ARSO

Številne intervencije zaradi poplav in snegoloma, največ težav na Koroškem

12. 10. 2020 07.22

V nedeljo je dele Slovenije pobelil oktobrski sneg. Ker je bilo drevje še vedno olistano, sneg pa moker in težek, so se pojavljale težave s snegolomom. V nekaterih občinah so zaradi obilnih padavin imeli težave z meteorno vodo, ki je zalivala prostore, zaradi razmočenega terena pa so se sprožili manjši zemeljski plazovi. Na Koroškem je zaprtih nekaj regionalnih cest v Mežiški dolini, gasilci pa so morali dostaviti agregat v CŠOD Peca nad Mežico, kjer so nastanjeni oskrbovanci CUDV Črna na Koroškem, ki so okuženi z novim koronavirusom.

Občutnejših otoplitev nam ta teden ne prinaša

12. 10. 2020 07.04

Čeprav smo šele oktobra, so razmere ponekod že povsem zimske. Meja sneženja se je ponoči spustila do nadmorske višine okoli 700 metrov, ob močnejših padavinah pa je prehodno snežilo celo v krajih pod 500 metri, kar je v prvi polovici oktobra prava redkost. Za ta del leta zelo hladen zrak se bo nad nami zadrževal kar nekaj časa. Zaradi razjasnitve bomo predvsem sredo marsikje začeli s slano, že v četrtek pa nas bo prešla nova fronta s padavinami in precej nizko mejo sneženja.

ANIMACIJA: Alpske doline bo zajelo najobilnejše oktobrsko sneženje po letu 2003

10. 10. 2020 06.01

Pred nami je že drugi izrazitejši spust mrzlega zraka nad naše kraje v letošnji jeseni, ki nas bo spomnil, da zima ni več tako daleč. Občutno se bo ohladilo, višjeležeče kraje nad okoli 700 metrov nadmorske višine bo pobelil sneg. Na območju Rateč in Kranjske Gore ga lahko zapade celo več kot četrt metra, v času najmočnejših padavin pa bo lahko snežilo tudi na Bohinjskem. Kot vse kaže, bo to najmočnejše oktobrsko sneženje po letu 2003, ko je v Ratečah zapadlo 30 centimetrov snega.

'Slovenske cementarne imajo pri nevarnem živem srebru kar nekaj odpustkov'

09. 10. 2020 08.34

Aktivisti Eko kroga so tokrat objavili novo poročilo, ki prikazuje zaskrbljujoče stanje v Občini Kanal ob Soči, ki jo že desetletja onesnažuje cementarna Salonit Anhovo. Primerjali so slovensko in nemško zakonodajo glede dovoljenih izpustov zelo nevarnega živega srebra in ugotovili "precejšnjo kreativnost naših zakonodajalcev". Kot navajajo, imajo slovenske cementarne pri živem srebru kar nekaj odpustkov. Eden glavnih pomislekov pa je, zakaj jim je dovoljeno, da ga ni treba meriti trajno.

Bo krška nuklearka leta 2023 ugasnila?

06. 10. 2020 14.34

Nuklearna elektrarna Krško je prejela sklep Arsa, da mora za 20-letno podaljšanje obratovalnega dovoljenja izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno dovoljenje. Trenutno ima Nek dovoljenje za obratovanje do leta 2023, ne more pa napovedati časovnega poteka postopkov podaljševanja obratovanja.

Gasilci so imeli polne roke dela, v Piranu so se oglasile sirene

04. 10. 2020 09.23

Po burnem vremenskem dogajanju v preteklem dnevu je bila Slovenija danes razdeljena na sončen vzhod in bolj oblačen zahod. Gasilci so sicer imeli polne roke dela z odpravljanjem posledic včerajšnjega neurja, v Piranu so zvečer zaradi nevarnosti plime sprožili sirene. Policija opozarja na previdno vožnjo, na cestah je namreč lahko umazanija, blato, pesek ...

'Spopad' za sotočje Sav: bo imel prednost turizem ali narava?

04. 10. 2020 10.24

Restavracija, apartmaji, prostori za avtodome in kampiranje, parkirišča, športne površine in celo ribnik. Vse to naj bi zraslo ob sotočju obeh Sav na Lancovem. Čeprav občinski prostorski akti tam predvidevajo razvoj turizma, okoliški prebivalci gradnji nasprotujejo. Prepričani so, da bi morali naravo zaščititi in na sotočju ustanoviti krajinski park.

Močna neurja zajela južno in vzhodno Slovenijo: veter, poplave, udar strele

03. 10. 2020 12.31

Južne in vzhodne dele države so zajela močna neurja z močnejšimi nalivi, sunki vetra in sodro. Gasilci imajo polne roke dela: meteorna voda zaliva objekte, poplavljene so ceste in kleti, veter podira drevesa in odkriva strehe, v bližini Zreč je strela udarila v stanovanjsko hišo. Dogajanje se lahko ponoči še stopnjuje.

ANIMACIJA: Buren prehod hladne fronte. Slovenijo zajela neurja, nalivi, močan veter

03. 10. 2020 09.25

Slovenijo je od zahoda prešla hladna fronta, ki je prinesla nevihte z močnejšimi nalivi in sunki vetra. Ob plimi je tudi morje poplavljalo nižje dele obale v višini okoli 30 centimetrov. Tudi po prehodu fronte bomo pod vplivom vlažnih južnih vetrov, zato bo vreme ostalo spremenljivo.

Morje bo v prihodnjih dneh poplavljalo nižje dele obale

02. 10. 2020 06.15

Vstopamo v daljše obdobje nestanovitnega vremena, ki ga bosta zaznamovala okrepljen južni veter in predvsem na zahodu pogoste padavine. Največ dežja lahko pričakujemo v soboto, ko bo močno povišana tudi gladina morja. Takrat lahko morje zlasti ob dopoldanski plimi med 9. in 12. uro poplavi nižje dele obale v višini okoli 30 centimetrov.

Pobelilo Vršič, na Kredarici snežna odeja debela že 45 centimetrov

28. 09. 2020 09.05

V zadnjih dneh se je občutno ohladilo, v visokogorju nad nadmorsko višino okoli 1800 metrov pa je zapadel tudi sneg. Na Kredarici je v minuli noči zapadlo 26 centimetrov snega, skupna snežna odeja meri že 45 centimetrov. Kranjski policisti opozarjajo, da so na Vršiču zimske razmere. Pestro vremensko dogajanje tudi na Obali: zaradi visokega plimovanja morja in močnega vetra se je v Piranu malo čez osmo zjutraj oglasila sirena. V prihodnjih dneh pa se lahko spet veselimo sonca, prihajajo namreč trije vremensko bolj umirjeni dnevi.

V 36 urah padlo toliko dežja kot običajno v dveh septembrih skupaj. Padel pa je tudi sneg

26. 09. 2020 07.22

V številnih delih Slovenije je začetek vikenda zaznamovalo pestro vremensko dogajanje. Občani so gasilcem poslali obvestila o kar 121 dogodkih, težave je povzročala meteorna voda, sprožilo pa se je tudi več zemeljskih plazov. Medtem je višje predele že pobelil sneg, meja sneženja se je ponekod spustila do okoli 900 metrov nadmorske višine.

Moravčani se bojijo, da bo skušala vlada odpraviti prepoved zakopavanja odpadkov

22. 09. 2020 15.52

Prebivalci že dalj časa opozarjajo na onesnaženost Moravške doline. Kritičen do države je župan Milan Balažic, saj pristojni, kljub ugotovljeni okoljski škodi zaradi delovanja podjetja Termit, še niso odredili sanacije. Boji se celo, da bo vlada skušala prepoved zakopavanja odpadkov odpraviti.

Zdravju škodljiv 'fracking': Po napovedani tožbi nevladniki pozivajo Slovenijo, naj ne popusti pritiskom

22. 09. 2020 12.36

Slovenija je pred novim arbitražnim sporom. Britansko podjetje Ascent Resources, ki namerava na Petišovskem polju s hidravličnim lomljenjem pridobivati plin, je formalno sprožilo postopke za začetek arbitražne tožbe proti Sloveniji, ker se postopki za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja vlečejo že od leta 2017. Vlagatelji opozarjajo, da so za razvoj projekta do zdaj porabili več kot 50 milijonov evrov.

Se ponavlja zgodba z azbestom? 'Tudi takrat so govorili, da je vse po zakonu in da ne škoduje'

19. 09. 2020 07.37

Prebivalci Občine Kanal ob Soči že dolga leta opozarjajo na svoje zdravstvene in okoljske težave. Kljub temu Salonit Anhovo svojo dejavnost nemoteno nadaljuje, emisije pa je v vseh teh letih celo povečeval. Cementarna je neposredno odgovorna za tisoče uničenih življenj, smrti in uničenega okolja, opozarjajo v društvu Eko Anhovo in dolina Soče.

Po požaru na Viču: je obvestilo veljalo za celotno Ljubljano ali zgolj za bližnjo okolico?

11. 09. 2020 15.54

Tudi po drugem požaru na avtoodpadu na ljubljanskem Viču so se pojavile težave pri obveščanju javnosti. Iz opozorila, naj zaprejo okna in ostanejo v zaprtih prostorih, ki so ga posredovali medijem, smo namreč razbrali, da le-to velja za celotno Ljubljano. Ljubljanski Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo pa sedaj pravi, da je opozorilo veljalo zgolj za območje v bližini požara.

Eko krogu uspelo glede sodelovanja v predhodnem postopku presoje vplivov na okolje

07. 09. 2020 10.54

Upravno sodišče je v upravnem sporu, ki ga je sprožila nevladna organizacija Eko krog, odločilo, da imajo nevladne organizacije s statusom delovanja v javnem interesu na področju okolja pravico kot stranski udeleženec sodelovati že v predhodnem postopku presoje vplivov, če izkažejo, da bi investicija lahko pomembno vplivala na okolje.

Po snežnem rekordu na Kredarici konec tedna do 30 stopinj Celzija

01. 09. 2020 08.48

Na Kredarici so zabeležili najbolj zasnežen 1. september od začetka meritev. Na prvi šolski dan so tako tam izmerili deset centimetrov snega. Sneg v gorah je presenetil nemško planinko, ki si zaradi snega ni upala vrniti z Mangarta. Ob koncu tedna pa vremenoslovci spet napovedujejo bolj po poletju dišeče vreme.

'Če vas preseneti morski tok, plavajte v njegovi smeri, ne proti njemu'

01. 09. 2020 08.00

Močnejše morske tokove lahko povzroči močnejši veter, deloma tudi plimni tokovi v primeru izrazitejše razlike med plimo in oseko ter izlivi rek z večjimi pretoki, pojasnjuje na Arsu, na Zvezi reševalcev iz vode Slovenije pa plavalce opozarjajo, naj ne precenjujejo svojih sposobnosti in naj za dobro plavalno izkušnjo spremljajo vremensko napoved.

ANIMACIJA: Državo spet zajele padavine, na Kredarici dež prešel v sneg

31. 08. 2020 05.50

Vso državo so čez dan postopoma zajele padavine, a ni bilo hujših neurij, ki so državo prizadele v nedeljo. Po napovedih bo dež v torek zjutraj ponehal, najpozneje na severovzhodu, od zahoda se bo delno zjasnilo. Na Kredarici je dež prešel v sneg, po najvišjih vrhovih Julijskih Alp pa lahko zapade od 10 do 20 centimetrov snega.

Zmeren potresni sunek v bližini Kobarida

21. 08. 2020 18.05

Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so danes ob 17.49 zabeležili zmeren potresni sunek, magnitude 2,5. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa 77 kilometrov zahodno od Ljubljane, v bližini Kobarida.

Arso umaknil oranžno opozorilo, namesto neurij s točo zgolj krajevni nalivi

18. 08. 2020 07.27

Ponedeljkova neurja so poskrbela, da so imeli gasilci spet polne roke dela. Veter je odkrival strehe in podiral drevesa, padala je toča v velikosti kokošjih jajc. Agencija RS za okolje je danes za južni del Slovenije izdala oranžno opozorilo pred nevihtami, a ga je pozneje umaknila. "Razmere za nastanek neurij s točo in vetrom so danes namreč veliko manj ugodne, kot so bile včeraj. Danes lahko nekaj težav povzroči le kakšen krajevni naliv," pravi naš vremenski prognostik.

V neurju zabeležili 75 dogodkov, aktiviranih 36 gasilskih enot

15. 08. 2020 07.15

Petkovo neurje s točo, ki se je razbesnelo nad našimi kraji, je zahtevalo 75 intervencij, pri katerih je sodelovalo 30 prostovoljnih in šest poklicnih gasilskih enot. Te so predvsem odstranjevale podrta drevesa z vozišč, prečrpavale vodo iz objektov, prekrivale poškodovane strehe, sanirale zemeljske plazove, odmaševale odtoke meteorne vode ter s cestišč čistile nanose zemljine in drugega materiala.

Strela udarila v stanovanjsko hišo, veter podiral drevesa

13. 08. 2020 11.08

Pred nami je nekaj nestanovitnih vremenskih dni. Severovzhod Slovenije so dosegle nevihte, ki so se povezale v nevihtno linijo. Gasilci imajo polne roke dela. Uprava za zaščito in reševanje je poročala o udarih strel in podrtem drevju na cestišču.

'Spremenjena uredba temeljito posega v standarde varstva narave v Sloveniji'

11. 08. 2020 12.45

Spremenjena Uredba o posegih v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov na okolje, ki je v veljavo stopila danes, je po mnenju AAG nastala zaradi administrativne razbremenitve investitorjev ter razbremenitev upravnega organa, pristojnega za izvedbo predhodnih postopkov, ki se na tem področju sooča z velikimi zaostanki. Gre za spremembe, ki temeljito posegajo v standarde varstva okolja in narave v Sloveniji, še dodajajo.

Na vzhodu države znova neurja: poplavljalo ceste in objekte

04. 08. 2020 07.00

Ozračje nad Slovenijo ostaja nestabilno, kar pomeni, da ponekod spet nastajajo krajevne plohe in nevihte, ki so lahko tudi močnejše. Glavno nevarnost tudi tokrat predstavljajo lokalno močnejši nalivi in sunki vetra. Zaradi močnih nalivov so meteorne vode marsikje poplavile ceste in objekte, veter je odkrival strehe in lomil drevje, sprožili so se tudi plazovi.

Veter v Umagu povzročil razdejanje, morje v Trstu zalilo hiše

04. 08. 2020 09.37

Neurje, ki je sinoči prizadelo Istro, je povzročilo precej razdejanja. Še posebej so ga občutili turisti v kampih, iz Umaga poročajo, da je veter tam pihal celo s hitrostjo 150 kilometrov na uro. Burno vremensko dogajanje je prizadelo tudi obalo Italije. Najhuje je bilo v Trstu in okolici, kjer je veter prav tako podiral drevesa, nekatere ceste so bile zaradi poplav neprevozne. Posnetki s tržaške obale kažejo tudi moč morja, ki je zalilo nekatere hiše in lokale.

Na Obali odpravljajo posledice neurja, poškodovanih več objektov

04. 08. 2020 06.14

Za prebivalci 25 slovenskih občin je dolga noč, v kateri so odpravljali posledice hudega neurja. Najhuje so jo odnesli na Obali. V neurju po državi je bilo podrtih več dreves, poškodovana so bila ostrešja objektov ter druga infrastruktura. Sprožila sta se tudi dva zemeljska plazova, udari strel so povzročili požare, meteorne vode pa so ogrožale objekte in zalivale cestišča. Nevihtno vreme pa se nadaljuje.

Študije: letalska obramba proti toči ni učinkovita, ministrstvo: upoštevamo mnenje kmetov

31. 07. 2020 09.30

Že leta se med stroko in lokalnimi skupnostmi krešejo polemike o učinkovitosti letalske obrambe proti toči. Ta se je sicer obdržala še iz časa Sovjetske zveze, vse analize pa kažejo, da je tovrstni boj proti naravi brezpredmeten. Kljub temu v Sloveniji za to vsako leto namenimo okoli 250.000 evrov. Na pristojnem ministrstvu priznavajo: obrambe ne izvajamo na podlagi študij, temveč zastopamo mnenje prebivalcev.

Gasilci posredovali na več kot 500 lokacijah

30. 07. 2020 06.22

Neurje z močnimi nalivi in vetrom, ki je ponekod s seboj prineslo tudi več kot pet centimetrov debelo točo, je povzročilo ogromno škodo na objektih, avtomobilih in vrtninah. Pristojne službe, ki so delale pozno v noč, danes nadaljujejo z intervencijami na terenu, pregledujejo najbolj ogrožene objekte in odpravljajo največje težave. Na delu so že tudi zavarovalnice, saj je prijav škode ogromno. Zavarovalnice za prijavo te medtem priporočajo elektronske poti.