Avstrija

Obisk predstavnikov slovenske manjšine
10. 09. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel in državna sekretarka Magdalena Tovornik sta danes sprejela predstavnike slovenske manjšine v Avstriji, s katerimi sta se pogovarjala o njihovem položaju.

Dom koroškega orožarja
08. 09. 2001 00.00
Helmut Mathe, ki je osumljen, da je naročnik skoraj 50-ih ton orožja, ki so ga v začetku tedna zasegli v Luki Koper, živi v idilični vasici ob Vrbskem jezeru. Tam ima tudi manjšo gostilno in delavnico, med sovaščani pa velja za korektnega trgovca.

Slovenija v dodatnih kvalifikacijah?
06. 09. 2001 00.00
Slovenska nogometna reprezentanca je na tekmi v Beogradu z ZRJ igrala neodločeno (1:1) in si tako pustila odprta vrata na Svetovno prvenstvo leta 2002.

Poljaki in Španci že na SP
02. 09. 2001 00.00
Pot na svetovno nogometno prvenstvo leta 2002 na Japonskem in Južni Koreji so si že zagotovili Poljaki in Španci, ostala mesta ostajajo še odprta.

Petrinova zadovoljna s konferenco
27. 08. 2001 00.00
Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin se je udeležila dvodnevne konference ministrov za gospodarstvo in delo držav kandidatk prvega kroga širitve EU.

Širitev EU bo koristna za vse
27. 08. 2001 00.00
Dunajski inštitut za mednarodne ekonomske raziskave v svoji študiji ugotavlja, da bo širitev EU prinesla tako dosedanjim kot tudi bodočim članicam več koristi kot obremenitev.

Konec Herminatorjeve kariere?
25. 08. 2001 00.00
Herman Maier je po petkovi prometni nezgodi uspešno prestal operacijo golenice, je pa zelo vprašljiva njegova udeležba na zimskih olimpijskih igrah v Salt Lake Cityu.

Avstrija dobila novega GSM operaterja
05. 07. 2001 00.00
Družba Western Wireless International (WWI), ki je hčerinsko podjetje ameriškega Western Wireless Corporation, je uspešno končala pogajanja z Vodafonom o nakupu 100-odstotnega deleža avstrijskega podjetja Tele.ring Telekom Service, ki se ukvarja z žičnimi in brezžičnimi telekomunikacijami ter internetom. Gre za nakup omrežja s predkupno pravico do odkupa licence UMTS. Nakup bo pravno formalno predvidoma zaključen v prihodnjem mesecu, so sporočili iz ljubljanske podružnice ameriškega podjetja.

Težave slovenskih gradbenikov
05. 07. 2001 00.00
Slovenski gradbeni delavci so se v pogovoru z vodjo ožje pogajalske skupine za pristop Slovenije k EU Janezom Potočnikom seznanili z napredkom pristopnih pogajanj Slovenije z EU ter z morebitnim prehodnim obdobjem na področju prostega pretoka oseb in storitev, ki ga bosta morda zahtevali Avstrija in Nemčija. Predstavniki Združenja gradbeništva so na pogovorih izrazili mnenje, da se bodo pogoji na tujih trgih med dveletnim prehodnim obdobjem za vstop v Evropsko unijo za slovenske gradbene delavce še zaostrile. Kot so poudarili na današnjem srečanju s Potočnikom, gradbeniki državi najbolj očitajo popustljivost pri pogajanjih z EU. Vodja pogajalske skupine Janez Potočnik je na očitke odgovoril, da na področju prostega pretoka delovne sile za države kandidatke velja petletno prehodno obdobje, ki pa bo po njegovem mnenju, za Slovenijo verjetno vseeno krajše.

Slovesnost na Šentilju
29. 06. 2001 00.00
Na avstrijski strani mejnega prehoda Šentilj-Spielfeld na slovensko-avstrijski meji je avstrijska vojska danes pripravila slovesnost ob deseti obletnici akcije, v kateri je v času vojne za Slovenijo 7500 njenih pripadnikov zavarovalo meddržavno mejo. Udeležence sta pozdravila obrambna ministra Avstrije in Slovenije, Herbert Scheibner in Anton Grizold. Slednji, ki je na delovnem obisku pri avstrijskem kolegu, je podporo Avstrije na zvezni in deželni ravni ter podporo v srcih prebivalcev Avstrije v času vojne za Slovenijo označil za dragoceno in neprecenljivo za mlado državo, ki še ni imela posebne mednarodne podpore. Scheibner pa je državljanom Slovenije čestital za odločitev o osamosvojitvi in za dosežke slovenske države v zadnjem desetletju. Obrambna ministra sta tudi odkrila spominsko ploščo, ki spominja na dogodke na slovensko-avstrijski meji pred desetimi leti.

Nizozemski premier v Sloveniji
26. 06. 2001 00.00
Na povabilo predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška je danes na uradnem obisku v Sloveniji nizozemski premier Wim Kok. Premiera sta se že sestala na Brdu pri Kranju, predsednik nizozemske vlade pa se bo v Ljubljani srečal tudi s predsednikom republike Milanom Kučanom in predsednikom DZ Borutom Pahorjem. Obisk predsednika nizozemske vlade potrjuje dobre odnose in je pomemben prispevek k razvoju političnih odnosov med državama. Ti dobri odnosi z Nizozemsko se kažejo tudi v podpori vključevanja Slovenije v EU in zvezo NATO, so sporočili iz urada predsednika vlade. Kok prihaja v Slovenijo ob desetletnici slovenske osamosvojitve, ko je pomembno vlogo odigral tudi takratni nizozemski zunanji minister in kasnejši evropski komisar Hans van den Broek.

Veslaška regata na Bledu
22. 06. 2001 00.00
Bled bo ta konec tedna gostil tradicionalno 46. junijsko veslaško regato. Boji na Blejskem jezeru se bodo začeli že danes popoldan s kvalifikacijami za sobotne finalne nastope, v soboto popoldan pa bodo še kvalifikacije za nedeljske finalne tekme. Na regati, v mladinski konkurenci je med najmočnejšimi v Evropi, bo nastopilo preko 500 tekmovalcev iz 11 držav. Po mnenju organizatorjev gre za najmočnejšo zasedbo na jezeru po letu 1989, ko je gorenjski turistični biser zadnjič gostil svetovno prvenstvo članskih reprezentanc.

Ugoden žreb za slovenske rokometašice
20. 06. 2001 00.00
Na severu Italije so izžrebali skupine ženskega rokometnega svetovnega prvenstva, na katerem bo letos decembra nastopila tudi slovenska reprezentanca. Slovenija bo igrala v skupini D skupaj z Norveško, Italijo, Brazilijo, Urugvajem in Tunizijo.

Štirje milijoni evrov za regionalno sodelovanje
19. 06. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je danes sprejel deželno glavarko avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic, ki je na delovnem obisku v Sloveniji. Kot je po srečanju poudaril Bavčar, sta govorila o regionalnem sodelovanju, ki ga nameravata državi pospešiti že v tem trenutku in ne čakati na vstop Slovenije v Evropsko unijo. Gre za projekte, ki zadevajo predvsem infrastrukturo, gospodarsko sodelovanje in izobraževanje. Minister Bavčar je opozoril, da je avstrijska Štajerska za Slovenijo izjemno pomemben gospodarski partner, saj menjava s to avstrijsko zvezno deželo predstavlja tretjino gospodarske menjave z Avstrijo. Na obeh straneh meje je izjemno velik pretok ljudi, dobro sodelovanje sta vzpostavila tudi Maribor in Gradec.

Potočnik na Danskem
15. 06. 2001 00.00
Danska možnost odprtja svojega trga delovne sile za delavce iz bodočih novih članic Evropske unije takoj po širitvi še preučuje, v primeru Slovenije pa bi podprla sklenitev pristopnih pogajanj za to področje na način, kot se je to zgodilo z Madžarsko, ki je sprejela do sedem let dolgo prehodno obdobje pod pogojem vzajemnosti. To so vodji slovenskih pogajalcev z EU Janezu Potočniku med današnjim obiskom na Danskem povedali sogovorniki v Koebenhavnu.

Pristopna pogajanja Slovenije z EU
12. 06. 2001 00.00
Evropska unija se bo jutri s Slovenijo sestala na rednem polletnem ministrskem krogu pristopnih pogajanj, na katerem bosta strani formalno potrdili začasno zaprtje šestih poglavij pravnega reda v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici letošnjega leta. Tako bodo končana usklajevanja za 20 poglavij pravnega reda od skupaj 29, o katerih pogajanja potekajo. Na dnevnem redu pogajanj bo jutri tudi vprašanje prostega pretoka delovne sile, kjer pa Slovenija zavrača unijino zahtevo po začasnem ščitenju trga dela v sedanjih članicah, zato se bodo pogajanja o tej temi še nadaljevala.

Göteborg mora biti prepričljiv
10. 06. 2001 00.00
Evropska unija bi morala na bližnjem vrhu v Göteborgu dati državam kandidatkam še bolj jasen in prepričljiv signal glede širitve, meni Günter Verheugen, evropski komisar za širitev. "Po irski zavrnitvi pogodbe se je položaj spremenil, zato mora dati EU jasen znak kandidatkam. V Nici se je EU zavezala, da bo do konca leta 2002 pripravljena na sprejem novih članic, tako da bi te že lahko sodelovale na parlamentarnih volitvah leta 2004. EU mora narediti korak naprej in jasno oznaniti svojo voljo, da bodo najbolje pripravljene kandidatke lahko sklenile pogajanja do konca leta 2002," je za časnik Süddeutsche Zeitung dejal Verheugen. Prepričan je, da se bodo roki, ki zadevajo širitev EU, spoštovali kljub izidu na Irskem.

Notranji ministri o sodelovanju
07. 06. 2001 00.00
Vprašanju, kako nadgraditi sodelovanje ter okrepiti skupen policijski boj proti organiziranemu kriminalu, ki ne pozna državnih meja, ter še izboljšati dosedanje sodelovanje policij pri zatiranju nedovoljenih migracij in trgovine z mamili, so na tokratnih trilateralnih pogovorih namenili osrednjo pozornost notranji ministri Slovenije, Hrvaške in Avstrije, Rado Bohinc, Šime Lučin in Ernst Strasser. Ob tem so sprejeli in podpisali posebno skupno deklaracijo o sodelovanju na področju preprečevanja ilegalnih migracij.

Blokada pogajanj Slovenije z EU
06. 06. 2001 00.00
Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je na Dunaju potrdila, da bo Avstrija začasno blokirala pogajanja Slovenije z Evropsko unijo o poglavju transporta. Slovenska stran je sicer pričakovala, da bo pogajanja o transportu zaključila 12. junija.

Persson za hitrejšo širitev
31. 05. 2001 00.00
Med obiskom na Dunaju, kjer se je sestal z avstrijskim kolegom Wolfgangon Schuesselom in avstrijsko zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, je švedski premier Goeran Persson izjavil, da Švedska na junijskem vrhu unije v Goeteborgu pričakuje pospešitev širitvenega procesa. Persson pričakuje, da ne bodo le obdržali trenutne hitrosti, temveč bodo proces širitve še pospešili.

Slovenija prvič v poročilu AI
30. 05. 2001 00.00
V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

Luksemburški tisk o Drnovškovem obisku
30. 05. 2001 00.00
Luksemburški tisk je ob včeraj končanem dvodnevnem uradnem obisku slovenskega premiera Janeza Drnovška veliko pozornosti posvetil Sloveniji, njenim dosežkom na poti v Evropsko unijo in vprašanju prehodnih obdobij pri prostem pretoku delovne sile po širitvi unije. Luksemburg je za Slovenijo zgled, izjavo slovenskega premiera povzemajo luksemburški časniki, ki Drnovška označujejo kot številko ena slovenske politike.

Evropa celovita le s Slovenijo
30. 05. 2001 00.00
Slovenskega premiera Janeza Drnovška je včeraj, ob koncu uradnega obiska v Luksemburgu, sprejel veliki vojvoda Henri, ki je sprejel Drnovškovo povabilo, da morda še letos obišče Slovenijo. Uradni obisk slovenskega premiera v Luksemburgu je bil v znamenju zelo prijateljskih odnosov z gostiteljem, predsednikom luksemburške vlade Jean-Claudom Junckerjem, ki se je kolegu Drnovšku dopoldne pridružil na sprehodu po starem jedru Luxembourga. Juncker je poudaril, da bo Evropa celovita le, če bo Slovenija članica tako Evropske unije kot zveze NATO. Juncker je napovedal, da se bo z Drnovškom vnovič srečal, še preden bo Slovenija postala članica Unije. Drnovšek je ponovil, da je za Slovenijo luksemburška izkušnja v evroatlantskih povezavah zelo zanimiva in koristna.

Obisk nizozemskega zunanjega ministra
21. 05. 2001 00.00
Nizozemska ne podpira dolgih prehodnih obdobij za prost pretok delovne sile iz bodočih novih članic EU, razume pa skrbi držav, ki bodo verjetno najbolj prizadete, kot sta Nemčija in Avstrija. Rešitev bo treba najti s pogajanji, je na novinarski konferenci dejal nizozemski zunanji minister Jozias van Aartsen, ki je danes na delovnem obisku v Sloveniji. Vodja nizozemske diplomacije, ki se je srečal s kolegom in gostiteljem, zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, s predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom in s premierom Janezom Drnovškom, je sicer izrazil prepričanje, da bo Slovenija v EU vstopila v prvem valu širitve in da se bo to zgodilo čim prej.

Pozitivna ocena za Slovenijo
17. 05. 2001 00.00
Predstavniki slovenskega ministrstva za promet in predstavniki ministrstva za gospodarstvo, promet in tehnologijo nemške zvezne države Bavarske so na 2. prometnem simpoziju Slovenija - Bavarska v Münchnu pozitivno ocenili prometne možnosti Slovenije in izpostavili visok strokovni potencial in nivo produktivnosti Slovenije ob močnih tradicionalnih vezeh s tujino. Bavarska Slovenijo ocenjuje kot najuspešnejšo med srednje in vzhodnoevropskimi državami z izjemno dinamičnim razvojem. Bavarci so na simpoziju med drugim izpostavili tudi problem neobveščenost gospodarskih družb na Bavarskem, ki ne poznajo dovolj prednosti prevozov čez Slovenijo ter priznali primerjalne prednosti severno jadranskih luk in posebno Luke Koper.

EU diskriminira delavce
17. 05. 2001 00.00
Uvedba prehodnih obdobij za delovno silo iz bodočih novih članic Evropske unije, za katero se zavzemajo nekatere od starih članic, bi pomenila diskriminacijo državljanov EU, je na novinarski konferenci opozoril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Izrazil je tudi prepričanje, da EU ne bi smela enačiti vseh kandidatk in, če to morda velja za nekatere druge države, uvajanje prehodnih obdobij za Slovenijo nikakor ni upravičeno.

Vlada bo ponovila razpis
15. 05. 2001 00.00
Prvi razpis za podelitev koncesije tretje generacije mobilnega omrežja UMTS ni uspel, saj se je nanj prijavil le Mobitel, prijavljena pa bi morala biti vsaj dva ponudnika.

EU brez skupnega stališča
14. 05. 2001 00.00
Zunanji ministri EU se na zasedanju v Bruslju niso dogovorili o skupnem nastopu glede prehodnih obdobij, s katerim se želijo članice zaščititi pred morebitnim valom poceni delovne sile iz novosprejetih držav. Najostrejše zahteve- sedemletno omejitev - postavljata Nemčija in Avstrija. Komisija pa medtem predlaga različno dolga, vendar največ sedemletna prehodna obdobja.

BSE v Sloveniji malo verjetna
12. 05. 2001 00.00
V Bruslju je za zaprtimi vrati zasedal znanstveni odbor Evropske unije, ki enkrat mesečno daje mnenja o tveganju za pojav bolezni norih krav. Izvedenci Unije so ocenili, da je navzočnost te bolezni v Sloveniji malo verjetna. S tem je bila Slovenija uvrščena v drugo od štirih skupin v katere strokovnjaki petnajsterice glede rizičnosti pojava BSE uvrščajo posamezne države. V prvi so tiste, kjer je po mnenju unijinih strokovnjakov možnost BSE "zelo malo verjetna", v drugi države, kjer navzočnost bolezni "ni verjetna, čeprav ni izključena", v tretji države, kjer je tveganje navzočnosti BSE "verjetno, tudi če ni potrjeno ali pa je potrjeno na nizki ravni", v četrti pa tiste, kjer je potrjena visoka stopnja navzočnosti BSE.

Madžarska za konkretno stališče EU
09. 05. 2001 00.00
Madžarski zunanji minister Janos Martonyi je na skupni novinarski konferenci z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner članice Evropske unije pozval, naj zavzamejo konkretno stališče do spornega vprašanja prostega pretoka delovne sile iz novih držav članic. Hkrati je poudaril, da je sedemletno prehodno obdobje, ki ga zahtevata Avstrija in Nemčija, predolgo. Ferrero-Waldnerjeva pa je ponovila stališče Avstrije o trajanju prehodnega obdobja in poudarila, da je medtem že tudi Evropska komisija ugotovila nujnost prehodnega obdobja, ki naj bi trajalo do sedem let.