članice EU

V 20 letih Slovenija prejela 11 milijard kohezijskega evropskega denarja

30. 05. 2024 06.00

Slovenija je od leta 2004 prejela približno 11 milijard evropskih kohezijskih sredstev. Evropski denar je izkoristila v celoti. Za programsko obdobje 2014–2020 je Slovenija na drugem mestu med državami EU po uspešnosti črpanja. Z evropskim denarjem smo sofinancirali nadgradnjo obstoječega tira Maribor–Šentilj, del drugega tira Divača–Koper, negovalni oddelek SB Murska Sobota ... Koliko denarja nam je na voljo do 2029? Bi Slovenija lahko postala neto plačnica? Slovenija je do leta 2023 iz proračuna EU prejela 13,4 milijarde evrov, v proračun pa je vplačala 8,7 milijarde evrov.

Evropsko računsko sodišče: EU zaostaja z naložbami v umetno inteligenco

29. 05. 2024 07.41

EU mora pospešiti tempo naložb v umetno inteligenco, saj trenutno zaostaja za vodilnimi državami v tem sektorju, je opozorilo Evropsko računsko sodišče. Za uresničevanje ciljev EU na področju umetne inteligence bodo v prihodnje ključne obsežnejše naložbe in okrepljeno upravljanje, so ocenili na sodišču.

Macron: Ukrajini moramo dovoliti napade na ruska oporišča

28. 05. 2024 16.18

Slovenija Ukrajini ni nikoli postavljala pogojev glede uporabe orožja, ki ji ga je dobavila za njen boj proti ruski agresiji, je v luči razprav o omejitvah pri uporabi zahodnega orožja za ukrajinske napade na rusko ozemlje v Bruslju povedal obrambni minister Marjan Šarec. Obrambni ministri članic EU sicer niso dosegli preboja v pogovorih o finančnih sredstvih v višini več milijard evrov za sofinanciranje dobav orožja Ukrajini. Macron pa meni, da je treba Ukrajini dovoliti napade na ruska oporišča.

Španija, Irska in Norveška priznale Palestino

28. 05. 2024 06.14

Članici Evropske unije Španija in Irska ter Norveška so tudi uradno priznale Palestino. S to bolj ali manj simbolno gesto v podporo miru v regiji in rešitvi dveh držav v času vojne na območju Gaze se je trojica držav pridružila okoli 140 članicam Združenih narodov od skupno 193, ki so palestinsko državo že priznale. Da je priznanje Palestine ključen korak za dosego miru na Bližnjem vzhodu, je dejal španski premier Pedro Sanchez. Norveški zunanji minister pa je obsodil pomanjkanje "konstruktivne zavezanosti" Izraela rešitvi dveh držav. Irski premier Simon Harris je ob tem izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja pozval, naj ustavi humanitarno katastrofo v Gazi. Danski parlament pa je zavrnil predlog levo usmerjenih strank o priznanju Palestine in tako podprl stališče vlade, da pogoji za priznanje palestinske države še niso izpolnjeni.

Fajonova si prizadeva za pridružitev drugih članic EU priznanju Palestine

26. 05. 2024 19.08

Zunanja ministrica Tanja Fajon si bo na srečanjih v Bruslju, v ospredju katerih je bližnjevzhodni konflikt, prizadevala, da bi se priznanju Palestine pridružila še kakšna država članica EU. S pogovori bo po ponedeljkovem zasedanju zunanjih ministrov EU seznanila tudi vlado.

Dodik napovedal predlog sporazuma o razdružitvi BiH, EU kritična

24. 05. 2024 14.05

Predsednik entitete BiH Republike Srbske Milorad Dodik je v četrtek po sprejetju resolucije o Srebrenici v Generalni skupščini ZN napovedal, da bodo Federaciji BiH predlagali sporazum o mirni razdružitvi, ker da srbski narod ne more več živeti v BiH. V Srbiji in Republiki Srbski so resolucijo označili za neuspešno, saj je ni podprla niti polovica članic ZN. Na Dodikove napovedi pa se je ostro odzvala EU.

Nemčija za odpravo davčnih olajšav, ki koristijo Sheinu in Temuju

24. 05. 2024 09.03

Davčne olajšave Evropske unije so ključne za spletni trgovini Shein in Temu, saj jima omogočajo, da v primerjavi z ostalimi konkurenti v EU potrošnikom svoje izdelke ponujata z večjimi popusti. A ta prednost pri prodaji bi se lahko kmalu spremenila, saj je Nemčija podprla odpravo olajšav, ki koristita tema dvema ponudnikoma. In kaj bi to lahko pomenilo?

'Nadzor na notranjih mejah mora ostati izreden in strogo časovno omejen ukrep'

23. 05. 2024 12.11

Ponoven nadzor na notranjih mejah EU mora ostati izreden in strogo časovno omejen ukrep, so v odzivu na podaljšanje italijanskega nadzora na meji s Slovenijo in slovenskega nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko zapisali na Evropski komisiji. Dodali so, da si bodo še naprej prizadevali za tesno sodelovanje med državami, ki jih nadzor zadeva.

Slovenija bo nadzor na mejah podaljšala še za pol leta

22. 05. 2024 10.51

Po tem, ko se je za podaljšanje nadzora na meji s Slovenijo odločila Italija, se je za podaljšanje nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko odločila tudi Slovenija. Nadzor na mejah bo podaljšan do 21. decembra, je povedal notranji minister Boštjan Poklukar v izjavi za javnost, odločitev pa je padla na podlagi stanja na Bližnjem vzhodu, kjer se zadeve po Poklukarjevih besedah le zaostrujejo. Hrvaški notranji minister Davor Božinović pa je kasneje sporočil, da zagotovo ne pričakuje nikakršnega zaostrovanja.

Prva sredstva od upravljanja zamrznjenega ruskega premoženja na voljo julija

21. 05. 2024 15.12

Ministri držav članic EU, pristojni za evropske zadeve, so sprejeli zakonodajno podlago, ki bo omogočila uporabo prihodkov od upravljanja zamrznjenega ruskega premoženja za vojaško in drugo pomoč Ukrajini. Po besedah belgijske ministrice Hadje Lahbib bi lahko bile približno tri milijarde evrov na razpolago že julija.

Pozivi k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema: 'To je edina pot'

21. 05. 2024 14.12

V Združenju industrije pijač po dve letih intenzivnih pogovorov z ministrstvom za okolje pristojne pozivajo, naj čim prej sprejmejo dokončno odločitev o uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač za enkratno uporabo. Podporo slednjemu so izrekli tudi v društvu Eko krog, Zvezi potrošnikov Slovenije in Podjetniško trgovski zbornici.

Hojs, Bogovič, Novakova o migrantih in Palestini – bodo glasove nabirali s populizmi?

21. 05. 2024 05.55

V sobotnem 24UR Fokus so se soočili kandidati treh strank od sredine proti desni, ki se bodo 9. junija potegovali za petletni mandat v Evropskem parlamentu. V studio so prišli Aleš Hojs (SDS) in dva aktualna evropska poslanca – oba se potegujeta za še en mandat – Ljudmila Novak (NSi) in Franc Bogovič (SLS). Katera stališča glede Palestine, migracij in zelenega prehoda družijo po ideologiji podobne politike? Kaj jih deli, kdo je navajal netočne podatke in kdo je s svojimi izjavami zavajal? Preverili smo dejstva.

1760 evrov pokojnine za pet let poslanske službe v Bruslju

17. 05. 2024 06.08

V Sloveniji pokojnino prejema več kot 640.000 posameznikov. Januarja, po doslej najvišjem dvigu, se je povprečna starostna pokojnina dvignila za 8,2 odstotka in je marca znašala dobrih 849 evrov neto. In če je to znesek, ki so ga številni dosegli z desetletji dela, je to tudi znesek, ki ga evropski poslanci prejmejo po slabih dveh in pol letih po izvolitvi v Evropski parlament. Glede na trenutno neto plačo poslancev v Bruslju za vsako leto namreč prejmejo 352 evrov pokojnine oziroma v petih letih, kolikor traja mandat, 1760 evrov. Če so izvoljeni večkrat, je ta znesek še bistveno višji.

Nemec, Stevanović, Sukičeva in Gregorčič o tarčah na čelu in orožju

17. 05. 2024 06.12

V drugem predvolilnem soočenju pred evropskimi volitvami so se "udarili" nosilci list strank SD, Resnica, Levica in SLS. Kako Matjaž Nemec, Zoran Stevanović, Nataša Sukič in Peter Gregorčič komentirajo sinočnji poskus atentata na slovaškega premierja Roberta Fica? Ali desnica s svojo retoriko res straši prebivalce? Kdo izključuje in kdo predstavlja najresnejšo grožnjo temeljnim vrednotam Evropske unije? Bi morala Slovenija pri napadu Rusije na Ukrajino ostati nevtralna in ne bi smela pošiljati vojaške pomoči Ukrajini?

Več kot milijon za poslanski mandat v Evropskem parlamentu?

16. 05. 2024 06.00

705 poslancev Evropskega parlamenta, med njimi osem slovenskih, bo kmalu prejelo še zadnjo plačo v tem sklicu. Od leta 2009 vsi evropski poslanci, ne glede na standard države, kjer so bili izvoljeni, prejemajo enako plačo, ki trenutno znaša 10.075 evrov bruto. Po plačilu davkov EU in prispevkov za zavarovanje to pomeni 7853 evrov neto. Sledi še domači odbitek, vsakemu od osmih Finančna uprava odmeri še dohodnino. Poleg plače pa evropski poslanci, tako kot nacionalni, prejemajo še številna nadomestila, od povračila stroškov prevoza in denimo dnevnic – do mesečnega pavšala, ki znaša 4950 evrov.

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu

14. 05. 2024 12.35

Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

Največji B2B dogodek na temo energetike v JV Evropi

14. 05. 2024 10.23

Energetski prehod EU v nizkoogljično družbo – eden največjih projektov samostojne Slovenije – močno spreminja tržne razmere na skoraj vseh področjih. Podjetjem prinaša kup obveznosti, nalog, izzivov in vprašanj. Ker smo šele na začetku tega prehoda, je vprašanj zelo veliko, časa za iskanje odgovorov pa ni na pretek.

Zaprisega makedonske predsednice še naprej razburja

13. 05. 2024 16.30

Bolgarija je danes opozorila Severno Makedonijo, da bo od spoštovanja zavez in mednarodnih sporazumov odvisna njena evropska perspektiva, potem ko je nova makedonska predsednica Gordana Siljanovska Davkova ob zaprisegi poskrbela za burne odzive Sofije, pa tudi Aten. Do nove predsednice je bil danes kritičen tudi grški premier Kiriakos Micotakis.

Generalna skupščina s pozivom k sprejemu Palestine v ZN

10. 05. 2024 06.10

Generalna skupščina Združenih narodov je na izrednem zasedanju z 143 glasovi proti devetim in 25 vzdržanimi potrdila resolucijo, ki ponovno poziva Varnostni svet, naj priporoči sprejem Palestine v ZN in širi obseg pravic, ki jih ima Palestina v ZN kot država opazovalka. Resolucijo je pričakovano podprla tudi Slovenija.

Vlada začela pripravljati proračuna za 2025 in 2026

09. 05. 2024 13.52

Vlada je opravila prvo proračunsko sejo in tako začela proces priprave proračunov za leti 2025 in 2026, je povedal minister za finance Klemen Boštjančič. Sedaj bodo s predlagatelji finančnih načrtov usklajevali odhodke, druga proračunska seja pa je predvidena v začetku julija. Vlada bo proračunske dokumente potrjevala septembra.

Von der Leynova poziva k obrambi evropskih vrednot pred skrajneži

08. 05. 2024 17.40

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na konferenci Krščansko-demokratske unije (CDU) v Berlinu pozvala k obrambi evropskih vrednot na junijskih evropskih volitvah pred populisti in skrajneži. Poudarila je, da EU ni mogoče graditi s "služabniki Kremlja, zaničevalci demokracije in skrajneži".

EU s prihodki od zamrznjenega ruskega premoženja za podporo Ukrajini

08. 05. 2024 16.35

Države članice EU so dosegle načelen dogovor o uporabi dela prihodkov od upravljanja zamrznjenega ruskega premoženja za podporo Ukrajini, je na družbenem omrežju X sporočilo belgijsko predsedstvo Sveta EU. Sredstva bodo namenjena okrevanju in vojaški obrambi Ukrajine, so dodali.

Pirc Musar odlikovala zaslužne za vstop Slovenije v EU in Nato

08. 05. 2024 13.52

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na slovesnosti v predsedniški palači ob 20. obletnici članstva Slovenije v EU in zvezi Nato za zasluge pri uresničitvi teh dveh ključnih zunanjepolitičnih ciljev države z zlatim redom za zasluge odlikovala zunanje in obrambno ministrstvo ter ožjo pogajalsko skupino za pristop Slovenije k EU.

Prva zakonodaja EU o boju proti nasilju nad ženskami dokončno potrjena

07. 05. 2024 16.57

Države članice EU so dokončno potrdile prva evropska pravila na področju boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, ki med drugim uvajajo smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa bodo omogočila boljši dostop do pravnega varstva. Opredelitve posilstva zakonodaja ne vključuje.

Italija bi prekinila schengenski sporazum, Slovenija o tem ne ve nič

06. 05. 2024 15.41

Da je Italija zaprosila za prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo, je dejal podpredsednik italijanske vlade. Kot razlog je Antonio Tajani navedel nevarnost, da bi se med begunce infiltrirali teroristi z Bližnjega vzhoda. Na slovenskem ministrstvu za notranje zadeve odgovarjajo, da niso prejeli uradnega obvestila s strani italijanskega notranjega ministrstva o podaljšanju nadzora na italijansko-slovenski meji. Evropski poslanec Matjaž Nemec ob tem opozarja, da iz Tajanijevih izjav niti ni jasno, kaj naj bi ta prekinitev schengenskega sporazuma dejansko pomenila v praksi.

Izkoristite zaposlitvene priložnosti Evropske unije!

06. 05. 2024 00.15

Se še spomnite, kje ste bili in kaj ste počeli 1. maja 2004, ko je Slovenija postala članica Evropske unije? Vstop naše države v veliko evropsko družino je zagotovo prinesel nekaj izzivov, še več pa prednosti, ki jih lahko uživajo državljanke in državljani Evropske unije. Ena od njih so tudi številne zaposlitvene priložnosti v institucijah Evropske unije.

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'

03. 05. 2024 07.35

Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.

Izvoz blaga v Sloveniji upadel, še bolj pa se je zmanjšal uvoz

03. 05. 2024 11.10

Slovenija je marca izvozila za 5,1 milijarde evrov blaga, kar je 2,1 odstotka manj kot marca lani. Še bolj se je zmanjšal uvoz, in sicer za 6,7 odstotka na nekaj manj kot 5,1 milijarde evrov. V prvih treh mesecih skupaj statistiki še vedno opažajo rast trgovinske menjave – uvoza za 8,7 odstotka, izvoza pa za 2,1 odstotka.

Pahorjevo kandidaturo za posebnega odposlanca EU podpira tudi Pirc Musarjeva

03. 05. 2024 10.11

Predsednica republike Nataša Pirc Musar podpira kandidaturo svojega predhodnika Boruta Pahorja za položaj posebnega odposlanca EU za dialog med Beogradom in Prištino, so potrdili na uradu predsednice. Pred tem je podporo kandidaturi nekdanjega predsednika že izrazil predsednik vlade Robert Golob.

Za varen in dostopen splav v EU: 'Solidarnost je najlepša oblika upora'

01. 05. 2024 15.07

Inštitut 8. marec je v okviru evropske pobude Moj glas, moja izbira (My Voice, My Choice) v enem tednu zbral 100.000 podpisov za varno in dostopno umetno prekinitev nosečnosti v Evropi, so sporočili z inštituta. Ob tem pa so napovedali, da je to šele začetek.