članstvo EU

Drnovšek in Rupel na vrhu EU

07. 12. 2000 00.00

Premier Janez Drnovšek se skupaj z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom udeležuje vrhunskega zasedanja Evropske konference, ki združuje članice EU in kandidatke za članstvo. Srečanje je sklicano tik pred začetkom vrhunskega zasedanja unije, na katerem naj bi petnajsterica dosegla dogovor o institucionalnih reformah in s tem odprla pot za izvedbo širitve. Zasedanje na vrhu se bo začelo s podpisom Evropske listine temeljnih pravic. Po tradicionalnem srečanju s predsednico Evropskega parlamenta bodo razprave posvečene širitvi, ekonomskim in socialnim temam, skupni zunanji in varnostni politiki, skupni evropski varnostni in obrambni politiki, aktualnim mednarodnim vprašanjem in drugim temam. Slovenska vlada od vrha EU v Nici pričakuje, da bo dosežen dogovor o notranji institucionalni reformi unije, ki je nujen predpogoj za širitev.

Fischer jutri v Sloveniji

06. 12. 2000 00.00

Predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer bo jutri prispel na tradicionalni zasebni delovni pogovor s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom. Iz urada predsednika Kučana so sporočili, da naj bi sogovornika v Ljubljani izmenjala poglede na aktualna dogajanja v obeh državah ter dvostransko in multilateralno sodelovanje. Po pogovorih, ki bodo pozno popoldne, je v Vili Podrožnik predvidena izjava za javnost. Fischer prihaja na obisk v Slovenijo prav v času, ko so se v avstrijski javnosti ponovno pojavile že večkrat slišane zahteve, da bi vstop Slovenije v Evropsko unijo pogojili z odpravo Avnojskih sklepov.

Usklajeni sociala in zaposlovanje

06. 12. 2000 00.00

Slovenija in Evropska unija sta na ministrskem krogu pristopnih pogajanj v Bruslju končali usklajevanja o dodatnem poglavju unijinega pravnega reda. Z zaprtjem poglavja o socialni politiki in zaposlovanju se je število poglavij, o katerih na tej točki pogajanja niso več potrebna, povzpelo na štirinajst.

Problem BSE vpliva na države EU

05. 12. 2000 00.00

"Pojav BSE slabo vpliva na države članice Evropske unije, dolgoročno pa tudi na države kandidatke za vstop v EU, saj so s tem povezana tudi pristopna pogajanja," je po srečanju s slovenskim ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Francem Butom povedala švedska ministrica za kmetijstvo, prehrano in ribištvo Margarete Winberg. Švedska ministrica, ki je hkrati tudi ministrica za enakopravnost spolov, se je mudila na enodnevnem obisku v Sloveniji in se srečala tudi z ministrom za pravosodje Ivanom Bizjakom in z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem.

Usklajeno še eno poglavje

05. 12. 2000 00.00

Slovenija in Evropska unija sta na ministrskem krogu pristopnih pogajanj v Bruslju končali usklajevanja o dodatnem poglavju unijinega pravnega reda. Z zaprtjem poglavja o socialni politiki in zaposlovanju se je število poglavij, o katerih na tej točki pogajanja niso več potrebna, povzpelo na štirinajst.

Optimizem zunanjih ministrov

04. 12. 2000 00.00

Zunanji ministri Evropske unije na zasedanju v Bruslju niso uspeli uskladiti mnenj o ključnih vprašanjih prenove skupnih institucij. Kljub temu so prepričani, da bodo voditelji držav dogovor o institucionalni reformi podpisali na vrhunskem sestanku v Nici. Gre za izjemno pomembno reformo, brez katere širitev ni mogoča.

Ukinitev vizuma za Bolgare

01. 12. 2000 00.00

Bolgarija je z veseljem sprejela dogovor ministrov Evropske unije za pravosodje in notranje zadeve glede ukinitve viznega režima. Bolgarski predsednik Peter Stojanov je v parlamentu v Sofiji dejal, da za Bolgarijo v tem trenutku pada berlinski zid, premier Ivan Kostov pa je menil, da je to prvi korak Bolgarije proti EU in izraz dejstva, da je Bolgarija pomembna država, ki jo EU potrebuje.

V Avstriji "Akcija izstop iz EU"

29. 11. 2000 00.00

Več organizacij, ki so se združile pod skupnim imenom "Akcija izstop iz EU", je danes v Avstriji začelo zbirati podpise za referendum, na katerem bo osrednje vprašanje "Ali bi morali razveljaviti članstvo Avstrije v EU?" Podpise bodo zbirali do 6. decembra. Da bi dosegli parlamentarno obravnavo, pa morajo zbrati 100.000 podpisov. Če bo akcija avstrijskih nasprotnikov EU uspela, bi referendum lahko izvedli aprila 2001.

JE Krško potresno varna

29. 11. 2000 00.00

Danes je v Bruslju, kjer se je udeležil zasedanja pododbora EU in Slovenije za okolje, energetiko in transport, direktor slovenske uprave za jedrsko varnost Miroslav Gregorič izjavil, da je jedrska elektrarna v Krškem potresno varna, v nasprotnem primeru bi jo sami zaprli. Študije so tudi pokazale, da edina slovenska nuklearka zdrži več potresnega pritiska, kot je bilo načrtovano.

Slovenija bo pomagala Hrvaški

29. 11. 2000 00.00

Vodja slovenske ožje pogajalske skupine z Evropsko unijo Janez Potočnik se je danes v Zagrebu srečal s hrvaškim ministrom za evropske integracije Ivanom Jakovčičem. Potočnik je po srečanju izjavil, da je Slovenija pripravljena Hrvaški posredovati svoje izkušnje s pogajanj z EU, ker je v skupnem interesu obeh držav, da čimprej vstopita v unijo. Potočnik se je sestal tudi z glavnim hrvaškim pogajalcem za EU Nevenom Mimico, popoldne pa naj bi predaval še o tehniki pogajanj z EU.

Podpisi za odpravo Avnojskih sklepov

29. 11. 2000 00.00

V avstrijskem parlamentu so predsedniku parlamenta Heinzu Fischerju danes predali peticijo za odpravo avnojskih sklepov in Beneševih dekretov, v podporo kateri je Platforma za človekove pravice zbrala 24.000 podpisov.

V Avstriji pobuda za nov referendum o EU

28. 11. 2000 00.00

Več organizacij, ki so se združile pod skupnim imenom "Akcija izstop iz EU" bo jutri v Avstriji začelo zbirati podpise za referendum, na katerem bo osrednje vprašanje "Ali bi morali razveljaviti članstvo Avstrije v EU?" Podpise bodo zbirali do 6. decembra. Da bi dosegli parlamentarno obravnavo, pa morajo zbrati 100.000 podpisov. Če bo akcija avstrijskih nasprotnikov EU uspela, bi referendum lahko izvedli aprila 2001.

Podprli štiri kandidate za ministre

27. 11. 2000 00.00

Odbor DZ za notranjo politiko in pravosodje je s 16 glasovi proti dvema podprl predstavitev kandidata za notranjega ministra Rada Bohinca, ki je članom odbora predstavil prednostne naloge delovanja ministrstva na področjih javne uprave, upravno notranjih zadev ter javne varnosti. Proti ustreznosti njegove predstavitve sta glasovala poslanca opozicijske SDS.

EU o ekonomski stabilnosti kandidatk

27. 11. 2000 00.00

Ministri EU za gospodarstvo in finance bodo danes na zasedanju v Bruslju po pričakovanjih podali skupno mnenje o srednjeročni ekonomski in finančni stabilnosti kandidatk za članstvo. Mnenje bo nato vključeno v splošno poročilo o širitvi, ki ga za bližnji vrh v Nici pripravljajo zunanji ministri. Sicer pa ministrski svet za gospodarstvo in finance spodbuja k tesnejšemu področnemu dialogu med EU in kandidatkami. Po načrtih naj bi redna oblika dialoga stekla v prvi polovici prihodnjega leta, ko bo uniji predsedovala Švedska. V mislih imajo ministri multilateralni forum, v okviru katerega naj bi se sestajali člani odbora EU za gospodarstvo in finance ter predstavniki prosilk za članstvo.

ZRJ sprejeta v SEP

25. 11. 2000 00.00

ZR Jugoslavija je postala 17. članica Srednjeevropske pobude (SEP). V članstvo so jo danes v Budimpešti sprejeli predsedniki vlad držav članic SEP, ki so pozdravili demokratične spremembe v ZRJ. Obenem so se zavzeli za ureditev odnosov med Srbijo in Črno goro, pa tudi za dialog med Srbi in Albanci na Kosovu. Po spremembah na oblasti v Beogradu je ZRJ v dobrem mesecu tako postala članica še ene mednarodne organizacije, potem ko je bila sprejeta v Združene narode, Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi in Jadransko-jonsko pobudo ter postala udeleženka Pakta stabilnosti za JV Evropo. Vrha SEP v Budimpešti sta se udeležila tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Povabljen je bil sicer tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, vendar se vrha ni udeležil zaradi napetih razmer na Kosovu in jugu Srbije.

Nadaljuje se vrh SEP

25. 11. 2000 00.00

V Budimpešti se nadaljuje vrh predsednikov vlad in zunanjih ministrov držav Srednjeevropske pobude (SEP), ki se ga udeležuje tudi slovenski premier Andrej Bajuk in zunanji minister Lojze Peterle. Na plenarnem zasedanju bodo premieri govorili o vprašanjih, ki zadevajo SEP, med drugim o vključevanju članic organizacije v Evropsko unijo in zvezo NATO, Paktu stabilnosti za JV Evropo in krepitvi gospodarskega sodelovanja. V članstvo SEP naj bi sprejeli tudi sprejeli ZRJ. V Budimpešto sta prišla tudi črnogorski predsednik Milo Djukanović in jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović.

Nadaljuje se vrh SEP

25. 11. 2000 00.00

V Budimpešti se nadaljuje vrh predsednikov vlad in zunanjih ministrov držav Srednjeevropske pobude (SEP), ki se ga udeležuje tudi slovenski premier Andrej Bajuk.

Bajuk pozdravil sprejem ZRJ v SEP

25. 11. 2000 00.00

Slovenski premier Andrej Bajuk in zunanji minister Lojze Peterle sta sodelovala na vrhu SEP v Bduimpešti, na katerem so kot 17. državo v članstvo sprejeli ZRJ. Bajuk je pozdravil sprejem ZRJ kot ene od naslednic nekdanje Jugoslavije v SEP. Obenem je pozdravil odločitev jugoslovanske vlade, da obnovi diplomatske stike s Slovenijo, kar bo po njegovih besedah pripomoglo k obnovi gospodarskega sodelovanja med državama.

JV Evropa na poti v Evropo

24. 11. 2000 00.00

Pet držav zahodnega Balkana je nepovratno na poti v Evropo , je bila ugotovitev predsednika Evropske komisije Romana Prodija na sklepni novinarski konferenci vrha držav EU in zahodnega Balkana. Poudaril je, da pomeni parafirani sporazum z Makedonijo in začetek pogajanj o tem sporazumu s Hrvaško konkretno sporočilo ostalim trem državam regije - BiH, Albaniji ter ZRJ, katerim želi unija pomagati čimprej priti do tega cilja.

Začel se je zagrebški vrh

24. 11. 2000 00.00

V hrvaški prestolnici se je danes s skoraj polurno zamudo začel vrh Evropske unije in držav zahodnega Balkana, ki se ga ob predsednikih vlad in držav ter zunanjih ministrih 15 članic unije in petih držav JV Evrope, vključenih v proces stabilizacije: Hrvaške, Makedonije, BiH, Albanije in ZRJ, udeležuje tudi Slovenija kot pridružena članica EU, ki jo zastopa zunanji minister Lojze Peterle.

Slovenija ponudila 180 vojakov

21. 11. 2000 00.00

Slovenija je danes Evropski uniji za izvajanje prihodnjih evropskih vojaških misij ponudila okrog 180 vojakov iz enot, ki so se že preizkusile ali so tekoče vključene v mednarodne mirovne misije. Slovensko ponudbo je na srečanju obrambnih ministrov EU s kolegi iz petnajstih partnerskih evropskih držav, od tega 13 kandidatk za članstvo, v Bruslju predstavil državni sekretar v obrambnem ministrstvu Bojan Pograjc.

Zasedanje ministrov EU

20. 11. 2000 00.00

Zunanji ministri Evropske unije so na zasedanju v Bruslju na splošno podprli pred kratkim izdelano širitveno strategijo, v kateri je Evropska komisija predvidela, da se bodo pristopna pogajanja z najbolj pripravljenimi kandidatkami za članstvo končala v letu 2002. Datuma petnajsterica sicer ni vzela za zavezujočega, unija pa bo v pristopu fleksibilna. Tako je po zasedanju opozoril predsedujoči ministrskemu svetu, vodja francoske diplomacije Hubert Vedrine.

Članice EU jutri o skupnih silah

19. 11. 2000 00.00

Članice EU bodo jutri potrdile svoje nacionalne prispevke v prihodnje skupne sile za posredovanje v regionalnih krizah, ki naj bi bile operativne do leta 2003. Po načrtih naj bi bila do takrat EU pripravljena na krizno območje naenkrat poslati okrog 60.000 vojakov, ki bi morali biti sposobni misijo izvajati do enega leta.

Prihaja švedska zunanja ministrica

15. 11. 2000 00.00

Na enodnevnem obisku v Sloveniji je danes švedska zunanja ministrica Anna Lindh. Obisk spada v sklop njene turneje po kandidatkah za članstvo v Evropski uniji pred začetkom polletnega švedskega predsedovanja EU 1. januarja prihodnje leto. Lindhova se bo na gradu Strmol sestala z zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom, z vodjo ožje pogajalske skupine Janezom Potočnikom, z državnim sekretarjem v zunanjem ministrstvu Mitjo Drobničem, pa tudi z nekdanjim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Predsedovanje Švedske v duhu širitve EU

15. 11. 2000 00.00

Švedska zunanja ministrica Anna Lindh, je med današnjim obiskom v Sloveniji poudarila, da bo širitev Evropske unije prednostna naloga švedskega predsedovanja petnajsterici v prvi polovici prihodnjega leta. Pojasnila je, da bo dal Stockholm kar največji poudarek načeloma diferenciacije in fleksibilnosti, kar pomeni, da naj bi vsaka kandidatka napredovala po lastnih sposobnostih, pogajanja o najtežjih vprašanjih pa bi lahko začela takoj, ko bi bila na to pripravljena.

Pogajanja z EU

14. 11. 2000 00.00

Slovenija je na današnjem krogu pristopnih pogajanj z Evropsko unijo končala usklajevanja o prostem opravljanju storitev. S tem se je število doslej na pogajanjih zaprtih poglavji unijinega pravnega reda povzpelo na trinajst. Vodja slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik je bil z doseženim v Bruslju zadovoljen, obžaloval pa je, da zaradi še nezavzetega skupnega pogajalskega stališča petnajsterice na dnevnem redu ni bilo tudi poglavja o socialni politiki in zaposlovanju, saj je menil, da bi ga bilo moč prav tako zapreti.

Švedska za zgodnjo širitev EU

14. 11. 2000 00.00

Švedska zunanja ministrica Anna Lindh je na srečanju z madžarskim premierom Viktorjem Orbanom v Budimpešti dejala, da je zadnje poročilo Evropske komisije o pripravljenosti kandidatk za članstvo v Evropski uniji Madžarski prisodilo dobro oceno. Po besedah ministrice ima Madžarska glede na stopnjo pripravljenosti za vstop v EU poseben položaj med kandidatkami. Izrazila je še prepričanje Švedske, da se bodo pogajanja o strukturnih reformah v EU uspešno končala še pred koncem letošnjega leta. Švedska, ki bo januarja 2001 od Francije prevzela šestmesečno predsedovanje uniji, zagovarja zgodnjo širitev EU. Po besedah madžarskega državnega sekretarja Reke Szemerkenyija Švedska v zvezi s širitvijo poudarja prožnejše obravnavanje posameznih kandidatk, je poročala madžarska tiskovna agencija MTI. Švedska zunanja ministrica je v Budimpešto prispela na povabilo madžarskega kolega Janosa Martonyija v okviru turneje pred švedskim prevzemom predsedovanja EU. Jutri bo ministrica obiskala tudi Slovenijo.

Prihaja švedska zunanja ministrica

14. 11. 2000 00.00

Na enodnevnem obisku v Sloveniji bo jutri švedska zunanja ministrica Anna Lindh. Obisk spada v sklop njene turneje po kandidatkah za članstvo v Evropski uniji pred začetkom polletnega švedskega predsedovanja EU 1. januarja prihodnje leto. Lindhova se bo na gradu Strmol sestala z zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom, z vodjo ožje pogajalske skupine Janezom Potočnikom, z državnim sekretarjem v zunanjem ministrstvu Mitjo Drobničem, pa tudi z nekdanjim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Blokada Avstrije pri pogajanjih z EU

10. 11. 2000 00.00

Avstrija zaenkrat ne

Varnost naše nuklearke primerljiva z zahodno

10. 11. 2000 00.00

Združenje zahodnoevropskih uprav za jedrsko varnost WENRA je v letošnjem poročilu o jedrski varnosti v kandidatkah za članstvo v EU potrdilo, da je stopnja varnosti in varnostna praksa v jedrski elektrarni v Krškem primerljiva z varnostjo v podobnih, z Westinghousovo tehnologijo grajenih nuklearkah v zahodnoevropskih državah. Državi WENRA sicer priporoča, naj dokonča študijo o potresni varnosti in jo med drugim poziva, naj reši vprašanje la stništva nuklearke s Hrvaško, saj bi bil v nasprotnem primeru lahko ogrožen finančni položaj elektrarne, kar bi utegnilo vplivati na varnost.