ARSO

Za celotno Slovenijo velja velika požarna ogroženost
01. 07. 2022 09.36
Pred nami je še en vroč konec tedna, ki bo tudi v hribe prinesel visoke temperature, napoveduje Agencija RS za okolje. A tokrat z eno spremembo. "Tokrat boste, kot kaže, ob odhodu v hribe doma lahko pustili dodatna oblačila, ki vam pridejo prav, če vas ujame dež, zato pa prostor v nahrbtniku zapolnite z vodo, da ne pride do dehidracije," so še dodali. Opozarjajo namreč tudi na veliko toplotno obremenitev, ki Slovenijo že več dni drži v svojem primežu. Za celotno državo je razglašena velika požarna ogroženost v naravnem okolju.

Za celotno državo razglasili veliko požarno ogroženost
30. 06. 2022 15.59
Uprava za zaščito in reševanje je razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja na območju celotne države. To pomeni, da je od petka v naravnem okolju prepovedano požigati in odmetavati gorečih ali vnetljivih predmetov in snovi.

Veter znova podiral drevesa, na Koroškem poplavilo ceste in kleti
29. 06. 2022 20.44
Visoke temperature so se po še eni tropski noči nadaljevale tudi danes. Agencija za okolje je znova izdala opozorilo pred veliko toplotno obremenitvijo, ki je bila sredi dneva in popoldan prisotna po nižinah. Ponekod po državi so jo presekala krajevna neurja, na Koroškem in območju Sevnice je podrlo nekaj dreves, klestila je manjša toča. Zalilo je tudi nekaj cest in kleti.

Padel temperaturni rekord, vročino presekala neurja s točo
28. 06. 2022 11.50
Vroč in jasen dan so presekala krajevna neurja. Močnejši nalivi so najprej zajeli jugozahod države, nato so se razširili tudi na osrednjo Slovenijo. Na območju Sežane in Postojne je klestila toča, velika kot jajce. Agencija RS za okolje je sicer za vso državo izdala oranžno opozorilo pred nevihtami. Ob tem opozarjajo tudi, da se v teh dneh nad Slovenijo zadržuje puščavski prah iz severne Afrike. Največja onesnaženost s prašnimi delci je prav danes.

Opozorila so bila zaman: težave so tukaj
28. 06. 2022 06.00
Premalo je posluha za strokovne ugotovitve, ki so nam omogočale pripravo postopkovnikov za odziv na trenutne razmere, pravi agrometeorologinja Andreja Sušnik. Časa je bilo dovolj, ampak še vedno se v lastni coni udobja mnogi prepričujejo, da je to morda le kratkotrajna zgodba, ki bo minila, ampak težave so tukaj. Lahko se zgodi tudi, da se bomo v tradicionalno z vodnimi viri bogati Sloveniji morali odločati, komu dati prednost.

Suša na zahodu države bi lahko ob ekstremni vročini prešla v izredne razmere
27. 06. 2022 12.31
Glede na podatke Arsa smo v preteklem tednu na zahodnem delu Slovenije beležili izrazito sušo, vročinski val in pomanjkanje padavin pa stanja tudi ta teden ne bosta izboljšala. "Oranžne cone lahko v nekaj dneh ob tako ekstremi vročini, kot je napovedana za ta teden, preidejo tudi v izredne razmere," opozarja Andreja Sušnik, agrometeorologinja iz Arsa. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da lahko v sušnih razmerah vsi prispevamo k manjši porabi vode.

Sušne razmere se zaostrujejo, pozivi k odgovornemu ravnanju s pitno vodo
24. 06. 2022 10.37
Ob visokih temperaturah se je po državi stanje vodne bilance površinskega sloja tal kot tudi hidrološke suše poslabšalo. V večjem delu zahodne, osrednje in jugozahodne Slovenije je tako že prisotna izrazita suša, ki lahko ob vročinskem valu preide tudi na mejo izjemne suše, svari Arso, ki poziva k odgovornemu ravnanju s pitno vodo.

Močan veter podiral drevesa in odkrival strehe, klestila tudi toča
22. 06. 2022 08.35
Predvsem jugovzhodni in severni del države so v torek ponovno zajela neurja z močnim vetrom in dežjem, ponekod je padala tudi toča. Uprava za zaščito in reševanje je največ težav zabeležila na območju občin Črnomelj, Metlika, Novo mesto, Semič in Straža. V večernem času lahko pričakujemo nova krajevna neurja, ki bodo nastala predvsem na sevrovzhodu države. Arso je za ta del države izdal oranžno opozorilo.

Slovenijo prešle močnejše nevihte z nalivi, klestila tudi toča
21. 06. 2022 07.47
Tudi na prvi dan koledarskega poletja so se v Sloveniji pojavljale močnejše nevihte z nalivi. Uprava RS za zaščito in reševanje je obvestila o dogodkih večjega obsega z območij občine Hoče-Slivnica, Lenarta, Laškega, Radencev, Semiča, Črnomlja, Svete Ane, Straže in Novega mesta. Iz Slovenj Gradca in Metlike so poročali o vetrolomu, na Dolenjskem, v Lovrencu na Pohorju ter Radljah ob Dravi pa je klestila toča v velikosti jajca.

Kakšne so temperature slovenskega morja, jezer in rek?
17. 06. 2022 16.18
Dodobra smo že zakorakali v poletno sezono, Slovenija pa se že pripravlja na prvi vročinski val. Odprla so se že številna kopališča, tudi naravna. Kopalna sezona v morju se je začela s 1. junijem, na jezerih in rekah pa 15. junija. In kakšne so temperature voda v teh vročih dneh? Če se boste v teh vročih dneh želeli ohladiti, je mogoče bolje izbrati kakšno hladnejše jezero ali reko. Temperature morja namreč že dosegajo 25 stopinj Celzija

V Slovenijo prihaja prvi letošnji vročinski val
17. 06. 2022 15.41
Pred Slovenijo je prvi letošnji vročinski val. Temperature bodo namreč že konec tedna dosegle pa tudi presegle 30 stopinj Celzija. Najbolj vroče bo na Goriškem in v Vipavski dolini, kjer se bodo temperature približale tudi 35 stopinjam Celzija, v prvi polovici prihajajočega tedna pa lahko podobno visoke temperature pričakujemo v večjem delu Slovenije. Na vročinski val se medtem pripravljajo tudi na Hrvaškem.

V silovitem neurju strela udarila v hišo, eno osebo prepeljali v bolnišnico
16. 06. 2022 07.31
Vroč in soparen četrtek so ohladile krajevne plohe in nevihte. Najhuje je bilo na Štajerskem, Koroškem ter na vzhodu in jugovzhodu države. Aktivirane so tako poklicne kot prostovoljne gasilske enote, saj o dogodkih večjega obsega poročajo na več kot 20 lokacijah. Neurja so poskrbela za več nevšečnosti, med drugim so bregove prestopili nekateri hudourniki, poplave pa so zalile tudi nekatere stavbe. V občini Hoče-Slivnica je prišlo do vetroloma, plazovi pa so ponekod prekinili cestne povezave. V Spodnji Polskavi pa je strela udarila v stanovanjsko hišo, eno osebo so prepeljali v bolnišnico.

Kako pogosto se med kopalno sezono preverja kakovost vode?
12. 06. 2022 19.35
Na Bledu in v ostalih slovenskih jezerih in rekah se bo čez tri dni uradno začela kopalna sezona, v morju pa se je ta začela že v začetku meseca. Kopalci se povsod lahko kopajo brezskrbno, sodeč po analizah je namreč voda povsod ustrezna. Tudi lani so bile vse kopalne vode ustrezne, večinoma celo odlične kakovosti, kar nas uvršča v sam vrh evropskih držav po čistoči teh voda. Kako pogosto pa Agencija za okolje med kopalno sezono preverja kakovost vode in kje?

Zaradi neurij oranžno opozorilo, ponekod že klestila toča
05. 06. 2022 10.01
Za severni in jugozahodni del države je napovedana možnost krajevnih neurij z močnimi nalivi in sunki vetra, izključen ni niti pojav toče. Agencija RS za okolje je zato izdala oranžno vremensko opozorilo. Neurje s točo se je sicer že razbesnelo v okolici Celja, med drugim o toči poročajo iz širšega območja Vojnika. Precej velika toča je klestila tudi na območju Frankolovega.

Nekateri vodni viri po nesreči v Melaminu očitno vendarle onesnaženi
28. 05. 2022 08.07
Javno podjetje Hydrovod Kočevje je obvestilo uporabnike pitne vode ponekod na območju Kočevskega in Bele krajine, da po mnenju Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Agencije za okolje RS obstaja verjetnost povezave oz. možnost zatekanja onesnaževal iz tovarne Melamin prek reke Rinže ali Bilpe v vire pitne vode. NIJZ zato ljudem na tem območju odsvetuje uporabo vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno. Okoli 1100 osebam bodo s cisternami dostavili nujno potrebne količine pitne vode.

Morje ponovno na prijetnih 23 stopinj Celzija v prihodnjih dneh
20. 05. 2022 13.19
Če je včerajšnji izraziti padec temperature morja na 16 stopinj Celzija koga spravil v slabo voljo ali ga odvrnil od izleta ali oddiha na obali, vremenoslovci zdaj mirijo, da se segreva nazaj. Ker ne bo burje, se bo v prihodnjih dneh ponovno postopoma ogrelo na 23 stopinj Celzija ali celo več. Podobno stanje se obeta tudi na Hrvaškem.

Slovenijo prekrili nevihtni oblaki: na Dolenjskem tudi nekaj sodre
01. 05. 2022 14.32
Po vremensko lepi soboti so se uresničile slabše napovedi – nebo nad Slovenijo se je pooblačilo, nastale so krajevne plohe in nevihte. Okolico Novega mesta je okoli poldneva zajel močan naliv, ponekod je padala sodra. Tudi na jutrišnji dela prost dan bo vreme precej nestanovitno.

Prvič letos več kot 25 stopinj, smučarji pa še niso rekli zadnje
14. 04. 2022 20.54
Za nami je topel dan, termometer je ponekod pokazal celo 25 stopinj Celzija ali več. Prvič v letošnjem letu, sporočajo z Agencije RS za okolje (Arso). Razveseljiv je tudi pogled na vremensko napoved za praznični konec tedna, kapljica dežja je izrisana samo nad petkom, potem pa sledijo bolj suhi dnevi. Vseeno bo razmeroma hladno, česar se veselijo predvsem smučarji, ki nameravajo podaljšani vikend izkoristiti za še enega izmed zadnjih skokov na bele smučine.

Slovenijo dosegla hladna fronta: sneg tudi do nižin, sodra pobelila pokrajino
09. 04. 2022 09.12
Slovenijo je dosegla izrazita hladna fronta. Tako kot je bilo pričakovano, se je meja sneženja ob močnejših padavinah marsikje v zahodni, južni in tudi v osrednji Sloveniji za krajši čas spustila do nižin. Nekaj snežink je burja prinesla celo v nižje dele Primorske, kjer je bilo še pred nekaj urami okoli 20 stopinj Celzija. Zaradi nevarnosti močnega vetra je ARSO za nekatere dele Slovenije izdal oranžno opozorilo.

V višjih legah ponovno zima, med drugim sneži v Ratečah in na Bohinjskem
31. 03. 2022 14.31
Daljše obdobje suhega vremena so prekinile težko pričakovane padavine, ki so pravi balzam za naravo. Ker nas od severa preplavlja hladnejši zrak, se je v višje lege vrnila zima, meja sneženja pa se niža. Med drugim sneži v Ratečah in na Bohinjskem, kjer lahko do noči zapade od 5 do 15 centimetrov snega, je napovedal naš hišni prognostik Rok Nosan. Tudi v petek se bodo še pojavljale občasne padavine, ki pa jih bo precej manj kot danes.

Zagorelo na več lokacijah ob progi med Ljubljano in Kranjem
23. 03. 2022 15.06
Uprava RS za zaščito in reševanje poroča, da je zagorela suha trava ob železniški progi med Ljubljano in Kranjem, in sicer na več lokacijah. Kot nam je povedal poveljnik ljubljanske gasilske brigade, naj bi ogenj zanetila okvara vlaka. Zaradi suše je po Sloveniji razglašena velika požarna ogroženost. Uprava poroča o številnih požarih.

Agrometeorologinja: Travniki kričijo po vodi, v slabem stanju ozimna žita
23. 03. 2022 11.30
Že minula zima ni postregla z dosti padavinami, suša pa se nadaljuje tudi v spomladanski čas. Že nekaj tednov več ali manj povsod po Sloveniji ni bilo padavin. Travniki kričijo po vodi, v slabem stanju so ozimna žita, presušeni so gozdovi, je trenutne razmere povzela agrometeorologinja Andreja Sušnik.

Čeprav je očem nevidna, je ključna za naš obstoj
22. 03. 2022 09.14
Velika večina tekoče sladke vode na svetu je skrita pred našimi očmi. "Podzemne vode so nevidne, a njihov vpliv je viden povsod," opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Letos je svetovni dan voda namenjen osveščanju o pomenu podzemnih voda in poteka pod sloganom Nevidno naredimo vidno.

Na Ratitovcu reševali planinca. Pristojni opozarjajo: led in plazovi
18. 03. 2022 08.07
Planinska zveza Slovenije in kranjski policisti planince ob koncu tedna opozarjajo na možnost snežnih plazov in varljivega lepega vremena, saj led v visokogorju še vedno predstavlja veliko tveganje. V četrtek so gorski reševalci na Ratitovcu zaradi padca na poledeneli površini reševali poškodovanega planinca, prejšnji konec tedna pa se je podobno poškodovala tudi planinka na poti na planino Prevala.

Prihodnji teden temperature tudi nad 20 stopinj Celzija
18. 03. 2022 07.31
V meteorološko pomlad smo zakorakali že pred slabimi tremi tedni, v nedeljo ob 16. uri in 33 minut pa vstopamo še v koledarsko pomlad. Njen začetek bo razmeroma hladen, nato pa bo iz dneva v dan topleje. Sredi prihodnjega tedna bodo temperature v večjem delu Slovenije prvič letos dosegle in ponekod tudi že presegle 20 stopinj Celzija, sončno in toplo vreme pa se bo, kot kaže, nadaljevalo vse do konca meseca. Izsušenost vrhnjega sloja tal se bo ob tako visokih temperaturah še dodatno povečala, to pa tik pred začetkom vegetacijske sezone, ko rastline potrebujejo vse več vode, niso dobri obeti.

Nebo nad Slovenijo v pastelnih barvah: kriv je saharski pesek
16. 03. 2022 10.12
Ste sinoči na nebu opazili nenavadne barve? Slovenska agencija za okolje (Arso) je opozorila, da je precejšen del Evrope pod oblakom puščavskega prahu, ki so ga prinesli južni vetrovi z območja Sahare.

Šibek potresni sunek v bližini Anhovega
15. 03. 2022 11.01
Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so danes ob 10.09 zabeležili šibek potresni sunek z magnitudo 1,6. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa 69 kilometrov zahodno od Ljubljane, v bližini Anhovega.

Padavin še ni na vidiku, po občutni otoplitvi že kmalu sledi nova ohladitev
14. 03. 2022 07.30
Vstopamo že v tretji teden marca, v katerem bo svetli del dneva postal daljši od noči. Kljub vse močnejšemu soncu, ki nam ga prinašajo daljši dnevi, nas po prehodni otoplitvi v drugi polovici tedna čaka nova ohladitev. Ker obilnejših padavin še ni na vidiku, se bo izsušenost vrhnjega sloja tal še povečala, zato je za večji del Slovenije razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Izjema so le alpske doline in drugi višje ležeči kraji, ki jih še prekriva snežna odeja.

Primorska avtocesta med Kastelcem in Kozino znova odprta
27. 02. 2022 12.26
Ponekod po Sloveniji piha močnejši veter. Kot opozarja Arso, bodo najmočnejši sunki burje na Primorskem do večera dosegali hitrost od 100 do 120 kilometrov na uro. Veter težave povzroča tudi v prometu. Primorska avtocesta med priključkoma Kastelec in Kozina proti Ljubljani je bila zaradi močnega vetra zaprta od jutra, okoli 15. ure so jo ponovno odprli.

Sežigalnice tudi v Ljubljani in Mariboru – cenejše ogrevanje ali strup?
20. 02. 2022 18.58
Tone in tone ogljikovega monoksida, amonijaka in kroma se valijo iz dimnikov naših sežigalnic. Kje končajo naši odpadki? Ne le na odlagališčih po Bosni in Srbiji, vse pogosteje tudi v naših domačih radiatorjih. Sta sežig in sosežig odpadkov dala odgovor na pereče vprašanje odlaganja odpadkov? Ali prinašata preveliko tveganje za zdravje, pitno vodo in zemljo? Evropska unija že tri leta svetuje, naj članice postopoma opustijo finančno podporo sežiganju odpadkov, ki ni več opredeljeno kot trajnostno. Medtem pa se občine na vseh koncih Slovenije navdušujejo za izgradnjo novih sežigalnic. Lokacije so tako rekoč že izbrane.