članstvo EU

Danes zasedajo zunanji ministri EU

18. 09. 2000 00.00

Odnosi EU z Balkanom in razmere v regiji so danes v Bruslju med osrednjimi temami zasedanja zunanjih ministrov petnajsterice. Ob robu zasedanja se ministri prvič po poletnem premoru srečujejo na medvladni konferenci o prenovi skupnih institucij, o tehničnih pripravah na prihodnji krog pristopnih pogajanj s kandidatkami za članstvo pa bo vodjem diplomacij poročal evropski komisar za širitev Günter Verheugen.

Jutri zasedajo zunanji ministri EU

17. 09. 2000 00.00

Odnosi EU z Balkanom in razmere v regiji bodo jutri v Bruslju med osrednjimi temami zasedanja zunanjih ministrov petnajsterice. Ob robu zasedanja se bodo ministri prvič po poletnem premoru sešli na medvladni konferenci o prenovi skupnih institucij, o tehničnih pripravah na prihodnji krog pristopnih pogajanj s kandidatkami za članstvo pa bo vodjem diplomacij poročal evropski komisar za širitev Günter Verheugen.

Nizozemska za hitro širitev EU

11. 09. 2000 00.00

Vodja slovenskih pogajalcev z EU in v. d. direktorja vladne službe za evropske zadeve Janez Potočnik je bil v okviru serije obiskov držav članic EU danes v Haagu, kjer so mu nizozemski sogovorniki zatrdili, da se njihova država zavzema za hitro in čimprejšnjo širitev povezave, saj se zavedajo, da ta ni le izziv, ampak tudi prednost.

Srečanje finančnih ministrov in guvernerjev bank

01. 09. 2000 00.00

V organizaciji ministrstva za finance se bodo v nedeljo in ponedeljek v Mariboru srečali ministri za finance ter guvernerji centralnih bank Slovenije, Avstrije in Madžarske.

Baltske države kmalu v EU

31. 08. 2000 00.00

Visoki predstavnik EU za skupno varnostno in zunanjo politiko Javier Solana, ki se je udeležil srečanja zunanjih ministrov nordijskih in baltskih držav v danskem Middelfartu, je dejal, da bi se baltske države lahko že kmalu vključile v EU in zvezo NATO, ter izrazil prepričanje, da se bosta oba procesa širitve kmalu končala. Tudi danski zunanji minister Niels Helveg Petersen je menil, da se baltske države zelo hitro približujejo vstopu v EU in da so naredile velik napredek pri izpolnjevanju kriterijev polnopravno članstvo. Po njegovih besedah je bila odločitev na vrhu EU lani decembra v Helsinkih za pogajanja z vsemi desetimi vzhodnoevropskimi državami zelo modra. Petersen je poudaril, da je pomembno, da se Estonija, Litva in Latvija istočasno pogajajo za vstop. Zunanja ministra Estonije in Latvije ter pomočnik litvanskega zunanjega ministra so izrazili zadovoljstvo s potekom in hitrostjo pogajanj z EU. Zunanji ministri nordijskih in baltskih držav so se strinjali, da mora EU do konca leta dokončati reformo evropskih institucij. Danski zunanji minister meni, da je to uresničljiv cilj.

Češka nuklearka in članstvo v EU

30. 08. 2000 00.00

Češki predsednik Vaclav Havel je včeraj zavrnil povezavo med vključevanjem Češke v EU in vprašanjem češke jedrske elektrarne Temelin. "Jedrske energije ne prepoveduje noben zakon petnajsterice", poudarja češki predsednik. Havel je sicer izrazil pripravljenost, da z avstrijskim kolegom Thomasom Klestilom preučita vprašanje elektrarne, ki stoji kakih 60 kilometrov od avstrijske meje. Po besedah tiskovnega predstavnika vlade na Dunaju Avstrija ne bo privolila v zaključek poglavja energetike v čeških pristopnih pogajanjih, če Češka ne bo zagotovila ustreznih varnostnih ukrepov v elektrarni.

Prodi zagovarja širitev EU

26. 08. 2000 00.00

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je danes v Riminiju v bran širitvi Evropske unije dejal, da ne smejo dopustiti novega berlinskega zidu in delitve nove Evrope. Obenem je poudaril, da je širitev usoda Evrope. Prodi je tudi izrazil razumevanje za strah trenutnih članic pred spremembami, predvsem pred povečanjem števila državljanov EU, vendar pa je to po mnenju predsednika Evropske komisije cena za širitev. Pomembno je, je izpostavil Prodi, da na naslednjem vrhu EU v Nici nadaljujejo z institucionalnimi reformami, brez katerih širitev ni mogoča.

Odločitev o vstopu v EU bo politična

21. 08. 2000 00.00

Slovenski in slovaški zunanji minister Lojze Peterle in Eduard Kukan sta na današnji novinarski konferenci v Bratislavi poudarila, da bo odločitev o sprejemu prve skupine kandidatk za članstvo v Evropsko unijo močno politično pogojena. Minister Peterle je ob tem izrazil prepričanje, da bi bilo "pametno, normalno in koristno", če bi bile članice Višegrajske skupine in Slovenija v prvi skupini kandidatk, ki bodo sprejete v EU. "Želeli bi si, da smo v prvi skupini kandidatk, v njej želimo tudi Slovaško, vendar to ni odvisno od nas," je poudaril Peterle. Ministra sta obenem pozdravila načelo individualne diferenciacije pri vstopanju kandidatk v EU. Kot je dodal slovaški zunanji minister, je za Slovaško sedaj odločilno, da izpolni kriterije za članstvo v EU, saj bo vstop novih članic v unijo odvisen od njihove pripravljenosti. Načelo diferenciacije med kandidatkami bo Slovaški po Kukanovih besedah omogočilo, da se ji povrne mesto med državami, ki se z unijo pogajajo dlje časa. Če bi Slovenija postala članica EU leta 2008, kot je nedavno ocenil slovenski minister Peterle, pa upam, da bo tedaj v unijo sprejeta tudi Slovaška, je še povedal Kukan. Zunanja ministra sta se na današnjih pogovorih posvetila predvsem dvostranskim temam. Tako sta izrazila interes za povečanje blagovne menjave, ki je lani dosegla 150 milijonov dolarjev, pa tudi za podpis sporazuma o izogibanju dvojnemu obdavčevanju in sporazuma o medsebojnem zaposlovanju oseb. Glede slednjega, ki bi med drugim uredil zaposlovanje slovaških gradbenih delavcev v Sloveniji, sta se ministra dogovorila za pospešitev postopkov. Kukan je Peterletu poleg tega izročil daljši seznam slovaških podjetij, ki so zainteresirana za sodelovanje s slovenskimi v Paktu stabilnosti za JV Evropo.

Haider na Bledu

18. 08. 2000 00.00

Koroški deželni glavar Jörg Haider je danes na Bledu poudaril, da zahteve po odpravi Beneševih dekretov in Avnojskih sklepov kot pogoj za vstop Češke in Slovenije v EU niso le želja Avstrije oziroma avstrijskega parlamenta, ampak je na to temo ustrezno resolucijo sprejel tudi Evropski parlament, v kateri je poudaril, da je pogoj za širitev EU odprava sklepov, ki predstavljajo kršitev človekovih pravic. Kako bosta Slovenija in Češka tehnično odpravili sklepe - ali s spremembo ustave ali z ustrezno izjavo, se Haider noče vmešavati. Po njegovih besedah pa je logično, da se v državah članicah EU odpravijo vsi zakoni, ki predstavljajo diskriminacijo. Haider je Bled obiskal na povabilo blejskega Golf & Country Cluba ob današnjem golf turnirju, na katerem se meri 90 igralcev iz Slovenije, avstrijske Koroške in italijanske Furlanije-Julijske krajine. Kot je poudaril, je turnir del dejavnosti družbe Brez meja, ki je nastala iz skupne kandidature treh dežel za olimpijske igre. Gre za idejo o sodelovanju dveh regij, ki sta v EU, in tretje tegije, ki si za članstvo v EU še prizadeva, poleg tega pa je to lep izraz regionalnizma, je dodal.

Heider proti vstopu Češke in Slovenije v EU

13. 08. 2000 00.00

Avstrijski desničarski politik in nekdanji vodja svobodnjakov (FPOe) Joerg Haider namerava po poročanju avstrijskega časnika Kurier po odpravi diplomatskih sankcij Evropske unije proti Avstriji vstopiti v vlado. Haider naj bi zamenjal sedanjo vodjo svobodnjakov Susanne Riess-Passer na položaju namestnice avstrijskega kanclerja, v nedeljski izdaji navaja časnik. Položaj namestnika kanclerja bi Haiderju služil kot odskočna deska na čelo avstrijske vlade. Koroški deželni glavar Joerg Haider je v intervjuju za avstrijsko tiskovno agencijo APA sicer dejal, da se za zdaj nima namena vrniti v avstrijsko zvezno politiko, prav tako pa je zanikal spremembe na čelu FPOe. Na vprašanje APA, kdaj pričakuje odpravo sankcij EU proti Avstriji, Haider ni dal konkretnega odgovora, izrazil je le prepričanje, da bodo trije modreci, ki so pred kratkim obiskali Avstrijo, da bi preučili notranjepolitične razmere, enkrat zagotovo izdelali poročilo, ki bo omogočilo odpravo sankcij. Haider je ostro kritiziral avstrijskega vladnega odposlanca za širitev EU Erharda Buseka glede predvidenega vstopa Češke v petnajsterico. Avstrija po mnenju Haiderja ne bo podprla Češko pri njenih prizadevanjih za članstvo v EU, dokler ta ne bo odpravila Benešovih dekretov. Prav tako ne bo podprla vstopa Slovenije v EU, dokler ta ne bo odpravila skepov, sprejetih v Jajcu, je še dejal Haider.

Slovenska vlada na današnji seji

10. 08. 2000 00.00

Vlada je na današnji seji zavrnila poročilo o izvrševanju proračuna v prvi polovici leta 2000, ki so ga pripravili na ministrstvu za finance. Po mnenju vlade iz poročila še vedno ni razvidno, kakšno je dejansko stanje javnih financ od 1. julija dalje ter kakšni so razlogi, ki so privedli do proračunskega primanjkljaja, s katerim se je vlada soočila ob nastopu svojega mandata.

Haider bo obiskal Hrvaško

03. 08. 2000 19.25

Koroški deželni glavar Jörg Haider je danes v izjavi za hrvaško tiskovno agencijo Hina napovedal, da bo jeseni med zagrebškim velesejmom obiskal Hrvaško. Avstrijska Koroška naj bi se namreč letos prvič enotno predstavila na sejmu. Haider je med drugim menil, da se je vstop Hrvaške v EU neupravičeno zavlekel. Po njegovem mnenju sta tako Slovenija kot Hrvaška že izpolnili pogoje za članstvo v uniji. Vsako državo kandidatko bi morali obravnavati posamezno, je še opozoril Haider, ki zase pravi, da je do širitve EU proti Vzhodu sicer zelo kritičen.

Janša z grškim kolegom podpisal sporazum

25. 07. 2000 19.30

Obrambni minister Janez Janša in grški kolega Akis Cohadzopulos sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o sodelovanju na področju oborožitve in obrambne tehnologije. Janša je ob tem poudaril, da sporazum omogoča gospodarsko sodelovanje vojaških industrij obeh držav. Grškemu ministru se je tudi zahvalil za znatno podporo Aten slovenskim prizadevanjem za članstvo v zvezi NATO. Vstop v severnoatlantsko zavezništvo je naš strateški interes, s katerim želimo zagotoviti večjo varnost in stabilnost, ne samo v Sloveniji ampak širše v regiji, je dejal Janša. Po besedah Cohadzopulosa se obe državi strinjata, da se s članstvom v EU in zvezi NATO promovirata mir in stabilnost v regiji.

Cook na obisku v Budimpešti

25. 07. 2000 17.17

Britanski zunanji minister Robin Cook se je danes v Budimpešti udeležil letnega srečanja madžarskih diplomatov in Madžarski zagotovil, da je vodilna med kandidatkami, ki se pogajajo za članstvo v EU. Obenem je tudi poudaril, da se bliža čas, ko se bo EU posvetila določitvi datuma za zaključek pogajanj z vsako državo kandidatko, ki je pripravljena za članstvo v EU.

Peterle po Berlinu še s Piculo

20. 07. 2000 08.45

Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se je včeraj mudil na kratkem obisku v Berlinu, v ospredju katerega je bilo srečanje z nemškim kolego Joschko Fischerjem. Slednji je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa poudaril odločenost Nemčije, da se zavzame za čimprejšnjo širitev EU, ki bo imela realne temelje, Slovenija pa po besedah Peterleta upa na vstop v EU med letoma 2003 in 2005. Slovenski zunanji minister je, kot je pri njegovi delegaciji izvedela STA, v pogovorih s Fischerjem izrazil upanje, da bo Nemčija podprla Slovenijo v prizadevanjih za sprejem v zvezo NATO in članstvo v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). ''Upamo, da bo Nemčija prevzela vlogo mentorja,'' je za dpa dejal Peterle.

Brejc v Bruslju o zaposlovalni politiki

18. 07. 2000 09.37

Slovenski minister za delo, družino in socialne zadeve Miha Brejc in evropska komisarka za zaposlovanje in socialo Ana Diamantopulu sta danes v Bruslju podpisala skupno oceno srednjeročnih prednostnih nalog v slovenski zaposlovalni politiki. V dokumentu sta Slovenija in komisija skupaj zastavili prednostne cilje za pospeševanje preobrazbe slovenskega trga delovne sile in za usklajevanje s skupno evropsko zaposlovalno politiko.

Slovenija med prvimi v EU

18. 07. 2000 08.38

Na dvodnevni prvi uradni obisk v Slovenijo je včeraj pozno dopoldne prispel evropski komisar za širitev Günter Verheugen. Opoldne se je na gradu Strmol sestal s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom, nato pa obiskal Štanjel in Ajdovščino, kjer si je ogledal s strani Evropske unije sofinancirane projekte. Verheugna spremlja tudi Jaime Garica Lombardero, ki je v generalni direkciji za širitev pri Evropski komisiji pristojen za Slovenijo.

Slovenija v prvem valu širitve EU?

14. 07. 2000 18.56

Vodja slovenske pogajalske ekipe za članstvo v EU Janez Potočnik in predstavniki luksemburškega zunanjega ministrstva so danes na pogovorih v Luxembourgu po Potočnikovih besedah potrdili ugotovitev, da sta Slovenija in Luksemburg kot članici EU potencialni zaveznici, saj imata zaradi majhnosti potencialno podobne interese. Sicer pa so, kot je povedal slovenski pogajalec, na luksemburškem zunanjem ministrstvu ocenili, da je kot kandidatka za članstvo Slovenija neproblematična in ji zato pripisujejo mesto v prvem valu širitve.

Verheugen končno v Slovenijo

13. 07. 2000 17.00

Na povabilo slovenskega zunanjega ministra Lojzeta Peterleta bo v ponedeljek in torek, 17. in 18. julija, na prvem uradnem obisku v Sloveniji evropski komisar za širitev Günter Verheugen. Med drugim se bo sestal s predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Andrejem Bajukom, so danes sporočili z zunanjega ministrstva in iz vladnega urada za informiranje. Komisar Verheugen bo spregovoril tudi v slovenskem parlamentu in se srečal z njegovim predsednikom Janezom Podobnikom, pa tudi z vodjo pogajalske ekipe z EU Janezom Potočnikom. Srečal se bo še s predstavniki slovenskega gospodarstva ter obiskal Štanjel in Ajdovščino, kjer si bo ogledal projekte, ki jih je sofinancirala Evropska unija. Poleg tega se bo v Centru Evropa sestal s ponudniki informacij o EU v Sloveniji.

Senjur danes v Varšavi

13. 07. 2000 08.36

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur se danes v Varšavi udeležuje enodnevne ministrske konference EU in pridruženih članic o trgovinskih vprašanjih Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Konference, na katero so vabljeni ministri pridruženih držav EU, se bo med drugimi udeležil tudi komisar za trgovino EU Pascal Lamy, ki bo skušal s svojimi kolegi iz držav, ki se pripravljajo na polnopravno članstvo v EU, uskladiti pogajalska izhodišča za nov krog pogajanj v WTO. Senjur in Lamy se bosta srečala tudi na bilateralnih pogovorih.

Zunanji ministri EU danes o Balkanu

10. 07. 2000 21.53

Osrednja tema današnje, za javnost odprte razprave zunanjih ministrov držav Evropske unije, s katerimi se tradicionalno začenjajo prva ministrska zasedanja po zamenjavi predsedstva, bo unijina politika do Balkana, največja pozornost pa po pričakovanjih posvečena že predstavljenemu predlogu francoskega predsedstva o sklicu vrhunskega zasedanja EU z državami zahodnega Balkana.

GZS o prostocarinskih prodajalnah

10. 07. 2000 20.02

Upravni odbor Združenja za turizem in gostinstvo pri Gospodarski zbornici Slovenije je v okviru obravnave problematike obstoja prostocarinskih prodajaln (PCP) podprl sklepe odbora državnega zbora za gospodarstvo. Ta je namreč na majski seji ugotovil, da prejšnja vlada, kljub napovedim in obljubam, ni uresničila nobenega od napovedanih ukrepov, s katerimi bi lahko zagotovila celovito reševanje te problematike. Predvsem pa je odbor pozval vlado, naj skuša v nadaljnjih pogajanjih z EU doseči podaljšanje roka za preoblikovanje PCP, zlasti še, ker se vključitev Slovenije v polnopravno članstvo EU časovno odmika v drugo polovico tega desetletja. Poleg tega je predlagal, naj se iz preoblikovanja izvzamejo PCP na meji z Madžarsko in Hrvaško, ki nista članici EU. PCP so v prvi tretjini leta zaslužile 71 odstotkov več deviz kot lani v enakem obdobju. Zapiranje PCP bi pomenilo izgubo delovnih mest 1000 neposredno zaposlenih, po raziskavah ljubljanskega Inštituta za ekonomske raziskave pa bi stroški predčasnega zapiranja znašali 1,6 milijarde mark, v primeru, da bi bila Slovenija sprejeta v EU leta 2006.

Drnovšek na obisku v Španiji

07. 07. 2000 11.59

Predsednik LDS Janez Drnovšek se je včeraj, prvi dan obiska v Španiji, srečal s predsednikom katalonske vlade Jordijem Pujolom ter predstavniki medijev in kulturnega življenja. Drnovšek je Pujola seznanil s potekom pogajanj Slovenije za vstop v EU in ob tem dejal, da je cilj Slovenije, da bi bila pripravljena na polnopravno članstvo v uniji do konca leta 2002, so danes sporočili s slovenskega veleposlaništva v Madridu.

OMO predvsem o evropskih zadevah

04. 07. 2000 18.18

Na današnji seji odbora DZ za mednarodne odnose je francoski veleposlanik v Sloveniji Olivier de la Baume poslancem predstavil program francoskega predsedovanja Evropski uniji, ki se je začelo 1. julija. Med drugim se je zavzel, da bi Francija v prihodnji polovici leta uspešno izvedla medvladno konferenco o reformi evropskih institucij, tako da vstop novih kandidatk za članstvo ne bi bil upočasnjen; ritem pogajanj z dvanajstimi kandidatkami za članstvo bo treba nadaljevati in ga še pospešiti, je dejal de la Baume, ki pa o morebitnih datumih vstopa novih članic v EU ni želel govoriti.

Verheugen proti zavlačevanju širitve EU

02. 07. 2000 11.39

Evropski komisar za širitev Guenter Verheugen je voditelje evropskih držav in vlad pozval, naj ne odlašajo z institucionalnimi reformami Evropske unije. V pogovoru za radio Deutschlandfunk je Verheugen davi dejal, da se v Evropi igra z ognjem tisti, ki verjame, da je mogoče z reformami počakati. Komisar je tudi menil, da je treba izkoristiti priložnost za reforme, saj bo čez nekaj let prepozno. ''Ljudje v državah kandidatkah imajo za seboj desetletni korenit transformacijski proces in konkreten cilj pred očmi.

Francija prevzela vodenje EU

01. 07. 2000 21.14

Polletno predsedovanje Evropski uniji je danes od Portugalske prevzela <A HREF=http://www.presidence-europe.fr/pfue/static/acces5.htm target=_blank> Francija</A>. Kot ena od šestih ustanovnih članic unije je Francija v tej vlogi že enajstič. V vrh prednostnih nalog v drugi polovici leta Pariz postavlja priprave EU na sprejetje novih članic, torej medvladno konferenco o institucionalnih reformah, ki naj bi bila po načrtih petnajsterice končana do konca leta. Francija napoveduje tudi spodbujanje dinamike pristopnih pogajanj s kandidatkami za članstvo in konec leta oblikovanje strategije za sklep pogajalskega procesa, obljub o določanju ciljnih datumov pa za zdaj ne daje. Visoko med prednosti je Pariz uvrstil še utrjevanje zunanjepolitične vloge EU in nadaljnje razvijanje skupne varnostne in obrambne politike.

Slovenija izročila oceno o napredku

30. 06. 2000 20.36

Namestnik direktorja vladne službe za evropske zadeve Andrej Engelman je danes Evropski komisiji izročil slovensko oceno o napredovanju v pripravah na članstvo v Evropski uniji v obdobju od junija lani do junija letos. Včeraj na vladi sprejet obsežen dokument podrobno ocenjuje slovenske priprave po 29 področjih, na katera je razdeljen pravni red EU, na podlagi ugotovljenega pa vlada potrjuje odločenost za spoštovanje časovnega roka o pripravljenosti na članstvo do konca leta 2002.

Kongres sprejel resolucijo o Sloveniji

28. 06. 2000 11.11

Ameriški kongres je soglasno sprejel resolucijo o Sloveniji, s katero ugotavlja, da bo sprejem Slovenije v polnopravno članstvo transatlantskih in evropskih ustanov pomemben korak k nerazdeljeni, celoviti in svobodni Evropi. Slovenija je z resolucijo dobila pohvalo zaradi partnerstva z ZDA in zvezo NATO. Resolucija je bila najprej soglasno sprejeta v senatu na pobudo republikanca Williama Rotha, nato pa dobila potrditev še v predstavniškem domu.

Podobnik končuje obisk na Slovaškem

27. 06. 2000 17.05

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki danes končuje dvodnevni uradni obisk na Slovaškem, se je dopoldne v Bratislavi srečal s predsednikoma odborov slovaškega parlamenta za zunanje zadeve in za evropsko integracijo Petrom Weissom in Františkom Šebejem. Sogovorniki so izmenjali poglede na zunanjepolitične usmeritve obeh držav, ki imata skupne cilje, in sicer članstvo v EU, zvezi NATO, pa tudi v OECD. Predsednik DZ z delegacijo, v kateri sodeluje tudi predsednik skupine prijateljstva s Slovaško v DZ Franc Potočnik, se je sešel tudi s predstavniki poslanskih skupin v slovaškem parlamentu.

V Szegedu sprejeli sklepni dokument

24. 06. 2000 20.41

Zunanji ministri držav članic Srednjeevropske pobude (SEP) so danes v madžarskem Szegedu sklenili plenarno zasedanje s sprejemom sklepnega dokumenta, v katerem so izrazili zadovoljstvo, da je sedem držav kandidatk iz srednje in vzhodne Evrope že začelo pogajanja za polnopravno članstvo v EU, pozdravili pa so tudi novo politiko stabilizacije in pridružitve držav JV Evrope. Regionalno sodelovanje je temeljno načelo SEP, so še poudarili ministri.