti sprejeti 126 oseb
21. 12. 2023 15.55
Slovenija bi morala v okviru solidarnostnega vidika pakta EU o migracijah in azilu letno sprejeti 126 oseb, kar ne pomeni prekomerne obremenitve slovenskega azilnega sistema, je izjavil notranji minister Boštjan Poklukar. Pojasnil je, da bi morala država v primeru zavrnitve migrantov v blagajno EU prispevati 22.000 evrov letno na osebo.

Orban napoveduje padec novega migracijskega pakta EU
21. 12. 2023 15.09
Evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem sta v sredo politični dogovor dosegla Svet EU in Evropski parlament, bo zagotovo propadel, je na novinarski konferenci napovedal madžarski premier Viktor Orban. Opozoril je, da birokrati v Bruslju živijo v mehurčku in v luči tega poudaril pomen prihajajočih evropskih volitev.

Finančni ministri EU dosegli dogovor o reformi evropskih javnofinančnih pravil
20. 12. 2023 18.54
Finančni ministri članic EU so na neformalnem zasedanju dosegli dogovor o reformi evropskih javnofinančnih pravil. Kot je na omrežju X sporočilo špansko predsedstvo Sveta EU, bodo nova pravila omogočala tako stabilnost kot rast.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?
20. 12. 2023 20.10
Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.