članice EU

Prihaja Veliki brat: prepoznavanje tablic po skrajšanem postopku v DZ
22. 02. 2025 07.00
Se bodo sence Vučićevega Beograda s stotinami nadzornih kamer kmalu začele pojavljati v slovenskih mestih? V Državnem zboru je v začetku januarja stekla obravnava Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o celostnem prometnem načrtovanju po skrajšanem postopku. 25. člen omenja uporabo sistemov za avtomatsko prepoznavo registrskih tablic. Do vsebine tega člena je izjemno kritičen informacijski pooblaščenec.

Pečečnik Golobu: Podjetniki so za vas grešni kozli, vlada: Pečečnik ponižujoč
20. 02. 2025 10.44
Joc Prečečnik, predsednik SBC – Kluba slovenskih podjetnikov, je predsedniku vlade Robertu Golobu poslal odprto pismo, v katerega ga poziva, naj izboljša okolje za poslovanje. "Ob tako veliki koruptivni pogači v nobenem logičnem finančnem sistemu ni mogoče zapreti proračuna," je zapisal.

Trump odgovornost za vojno pripisal Ukrajini, Zelenskega označil za diktatorja
19. 02. 2025 06.59
Ameriški predsednik Trump je dejal, da bi lahko ukrajinski predsednik Zelenski že zdavnaj končal vojno, ki je sploh ne bi smel začeti. Predsednika države, ki jo je februarja 2022 napadla Rusija, je označil za nesposobneža, ki uživa le štiri odstotke javne podpore, in pozval k volitvam v Ukrajini. V Kijev je sicer prispel posebni odposlanec ZDA za Rusijo in Ukrajino, ki se bo srečal z ukrajinskim predsednikom Zelenskim. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je medtem dejal, da alternativne rešitve ne obstajajo in da je treba izkoreniniti vzrok ukrajinske krize.

Golob: Moč Evrope je v njeni enotnosti
19. 02. 2025 06.22
V Parizu je potekalo novo srečanje predstavnikov evropskih in neevropskih držav o Ukrajini, na katerem poleg gostiteljice sodeluje še 19 držav, tudi Slovenija. Francoski predsednik Macron si prizadeva uskladiti evropski odziv do Rusije, ki jo je označil kot eksistencialno grožnjo za Evropejce. Slovenski premier Golob je v razpravi izpostavil, da se mora Evropa čim prej usmeriti v izgradnjo lastnih obrambnih sposobnosti in industrije. Prav posebej se je zavzel za takojšnje premirje, pri čemer bi morali vsi pozvati Putina, da naj konča z agresijo in prepreči nadaljnje žrtve.

Scholz po pogovorih v Parizu: Ukrajino moramo še naprej podpirati
17. 02. 2025 11.56
Voditelji več ključnih evropskih držav, EU in Nata so se v Elizejski palači v Parizu zbrali na pogovorih o evropski varnosti in vojni v Ukrajini, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump napovedal začetek pogajanj z Rusijo o končanju vojne. Gostitelj, francoski predsednik Emmanuel Macron je pred srečanjem po telefonu govoril s Trumpom. Evropa in ZDA morata sodelovati na področju varnosti, je po srečanju poudaril nemški kancler Olaf Scholz. Ponovil je, da je prezgodaj za razpravo o pošiljanju vojakov v Ukrajino.

'Ustavili bomo vojno': S Putinom šele po načrtu s Trumpom, Evropo
14. 02. 2025 07.32
Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal, da se bodo v Münchnu srečali visoki predstavniki iz Washingtona in Moskve. Udeležbo Ukrajine so v uradu ukrajinskega predsednika zanikali. Kot so dejali, morajo zavezniki naprej izoblikovati skupno stališče, preden začnejo pogajanja z Rusi. Trump pa, kot kaže, misli drugače. Evropa bo sodelovala v pogajanjih o končanju vojne v Ukrajini, je zatrdila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Obenem je članice EU pozvala k povečanju obrambnih izdatkov in napovedala, da jim bo komisija pri tem omogočila odstopanje od evropskih proračunskih pravil.

Finsko podporo pri nakupu patrij bodo potrdili s podpisom v Bruslju
13. 02. 2025 06.44
Obrambna ministra Slovenije in Finske bosta ob robu ministrskega zasedanja Nata v Bruslju podpisala pismo o nameri podpore finskega ministrstva pri predvidenem slovenskem nakupu oklepnikov patria. V ospredju zasedanja, ki bo prvo za novega obrambnega ministra ZDA, bosta sicer krepitev obrambnih izdatkov članic in nadaljnja podpora Ukrajini.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest
11. 02. 2025 12.19
Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

V Sloveniji uradno potrjena bolezen modrikastega jezika
11. 02. 2025 17.28
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je uradno potrdila bolezen modrikastega jezika. To so namreč potrdili rezultati analiz evropskega referenčnega laboratorija. Zaradi potrditve BTV je Slovenija izgubila status države, v kateri ni te bolezni.

Zvišanje plač v prvi polovici leta napoveduje skoraj 60 odstotkov delodajalcev
11. 02. 2025 12.07
V prvi polovici leta se številnim delavcem obeta povišanje plač. Napoveduje ga 59,1 odstotka delodajalcev, je objavila agencija za zaposlovanje Manpower Slovenija. Neto napoved zaposlovanja za prvo polovico leta je zmerno optimistična in znaša +43,65 odstotka.

"Lotimo se dela": Spodbujanje dialoga o delavskih pravicah in socialni enakosti
10. 02. 2025 00.15
Intervju z dr. Jernejo Jug Jerše, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji

Pirc Musarjeva v bran ICC: ZDA spodkopavajo temelje, ki so jih same gradile
07. 02. 2025 06.12
Ameriški predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz o sankcioniranju Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC). Sodišče je obtožil, da zoper Ameriko in njihovega tesnega zaveznika Izrael izvaja nelegitimna in neutemeljena dejanja. Ukrep za uradnike, ki preiskujejo, aretirajo, pridržijo ali sodno preganjajo Američane in zaveznike iz držav, ki niso članice Rimskega statuta o ustanovitvi ICC, ter njihove družine predvideva finančne in vizumske omejitve. Mednarodno kazensko sodišče in Evropska unija sta obsodila sankcije Združenih držav. Kritična je tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar.

Bruselj nad Temu in Shein: bo zaradi novih carin konec nizkih cen?
05. 02. 2025 16.29
Evropska komisija je napovedala niz ukrepov za naslovitev tveganj, povezanih s spletnim nakupovanjem. Med drugim predlaga izvedbo na ravni EU usklajenega pregleda varnosti izdelkov in njihovega testiranja. Obenem države članice in evroposlance poziva k razmisleku o uvedbi nove carinske pristojbine. Ukrepi so uperjeni predvsem proti kitajskima spletnima trgovcema Temu in Shein.

Janković Vučiću ponudil pomoč brez pooblastil občine in države
03. 02. 2025 12.51
Vsak ima pravico do svojih osebnih stališč, je na novinarsko vprašanje glede pisma ljubljanskega župana Zorana Jankovića, v katerem je v luči protestov v Srbiji podprl srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ob prihodu na vrh EU v Bruslju odgovoril premier Robert Golob. Kot je dejal, notranjepolitičnih razmer v Srbiji ne želi komentirati. Do Jankovićevega pisma je bil medtem kritičen nekdanji predsednik republike Milan Kučan, ki je prepričan, da podpora župana srbskemu predsedniku med meščani Ljubljane nima podpore. Tudi Janković sam je nato poudaril, da je šlo pri tem zgolj za njegovo osebno mnenje.

Srbe obtožili nadlegovanja aktivistov: 'Te osebe so pridržali čez noč'
24. 01. 2025 11.40
Skoraj 400 organizacij civilne družbe iz številnih evropskih držav je od četrtka do danes podpisalo odprto pismo, v katerem so opozorile, da srbske oblasti nadlegujejo evropske, regionalne in srbske aktiviste. Nevladniki so se s pismom odzvali na ravnanje srbske policije, ki je sredi tedna pridržala in izgnala 14 tujih aktivistov.

Kateri so najmočnejši potni listi na svetu v letu 2025?
11. 01. 2025 20.51
Potni list, ki lahko odpre vrata do največ držav po svetu, pripada prebivalcem Singapurja. Ti lahko namreč brez vizuma odpotujejo v kar 195 od 227 destinacij po vsem svetu. S tem se uvršča v sam vrh seznama najmočnejših potnih listov. Najmočnejši potni listi znotraj EU medtem pripadajo Franciji, Nemčiji, Italiji in Španiji. Na kakšno mesto se je uvrstila Slovenija in potni list katere države se je znašel na dnu lestvice?

Trumpove ideje razburjajo, Kanada objavila zemljevid za 'vse, ki so zmedeni'
08. 01. 2025 15.42
Grožnje novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa z vojaškim zavzetjem Panamskega prekopa in Grenlandije in priključitvijo Kanade so pričakovano povzročile nemalo razburjenja. Panama je sporočila, da se o suverenosti nad prekopom ne bodo pogajali, Danska pa je sporočila, da zaradi groženj ni zaskrbljena. Evropska komisija je medtem poudarila, da je treba spoštovati suverenost držav in poudarila, da bodo članice unije v primeru napada morale braniti Grenlandijo.

V Kursku ubit četniški 'vojvoda'
05. 01. 2025 16.13
Bratislav Živković, vodja Četniškega gibanja iz Srbije, je umrl med bitkami v regiji Kursk. Živković se je v Ukrajini boril že od leta 2014 v času aneksije Krima in prvih bojev v regijah Doneck in Lugansk. Proti njemu je potekalo več sodnih postopkov v Srbiji in drugih državah EU.

Ukrajina ustavila tranzit ruskega plina, Slovaška kritična
01. 01. 2025 10.23
Ruski Gazprom je sporočil, da je zaradi ukrajinske nepripravljenosti za podaljšanje dogovora ustavil tranzit plina ob 6. uri po srednjeevropskem času. Posledično se je ustavil tranzit plina na Slovaško, v Moldavijo, tudi na Madžarsko. S tem se je po mnenju analitikov končalo obdobje poceni ruskega plina v Evropski uniji. V Ukrajini potezo označujejo za zgodovinski dogodek, čeprav je imela država na račun tranzita sicer tudi sama visoke prihodke. Slovaški premier Robert Fico pa je bil do odločitve Kijeva kritčen, saj pravi, da bo imela "drastične učinke na vse nas v EU, ne pa tudi na Rusko federacijo".

Golob in Kosova o pomenu širitve EU in vlogi Slovenije v tem procesu
23. 12. 2024 07.15
Imenovanje Marte Kos na tako pomembno mesto je veliko priznanje ugledu Slovenije, je danes po srečanju z evropsko komisarko za širitev menil premier Robert Golob. Kos je ob svojem prvem obisku po prevzemu položaja poudarila pomen in pozitivne vidike širitve EU. Ocenila je, da bi v času njenega mandata lahko zaprli več kot 100 pogajalskih poglavij.

Finski premier po vrhu sever-jug: Evropa mora zavarovati svoje meje
22. 12. 2024 16.31
Finski premier Petteri Orpo, ki je od sobote na Laponskem gostil vrh sever-jug o varnosti in priseljevanju, je dejal, da Rusija predstavlja "trajno in nevarno grožnjo" Evropski uniji ter poudaril potrebo po povečanju izdatkov za obrambo in podporo Ukrajini. Evropa mora zavarovati svoje meje, je poudaril.

'Vrh EU-Zahodni Balkan je priložnost za pospešitev približevanja regije uniji'
18. 12. 2024 17.55
Vrh EU-Zahodni Balkan je priložnost za pospešitev približevanja regije uniji, je ob prihodu na zasedanje v Bruslju povedal predsednik Evropskega sveta Antonio Costa. Črna gora bo na medvladni konferenci v okviru pristopnih pogajanj z EU začasno zaprla tri pogajalska poglavja. Tehnično je sicer izpolnila pogoje za zaprtje še enega, a je to blokirala Hrvaška. Albanija bo medtem v torek odprla nov sklop pogajalskih poglavij, posvečen zunanji politiki.

Pristal drugi Spartan
17. 12. 2024 13.15
Na letališču Cerklje ob Krki je pristalo še drugo taktično transportno letalo C-27J Edvard Rusjan. Prvo letalo je slovensko vojno letalstvo prevzelo konec leta 2023, s prihodom drugega pa bo Slovenska vojska imela zagotovljeno stalno operativnost letalskega transporta svojih pripadnikov, hkrati pa bo pokrivala potrebe države ob naravnih in drugih nesrečah.

Nizozemska napoveduje blokado naslednjega koraka Srbije na poti k članstvu v EU
17. 12. 2024 11.31
Nizozemski zunanji minister Caspar Veldkamp je v ponedeljek napovedal, da bo Nizozemska blokirala naslednji korak Srbije na njeni poti v EU. Kot razlog je navedel zaskrbljenost glede pripravljenosti Beograda na naslednjo fazo v pristopnem procesu in izpostavil premajhen napredek na področju vladavine prava.

Avstrija Sircem ponuja po tisoč evrov za vrnitev v domovino
13. 12. 2024 16.35
Avstrijska vlada je sporočila, da bo sirskim beguncem za vrnitev v domovino po padcu režima predsednika Bašarja al Asada ponudila po tisoč evrov. Kancler Karl Nehammer je sicer že ob padcu Asadovega režima dejal, da je treba znova oceniti varnostne razmere v Siriji, da bi omogočili vrnitev sirskih beguncev.

Bruselj odobril 52-milijonsko državno podporo Lekovi naložbi v Lendavi
13. 12. 2024 13.05
Evropska komisija je odobrila državno podporo v vrednosti 52 milijonov evrov za Lekovo naložbo v visokotehnološki center za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil v Lendavi. Lek center na skrajnem severovzhodu države že gradi, naložba je bila ob njeni napovedi ocenjena na 400 milijonov evrov.

Nove sankcije proti Rusiji: omejitev za ladje, ki plujejo pod zastavami tretjih držav
11. 12. 2024 16.26
Države članice EU so se dogovorile o 15. svežnju sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino, je sporočilo madžarsko predsedstvo Sveta EU. Z novimi ukrepi želijo med drugim omejiti delovanje ladij, ki plujejo pod zastavami tretjih držav in Rusiji pomagajo pri izogibanju sankcijam. Sveženj naj bi uradno potrdili v ponedeljek.

Slovenija po padcu režima v Siriji ne ustavlja prošenj za mednarodno zaščito
11. 12. 2024 12.28
Slovenija ne ustavlja postopkov obravnave prošenj za mednarodno zaščito, bo pa v konkretnih postopkih z državljani Sirije znova preučila spremenjene razmere in nova dejstva, kar bi lahko vplivalo na trajanje posameznega postopka, je danes sporočilo notranje ministrstvo.

Italijanski projekt superračunalnika s slovensko udeležbo do evropskega financiranja
10. 12. 2024 17.30
Italijanski projekt t. i. tovarne umetne inteligence, ki bo v Bologni nastal okoli novega superračunalnika, je bil skupaj s še šestimi tovrstnimi projekti uspešen na prvem roku razpisa Evropske komisije za financiranje s sredstvi EU. Pri projektu s petimi milijoni evrov soudeležbe sodeluje tudi Slovenija.

EU uvaja enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu
10. 12. 2024 16.57
Finančni ministri držav članic EU so sprejeli evropsko direktivo, namenjeno poenostavitvi postopkov obdavčevanja kapitalskih dobičkov v EU. Med drugim direktiva prinaša enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu. Članice jo morajo v nacionalno zakonodajo prenesti do konca leta 2028.