ARSO

Za skoraj celoten Jadran izdano rdeče opozorilo: prihaja nevarno vreme

21. 01. 2023 07.47

Hrvaški hidrometeorološki zavod opozarja, da bo vikend na jadranski obali minil v znamenju pestrega vremenskega dogajanja. Vremenoslovci napovedujejo močno, celo orkansko burjo, za področje celotnega Jadrana so izdali rdeče vremensko opozorilo.

Obisk gora odsvetovan: snežni plaz je brez voznega reda

20. 01. 2023 15.12

Zimske razmere v gorah vabijo planince, a pri Planinski zvezi Slovenije znova opozarjajo, da je treba poznati osnovna pravila obnašanja v času nevarnosti snežnih plazov. Svetujejo prestavitev pohodniških ciljev na nižje ležeče predele, so dodali v današnjem sporočilu za javnost.

Sneženje po večini države ponehalo, na Pohorju se je prevrnil snežni plug

19. 01. 2023 09.12

Sneženje po državi je povečini ponehalo, rahlo sneži le še na nekaterih višjeležečih predelih. Vendar pa snežne razmere ostajajo, promet po nekaterih cestah zaradi plužno-posipnih skupin tako še vedno poteka počasneje, pojavljajo se lahko tudi zastoji. Zaradi večje količine snega Uprava RS za zaščito in reševanje poroča o večjih dogodkih snegoloma. V zgodnjih jutranjih urah se je na Pohorju medtem prevrnil tudi snežni plug.

Pred odhodom na turo še enkrat preverite vremenske razmere

17. 01. 2023 15.04

V razmerah z veliko novozapadlega snega je znatna nevarnost snežnih plazov, opozarjajo na Agenciji RS za okolje (Arso). Svetujejo, da vsak pred zimsko turo za izbrano območje preveri stopnjo nevarnosti snežnih plazov. Gorski reševalci pa opominjajo na uporabo ustrezne opreme. Za reševanje je ključnih prvih 15 minut, saj je takrat tudi do 90 odstotkov ponesrečencev še živih.

Nova snežna pošiljka, sneg se oprijema cestišč

16. 01. 2023 08.20

Ponekod na Gorenjskem in Koroškem, pa tudi v osrednji Sloveniji, spet sneži. Sneg se oprijema tudi cestišč. Zapade lahko še od pet do 15 centimetrov snega. Ker so se temperature ponekod spustile pod ničlo, je na izpostavljenih mestih nevarnost poledice.

Podprite slovenske gozdove: z Zlatimi točkami do več kot 5 nogometnih igrišč gozda

10. 01. 2023 00.15

Skupaj lahko ponovno pomagamo za dober namen, pravijo v Petrolu, hvaležni vsem podpornikom dobrodelne akcije za Rdeče noske. Za kar najlepši začetek 2023 lahko Zlate točke podarite slovenskim gozdovom.

Za hrvaško obalo izdano vremensko opozorilo, pestro tudi pri nas

09. 01. 2023 09.52

Na Hrvaškem zaradi slabega vremena ne vozijo številni trajekti, ladje in katamarani, so sporočili iz Hrvaškega avtokluba (Hak). Na državnem hidrometeorološkem zavodu so namreč izdali oranžno vremensko opozorilo za območje Gospića in Knina. Nevarno vreme pa je tudi na območju Istre, Kvarnerja in Dalmacije.

Na pot se odpravite prej, z očiščenim vozilom in ustrezno opremo

17. 12. 2022 10.45

Na nekaterih cestah po državi so ob sneženju vladale zimske razmere, popoldne pa so padavine ponehale. Zaradi burje 1. stopnje je na vipavski hitri cesti med razcepom Nanos in Ajdovščino prepoved prometa za počitniške prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami do 8 ton. Na prelazu Korensko sedlo na avstrijski strani so obvezne verige. Cesta čez prelaz Vršič je zaprta.

Onesnaženost zraka z delci PM10 lani najnižja, odkar izvajajo meritve

15. 12. 2022 17.47

Kakovost zraka v Sloveniji je bila večino lanskega leta dobra. Agencija za okolje je med drugim v svojem letnem poročilu o kakovosti zraka ugotovila, da je bila onesnaženost zraka z delci PM10 lani najnižja, odkar izvajajo meritve. Prav tako pa ni bila na nobenem merilnem mestu presežena mejna letna vrednost za delce PM2,5. Tudi ravni vseh onesnaževal, razen ozona in svinca v Zgornji Mežiški dolini, so bile v letu 2021 nižje od tistih, ki jih dopušča zakonodaja.

Največ snega na Notranjskem in Kočevskem, ponekod do 30 centimetrov

12. 12. 2022 10.59

Nedeljsko sneženje je nekaterih predelom Notranjske in Kočevske prineslo skoraj 30 centimetrov snega, danes zjutraj pa je pritisnil še mraz. Kljub temu da se je v večjem delu Slovenije zjasnilo šele v zgodnjih jutranjih urah, je bila ponekod izmerjena najnižja temperatura po januarju.

Gasilci imeli polne roke dela, Arso opozoril pred poplavljanjem rek

11. 12. 2022 07.12

Te dni je obilno deževalo, nekatere reke pa so poplavljale. Uprava za zaščito in reševanje je največ težav spet pričakovala na območjih reke Kolpe in reke Krke. Padavine naj bi sicer do ponedeljka zjutraj večinoma ponehale. Uprava za zaščito in reševanje je poročala o večjem številu poplavnih dogodkov, zato so imeli gasilci polne roke dela.

Obeta se nam poplavljanje in naraščanje rek, snežne odeje po nižinah ne bo veliko

10. 12. 2022 10.13

Večji del Slovenije je z juga zajel nov pas padavin. Trenutno po nižinah dežuje, popoldne ali zvečer, ko nas bo s severovzhoda preplavil hladnejši zrak, pa se bodo dežne kaplje marsikje spremenile v snežinke. v noči na nedeljo in v nedeljo čez dan je zaradi obilnega deževja, ki je zajelo državo, pričakovati naraščanje in poplavljanje rek, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Največ težav pričakujejo na območju Kolpe, ki bo na nekaterih delih še poplavljala, in reke Krke. Veliko dela zaradi poplav pa imajo tudi gasilci.

ANIMACIJA: Večji del Slovenije bo pobelil sneg, sledila bodo mrzla jutra

09. 12. 2022 08.15

V višjih legah že nekaj časa vladajo povsem zimske razmere, v soboto zvečer in v noči na nedeljo pa bo sneg pobelil tudi nižine. Ohladitev bo najverjetneje dovolj izrazita, da se bodo dežne kaplje spremenile v snežinke v večjem delu Slovenije, izjema bodo le nižji deli Primorske. Povsem po nižinah sicer ne kaže na debelejšo snežno odejo, bo pa to sneženje uvod v nekajdnevno obdobje mrzlega vremena s temperaturami, ki se bodo ob jasnih nočeh brez vetra spuščale globoko pod ničlo in tudi čez dan se marsikje ne bodo dvignile nad ledišče. Naraščati so začele tudi reke, čez noč lahko prestopijo bregove.

Kako se primerno pripraviti za zimske gorske podvige?

06. 12. 2022 18.25

Decembrske dni spremljajo nižje temperature, tema, megla in sneg, kar marsikoga zadržuje med štirimi stenami, vendar mednje nikakor ne sodijo pohodniki, ki obožujejo gore v vseh letnih časih. A prav pozimi je nevarnost nesreč v gorah večja, sploh če za gorske podvige nismo primerno pripravljeni. Zakaj se največ nesreč zgodi ravno v sredogorju, kaj je obvezna oprema in kdo ter kako se lahko loti turnega smučanja?

Oranžni alarm za južni del države

03. 12. 2022 11.13

Popoldne in zvečer se lahko ob padavinah predvsem na območju Notranjske in Kočevske med približno 500 in 1000 m nadmorske višine pojavljata žled in poledica, pravijo na Agenciji RS za okolje (Arso). Za južni del Slovenije so zato v tem času izdali oranžno vremensko opozorilo. Na srečo so zadnje napovedi sicer skromnejše s padavinami, dodajajo.

Arso opozarja: V soboto možna žled in poledica

02. 12. 2022 07.34

Ledeno vreme se še ne bo končalo. Agencija za okolje RS je namreč izdala opozorilo, da se bosta v soboto ob padavinah od jutra do večera v nekaterih krajih pojavljala žled in poledica. Petkovo snežno pošiljko pa so medtem prejeli v Kranju, kjer je zapadlo nekaj centimetrov snega, prav tako pa je tanka snežna odeja prekrila tudi Logatec in Kočevje. Na Kredarici je ponoči zapadlo 12 centimetrov snega in na najvišji meteorološki postaji je tako snežna odeja debela 72 centimetrov.

Rezultati analize: vrednosti kroma pod mejno vrednostjo

25. 11. 2022 13.10

Po izpustu kromovih spojin iz podjetja zreškega Uniorja v okoliški zrak je Arso v sodelovanju z Biotehniško fakulteto 18. novembra izvedel vzorčenje tal. Rezultati analiz kažejo, da so vse izmerjene vrednosti celokupnih spojin v odvzetih vzorcih tal pod predpisano mejno vrednostjo, vsebnost šestvalentnega kroma pa pod mejo kvantitativne določitve. Izmerjene vrednosti celokupnega kroma so v mejah naravnega ozadja. V Uniorju so medtem napovedali neodvisni revizijski pregled izrednega dogodka.

16 milijonov evrov za učinkovito protipoplavno zaščito Pirana splavalo po vodi

23. 11. 2022 06.34

Tako v Izoli kot v Piranu je morje znova zalilo obalo, vendar plima ni bila tako visoka kot v torek in večjih težav ni povzročila. Gasilci so tako uspešno zajezili prelivanje proti stanovanjskim objektom. Domačini, naveličani vse pogostejših in vse višjih plimovanj, po katerih vsakič znova preštevajo škodo, pa se sprašujejo, kdaj bodo dobili učinkovito protipoplavno zaščito. Kot kaže, je 16 milijonov evropskega denarja za ta projekt splavalo po vodi.

Ali zavarovalnice krijejo škodo na avtomobilih, ki jih je zalilo morje?

23. 11. 2022 13.33

Visoka plima in kombinacija vetrovnih razmer je vplivala, da je morje poplavljalo in med drugim poškodovalo vozila na parkiriščih v Izoli in Piranu, ki jih lastniki niso pravočasno umaknili. Da bo morje prestopilo bregove obale, so opozarjale pristojne institucije, prav tako je denimo občina Piran na svoji spletni strani obvestila, naj lastniki odpeljejo avtomobile oz. naj jih ne parkirajo na parkiriščih ob morju. Zanimalo nas je, ali zavarovalnice krijejo škodo na ustrezno zavarovanih avtomobilih v primerih, ko pristojni opozorijo na nevarnost?

Snežinke ponekod dosegle tudi nižine, a snežna odeja se ne bo obdržala

22. 11. 2022 07.12

Padavine so zajele večji del Slovenije. Snežilo je v Ribnici in Kočevju, pa na Koroškem, Štajerskem in v Prekmurju. Po podatkih vremenoslovcev nižine večinoma ostajajo brez snežne odeje, je pa prvič letos obilneje zasnežilo sredogorje. V gorah naj bi ponoči zapadlo do 25 centimetrov snega, po nižinah pa pričakujejo predvsem plundro. A zimska idila ne bo trajala dolgo. Temperature so namreč še vedno previsoke, da bi se snežna odeja lahko obdržala. Bi pa moker in težek sneg lahko povzročal težave – drevje je ponekod še vedno olistano in verjetni so lokalni snegolomi. Proti jutru bo sneženje ponehalo.

ANIMACIJA: Snežilo bo do nižin, ponekod tudi do 25 cm snega

21. 11. 2022 10.41

Torek nam bo prinesel zelo pestro vremensko dogajanje. Na vreme pri nas bo vplival manjši ciklon, ki bo ob dotoku mrzlega zraka nastal nad Genovskim zalivom in se nato čez severni Jadran pomikal proti vzhodu. Zračni tlak bo v njegovem središču padel pod 990 milibarov, kar se ne zgodi zelo pogosto.

Potresni sunek v bližini Pesare v Italiji, čutili smo ga tudi v Sloveniji

20. 11. 2022 08.25

Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so danes ob 6.20 zabeležili potresni sunek magnitude 4,3 v morju v bližini Pesare v Italiji. Čutili so ga tudi nekateri prebivalci Slovenije, kažejo podatki Arso.

Arso začel ugotavljati morebitno okoljsko škodo po izpustu Uniorja

18. 11. 2022 16.40

Predstavniki Arsa so, potem ko so v četrtek prejeli informacijo o izpustu v Uniorju, obiskali tovarno. Kot so sporočili, so v skladu s pristojnostmi pričeli z ugotavljanjem morebitnega nastanka okoljske škode na tleh, zavarovanih vrstah, habitatnih tipih ali vodah. Prvi mož zreške skupine je sicer zagotovil, da dogodek po prvih preliminarnih analizah ni vplival na okolje. Na pristojnem ministrstvu pa so napovedali notranji nadzor na okoljskem inšpektoratu.

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'

18. 11. 2022 06.00

Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?

Unior: Izpust ni škodoval okolju, obžalujemo pa pozno obveščanje

17. 11. 2022 15.57

V Uniorju so predstavili več podrobnosti o okoljski nesreči 26. oktobra, ko je iz kadi za galvanizacijo zaradi okvare naprave za čiščenje odpadnih plinov v zrak ušla manjša koncentracija kromovega trioksida. Pri tem se je zastavljalo vprašanje, zakaj o tem niso javnosti obvestili pravočasno in zakaj jih ni obiskal noben državni organ.

Italijo stresel močnejši potres

09. 11. 2022 07.18

Italijo je nekaj minut čez sedmo stresel potres z magnitudo 5,7, poroča Evropsko-mediteranski seizmološki center (EMSC). Epicenter potresa je bil v Jadranskem morju, na globini 10 kilometrov, približno 61 kilometrov vzhodno od Riminija oziroma približno 29 kilometrov severno od mesta Senigallia. Italijanski inštitut za geofiziko (INGV) poroča o najmanj 20 popotresnih sunkih, ki so dosegali moč od 2,4 do 4.

Primorsko prešla nevihtna linija, ki se je nato pomaknila proti vzhodu

04. 11. 2022 08.21

Občasne krajevne padavine so se v noči na petek krepile in nato razširile nad vso državo. Že zjutraj je Regijski center za obveščanje Koper zaradi visokega plimovanja morja in močnega južnega vetra sprožil sireno javnega alarmiranja. Fronta se je nato preko osrednje Slovenije pomaknila proti vzhodu.

Nadpovprečno topel oktober: kratki rokavi v višavju, na Obali pa skok v morje

31. 10. 2022 19.14

Iztekajoči se oktober nas je zagotovo presenetil z visokimi temperaturami, ki jih mnogi ne pomnijo. V nedeljo so pri Kočevju izmerili dobrih 28 stopinj Celzija. Mnogi so v ponedeljek nad 2000 metri pohajali v kratkih rokavih in kratkih hlačah, pravo poletno vzdušje pa je vladalo tudi v Izoli, kjer je temperatura vode merila skoraj 20 stopinj Celzija. Visoke temperature so tako privabile številne kopalce, ki so v ponedeljek brez težav poležavali na soncu in se hladili v vodi.

Na Voglu padlo 169 mm dežja, Kanin najbolj moker in najbolj sončen kraj

22. 10. 2022 18.23

Prešla nas je hladna fronta in dež z nevihtami je zajel vso državo. Kot so sporočili vremenoslovci z Arsa, je na Voglu padlo 169 mm, v Bovcu 148 mm in v Breginju 145 mm padavin. Še več dežja je bilo za grebenom Kobariškega Stola. Italijanska postaja Učja je izmerila kar 245 mm padavin. Večina jih je padla le v desetih urah. Ponoči bo dež ponehal, kakšno vreme pa nas čaka v prihodnjih dneh?

Kakšna zima nas čaka v času energetske krize?

22. 10. 2022 15.00

Države po Evropi se sprašujejo, kako bodo prebrodile energetsko krizo to zimo, ljudje pa po tihem upajo, da bodo temperature prizanesljive in s tem tudi nižji stroški za ogrevanje. In kaj pravijo meteorologi? Kako huda bo prihajajoča zima, kje jo bodo najbolj občutili in kaj lahko pričakujemo na sončni strani Alp?