ARSO

Nizek pretok rek lahko vodi v pogine ribjih vrst: 'Stanje je kritično'

01. 08. 2022 16.36

Suša, ki traja že več mesecev, vpliva tudi na rečne in potočne struge, ki postajajo vse bolj suhe. "Stanje v slovenskih vodah je kritično," opozarjajo na Ribiški zvezi Slovenije. Nizek pretok v povezavi s konstantno visoko temperaturo pomeni pregrevanje vode, zmanjšanje vsebnosti kisika v vodi, kar lahko vodi v pogine določenih ribjih vrst – v prvi vrsti salmonidne vrste, kot so postrv, lipan in sulec, kasneje sledijo tudi krapovske vrste.

Letošnja suša hujša od tiste leta 2017: Najbolj prizadeti so nasadi zelenjave in žit

01. 08. 2022 11.50

Pretekli vikend so vroče poletne dni v nekaterih predelih Slovenije prekinile plohe. Vendar je bila količina padavin bistveno premajhna, da bi končala že večmesečno sušo. Zaradi dolgotrajne suše listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Suša je prizadela tudi kmetovalce in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Roman Žveglič ocenjuje, da je škoda zaradi suše letos že večja od tiste leta 2017. Najbolj so prizadeti nasadi zelenjave in sadja, trajni nasadi poljščin, tudi žit je zaradi vročinskih udarov od 20 do 30 odstotkov manj.

Vročina se bo stopnjevala: temperature vse do 38 stopinj Celzija

01. 08. 2022 10.02

Po manjši osvežitvi, ki smo je bili deležni v preteklih dneh, se bodo temperature v tem tednu zaradi vročega afriškega zraka znova dvignile, ponekod do 38 stopinj Celzija. Najbolj vroče bo v četrtek in petek, ob koncu tedna pa nas bodo morda spet nekoliko ohladile krajevne plohe in nevihte. Obilnejšega deževja še ni na vidiku, prav tako dolgotrajnejših ohladitev.

Zaradi dolgotrajne suše listje že dobiva jesenske barve, vse bolj suhe tudi struge

30. 07. 2022 13.57

Današnje padavine so premalo za bistveno izboljšanje suše, napadle količine se med kraji zelo razlikujejo. Zaradi dolgotrajne suše listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Na južnem Primorskem je bilo kar nekaj padavin, nekoliko bolj severneje, na kraških požariščih, pa bolj za vzorec, je povedala meteorologinja na Arsu Katja Kozjek Mihelec. Rižanski vodovod tako v Istro vodo še vedno dovaža s cisternami.

V noči na soboto nas bo prešla hladna fronta

28. 07. 2022 07.17

Torkove in sredine nevihte večjemu delu Slovenije niso prinesle obilnejšega dežja, zato je pozornost že usmerjena na hladno fronto, ki nas bo prešla v noči na soboto. Sredini izračuni meteoroloških modelov kažejo, da bodo nevihte ponovno začele nastajati v petek popoldne. Agencija za okolje pa je v Kopru v juliju zabeležila že 19 tropskih noči in najtoplejšo noč, ko se je temperatura spustila le do 26,3 stopinje Celzija.

Najvišja julijska temperatura 39,4 stopinje Celzija

27. 07. 2022 12.37

Agencija za okolje je objavila podatke o najvišjih temperaturah v juliju. Živo srebro se je najviše povzpelo 23. julija v kraju Dobliče pri Črnomlju, kjer so na meteorološki postaji izmerili 39,4 stopinje Celzija. Zabeležili so tudi visoke dnevne povprečne temperature.

Padavine, ki so nastale nad morjem, zajele tudi del Krasa

27. 07. 2022 09.29

Nad morjem so začele nastajati plohe, ki so zajele tudi del Krasa. Čeprav padavin ni bilo veliko, pa so pomagale pri tem, da so gasilci lažje zatrli večje žarišče, ki se je pojavilo nad Mirnom. Sicer bo danes delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, z izjemo Primorske, ki bo sončna. Popoldne se bo lahko predvsem ob alpsko-dinarski pregradi še razvila kakšna nevihta.

Največ dežja na skrajnem jugu države, na goriškem Krasu le nekaj kapelj

26. 07. 2022 07.51

Po sončnem in zelo vročem ponedeljku s temperaturami, ki so se na Goriškem in v Vipavski dolini povzpele tudi do 38 stopinj, nam je torek končno prinesel dobrodošlo osvežitev z dežjem. Vendar pa hladna fronta goriškemu Krasu ni prinesla večje količine dežja. Nalivi so se namreč pojavljali nekoliko južneje, in sicer v pasu od Slovenske Istre, čez južni del Notranjske do Kočevske, kjer je ponekod padala tudi toča. Nad Obalo se je sicer razvila močnejša nevihta, ki je tamkajšnjim prebivalcem prinesla ohladitev.

Napovedane padavine bodo pomagale pri gašenju, a suše ne bodo končale

25. 07. 2022 15.11

Sončno in vroče vreme bo v torek zamenjala hladna fronta, je napovedal dežurni meteorolog Agencije za okolje Blaž Šter. Padavine se bodo zgodaj zjutraj pojavile na zahodu in čez dan zajele vso državo. Pričakujemo lahko tudi posamezne nevihte. Pri požaru na Krasu bodo padavine sicer pomagale, a suše tudi zaradi burje ne bodo končale, je ocenil. Bo pa dež blagodejno vplival na toplotno obremenitev.

Ponoči na terenu 1000 gasilcev. Šestan: Bojimo se jutrišnje burje

23. 07. 2022 07.15

Kraške vasi in zaselke skuša obvarovati več kot 1000 gasilcev in 136 vojakov SV. Čeprav so si z vsemi močmi več dni prizadevali to preprečiti, je ogenj zajel tudi Trstelj, najvišji hrib na Krasu. Kasneje so požar tam omejili. V veliko pomoč gasilcem so tudi zračne sile: 15 zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Romunije, Avstrije, Madžarske in Italije. Na pomoč so priskočila tudi romunska letala Spartan in Hercules. Prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Skozi noč bo na terenu ostalo 1000 gasilcev.

V Črnomlju z več kot 39 stopinjami padel julijski temperaturni rekord

23. 07. 2022 17.56

Preseženih je bilo več temperaturnih rekordov. Do sedaj se je živo srebro najvišje povzpelo v Dobličah pri Črnomlju, kjer je merilna postaja agencije za okolje (Arso) namerila 39,4 stopinje Celzija. Doslej je bila v Črnomlju najvišja julijska temperatura izmerjena pri 38 stopinjah Celzija.

Oblak dima se je s Krasa razširil nad velik del Slovenije

23. 07. 2022 13.52

"Vajeni smo rdečkastih sončnih zahodov, ne pa rdečega sonca," pravijo na Agenciji RS za okolje (Arso). Tega so ugledali ponekod na Gorenjskem in v osrednji Sloveniji. Oblak dima se je namreč v petek popoldne in zvečer razširil s Krasa. Spletna kamera na Ratitovcu je pokazala, da je dim dosegel tudi Julijske Alpe. Že ves dan pa tudi v našo redakcijo prihajajo obvestila, kje vse so ga prebivalci opazili.

V Podnanosu in Tolminu 39 stopinj Celzija, v Novi Gorici pa kar 40

22. 07. 2022 15.48

Letos v Sloveniji tako visoke temperature dopoldne še nismo izmerili. V Podnanosu je že ob 11. uri termometer pokazal kar 37 stopinj, popoldne, ko se je šibka burja obrnila v maestral, pa se je živo srebro tam in v Tolminu povzpelo celo na 39 stopinj Celzija. Ob 15. uri je samodejna vremenska postaja v Novi Gorici izmerila 40 stopinj Celzija. V soboto, ko bo zapihal jugozahodni veter, bomo podobno visoke temperature izmerili tudi v nekaterih krajih osrednje in vzhodne Slovenije.

Na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem izjemna suša

22. 07. 2022 12.42

Agencija za okolje je izdala nove podatke o stanju suše po Sloveniji. Izjemna suša je na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem, na Dolenjskem, Spodnjeposavskem in v Pomurju je suša zmerna, na Zgornjesavskem so razmere za ta čas običajne, drugod pa je suša izrazita. Vodnatost rek je povsod po državi mala in ustaljena s trendom počasnega zmanjševanja. Prihodnji teden bo predvidoma brez padavin, nevihte, za katere je večja verjetnost od torka naprej, pa ne bodo pripomogle k izboljšanju količin podzemne vode.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev

21. 07. 2022 05.04

Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Izdano dvojno rdeče opozorilo: zaradi vročine in požarne ogroženosti

21. 07. 2022 08.51

Četrtek smo v večjem delu Slovenije začeli s prijetno svežino, a že kmalu nam bo spet vroče. K nam se namreč širi afriški zrak, ki nam prinaša stopnjevanje vročine. V sredo se je najbolj ogrelo na Goriškem, Tolminskem in v Vipavski dolini, kjer so temperature lokalno presegle 37 stopinj Celzija, danes pa bo tukaj še za stopinjo ali dve bolj vroče. Arso je za petek, soboto in nedeljo povišal stopnjo vremenskega opozorila za visoke temperature za Primorsko na najvišjo – rdečo stopnjo. V soboto bo rdeče opozorilo veljalo tudi za osrednjo in JV Slovenijo.

Za jugozahodni del države razglašena zelo velika požarna ogroženost

20. 07. 2022 07.02

Uprava RS za zaščito in reševanje je z današnjim dnem razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja v občinah Ankaran, Izola, Koper, Piran, Hrpelje-Kozina, Divača, Sežana, Komen, Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Nova Gorica, Kanal, Brda, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Ajdovščina in Vipava.

Jugozahod Slovenije za prihodnje dni obarvan rdeče

19. 07. 2022 10.24

Vročina bo po napovedih vrhunec predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. V torek je se na Obali temperatura na 28 stopinj Celzija povzpela že ob 7. uri zjutraj, živo srebro pa se je čez dan najvišje, na 35,7 stopinje, dvignilo v Biljah pri Novi Gorici. Bo pa vsaj noč prinesla nekoliko olajšanja. Zrak po Sloveniji je zelo suh, zato se bo ponoči ob jasnem vremenu in šibkem vetru prijetno ohladilo, obljubljajo na Agenciji za okolje. Bo pa od srede naprej po nižinah v večjem delu Slovenije sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev. Za jugozahod so razglasili rdečo stopnjo ogroženosti zaradi nevarnosti požarov, gori tudi opozorilo za (pre)visoke temperature. Na Inšpektoratu za delo ponovno poudarjajo, da so delodajalci dolžni delavcem zagotavljati varne in zdrave delovne pogoje ter izvajati ukrepe, s katerimi jih zagotovijo.

Evropa se duši: na Iberskem polotoku več kot tisoč mrtvih

19. 07. 2022 09.00

Zahodna in severna Evropa se soočata z novim vročinskim valom. Na Iberskem polotoku se je živo srebro v ponedeljek povzpelo do 43 stopinj Celzija, zaradi česar je v zadnjih dneh v Španiji in na Portugalskem umrlo več kot tisoč ljudi. Na Otoku je padel temperaturni rekord, izmerili so 40,2 stopinje Celzija, prav tako so najvišjo temperaturo izmerili v Franciji, vročina ne prizanaša niti Nizozemcem. Poleg vročine se mnoge države borijo tudi z obsežnimi požari.

Požar na Krasu: burja se umirja, pogoji za gašenje boljši

18. 07. 2022 06.10

Na območju Renškega vrha nad Renčami še vedno gori, a je gasilcem požar, ki je vzplamtel v nedeljo dopoldan, do ponedeljka zjutraj uspelo spraviti pod nadzor. Kot nam je povedal vodja intervencije Simon Vendramin, se je burja nekoliko umirila, zato so tudi pogoji za gašenje boljši kot dopoldne in v nedeljo zvečer. Na kraju tako od petih ostaja le še en helikopter, 425 gasilcev pa gasi manjše izbruhe in skrbi, da se požarna linija ne bi premaknila. In medtem ko policija vzrok požara še preiskuje, so domačini prepričani, da ne gre za nesrečo.

Zaradi suše je nenavadno hitro presahnilo Cerkniško jezero

18. 07. 2022 15.04

Tudi na Notranjskem vztraja huda suša, kar je opaziti na površinskem sloju tal, vodotokih in podzemnih vodah. Glede na običajno stanje za ta čas v letu v površinskem sloju tal primanjkuje približno 120 milimetrov vode. Zaradi pomanjkanja padavin in vročine je tako nenavadno hitro presahnilo tudi Cerkniško jezero.

Kredarico pobelila sodra, naslednji teden znova mogoči temperaturni rekordi

16. 07. 2022 21.06

Hud vročinski val, ki je že zajel zahodno Evropo, se bo v prihodnjem tednu razširil tudi nad Slovenijo. Izračuni meteoroloških modelov kažejo, da se bo vročina pri nas začela stopnjevati v torek, vrhunec pa bo predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. Ob novem vročinskem valu pa se bo pričakovano okrepila tudi suša. V soboto zvečer so medtem ponekod po Sloveniji še nastajale posamezne plohe in nevihte. Sodra je pobelila tudi Kredarico.

Janković navedbe o slabem zraku v Ljubljani označil za natolcevanja

12. 07. 2022 14.02

Potem ko je Zdravniška zbornica Slovenije posvarila pred onesnaženim zrakom v Ljubljani, zaradi česar nasprotuje sežigalnici v Mostah, so na Mestni občini Ljubljana opozorili, da uradni podatki o kakovosti zraka kažejo, da mejne vrednosti onesnaževal niso presežene. Župan Zoran Janković pa je tovrstne navedbe označil za natolcevanja.

Nalivi nemočni proti suši, naslednji teden pa spet nad 35 stopinj Celzija

06. 07. 2022 19.39

Letošnja suša je podobna tisti katastrofalni iz leta 2003, pravijo na Agenciji za okolje. Tako suho v prvi polovici leta pa denimo na Primorskem še ni bilo. Neurja z obilnim deževjem se v tako hudi vročini skoraj ne poznajo, ker voda zelo hitro izhlapi, ostaja zemlja suha. Po besedah vremenoslovcev so razmere, ki jih imamo letos v začetku julija, sicer običajne za konec avgusta ali začetek septembra. In kot kaže, se bodo še zaostrovale. Prihodnji teden je namreč napovedan nov vročinski val s temperaturami nad 35 stopinj Celzija.

Poziv Jankoviću: 'Vsak vroč mesec pomeni manj življenja v Ljubljani'

05. 07. 2022 18.32

Ob koncu enega najzgodnejših vročinskih valov v zgodovini Slovenije 93 organizacij in posameznikov ljubljanskega župana poziva k ukrepanju in odločnemu boju proti posledicam podnebnih sprememb, med katerimi je tudi vročina. "Ljubljana v vročini ostane brez ljudi – mesto brez ljudi pa je mrtvo mesto," poudarjajo in opozarjajo: "Nimamo več časa za čakanje!"

Vročina bo popustila, krajevne nevihte prinašajo tudi točo

04. 07. 2022 08.11

Hladna fronta se pomika severno od Alp proti vzhodu, kar ob veliki pregretosti ozračja obeta pestro vremensko dogajanje. Nekatere dele države so že zajeli nalivi in plohe, večji nevihtni sistemi se bodo od zahoda pomikali proti vzhodu. Na Arsu so opozorili, da se nakazuje na možnost pojava toče, močnih sunkov vetra in nalivov. Ob tem lahko narastejo hudourniški vodotoki. Ponedeljek nam je sicer prinesel še drugi vrhunec prvega letošnjega vročinskega vala – v Biljah se je živo srebro povzpelo kar do 38,4 stopinje Celzija.

Zaradi suše ponekod prepoved zalivanja vrtov, pranja vozil in polnjenja bazenov

04. 07. 2022 15.09

Ne le na površinskih slojih tal in vodotokih, suša je tudi v podzemnih vodah. Izrazita suša podzemne vode je trenutno v goriški, gorenjski, ljubljanski in dolenjski regiji, drugod je v večjem delu zmerna suša podzemnih voda. Stanje bi izboljšale le obilnejše dolgotrajne padavine. V vse več občinah uvajajo določene prepovedi rabe pitne vode.

Do zdaj več vročih dni kot običajno v celem poletju skupaj

03. 07. 2022 17.56

Letošnje poletje rekordov še ni reklo zadnje. Po torkovi najvišji izmerjeni temperaturi za junij, ko so na Vipavskem zabeležili 38 stopinj Celzija, se je ozračje marsikje segrelo čez 30 stopinj, v ponedeljek pa nas po napovedih vremenoslovcev čaka še bolj vroč začetek tedna. Marsikje smo letos našteli že toliko vročih dni, kot jih običajno beležimo v celotnem poletju skupaj. Pred nami sta še julij in avgust, ki sta pogosto bolj vroča od junija. Zato posebno opozorilo za starše: otroci naj bodo v senci, pazite tudi, da ne tečejo bosi po razgretih tleh, saj lahko dobijo opekline po podplatih, enako velja za štirinožne kosmatince.

Zaposleni zaradi vročine v prodajnem šotoru v Mariboru kolapsiral

03. 07. 2022 09.15

Eden od mlajših zaposlenih v Lesnini, ki je delo opravljal v šotoru pred prodajalno, je zaradi vročine kolapsiral in dobil vročinske krče. Sindikat delavcev trgovine Slovenije je zaradi nevzdržnih razmer inšpektorat za delo pozval k zaprtju obrata, ta pa je to z ustno odpovedno odločbo tudi storil. Zaprli bodo tudi druge prostore, kjer je temperatura previsoka in kjer delodajalec ni sprejel predpisanih ukrepov.

Vročino znova prekinila neurja, v Zasavju klestila toča

01. 07. 2022 18.17

Na območju med Postojno in Logatcem je popoldne nastala močnejša nevihta, ki se je pomikala v smeri severovzhoda, nato pa je oslabela. Neurje s točo se je razbesnelo tudi v Zasavju. Po podatkih Agencije RS za okolje se bo vročina nadaljevala vse do srede, ko bo sledila osvežitev, s tem pa se bo končal vročinski val.