članstvo EU

Kandidatke o pogajanjih z EU

09. 04. 2001 00.00

V glavnem mestu Estonije Tallinnu so se sestali vodje pogajalskih skupin prve šesterice kandidatk, ki se pogajajo za vstop v EU. Na srečanju je bil prisoten tudi vodja slovenskih pogajalcev Janez Potočnik. Pogajalci so med drugim govorili o napredku na pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja Uniji v prvi polovici leta ter pričakovanjih glede junijskega vrha petnajsterice v Göteborgu.

Pred junijskim vrhom EU

08. 04. 2001 00.00

Prvič letos se bodo jutri v estonski prestolnici Tallinn sestali vodje pogajalskih skupin iz šesterice držav kandidatk, ki so se z Evropsko unijo o članstvu začele pogajati že leta 1998. Pogajalci iz t. i. luksemburške skupine kandidatk, med katerimi bo tudi vodja slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik, bodo med drugim govorili o napredku na pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici leta ter pričakovanjih glede junijskega vrha petnajsterice v Göteborgu.

Ringholm zaključil obisk

04. 04. 2001 00.00

Ob zaključku dvodnevnega obiska v Ljubljani je švedski finančni minister Bosse Ringholm poudaril, da bo petnajsterica s srečanjem finančnih ministrov Evropske unije s kolegi iz 13 kandidatk 21. aprila v Malmoeju na Švedskem s kandidatkami za članstvo začela širok dialog o gospodarstvu, saj je, še posebej če želimo širitev pospešiti, koordinacija gospodarskih aktivnosti EU in kandidatk nujna. Slovenijo je Ringholm v okviru priprav na omenjeno srečanje, na katerega so vabljeni tudi guvernerji centralnih bank vseh držav, obiskal predvsem zato, ker je zadolžena za koordinacijo kandidatk za srečanje.

Zasedanje pridružitvenega odbora EU

03. 04. 2001 00.00

Na tretjem rednem letnem zasedanju se bo v Ljubljani sestal pridružitveni odbor Slovenije in EU, katerega naloga je nadzor nad izvajanjem Evropskega sporazuma. Tako se bodo predstavniki obeh strani pogovarjali o vseh vidikih njegovega uresničevanja in se dotaknili vrste tem, med drugim denacionalizacije in nakupa nepremičnin, privatizacije bank, konkurence in državnih pomoči ter postavitve Schengenske meje. Vodja slovenske delegacije na srečanju Andrej Engelman pričakuje, da bo sestanek odbora potekal v partnerskem vzdušju in brez pretresov. Evropsko stran bo vodil Jaime Garcia Lombardero, v direkciji Evropske komisije za širitev pristojen za Slovenijo.

Tuomioja v Sloveniji

03. 04. 2001 00.00

Na uradni obisk v Slovenijo bo danes prišel finski zunanji minister Erkki Tuomioja, ki se bo srečal s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in ministrico za gospodarstvo Teo Petrin. Vodjo finske diplomacije bodo sprejeli tudi predsednik države Milan Kučan, predsednik DZ Borut Pahor in premier Janez Drnovšek. Ena izmed glavnih tem pogovorov bo perspektiva širitve EU po marčevskem vrhu v Stockholmu in možna predvidevanja za napoved datumov širitve v Goeteborgu. V okviru te točke se bodo sogovorniki dotaknili tudi komunikacijske strategije EU glede širitve. Slovenska stran bo izrazila tudi željo po okrepitvi gospodarskega sodelovanja in razširitvi pogodbenega okvira sodelovanja, s poudarkom na sklenitvi sporazumov, ki so v postopku. Sogovorniki naj bi izmenjali tudi mnenja o aktualnih razmerah v JV Evropi.

Luksemburška ministrica v Sloveniji

02. 04. 2001 00.00

Na obisku v Sloveniji se mudi podpredsednica luksemburške vlade in zunanja ministrica Lydie Polfer. Ministrica Polferjeva je na delovnem obisku pri slovenskemu kolegu Dimitriju Ruplu, srečala pa se je tudi s predsednikom države Milanom Kučanom, premierom Janezom Drnovškom, predsednikom DZ Borutom Pahorjem in ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem.

Slovenija uspešna v pogajanjih z EU

30. 03. 2001 00.00

Slovenski pogajalci pod vodstvom šefa slovenske pogajalske ekipe Janeza Potočnika so z EU sklenili pogajanja o štirih zahtevnih poglavjih pravnega reda: kot prva kandidatka je Slovenija zaključila usklajevanja o okolju, kot druga o energetiki, zaprla je občutljivo poglavje prostega pretoka kapitala ter zaključila pogajanja o prostem pretoku blaga.

Rupel v Washingtonu

29. 03. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je včeraj v zgradbi State Departmenta v Washingtonu sestal z ameriškim kolegom Colinom Powellom in takoj nato tudi s svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice. Po virih iz slovenske delegacije bo največ pozornosti namenjene predstavitvi slovenskega interesa za pridružitev zvezi NATO, pa tudi trenutnim razmeram na Balkanu.

Podpora Belgije pri vključevanju v EU

27. 03. 2001 00.00

Slovenija ima status bodoče članice Evropske unije in ne več samo statusa države kandidatke za članstvo, je po pogovorih z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem danes v Ljubljani ocenila državna sekretarka za evropske zadeve v belgijskem zunanjem ministrstvu Annemie Neyts-Uyttebroeck. Delegacija države, ki bo v drugi polovici leta predsedovala uniji, je v Slovenijo prišla pod njenim vodstvom, potem ko je predsednik belgijske vlade Guy Verhofstadt zaradi davišnje hude železniške nesreče v bližini Bruslja odpovedal obisk v Ljubljani.

Kacin sprejel madžarskega veleposlanika

27. 03. 2001 00.00

Predsednik odbora državnega zbora za zunanjo politiko (OZP) Jelko Kacin je sprejel madžarskega veleposlanika v Sloveniji Gaborja Bagija. Sogovornika sta največ pozornosti posvetila vprašanjem, povezanim s širitvijo Evropske unije in zveze Nato ter razvoju dvostranskih odnosov. Pogovarjala sta se tudi o razmerah na širšem regionalnem območju.

David Byrne v Sloveniji

23. 03. 2001 00.00

Evropski komisar za zdravje in varstvo potrošnikov David Byrne se je med današnjim obiskom v Sloveniji zavzel za bolj "primerljive" slovenske ukrepe za omejitev širjenja slinavke in parkljevke. EU se je pri ukrepih držala načela regionalnosti in od drugih držav pričakuje, da bodo ravnale podobno, je komisar dejal na novinarski konferenci. Sicer pa je Byrne pohvalil prilagajanje slovenske zakonodaje na širokem področju, ki ga pokriva, obenem pa opozoril na nujnost njenega pravilnega in celovitega izvajanja.

O prihodnosti Evrope

20. 03. 2001 00.00

Evropska unija bo demokratično legitimnost utrdila le, če bo prisluhnila željam in pričakovanjem svojih državljanom. Zato je treba v razpravo o prihodnosti Evrope vpeti vse segmente družbe. In ker jih kot prihodnje članice ustroj unije močno zadeva, je treba upoštevati tudi razmišljanja kandidatk za članstvo. Takšno mnenje je prevladovalo na današnji razpravi o prihodnosti Evrope, ki jo je v Evropskem parlamentu v Bruslju pripravil odbor za institucionalne zadeve, nanjo pa povabil predstavnike parlamentov kandidatk za članstvo. Iz Slovenije se je srečanja udeležil Slavko Gaber, vodja slovenskega dela skupnega parlamentarnega odbora z EU.

Grizold o razmerah v JV Evropi

13. 03. 2001 00.00

Slovenski minister za obrambo Anton Grizold, ki se mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Grčiji, se je z grškim ministrom za narodno obrambo Apostolosom Athanasiosom Tsohatzopoulosom pogovarjal o stabilnosti v JV Evropi, eskalaciji nasilja na meji med Kosovom in Makedonijo oz. ZRJ in Makedonijo, varnostnih razmerah na Bližnjem vzhodu in Kavkazu, sodelovanju med ministrstvoma in prizadevanjih Slovenije za članstvo v zvezi NATO in EU, katera Grčija v celoti podpira. Ministra sta podpisala tudi sporazum za sodelovanje v večnacionalnem centru za usposabljanje za mirovne operacije v Grčiji, ki predstavlja osnovo za udeležbo slovenskih častnikov kot vaditeljev oz. mentorjev pri izvajanju procesa usposabljanja. Omenjeni center je namreč eden od pomembnejših oz. bolj priznanih centrov v okviru držav članica zveze NATO. Slovenski obrambni minister je položil tudi venec na grob neznanega vojaka.

Internet za boljše odnose z javnostmi

13. 03. 2001 00.00

Razvoj digitalne tehnologije in interneta spreminja delovne navade in načine izvajanja programov odnosov z javnostmi. Dobro komuniciranje s številnimi javnostmi je ključni dejavnik uspešnega izvajanja vsakdanjega dela. V 21. stoletju bodo odnosi z javnostmi postali ključno komunikacijsko orodje, še posebej zato, ker bodo mediji postali še bolj raznoliki, tudi s pomočjo interneta in digitalne televizije. Z ukrepi za liberalizacijo telekomunikacijskega trga bo vlada dosegla zniževanje cen in s tem omogočili širšo uporabo interneta, je v nagovoru obiskovalcem vladne spletne strani napovedal predsednik vlade Janez Drnovšek.

Rupel na Švedskem

12. 03. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes odšel na dvodnevni delovni obisk na Švedsko, kjer se bo med drugim sestal s podpredsednico švedske vlade Leno Hjelm Wallen, s predsednico švedskega parlamenta Birgitto Dahl ter švedskim ministrom za okolje Kjellom Larssonom.

Vljučitev kandidatk v kulturni program EU

12. 03. 2001 00.00

Evropska komisija je danes članicam Evropske unije uradno predlagala, naj za kandidatke za članstvo odprejo skupni program za kulturo, ki pokriva obdobje od leta 2000 do 2004. Potrditev predloga naj ne bi bila vprašljiva, saj so kandidatke sodelovale že v prejšnjem unijinem kulturnem programu, ki se je iztekel z letom 2000.

Rupel in Potočnik na Švedskem

12. 03. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je na dvodnevnem delovnem obisku na Švedskem, kjer ga je sprejela podpredsednica švedske vlade Lena Hjelm Wallen. Wallenova in Rupel sta na srečanju menila, da je treba vsako kandidatko za članstvo v Evropski uniji ocenjevati po njenih lastnih dosežkih, saj je le z individualizacijo moč doseči objektivno obravnavo posameznih kandidatk.

Rupel odhaja na Švedsko

11. 03. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel bo jutri in v torek na delovnem obisku na Švedskem, kjer se bo med drugim sestal s podpredsednico švedske vlade Leno Hjelm Wallen, s predsednico švedskega parlamenta Birgitto Dahl ter švedskim ministrom za okolje Kjellom Larssonom. Na obisku v državi, ki trenutno predseduje Evropski uniji, bo ministra spremljal tudi vodja slovenskih pogajalcev z unijo Janez Potočnik.

Sporazum med Slovenijo in Flandrijo

09. 03. 2001 00.00

V Bruslju sta Slovenija in belgijska regija Flandrija na podlagi lani uveljavljenega sporazuma o dvostranskem sodelovanju danes podpisali program sodelovanja v prihodnjih dveh letih, ki predvideva izvajanje skupnih projektov na širokem spektru področij od gospodarstva in kmetijstva do kulture, znanosti in izobraževanja. Flandrija bo za izvajanje programa po pričakovanjih namenila okrog 650.000 evrov.

Bartenstein o prostem pretoku delavcev

08. 03. 2001 00.00

Ljubljano je danes obiskal avstrijski minister za gospodarstvo in delo Martin Bartenstein ter se med drugim sestal z ministrom za delo Vladom Dimovskim ter ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, so sporočili z avstrijskega veleposlaništva. Med osrednjimi temami pogovorov bo stanje v pristopnih pogajanjih Slovenije z EU, v tem okviru pa bo govora tudi o prostem pretoku delavcev in storitev.

Ferrero-Waldnerjeva za prehodno obdobje

08. 03. 2001 00.00

Avstrija, tako kot Nemčija, podpira sedemletno prehodno obdobje za prost pretok delovne sile za nove članice Evropske unije, je danes v Londonu poudarila avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner, ki je še menila, da bi morali v teku širitve razjasniti " dvostranska odprta vprašanja", kot so "pravno-zgodovinska vprašanja" ali "vprašanja varnosti jedrskih elektrarn". A Avstrija, tako je zagotovila avstrijska zunanja ministrica, "dvostranskih vprašanj ne bo povezovala s pogajanji za članstvo v EU".

Slovenija in EU podpisali sporazum

05. 03. 2001 00.00

Slovenija je danes z Evropsko komisijo podpisala sporazum o črpanju predpristopne pomoči za kmetijstvo Sapard, ki jo EU namenja desetim srednjeevropskim kandidatkam za članstvo.

Liberalizacija gospodarstva zaskrbljujoča

05. 03. 2001 00.00

Bolj kot vsebina pristopnih pogajanj nas v tem trenutku glede Slovenije skrbi liberalizacija gospodarstva, ki jo mora država precej bolj poglobiti, je v pogovoru za najnovejšo številko EU novic, informativnega biltena delegacije Evropske komisije v Sloveniji, dejal šef pogajalcev EU s kandidatkami za članstvo Eneko Landaburu. Slovensko gospodarstvo mora biti veliko bolj konkurenčno, za podjetja mora oblikovati ugodnejše okolje, prav tako mora oblikovati tiste strukture, ki bodo skrbele za izvajanje pravil EU v Sloveniji, predvsem pri konkurenci in telekomunikacijah, je poudaril Landaburu.

Podpis sporazuma o pomoči Sapard

05. 03. 2001 00.00

Slovenski minister za kmetijstvo Franci But bo z evropskim komisarjem za kmetijstvo Franzom Fischlerjem podpisal večletni sporazum o črpanju predpristopne kmetijske pomoči Sapard, ki jo EU v okviru priprav na članstvo državam kandidatkam namenja za ukrepe v kmetijstvu in razvoj podeželja. Ob večletnem sporazumu za obdobje od leta 2000 do 2006 pa bosta But in Fischler podpisala tudi letna finančna sporazuma za prvi dve leti programa, ki bosta konkretna podlaga za črpanje sredstev. Minister But se bo v Bruslju sestal tudi z glavnim pogajalcem EU za Slovenijo Jaimejem Garcio Lombarderom.

Grizold sprejel veleposlanika Hrvaške in Španije

02. 03. 2001 00.00

Obrambni minister Anton Grizold je ločeno sprejel veleposlanika Hrvaške in Španije v Sloveniji, Celestina Sardelića in Fernandeza de la Peno.

Kučan sprejel poverilna pisma

28. 02. 2001 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes sprejel poverilna pisma novoimenovanega veleposlanika Republike Malte v Sloveniji Alexa Agiusa Cesareja ter poverilna pisma novega armenskega veleposlanika v naši državi Armena Petrosjana, so sporočili iz predsednikovega urada.

Rupel sprejel belgijskega obrambnega ministra

26. 02. 2001 00.00

Slovenijo je danes obiskal belgijski obrambni minister Andre Flahaut. Flahaut se je srečal z najvišjimi predstavniki države, od predsednika države Kučana do predsednika vlade Drnovška, z obrambnim ministrom Antonom Grizoldom pa se je pogovarjal o konkretnem vojaškem sodelovanju in o vključevanju Slovenije v zvezo Nato.

V Nici podpis nove pogodbe EU

26. 02. 2001 00.00

Evropska petnajsterica se bo sestala v Nici, kjer se je 11. decembra lani dogovorila o novi pogodbi, s katero je prenovila skupne institucije in tako odprla pot za izvedbo širitve. Tokrat se bodo na francoski Rivieri srečali zunanji ministri EU, ki bodo zvečer podpisali novo pogodbo. S podpisom bo pogodba nared za ratifikacijo v Evropskem in v nacionalnih parlamentih članic. Vsi postopki do dokončne potrditve naj bi bili opravljeni najkasneje do izteka prihodnjega leta, saj se je petnajsterica zavezala, da bo od začetka 2003 naprej pripravljena na sprejemanje novih članic.

Balkanski vrh v Skopju

23. 02. 2001 00.00

Predsednika Makedonije in ZRJ Boris Trajkovski in Vojislav Koštunica sta danes v Skopju ob robu vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) podpisala sporazum o meji med državama. Slovesnosti ob podpisu sporazuma sta se udeležila tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in koordinator Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach.

Rim potrdil podporo Sloveniji

20. 02. 2001 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je drugi dan uradnega obiska v Italiji ločeno srečal z italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem, predsednikom senata Nicolo Mancinom in kandidatom desnosredinskih strank za novega italijanskega premiera Silviom Berlusconijem. Vsi trije so izrazili zadovoljstvo nad nedavnim sprejetjem zaščitnega zakona za slovensko manjšino, Sloveniji pa zagotovili italijansko podporo pri vstopanju v Evropsko unijo. Premier Drnovšek je obiskal tudi Vatikan, kjer se je srečal z državnim tajnikom Svetega sedeža, kardinalom Angelom Sodanom. Kot je povedal, sta s Sodanom v neformalnem pogovoru ocenila odnose med Slovenijo in Svetim sedežem, o dvostranskem sporazumu o pravnih vprašanjih pa nista podrobneje govorila.