ARSO

Poplavljena cestišča in objekti, razglašena velika nevarnost snežnih plazov
23. 01. 2021 18.29
Zaradi močnega deževja so številni vodotoki prestopili bregove in zalili cestišča ter nekatere objekte. Sprožilo se je več zemeljskih plazov, zaradi katerih so nekatere ceste zaprte. Gasilci na terenu že ves dan pomagajo pri prečrpavanju meteornih voda iz poslopij in čiščenju strug hudournikov, Arso pa je za nekatera območja razglasil veliko nevarnost snežnih plazov.

Začela se je izrazita odjuga, a že kmalu bo ponekod lahko spet snežilo
20. 01. 2021 07.15
Za nami je desetdnevno obdobje zimskega vremena, pred nami pa izrazita odjuga, ki bo talila sneg tudi v višje ležečih alpskih dolinah. Spremembo vremena je že naznanil jugozahodni veter, ki se bo še okrepil, kar nam bo poleg višjih temperatur prineslo tudi dež. Toplo vreme pa ne bo trajalo prav dolgo, saj nas bo, kot vse kaže, že v soboto prešla hladna fronta in meja sneženja se bo ponekod lahko spet spustila do nižin. Arso je za severovzhod države izdal oranžno opozorilo zaradi vetra.

Potres z magnitudo 3,8 stresel hrvaško Glino, čutili so ga tudi v Sloveniji
19. 01. 2021 06.39
Ob 5.44 je območje hrvaške Gline stresel močnejši potresni sunek z magnitudo 3,8, je sporočila hrvaška seizmološka služba. Tresenje so čutili tudi nekateri prebivalci JV Slovenije.

Arso opozarja: Led ponekod ni dovolj trden, da bi se po njem lahko gibali
15. 01. 2021 11.07
Agencija RS za okolje (Arso) opozarja, da led, ki se ob nizkih temperaturah že pojavlja na stoječih vodah, ponekod ni dovolj trden, da bi se po njem lahko gibali. Zato ob zaledenelih površinah v prihodnjih dneh svetujejo veliko previdnost.

Zaradi burje izdali oranžno opozorilo, v Kočevju okoli 20 cm snega
10. 01. 2021 11.05
Sneg, ki je pobelil nekatere dele Slovenije, je bil zelo suh. To pomeni, da se ga je kljub majhni količini padavin ponekod nabralo kar veliko. V Kočevju se je snežna odeja odebelila na 19 centimetrov, do ponedeljka pa lahko zapade še nekaj centimetrov snega. Agencija RS za okolje je medtem za jugozahodni del Slovenije zaradi močnih sunkov burje izdala oranžno opozorilo.

Območje Petrinje znova streslo, razmere dodatno otežuje sneženje
10. 01. 2021 07.14
Po vnovičnem močnejšem potresnem sunku z magnitudo 4,5, ki je sinoči stresel Petrinjo z okolico, ljudem na tem območju zdaj razmere otežuje tudi vreme. Danes tam namreč sneži, mnogo ljudi pa je pred svojimi hišami v izjemno težkih pogojih. Premier Plenković je sporočil, da bodo celotno prvo pošiljko cepiva Moderne proti covidu-19 poslali v sisaško-moslavško županijo, ki je bila v potresu najbolj prizadeta.

FOTO in VIDEO: V alpskih dolinah toliko snega januarja ni bilo že več desetletij
09. 01. 2021 07.00
Medtem ko je v večjem delu države letošnja zima še ena v nizu s snegom zelo skromnih zim, pa je povsem drugače v alpskih dolinah, kjer toliko snega januarja ni bilo že več desetletij. Tudi sredogorje in visokogorje je v zadnjih tednih obilno zasnežilo. Na Pokljuki imajo snega dobesedno vrh glave, saj snežna odeja sega več kot dva metra visoko. Kaj je pravzaprav vzrok za tako debelo snežno odejo na tem območju in zakaj se moramo drugod po Sloveniji sprijazniti le z 'drobtinami'?

Območje Petrinje znova streslo, iz središča mesta bodo evakuirali prebivalce
06. 01. 2021 18.05
Tla na Hrvaškem je spet stresel nov močnejši potres. Epicenter je bil približno 47 kilometrov jugovzhodno od Zagreba – znova torej na območju Petrinje. Magnituda potresa je bila 5,0. Čutili so ga tudi številni prebivalci Slovenije in BiH. Treslo se je približno deset sekund, za zdaj na srečo ne poročajo o žrtvah ali poškodovanih. Je pa središče Petrinje zaprto, župan je sporočil, da bodo prebivalce začasno evakuirali.

Na primorski avtocesti zdrsnil tovornjak, v nesreči poginil pes
06. 01. 2021 06.37
Slovenijo je znova zajelo sneženje, pobelilo je tudi nekatere nižinske predele države. Največ snega je zapadlo na jugovzhodu Slovenije. Na veliko nevarnost snežnih plazov in snegoloma v gorah pa opozarjajo kranjski policisti. Zaradi zimskih razmer je na cestah potrebna večja previdnost, megla v pasovih ponekod zmanjšuje vidljivost. Poledica pa je botrovala prometni nesreči na primorski avtocesti, kjer je s ceste zletel tovornjak. Voznik jo je na srečo odnesel brez poškodb, pes, ki ga je prevažal v kabini, pa je zaradi poškodb poginil.

V Sloveniji lani čutili več kot 180 potresov, najmočnejši intenzitete 3,9
06. 01. 2021 14.13
Prebivalci Slovenije smo v letu 2020 čutili 161 lokalnih potresov in vsaj 23 oddaljenih, med katere spadajo tudi potres pri Zagrebu in potresi pri Sisku oziroma Petrinji na Hrvaškem, kažejo podatki Arsa. Ta preliminarno ocenjuje, da se zaradi potresa pri Petrinji spreminjajo potresne aktivnosti na oddaljenostih do 200 kilometrov od žarišča potresa.

V visokogorju še vedno sneži, ostaja opozorilo pred nevarnostjo plazov
04. 01. 2021 09.41
Že ob koncu tedna je v Sloveniji začelo obilno snežiti, ponekod je snežna odeja krepko presegla debelino treh metrov. Prav zaradi novozapadlega snega v večjem delu naših gora obstaja velika nevarnost snežnih plazov, kot opozarja Arso, predvsem v visokogorju Julijcev. Planinska zveza Slovenije obisk gora v naslednjih dneh odsvetuje.

Julijske Alpe in Karavanke prekriva najdebelejša snežna odeja po letu 2001
03. 01. 2021 09.33
Sobota je prinesla novo snežno pošiljko, ponekod je snežna odeja debela skoraj štiri metre. Predvsem v visokogorju Julijcev tako obstaja velika nevarnost snežnih plazov, opozarja Arso.

Na Gorenjskem nova obilna pošiljka snega, previdno na cestah
02. 01. 2021 06.30
Po nižinah večjega dela države smo v novo leto že šesto leto zapored vstopili brez snežne odeje, povsem drugače pa je v višjih legah, kjer snega letos zares ne primanjkuje. Tudi sobota je prinesla novo snežno pošiljko, zaradi česar je predvsem v visokogorju Julijcev velika nevarnost snežnih plazov, opozarja Arso. Prometnoinformacijski center pa opozarja na zahtevne zimske razmere na cestah.

Zaradi obilnih padavin se bodo razlivale reke, možni zemeljski plazovi
02. 01. 2021 09.23
Arso svari pred razlivanjem rek, ki na zahodu, na Notranjskem in v osrednji Sloveniji naraščajo. Z Geološkega zavoda pa opozarjajo, da je zaradi napovedanih večjih količin padavin večja možnost za nastanek zemeljskih plazov. Najbolj je ogrožena zahodna Slovenija, plazovi pa se lahko sprožijo tudi v drugih predelih Slovenije. Kakšna so priporočila za lastnike objektov na nestabilnih tleh?

Kakšne posledice bi imel tako močan potres v Ljubljani?
29. 12. 2020 14.06
V Sloveniji zaradi današnjega potresa ni bilo hujših posledic. Strokovnjaki opozarjajo, da sta gradnja protipotresno varnih stavb in sanacija starejših ključnega pomena. Potres takšne intenzitete, kot je danes prizadel Hrvaško, bi v slovenski prestolnici namreč povzročil rušenje dimnikov, morda bi razpokale ali se delno porušile najslabše grajene stavbe.

V bližini Zagreba potres z magnitudo 5,1, sunek čutili tudi v Sloveniji
28. 12. 2020 06.32
Potres z magnitudo 5,1 in z epicentrom v Petrinji, dobrih 50 kilometrov južno od Zagreba, je močno stresel tla. Sunke je bilo čutiti tudi v mnogih slovenskih krajih, med drugim so tresenje tal zaznali v Krškem, a to na delovanje tamkajšnje nuklearne elektrarne ni vplivalo. Sledilo je še nekaj popotresnih sunkov, najmočnejši je imel magnitudo 4,9.

Janša v povprečju na mesec postavil 124 ljudi, Šarec 88
16. 12. 2020 06.04
Janšev kadrovski števec se je v devetih mesecih zavrtel za 1117 imenovanj in 395 razrešitev. Šarčev v 18 mesecih, kolikor je trajal mandat njegove vlade, 1599-krat zaradi imenovanj in 440-krat zaradi razrešitev. To je epilog analize Dejstev o kadrovanju aktualne in prejšnje vlade strank SDS, LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS. Številke bomo v prihodnjih dneh dali v kontekst ter jim nadeli imena in priimke. Če je oblikovanje ekip legitimna pravica vsake vlade, menjava direktorjev prve politične linije pričakovana, pa je poseg v strokovna delovna mesta celo s spremembo aktov nedopusten, saj z nameščanjem političnih izbrancev, ki večinoma niso strokovnjaki, dopušča demontažo osrednjih nacionalnih institucij. S konkretnim primerom bomo podkrepili, kako moč pozicij nevarno zažira pore družbe, ki si jih podjarmi politika. Od gospodarstva, Policije, do kulture. Povsod so številke menjav izjemno visoke, za temi številkami so zgodbe in je denar.

Pri Mariboru pod težo snega klonila tri drevesa in padla na hišo
10. 12. 2020 06.20
Vremensko dogajanje v zadnjih dneh je poskrbelo, da so imeli gasilci in preostale intervencijske službe polne roke dela. Težek sneg je podiral drevje, ki je padalo na cestišča in oviralo promet, se podiralo na elektrodistribucijske daljnovode in povzročalo izpade dobave električne energije. Na območju mariborske občine pa so se tri drevesa podrla na streho stanovanjske hiše in jo poškodovala.

Na Obali zaradi zemeljskega plazu evakuirali 16 stanovalcev bloka
09. 12. 2020 06.43
Obilne padavine so skupaj z visokim plimovanjem v slovenski Istri povzročile velike težave. Številne ceste in objekte je poplavilo, sprožilo se je več zemeljskih plazov. Na Cesti na Markovec v Kopru se je med stanovanjskimi bloki utrgal zemeljski plaz, razmočena zemljina pa še naprej plazi. Iz bloka so že evakuirali 16 stanovalcev. Medtem je na Severnoprimorskem brez električne energije še vedno 120 odjemalcev.

Župan Moravč za onesnaženje ponovno krivi Termit, kjer pa vse očitke zavračajo
09. 12. 2020 12.40
Najnovejša analiza prisotnosti težkih kovin v Moravški dolini je vnovič pokazala, da so te ekstremno presežene, kar negativno vpliva na zdravje moravških ljudi. Moravški župan in ekolog Komat sta zato okoljsko ministrstvo in Arso spet pozvala, naj ukrepata. Kot glavnega krivca za onesnaženost sta ponovno izpostavila podjetje Termit, od koder odgovarjajo, da "Termit nikoli ni zakopaval strupenih in nevarnih odpadkov" in da gre za nov poskus stopnjevanja pritiska na državne regulatorje.

Na Gorenjskem do pol metra novega snega, velja rdeče opozorilo za JZ
08. 12. 2020 08.09
Arso je za jugozahodno Slovenijo izdal rdeče vremensko opozorilo. Najbolj burno vremensko dogajanje napovedujejo v noči na sredo, morje pa je že v torek popoldan poplavilo obalo in se potem umaknilo. Umirjanje vremenskega dogajanja pričakujejo šele v četrtek, saj je zemljina še vedno zelo razmočena od nedeljskih poplav. Na Gorenjskem močno sneži, ponekod bo zapadlo še od 25 do 50 centimetrov novega snega.

Pobelilo je Obalo: ne snežinke, klestila je toča
07. 12. 2020 06.21
Močno deževje, ki je preglavice povzročalo predvsem v zahodni polovici države, se je umirilo. Gasilci medtem poročajo o številnih intervencijah – največ dela so imeli z nameščanjem protipoplavnih vreč ter s prečrpavanjem meteorne vode iz stanovanjskih in gospodarskih objektov, hotelov, domov za ostarele. Nekatere reke sicer še vedno poplavljajo. Piran je medtem pobelilo – a ne sneg, klestila je toča. Orkanski veter pa je v Izoli dobesedno odtrgal nekaj deset metrov kovinske strehe in podrl stoletno drevo, ki je pod seboj pokopalo tri avtomobile.

Meteorna voda zalila več stanovanj, sprožili so se tudi plazovi
06. 12. 2020 09.08
Zahodni del države je zajelo močno deževje, ponekod je poplavljalo cestišča, meteorna voda je ogrožala objekte, na slovenski obali je zalila več stanovanjskih objektov v občinah Koper in Izola. V Kranju se je sprožil zemeljski plaz in popolnoma zaprl cesto Kropa–Jamnik. Reke Dragonja, Gradaščica in Reka so poplavljale na izpostavljenih območjih.

Ponoči nova pošiljka snega, nevarnost žleda in poledice
02. 12. 2020 07.00
Slovenijo je zajel sneg. Ponoči nas bo dosegla glavnina padavin, ponekod lahko zapade celo do 30 centimetrov snega. Ta bo marsikje prehajal v dež, zato Arso opozarja na nevarnost žleda in poledice. Obisk zime bo sicer le kratkotrajen. Že v petek nas bo namreč dosegla občutna otoplitev.

Obeti za prihodnje dni: nizke temperature, sneg in ponekod poledica
01. 12. 2020 09.50
Prvo decembrsko jutro je bilo mrzlo, mrazu pa se bodo že v sredo pridružile tudi snežinke. Sneženje se bo razširilo nad večji del države, česar se bodo najbolj razveselili otroci, odrasli pa malo manj, saj bo ponekod že treba poprijeti za lopate. Arso pa opozarja: v prihajajočih dveh nočeh bo na prehodu med Primorsko in notranjostjo Slovenije možen pojav poledice in žledu. V četrtek bo poledica možna tudi ponekod na vzhodu Slovenije.

Kakovost zraka letošnjo jesen slabša od lanske
26. 11. 2020 08.16
Agencija RS za okolje (Arso) v letošnjem oktobru in novembru v zraku zaznava več trdih delcev PM10 in več dušikovih oksidov kot lani v tem obdobju. Najslabše je v dolinah in kotlinah, kjer se večino dneva zadržuje megla in se izpusti ne morejo razredčiti, so povedali.

Teš bi odpadke sežigal že 2021. Kaj pa zdravje ljudi in okolja?
14. 11. 2020 09.10
Termoelektrarna Šoštanj namerava poskusni sosežig goriva SRF, pridobljenega iz nenevarnih odpadkov, zagnati s koncem leta 2021, redni sosežig pa predvideva od začetka leta 2022. Stališča okoljskega ministrstva, ki se bolj nagiba k sežigu in ne sosežigu odpadkov, pa ne komentira.

Katere vrste megle poznamo in zakaj so oblačne noči toplejše od jasnih?
13. 11. 2020 07.00
Jeseni je naša zvesta spremljevalka megla, ki je v preteklih dneh prekrivala ne le naše kraje, ampak tudi večji del vzhodne in srednje Evrope. Nastanek megle je pri nas najpogosteje povezan z nočnim ohlajanjem. Takrat se hladen zrak iz okoliških pobočij steka v nižje dele površja, kjer se še nadalje ohlaja. Ker so noči v tem delu leta že dolge, sonce pa nima dovolj moči, da bi premešalo ozračje, se ob dalj časa trajajočem anticiklonu nabere debelejša plast megle, lahko rečemo, da nastanejo prava morja hladnega in vlažnega zraka, kar se je zgodilo tudi v tem tednu.

Lahka planinska pot dobi v zimskem času popolnoma drug obraz
27. 10. 2020 14.21
Poletna planinska sezona se je prevesila v zimsko, ta pa s seboj prinaša povsem drugačne vremenske, terenske in tudi kondicijske razmere. Sončen dan tudi pozimi marsikoga zvabi v visokogorje, da pa bo pot tja varna, moramo nujno poskrbeti za ustrezno pohodno opremo in se pred potjo dobro pozanimati o vremenskih in snežnih razmerah. Poleg tega veljajo ukrepi za omejevanje epidemije tudi v gorah, kar pomeni, da imajo koče poseben način obratovanja, številne pa so že zaprle svoja vrata.

Želijo si sporazumno rešitev spora glede dovoljenj za črpanje plina
22. 10. 2020 11.02
Britanski Ascent Resources je s slovenskimi predstavniki začel pogovore za sporazumno rešitev spora glede dovoljenj za črpanje plina v Petišovcih. Pogajanja so zaupna, je sporočilo podjetje, ki je Sloveniji zagrozilo s tožbo, saj meni, da je prišlo do kršitve dvostranskega investicijskega sporazuma med državama ter pogodbe o energetski listini.