članice EU

Sodišče EU opredelilo pogoje za odstrel volkov
11. 07. 2024 12.43
Sodišče EU je opredelilo pogoje za odstrel volkov, za katere sicer skladno z direktivo o habitatih velja strogo varstvo. Med drugim mora biti stanje ohranjenosti populacije volkov ugodno, volku, predvidenemu za odstrel, pa morajo pristojni pripisati resno škodo, je zapisalo Sodišče EU, na katerega se je obrnilo deželno upravno sodišče na Tirolskem.

Peking: Nato naj preneha napihovati 'kitajsko grožnjo'
11. 07. 2024 08.45
Potem ko so voditelji držav članic Nata Kitajsko označili za ključni člen ruske agresije na Ukrajino, je Peking v odzivu severnoatlantsko vojaško zavezništvo pozval, naj preneha napihovati t. i. kitajsko grožnjo. "Kitajska ni ustvarila ukrajinske krize," je sporočilo kitajsko predstavništvo pri Evropski uniji.

Koliko denarja in orožja Izraelu namenja Evropska unija?
09. 07. 2024 16.42
Od začetka vojne v Gazi je bilo ubitih več kot 38.000 Palestincev, več kot 86.000 je bilo ranjenih, več kot 1,9 milijona razseljenih, minilo pa je že devet mesecev. In čeprav slišimo obsodbe z vseh strani, so evropski voditelji naredili le malo, da bi uničujočo vojno ustavili. Nasprotno, številne države še naprej gospodarsko in vojaško podpirajo Izrael.

Čestitke dežujejo: 'Zgodovinska zmaga', 'Spraviva se na delo, prijatelj'
05. 07. 2024 10.09
Evropska unija je že čestitala vodji britanskih laburistov Keiru Starmerju za zmago na volitvah. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je sporočil, da se veseli sodelovanja z novo vlado, EU in Veliko Britanijo pa označil za ključni partnerici. Podobno tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki se nadeja konstruktivnega partnerstva. Čestitke bodočemu premierju pa namenjajo tudi drugi svetovni voditelji, med drugim tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Slovenija ruskemu poslovnežu zamrznila vilo s pogledom na Piranski zaliv
04. 07. 2024 14.50
V začetku leta je državno odvetništvo zamrznilo vilo, ki je v lasti ruskega poslovneža. Andrej Hohlun se je namreč decembra lani zaradi poslovnih povezav z rusko vojaško industrijo znašel na seznamu sankcij. Država pa mu je zdaj z vpisom plombe na nepremičnino nad Portorožem prepovedala, da bi vilo prodal ali pa jo zastavil za posojilo.

Na čelu evropskih institucij najverjetneje von der Leynova, Costa in Kallasova
28. 06. 2024 10.23
Voditelji članic EU Ursulo von der Leyen predlagajo še za en mandat na čelu Evropske komisije, Antonia Costo so izbrali za novega predsednika Evropskega sveta, Kajo Kallas pa za vodjo diplomacije EU. Za prioriteti unije za obdobje 2024–2029 pa so določili gospodarsko konkurenčnost in varnost. Von der Leynova je dejala, da si bo skušala zagotoviti čim širšo podporo v Evropskem parlamentu, iskala pa jo bo pri različnih političnih skupinah. Zavzela se je za dobro sodelovanje z italijansko premierko Giorgio Meloni, ki je ni podprla.

EU zaostrila sankcije, a tokrat proti Belorusiji
26. 06. 2024 15.08
Države članice EU so dosegle načelni dogovor o zaostritvi sankcij proti Belorusiji, s čimer želi Unija predvsem otežiti izogibanje sankcijam, ki jih je uvedla proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. O dodatnih ukrepih proti Minsku so se pogajale več kot eno leto.

Zgodovinski trenutek, a državi čaka še veliko dela
25. 06. 2024 12.53
Ukrajina in Moldavija sta danes nekaj več kot dve leti po vložitvi prošnje za članstvo v EU tudi uradno začeli pristopna pogajanja. V Kijevu in Bruslju poudarjajo, da gre za zgodovinski trenutek, obenem pa se vrstijo tudi opozorila, da državi čaka še veliko dela. V Kijevu in Kišinjovu so na to pripravljeni.

Po mnenju Madžarske EU z dodelitvijo ruskega premoženja Kijevu prestopa rdečo črto
24. 06. 2024 09.32
Prva sredstva, pridobljena z upravljanjem zamrznjenega ruskega premoženja, bodo kmalu na voljo za vojaško podporo Ukrajini, je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU povedal visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Po zasedanju je sporočil, da gre za 1,4 milijarde evrov. Po mnenju Madžarske EU z dodelitvijo več kot milijarde evrov "prestopa rdeče črte". Kot je sporočil tiskovni predstavnik vlade v Budimpešti Zoltan Kovacs, je bila odločitev o tem sprejeta brez soglasja Madžarske.

Borrell predlaga odpravo ukrepov proti Kosovu
24. 06. 2024 20.29
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell predlaga odpravo ukrepov, ki jih Bruselj zaradi neukrepanja v zvezi z napetostmi na severu Kosova že eno leto izvaja proti tamkajšnjim oblastem. Ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU, ki so se jim pridružili tudi kolegi z Zahodnega Balkana, je izrazil upanje, da bodo članice podprle predlog.

Netanjahu: Vojna se bo nadaljevala, tudi če s Hamasom sklenemo premirje
24. 06. 2024 16.19
Izraelski premier Netanjahu je dejal, da so intenzivne vojaške operacije izraelske vojske v mestu Rafa na jugu palestinske enklave Gaza skoraj zaključene. "Intenzivna faza vojskovanja proti Hamasu se končuje," je dejal. To pa po njegovih besedah ne pomeni, da bo konec tudi vojne. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Borrell pa opozarja, da je tveganje, da se bo vojna razširila še na Libanon, vsak dan večja.

Nenavadna nihanja volivcev: od zelenih do neonacistov
23. 06. 2024 15.31
Te dni znotraj institucij EU že potekajo ostra pogajanja, trgovanja, kupčkanja. Od tega bo kar precej odvisno prihodnjih pet let. Seveda tudi od tega, kdo bo vladal v najpomembnejših članicah, nenazadnje so države članice še vedno tiste, ki na koncu odločajo. Pa vendarle, če bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kako daleč bo pripravljena iti za podporo? Ta hip je še vprašljivo, ali bo imela dovolj glasov za izvolitev že s podporo in povezovanjem z liberalno levo sredino.

Novi ukrepi proti Rusiji, EU sprejela 14. sveženj sankcij
20. 06. 2024 10.59
Članice EU so se dogovorile o že 14. svežnju sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. Kot je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, bo ta sveženj Rusiji dodatno otežil dostop do ključnih tehnologij in omejil ruske prihodke od energentov.

Orban podprl Rutteja, a šele po pisnem opravičilu
19. 06. 2024 09.02
Nato bo prav kmalu dobil novega generalnega sekretarja. Po skoraj desetletju bo namreč odstopil Jens Stoltenberg, stolček pa predal Marku Rutteju, odhajajočemu nizozemskemu premierju. A Ruttejeva pot do položaja ni bila preprosta, najprej se je moral namreč opravičiti madžarskemu premierju Viktorju Orbanu in mu dati določena zagotovila.

Podpisan sporazum, ki bo Slovenijo 'katapultiral' še dlje v vesolje
18. 06. 2024 18.51
Predsednik vlade Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije Josef Aschbacher sta podpisala sporazum, na podlagi katerega bo Slovenija postala polnopravna članica te vesoljske agencije. "Zdaj se pravo delo šele začenja," je ob tem dejal slovenski premier, ki se veseli, da bodo lahko opravljali koristno delo, "ne le za Slovenijo ali Eso, temveč za celotno človeštvo". Slovenija bo sicer uradna polnopravna članica agencije postala po izteku veljavnega pridružitvenega sporazuma 1. januarja 2025.

Ministrica podprla zakonodajo o obnovi narave, vlada v krizi
17. 06. 2024 16.28
Okoljski ministri EU so na današnjem glasovanju potrdili zakonodajo o obnovi narave. Ključen je bil glas avstrijske ministrice Leonore Gewessler, ki je kljub nasprotovanju avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja zakonodajo podprla. Nehammer je njeno potezo označil za nezakonito in napovedal pritožbo pred Sodiščem EU.

Skuša von der Leynova odložiti objavo poročila o vladavini prava v Italiji?
17. 06. 2024 15.27
Politico poroča, da naj bi si predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v želji po pridobitvi podpore Rima za drugi mandat na čelu komisije prizadevala odložiti objavo poročila o stanju pravne države, ki domnevno kritizira Italijo na področju medijev. O vodilnih položajih bodo sicer danes v Bruslju neformalno govorili voditelji EU.

'Ko se bo Ukrajina umaknila iz Donecka, Luganska, Hersona in Zaporožja, bo konec vojne'
14. 06. 2024 13.45
Rusija bo nemudoma pristala na prekinitev ognja in začela mirovna pogajanja, če bo Ukrajina umaknila vojake iz regij Doneck, Lugansk, Herson in Zaporožje, ki si jih je sicer Moskva nezakonito priključila, in opustila svoja prizadevanja za vstop v zvezo Nato, je izjavil ruski predsednik Vladimir Putin. Medtem pa je prilastitev zamrznjenega ruskega premoženja v tujini s strani zahodnih držav označil za krajo.

Pomoč Ukrajini bodo financirali z zamrznjenim ruskim premoženjem
13. 06. 2024 10.28
Voditelji sedmih najbogatejših držav sveta so ob začetku vrha na jugu Italije dosegli politični dogovor o zagotovitvi 50 milijard ameriških dolarjev (46,7 milijarde evrov) za Ukrajino z uporabo zamrznjenega ruskega premoženja. Rusija je dogovor označila za korak, ki Zahodu ne bo prinesel nič dobrega.

Slovenija že pripravlja načrt za izvajanje migracijskega pakta EU
13. 06. 2024 16.37
Slovenija že pripravlja nacionalni načrt za izvajanje migracijskega pakta EU, je pojasnil vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu. Pričakuje, da bo načrt pripravljen do roka sredi decembra. Med ključnimi izzivi za Slovenijo je izpostavil potrebo po novem zakonodajnem okviru in vzpostavitev informacijskega sistema.

Zaščita žrtev: EU s prvo zakonodajo o preprečevanju nasilja nad ženskami
13. 06. 2024 15.12
V Evropski uniji je v veljavo stopila prva zakonodaja o preprečevanju nasilja nad ženskami in v družini, ki med drugim uvaja smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa omogoča boljši dostop do pravnega varstva. Članice morajo nova pravila prenesti v nacionalno zakonodajo v treh letih, do 14. junija 2027, so sporočili iz Bruslja.

Sodišče EU Madžarski naložilo več kot 200 milijonov evrov kazni zaradi azilne politike
13. 06. 2024 12.11
Sodišče EU je odločilo, da mora Madžarska plačati več kot 200 milijonov evrov in še po milijon evrov za vsak dan zamude zaradi neizvršitve sodbe sodišča iz leta 2020 na področju azilne politike. Madžarski premier Orban je odločitev sodišča označil za nezaslišano in nesprejemljivo. V Bruslju pa so Madžarsko pozvali k izvršitvi sodbe in plačilu kazni.

Kitajska zaradi dodatnih carin na avtomobile razmišlja o tožbi EU
13. 06. 2024 12.48
Po napovedi Evropske komisije glede uvedbe dodatnih carin na uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske v Pekingu razmišljajo o vložitvi tožbe proti EU pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Po oceni kitajskih oblasti nameravani ukrep krši pravila WTO, njegova uvedba pa bo imela negativne posledice tudi za avtomobilski sektor v EU.

Bruselj hrvaškemu poslovnežu Vujnovcu odobril prevzem Fortenove
12. 06. 2024 18.19
Evropska komisija je hrvaškemu poslovnežu Pavlu Vujnovcu odobrila prevzem Fortenova grupe, ki je med drugim lastnica slovenskega trgovca Mercatorja. Ko bo posel dokončan, Fortenova grupa v svoji lastniški strukturi ne bo imela več sankcioniranih lastnikov – ruskih bank VTB in Sberbank.

Gibanju Svoboda dva mandata, Golob o 'manjši smoli'
09. 06. 2024 21.11
Ob enih zjutraj je Robert Golob potegnil črto pod volilni in referendumski dan. Izpostavil je, da so v Gibanju Svoboda dosegli zastavljene cilje, kot sta visoka udeležba in referendumski štirikrat "za", zadovoljen je tudi z odstotkom, razporeditev mandatov pa je označil za "manjšo smolo".

Ukrajina in Moldavija sta izpolnili vse pogoje za začetek pristopnih pogajanj
07. 06. 2024 15.16
Ukrajina in Moldavija sta izpolnili vse pogoje za dejanski začetek pristopnih pogajanj z EU, so povedali na Evropski komisiji. Zdaj je odločitev o tem v rokah držav članic, so dodali.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?
06. 06. 2024 06.00
705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.

Slovenija priznala Palestino kot neodvisno in suvereno državo
04. 06. 2024 06.37
Državni zbor je na izredni seji podprl sklep vlade o priznanju Palestine kot neodvisne in suverene države. Za priznanje je glasovalo 52 od 53 navzočih poslancev, nihče ni bil proti. Opozicija je izredno sejo DZ obstruirala. Pred tem je DZ tudi zavrnil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o priznanju Palestine, ki ga je vložila poslanska skupina SDS.

Dejstva: 'Ali Golobova vlada starejšim ponuja smrt, mladim pa, da se zadevajo'?
03. 06. 2024 19.23
Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih. Verodostojnost izjav devetih kandidatov za evropske poslance, ki jih je soočila voditeljica Petra Kerčmar, sta z nami v živo preverjala strokovna sodelavca - docent na Fakulteti za družbene vede doc. dr. Jure Požgan in magistrica razvojnih študij Lara Bandi. Oba pravita, da morajo biti izjave kandidatov za evroposlance točne in preverljive. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance, govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Članice dokončno potrdile odstop EU od energetske listine
30. 05. 2024 17.00
Ministri držav članic EU za energetiko so dokončno potrdili odstop unije od mednarodne pogodbe o energetski listini, ki je namenjena zaščiti tujih naložb na področju fosilnih goriv. Članice, ki to želijo, bodo lahko ostale pogodbenice. Slovenija bo od energetske listine uradno odstopila oktobra.