ARSO

Hrvaško pri Crikvenici stresel potres z magnitudo 3,9
13. 05. 2020 14.53
Hrvaška seizmološka služba je sporočila, da so nekaj po 11. uri zabeležili potres z magnitudo 3,9, ki je imel žarišče približno deset kilometrov severno od Crikvenice. Potres nedaleč od Reke je zaznala tudi slovenska agencija za okolje (Arso). Hrvaška vlada pa je danes razpravljala o pomoči prizadetim po potresu v Zagrebu.

Okoljevarstveniki se ne bodo vdali. Zeleni Slovenije napovedujejo ustavno pritožbo
13. 05. 2020 11.40
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je v torek potrdil vladni predlog novele zakona o ohranjanju narave, ob tem pa – kljub opozorilom pravnikov DZ – tudi amandma poslancev SNS, ki zaostruje pogoje sodelovanja nevladnih organizacij v postopkih. Greenpeace Slovenija sporoča, da ne bodo odnehali z bojem, v stranki Zeleni Slovenije pa napovedujejo pritožbo na ustavno sodišče.

Na prostem skladiščen pepel iz toplarne 'prekril' Zalog, odvoz obljubljajo v kratkem
04. 05. 2020 14.47
Zaskrbljeni prebivalci ljubljanskega Zaloga so zadnje tedne opažali večje količine prahu, ki so ga povezali z začasnim odlagališčem elektrofiltrskega pepela podjetja ML Surovine d.o.o. Tam skladiščijo odpadke iz Toplarne Ljubljana. Inšpekcijski nadzor je pokazal, da so odpadke res skladiščili napačno – v razsutem stanju in na prostem. V podjetju zatrjujejo, da gre za nenevarne odpadke in priznavajo, da je pepel res raznašalo naokoli, za kar pa se krajanom opravičujejo. Kot pojasnjujejo, se zaradi epidemije covida-19 in sprejetih ukrepov, ki so ohromili gospodarstvo, občasno pojavljajo večje količine tega odpadka. Obljubljajo, da se bo odvoz odpadkov začel v kratkem.

Svetniki: Smo na začetku zgodbe z vse večjo politično konotacijo
21. 04. 2020 15.18
Potem ko je ustavno sodišče razveljavilo zakon o interventnem odvzemu medveda in volka iz narave, se je Državni svet na korespondenčni seji z 29 glasovi za in dvema proti odločil iz zakonodajnega postopka umakniti predlog novele zakona. Ta je predvideval odstrel 220 rjavih medvedov od maja do konca aprila prihodnje leto in odstrel 30 volkov od maja do konca januarja prihodnje leto.

Odstrela 175 medvedov in 11 volkov ne bo
20. 04. 2020 10.00
Ustavno sodišče je razveljavilo zakon o interventnem odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka iz narave, ki velja do konca septembra. Čeprav je sodba pozna, saj so bile živali iz zakonske kvote skorajda že vse odstreljene, pa pomeni, da najverjetneje ne bo možno uveljaviti novele tega zakona, ki predvideva še večji odstrel. Ministrstvo je po odločitvi sodišča sporočilo, da bo še naprej "podpiralo strokovne rešitve, ki bodo omogočale čim hitrejšo vzpostavitev ravnovesja med sobivanjem z velikimi zvermi in varnostjo človeka".

Tla so močno izsušena, posajene rastline je treba zalivati
11. 04. 2020 08.42
Po vsej Sloveniji so bile količine padavin v zadnjem mesecu dni podpovprečne, ponekod jih sploh ni bilo. Najbolj sušno je bilo na vzhodu države, kjer je že od januarja padavin bistveno manj od povprečja.

V bližini Pivke potres z magnitudo 1,5
05. 04. 2020 22.52
Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so v bližini Pivke, 48 kilometrov jugozahodno od Ljubljane, zabeležili potres z magnitudo 1,5.

Arso opozarja na pozebo: v nevarnosti marelice in breskve
30. 03. 2020 13.14
Ponovna ohladitev spet grozi s pozebo, opozarjajo na Agenciji za okolje in prostor. Jutranje temperature se bodo v prihodnjih dneh namreč spustile pod ledišče, v nevarnosti pa so, poleg marelic, ki jih je prizadela že prva ohladitev, predvsem breskve.

Onesnaženost zaradi saharskega prahu: 'Tako visokih vrednosti ne pomnimo'
28. 03. 2020 13.18
Zaradi puščavskega peska tudi danes po vsej Sloveniji pričakujejo zelo visoko onesnaženost zraka z delci PM 10. "Tako visokih vrednosti pri nas nismo vajeni," je dejala direktorica urada za stanje okolja pri agenciji za okolje Janja Turšič, ki takšnih izmerjenih vrednosti pravzaprav ne pomni. V nedeljo se bo onesnaženost s puščavskim prahom postopno zmanjševala.

V Beli krajini 11-centimetrska snežna odeja, na Vipavskem močna burja
24. 03. 2020 08.03
Zima se očitno – vsaj za nekaj dni – vrača. Padavinski pas se pomika proti zahodu države, sneg pa se zaradi nizkih temperatur marsikje na vzhodu hitro prijema. Vipavsko dolino pa bo medtem zajela močna burja – najmočnejši sunki lahko dosežejo hitrost okoli 100 kilometrov na uro.

Ponoči vstopamo v večdnevno obdobje mrzlega vremena z občasnim sneženjem
21. 03. 2020 07.20
Po dolgem obdobju zelo toplega vremena nas bo v noči na nedeljo preplavil občutno hladnejši zrak, ki se bo nad nami zadrževal tudi v prihodnjem tednu in poskrbel za povsem zimske razmere. Prehod fronte bodo pospremile kratkotrajne padavine in okrepljen severni veter. Ker bo temperatura hitro padla, bo tudi po nižinah večinoma snežilo, a zaradi majhne količine padavin omembe vredne snežne odeje ni pričakovati nikjer. Nekoliko obilnejše sneženje nas najverjetneje čaka v torek in sredo, ko bi lahko predvsem v vzhodni Sloveniji zapadlo od 5 do 10 centimetrov snega.

Dva zelo topla dneva s temperaturami do 23 stopinj Celzija
11. 03. 2020 06.50
Sreda in četrtek ne bosta razočarala ljubiteljev sonca in pomladnih temperatur. Ob jugozahodnem vetru bomo najvišje temperature, tudi do 22 ali celo 23 stopinj Celzija, izmerili v vzhodni Sloveniji. Sprememba vremena prihaja v petek, ko bo za krajši čas deževalo, temperature pa se bodo spustile za dobrih deset stopinj Celzija.

Zakaj se Slovenija segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja?
06. 03. 2020 07.00
Podnebje se zaradi človekove dejavnosti v zadnjih 150 letih spreminja bistveno hitreje, kot se je nekoč. Skupaj z naraščajočo temperaturo zraka narašča tudi število izrednih vremenskih dogodkov, a podnebne spremembe se ne dogajajo v vseh delih sveta enako hitro. Nasini podatki kažejo, da se je povprečna temperatura zraka v zadnjih 150 letih najbolj dvignila na širšem območju Alp, v osrednji Aziji, Braziliji, Kanadi in na Arktiki. Zakaj ravno na teh območjih?

Zaradi novozapadlega snega v gorah močno povečana nevarnost plazov
06. 03. 2020 09.51
Čeprav so zasnežene gore mamljive za planince, na Planinski zvezi Slovenije ta trenutek odsvetujejo obisk visokogorja. "Prilagodite svoje želje in načrte, izberite nižje ležeče cilje ter ne pojdite z glavo skozi zid in za vsako ceno v gore," so jasni na PZS.

Meteor, ki je zgorel nad Hrvaško in najverjetneje padel v Sloveniji, je tehtal 5,5 tone
01. 03. 2020 17.11
Meteor, ki so ga v petek na nebu opazili številni Slovenci in Hrvati, je po prvih analizah hrvaških astronomov meril meter in pol, težek pa je bil kar 5,5 tone. Njegova ocenjena energija je bila 0,34 kT, hitrost, s katero je letel, pa je bila večja od 20 kilometrov na sekundo, kažejo podatki Nase.

Močan veter spet odkril del strehe na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju
29. 02. 2020 10.54
Močan severni veter, ki je v sunkih dosegal hitrost do 70 kilometrov na uro, je povzročil nekaj težav na območju občin Kranj, Radovljica, Žirovnica, Dravograd in Ormož. Med drugim je spet odkril del strehe na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju, kjer je še močnejši severnik na začetku tega meseca povzročil veliko škodo.

ANIMACIJA: Prvi dnevi marca bodo vremensko nestabilni, v hribih bo zapadlo veliko snega
29. 02. 2020 06.15
V nedeljo vstopamo v večdnevno obdobje nestanovitnega vremena, saj nas bodo prešle kar tri vremenske fronte, ki nam bodo prinesle oblake in padavine. Hladna zračna masa se bo večji del padavinskega dogodka zadrževala na severni strani Alp, zato se bo meja sneženja le na območju Julijskih Alp občasno lahko spustila do dolin, zelo zimsko pa bo v hribih, kjer bo nad nadmorsko višino okoli 1500 metrov do sredine prihodnjega tedna zapadlo veliko novega snega.

Vremenoslovci zaradi močnega vetra izdali oranžno opozorilo
28. 02. 2020 09.22
Pod Karavankami in ponekod na Štajerskem piha močan severni veter s sunki nad 70 kilometrov na uro. Vremenoslovci so za severozahodni, severni in severovzhodni del države izdali oranžno opozorilo. O vetrolomu že poročajo s Koroške.

Letošnja zima se bo uvrstila med najmanj snežne in najbolj sončne v zadnjih petdesetih letih
28. 02. 2020 06.00
Le še dva dneva nas ločita do konca meteorološke zime, ki jo boste poskušali vsi ljubitelji snega in mraza čim hitreje pozabiti. V večjem delu države je namreč od prvega decembra do danes skupno zapadlo manj kot 15 centimetrov snega, kar letošnjo zimo uvršča med najbolj skromne zime v zadnjih petdesetih letih. Je bila pa letošnja zima precej bolj kot s snegom radodarna s soncem. Kateri dogodki so še zaznamovali zadnje tri mesece?

Sodišče odpravilo odločitev Arsa glede podaljšanja obratovanja Neka
19. 02. 2020 10.40
Upravno sodišče je ugodilo tožbi nevladnih okoljskih organizacij PIC, Focus in Umanotera ter odpravilo odločitev Arsa iz leta 2017, da za podaljšanje delovanja Nek ni treba izvesti presoje vplivov na okolje. Arso bo moral o tem presojati znova.

Zima ali poletje? Na Kredarici ponoči izmerili skoraj deset stopinj Celzija!
17. 02. 2020 07.00
Sloveniji se približuje fronta z rahlimi padavinami, še pred njenim prehodom pa nas je v višinah dosegla za ta čas izjemno topla zračna masa. Na Kredarici so ponoči izmerili celo 9,7 stopinje Celzija, kar je nov februarski rekord. Tako visoko temperaturo bi bolj kot v zimskih pričakovali v poletnih mesecih. V prihodnjih dneh se bo v visokogorju ohladilo za okoli 15 stopinj Celzija, po nižinah pa bo ohladitev precej manj izrazita, saj dnevne temperature marsikje ne bodo padle pod deset stopinj Celzija.

Nova vetrnica v Sloveniji: ali bi okrnila življenjski prostor zaščitenih ptic?
16. 02. 2020 11.27
Beloglavi jastreb in orel kačar sta razlog, zakaj podjetje AAE za zdaj ne sme postaviti nove vetrnice ob obstoječi pri Dolenji vasi. Zapletlo se je pri pridobivanju naravovarstvenega soglasja. Arso, ki soglasje izdaja, je namreč naročil izvedensko mnenje naravovarstvenika, ki je ocenil, da bi vetrnica zmanjšala kakovost habitata teh ptic. Zakaj in kako, je vprašanje, ko pa pod obstoječo vetrnico, ki obratuje sedem let, niso našli še niti ene mrtve ptice?

Vremenski dogodki, ki so najbolj zaznamovali leto 2019
26. 12. 2019 16.57
Leto 2019 bo v večjem delu Slovenije drugo najtoplejše v zgodovini meritev, najbolj sta izstopala junij in november, ki sta bila marsikje za več kot 3 stopinje Celzija toplejša od povprečja. Letošnji maj je bil hladen in deževen z rekordno malo sonca, imeli smo najhladnejši maj v času samostojne Slovenije.

Leto 2019 je bilo v Sloveniji drugo najtoplejše v več kot stoletni zgodovini meritev
03. 01. 2020 06.00
Lansko leto si bomo zapomnili po vremenu, ki je krojilo naš vsakdan in se pogosto ni obnašalo letnemu času primerno. Bili smo priča zelo toplemu februarju in začetku pomladi, mrzlemu in deževnemu maju, poletni vročini in neurjem. Novembra so nas pestile še obilne padavine, ki so visokogorje že kmalu obložile z debelo snežno odejo. Kljub nadpovprečni količini padavin je bilo snega zelo malo. V Murski Soboti je sneg tla prekrival le šest dni, kar predstavlja komaj šestino povprečja zadnjih 70 let.

Zakaj je pihal močan veter in kaj nas čaka v prihodnjih dneh?
06. 02. 2020 07.15
Slovenija se je po torkovem prehodu hladne fronte znašla v vmesnem območju med ciklonom na vzhodu in anticiklonom na zahodu celine. Zaradi velike razlike v zračnem tlaku je pihal močan severnik, ki je pod Karavankami in Kamniškimi Alpami v sunkih presegal hitrost 100 kilometrov na uro. Z razširitvijo anticiklona je veter oslabel, žal pa smo se od močnega vetra poslovili le za nekaj dni.

Drevo padlo na avtomobil pri Podvelki, umrl 52-letni voznik
10. 02. 2020 07.02
Na cesti Dravograd Maribor, pri Podvelki, je umrl 52-letni voznik osebnega avtomobila, na katerega je padlo drevo. Promet na cesti je urejen izmenično enosmerno.

Nenaden sunek vetra prevrnil priklopnik, pripet na tovorno vozilo
10. 02. 2020 11.29
Na odseku Letuš–Male Braslovče je sunek vetra prevrnil priklopnik, pripet na tovorno vozilo. Voznik ni bil poškodovan.

Salonit Anhovo načrtuje povečanje sosežiga nevarnih odpadkov, stroka poziva k prepovedi
07. 02. 2020 09.40
Predstavniki zdravniške stroke so izpostavili nevarnost, ki jo predstavlja kombinacija pretekle in sedanje onesnaženosti zaradi Salonita Anhovo. Na Agenciji RS za okolje (Arso) v primeru prošnje Salonita Anhovo za povečanje količine odpadkov v sosežigu vodijo t. i. predhodni postopek predpresoje. Če se bo v tem postopku izkazalo, da bodo zaradi spremembe nastali pomembni vplivi na okolje, bo moral Salonit Anhovo vložiti vlogo za pridobitev novega okoljevarstvenega soglasja.

Na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju po neurju že poteka sanacija strehe
06. 02. 2020 07.41
Slovenijo je zajel orkanski veter, ki je za seboj pustil razdejanja. Polne roke dela so imeli na območju Kranja. Kot je dejal kranjski župan, je v mestu vladalo obsedno stanje, veter je po njegovih besedah povzročil visoko materialno škodo. Zaradi odkrite strehe je odpadel pouk na Gimnaziji Franceta Prešerna Kranj.

Po zraku leteli deli streh in oglasni panoji, vrtno lopo odneslo v vozilo
05. 02. 2020 07.45
Močan veter je na Gorenjskem in Štajerskem povzročal številne nevšečnosti. Sunki vetra so dosegali hitrost tudi do 100 kilometrov na uro. Gasilci so zato imeli polne roke dela: veter je odkrival strehe, podiral drevesa. Odkrilo je tudi strehi Gimnazije Franceta Prešerna in kranjskega Planeta Tuš. Pri tem so kovinske plošče po zraku letele tudi 100 in več metrov stran.